Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Φίλε Γιώργο είσαι αντικειμενικός και επομένως δεν μπορώ να μην συμφωνήσω μαζί σου σε όλα. ++++++++++++ :)

 

Παοκ, εξαιρετικά όλα τα συγκριτικά σου, πολύ καλή δουλειά, αλλά θα συμφωνήσω πως λόγω ενθουσιασμού κάθε φορά χάνεις την αντικειμενικότητα. Οι εικόνες πάντως είναι αντικειμενικές και δείχνουν ανώτερα επίπεδα λεπτομέρειας στο 1020 παρά στο 930. Ενδιαφέρουσα θα ήταν μια σύγκριση βέβαια 1520 και 930, καθώς έχουν ίδιο hardware, αλλά το 1520 έχει πιστεύω καλύτερα αποτελέσματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Χαιρομαι που συμφωνουμε φιλε μου. Πιστευω πως δεν λεω οτι μου κατεβει. Λιγο πολυ ολοι ξερουμε τι παιζει.

Οσο για το 1520 μπορει να εχει καλυτερα αποτελεσματα δεν μπορω να κρινω ομως δεν το ειχα ποτε. Μην περιμενεις ομως και κατι φοβερο, ειναι ιδιο hardware με ισως διαφορετικους αλγοριθμους.

Το 930 που το ειχα, εχω εικονα και μαλιστα ακριβη. Και ειδικα στον τομεα με τα led...απλα γελαω. ΔΕΝ συγκρινονται οσα led και να βαλεις με το xenon. Δεν ειναι θεμα φωτεινοτητας αλλα "παγωματος". Το 1020 εχοντας το xenon, γινεται πολυ αισιοδοξο με το κλειστρο και η ταχυτητα του κλειστρου παγωνει τα παντα. Αν και αυτα τα ξερετε ηδη ας μην γινομαι κουραστικος.

Επισης το 1020 ειναι το μονο lumia που εχω πιασει στα χερια μου και αποδιδει τοσο καλα στο auto.

Αν θυμασαι οπως και αρκετοι εδω μεσα και ειδικα ο Keras, ημουν σχετικα κατα του 1020 σαν συσκευη.

Ειμαι android fan και δεν μπορω τα windows ιδιαιτερα. Παντα ομως παραδεχομουν την φωτογραφια του 1020.

Ετσι λοιπον πηρα πολλες συσκευες android και ολες ναυαρχιδες προσπαθωντας να βρω την φωτογραφια του 1020 η εστω κοντα χωρις να θυσιασω την αγαπημενη μου πλατφορμα.

Δοκιμασα lg g2-g3, htc one m8, note 3, one plus one, oppo find 7a, sony xperia Z3...Καπου καλυτερα το ενα καπου καλυτερα το αλλο. Για εναν απλο χρηστη που θελει μια καλη φωτογραφια ηταν μια χαρα εκτος του z3 που με δυσαρεστησε αρκετα.

Καμια φωτο ομως δεν με καλυψε, ετσι ειπα να κανω την υπερβαση και να παω στο "καρουμπαλο".

Οπως ειπα και παραπανω και το ξαναλεω παλι...τι εχανα τοσο καιρο. Η υπεροχη του 1020 φαινεται παντου.

Μου λειπει το android...αλλα η φωτογραφια για μενα ειναι πανω απο ολα.Και σε αυτο τον τομεα το 1020 διαπρεπει :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έλεος ρε παίδες... Αν δεν ανοίγει τις σελίδες τόσο γρήγορα όσο τα άλλα δεν πάει να πει είναι για μηνύματα και κλήσεις. Κάνω πολύ περισσότερα σχεδόν από όλους σας με το αστείο 808 μου. Αλλά και πάλι αναφέρεστε στα λειτουργικά στο θέμα Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες;...
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να πούμε οτι το 808 είναι ένα σύγχρονο κινητό, να το πω, οκ, να σε ευχαριστήσω :)

Και ναι, αναφέρθηκα και στο λειτουργικό διότι είμαστε στο θέμα όπως λες "Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες;"...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να πούμε οτι το 808 είναι ένα σύγχρονο κινητό, να το πω, οκ, να σε ευχαριστήσω :)

Και ναι, αναφέρθηκα και στο λειτουργικό διότι είμαστε στο θέμα όπως λες "Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες;"...

Καλά... Τα έχουμε ξαναπεί αυτά βασικά και καταντάει κουραστικό να λέμε τα ίδια και τα ίδια. Δε "θέλω" να πείς-πείτε τίποτα, ελεύθεροι είμαστε όλοι να λέμε ότι θέλουμε. Πάντως ξανακοίταξα το 808 και ακόμα μου μοιάζει με κινητό, σοβαρά.

 

Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων γιατί τα έχω ξεπεράσει τα κόμπλεξ μου προ πολλού, όταν κατά τη γνώμη σας "ξεπεραστεί" το 1020 και δε θα το λέτε "κινητό" πλέον, εγώ τα ίδια θα λέω και για αυτό, μιας και στο συγκεκριμένο thread θα έχει πάντα θέση.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Καλά... Τα έχουμε ξαναπεί αυτά βασικά και καταντάει κουραστικό να λέμε τα ίδια και τα ίδια. Δε "θέλω" να πείς-πείτε τίποτα, ελεύθεροι είμαστε όλοι να λέμε ότι θέλουμε. Πάντως ξανακοίταξα το 808 και ακόμα μου μοιάζει με κινητό, σοβαρά.

 

Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων γιατί τα έχω ξεπεράσει τα κόμπλεξ μου προ πολλού, όταν κατά τη γνώμη σας "ξεπεραστεί" το 1020 και δε θα το λέτε "κινητό" πλέον, εγώ τα ίδια θα λέω και για αυτό, μιας και στο συγκεκριμένο thread θα έχει πάντα θέση.

 

Φιλε μου δεν ειπε κανεις οτι μοιαζει με αεροπλανο...Κινητο ειναι. Μην εκνευριζεσαι :)

Και δεν υπαρχει λογος να εχουμε κομπλεξ με συσκευες προς θεου. Το κομπλεξ δεν στο προκαλει κανενας λεγοντας σου οτι ειναι για κλησεις και μηνυματα.

Τωρα σε αυτο που γραφεις

"Κάνω πολύ περισσότερα σχεδόν από όλους σας με το αστείο 808 μου" κανεις δεν ειπε οτι το 808 ειναι αστειο.

Απλα δυστυχως δεν ισχυει αυτο που γραφεις, με τον μονοπυρηνο και τα 512 ram οι δυνατοτητες του 808 ειναι πολυ περιορισμενες σε σχεση με ενα smartphone λογω πλατφορμας symbian και λογω hardware specs. Αναμφισβιτητα σαν κατασκευη ειναι πολυ μπροστα ακομα και απο τελευταιας τεχνολογιας smartphone. Οταν το δουλεψα το καταλαβα.

