Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχω το email κάποιου στο paypal μπορώ να δω/μάθω τα στοιχεία του (πχ Ονοματεπώνυμο);

 

Θα μαθεις τα στοιχεια του αλλα οταν τον πληρώσεις;)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε όμως να έχει δώσει ψεύτικα στοιχεία στον λογαριασμό του στο paypal, έτσι;

Σε αυτήν την περίπτωση, τι γίνεται;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε όμως να έχει δώσει ψεύτικα στοιχεία στον λογαριασμό του στο paypal, έτσι;

Σε αυτήν την περίπτωση, τι γίνεται;

 

Πες τι ακριβως θελεις για να σε βοηθησω.

Τα στοιχεια που εχει δωσει στο paypal ειναι δικο του θεμα εσυ με το μαιλ θα πληρωσεις, δεν σε ενδιαφερουν τα υπολοιπα στοχεια του.

Link to comment
Share on other sites

Πες τι ακριβως θελεις για να σε βοηθησω.

Τα στοιχεια που εχει δωσει στο paypal ειναι δικο του θεμα εσυ με το μαιλ θα πληρωσεις, δεν σε ενδιαφερουν τα υπολοιπα στοχεια του.

 

Βασικά δεν ψάχνω κατι συγκεκριμένο. Απλά μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία.

Αν θέλω να βρω πχ σε ποιον ανήκει ένας paypal λογαριασμός υπάρχει τρόπος;

Πες ότι κάνω εγώ κατάθεση σε ένα email και μου εμφανίζεται ονοματεπώνυμο "Naikala Kalimera". Εγώ αν θέλω να βρω σε ποιον πραγματικά ανήκει ο λογαριασμός, μπορώ;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ψάχνω κατι συγκεκριμένο. Απλά μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία.

Αν θέλω να βρω πχ σε ποιον ανήκει ένας paypal λογαριασμός υπάρχει τρόπος;

Πες ότι κάνω εγώ κατάθεση σε ένα email και μου εμφανίζεται ονοματεπώνυμο "Naikala Kalimera". Εγώ αν θέλω να βρω σε ποιον πραγματικά ανήκει ο λογαριασμός, μπορώ;

 

Οχι και δεν υπαρχει και λογος.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο παιρνει να φανει η κινηση της χρεωσης του 1,5 ευρω στην χρεωστική καρτα ωστε να μπορεσω να δω τον τετραψηφιο κωδικό να κανω confirm την καρτα στο paypal?
Link to comment
Share on other sites

1-2 εργάσιμες μέρες νομίζω.

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο παιρνει να φανει η κινηση της χρεωσης του 1,5 ευρω στην χρεωστική καρτα ωστε να μπορεσω να δω τον τετραψηφιο κωδικό να κανω confirm την καρτα στο paypal?

Πρόσφατα που πέρασα νέα κάρτα, μέσα στην ίδια ημέρα ενημερώθηκα με τηλέφωνο στην τράπεζα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα, εγω εχω χρονια paypal και επειδη και δεχομαι και αγοραζω πραγματα πλεον μου στειλαν μια ηδοποιηση να στειλω εγραφο απο ταυτοτητα μου,εναν λογαριασμο και κατι στοιχεια για business account να γινει το account μου,παρολα αυτα εγα τα εστειλα και περιμενω να μου τα δεχτουν δεχτηκα ενα ποσο απο μια αγορα και μου ηρθαν 140 ευρω

 

mount received: €140.00 EUR

Fee amount: -€5.11 EUR

Net amount: €134.89 EUR

 

Μου κρατησαν αρχικα απευθειας 5 ευρω και κατι και μετα εκανα μεταφορα σε τραπεζικο λογαριασμο το ιδιο ποσο. την αλλη μερα εγραψε completed στο status στο paypal και πηγα να δω στο atm αλλα τα λεφτα δεν ειναι μεσα στην τραπεζα. ποσες μερες κανει για να μπουν τα λεφτα στον λογαριασμο? οταν γραφει completed εχει γινει η συνναλαγη απο το paypal αλλα δεν ειναι διαθεσιμα να τα δω στον λογαριασμο μου? κραταει ποτε προμηθεια μεγαλη η τραπεζα? εγω σε εμπορικη τα εστειλα. Γνωριζει κανεις? ευχαριστω

Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ :)

Παντως οταν δεχομαι λεφτα δηλαδη και απο as gift/goods δηλαδη παντα μου κρατανε φορους? με ποιο τροπο γινεται να εχω λιγοτερους φορους η και καθολου? υπαρχει κατι τετοιο? ή υπαρχει ιδια χρεωση φορων αναλογα με το ποσο?

 

ευχαριστω

Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ :)

Παντως οταν δεχομαι λεφτα δηλαδη και απο as gift/goods δηλαδη παντα μου κρατανε φορους? με ποιο τροπο γινεται να εχω λιγοτερους φορους η και καθολου? υπαρχει κατι τετοιο? ή υπαρχει ιδια χρεωση φορων αναλογα με το ποσο?

 

ευχαριστω

 

 

https://cms.paypal.com/uk/cgi-bin/?&cmd=_render-content&content_ID=ua/upcoming_policies_full&locale.x=en_GB

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τον πολυχρησιμοποιώ τον λογαριασμό και πρόσφατα που πήγα να αγοράσω κάτι από το ebay όταν πάτησα "σύνδεση και άμεση πληρωμή" μου έβγαζε error και όταν μπήκα στο λογαριασμό μου του paypal έλεγε ότι υπάρχει πρόβλημα ασφαλείας και ότι δεν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω κανονικά... μου ζητούσε επίσης να αλλάξω κωδικό και να στείλω ένα έγγραφο που να πιστοποιεί την διεύθυνση κατοικίας... και δεν μπορώ να πλρώσω στο ebay...

