Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα...καινουρια στο forum...αλλα διαβαζω εδω και καιρο μηνύματά σας...πολυ cool..αλλα μου προέκυψε ενα πρόβλημα και είπα να σας στείλω...

ειμαι πολυ στεναχωρημένη...αφου μελέτησα καλά και το έψαξα ,αποφάσισα πως πρέπει να βγάλω μια προ-πληρωμένη κάρτα...έτρεξα σήμερα όλο χαρά...την έβγαλα...την έφερα στο σπίτι, εφτιαξα λογαριασμό paypal και μόλις πήγα να κάνω την κάρτα verified μου λέει πως το σύστημα δεν την δέχεται...γιατί?Huh?? :cry::cry::cry:

έβαλα σωστ.α τα πάντα...μήπως φταίει που την πήρα σήμερα???:worry::worry:

η μήπως φταίει που δεν έχει δεκάρα μέσα???είπα να μην βάλω λεφτά σε περίπτωση που κάνω καμια πατάτα να μην κλαίω τα λεφτουδάκια μου...

pleaseeeeee δώστε τα φώτα σας...κοντεύω να τρελαθωω :wacko:

τι την θέλω την τεχνολογία???

ευχαριστωωω :p:p

Link to comment
Share on other sites

Για να σου κάνει την κάρτα verified σου κάνει μια χρέωση 1,5 ευρώ.Μετά εσύ σε συνεργασία με την τράπεζα σου,βρίσκεις τον 4ψήφιο κωδικό αυτής της συναλλαγής και τον βάζεις στο site του paypal και γίνεσαι verified και σου επιστρέφουν και το 1,5 ευρώ

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Για να σου κάνει την κάρτα verified σου κάνει μια χρέωση 1,5 ευρώ.Μετά εσύ σε συνεργασία με την τράπεζα σου,βρίσκεις τον 4ψήφιο κωδικό αυτής της συναλλαγής και τον βάζεις στο site του paypal και γίνεσαι verified και σου επιστρέφουν και το 1,5 ευρώ

 

δηλαδη πρέπει να βάλω πρωτα λεφτά μέσα στην κάρτα για να την κάνω verified???αλλά δεν μου γράφει οτι αυτό είναι το πρόβλημα

μου βγάζεο οτι...This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

τι να κάνω τώρα???plzzz hepl:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θέλει μια μέρα για να ενεργοποιηθεί η κάρτα σου από την τράπεζα;Αν και εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να την χρέωσει για να φανεί η συναλλαγή.Βάλε χρήματα μέσα και ξαναδοκίμασε

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι άσχετος τι ακριβώς κερδίζω αν δημιουργήσω λογαριασμό στο pay pal?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι άσχετος τι ακριβώς κερδίζω αν δημιουργήσω λογαριασμό στο pay pal?

 

Αν κερδίζεις κατι?? δεν νομίζω.

 

Tο paypal είναι ένας τρόπος για να πληρώνεις με ασφάλεια τις αγορές που κάνεις απο το internet

Link to comment
Share on other sites

Αν κερδίζεις κατι?? δεν νομίζω.

 

Tο paypal είναι ένας τρόπος για να πληρώνεις με ασφάλεια τις αγορές που κάνεις απο το internet

 

Και απ'ότι κατάλαβα πρέπει να εχω πιστωτική κάρτα όμως σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Και απ'ότι κατάλαβα πρέπει να εχω πιστωτική κάρτα όμως σωστά;

 

Διαβασε και λιγο το θεμα θα μαθεις αρκετα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Γνωρίζει μήπως κανείς αν μπορώ στο Paypal να συνδέσω και μια δεύτερη χρεωστική; Και στην συνέχεια στην επόμενη αγορά που θα κάνω, να επιλέξω η πληρωμή να γίνει απο την συγκεκριμένη κάρτα;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γνωρίζει μήπως κανείς αν μπορώ στο Paypal να συνδέσω και μια δεύτερη χρεωστική; Και στην συνέχεια στην επόμενη αγορά που θα κάνω, να επιλέξω η πληρωμή να γίνει απο την συγκεκριμένη κάρτα;;

Γίνεται κανονικά

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οταν στελνω χρηματα, φαινεται το email μου ή το ονοματεπωνυμο μου στον παραληπτη;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι αντίστοιχο..

Όταν πληρώνω κάτι μέσω paypal.. ο πωλητής μπορεί να δει όλα τα στοιχεία μου? Ή μόνο την διεύθυνση, την χώρα και την πόλη? Ονοματεπώνυμο μπορεί να δει?

Link to comment
Share on other sites

Οταν στελνω χρηματα, φαινεται το email μου ή το ονοματεπωνυμο μου στον παραληπτη;

 

Φαίνονται αυτά που εχεις δηλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι αντίστοιχο..

