Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@Mivas είχες πει θα κάνεις συγκριτικό 808 vs 1020. Το περιμένουμε! ;)

Είχα πει, αλλά προέκυψαν άλλα στο μεταξύ, έλειπα και εξωτερικό κάποιες μέρες (δυστυχώς χωρίς τα pureview)... Πάντως την υπόσχεση την κρατάω, τις επόμενες μέρες θα δω τι μπορώ να κάνω.

 

Υ.Γ. Για να αναρτήσω εικόνες εδώ, πρέπει να τις ανεβάσω π.χ. στο flickr?

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Στο Flickr πως γίνεται να εμφανίζεται κανονικά η photo στο φόρουμ και όχι μόνο το link?

Το ψάχνω αλλά δεν το έχω βρει.

 

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα νέο thread με τίτλο "Ποια συσκευή Android βγάζει τις καλύτερες φώτο" και θα χρειαστεί να ανεβάσω αρκετές φώτο :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@ Te_salat

 

Ορίστε... Αντιγραφή το link και επικόλληση όπως είναι στο φόρουμ (χωρίς να το βάλεις εσύ σαν λίνκ, απλή επικόλληση)

 

http://i797.photobucket.com/albums/yy259/alexgate7/muupsilon_zps6ed23496.png

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα κάνω μια δοκιμή να αντιγράψω από το flickr, μια φωτογραφία του 808 από πέρυσι. Απείραχτη γενικά πλην μόνο αύξησης κοντράστ και κορεσμού. (Τα νερά του Πηνειού είχαν υποχωρήσει το καλοκαίρι...)

 

15564874295_3b3ca50d88_o.jpg2013-09-29-0329 colour contrast by mivas@windowslive.com, on Flickr

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Στο Flickr πως γίνεται να εμφανίζεται κανονικά η photo στο φόρουμ και όχι μόνο το link?

Το ψάχνω αλλά δεν το έχω βρει.

 

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα νέο thread με τίτλο "Ποια συσκευή Android βγάζει τις καλύτερες φώτο" και θα χρειαστεί να ανεβάσω αρκετές φώτο :)

 

Καλη σκεψη ...αλλα ετσι αποκλειεις το iPhone.

Link to comment
Share on other sites

Καλη σκεψη ...αλλα ετσι αποκλειεις το iPhone.

 

Αν το κάνουμε και για iPhone θα φαίνεται ρατσιστικό έναντι των Windows :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το iPhone είναι μια κατηγορία Μόνο του..Αφού όλα βγάζουν Πολύ καλές φωτο χωρίς παιδεματα....Ίσως Όχι Nokia αλλά πάντα από το 4 και μετά έχουν Πολύ καλή κάμερα

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα κάνω μια δοκιμή να αντιγράψω από το flickr, μια φωτογραφία του 808 από πέρυσι. Απείραχτη γενικά πλην μόνο αύξησης κοντράστ και κορεσμού. (Τα νερά του Πηνειού είχαν υποχωρήσει το καλοκαίρι...)

 

2013-09-29-0329 colour contrast by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

Κάτι λάθος έχεις κάνει δεν ανοίγει η φωτογραφία σε πραγματικό μέγεθος.

Από εκεί και έπειτα από την στιγμή που έχεις κάνει μετέπειτα επεξεργασία, τότε δεν είναι απείραχτη. Δεν έχει νόημα να βλέπουμε πειραγμένες φωτογραφίες. Το θέμα είναι τι μπορεί να κάνει από μόνη της η κάμερα.

Αν και την βλέπω σε μικρές διαστάσεις, τα χρώματα δεν μου αρέσουν με την επεξεργασία που έχει γίνει. Ειδικά από την μέση και πάνω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λάθος έχεις κάνει δεν ανοίγει η φωτογραφία σε πραγματικό μέγεθος.

Από εκεί και έπειτα από την στιγμή που έχεις κάνει μετέπειτα επεξεργασία, τότε δεν είναι απείραχτη. Δεν έχει νόημα να βλέπουμε πειραγμένες φωτογραφίες. Το θέμα είναι τι μπορεί να κάνει από μόνη της η κάμερα.