ξέρεται τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ :)

Παντως οταν δεχομαι λεφτα δηλαδη και απο as gift/goods δηλαδη παντα μου κρατανε φορους? με ποιο τροπο γινεται να εχω λιγοτερους φορους η και καθολου? υπαρχει κατι τετοιο? ή υπαρχει ιδια χρεωση φορων αναλογα με το ποσο?

 

ευχαριστω

Εδώ είναι όλες οι προμήθειες:

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_display-fees-outside

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι το ειδα,ακομα η τραπεζες απο οτι ειδα κρατανε προμηθεια 3ευρω σε καθε μεταφορα. Τουλαχτιστον σιγουρα η εμπορικη που βαζω εκει τα λεφτα μου. Υπαρχει σταθερη κρατηση προμηθειας απο ολες τις τραπεζες 3 ευρω? Υπαρχει καμια τραπεζα που να μην κραταει προμηθεια? "Η λιγοτερο απο 3 ευρω? για να ξερουμε να στελνουμε τα λεφτα μας εκει,γιατι 3 και 3 και 3 μαζευοντε 50αρικα :P ευχαριστω πολυ !
Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παίδες,

έχω φτιάξει λογαριασμό στο paypal με προπληρωμένη κάρτα από την Eurobank. Ο λογαριασμός έχει ενεργοποιηθεί αφού έχω βάλει χρήματα στην κάρτα και τα έχω χρησιμοποιήσει στο Rapidshare. Ο λογαριασμός μου είναι Premier και θέλω να μου βάλουν χρήματα.

1) Δεν ξέρω τι στοιχεία πρέπει να δώσω , όνομα(;) , e-mail(;) , τον αριθμό της κάρτας(;) δεν έχω ιδέα.

2)Μπορώ μετά να μεταφέρω τα χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό απ'ευθείας όπως κατάλαβα. Αλλά τα στοιχεία της κάρτας πού τα δηλώνω; Στο Profile > Add or Edit Bank Account

Μπορώ να βάλω στοιχεία από καταθετικό λογαριασμό πχ άλλης τράπεζας.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δώσεις το email που ειναι συδεδεμενο με το paypal.

 

οκ... ευχαριστώ. μήπως ξέρεις και για το δεύτερο.. αν θέλω να πάω τα χρήματα σε τραπεζικό καταθετικό λογαριασμό θα πάω Στο Profile > Add or Edit Bank Account και δηλώνω τα στοιχεί όποιας κάρτας θέλω ή χρειάζεται κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Στο Profile > Add or Edit Bank Account θα καταχωρήσεις τα στοιχεία του τραπεζικού σου λογαριασμού, όχι της κάρτας. Η κάρτα δηλώνεται αλλού, και την έχεις ήδη δηλώσει.

 

Αφού τα καταχωρήσεις λοιπόν, μετά κάνεις "withdraw".

Link to comment
Share on other sites

Όταν δηλώνεις στο Paypal άλλη/καινούρια διεύθυνση σου κρατάει 1€. Αυτό το € το παίρνεις πίσω ή όχι?

Επίσης υπάρχει πρόλημα αν δηλώσεις άλλη διεύθυνση στο Paypal και άλλη έχεις στη κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κ από μένα..θέλω να παραγγείλω κάτι από ebay και δέχεται μόνο πληρωμή μέσω paypal.Αυτό που θέλω να πάρω μαζί με τα έξοδα αποστολής κοστιζουν γύρω στα 66 ευρώ.Πόσα χρήματα να βάλω στην προπληρωμένη κάρτα μου (είναι από eurobank) για να μην έχω πρόβλημα?Το paypal το μόνο που θα μου ζητήσει για τη συναλλαγή είναι τον αριθμο της κάρτας μόνο?
Link to comment
Share on other sites

Όταν δηλώνεις στο Paypal άλλη/καινούρια διεύθυνση σου κρατάει 1€. Αυτό το € το παίρνεις πίσω ή όχι?

Επίσης υπάρχει πρόλημα αν δηλώσεις άλλη διεύθυνση στο Paypal και άλλη έχεις στη κάρτα?

 

εμενα μου εκανε χρεωση 1 Ε , διοτι ειχε ληξει η καρτα και εβαλα την ιδια αλλα ανανεωμενη.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εκανε χρεωση 1 Ε , διοτι ειχε ληξει η καρτα και εβαλα την ιδια αλλα ανανεωμενη.

 

 

To θέμα είναι αν υπάρχει πρόβλημα αν αλλάξεις τη διεύθυνση. Και εκεί, που κάρτα και Paypal είχαν την ίδια τώρα έχουν διαφορετικές. Αλλά φαντάζομαι ότι αφού υπάρχει η δυνατότητα στο Paypal να προσθέσεις διεύθυνση δεν θα υπάεχει πρόβλημα!

Τώρα για τα λεφτά μάλλον τα κράτησε το Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Οταν προσθέτεις μια κάρτα, για να εξακριβώσει το paypal ότι του έβαλες μια ενεργή κάρτα και όχι μια παλιά ακυρωμένη, κάνει συνήθως μια μικρή χρέωση στην κάρτα. Όμως τη συναλλαγή δεν την επιβεβαιώνει ποτέ, και έτσι η τράπεζα σου επιστρέφει τα χρήματα.

Προσοχή δεν μιλάω για την διαδικασία του verification με τον τετραψήφιο κωδικό, αυτό είναι άλλο θέμα. Εκεί πρέπει να βάλεις τπν τετραψήφιο για να στα γυρίσει πίσω το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...