Όταν πληρώνω κάτι μέσω paypal.. ο πωλητής μπορεί να δει όλα τα στοιχεία μου? Ή μόνο την διεύθυνση, την χώρα και την πόλη? Ονοματεπώνυμο μπορεί να δει?

 

ναι, πως θα σου στειλει το αντικειμενο που αγορασες.

Link to comment
Share on other sites

ναι, πως θα σου στειλει το αντικειμενο που αγορασες.

 

Θα του δώσω εγώ τα στοιχεία μου.. ή μπορεί να δει αυτά που θα έχω στον λογαριασμό της σελίδας που θα γίνει η αγορά. Για παράδειγμα οι πωλητές στο ebay κοιτάζουν τα στοιχεία που έχεις βάλει στο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Θα του δώσω εγώ τα στοιχεία μου.. ή μπορεί να δει αυτά που θα έχω στον λογαριασμό της σελίδας που θα γίνει η αγορά. Για παράδειγμα οι πωλητές στο ebay κοιτάζουν τα στοιχεία που έχεις βάλει στο ebay.

 

Κατ' αρχάς εδω μιλάμε για το paypal, τωρα τι εννοείς 'κοιτάζουν'?

 

Το paypal οταν αγοράσεις κάτι από ενα πωλητή τότε ο πωλητής παίρνει ενα πλήρες report το οποίο αναφέρετε στα πλήρη στοιχεία σου.

 

...και για να μην μακρηγορούμε είναι σαν να πληρώνεις ενα μαγαζί με πιστωτική, αμέσως ξέρει που μένεις, ποιος είσαι, από που είσαι, με ποια τράπεζα συνεργάζεσαι, κλπ;)

 

Edit

Paypal & ebay είναι ένα και το αυτό, ιδια επιχείριση, άρα τα συμπεράσματα δικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι αν έχεις βάλει άλλα στοιχεία στο paypal και άλλα στο ebay.. οι περισσότεροι πωλητές από το ebay (σχεδόν όλοι) θα σου στείλουν αυτό που αγόρασες στα στοιχεία που έχεις γράψει στο ebay, άσχετα αν στο paypal έχεις διαφορετικά στοιχεία!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω παραγγηλει 2 πραγματα απο ebay

και τα 2 21/8/2009...μαλιστα ο ενας απ οτι ειδα στο ebay

γραφει αυτο eBay Note: This user is no longer registered on eBay.

στον αλλο εστειλα μολις μηνυμα για να δω που βρισκεται το αντικειμενο..

παιζει να παρω επιστροφη ?ειναι μικρα αντικειμενα και τα 2..ενημερωτικα

 

σας παραθετω και τα λινκ ,δεν ξερω αν βοηθανε !

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=160355061863&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280357408872&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω παραγγηλει 2 πραγματα απο ebay

και τα 2 21/8/2009...μαλιστα ο ενας απ οτι ειδα στο ebay

γραφει αυτο eBay Note: This user is no longer registered on eBay.

στον αλλο εστειλα μολις μηνυμα για να δω που βρισκεται το αντικειμενο..

παιζει να παρω επιστροφη ?ειναι μικρα αντικειμενα και τα 2..ενημερωτικα

 

σας παραθετω και τα λινκ ,δεν ξερω αν βοηθανε !

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=160355061863&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280357408872&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

 

δες τι θα σου απαντησει ο ενας πωλητης.

για τον αλλο που δεν υπαρχει δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι. αναφερε το ομως στο paypal οτι δεν σου εστειλε το αντικειμενο. ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι αν έχεις βάλει άλλα στοιχεία στο paypal και άλλα στο ebay.. οι περισσότεροι πωλητές από το ebay (σχεδόν όλοι) θα σου στείλουν αυτό που αγόρασες στα στοιχεία που έχεις γράψει στο ebay, άσχετα αν στο paypal έχεις διαφορετικά στοιχεία!

Δεν ισχύει αυτό που λες.

Κάποιοι λένε ότι αν δούνε διαφορετικά στοιχεία μεταξύ EBAY και PAYPAL, δεν θα στείλουν το πακέτο.

Ενώ άλλοι δηλώνουν ότι στέλνουν μόνο στα στοιχεία του PAYPAL, καθώς εκεί γίνεται η χρηματική συναλλαγή.

 

καλησπερα παιδια εχω παραγγηλει 2 πραγματα απο ebay

και τα 2 21/8/2009...μαλιστα ο ενας απ οτι ειδα στο ebay

γραφει αυτο eBay Note: This user is no longer registered on eBay.

στον αλλο εστειλα μολις μηνυμα για να δω που βρισκεται το αντικειμενο..

παιζει να παρω επιστροφη ?ειναι μικρα αντικειμενα και τα 2..ενημερωτικα

 

σας παραθετω και τα λινκ ,δεν ξερω αν βοηθανε !