Αν και την βλέπω σε μικρές διαστάσεις, τα χρώματα δεν μου αρέσουν με την επεξεργασία που έχει γίνει. Ειδικά από την μέση και πάνω. ;)

Ακόμη δεν το έχω μάθει το flickr, προφανώς όταν ανέβαζα τις φωτό ήταν σε private, αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω public... Το ψάχνω ακόμη... (Σχεδόν όλες οι άλλες που έχω είναι εντελώς απείραχτες)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να ξαναδοκιμάσω τώρα... Πάλι με το 808, σούρουπο, το γεφυράκι πάνω από τον παραπόταμο του Πηνειού (εντελώς απείραχτη φωτό, απευθείας από το 808, πληρης ανάλυση).

 

14944536853_d6bb3fa2fe_o.jpg2013-05-25-0029 by mivas@windowslive.com, on Flickr

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

@ Te_salat

 

Ορίστε... Αντιγραφή το link και επικόλληση όπως είναι στο φόρουμ (χωρίς να το βάλεις εσύ σαν λίνκ, απλή επικόλληση)

 

http://i797.photobucket.com/albums/yy259/alexgate7/muupsilon_zps6ed23496.png

 

Σ ευχαριστώ φίλε μου. Προσπαθούσα από την εφαρμογή να το κάνω.

 

Ανεβάζω για δοκιμή μια φώτο που εβγαλα πριν λιγο στον σκυλο μου σε αυτοματο. Η μόνη δυσκολία είναι το μαύρο χρώμα του σκύλου και το φώς από την τηλεοραση που είναι πίσω του.

15388842357_8fcd62f214_b.jpgIMAG0734 by kostaskazeros, on Flickr

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Te_salat, χρησιμοποιείς HTC One M8? Η σειρά One με τα Ultrapixels έβγαζε θυμάμαι τις πιο φωτεινές φωτό σε low light photography και ακολουθούν Lumia 920 και K zoom με επίσης φωτεινά αποτελέσματα. Εϊναι δυνατός παίχτης στο σκοτάδι! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Te_salat, χρησιμοποιείς HTC One M8? Η σειρά One με τα Ultrapixels έβγαζε θυμάμαι τις πιο φωτεινές φωτό σε low light photography και ακολουθούν Lumia 920 και K zoom με επίσης φωτεινά αποτελέσματα. Εϊναι δυνατός παίχτης στο σκοτάδι! :)

 

Ναι το Μ8 είναι. Στην συγκεκριμένη το φως προέρχεται από ένα λαμπατερ δαπέδου κι ένα πορτατίφ. Καθόλου φως στο ταβάνι.

 

Το άφησα επίτηδες στο auto για να ανεβάσει iso να δω πόσο το πάει αυτόματα σ αυτές τις συνθήκες με μαύρο ζωντανό στο πλάνο.

Μέχρι τώρα μπορούσα να πάρω καλές φώτο τον σκύλο μου σε παρόμοιες συνθήκες μόνο με το xenon του S4 Zoom.

Τα led φλας κάνουν το τρίχωμα του να φαίνεται γκρίζο.

Χωρίς φλας με άλλες συσκευές φαίνονταν μόνο ένα μαύρο πράγμα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι το Μ8 είναι. Στην συγκεκριμένη το φως προέρχεται από ένα λαμπατερ δαπέδου κι ένα πορτατίφ. Καθόλου φως στο ταβάνι.

 

Το άφησα επίτηδες στο auto για να ανεβάσει iso να δω πόσο το πάει αυτόματα σ αυτές τις συνθήκες με μαύρο ζωντανό στο πλάνο.

Μέχρι τώρα μπορούσα να πάρω καλές φώτο τον σκύλο μου σε παρόμοιες συνθήκες μόνο με το xenon του S4 Zoom.

Τα led φλας κάνουν το τρίχωμα του να φαίνεται γκρίζο.

Χωρίς φλας με άλλες συσκευές φαίνονταν μόνο ένα μαύρο πράγμα.

Αν είχε και μεγαλύτερο αισθητήρα, π.χ. σαν το K zoom ή το Ν8, θα ήταν σίγουρα η καλύτερη κάμερα στα ανδροειδή (καλύτερο από K zoom, Oppo, Z2/Z3 που είναι οι δυνατοί παίχτες).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος paok αλλά γιατί πρασινίζει έτσι;

 

Πράγματι οι σκιές έχουν γίνει πράσινες.

Ωστόσο η ευκρίνεια είναι καταπληκτική και δεν υπάρχει πουθενά θόρυβος.

 

Το θέμα είναι αν μπορεί ο απλός χρήστης να πάρει μια τέτοια φωτογραφία εύκολα.