Οι developers ακομα και των websites με τα συγχρονα κινητα πλεον, εχουν φορτωσει πολυ τις σελιδες τους και οσο προχωραει η τεχνολογια τοσο "βαραινουν" οι ιστοσελιδες, τα προγραμματα κλπ. Δεν εχει καμια σχεση η ταχυτητα που ανοιγει μια σελιδα οπως αναφερεις, αλλα το αν σε κουραζει στην περιηγηση. Π.χ. το 1020 που εχω τωρα ειναι σαφως πιο αργο απο το 1+1 & z3 και οποιοδηποτε αλλο 4πυρηνο που ειχα, σαφως και απο το 930. Εξακολουθει ομως να στεκεται μιας και ειναι 2πυρηνο με 2gb ram, με windows mobile και οχι symbian. Καλως η κακως το symbian σταματησε και ειναι αρχαιο πια. Αν δεν σε χαλαει καλα κανεις και το κρατας, αλλα οπως και να χει δεν μπορω να το προτεινω σε καποιον σαν smartphone με καλη καμερα. Θα του προτεινω το 1020 μεχρι να βγει καποιο αλλο πιο καινουργιο απο το 1020, και αν θελει κατι καλυτερο σαν συσκευη αλλα με θυσιες στην καμερα θα τον παω στο 930. (σε android φυσικα αλλαζουν τα δεδομενα).

Αυτο που σου λεει ο Keras ειναι οτι εξεταζουμε το καλυτερο φωτο-κινητο-smartphone. Για σκετη συσκευη παιρνεις μια απλη compact.

Θεωρω οτι εχουμε βγει ηδη offtopic και καλο θα ηταν να το σταματησουμε εδω. :)

Link to comment
Share on other sites

Lumia 1020 vs Lumia 930

Xenon flash vs LED flash

Settings

5mp, PureView

iso = 200

shutter = 1/8

wb = auto

 

16528371216_8628d6eaa7_c.jpg

15933303723_c498277e64_c.jpg

 

16365898958_ff811502c4_c.jpg

16366019760_29646b4c25_c.jpg

 

16367282919_76ab4d2f32_c.jpg

16367185579_dac6e91427_c.jpg

 

16527568216_833306e550_c.jpg

16551794601_d4bf8ca0e1_c.jpg

 

16551891911_3ff115b0e7_c.jpg

16552373482_567d78572d_c.jpg

 

16366125630_f5d4ec290b_c.jpg

16552377422_21acbc0317_c.jpg

 

1020= Κιτρινίλα παντού

 

Παλιά δεν έβγαζε έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Θες να μας πεις λιγο με ποια rom εισαι στο 1020? black?cyan?denim?

Δεν θυμαμαι ποτε να ειχες τοσο κιτρινιλα στις φωτο σου.

 

Οσο για το σχολιο του Κωστα (Keras):

Θα συμφωνησω σε ολα και θα προσθεσω ξεχωριστα:

1020 vs 930

Καποτε το 1020 ηταν το καλυτερο και τωρα βγαινει ξαφνικα και πισω απο το 930 το οποιο το θεωρω σαφως κατωτερο κατ'εμε απο ενα 1020 στον τομεα καμερας. Το ειχα και πιστευω οτι μπορω να κρινω.

Aναφερομαι καθαρα στο θεμα φωτο γιατι στο video το 930 λογικα ειναι καλυτερο μονο και μονο που εχει 4κ.

Σαν συσκευη δεν το συζηταμε καν το 930 ειναι μακραν καλυτερο αλλα εχει και μια ηλικια το 1020....!

Ο λογος που εχω αποψη πλεον για το 1020, ειναι επειδη απο χτες ειμαι κατοχος του, και αφου δοκιμασα ολες σχεδον τις συσκευες της αγορας απο android αλλα και το 930.

Η πρωτη μου λεξη ηταν "τι εχανα τοσο καιρο....!" Απλα εχω μεινει με το στομα ανοιχτο στο τι φωτογραφιες βγαζει. Η διαφορα με τα υπολοιπα ειναι ΑΠΛΑ ΧΑΟΤΙΚΗ. Ειτε σε μερα ειτε σε νυχτα ειτε με φλας ειτε χωρις.

 

Στο 808 τωρα...

Το 1020 σαν συνολο συσκευης-λειτουργικου-καμερας θεωρω οτι ειναι ανωτερο απο το 808. ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ. Μια συσκευη δεν ειναι μονο η καμερα αλλα και το τι αλλο σου προσφερει. Το 1020 ειναι παλιο μεν αλλα εχει ενα λειτουργικο το οποιο δουλευει ακομα μια χαρα. Θεωρειται smartphone.

Kαι το 808 ειναι καλυτερη καμερα ΥΠΟ ΣΥΝΘΗΚΕΣ. Γιατι μην μου πειτε οτι το 808 χωρις σταθεροποιητη μπορει να κατσει διπλα σε ενα 1020 σε νυχτερινη στο auto (χωρις φλας-δυνατοτερο στο 808), γιατι το ειδα με τα ματια μου και ΔΕΝ ισχυει. Το 1020 εχει καλυτερους αλγοριθμους και μπορει να αποδωσει ενα καλυτερο αποτελεσμα στο auto. Χτες το βραδυ εβγαλα φωτογραφια ΣΤΟ ΧΕΡΙ με κλειστρο 2" και δεν βγηκε κουνημενη....! :confused:

Ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Το 808 εχει εκπληκτικη καμερα ΙΣΩΣ την καλυτερη που υπαρχει σε κινητο αλλα λογω λειτουργικου και παλαιοτητας κατατασεται για μενα στην κατηγορια κλησεις sms και καμερα. Και παλι ξαναλεω υπο προυποθεσεις λογω ελλειψης σταθεροποιητη.

Και εκτιμω τοσο τις δυνατοτητες του 808 που θεωρω οτι μπορει καποιος να το εχει αντι μιας compact μηχανης ανετα.

 

Και τελος note 4 cm1 κτλ.

Σε θεωριες περι note 4 και cm1 δεν μπορω να αναφερθω ιδιαιτερα μιας και ΔΕΝ εχουμε τα κινητα στα χερια μας και ουτε πιστευω οτι θα αποκτησει ποτε κανεις το cm1 δινοντας 1000+ ευρω+οτι δεν υπαρχει στην Ελληνικη αγορα. Αυτοματως λοιπον τιθεται εκτος συγκρισης.

Συγκρινουμε συσκευες εμποριου και τηλεφωνα που εχουμε αποκτησει οχι αυτα που διαβαζουμε στα ξενα φορουμ.

Οσο για το note 4 ισως εχει την καλυτερη σε android. Αλλα μεχρι εκει. Προσφατα επιασα στα χερια μου ενος φιλου και τραβηξα μερικες. Εξαιρετικες φωτογραφιες. ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ 1020 ΟΜΩΣ. ΚΑΜΙΑ.!

Και επειδη εγω ποτε δεν μενω στα λογια, εχω στα χερια μου ενα 1020 και ενα 930 (το παλιο το δικο μου το οποιο πλεον το εχει ο εργοδοτης μου).

