Jump to content

Samsung S8000 Jet


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή πρόκειται για υποψήφιο προς αγορά τηλ, μια σημαντική δυνατότητα για μένα είναι η πλήρης υποστήριξη των ελληνικών.

Εκτός από το θέμα με τα κεφαλαία στα sms υπάρχει άλλο θέμα με τα ελληνικά?

Στον κατάλογο μπορείς να γράψεις επαφές με πεζά-κεφαλαία ελληνικά?

Μπορείς να κάνεις αναζήτηση στις επαφές με ελληνικούς χαρακτήρες?

(παλιότερα samsung είχαν πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκτός από το θέμα με τα κεφαλαία στα sms υπάρχει άλλο θέμα με τα ελληνικά?

Δε κατάλαβα που είναι το θέμα με τα SMS στα κεφαλαία! Μάλλον τα άλλα κινητά έχουν θέμα, που γράφουν και στέλνουν με πεζούς χαρακτήρες γιατι κάθε 60 χαρακτήρες χρεώνεσαι απο την εταιρία σου και ένα SMS. Αν θεωρείται λάθος αυτό, εγω είμαι ευτυχισμένος που το κινητό μου έχει αυτο το "πρόβλημα" :lol:

Στον κατάλογο μπορείς να γράψεις επαφές με πεζά-κεφαλαία ελληνικά?

Ναι, μπορείς να γράψεις και με πεζούς χαρακτήρες και με κεφαλαία.

Μπορείς να κάνεις αναζήτηση στις επαφές με ελληνικούς χαρακτήρες?

(παλιότερα samsung είχαν πρόβλημα)

Οντως σε προηγούμενα μοντέλα υπήχρε ενα χάος στην αναζήτηση, έπρεπε να παίξεις λόττο για να βρεις την επαφή που έψαχνες (είχα το U600). Στο S8000 δεν υπάρχει κανένα κανένα τέτοιο πρόβλημα...

Αφου σε ενδιαφέρει η υποστήριξη των Ελληνικών, να ξέρεις πως το Τ9 (αν το χρησιμοποιείς για την σύνταξη SMS) είναι τελείως άθλιο... Εκτός του ότι δεν υπάρχουν πολλές απλές λέξεις ή βγάζει ότι θέλει, και δε μπορείς να καταχωρήσεις νέες...

Κατα τα αλλα εκτός απο το φλάς που φωτίζει πάρα πολύ το αντικείμενο όταν κάνεις νυχτερινή φωτογράφηση όπως ανέφεραν και οι υπόλοιποι κάτοχοι το κινητό τα σπάει σε όλους τους τομείς και προσωπικά θα το ξαναέπαιρνα!

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Αφου σε ενδιαφέρει η υποστήριξη των Ελληνικών, να ξέρεις πως το Τ9 (αν το χρησιμοποιείς για την σύνταξη SMS) είναι τελείως άθλιο... Εκτός του ότι δεν υπάρχουν πολλές απλές λέξεις ή βγάζει ότι θέλει, και δε μπορείς να καταχωρήσεις νέες...

το τ9 δεν παιρνει νεες λεξεις? εγω το εχω κανει σουπερ καλυτερο και απο του κ850i που ειχα χωρις ιχνος υπερβολης:)

:whistle:
Link to comment
Share on other sites

το τ9 δεν παιρνει νεες λεξεις? εγω το εχω κανει σουπερ καλυτερο και απο του κ850i που ειχα χωρις ιχνος υπερβολης:)

 

Οχι φίλε μου δυστυχώς δεν παίρνει... Πονεμένη η ιστορία του Ελληνικού Τ9 στην Samsung... Απο όσα Samsung έχουν περάσει απο τα χέρια μου σε κανένα δεν αποθηκέυονται οι καινούριες Ελληνικές λέξεις... Αν το γυρίσεις στα Αγγλικά και αποθηκευσεις μια Αγγλική δε θα έχει πρόβλημα...

