Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν τυχαίνει να έχετε τον ίδιο κωδικό στο paypal με το ebay θα ήταν καλύτερο να τον αλλάξετε.

 

Γιατι ετσι?Εννοω περα απο τους ευνοητους λογους...εγινε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρόνια έκανα αγορές και οτι ισοτιμία έβλεπα τοσα πλήρωνα.

Προχθες έκανα μια αγορά 140 δολάρια , και δεν με χρέωσε 102,37 , αλλά 104,40.

Επειδή δεν μπορώ να βρώ την επιλογή για το συνάλλαγμα , paypal ή τράπεζα συμφέρει περισσότερο ?????

Και πως μπήκε το άλλο ? Παντα οσο έκανε , τοσο πλήρωνα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τοσα χρόνια έκανα αγορές και οτι ισοτιμία έβλεπα τοσα πλήρωνα.

Προχθες έκανα μια αγορά 140 δολάρια , και δεν με χρέωσε 102,37 , αλλά 104,40.

Επειδή δεν μπορώ να βρώ την επιλογή για το συνάλλαγμα , paypal ή τράπεζα συμφέρει περισσότερο ?????

Και πως μπήκε το άλλο ? Παντα οσο έκανε , τοσο πλήρωνα.

 

Καλημερα σου..Τραπεζα καλυτερα..Εαν πας 2-3 σελιδες πισω μπορεις να διαβασεις για οσα εχεις απορια.Ακριβος το ιδιο εγινε με μενα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανε καμία αλλαγή ???

Εχω παρει διάφορα πράγματα και ποτε δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Το άλλαξε σε paypal μόνο του ???

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει λογαριασμό paypal

Εχω δω΄σει τα στοιχεία πιστωτικής κάρτας mastercard

ΑΛΛΑ είναι 3 μερες τώρα και δεν μου εχουν στείλει τετραψήφιο κωδικό, ουτε μου κράτησαν 1,50 ευρώ για επιβεβαίωση

Στην Εθνική που πηγα και το ζήτησα με κοιτούσαν σαν την αγελάδα το τρένο

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει λογαριασμό paypal

Εχω δω΄σει τα στοιχεία πιστωτικής κάρτας mastercard

ΑΛΛΑ είναι 3 μερες τώρα και δεν μου εχουν στείλει τετραψήφιο κωδικό, ουτε μου κράτησαν 1,50 ευρώ για επιβεβαίωση

Στην Εθνική που πηγα και το ζήτησα με κοιτούσαν σαν την αγελάδα το τρένο

 

Για να αγοράσεις ότι θες δεν είναι απαραίτητο να βάλεις τον κωδικό! Αλλά μπορεί να πάρει τρεις τέσσερις εργάσιμες! Πάρε τους από Τρίτη τηλέφωνο.Μην πας σε κατάστημα μπορεί να μην ξέρουν.στο τηλέφωνο ζητά εκεί που είναι για κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει λογαριασμό paypal

Εχω δω΄σει τα στοιχεία πιστωτικής κάρτας mastercard

ΑΛΛΑ είναι 3 μερες τώρα και δεν μου εχουν στείλει τετραψήφιο κωδικό, ουτε μου κράτησαν 1,50 ευρώ για επιβεβαίωση

Στην Εθνική που πηγα και το ζήτησα με κοιτούσαν σαν την αγελάδα το τρένο

 

Τον αριθμο τον παιρνεις απο την τραπεζα...Οχι ομως απο το καταστημα αλλα σε καποιον 4ψηφιο αριθμο που παιρνεις τηλεφωνο αν θυμαμε καλα τουλαχιστον για την πειραιως...Σου ζηταει πληροφοριες για να κανει ταυτοποιηση και σου δινει τον αριθμο επιτοπου...Εαν ειχες κανει σωστα το link paypal-πιστωτικη θα σου ειχε κανει την χρεωση και θα σου ειχε στειλει μηνυμα στο email που εχεις δωσει στο paypal λεγοντας σου οτι τις επομενες 2-3 μερες θα μπορεις να παραλαβεις τον 4ψηφιο κωδικο...

