Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Η φωτό είναι μέσα από το λεωφορείο εν κινήσει, με ταχύτητα, με στροφές και λακούβες, είναι θαύμα και που κατάφερα τότε να βγάλω φωτογραφίες!!! :p

 

Σαν να διαβάζω θρίλερ... :p

Μου θύμισες τη διαδρομή απο τη Χώρα προς Αθηνιό (Σαντορίνη) :D

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαν να διαβάζω θρίλερ... :p

Μου θύμισες τη διαδρομή απο τη Χώρα προς Αθηνιό (Σαντορίνη) :D

Χαχα!!! Κατάλαβα! Για γερά στομάχια! :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χμμ... Αυτή εδώ ήταν επίσης από την ίδια διαδρομή, αλλά δεν είχε τόσα σύννεφα σε αυτό το σημείο. Νομίζω ότι εδώ πήγε λίγο πιο σιγά το λεωφορείο, (αν και στην υπόλοιπη διαδρομή γκάζωνε ο άνθρωπος!). Επίσης με το 808, απείραχτη, χωρίς σταθεροποίηση, μόνο με τα χέρια και καλή ισορροπία. :)

 

14964376134_a94551aa03_h.jpg2013-03-28-0399 by mivas@windowslive.com, on Flickr

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είναι εξαιρετική φωτογραφία απο κινητό εν κινήσει...!

Θαρρώ πως αν είχε και οπτική σταθεροποίηση το 808 σαν το 1020 θα ήταν ακόμη καλύτερη! Μπορεί να μην είναι σαν τις μεγάλες κι ακριβές DSLR, αλλά θεωρώ το 808, όπως και το 1020 μια αξιόπιστη κάμερα που μπορείς να έχεις πάντα μαζί σου! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είναι εξαιρετική φωτογραφία απο κινητό εν κινήσει...!

 

Απο τη στιγμη που ειναι τραβηγμενη μερα και με αρκετο φως...ο παραγοντας οπτικος σταθεροποιητης δεν παιζει ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ρολο.

Γιατι η ταχυτητα του κλειστρου ηδη ειναι πολυ γρηγορη 1/400...αρα αποκλειεται να βγει κουνημενη.

Σαν φωτογραφια ναι ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς δεν μου έχει τύχει να βγάλω ημέρα φωτο με το 7 και να είναι έστω κάπου χωρίς εστίαση..ακόμη και το πρωί το λίγο ηλιοβασίλεμα και οδηγώντας παράλληλα με ανάρτηση κουτσουρο...Η δεύτερη είναι Πολύ καλη

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που ειναι τραβηγμενη μερα και με αρκετο φως...ο παραγοντας οπτικος σταθεροποιητης δεν παιζει ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ρολο.

Γιατι η ταχυτητα του κλειστρου ηδη ειναι πολυ γρηγορη 1/400...αρα αποκλειεται να βγει κουνημενη.

Σαν φωτογραφια ναι ειναι πολυ καλη.

 

Αν αναφέρεσαι σε OIS είναι με το 808.., οπότε οπτικό δεν έχει.

Είναι λίγο κουνημένη, αν τη δεις σε πλήρη ανάλυση, και λογικό είναι θεωρώ, λόγω ταχύτητας του οχήματος. Και πάλι πολύ καλά τα πήγε.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Σιγά τον πολυέλαιο...

http://i59.tinypic.com/v6spap.jpg

full size

 

Εντυπωσιακη...κυριως ως προν τον τροπο που εχει αποτυπωσει τα φωτα στον πολυελαιο.

Δυσκολη φωτογραφια γιατι υπαρχει μεγαλος κινδυνος να βγει Overexposed.Εδω περα το 808 εκμεταλευεται τον μεγαλο φακο που πιανει high dynamic range και δευτερον το ND filter που κοβει τις πολυ φωτεινες σκηνες χωρις ομως να σκοτεινιαζει την υπολοιπη φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακη...κυριως ως προν τον τροπο που εχει αποτυπωσει τα φωτα στον πολυελαιο.