Κατα τα άλλα είναι ενα κινητό - σκυλί... Δε κολλάει, δε κάνει restart, ακούγεται πάρα πολύ καλά, ταχύτατο μενού, φοβερές φωτό και βίντεο την ημέρα...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να το χτυπήσω το κινητό μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμή, κάτω του μισού που κοστίζει κανονικά?Τι λέτε αξίζει?
Link to comment
Share on other sites

Μια-δυο φορές που δοκίμασα το gps στο αυτοκίνητο, με το ζόρι βρήκε θέση. Ίσως να φταίει το αθερμικό παρ-μπριζ, αλλά μόνο κοντά στα πλαϊνά παράθυρα δούλευε σωστά. Αυτό φυσικά απαιτεί το ένα σου χέρι να είναι απασχολημένο κρατώντας το. Έχετε υπ' όψιν σας καμιά καλή πατέντα ή καμιά θήκη να το κρατάει;
Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβα που είναι το θέμα με τα SMS στα κεφαλαία! Μάλλον τα άλλα κινητά έχουν θέμα, που γράφουν και στέλνουν με πεζούς χαρακτήρες γιατι κάθε 60 χαρακτήρες χρεώνεσαι απο την εταιρία σου και ένα SMS. Αν θεωρείται λάθος αυτό, εγω είμαι ευτυχισμένος που το κινητό μου έχει αυτο το "πρόβλημα" :lol:

 

Αυτο ειναι σιγουρο επιβεβαιωμενο? Κι εγω ετσι πιστευω πως γινεται αλλα το ξερεις σιγουρα?

 

Αφου σε ενδιαφέρει η υποστήριξη των Ελληνικών, να ξέρεις πως το Τ9 (αν το χρησιμοποιείς για την σύνταξη SMS) είναι τελείως άθλιο... Εκτός του ότι δεν υπάρχουν πολλές απλές λέξεις ή βγάζει ότι θέλει, και δε μπορείς να καταχωρήσεις νέες...

 

Mα αν γραψεις μια λεξη (ακομα και την εχει) και πας κατω κατω στην λιστα με τις λεξεις σου εχει προσθηκη λεξης ακομα και στα Ελληνικα.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια ποσο σας κραταει? Με νορμαλ χρηση με βγαζει 2 μερες και κατι..4η φορτιση χθες, ανοιγει και αλλο η διαρκεια ή τοσο ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε μου δυστυχώς δεν παίρνει... Πονεμένη η ιστορία του Ελληνικού Τ9 στην Samsung... Απο όσα Samsung έχουν περάσει απο τα χέρια μου σε κανένα δεν αποθηκέυονται οι καινούριες Ελληνικές λέξεις... Αν το γυρίσεις στα Αγγλικά και αποθηκευσεις μια Αγγλική δε θα έχει πρόβλημα...

 

Αυτο ειναι σιγουρο επιβεβαιωμενο? Κι εγω ετσι πιστευω πως γινεται αλλα το ξερεις σιγουρα?

Mα αν γραψεις μια λεξη (ακομα και την εχει) και πας κατω κατω στην λιστα με τις λεξεις σου εχει προσθηκη λεξης ακομα και στα Ελληνικα.... :wacko:

 

Φίλε μου καλημέρα!

Για τα πεζά γράμματα θα το δεις απο τους μετρητές χαρακτήρων / τα μηνύματα που στέλνει η συσκευή... Οι πιο πολλοί βέβαια το αγνοούν και το βλέπουν μια και καλή στον λογαριασμό τους! :-)

Για το θέμα του Τ9

Αφού το έχεις το κινητό στα χέρια σου, δοκίμασε να αποθηκέυσεις μια λέξη που δε την έχει και πες μας αν την αποθηκευει.

Βάλε για παράδειγμα την πολύ κοινή και χρήσιμη λέξη "ΛΙΓΗ"

Δεν την έχει.

Την αποθηκευεις με τον τρόπο που λες.

Προσπάθησε τωρα πατώντας τα πλήκτρα να βγεί στην οθόνη

Ωπ! Δε βγαίνει πάλι!

Πρόκειται για BUG που έχουν όλα τα Samsung στο θέμα του Τ9. Σε όλα υπάρχει η αποθήκευση αλλα σε κανένα δεν αποθηκευονται οι νεες λέξεις. Τουλάχιστον σε ποιο παλιές συσκευές το λεξικό τους ήταν πιο πολυ ενημερωμένο και το πρόβλημα δεν ήταν τόσο έντονο (Εχουν περάσει απο τα χέρια μου τα E700, D500, D600, U600, U900 S8000...)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια ποσο σας κραταει? Με νορμαλ χρηση με βγαζει 2 μερες και κατι..4η φορτιση χθες, ανοιγει και αλλο η διαρκεια ή τοσο ειναι?