Link to comment
Share on other sites

Τον αριθμο τον παιρνεις απο την τραπεζα...Οχι ομως απο το καταστημα αλλα σε καποιον 4ψηφιο αριθμο που παιρνεις τηλεφωνο αν θυμαμε καλα τουλαχιστον για την πειραιως...Σου ζηταει πληροφοριες για να κανει ταυτοποιηση και σου δινει τον αριθμο επιτοπου...Εαν ειχες κανει σωστα το link paypal-πιστωτικη θα σου ειχε κανει την χρεωση και θα σου ειχε στειλει μηνυμα στο email που εχεις δωσει στο paypal λεγοντας σου οτι τις επομενες 2-3 μερες θα μπορεις να παραλαβεις τον 4ψηφιο κωδικο...

 

 

 

ok το πηρα τηλεφωνικά. Ευχαριστώ

 

Σημερα Κυριακή προσπαθω να κάνω αγορές και δεν μου ανοιγει το paypal που επιλέγω και μενει ως εκει

Ουτε το site δεν ανοιγει του http://www.paypal.com/gr

 

Δεν λειτουργεί αργίες?

 

Aλλο πάλι και τούτο. Απο τον υπολογιστή δεν μπορω να ψωνισω με paypal και ουτε καν μου ανοιγει το site. Eνω απο το κινητό μεσω mobile internet μ[αινω κανονικά στο site του paypal

Τι εχει συμβεί?

Edited by Vagelis2000
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έφτιαξα λογαριασμό στο payplal, ο οποίος λεει ότι πρέπει να καταθέσω τα χρήματα στην τράπεζα της Αμερικής (πιστωτική κάρτα δεν έχω). Πήγα στη διεύθυνση της τράπεζας, την οποία βρήκα στο ίντερνετ, στο κέντρο της Αθήνας, αλλά το κτήριο ήταν έρημο και δεν υπήρχε τράπεζα. Ο περιπτεράς μου είπε ότι μεταφέρθηκε στη βασιλίσσης σοφίας, αλλά στο ίντερνετ δε βρήκα τίποτα. Πήρα τηλέφωνο στο 11888 και μετά από αρκετή ώρα αναμονής (που την πλήρωνα με τη γνωστή τους χρέωση), μου είπαν ότι δεν ξέρουνε τίποτα και να πάρω στο τηλέφωνο που είναι καταχωρημένο, το οποίο ήταν νεκρό. Τελικά πήρα τηλ. την αμερικάνηκη πρεσβία, στην οποία 1 απ' τα 5 άτομα με τα οποία μίλησα, ήξερε να μου πει ότι έκλεισε και δεν ξανάνοιξε πουθενά. Δηλαδή δεν υπάρχει τράπεζα αμερικής, πλέον, στην Ελλάδα.

 

Χθες παράγγειλα κάποια πράγματα από το εξωτερικό, με μεταφόρικα 10€, επιλέγοντας κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό (είχε και paypal). Πήγα στην εθνική τράπεζα να τα πληρώσω και μου είπαν ότι πρέπει να πλήρώσω εξτρά 8€ για "προμήθεια τραπέζης". Εκνευρίστηκα, γιατί το site δεν το ανέφερε πουθενά. Τους ρώτησα αν πληρώνω προμήθεια τραπέζης, σε περίπτωση που επιλέξω να πληρώσω μέσω paypal και μου είπαν ότι απ' στην τράπεζά τους δε μπορώ να καταθέσω σε λογαριασμό paypal και ότι και να ξέρουν δε μπορούν να μου πουν! Έφυγα...

 

:angry:

 

Γενικά, υπάρχει άλλος τρόπος προσθήκης χρημάτων στο paypal, από την Ελλάδα, εκτός από χρήση πιστωτικής κάρτας;

 

Αν υπάρχει τράπεζα, απ' την οποία μπορώ να καταθέσω στο paypal. σίγουρα θα πρέπει να μάθω πού είναι, γιατί θέλω να αγοράσω κι άλλα πράγματα με paypal.