Θα φτιαξω λοιπον ενα συγκριτικο μολις βρω λιγο χρονο και ευχαριστως αν θελετε το ανεβαζω. (χωρις να θελω να προσβαλλω τον Paok για το συγκριτικο του φυσικα. Καλοδεχουμενο και ευχαριστω για τον κοπο του.) Απλα φιλε Paok-Κωστα δυστυχως καταλαβαινω οτι οποια συσκευη αποκτας τελευταια την ανεβαζεις στο θεο και κατεβαζεις την προηγουμενη. Μπορει να κανω και λαθος αλλα αυτο εχω αντιληφθει με ολες τις συσκευες που ειχες.

Βεβαια θα το φτιαξω αν προκειτε να ασχοληθει κανεις η αν ενδιαφερεται να το δει γιατι αν ειναι να μην ασχοληθει, ας μην το κανω μιας και ειναι χρονοβορο και κουραστικο. Εχω παντως ολη την καλη διαθεση.

Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη και τιποτα παραπανω. Θα παρακαλεσω οχι ειρωνικα σχολια, για να μην δημιουργηθουν εντασεις, την αποψη μου εκφερω και τιποτα παραπανω.

Αποφασισα να ποσταρω ξανα σε αυτο το νημα λογω γνωσεων και γιατι μας αρεσει η φωτογραφια. Δεν θελω να το μετανοιωσω για κανενα λογο.

 

Φιλικα

Γιωργος

 

" Απλα φιλε Paok-Κωστα δυστυχως καταλαβαινω οτι οποια συσκευη αποκτας τελευταια την ανεβαζεις στο θεο και κατεβαζεις την προηγουμενη. Μπορει να κανω και λαθος αλλα αυτο εχω αντιληφθει με ολες τις συσκευες που ειχες."

Ας πουμε οτι ειναι ετσι και οτι δεν ειμαι αντικειμενικος....τις φωτογραφιες μπορεις να τις αμφισβητησεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα σχολια μου για το συκγριτικο ειναι δυο

1.Τα χρωματα του 930 ειναι 100% οπως τα πραγματικα...καμια διαφορα

2.δεν μπορω εγω να δεχθω το κινητο μου να εχει xenon flash...και να βγαζει τετοια φωτογραφια.

στο συγκριτικο που ανεβασα...το 1020 με xenon flash χανει παντου απο ενα απλο led flash...ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΑΥΤΟ,ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΕΙ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έλεος ρε παίδες... Αν δεν ανοίγει τις σελίδες τόσο γρήγορα όσο τα άλλα δεν πάει να πει είναι για μηνύματα και κλήσεις. Κάνω πολύ περισσότερα σχεδόν από όλους σας με το αστείο 808 μου. Αλλά και πάλι αναφέρεστε στα λειτουργικά στο θέμα Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες;...

 

Θα συμφωνησω...ειμαι ο μονος εδω μεσα που εχει κανει κριτικη μονο πανω στην καμερα του 808...και οχι στο λειτουργικο του η ποσο χοντρο ειναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε Γιώργο είσαι αντικειμενικός και επομένως δεν μπορώ να μην συμφωνήσω μαζί σου σε όλα. ++++++++++++ :)

 

Παοκ, εξαιρετικά όλα τα συγκριτικά σου, πολύ καλή δουλειά, αλλά θα συμφωνήσω πως λόγω ενθουσιασμού κάθε φορά χάνεις την αντικειμενικότητα. Οι εικόνες πάντως είναι αντικειμενικές και δείχνουν ανώτερα επίπεδα λεπτομέρειας στο 1020 παρά στο 930. Ενδιαφέρουσα θα ήταν μια σύγκριση βέβαια 1520 και 930, καθώς έχουν ίδιο hardware, αλλά το 1520 έχει πιστεύω καλύτερα αποτελέσματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Χεχε! Το άφησα για να το πεις εσύ! :p

 

Κερδιζει σε 10 αλλους τομεις το 930...και χανει σε λεπτομερεια μονο αμα ζουμαρεις στο 100%.

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο...οι φωτογραφιες μιλανε.

Link to comment
Share on other sites

1020= Κιτρινίλα παντού

 

Παλιά δεν έβγαζε έτσι..

 

Ούτε και τώρα βγάζει. Χρειάζεται μια σχετική προσπάθεια για να το "καταφέρει"....:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

" Απλα φιλε Paok-Κωστα δυστυχως καταλαβαινω οτι οποια συσκευη αποκτας τελευταια την ανεβαζεις στο θεο και κατεβαζεις την προηγουμενη. Μπορει να κανω και λαθος αλλα αυτο εχω αντιληφθει με ολες τις συσκευες που ειχες."

Ας πουμε οτι ειναι ετσι και οτι δεν ειμαι αντικειμενικος....τις φωτογραφιες μπορεις να τις αμφισβητησεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα σχολια μου για το συκγριτικο ειναι δυο

1.Τα χρωματα του 930 ειναι 100% οπως τα πραγματικα...καμια διαφορα

2.δεν μπορω εγω να δεχθω το κινητο μου να εχει xenon flash...και να βγαζει τετοια φωτογραφια.

στο συγκριτικο που ανεβασα...το 1020 με xenon flash χανει παντου απο ενα απλο led flash...ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΑΥΤΟ,ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΕΙ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα συμφωνησω...ειμαι ο μονος εδω μεσα που εχει κανει κριτικη μονο πανω στην καμερα του 808...και οχι στο λειτουργικο του η ποσο χοντρο ειναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κερδιζει σε 10 αλλους τομεις το 930...και χανει σε λεπτομερεια μονο αμα ζουμαρεις στο 100%.

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο...οι φωτογραφιες μιλανε.

 

Σου εκανα μια ερωτηση αλλα δεν μου απαντησες...με ποια rom εβγαλες αυτες τις φωτο στο 1020?

Επισης δεν ειπα οτι δεν εισαι αντικειμενικος, αναφερω αυτα που γραφεις και μονο αυτα. Τοσα ατομα εδω μεσα που τα διαβαζουν, ας με διορθωσουν αν ειμαι λαθος στην συμπεριφορα σου οταν αποκτας μια νεα συσκευη.

 

Οσο για το xenon flash αναφερεσαι καθαρα και μονο στην φωτεινοτητα? Γιατι ξερεις πολυ καλα οτι αν τα βαλουμε κατω (930 vs 1020) σε συνθηκες εσωτερικου φωτισμου π.χ. σπιτι μας, και προσπαθησουμε να βγαλουμε μια καλη φωτογραφια τους δικους μας ανθρωπους, η το σκυλι μας η το οτιδηποτε θελησεις, αν κινηθουν λιγο η φωτογραφια θα βγει θαμπη και κουνημενη. Στο 1020 θα βγει παγωμενη και αριστη λογω xenon flash. Ειδικα απο σενα που ειχες το 1020 περιμενα να εχεις καταλαβει ποσο σημαντικο ειναι. Ερχομενος απο τοσες συσκευες με led flash, με μονο led με διπλο τριπλο και εξαπλο, μετα απο αυτο που ειδα με το xenon πολυ δυσκολα θα γυρνουσα πισω.! Θεωρω οτι εισαι γνωστης της φωτογραφιας αλλα το να μου συγκρινεις το xenon με το led... :wacko:

Επιτελους μπορω να βγαλω το παιδι μου μια φωτογραφια χωρις να το εχω ακινητο σαν αγαλμα..! Αυτο ειναι ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για μενα.!