το ιδιο βγαζει και το δικο μου . αν και δε το βολευτικα το πηρα για 1η και εγεινε 2η σησκευη . πιστευω οτι τα αφης κανουν μονο για γραφειατους και αργοσχολους .

Link to comment
Share on other sites

Aπορω πως λενε αρκετοι στις προηγουμενες σελιδες οτι η μπαταρια του ειναι φοβερη.. Οταν αναφερω νορμαλ χρηση εννοω χρηση για μηνυματα και τηλεφωνα , με τη δονηση στο επιπεδο 2 , με φωτεινοτητα στο επιπεδο 2 και χωρις χρηση wifi και agps που ξελυγωνουν την μπαταρια.2 μερες διαρκεια γιαυτο το επιπεδο χρησης το θεωρω τουλαχιστον ξεφτιλα!! Γιαυτο μηπως ανοιγει και αλλο η διαρκεια? Τι λενε οσοι το εχουν 1 μηνα + ?

ΥΓ : Εννοειται βεβαια οτι οι 3 προηγουμενες φορτισεις εγιναν οταν πληρως εκφορτιστηκε η μπαταρια..

Link to comment
Share on other sites

Aπορω πως λενε αρκετοι στις προηγουμενες σελιδες οτι η μπαταρια του ειναι φοβερη.. Οταν αναφερω νορμαλ χρηση εννοω χρηση για μηνυματα και τηλεφωνα , με τη δονηση στο επιπεδο 2 , με φωτεινοτητα στο επιπεδο 2 και χωρις χρηση wifi και agps που ξελυγωνουν την μπαταρια.2 μερες διαρκεια γιαυτο το επιπεδο χρησης το θεωρω τουλαχιστον ξεφτιλα!! Γιαυτο μηπως ανοιγει και αλλο η διαρκεια? Τι λενε οσοι το εχουν 1 μηνα + ?

ΥΓ : Εννοειται βεβαια οτι οι 3 προηγουμενες φορτισεις εγιναν οταν πληρως εκφορτιστηκε η μπαταρια..

 

Εγω το έχω απο Σεπτεμβρη. Η μπαταρία του μου κρατάει 2 μέρες - το βραδυ το σβήνω - το δευτερο βράδυ θελω φόρτιση. Χωρίς πλάκα το ξεσκίζω στο ίντερνετ (είτε απο την σύνδεσή μου, είτε απο WiFi) και μιλάμε για πολλές ώρες χρήσης, τηλέφωνα γυρω στις 2 ωρες και καμμια 20αρια SMS αποστολή και αλλα τόσα λήψη...

Είμαι ικανοποιημένος με την μπαταρία του αν αναλογιστείς τα κορυφαία χαρακτηριστικά της συσκευής!

 

Α! Μηπως είσαι στο δικτυο της COSMOTE???

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Aπορω πως λενε αρκετοι στις προηγουμενες σελιδες οτι η μπαταρια του ειναι φοβερη.. Οταν αναφερω νορμαλ χρηση εννοω χρηση για μηνυματα και τηλεφωνα , με τη δονηση στο επιπεδο 2 , με φωτεινοτητα στο επιπεδο 2 και χωρις χρηση wifi και agps που ξελυγωνουν την μπαταρια.2 μερες διαρκεια γιαυτο το επιπεδο χρησης το θεωρω τουλαχιστον ξεφτιλα!! Γιαυτο μηπως ανοιγει και αλλο η διαρκεια? Τι λενε οσοι το εχουν 1 μηνα + ?

ΥΓ : Εννοειται βεβαια οτι οι 3 προηγουμενες φορτισεις εγιναν οταν πληρως εκφορτιστηκε η μπαταρια..

 

ρε παιδια ελεος. διαβαστε τις προηγουμενες σελιδες. φωτεινοτητα στο 4. σε κατασταση αναμονης πατας τα πλαινα πληκτρα (αυξομειωσης της εντασης) και σου βγαζει δυο καρτελες με τιτλο ενταση και δονηση. μηδενιζεις και τα δυο (ειναι ο ηχος και η δονηση οταν πατας την οθονη οχι ο ηχος και η δονηση οταν χτυπαει το τηλεφωνο). και voila δυο μερες αυτονομια πανω. εχω το jet 6 μηνες και καθημερινα ακουω 2 περιπου ωρες μουσικη, θα μπω λιγο net με wifi λιγο gps και κατω απο 3 μερες δεν πεφτει και ανοιχτο το βραδυ.