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Ξέρει κάνεις; Επίσης, ξέρετε τί πληρώνω για να καταθέσω ή για προμήθεια τραπέζης;

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έφτιαξα λογαριασμό στο payplal, ο οποίος λεει ότι πρέπει να καταθέσω τα χρήματα στην τράπεζα της Αμερικής (πιστωτική κάρτα δεν έχω). Πήγα στη διεύθυνση της τράπεζας, την οποία βρήκα στο ίντερνετ, στο κέντρο της Αθήνας, αλλά το κτήριο ήταν έρημο και δεν υπήρχε τράπεζα. Ο περιπτεράς μου είπε ότι μεταφέρθηκε στη βασιλίσσης σοφίας, αλλά στο ίντερνετ δε βρήκα τίποτα. Πήρα τηλέφωνο στο 11888 και μετά από αρκετή ώρα αναμονής (που την πλήρωνα με τη γνωστή τους χρέωση), μου είπαν ότι δεν ξέρουνε τίποτα και να πάρω στο τηλέφωνο που είναι καταχωρημένο, το οποίο ήταν νεκρό. Τελικά πήρα τηλ. την αμερικάνηκη πρεσβία, στην οποία 1 απ' τα 5 άτομα με τα οποία μίλησα, ήξερε να μου πει ότι έκλεισε και δεν ξανάνοιξε πουθενά. Δηλαδή δεν υπάρχει τράπεζα αμερικής, πλέον, στην Ελλάδα.

 

Χθες παράγγειλα κάποια πράγματα από το εξωτερικό, με μεταφόρικα 10€, επιλέγοντας κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό (είχε και paypal). Πήγα στην εθνική τράπεζα να τα πληρώσω και μου είπαν ότι πρέπει να πλήρώσω εξτρά 8€ για "προμήθεια τραπέζης". Εκνευρίστηκα, γιατί το site δεν το ανέφερε πουθενά. Τους ρώτησα αν πληρώνω προμήθεια τραπέζης, σε περίπτωση που επιλέξω να πληρώσω μέσω paypal και μου είπαν ότι απ' στην τράπεζά τους δε μπορώ να καταθέσω σε λογαριασμό paypal και ότι και να ξέρουν δε μπορούν να μου πουν! Έφυγα...

 

:angry:

 

Θέλω να αγοράσω κι άλλα πράγματα με paypal, οπότε σίγουρα θα πρέπει να μάθω πού μπορώ να καταθέσω στο paypal. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Ξέρει κάνεις; Επίσης, ξέρετε τί πληρώνω για να καταθέσω ή για προμήθεια τραπέζης;

 

Μπορείς να πάρεις μια προπληρωμένη κάρτα (Mastercard) τη φορτίζεις όποτε και όταν θες με όσα θες (κρατάνε 2Ε τη φόρτιση) την συνδέει με το λογαριασμό σου paypal και κάνεις τη δουλεία σου.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να προσθέσω λογαριασμό τράπεζας στο paypal και μου ζήτησε IBAN. Οπότε, υποθέτω πως γίνεται να προσθέσω λογαριασμό των τραπεζών στην Ελλάδα που έχουν IBAN, σωστά; Ποιές είναι αυτές;

 

Pisons, ευχαριστώ. Νομίζω θα το κάνω, αν δε δουλέψει κάτι άλλο. Την προπληρωμένη mastercard από που την παίρνω; Την πληρώνω; Πόσες μέρες θα μου πάρει η διαδικασία, μέχρι να μπορώ να τη χρησιμοποιήσω;

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να προσθέσω λογαριασμό τράπεζας στο paypal και μου ζήτησε IBAN. Οπότε, υποθέτω πως γίνεται να προσθέσω λογαριασμό των τραπεζών στην Ελλάδα που έχουν IBAN, σωστά; Ποιές είναι αυτές;

 

Pisons, ευχαριστώ. Νομίζω θα το κάνω, αν δε δουλέψει κάτι άλλο. Την προπληρωμένη mastercard από που την παίρνω; Την πληρώνω; Πόσες μέρες θα μου πάρει η διαδικασία, μέχρι να μπορώ να τη χρησιμοποιήσω;

 

Επίσης μπορείς να βγάλεις χρεωστική κάρτα. Την προπληρωμένη mastercard την βγάζεις από την Τράπεζα Πειραιώς. Η έκδοση και η πρώτη φόρτιση κοστίζουν 5€. Αν δεν κάνω λάθος εκδίδεται και χρησιμοποιείται άμεσα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να προσθέσω λογαριασμό τράπεζας στο paypal και μου ζήτησε IBAN. Οπότε, υποθέτω πως γίνεται να προσθέσω λογαριασμό των τραπεζών στην Ελλάδα που έχουν IBAN, σωστά; Ποιές είναι αυτές;

