Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλη ισοτιμία έχει το PayPal δυστυχώς όχι προς ωφελός μας
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Άλλη ισοτιμία έχει το PayPal δυστυχώς όχι προς ωφελός μας

 

Έχω βάλει να μη χρησιμοποιείται η ισοτιμία του paypal. Μήπως η τράπεζα κρατάει ποσό για τη μετατροπή από ευρώ σε δολάρια?

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει να μη χρησιμοποιείται η ισοτιμία του paypal. Μήπως η τράπεζα κρατάει ποσό για τη μετατροπή από ευρώ σε δολάρια?

 

όχι την μετατροπή την κάνει το paypal από την τράπεζα παίρνει ότι έχεις πει εσύ στην τράπεζα να έχει στο λογαριασμό σου

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

όχι την μετατροπή την κάνει το paypal από την τράπεζα παίρνει ότι έχεις πει εσύ στην τράπεζα να έχει στο λογαριασμό σου

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς φίλε μου. Αυτό που έχω επιλέξει σημαίνει ότι δε θέλω να κάνει τη μετατροπή το paypal. Έτσι δεν είναι?

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=45887&stc=1&d=1402145264

Edited by Zep
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς φίλε μου. Αυτό που έχω επιλέξει σημαίνει ότι δε θέλω να κάνει τη μετατροπή το paypal. Έτσι δεν είναι?

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=45887&stc=1&d=1402145264

 

Ναι αυτό έχεις επιλέξει και μάλλον η τράπεζα κρατάει χρήμα για τη συναλλαγή όπως φαίνεται

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ποια τράπεζα χρησιμοποιείς φίλε;; Η Πειραιώς δεν κρατάει καθόλου προμήθεια.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ποια τράπεζα χρησιμοποιείς φίλε;; Η Πειραιώς δεν κρατάει καθόλου προμήθεια.

 

Alpha Bank έχω παιδιά. Λέτε να ανοίξω λογαριασμό στην Πειραιώς μόνο για τέτοιες αγορές?

 

Μια χαρα κραταει κ η πειραιως κ ολες οι τραπεζες...Ειναι για την μετατροπη του συναλλαγματος κ παντα ειναι αντιστοιχο του ποσου που αγοραζεις!Σα προμηθεια φαντασου το απλα αν την μετατροπη την κανει το paypal ειναι πολλη μεγαλυτερη απο οτι αν το κανει η τραπεζα σου...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα κραταει κ η πειραιως κ ολες οι τραπεζες...Ειναι για την μετατροπη του συναλλαγματος κ παντα ειναι αντιστοιχο του ποσου που αγοραζεις!Σα προμηθεια φαντασου το απλα αν την μετατροπη την κανει το paypal ειναι πολλη μεγαλυτερη απο οτι αν το κανει η τραπεζα σου...

 

Α οκ. Αρα δεν το αποφευγουμε ποτε :p Αρα παντα τραπεζα, ποτε paypal!

Link to comment
Share on other sites

Α οκ. Αρα δεν το αποφευγουμε ποτε :p Αρα παντα τραπεζα, ποτε paypal!

 

Ετσι ακριβως!Κ αμα θες να υπολογισεις στο περιπου επειδη εχω κ εγω πειραιως κ επειδη αν θυμαμαι καλα θα παρεις το xiaomi mi3,αυτο πηρα κ εγω το 16αρι κ μου κρατησε περιπου 4,5 ευρω στα 320$ που αγορασα το κινητο!Ενω για αγορες γυρω στα 200-230$ που εχω κανει κραταει γυρω στα 3-3,5 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως!Κ αμα θες να υπολογισεις στο περιπου επειδη εχω κ εγω πειραιως κ επειδη αν θυμαμαι καλα θα παρεις το xiaomi mi3,αυτο πηρα κ εγω το 16αρι κ μου κρατησε περιπου 4,5 ευρω στα 320$ που αγορασα το κινητο!Ενω για αγορες γυρω στα 200-230$ που εχω κανει κραταει γυρω στα 3-3,5 ευρω!

 

Αγόρασα mi3 64gb και mi2s 32gb, 665 δολαρια, 485 ευρω, 10 ευρω το καπελο :P Θα τα μοιραστουμε με το φιλο που πηρε το mi2s.

Link to comment
Share on other sites

2% επι του ποσου κραταει η τραπεζα πειραιως το ξερω

στα 485 δηλαδη ειναι 9.7 παραπανω οποτε ολα καλα :cool:

Link to comment
Share on other sites

FYI: Please pay your order in 5 minutes if you have bought our limited deal(s), or the stock reserved for you will be released for others

 

Το ίδιο έγινε και σε μένα πριν λίγες μέρες και γενικά συμβαίνει σε όλες τις παραγγελίες. Είναι κάτι σαν συμβουλή για να πληρώσεις αμέσως αν δεν το έχεις πράξει.

 

Αν προσέξεις λίγο καλύτερα στην αριστερή μεριά του λογαριασμού σου στο geek θα δεις πως η παραγγελία σου βρίσκετε στις "Πληρωμές-Payment Confirmed" λογικά και όχι στις "Απλήρωτες-Unpaid".

Edited by kroumel
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έγινε και σε μένα πριν λίγες μέρες και γενικά συμβαίνει σε όλες τις παραγγελίες. Είναι κάτι σαν συμβουλή για να πληρώσεις αμέσως αν δεν το έχεις πράξει.

