Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Δεν νομίζω να φτάσει ποτέ το xenon. Ούτε αν γίνει 5πλο..... Σήμερα για παράδειγμα πήγα με την μικρή σε μια χριστουγεννιάτικη γιορτή (αναμα φώτων χριστουγεννιάτικου δένδρου) και η μικρή έτρεχε πανικόβλητη δεξιά αριστερά. Σε καμία δεν βγήκε κουνημένη πράγμα που αμφιβάλλω αν μπορει οποιοδήποτε led. Βέβαια είπαμε πως δεν έχουν όλοι τις ίδιες προτεραιότητες. Το κακό ειναι ότι δεν βλέπω νέο διάδοχο στο μέλλον. Ούτε το McLaren που έμεινε στα χαρτιά ως διάδοχος του 1020 δεν είχε xenon.

 

Το θέμα με το xenon στο 1020 είναι πως δεν είναι τόσο δυνατό. Δηλαδή πάνω από 2-3 μέτρα χάνεται και το πλεονέκτημα του εξαφανίζεται αν θέλεις πιο μακρινή φωτό... Δε ξέρω το led του 950 αν πάει μακρύτερα που δε νομίζω βέβαια..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

G4 manual στο χέρι

 

23599823131_e415e016f4_b.jpg

 

Επιτελους και μια "ανθρωπινη" φωτογραφια απο το g4.

Ναι, το αποτελεσμα ειναι καλουτσικο, αλλα οχι τα εξωπραγματικα που βλεπουμε κατα καιρους. Ειναι απολυτως φυσιολογικο για φωτογραφια που τραβιεται στο χερι, υπο αυτες τις συνθηκες και μαλιστα απο κινητο. Την θεωρω πολυ αληθινη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους και μια "ανθρωπινη" φωτογραφια απο το g4.

Ναι, το αποτελεσμα ειναι καλουτσικο, αλλα οχι τα εξωπραγματικα που βλεπουμε κατα καιρους. Ειναι απολυτως φυσιολογικο για φωτογραφια που τραβιεται στο χερι, υπο αυτες τις συνθηκες και μαλιστα απο κινητο. Την θεωρω πολυ αληθινη.

 

Σαφώς και θα μπορούσα να πάρω καλύτερο αποτέλεσμα αν το είχα στερεωμένο καπου και έπαιζα περισσότερο με τις ρυθμίσεις, δεν θα έβγαινε κουνημένη τουλάχιστον. Για χεράτη θέλω να πιστεύω ειναι μια αρκετά ικανοποιητικη φωτογραφία. Ισως έπρεπε να βάλω λίγο πιο γρήγορο κλείστρο γιατί ''έκαψε'' τις βιτρίνες στο βάθος, θα έβγαινε βέβαια πιο σκοτεινό το δέντρο έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και θα μπορούσα να πάρω καλύτερο αποτέλεσμα αν το είχα στερεωμένο καπου και έπαιζα περισσότερο με τις ρυθμίσεις, δεν θα έβγαινε κουνημένη τουλάχιστον. Για χεράτη θέλω να πιστεύω ειναι μια αρκετά ικανοποιητικη φωτογραφία. Ισως έπρεπε να βάλω λίγο πιο γρήγορο κλείστρο γιατί ''έκαψε'' τις βιτρίνες στο βάθος, θα έβγαινε βέβαια πιο σκοτεινό το δέντρο έτσι.

 

Με στημενη την καμερα, αλλαζουν ολα. Το κλειστρο ειναι οκ, αλλιως θα εβγαινε πολυ σκοτεινη. Για χερατη, ειναι μια χαρα η φωτογραφια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με στημενη την καμερα, αλλαζουν ολα. Το κλειστρο ειναι οκ, αλλιως θα εβγαινε πολυ σκοτεινη. Για χερατη, ειναι μια χαρα η φωτογραφια.

 

Δεν ειναι μια χαρά φωτογραφία και σίγουρα δεν ειναι επίπεδου g4 και μιλαω για χερατη οχι για στημένες κλπ.