Link to comment
Share on other sites

Σου εκανα μια ερωτηση αλλα δεν μου απαντησες...με ποια rom εβγαλες αυτες τις φωτο στο 1020?

Επισης δεν ειπα οτι δεν εισαι αντικειμενικος, αναφερω αυτα που γραφεις και μονο αυτα. Τοσα ατομα εδω μεσα που τα διαβαζουν, ας με διορθωσουν αν ειμαι λαθος στην συμπεριφορα σου οταν αποκτας μια νεα συσκευη.

 

Οσο για το xenon flash αναφερεσαι καθαρα και μονο στην φωτεινοτητα? Γιατι ξερεις πολυ καλα οτι αν τα βαλουμε κατω (930 vs 1020) σε συνθηκες εσωτερικου φωτισμου π.χ. σπιτι μας, και προσπαθησουμε να βγαλουμε μια καλη φωτογραφια τους δικους μας ανθρωπους, η το σκυλι μας η το οτιδηποτε θελησεις, αν κινηθουν λιγο η φωτογραφια θα βγει θαμπη και κουνημενη. Στο 1020 θα βγει παγωμενη και αριστη λογω xenon flash. Ειδικα απο σενα που ειχες το 1020 περιμενα να εχεις καταλαβει ποσο σημαντικο ειναι. Ερχομενος απο τοσες συσκευες με led flash, με μονο led με διπλο τριπλο και εξαπλο, μετα απο αυτο που ειδα με το xenon πολυ δυσκολα θα γυρνουσα πισω.! Θεωρω οτι εισαι γνωστης της φωτογραφιας αλλα το να μου συγκρινεις το xenon με το led... :wacko:

Επιτελους μπορω να βγαλω το παιδι μου μια φωτογραφια χωρις να το εχω ακινητο σαν αγαλμα..! Αυτο ειναι ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για μενα.!

 

το 1020 ειναι με black που εχει τη λιγοτερη κιτρινιλα απο τις υπολοιπες.

Δευτερον ...6 φωτο εβγαλα με φλας με το 1020 και ειναι ολες κιτρινες....δεν το βλεπεις δηλαδη? Δεν βλεπεις οτι οι φωτο του 930 ειναι ασπρες με σωστα χρωγματα? θα τρελαθουμε τελειως?

Τριτον...στο 1020 με φλασ θα βγει μεν παγωμενη αλλα θα βγει και κιτρινη.Ενω στο 930 θα βγει και παγωμεη και ασπρη.

οριστε

15899604414_7512807ff5_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου εκανα μια ερωτηση αλλα δεν μου απαντησες...με ποια rom εβγαλες αυτες τις φωτο στο 1020?

Επισης δεν ειπα οτι δεν εισαι αντικειμενικος, αναφερω αυτα που γραφεις και μονο αυτα. Τοσα ατομα εδω μεσα που τα διαβαζουν, ας με διορθωσουν αν ειμαι λαθος στην συμπεριφορα σου οταν αποκτας μια νεα συσκευη.

 

Οσο για το xenon flash αναφερεσαι καθαρα και μονο στην φωτεινοτητα? Γιατι ξερεις πολυ καλα οτι αν τα βαλουμε κατω (930 vs 1020) σε συνθηκες εσωτερικου φωτισμου π.χ. σπιτι μας, και προσπαθησουμε να βγαλουμε μια καλη φωτογραφια τους δικους μας ανθρωπους, η το σκυλι μας η το οτιδηποτε θελησεις, αν κινηθουν λιγο η φωτογραφια θα βγει θαμπη και κουνημενη. Στο 1020 θα βγει παγωμενη και αριστη λογω xenon flash. Ειδικα απο σενα που ειχες το 1020 περιμενα να εχεις καταλαβει ποσο σημαντικο ειναι. Ερχομενος απο τοσες συσκευες με led flash, με μονο led με διπλο τριπλο και εξαπλο, μετα απο αυτο που ειδα με το xenon πολυ δυσκολα θα γυρνουσα πισω.! Θεωρω οτι εισαι γνωστης της φωτογραφιας αλλα το να μου συγκρινεις το xenon με το led... :wacko:

Επιτελους μπορω να βγαλω το παιδι μου μια φωτογραφια χωρις να το εχω ακινητο σαν αγαλμα..! Αυτο ειναι ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για μενα.!

 

Σορρυ , αλλά εγώ προσωπικά για να βγάλω μια καλή φωτογραφία την κόρη μου με το 1020 , εκεί ήταν που την έστηνα σαν άγαλμα , μιας και η κάμερα του είναι αργή. Με το Μ8, που σαφώς υστερεί, δε προλαβαίνει να καταλάβει τι γίνεται και την έχω τραβήξει σε 3 πλάνα. Με αποτέλεσμα να παίρνω ευκολότερα και καλύτερα πλάνα, μιας και μιλάμε για παιδί 6 χρόνων. Έχεις παιδί και καταλαβαίνεις τι εννοώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ , αλλά εγώ προσωπικά για να βγάλω μια καλή φωτογραφία την κόρη μου με το 1020 , εκεί ήταν που την έστηνα σαν άγαλμα , μιας και η κάμερα του είναι αργή. Με το Μ8, που σαφώς υστερεί, δε προλαβαίνει να καταλάβει τι γίνεται και την έχω τραβήξει σε 3 πλάνα. Με αποτέλεσμα να παίρνω ευκολότερα και καλύτερα πλάνα, μιας και μιλάμε για παιδί 6 χρόνων. Έχεις παιδί και καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω...Όλοι λένε ότι είναι αργή η καμερά του και ότι το μόνο αρνητικό της είναι αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω...Όλοι λένε ότι είναι αργή η καμερά του και ότι το μόνο αρνητικό της είναι αυτό....

 

μακαρι να ηταν μονο αυτο...4 δευτερολεπτα θελει να ανοιξει.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ηταν μονο αυτο...4 δευτερολεπτα θελει να ανοιξει.

Με το 808 έχεις πολύ ισχυρότερο φλας, λευκό και γρήγορη λήψη λόγω ανεξάρτητου επεξεργαστή κάμερας. Το θεωρώ την καλύτερη κάμερα για τις περισσότερες περιπτώσεις (αν είχε και σταθεροποιητή θα έλεγα όλες).

 

Οσο για το γεγονός ότι βλέπω το 808 να αναφέρεται σχεδόν σαν feature phone, έλεος! Είναι smartphone και κάνει τα πάντα, ίσως και περισσότερα από κάποια σύγχρονα, απλά είναι πιο αργό μιας και είναι της περιόδου 2011-2012. Λογικό μου φαίνεται. Το iphone 4S, 5 ή το Galaxy SIII που ήταν την ίδια περίοδο περίπου θεωρούνται σήμερα feature phones??? Μην τρελαθούμε... Και κλείνω εδώ αυτή την παρένθεση.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Με το 808 έχεις πολύ ισχυρότερο φλας, λευκό και γρήγορη λήψη λόγω ανεξάρτητου επεξεργαστή κάμερας. Το θεωρώ την καλύτερη κάμερα για τις περισσότερες περιπτώσεις (αν είχε και σταθεροποιητή θα έλεγα όλες).