 

Pisons, ευχαριστώ. Νομίζω θα το κάνω, αν δε δουλέψει κάτι άλλο. Την προπληρωμένη mastercard από που την παίρνω; Την πληρώνω; Πόσες μέρες θα μου πάρει η διαδικασία, μέχρι να μπορώ να τη χρησιμοποιήσω;

 

Μη συνδέσεις τραπεζικό λογαριασμό (για καλύτερη ασφάλεια το λέω), εγώ την κάρτα την πήρα από την Πειραιώς την βγάζουν την ίδια ώρα και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις άμεσα (αν την φορτίσεις)

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, παιδιά :)

 

Με την προπληρωμένη mastercard, έχω κάποιο εξτρά πλεονέκτημα, από ότι με άλλη χρεωστική κάρτα; Αν χρησιμοποιήσω τραπεζικό λογαριασμό, δε θα πληρώνω 2€, κάθε φορά που θα θέλω να βάλω χρήματα; Αν δεν πληρώνω, θα μπορούσα να έχω έναν τραπεζικό λογαριασμό μόνο για να μεταφέρω χρήματα στο paypal (χωρίς να βάζω εκεί άλλα χρήματα).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, παιδιά :)

 

Με την προπληρωμένη mastercard, έχω κάποιο εξτρά πλεονέκτημα, από ότι με άλλη χρεωστική κάρτα; Αν χρησιμοποιήσω τραπεζικό λογαριασμό, δε θα πληρώνω 2€, κάθε φορά που θα θέλω να βάλω χρήματα; Αν δεν πληρώνω, θα μπορούσα να έχω έναν τραπεζικό λογαριασμό μόνο για να μεταφέρω χρήματα στο paypal (χωρίς να βάζω εκεί άλλα χρήματα).

 

Ναι έτσι όπως το σκέφτεσαι γλιτώνεις τα 2€

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Πάτησα "Debit and credit cards" στο paypal και μου έβγαλε μόνο γνωστές διεθνής τράπεζες, όπως mastercard· όχι ελληνικές. Οπότε με τις ελληνικές χρεωστικές, μάλλον δε μπορώ.

 

Απ' τη στιγμή που θα έχω στα χέρια μου την προπληρωμένη mastercard, με το χρηματικό ποσό μέσα και διαλέξω να μεταφέρω τα χρήματα αυτά στο paypal, σε πόσες μέρες θα μεταφερθούν; Ισχύουν κι εδώ οι 2-3 μέρες για να μεταφερθούν, όπως με τον τραπεζικό λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

Πάτησα "Debit and credit cards" στο paypal και μου έβγαλε μόνο γνωστές διεθνής τράπεζες, όπως mastercard· όχι ελληνικές. Οπότε με τις ελληνικές χρεωστικές, μάλλον δε μπορώ.

 

Απ' τη στιγμή που θα έχω στα χέρια μου την προπληρωμένη mastercard, με το χρηματικό ποσό μέσα και διαλέξω να μεταφέρω τα χρήματα αυτά στο paypal, σε πόσες μέρες θα μεταφερθούν; Ισχύουν κι εδώ οι 2-3 μέρες για να μεταφερθούν, όπως με τον τραπεζικό λογαριασμό;

 

την στιγμή που πατάς το κουμπάκι της επιβεβαίωσης

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αμέσως. Τότε λέω να αγοράσω μια προπληρωμένη mastercard, για περιπτώσεις που βιάζομαι (όπως τώρα) και να φτιάξω κι έναν λογαριασμό σε τράπεζα, μόνο για paypal, με την πρώτη ευκαιρία, μόλις βρω ποιά τράπεζα έχει IBAN. Έτσι θα έχω δυνατότητα επιλογής κάθε φορά.

 

Πάλι καλά που υπάρχει και το ίντερνετ. :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Πάτησα "Debit and credit cards" στο paypal και μου έβγαλε μόνο γνωστές διεθνής τράπεζες, όπως mastercard· όχι ελληνικές. Οπότε με τις ελληνικές χρεωστικές, μάλλον δε μπορώ.