Η φωτογραφία αυτη ειναι κάτω του μετρίου.

Ειναι κουνημενη ,out of focus και με πολυ θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μια χαρά φωτογραφία και σίγουρα δεν ειναι επίπεδου g4 και μιλαω για χερατη οχι για στημένες κλπ.

Η φωτογραφία αυτη ειναι κάτω του μετρίου.

Ειναι κουνημενη ,out of focus και με πολυ θορυβο.

 

Εγω γραφω οτι ειναι πολυ αληθινη. Και μια compact δεν θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα.

Κατα καιρους βλεπω κατι εντελως κουφες φωτογραφιες απο το g4 (και αλλα κινητα εδω μεσα) με αποτελεσματα καλυτερα απο την dslr μου. Ε, δεν τρωμε και κουτοχορτο...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγω γραφω οτι ειναι πολυ αληθινη. Και μια compact δεν θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα.

Κατα καιρους βλεπω κατι εντελως κουφες φωτογραφιες απο το g4 (και αλλα κινητα εδω μεσα) με αποτελεσματα καλυτερα απο την dslr μου. Ε, δεν τρωμε και κουτοχορτο...

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Xωρις να θελω να θιξω σε καμια περιπτωση τον bill_thes, η φωτογραφια ειναι οντως οπως τα ειπε ο fredometrios.

Δεν ξερω τι εχει σωστο. Μονο και μονο που ειναι out of focus ειναι off. Βασιλη (bill_thes) εχεις παρει φωτογραφιες πολυ καλες, αυτη δυστυχως δεν. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω γραφω οτι ειναι πολυ αληθινη. Και μια compact δεν θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα.

Κατα καιρους βλεπω κατι εντελως κουφες φωτογραφιες απο το g4 (και αλλα κινητα εδω μεσα) με αποτελεσματα καλυτερα απο την dslr μου. Ε, δεν τρωμε και κουτοχορτο...

Θα ηθελα και εγω να εξηγησεις τι εννοεις γιατι αυτο που λες ειναι λιγο περιεργο...

Link to comment
Share on other sites

G4 manual στο χέρι

 

23599823131_e415e016f4_b.jpg

 

Πολυ χαλια η φωτογραφια.Πρωτον ειναι κουνημενη, δευτερον δεν εχει εστιασει πουθενα και τριτον εχει υπερβολικο θορυβο.

Το G4 δεν τα παει καλα στο manual.ειδικα απο iso 300 Και πανω ειναι κλαφτα.

Η μοναδικη περιπτωση να βγαλεις πραγματικα καλες φωτο με το G4 ειναι

camera fv5 + iso 50 + τριποδας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω γραφω οτι ειναι πολυ αληθινη. Και μια compact δεν θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα.

Κατα καιρους βλεπω κατι εντελως κουφες φωτογραφιες απο το g4 (και αλλα κινητα εδω μεσα) με αποτελεσματα καλυτερα απο την dslr μου. Ε, δεν τρωμε και κουτοχορτο...

 

Ουτε εμενα μ'αρεσε αυτος ο υπαινιγμος...εξηγησε το λιγο

Link to comment
Share on other sites

Xωρις να θελω να θιξω σε καμια περιπτωση τον bill_thes, η φωτογραφια ειναι οντως οπως τα ειπε ο fredometrios.

Δεν ξερω τι εχει σωστο. Μονο και μονο που ειναι out of focus ειναι off. Βασιλη (bill_thes) εχεις παρει φωτογραφιες πολυ καλες, αυτη δυστυχως δεν. :)

 

Όντως τα έκανα λίγο θάλασσα.. Μου κάνει εντύπωση πάντως ο θόρυβος, το iso ειναι σχετικά χαμηλό (250)

Σε άλλες φωτο απο G4 (πχ. στο τελευταίο συγκριτικό του paok) υπάρχουν φωτο με υψηλό iso (μερικές και πάνω απο 1000) και δεν παρατηρείται τέτοιο φαινόμενο (ή δεν το επισημαίνετε τουλάχιστον)

 