Εκεί είναι όλο το ζήτημα γι αυτό λέω συνέχεια ότι οι καλές φώτο που τραβάνε όσοι γνωρίζουν το αντικείμενο, δεν μπορούν να φανερώσουν το κινητό που στην πράξη τραβά τις καλύτερες φώτο.

 

Αν δει κάποιος τις φώτο του Κώστα και αγοράσει το oppo θα γράφει μετά τι λέτε ρε παιδιά το δικό μου δεν βγάζει τέτοιες φωτογραφίες.

 

Το είδαμε και με το 1020 σε κάποια ποστ που τα παιδιά δεν είχαν τις γνώσεις και απλά ήθελαν άριστες φώτο στο auto.

 

Θα ήταν καλό λοιπόν να υπάρχει και μια φώτο στο ίδιο πλάνο τραβηγμένη στο auto.

 

Μόνο το iPhone που δεν έχει άλλες ρυθμίσεις βέβαια δίνει αποδεκτά αποτελέσματα παντού.

 

Όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να ασχοληθούν λίγο για να πάρουν σωστό αποτέλεσμα.

Εγώ ξέρω ότι στην συσκευή μου με εντελώς auto σε βραδινά εξωτερικά, αν αφήσω το iso απειραχτο, θα πάρω θόρυβο στον ουρανό και υπερφωτισμο όπου έχει λάμπες. Στο 800 έχω το καλύτερο αποτέλεσμα παράλληλα με το 1/9 η 1/10 που το παίρνει αυτόματα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι οι σκιές έχουν γίνει πράσινες.

Ωστόσο η ευκρίνεια είναι καταπληκτική και δεν υπάρχει πουθενά θόρυβος.

 

Το θέμα είναι αν μπορεί ο απλός χρήστης να πάρει μια τέτοια φωτογραφία εύκολα.

Εκεί είναι όλο το ζήτημα γι αυτό λέω συνέχεια ότι οι καλές φώτο που τραβάνε όσοι γνωρίζουν το αντικείμενο, δεν μπορούν να φανερώσουν το κινητό που στην πράξη τραβά τις καλύτερες φώτο.

 

Αν δει κάποιος τις φώτο του Κώστα και αγοράσει το oppo θα γράφει μετά τι λέτε ρε παιδιά το δικό μου δεν βγάζει τέτοιες φωτογραφίες.

 

Το είδαμε και με το 1020 σε κάποια ποστ που τα παιδιά δεν είχαν τις γνώσεις και απλά ήθελαν άριστες φώτο στο auto.

 

Θα ήταν καλό λοιπόν να υπάρχει και μια φώτο στο ίδιο πλάνο τραβηγμένη στο auto.

 

Μόνο το iPhone που δεν έχει άλλες ρυθμίσεις βέβαια δίνει αποδεκτά αποτελέσματα παντού.

 

Όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να ασχοληθούν λίγο για να πάρουν σωστό αποτέλεσμα.

Εγώ ξέρω ότι στην συσκευή μου με εντελώς auto σε βραδινά εξωτερικά, αν αφήσω το iso απειραχτο, θα πάρω θόρυβο στον ουρανό και υπερφωτισμο όπου έχει λάμπες. Στο 800 έχω το καλύτερο αποτέλεσμα παράλληλα με το 1/9 η 1/10 που το παίρνει αυτόματα.

 

Πραγματι τα χρωματα φευγουν λιγο προς το πρασινο...ωστοσο ο φωτισμος ηταν καπως παραξενος.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρώματα "φεύγουν" γιατί έχεις δύο διαφορετικής χρωματικής θερμοκρασίας φωτεινές πηγές. Οι παλιές κολώνες έχουν άλλες λάμπες από τις πιο πρόσφατες. Μερική λύση είναι αν έχει χειροκίνητη ρύθμιση με λευκή κάρτα να ρυθμίσεις την θερμοκρασία του χρώματος.

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Μέχρι να μπορέσω να ανεβάσω νεότερες φωτό, θα βάλω κάποιες παλαιότερες από το 808. Εδώ φαίνεται ο Πύργος από ψηλά (ήταν η πρώτη μου επίσκεψη στην Πελοπόννησο). Απευθείας από την συσκευή, χωρίς αλλαγές (ο κορεσμός στην κάμερα μόνο ήταν στο +2 από όσο θυμάμαι), όλα τα άλλα αυτόματα.

 

14716653884_d6f2b0d12c_h.jpg2013-02-26-0297 colour by mivas@windowslive.com, on Flickr

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...