 

Οσο για το γεγονός ότι βλέπω το 808 να αναφέρεται σχεδόν σαν feature phone, έλεος! Είναι smartphone και κάνει τα πάντα, ίσως και περισσότερα από κάποια σύγχρονα, απλά είναι πιο αργό μιας και είναι της περιόδου 2011-2012. Λογικό μου φαίνεται. Το iphone 4S, 5 ή το Galaxy SIII που ήταν την ίδια περίοδο περίπου θεωρούνται σήμερα feature phones??? Μην τρελαθούμε... Και κλείνω εδώ αυτή την παρένθεση.

 

υστερει σε βραδυνες λογω

παλιας τεχνολογιας αισθητηρα (FSI)

ois

Link to comment
Share on other sites

Με το 808 έχεις πολύ ισχυρότερο φλας, λευκό και γρήγορη λήψη λόγω ανεξάρτητου επεξεργαστή κάμερας. Το θεωρώ την καλύτερη κάμερα για τις περισσότερες περιπτώσεις (αν είχε και σταθεροποιητή θα έλεγα όλες).

 

Οσο για το γεγονός ότι βλέπω το 808 να αναφέρεται σχεδόν σαν feature phone, έλεος! Είναι smartphone και κάνει τα πάντα, ίσως και περισσότερα από κάποια σύγχρονα, απλά είναι πιο αργό μιας και είναι της περιόδου 2011-2012. Λογικό μου φαίνεται. Το iphone 4S, 5 ή το Galaxy SIII που ήταν την ίδια περίοδο περίπου θεωρούνται σήμερα feature phones??? Μην τρελαθούμε... Και κλείνω εδώ αυτή την παρένθεση.

 

Μονο για αντιλογο...τα κινητά που αναφέρεις έχουν και λογισμικό που υφίσταται ακόμη. Κάποια έχουν πάρει και αναβάθμιση ακόμη και φέτος.

 

Από κει και πέρα μιας και το thread έχει να κάνει με το φωτογραφικό κομμάτι εννοείται ότι παίζει μπάλα το 808 σαν σημείο αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

υστερει σε βραδυνες λογω

παλιας τεχνολογιας αισθητηρα (FSI)

ois

 

Να συμπληρώσω μόνο σε χαμηλό φωτισμό χωρίς φλας.

 

Στα λόγια μου έρχεσαι. Μόνο εκεί υστερεί.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Με το 808 έχεις πολύ ισχυρότερο φλας, λευκό και γρήγορη λήψη λόγω ανεξάρτητου επεξεργαστή κάμερας. Το θεωρώ την καλύτερη κάμερα για τις περισσότερες περιπτώσεις (αν είχε και σταθεροποιητή θα έλεγα όλες).

 

Οσο για το γεγονός ότι βλέπω το 808 να αναφέρεται σχεδόν σαν feature phone, έλεος! Είναι smartphone και κάνει τα πάντα, ίσως και περισσότερα από κάποια σύγχρονα, απλά είναι πιο αργό μιας και είναι της περιόδου 2011-2012. Λογικό μου φαίνεται. Το iphone 4S, 5 ή το Galaxy SIII που ήταν την ίδια περίοδο περίπου θεωρούνται σήμερα feature phones??? Μην τρελαθούμε... Και κλείνω εδώ αυτή την παρένθεση.

 

Λοιπον...ενα το κρατουμενο.

Την καλυτερη ποιοτικα φωτογραφια με φλας (μεσα σε βραδυνα μαγαζια με κοσμο σε κινηση κ.κ.τ.λ) θα την βγαλει το 808.

Σ'αυτην την περιπτωση δεν του χρειαζεται το optical stabilization...γιατι το Xenon Θα παγωσει τη σκηνη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειπε κανεις οτι μοιαζει με αεροπλανο...Κινητο ειναι. Μην εκνευριζεσαι :)

Και δεν υπαρχει λογος να εχουμε κομπλεξ με συσκευες προς θεου. Το κομπλεξ δεν στο προκαλει κανενας λεγοντας σου οτι ειναι για κλησεις και μηνυματα.

Τωρα σε αυτο που γραφεις

"Κάνω πολύ περισσότερα σχεδόν από όλους σας με το αστείο 808 μου" κανεις δεν ειπε οτι το 808 ειναι αστειο.

Απλα δυστυχως δεν ισχυει αυτο που γραφεις, με τον μονοπυρηνο και τα 512 ram οι δυνατοτητες του 808 ειναι πολυ περιορισμενες σε σχεση με ενα smartphone λογω πλατφορμας symbian και λογω hardware specs. Αναμφισβιτητα σαν κατασκευη ειναι πολυ μπροστα ακομα και απο τελευταιας τεχνολογιας smartphone. Οταν το δουλεψα το καταλαβα.

Οι developers ακομα και των websites με τα συγχρονα κινητα πλεον, εχουν φορτωσει πολυ τις σελιδες τους και οσο προχωραει η τεχνολογια τοσο "βαραινουν" οι ιστοσελιδες, τα προγραμματα κλπ. Δεν εχει καμια σχεση η ταχυτητα που ανοιγει μια σελιδα οπως αναφερεις, αλλα το αν σε κουραζει στην περιηγηση. Π.χ. το 1020 που εχω τωρα ειναι σαφως πιο αργο απο το 1+1 & z3 και οποιοδηποτε αλλο 4πυρηνο που ειχα, σαφως και απο το 930. Εξακολουθει ομως να στεκεται μιας και ειναι 2πυρηνο με 2gb ram, με windows mobile και οχι symbian. Καλως η κακως το symbian σταματησε και ειναι αρχαιο πια. Αν δεν σε χαλαει καλα κανεις και το κρατας, αλλα οπως και να χει δεν μπορω να το προτεινω σε καποιον σαν smartphone με καλη καμερα. Θα του προτεινω το 1020 μεχρι να βγει καποιο αλλο πιο καινουργιο απο το 1020, και αν θελει κατι καλυτερο σαν συσκευη αλλα με θυσιες στην καμερα θα τον παω στο 930. (σε android φυσικα αλλαζουν τα δεδομενα).

Αυτο που σου λεει ο Keras ειναι οτι εξεταζουμε το καλυτερο φωτο-κινητο-smartphone. Για σκετη συσκευη παιρνεις μια απλη compact.

Θεωρω οτι εχουμε βγει ηδη offtopic και καλο θα ηταν να το σταματησουμε εδω. :)

Εξακολουθείς να είσαι ψιλο-off και εγώ να μπαίνω στο τρυπάκι να δικαιολογώ αυτά που δε χρειάζονται. Δεν υπάρχει "ναι, αλλά έχει 512ram" κτλ κτλ. Υπάρχει: βγάζει καλές φωτογραφίες, ή όχι.

Με το 808 έχεις πολύ ισχυρότερο φλας, λευκό και γρήγορη λήψη λόγω ανεξάρτητου επεξεργαστή κάμερας. Το θεωρώ την καλύτερη κάμερα για τις περισσότερες περιπτώσεις (αν είχε και σταθεροποιητή θα έλεγα όλες).