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=160355061863&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280357408872&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Αν δε βγει άκρη και δεν πάρεις το πακέτο, θα κάνεις dispute στο EBAY και κατά συνέπεια και στο PAYPAL για ITEM NOT RECEIVED και θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες.

Κάποιοι λένε ότι αν δούνε διαφορετικά στοιχεία μεταξύ EBAY και PAYPAL, δεν θα στείλουν το πακέτο.

Ενώ άλλοι δηλώνουν ότι στέλνουν μόνο στα στοιχεία του PAYPAL, καθώς εκεί γίνεται η χρηματική συναλλαγή.

 

Έχω διαφορετικό επίθετο στο paypal από το ebay κι όμως πάντα μου στέλνουν στα στοιχεία που έχω στο ebay. Από τις 20 παραγγελίες που έχω κάνει μέχρι στιγμής.. μόνο σε μία περίπτωση έκανε έλεγχο ο πωλητής να δει αν είναι ίδια τα στοιχεία και στους 2 λογαριασμούς.. αλλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο το έλεγξε μιας και τα βρήκε όλα οκ. Ίσως να έλεγξε μόνο την διεύθυνση.. τί να πω!

Αλλά από τη στιγμή που έχω διαφορετικό επίθετο και βλέπω τί γίνεται.. προφανώς και ισχύει! Εξάλλου το έγραψα ότι οι περισσότεροι δεν κάνουν αυτό τον έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες.

Κάποιοι λένε ότι αν δούνε διαφορετικά στοιχεία μεταξύ EBAY και PAYPAL, δεν θα στείλουν το πακέτο.

Ενώ άλλοι δηλώνουν ότι στέλνουν μόνο στα στοιχεία του PAYPAL, καθώς εκεί γίνεται η χρηματική συναλλαγή.

 

Έχω διαφορετικό επίθετο στο paypal από το ebay κι όμως πάντα μου στέλνουν στα στοιχεία που έχω στο ebay. Από τις 20 παραγγελίες που έχω κάνει μέχρι στιγμής.. μόνο σε μία περίπτωση έκανε έλεγχο ο πωλητής να δει αν είναι ίδια τα στοιχεία και στους 2 λογαριασμούς.. αλλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο το έλεγξε μιας και τα βρήκε όλα οκ. Ίσως να έλεγξε μόνο την διεύθυνση.. τί να πω!

Αλλά από τη στιγμή που έχω διαφορετικό επίθετο και βλέπω τί γίνεται.. προφανώς και ισχύει! Εξάλλου το έγραψα ότι οι περισσότεροι δεν κάνουν αυτό τον έλεγχο.

 

Ο πωλητής εχει στην διάθεσή του τα πλήρη στοιχειά μας όπως ειπα και λιγο πιο πάνω. Τώρα απο την στιγμη που ολα πάνε καλα με τις αγορές μας τοτε δεν υπάρχει και πρόβλημα με τα στοιχεία μας.

Αν όμως για τον οποιωνδήποτε λόγο κάποια αγορα μας δεν παει καλά τοτε αρχίζουν οι έλεγχοι απο το paypal και η διασταύρωση των στοιχείων μας.

Αν το paypal διαπίστωση οτι τα στοιχεία δεν ειναι σωστά τοτε αρχίζουν τα μπερδέματα σχετικά με την απόφαση για την δικαίωση μας ή οχι και την επιστροφή των χρημάτων μας, το paypal ξεκινά μια επίπονη διαδικασία με emails & fax ετσι ωστε να διαπίστωση σε ποιον ακριβώς ανήκει ο λογαριασμός και ποιος αγόρασε το αντικείμενο, αυτό προβλέπει (απο την πλευρά αυτού που δεν εχει σωστά στοιχεία) την αποστολή με φαχ της ταυτότητας και άλλων εγγράφων που να αποδεικνύουν οτι η διεύθυνση αυτή ειναι πράγματι αυτή που δηλώσαμε ή οχι πχ λογαριασμό κοινωφελούς οργανισμού και κάποια αίτηση.

 

Ο λόγος που οι πωλητές, το ebay και το paypal στέλνουν αντικείμενα παρ' ολο που τα στοιχεία είναι 'unconfirmed' είναι γιατί μπορεί κάποιος να αγοράσει κατι και την πληρωμή να την κάνει κάποιος άλλος που εχει paypal.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το top up...

Λέει ότι θα πρέπει να μεταφέρονται λεφτά από λογαριασμό τράπεζας στο PayPal αρκεί να υπάρχει το ίδιο όνομα.

Δηλαδή μία απλή κατάθεση μετρητών δεν μπορεί να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το top up...

Λέει ότι θα πρέπει να μεταφέρονται λεφτά από λογαριασμό τράπεζας στο PayPal αρκεί να υπάρχει το ίδιο όνομα.

Δηλαδή μία απλή κατάθεση μετρητών δεν μπορεί να γίνει?

 

Για πες τα ποιο αναλυτικά, τι εννοείς

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...