Άλλη διαχείριση θορύβου κάνει το κινητό στο αυτόματο και άλλη στο manual;

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες που βλεπω κατα καιρους ειναι λιγο περιεργες, οχι αυτο που γραφω. Η φωτογραφια που ανεβασε το παιδι ειναι φυσιολογικοτατη για φωτογραφια κινητου στο χερι. Εχει αλλο φακο απο το g4 καποιων αλλων εδω μεσα???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες που βλεπω κατα καιρους ειναι λιγο περιεργες, οχι αυτο που γραφω. Η φωτογραφια που ανεβασε το παιδι ειναι φυσιολογικοτατη για φωτογραφια κινητου στο χερι. Εχει αλλο φακο απο το g4 καποιων αλλων εδω μεσα???

 

Παντως αυτη η φωτο δεν εχει καμια σχεση με τις αλλες τις στημενες που βλεπω κατα καιρους εδω. Αν μου ελεγες οτι ειναι απο κανα Ζ3 δε θα μου εκανε εντυπωση. Απο εκει και περα, στο Μ ο καθε ενας μπορει να χαλασει ή να φτιαξει ενα αποτελεσμα..ειτε εχει καλο ειτε κακο κινητο. Κατι τετοιες φωτο παντως με κανουν να νοσταλγω κανα Ζ5..που τουλχιστον εχει καλη μπαταρια και το πλενεις ανετα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες που βλεπω κατα καιρους ειναι λιγο περιεργες, οχι αυτο που γραφω. Η φωτογραφια που ανεβασε το παιδι ειναι φυσιολογικοτατη για φωτογραφια κινητου στο χερι. Εχει αλλο φακο απο το g4 καποιων αλλων εδω μεσα???

 

Αυτο που λες δεν νομιζω να στεκει..εγω που δεν εχω ιδεα απο φωτογραφια, δεν μπορω να βγαλω οτι βγαζουν οι υπολοιποι εδω μεσα, ακομα κι αν εχω το g4 ή το 950 ή οτι κυκλοφορει γενικα...παιζει και το ατομο μεγαλο παραγοντα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν νομιζω να στεκει..εγω που δεν εχω ιδεα απο φωτογραφια, δεν μπορω να βγαλω οτι βγαζουν οι υπολοιποι εδω μεσα, ακομα κι αν εχω το g4 ή το 950 ή οτι κυκλοφορει γενικα...παιζει και το ατομο μεγαλο παραγοντα

 

Οι ρυθμισεις που χρησιμοποιησε ο φιλος (iso 250 και κλειστρο 1/8 ) ειναι μια χαρα. Εγω, δεν θα εφτανα καν στο 1/8, θα εβαζα το πολυ 1/13 και θα ηταν ακομα πιο σκοτεινη η φωτο. Και το iso πιο πανω. Δηλαδη εγωωθα εβαζα 400 iso και 1/15 για να ειμαι ακριβεστερος. Αλλιως τι να βγαλω; ή κουνημενη θα βγει ή μαυρα σκοταδια.

 

Θελω να πω, οι ρυθμισεις του ηταν οκ. Και το αποτελεσμα, επισης οκ, για κινητο. Δεν καταλαβαινω πως ορισμενοι βγαζουν φανταστικες φωτο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμισεις που χρησιμοποιησε ο φιλος (iso 250 και κλειστρο 1/8 ) ειναι μια χαρα. Εγω, δεν θα εφτανα καν στο 1/8, θα εβαζα το πολυ 1/13 και θα ηταν ακομα πιο σκοτεινη η φωτο. Και το iso πιο πανω. Δηλαδη εγωωθα εβαζα 400 iso και 1/15 για να ειμαι ακριβεστερος. Αλλιως τι να βγαλω; ή κουνημενη θα βγει ή μαυρα σκοταδια.

 

Θελω να πω, οι ρυθμισεις του ηταν οκ. Και το αποτελεσμα, επισης οκ, για κινητο. Δεν καταλαβαινω πως ορισμενοι βγαζουν φανταστικες φωτο.