Οσο για το γεγονός ότι βλέπω το 808 να αναφέρεται σχεδόν σαν feature phone, έλεος! Είναι smartphone και κάνει τα πάντα, ίσως και περισσότερα από κάποια σύγχρονα, απλά είναι πιο αργό μιας και είναι της περιόδου 2011-2012. Λογικό μου φαίνεται. Το iphone 4S, 5 ή το Galaxy SIII που ήταν την ίδια περίοδο περίπου θεωρούνται σήμερα feature phones??? Μην τρελαθούμε... Και κλείνω εδώ αυτή την παρένθεση.

Αν και σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ τα λέω για αντιστάθμιση, ΔΕ χρειάζεται να λέμε τι κάνει ή όχι πλέον. Απλά να λέμε αν βγάζει ή όχι καλές φωτογραφίες και να λειτουργει ως μέτρο σύγκρισης πλέον, γιατί καλώς ή κακώς δεν έχει βγει καλύτερη συνολική υλοποίηση στην κάμερα σε κινητό, είτε λόγω μεγέθους, είτε λειτουργικού ή οτιδήποτε άλλο. Paok έστω τιμητικά πρέπει να πάρεις ένα. Βρες κάποιον εκεί στη συμπρωτεύουσα και δανείσου το...

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ , αλλά εγώ προσωπικά για να βγάλω μια καλή φωτογραφία την κόρη μου με το 1020 , εκεί ήταν που την έστηνα σαν άγαλμα , μιας και η κάμερα του είναι αργή. Με το Μ8, που σαφώς υστερεί, δε προλαβαίνει να καταλάβει τι γίνεται και την έχω τραβήξει σε 3 πλάνα. Με αποτέλεσμα να παίρνω ευκολότερα και καλύτερα πλάνα, μιας και μιλάμε για παιδί 6 χρόνων. Έχεις παιδί και καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Γιατί ξεκινάς ανάποδα. Πρώτα ανοίγεις την κάμερα και μετά "στήνεις" το παιδί. Και μάλλον δεν θα χρειαστεί καν να το στήσεις αφού θα το "παγώσει" το ξενον....;)

Δεν θέλει κόπο, τρόπο θέλει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εξακολουθείς να είσαι ψιλο-off και εγώ να μπαίνω στο τρυπάκι να δικαιολογώ αυτά που δε χρειάζονται. Δεν υπάρχει "ναι, αλλά έχει 512ram" κτλ κτλ. Υπάρχει: βγάζει καλές φωτογραφίες, ή όχι.

 

Αν και σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ τα λέω για αντιστάθμιση, ΔΕ χρειάζεται να λέμε τι κάνει ή όχι πλέον. Απλά να λέμε αν βγάζει ή όχι καλές φωτογραφίες και να λειτουργει ως μέτρο σύγκρισης πλέον, γιατί καλώς ή κακώς δεν έχει βγει καλύτερη συνολική υλοποίηση στην κάμερα σε κινητό, είτε λόγω μεγέθους, είτε λειτουργικού ή οτιδήποτε άλλο. Paok έστω τιμητικά πρέπει να πάρεις ένα. Βρες κάποιον εκεί στη συμπρωτεύουσα και δανείσου το...

 

Κι εγώ έχω γράψει πως στο παρόν θέμα μετράει μόνο η καμερα και όχι τα υπόλοιπα. Όμως όσον αφορά το 808 (και σε λίγο και το 1020) δεν μπορει κάποιος να το αγοράσει (για καινούριο πάντα). Αυτό είναι κάτι που για πολλούς το κάνει να μένει εκτός.

Αλλιώς μια χαρά κορυφαίο φωτοκινητο είναι.

Γνώμη μου

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

το 1020 ειναι με black που εχει τη λιγοτερη κιτρινιλα απο τις υπολοιπες.

Δευτερον ...6 φωτο εβγαλα με φλας με το 1020 και ειναι ολες κιτρινες....δεν το βλεπεις δηλαδη? Δεν βλεπεις οτι οι φωτο του 930 ειναι ασπρες με σωστα χρωγματα? θα τρελαθουμε τελειως?

Τριτον...στο 1020 με φλασ θα βγει μεν παγωμενη αλλα θα βγει και κιτρινη.Ενω στο 930 θα βγει και παγωμεη και ασπρη.

οριστε

15899604414_7512807ff5_c.jpg

 

Εμενα γιατι δεν μου βγαινει ΚΑΜΙΑ με κιτρινιλα? Δεν μπορω να το καταλαβω.!

Επισης εχεις βγαλει 2-3 φωτο πολυ καλες με το 930. (οπως αυτη που δειχνεις με το παλικαρι και σε παω στοιχημα οτι θες οτι με το 1020 θα ηταν ΜΑΚΡΑΝ καλυτερη).

Αυτο δεν το κανει καλυτερη καμερα, ουτε προτιμοτερη με τα led αντι του xenon.

Θες να παρουμε και τα 2 κινητα και να αρχιζουμε να τραβαμε ταυτοχρονα με φλας κοσμο που κινειται να δουμε ποιο θα βγαλει σωστες??

Η να βαλουμε 2 ατομα να ποζαρουν να δουμε παλι ποιο θα βγαλει καλυτερη φωτο?

Συγγνωμη αλλα επιμενω στο θεμα του xenon και δεν προκειται να αλλαξω γνωμη.

Και δεν προκειται να μεινω στα λογια αλλα και στις πραξεις. Σε λιγες μερες θα εχω δειγματα και απο τα 2 κινητα, και θα μιλησουν οι φωτογραφιες. Δεν θελω να πεισω κανεναν για τιποτα, στο φιναλε δεν εχω τετοιο σκοπο. Δεν ειμαι τρελλος να επιλεγω το 1020 αντι του 930 μιας και το προτιμω ΜΑΚΡΑΝ σαν συσκευη το 930.!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σορρυ , αλλά εγώ προσωπικά για να βγάλω μια καλή φωτογραφία την κόρη μου με το 1020 , εκεί ήταν που την έστηνα σαν άγαλμα , μιας και η κάμερα του είναι αργή. Με το Μ8, που σαφώς υστερεί, δε προλαβαίνει να καταλάβει τι γίνεται και την έχω τραβήξει σε 3 πλάνα. Με αποτέλεσμα να παίρνω ευκολότερα και καλύτερα πλάνα, μιας και μιλάμε για παιδί 6 χρόνων. Έχεις παιδί και καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Φιλε μου συγχωρεσε με αλλα εισαι τελειως λαθος σε αυτο. Απαντησε ηδη ο montoya.

Οσο για το M8 επειδη το ειχα, θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι δεν υπαρχει καμια σχεση με το 1020 αλλα ακομα και με το s5&g3 και σε εσωτερικο χωρο και σε εξωτερικο με φλας και χωρις φλας.