Δυσκολη φωτογραφια γιατι υπαρχει μεγαλος κινδυνος να βγει Overexposed.Εδω περα το 808 εκμεταλευεται τον μεγαλο φακο που πιανει high dynamic range και δευτερον το ND filter που κοβει τις πολυ φωτεινες σκηνες χωρις ομως να σκοτεινιαζει την υπολοιπη φωτο.

Πολύ ωραία αποτύπωση του πολυέλαιου!!! :) Ερώτηση: Εϊναι όντως ενεργό το φίλτρο εξουδετέρωσης; Αν ναι τότε θέλει στήριγμα για μακρά έκθεση...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακη...κυριως ως προν τον τροπο που εχει αποτυπωσει τα φωτα στον πολυελαιο.

Δυσκολη φωτογραφια γιατι υπαρχει μεγαλος κινδυνος να βγει Overexposed.Εδω περα το 808 εκμεταλευεται τον μεγαλο φακο που πιανει high dynamic range και δευτερον το ND filter που κοβει τις πολυ φωτεινες σκηνες χωρις ομως να σκοτεινιαζει την υπολοιπη φωτο.

 

Nd filter off :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει ρυθμιση για ND filter η ειναι αυτοματο?

 

Ναι, είναι μηχανικό, έχει επιλογή για αυτόματο on/off , έχει και χειροκίνητα την επιλογή

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Πώς την βλέπετε αυτήν? Δεν την έχω δει ακόμα σε μεγάλη οθόνη.

 

15602046155_271ba43f32_b.jpg

HTC M8 low light camera test by kazeroskostantinos, on Flickr

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πώς την βλέπετε αυτήν? Δεν την έχω δει ακόμα σε μεγάλη οθόνη.

 

https://farm6.staticflickr.com/5601/15602046155_271ba43f32_b.jpg

 

Αρκετός θόρυβος λόγω του υψηλού ISO (2500).

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Αρκετός θόρυβος λόγω του υψηλού ISO (2500).

Στο κινητο δεν βλέπω τόσο πολύ θόρυβο, με τέτοιο iso θα περίμενα πολύ περισσότερο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμβαίνει είναι αντιθέτως πως δεν έχει θόρυβο γιατί το software έχει επεξεργαστεί τόσο "βαριά" την εικόνα που έχουν δημιουργηθεί moire , artifacts και χαμηλή λεπτομέρεια στα λιγότερο φωτεινά σημεία ...

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Αρκετός θόρυβος λόγω του υψηλού ISO (2500).

 

Συγγνώμη την είδες σε οθόνη υπολογιστή στην πραγματική της ανάλυση και έχει θόρυβο η επειδή έχει τόσο υψηλό iso λες ότι έχει πολύ θόρυβο;

Μόλις την είδα στην οθόνη του Mac μου και δεν βλέπω πουθενά θόρυβο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη την είδες σε οθόνη υπολογιστή στην πραγματική της ανάλυση και έχει θόρυβο η επειδή έχει τόσο υψηλό iso λες ότι έχει πολύ θόρυβο;

Μόλις την είδα στην οθόνη του Mac μου και δεν βλέπω πουθενά θόρυβο.

Τότε κάτι δεν πάει καλά γιατί ο θόρυβος είναι αρκετός, αν και για 2500 σχετικά καλός. Πχ δεξιά που έχει έναν διακόπτη, μοιάζει ζωγραφισμένος.. Αλλά και σε άλλα σημεία φαίνεται. Δε γίνεται να λέμε λοιπόν καθόλου θόρυβος. Αλλά είναι καλή φωτογραφία για αυτήν την τιμή iso.

Link to comment
Share on other sites

Πώς την βλέπετε αυτήν? Δεν την έχω δει ακόμα σε μεγάλη οθόνη.