 

Αν προσέξεις λίγο καλύτερα στην αριστερή μεριά του λογαριασμού σου στο geek θα δεις πως η παραγγελία σου βρίσκετε στις "Πληρωμές-Payment Confirmed" λογικά και όχι στις "Απλήρωτες-Unpaid".

 

H πληρωμη εχει γινει μεσο PayPal και τους εχω στηλει το Transaction ID δυο φορες, στο αριστερο μερος λεει Payment Confirmed (Processing). Τα χρηματα ειναι ακομα στον τραπεζκο μου λογαριασμο, λες και για καποιο λογο δεν μπορουν να τα "τραβηξουν".

Ειναι λες μεσα στο χρονικο περιθωριο 2 ως 7 ημερων που λεει στο geek, για την ολοκληρωση της παραγγελιας?

Δε μου εχουν απαντησει και στα mails που τους εστηλα για να ξερω τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Σαββατοκυριακο είναι περίμενε μέχρι αύριο μεθαύριο.

 

Χωρις να εχει αλλαξει κατι στο status του τραπεζικου μου λογαριασμου η του λογαριασμου μου στο geekbuying σημερα μου ηρθε αυτο

 

Hello there,

thank you for your email.

please do not worry. you orser is OK.

we are processing it for you.

please be patient

have a nice day

Tina

Υπομονη και θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με την Paypal μου. Ακύρωσα μια παραγγελία που έκανα, γράφει Refund completed αλλά μετά μου εμφανίζει Transfer From Credit Card Denied και το ποσό που κανονικά θα έπρεπε να είχε επιστραφεί στον λογαριασμό μου δεν υπάρχει. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;
Βγαίνεις για καφέ και συνειδητοποιείς πως δεν έχεις mb στο κινητό και τα wifi των μαγαζιών είναι κλειδωμένα. Tζάμπα βγήκες! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έστειλα πίσω στο pandawill ενα κινητό που ήταν ελλατωματικό και το paypal εκδίκασε την υπόθεση υπέρ μου και μου έχει στείλει emAIL για ολόκληρη επιστροφή χρημάτων.

Το pandawill μου έστειλε email και μου λέει οτι για να βάλει τα χρήματα θέλει να κλείσω το dispute.

Αυτή είναι η διαδικασία ? Κλείνω εγω και βάζουν αυτοί τα χρήματα ή θα κλείσω εγω το dispute και μετά θα κάνουν τους Κινέζους. Στο λογαρισμό μου στο paypal φαίνεται η επιστροφή. Δεν έχουν μπει στην κάρτα μου. Ξέρω οτι κάνουν 5 εργάσιμες για να φανεί αλλά σε σχέση με αυτό που λέει το pandawill, τί να κάνω...???

Όταν τους απάντησα οτι πρώτα θα βάλουν τα λεφτά και μετά θα κλείσω το dispute μου έστειλαν ενα email απο το οποίο όμως δε βγάζω νόημα τί θέλει να πει: ''...but the key question is that we could only apply the refund for you if order status is shipped,

if you do not close the dispute, we could not operate the order Status...''

Edited by lio14
Link to comment
Share on other sites

Mην το κλεισεις με τίποτα το dispute και μην μπαινεις στη διαδικασία να αγχώνεσαι. Τώρα θα μιλάς μαζί τους μόνο μέσω paypal
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Mην το κλεισεις με τίποτα το dispute και μην μπαινεις στη διαδικασία να αγχώνεσαι. Τώρα θα μιλάς μαζί τους μόνο μέσω paypal

 

Έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να μιλήσω μαζί τους πλέον μέσω paypal γιατί η υπόθεση εκδικάσθηκε υπέρ μου. Οπότε απλά περιμένω να περάσουν οι 5 εργάσιμες που λένε για να εμφανισθούν και στην κάρτα μου.

Βγάζεις νόημα όμως αυτό που λέει με το order status...???

Edited by lio14
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω...μηπως ενοεί να τους επιστρέψεις πίσω το τηλέφωνο?

Μα το τηλέφωνο έχει ηδη επστραφεί και το έχουν παραλάβει.

Γι'αυτό λέω οτι έχει κλέισει η υπόθεση απο το Paypal υπερ μου. Απλά αυτοί λένε οτι για να μου βάλουν τα λεφτά πρέπει να κλέισω το dispute βάζοντας σα δικαιολογία το ''order status'' ΄όπου δεν εχω καταλάβει τί εννοεί...

Link to comment
Share on other sites

Στο όνομα του PayPal έβαλα σαν μικρό το ALEX στην prepaid όμως αναγράφεται ALEXANDROS ενώ έχω και δεύτερο όνομα...

Να κάνω αίτηση αλλαγής του paypal account μου πριν κάνω verify την pre paid ή δεν θα υπάρχει θέμα??

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με την Paypal μου. Ακύρωσα μια παραγγελία που έκανα, γράφει Refund completed αλλά μετά μου εμφανίζει Transfer From Credit Card Denied και το ποσό που κανονικά θα έπρεπε να είχε επιστραφεί στον λογαριασμό μου δεν υπάρχει. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Στην κάρτα επιστρέφεται το ποσό.

Στο όνομα του PayPal έβαλα σαν μικρό το ALEX στην prepaid όμως αναγράφεται ALEXANDROS ενώ έχω και δεύτερο όνομα...

Να κάνω αίτηση αλλαγής του paypal account μου πριν κάνω verify την pre paid ή δεν θα υπάρχει θέμα??

Πρέπει το όνομα να είναι ακριβώς ίδιο με εκείνο που γράφει η κάρτα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...