Και επειδη εχεις παιδι (να το χερεσαι κιολας) :) με το 1020 αν δεν καταφερνες να βγαζεις εξαιρετικες φωτογραφιες, κατι εκανες λαθος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εξακολουθείς να είσαι ψιλο-off και εγώ να μπαίνω στο τρυπάκι να δικαιολογώ αυτά που δε χρειάζονται. Δεν υπάρχει "ναι, αλλά έχει 512ram" κτλ κτλ. Υπάρχει: βγάζει καλές φωτογραφίες, ή όχι.

 

Αν και σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ τα λέω για αντιστάθμιση, ΔΕ χρειάζεται να λέμε τι κάνει ή όχι πλέον. Απλά να λέμε αν βγάζει ή όχι καλές φωτογραφίες και να λειτουργει ως μέτρο σύγκρισης πλέον, γιατί καλώς ή κακώς δεν έχει βγει καλύτερη συνολική υλοποίηση στην κάμερα σε κινητό, είτε λόγω μεγέθους, είτε λειτουργικού ή οτιδήποτε άλλο. Paok έστω τιμητικά πρέπει να πάρεις ένα. Βρες κάποιον εκεί στη συμπρωτεύουσα και δανείσου το...

 

Εγω ειμαι off ενω εσυ δεν εισαι. Δεν χρειαζεται να μπεις σε κανενα τρυπακι φιλε μου.

Δεν εχεις καταλαβει η δεν θες να καταλαβεις τι σου λεω τοση ωρα.

ΠΟΙΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ? Να βρουμε ποιο κινητο βγαζει τις καλυτερες φωτο.

Ερχεται λοιπον ενας φιλος σου και σε ρωταει.... Ρε συ Μοραλα (το πραγματικο σου δεν το γνωριζω) θελω να παρω ενα κινητο, να βγαζω φοβερες φωτογραφιες. Ποιο να παρω????? Ειλικρινα..... τι θα του πεις? το 808????!

Τοσες φορες εχω πει οτι το 808 το σεβομαι και το παραδεχομαι στην φωτογραφια. Αλλο σου λεω ομως και αλλο καταλαβαινεις...

Kαι αυτο με τα 4" ελεος ρε παιδια δηλαδη....!

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

Κι εγώ έχω γράψει πως στο παρόν θέμα μετράει μόνο η καμερα και όχι τα υπόλοιπα. Όμως όσον αφορά το 808 (και σε λίγο και το 1020) δεν μπορει κάποιος να το αγοράσει (για καινούριο πάντα). Αυτό είναι κάτι που για πολλούς το κάνει να μένει εκτός.

Αλλιώς μια χαρά κορυφαίο φωτοκινητο είναι.

Γνώμη μου

 

Συμφωνω και οχι μονο αυτο αλλα και κακα τα ψεμματα δεν μπορει να σταθει ΠΛΕΟΝ σαν smartphone...δεν μπορω να επαναλαμβανομαι ειλικρινα κουραζομαι και κουραζω και τους αλλους.

Σαφως και ειναι μια χαρα κορυφαιο φωτοκινητο.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

@demon2411

 

Το S5 και το g3 να χαρείς, μην μου τα φέρνεις σαν παράδειγμα για εσωτερικό χώρο και ειδικά απέναντι στην ultrapixel. Τα είχα και το αποτέλεσμα ήταν πολύ κακό.

 

Όσο για το 1020 είπα ότι σαφέστατα είναι ανώτερο ,μην τρελαθούμε κιόλας , αλλά αυτά τα 4 δευτερόλεπτα να ανοίξει η κάμερα και η καθυστέρηση της αποθήκευσης της φωτογραφίας, σε κάνουν σε πολλές περιπτώσεις να χάνεις την στιγμή. Εκεί αναφέρομουν στο παιδί κλπ. Απ ότι είδα το 930 δεν το έχει αυτό το κουσούρι και σκέφτομαι να το αγοράσω, μιας και η μικρή οθόνη του 1020 με κουράζει στο σερφάρισμα. Λείπει και το καρουμπαλο στην πλάτη και φαίνεται πιο βολικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι δεν μου βγαινει ΚΑΜΙΑ με κιτρινιλα? Δεν μπορω να το καταλαβω.!

Επισης εχεις βγαλει 2-3 φωτο πολυ καλες με το 930. (οπως αυτη που δειχνεις με το παλικαρι).

Αυτο δεν το κανει καλυτερη καμερα, ουτε προτιμοτερη με τα led αντι του xenon.

Θες να παρουμε και τα 2 κινητα και να αρχιζουμε να τραβαμε ταυτοχρονα με φλας κοσμο που κινειται να δουμε ποιο θα βγαλει σωστες??

Η να βαλουμε 2 ατομα να ποζαρουν να δουμε παλι ποιο θα βγαλει καλυτερη φωτο?

Συγγνωμη αλλα επιμενω στο θεμα του xenon και δεν προκειται να αλλαξω γνωμη.

Και δεν προκειται να μεινω στα λογια αλλα και στις πραξεις. Σε λιγες μερες θα εχω δειγματα και απο τα 2 κινητα, και θα μιλησουν οι φωτογραφιες. Δεν θελω να πεισω κανεναν για τιποτα, στο φιναλε δεν εχω τετοιο σκοπο. Δεν ειμαι τρελλος να επιλεγω το 1020 αντι του 930 μιας και το προτιμω ΜΑΚΡΑΝ σαν συσκευη το 930.!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φιλε μου συγχωρεσε με αλλα εισαι τελειως λαθος σε αυτο. Απαντησε ηδη ο montoya.

Οσο για το M8 επειδη το ειχα, θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι δεν υπαρχει καμια σχεση με το 1020 αλλα ακομα και με το s5&g3 και σε εσωτερικο χωρο και σε εξωτερικο με φλας και χωρις φλας.

Και επειδη εχεις παιδι (να το χερεσαι κιολας) :) με το 1020 αν δεν καταφερνες να βγαζεις εξαιρετικες φωτογραφιες, κατι εκανες λαθος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγω ειμαι off ενω εσυ δεν εισαι. Δεν χρειαζεται να μπεις σε κανενα τρυπακι φιλε μου.

Δεν εχεις καταλαβει η δεν θες να καταλαβεις τι σου λεω τοση ωρα.

ΠΟΙΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ? Να βρουμε ποιο κινητο βγαζει τις καλυτερες φωτο.

Ερχεται λοιπον ενας φιλος σου και σε ρωταει.... Ρε συ Μοραλα (το πραγματικο σου δεν το γνωριζω) θελω να παρω ενα κινητο, να βγαζω φοβερες φωτογραφιες. Ποιο να παρω????? Ειλικρινα..... τι θα του πεις? το 808????!

Τοσες φορες εχω πει οτι το 808 το σεβομαι και το παραδεχομαι στην φωτογραφια. Αλλο σου λεω ομως και αλλο καταλαβαινεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Συμφωνω και οχι μονο αυτο αλλα και κακα τα ψεμματα δεν μπορει να σταθει ΠΛΕΟΝ σαν smartphone...δεν μπορω να επαναλαμβανομαι ειλικρινα κουραζομαι και κουραζω και τους αλλους.

Σαφως και ειναι μια χαρα κορυφαιο φωτοκινητο.

 

Εχω ανεβασει 2 συγκριτικα με 1020 και 930....το ενα με βραδυνα τοπια και το αλλο εσωτερικοι χωροι με φλας.