και πιστεψε με δεν υπαρχει κινητο με αντιστοιχα χαρακτηριστικα που να εχει εστω και παρομοια μπαταρια.

εχει μεγαλη οθονη 800MHz επεξεργαστη τα παντα απο συνδεσιμοτητα το λογικο θα ηταν η μπαταρια να βγαζει μια μερα με το ζορι. αλλα το jet με τρελο σκισιμο παει 2-3 περιπου.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ελεος. διαβαστε τις προηγουμενες σελιδες. φωτεινοτητα στο 4. σε κατασταση αναμονης πατας τα πλαινα πληκτρα (αυξομειωσης της εντασης) και σου βγαζει δυο καρτελες με τιτλο ενταση και δονηση. μηδενιζεις και τα δυο (ειναι ο ηχος και η δονηση οταν πατας την οθονη οχι ο ηχος και η δονηση οταν χτυπαει το τηλεφωνο). και voila δυο μερες αυτονομια πανω. εχω το jet 6 μηνες και καθημερινα ακουω 2 περιπου ωρες μουσικη, θα μπω λιγο net με wifi λιγο gps και κατω απο 3 μερες δεν πεφτει και ανοιχτο το βραδυ.

και πιστεψε με δεν υπαρχει κινητο με αντιστοιχα χαρακτηριστικα που να εχει εστω και παρομοια μπαταρια.

εχει μεγαλη οθονη 800MHz επεξεργαστη τα παντα απο συνδεσιμοτητα το λογικο θα ηταν η μπαταρια να βγαζει μια μερα με το ζορι. αλλα το jet με τρελο σκισιμο παει 2-3 περιπου.

 

Oκ τα μηδενισα , αν και τα ειχα αρκετα χαμηλα , τοσο πολυ μπαταρια δηλαδη τρωει η δονηση στην οθονη αφης?? Ωστε να χανεις αυτονομια 2 ολοκληρες μερες? Αδυνατο να το πιστεψω παντως..

Η διαρκεια της μπαταριας σε σενα μεγαλωσε προοδευτικα η οχι? Δεν λεω οτι η μπαταρια ειναι μικρη αυτη καθευατη απλα η συσκευη τεινει να ειναι πολυ ενεργοβορα σε σχεση με τον τυπο μπαταριας που εχει επιλεχθει..

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αγοράσει την θήκη Cristal

 

ή τη μεμβράνη?

 

Αν ναι, είστε ικανοποιημένοι?[/QUO

 

Μην την αγορασεις την μεμβρανη,ειναι αθλια

Link to comment
Share on other sites

για την μπαταρια που λεγατε..σε 2 κινητα που εχω (τζετακια) κραταει 3 μερες με μετρια χρηση..κ αν δεν ανοιξεις bluetooth wifi κραταει κ 4η...με ανοιχτο το κινητο το βραδυ..χωρις δονηση κ χωρις ηχο στα πληκτρα κ με μειωμενη φωτεινοτητα..αλλα κ με αλλαγη (cοsmοτε)απο 3g σε gsm.. το εχω απο τις 29 δεκ κ μεχρι τωρα το εχω φορτισει 3 φορες..

απο προσωπικη χρηση διαπιστωνω πως "τρωει" πολυ μπαταρια οταν βαζω μουσικη μεσω blυetooth στο αμαξι..

κ αλλο ενα ενοχλητικο του κινητου ειναι περα απο το φλας το βραδυ..πως οταν κλεινει η οθονη..το κινητο κλειδωνει..κ πρεπει να πατισεις καποιο κουμπι..ενω θα επρεπε αφου ειναι ξεκλειδωτο..να αγγιζεις την οθονη κ να ανοιγει..

Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε μου δυστυχώς δεν παίρνει... Πονεμένη η ιστορία του Ελληνικού Τ9 στην Samsung... Απο όσα Samsung έχουν περάσει απο τα χέρια μου σε κανένα δεν αποθηκέυονται οι καινούριες Ελληνικές λέξεις... Αν το γυρίσεις στα Αγγλικά και αποθηκευσεις μια Αγγλική δε θα έχει πρόβλημα...

Κατα τα άλλα είναι ενα κινητό - σκυλί... Δε κολλάει, δε κάνει restart, ακούγεται πάρα πολύ καλά, ταχύτατο μενού, φοβερές φωτό και βίντεο την ημέρα...