Το ότι δεν μπορείς να το καταλάβεις δε σου δίνει το δικαίωμα να αμφισβητείς ένα ολόκληρο τοπικ και αυτούς που γράφουν και ανεβάζουν καθημερινά φωτογραφίες σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Όντως τα έκανα λίγο θάλασσα.. Μου κάνει εντύπωση πάντως ο θόρυβος, το iso ειναι σχετικά χαμηλό (250)

Σε άλλες φωτο απο G4 (πχ. στο τελευταίο συγκριτικό του paok) υπάρχουν φωτο με υψηλό iso (μερικές και πάνω απο 1000) και δεν παρατηρείται τέτοιο φαινόμενο (ή δεν το επισημαίνετε τουλάχιστον)

 

Άλλη διαχείριση θορύβου κάνει το κινητό στο αυτόματο και άλλη στο manual;

 

Εννοειται...στο αυτοματο και σε iso 2000 δεν εχει θορυβο.

Στο manual τα πραγματα αντιστρεφονται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι ρυθμισεις που χρησιμοποιησε ο φιλος (iso 250 και κλειστρο 1/8 ) ειναι μια χαρα. Εγω, δεν θα εφτανα καν στο 1/8, θα εβαζα το πολυ 1/13 και θα ηταν ακομα πιο σκοτεινη η φωτο. Και το iso πιο πανω. Δηλαδη εγωωθα εβαζα 400 iso και 1/15 για να ειμαι ακριβεστερος. Αλλιως τι να βγαλω; ή κουνημενη θα βγει ή μαυρα σκοταδια.

 

Θελω να πω, οι ρυθμισεις του ηταν οκ. Και το αποτελεσμα, επισης οκ, για κινητο. Δεν καταλαβαινω πως ορισμενοι βγαζουν φανταστικες φωτο.

 

Το παραξενο ειναι το πως βγηκε ετσι αυτη η φωτο απο το G4.

το φυσιολογικο ειναι αυτο που ειπες πως ορισμενοι βγαζουν φανταστικες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται...στο αυτοματο και σε iso 2000 δεν εχει θορυβο.

Στο manual τα πραγματα αντιστρεφονται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το παραξενο ειναι το πως βγηκε ετσι αυτη η φωτο απο το G4.

το φυσιολογικο ειναι αυτο που ειπες πως ορισμενοι βγαζουν φανταστικες φωτο.

 

Ολα τα νομισματα εχουν 2 πλευρες. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες που βλεπω κατα καιρους ειναι λιγο περιεργες, οχι αυτο που γραφω. Η φωτογραφια που ανεβασε το παιδι ειναι φυσιολογικοτατη για φωτογραφια κινητου στο χερι. Εχει αλλο φακο απο το g4 καποιων αλλων εδω μεσα???

 

Eξακολουθεις να μην εξηγεις τι ακριβως θες να πεις. Το να μιλαμε με υπαινιγμους πρωτον δειχνει ασεβεια και δευτερον δεν μπορω-ρουμε να καταλαβω που το πας.

Θα σου προτεινα να πεις με παραδειγματα τι ακριβως θες να πεις. Το οτι δηλαδη βγηκε μια κακη φωτογραφια απο ενα g4 αυτο σημαινει οτι οι υπολοιποι κανουν κατι συγκεκριμενο που εσυ δεν καταλαβαινεις?

Να σε πληροφορησω οτι στο αυτοματο το g4 θα επαιρνε 3 φορες καλυτερη φωτογραφια απο αυτη.

Και συνεχιζω να απορω που ειναι η μια χαρα φωτογραφια...