συνολο 22 φωτογραφιες.Σε ολες τις παραμετρους κερδιζει το 930...χανει μονο σε λεπτομερεια σε zoom 100%.

αμα δεν το βλεπεις αυτο, εθελοτυφλεις.

Δευτερον, πουθενα δεν ειπα εγω οτι το led ειναι ανωτερο απο το Xenon.

αυτο που λεω εγω ειναι...κακη υλοποιηση και κακο software στο 1020 δινουν αυτα τα αποτελεσματα με xenon.

Σε αντιθεση με 808 και νοκια Ν8 που το Xenon δινει "pure white"

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι off ενω εσυ δεν εισαι. Δεν χρειαζεται να μπεις σε κανενα τρυπακι φιλε μου.

Δεν εχεις καταλαβει η δεν θες να καταλαβεις τι σου λεω τοση ωρα.

ΠΟΙΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ? Να βρουμε ποιο κινητο βγαζει τις καλυτερες φωτο.

Ερχεται λοιπον ενας φιλος σου και σε ρωταει.... Ρε συ Μοραλα (το πραγματικο σου δεν το γνωριζω) θελω να παρω ενα κινητο, να βγαζω φοβερες φωτογραφιες. Ποιο να παρω????? Ειλικρινα..... τι θα του πεις? το 808????!

Τοσες φορες εχω πει οτι το 808 το σεβομαι και το παραδεχομαι στην φωτογραφια. Αλλο σου λεω ομως και αλλο καταλαβαινεις...

Kαι αυτο με τα 4" ελεος ρε παιδια δηλαδη....!

Αρχικά έχεις μάλλον παρεξηγήσει λίγο το ύφος μου. Το ότι επιμένω σε αυτό που λέω έχει την εξής βάση: μερικές σελίδες πίσω έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και καταλήξαμε ότι είτε κυκλοφορούν είτε όχι, τα καλά φωτοκινητά έχουν θέση εδώ μέσα, άσχετα αν μπορεί κανείς να το αγοράσει ή όχι, και θα έχουν, μέχρι να ξεπεραστούνε. Αν κάποιος φίλος θέλει να αγοράσει κάποιο κινητό με οποιοδήποτε κριτήριο, όπως πχ την καλή φωτογραφική, υπάρχει ανάλογο τμήμα να δημιουργήσει θέμα και να του απαντήσουμε όπως αρμόζει (σύμφωνα πχ με το τι κυκλοφορεί). Δε με απασχολεί καν αν σέβεσαι ή όχι το 808, δεν είναι αυτό το "πρόβλημά" μου. Ίσως να παρεξηγηθήκαμε και οι δύο στο τι θέλουμε να πούμε. Το ύφος μου πάντως είναι το καλύτερο, καμία έχθρα... :)

Link to comment
Share on other sites

@demon2411

 

Το S5 και το g3 να χαρείς, μην μου τα φέρνεις σαν παράδειγμα για εσωτερικό χώρο και ειδικά απέναντι στην ultrapixel. Τα είχα και το αποτέλεσμα ήταν πολύ κακό.

 

Όσο για το 1020 είπα ότι σαφέστατα είναι ανώτερο ,μην τρελαθούμε κιόλας , αλλά αυτά τα 4 δευτερόλεπτα να ανοίξει η κάμερα και η καθυστέρηση της αποθήκευσης της φωτογραφίας, σε κάνουν σε πολλές περιπτώσεις να χάνεις την στιγμή. Εκεί αναφέρομουν στο παιδί κλπ. Απ ότι είδα το 930 δεν το έχει αυτό το κουσούρι και σκέφτομαι να το αγοράσω, μιας και η μικρή οθόνη του 1020 με κουράζει στο σερφάρισμα. Λείπει και το καρουμπαλο στην πλάτη και φαίνεται πιο βολικό.

 

Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε Γιαννη η καμερα του m8. Οπως επισης θεωρω την ultrapixel κακη υλοποιηση. Δεν μπορεσα ποτε να βρω το καλο σε αυτη την τεχνολογια. Εξου και η htc που την αφησε πλεον. Απορω για αυτο που λες για το g3 και το s5 μιας και ειναι απο τις πιο αξιολογες καμερες σε android. Τα ειχες ποτε τα κινητα?

Το s5 ανωτερο απο το g3 στις ημερησιες στις βραδυνες ηταν πολυ κοντα, με το πολυ καλο night mode του s5.

Και τα 2 ηταν ομως καλυτερα απο το m7-m8. Εκει που υπερτερουσε το m8 υπο ρυθμισεις σε νυχτερινα τοπια μιας και τα g3+s5 δεν σε αφηνουν να παιξεις με ρυθμισεις.

Οσο για το 930 σαν συσκευη σαφως ειναι καλυτερη με μεγαλυτερη και φωτεινοτερη οθονη, και στα τεχνικα χαρακτηριστικα.

Οσο για το καρουμπαλο, μπορει να σου φαινεται πιο βολικο αλλα εκει γινεται ολο το παιχνιδι....

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αρχικά έχεις μάλλον παρεξηγήσει λίγο το ύφος μου. Το ότι επιμένω σε αυτό που λέω έχει την εξής βάση: μερικές σελίδες πίσω έχει ξανασυζητηθεί το θέμα και καταλήξαμε ότι είτε κυκλοφορούν είτε όχι, τα καλά φωτοκινητά έχουν θέση εδώ μέσα, άσχετα αν μπορεί κανείς να το αγοράσει ή όχι, και θα έχουν, μέχρι να ξεπεραστούνε. Αν κάποιος φίλος θέλει να αγοράσει κάποιο κινητό με οποιοδήποτε κριτήριο, όπως πχ την καλή φωτογραφική, υπάρχει ανάλογο τμήμα να δημιουργήσει θέμα και να του απαντήσουμε όπως αρμόζει (σύμφωνα πχ με το τι κυκλοφορεί). Δε με απασχολεί καν αν σέβεσαι ή όχι το 808, δεν είναι αυτό το "πρόβλημά" μου. Ίσως να παρεξηγηθήκαμε και οι δύο στο τι θέλουμε να πούμε. Το ύφος μου πάντως είναι το καλύτερο, καμία έχθρα... :)

 

Οκ...πασο. :)

Προφανως παρεξηγηθηκαμε και οι 2 μιας και ο γραπτος λογος ξερεις πολυ καλα ποσο ευκολα παρεξηγειται.

Οσο το περι "εχθρας" σαφως και οχι, αν ειναι δυνατον. Κουβεντα κανουμε και τιποτα παραπανω αλλιμονο να παρεξηγηθουμε για τα κινητα. :)

Και ουδεποτε φυσικα σκεφτηκα να αφαιρεθει η οτι δεν εχει θεση εδω το 808.

Και ξερεις πολυ καλα ποσο το εχω υποστηριξει στο παρελθον.

Τουλαχιστον αυτο και το 1020 ειναι τα μονα "καθαρα" φωτογραφικα κινητα χωρις τις επεξεργασιες των νεων κινητων (processing - oversaturation-noise reduction κτλ).

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...