δηλαδη λεω ψεματα?λοιπον πατας προσθηκη λεξεων γραφεις την λεξει και πατας τελος και σου βγαινει η λεξει με το τ9 ενεργο και την ξαναγραφεις διπλα και... βουαλα:lol:

:whistle:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για το Τ9 εχεις δικιο οντως δεν την κραταει την λεξη παρολο που την γραφω...

Για την μπαταρια εχω να πω πως ειμαι ικανοποιημενος. Δεν εχω κλεισει μηνα και εχει στρωσει παρα πολυ. Στις αρχες το φορτιζα καθε 1 με 2 μερες, βεβαια ηταν και οι μερες του ψαξιματος του τηλεφωνου λογικο να τελειωνε γρηγορα :p Τωρα το εχω απο χτες το πρωι εκτος φορτισης συνεχεια ανοιχτο με φυσιολογικη χρηση και τηλεφωνα και SMS και δεν εχει κατεβει ουτε μια γραμμουλα. Κι εγω απορω ποσο θα κρατησει. Wifi για λιγο ανοιξα βεβαια δεν το χρησιμοποιησα πολυ. Α και εχω κλεισει και το 3G αφου δεν το χρησιμοποιω τωρα που τελειωσαν τα 1000 λεπτα :(:(

 

Kαι βρηκα και αυτο για οποιον ενδιαφερετε γιατι ειχα διαβασει σε παλαιοτερα ποστς πως το ψαχνανε απο ebay κλπ... Βεβαια διαθεσιμοτητα λεει πως δεν εχει αλλα που θα παει θα το φερουν.

http://www.pds.com.gr/index.asp?mod=eshop_item&ID=132&p=9348

Link to comment
Share on other sites

Oκ τα μηδενισα , αν και τα ειχα αρκετα χαμηλα , τοσο πολυ μπαταρια δηλαδη τρωει η δονηση στην οθονη αφης?? Ωστε να χανεις αυτονομια 2 ολοκληρες μερες? Αδυνατο να το πιστεψω παντως..

Η διαρκεια της μπαταριας σε σενα μεγαλωσε προοδευτικα η οχι? Δεν λεω οτι η μπαταρια ειναι μικρη αυτη καθευατη απλα η συσκευη τεινει να ειναι πολυ ενεργοβορα σε σχεση με τον τυπο μπαταριας που εχει επιλεχθει..

 

η συσκευη συγκριτικα με αλλες δεν ειναι καθολου ενεργοβορα. ετσι και αλλιως καποιες διεργασιες απαιτουν πολυ ενεργεια (ειδικα το να δεις ταινιες DIVX - περιπου σε 8 ωρες εχει αδειασει η μπαταρια, το gps σε περιπου 6 ωρες) αλλα αυτο ειναι αναμενομενο δεν μπορουμε να τα χουμε ολα στην ζωη. το jet καταφερνει να πετυχαινει αναμονη που αλλα κινητα με μπαταριες απο 1400mAh και πανω τα καταφερνουν.

Η μπαταρια στο κινητο μου επιασε αποδοση μετα απο ενα μηνα περιπου αλλα το κακο ηταν οτι το πηρα σε εποχη καυσωνα οποτε οι πρωτες δεκα φορτισεις εκαναν το κινητο να ζεσταινεται πολυ. μολις υποχωρησε η ζεστη σταθεροποιηθηκε στις 3 μερες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην ακουω χαζα, η μπαταρια ειναι πολυ καλη για τα στοιχεια του κινητου, εγω εχω απενεργοποιησει το 3g (τρωει πολυ μπαταρια), φωτεινοτητα στο 3, διαρκεια φωτισμου 8 δευτ., δονηση κ ηχο πληκτρων στο 1, μ κραταει χαλαρα 3-4 μερες με πολυ χρηση (τηλεφωνα, πολλα μηνυματα, ιντερνετ, κλπ...). Ισως σε εσας π κραταει λιγοτερο να εχετε ελατωματικη μπαταρια. Παντως λιγα ειναι τα κινητα π εχουν καλυτερη μπαταρια απο αυτο.(εχω αλλαξει παρα πολλα...:D)
Link to comment
Share on other sites

γιατί δε βάζετε τη φωτεινότητα στο αυτόματο;

 

έχω το κινητό από σεπτέμβριο, κάνω λίγη χρήση και ειλικρινά έχω ξεχάσει από πότε έχω να το φορτίσω! έχει τρομερή μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung S8000 Jet

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...