 

15602046155_271ba43f32_b.jpg

HTC M8 low light camera test by kazeroskostantinos, on Flickr

 

Αρκετες λεπτομερειες για βραδυνη φωτο, ελαχιστος θορυβος εως μηδενικος για τοσο ψηλο iso, αλλα τα χρωματα μου φαινονται καπως ξεπλυμενα.

Σε καθε περιπτωση...φοβερη δουλεια απο την HTC και την ultrapixel.Βγαζει πολυ καλες φωτο σε Low light...δεν το περιμενα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμβαίνει είναι αντιθέτως πως δεν έχει θόρυβο γιατί το software έχει επεξεργαστεί τόσο "βαριά" την εικόνα που έχουν δημιουργηθεί moire , artifacts και χαμηλή λεπτομέρεια στα λιγότερο φωτεινά σημεία ...

 

Πολύ σωστά το έθεσες. Για να μην φαίνεται θόρυβος έχει γίνει υπερβολική επεξεργασία. Ειδικά κάτω αριστερά η ζάντα του αυτοκινήτου φαίνεται να έχει γίνει λάθος επεξεργασία. Φαίνονται κάτι σαν τρίχες ασημί. Έχει πάρει το ασημί χρώμα της ζάντας και το έχει περάσει στο μαύρο χρώμα, προφανώς θα υπήρχε θόρυβος και για να καλυφθεί πήρε χρώμα από λάθος σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετες λεπτομερειες για βραδυνη φωτο, ελαχιστος θορυβος εως μηδενικος για τοσο ψηλο iso, αλλα τα χρωματα μου φαινονται καπως ξεπλυμενα.

Σε καθε περιπτωση...φοβερη δουλεια απο την HTC και την ultrapixel.Βγαζει πολυ καλες φωτο σε Low light...δεν το περιμενα.

 

Αυτό ναι. Αλλά θόρυβος άξιος αναφοράς που είπε ο φίλος δεν υπάρχει.

Για τα χρώματα ευθύνεται ο φωτισμός.

Το λιγοστό φως προέρχεται από λάμπα με κιτρινωπό χρώμα και κάνει τα φύλλα να φαίνονται σαν ξερά.

 

Κώστα το σημείο αυτό είναι πολύ σκοτεινό κάτω από τις φυλλωσιές έχω τραβήξει και με iso 800, όπου είναι πολύ μαυρίλα.

Το iso δεν είναι κανόνας όπως νομίζουν κάποιοι.

Την ίδια ώρα αν τραβήξω λίγο πιο αριστερά που έχει περισσότερα φώτα χρειάζεται iso 800 γιατί ο ουρανός βγάζει θόρυβο.

Στις φυλλωσιές όμως χρειάζεται μεγάλο iso.

 

Γι αυτό η εφαρμογή της κάμερας πρέπει να έχει άμεσα προσβάσιμες κάποιες βασικές ρυθμίσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για μένα ,πάντως ,πιο αντιαισθητικό είναι το λάθος white balance (εκτός αν κάποιος θέλει αυτό το εφέ) το είχα γράψει και σε προηγούμενη σελίδα , στα φώτα των Δήμων υπάρχει διαφορετική χρωματική θερμοκρασία με συνέπεια εκεί πολλές μηχανές να κάνουν λάθη . Ή βάζουμε χειροκίνητο wb , ή το ξεγελάμε εμείς , του δείχνουμε πιο πρέπει να είναι το άσπρο με ένα άσπρο χαρτάκι... **

Από πλευράς κόκκου ,κλπ τα πάει πολύ καλά (τηρουμένων των αναλογιών και των συνθηκών ) , αν είχε και άλλα τόσα megapixels βέβαια ...

 

**όλα τα φωτόμετρα είναι ρυθμισμένα (βαθμονομημένα) σύμφωνα με έναν συγκεκριμένο τύπο γκρι κάρτας και τα χρωματοθερμόμετρα (σπεκτροφωτόμετρα) με μια λευκή...

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...