Link to comment
Share on other sites

χαλια φωτογραφια μπορει να βγει απο οποιοδηποτε κινητο αν δεν προσεξεις η βιαστεις, το οτι καποιοι μπορει να βγαζουν "φανταστικες" φωτογραφιες οπως λες ddr2 ειναι γιατι προσεχουν και ξερουν τι να παρουν απο το εκαστοτε κινητο, δεν συμβαινει τιποτα παραπανω οπως υπαινισσεσαι...η φωτο του bill ειναι κακη, υποθετω πως μαθαινει πως συμπεριφερεται η συσκευη του ακομα
Link to comment
Share on other sites

Όντως τα έκανα λίγο θάλασσα.. Μου κάνει εντύπωση πάντως ο θόρυβος, το iso ειναι σχετικά χαμηλό (250)

Σε άλλες φωτο απο G4 (πχ. στο τελευταίο συγκριτικό του paok) υπάρχουν φωτο με υψηλό iso (μερικές και πάνω απο 1000) και δεν παρατηρείται τέτοιο φαινόμενο (ή δεν το επισημαίνετε τουλάχιστον)

 

Άλλη διαχείριση θορύβου κάνει το κινητό στο αυτόματο και άλλη στο manual;

 

Αν και σου απαντησε ηδη ο Paok σαφως. Στο αυτοματο εχει εντελως διαφορετικο απο οτι στο manual.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ddr2, σκέφτηκες να αλλάξεις dslr?

 

Εγώ πάντως, με το 930 θα μείνω...

 

22841356789_2c33ef155e.jpgSunbathing... by Mike, on Flickr

 

Γεια σου ρε Μιχαλη....;) Φοβερη η φωτο σου μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Ο ddr2 λέει ότι βγαίνουν φωτογραφίες με dslr κλπ και παρουσιάζονται για βγαλμένες απο smartphones...

Σωστά?

 

Γεια σου Γιώργη. Θα τα λέμε πιο συχνά από δω μέσα... :)

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Αν και σου απαντησε ηδη ο Paok σαφως. Στο αυτοματο εχει εντελως διαφορετικο απο οτι στο manual.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Γεια σου ρε Μιχαλη....;) Φοβερη η φωτο σου μπραβο

 

Εχει βελτιωθει πολυ η καμερα στο 930.

Link to comment
Share on other sites

θέλω μια βοήθεια,έχω το Lumia 735 και σκέφτομαι μια αναβάθμιση. απλά λόγω low budget έλεγα το 830 αλλά θέλω μια γνώμη πολύ αντικειμενική πάνω στην κάμερα του 830 αν το έχει δουλέψει κάποιος να ξερω αν αξίζει σαν κάμερα η πρέπει να παω στο 930.
Link to comment
Share on other sites

Ο ddr2 λέει ότι βγαίνουν φωτογραφίες με dslr κλπ και παρουσιάζονται για βγαλμένες απο smartphones...

Σωστά?

 

Γεια σου Γιώργη. Θα τα λέμε πιο συχνά από δω μέσα... :)

 

Εννοειται φιλε μου. ;)

 

@bill_thes (και λοιποι με g4) ριξτε μια ματια σε αυτες τις 2 φωτο.(sorry για το περιεχομενο ημουν στην αναμονη για το πιτογυρο).:rolleyes:

Ειναι και οι 2 στο ποδι στο αυτοματο, η μια με στοκ και οι αλλη με fv5.

Εχω παρουσιασει κατα καιρους φωτογραφιες που εχουν πολυ μεγαλυτερη διαφορα απο αυτες τις 2 αλλα ο λογος που τις ανεβασα ειναι για να δουμε αν εχει βελτιωσει την στοκ καμερα το android 6. Απο οτι βλεπω δεν αλλαξε κατι. Η διαφορα στην fv5 ειναι παλι καλυτερη λεπτομερεια (τζαμι-σαλατες αριστερα κατω-δεξια κατω-αναγλυφο στον τοιχο-γενικα σε ολο το φασμα, και καλυτερη διαχειριση του exposure-white balance.

Αν ειμαι καπου λαθος πειτε μου. (ανοιξτε τις και ενα κλικ ζουμ flickr για να δειτε την διαφορα οπως πρεπει-στις μικρογραφιες δεν φαινεται τιποτα.)

 

23592327352_c1751e6f93_k.jpg20151210_180905 by George Drizos, on Flickr

23072714034_478e8b1223_k.jpgDSC_0153 by George Drizos, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...