 

Απ' τη στιγμή που θα έχω στα χέρια μου την προπληρωμένη mastercard, με το χρηματικό ποσό μέσα και διαλέξω να μεταφέρω τα χρήματα αυτά στο paypal, σε πόσες μέρες θα μεταφερθούν; Ισχύουν κι εδώ οι 2-3 μέρες για να μεταφερθούν, όπως με τον τραπεζικό λογαριασμό;

 

Οι κάρτες ανάληψης (χρεωστικές ) που συνδέονται με κάποιο τραπεζικό λογαριασμό ,και γράφουν απάνω είτε visa είτε MasterCard μπορούν να συνδεθούν στο PayPal.

Με αυτόν τον τρόπο δεν έχεις την προμήθεια φόρτισης της προπληρωμένης.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ταχω πάρει στο κρανίο με το paypal.!!!!!!

 

Εκαν λογαριασμό στο paypal εδώ και 5 μέρες

Εβαλα να γίνεται η συναλλαγή απο go mastercard της Εθνικής

Ολα καλά μου δωσαν και το 4ψηφιο κωδικό και εγινε comfirm της πιστωτικής

Χρέωσαν και το 1.5 ευρω. Ολα καλά

 

Ε λοιπον παρόλα αυτα δεν εχω κάνει ακομη αγορά απο κανενα μαγαζί όσο κι αν προσπαθησα

 

Μου βγάζει συνέχεια το εξης μηνυμα

 

We're sorry, but we can't send your payment right now

Return to merchant and try a different payment method

We are not able to process your payment using your PayPal account at this time. Please return to the merchant's website and try using a different payment method (if available).

 

Στέλνω μηνυμα στο paypal και μου απαντανε με κάτι έτοιμες απαντήσεις άσχετες (απ οτι κατάλαβα μαλλον εννοούν οτι φτάιει η Τράπεζα)

Εχω πάρει πέντε φορές τηλ την Εθνική και επιμένουν οτι δεν υπάρχει κανενα μπλοκάρισμα της κάρτας και ειναι ΟΚ

Ο ένας λέει ότι φταίει ο άλλος

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣ !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες ανάληψης (χρεωστικές ) που συνδέονται με κάποιο τραπεζικό λογαριασμό ,και γράφουν απάνω είτε visa είτε MasterCard μπορούν να συνδεθούν στο PayPal.

Με αυτόν τον τρόπο δεν έχεις την προμήθεια φόρτισης της προπληρωμένης.

Αυτος ειναι ο καλητερος τροπος.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έστειλαν mail απο το paypal ότι για κα΄ποιο λόγο ασφαλείας που ουτε συτοι ξερουν δεν μπορει να γινει συναλλαγή με την πιστωτική μου. Την γκαντεμια μου!!!!

Δεν πιστευω να μου χρεωθούν όλες οι προπάθειες που έκανα απο το minideal και μου στειλουν καμια 10ρια φορές το τηλεφωνο και μου τα χρεωσουν κιολας!!!

 

Ψαχνω στο paypal επιλογή να απεργοποιησω τον λογαριασμό μου στο paypal και δεν το βρίσκω. Ξερει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακόμη καλύτερος τρόπος; Ωραία.

Τη χρεωστική κάρτα mastercard από πού τη βγάζω και από που τη συνδέω με την εθνική;

Eνεργοποιήται αμέσως;

Αν καταθέσω χρήματα στο λογαριασμό με τον οποίο θα τη συνδέσω, τα "πέρνει" αυτόματα;

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακόμη καλύτερος τρόπος; Ωραία.

Τη χρεωστική κάρτα mastercard από πού τη βγάζω και από που τη συνδέω με την εθνική;

Eνεργοποιήται αμέσως;

Αν καταθέσω χρήματα στο λογαριασμό με τον οποίο θα τη συνδέσω, τα "πέρνει" αυτόματα;

 

H masterdard ειναι της πειραιως αν δεν κανω λαθος εκτος και αν βγαζουν και οι υπολοιπες τραπεζες ιδιες...Η εθνικη παντος για prepaid εχει Maestro και η οποια ΔΕΝ μπορει να συνδεθει με paypal..Εγω παντος εβγαλα μια prepaid mastercard απο πειραιως την πηρα την ιδια μερα ,σε 3 μερες πηρα τον κωδικο μεσο τηλεφωνου(δεν χρειαζετε να ξαναπας στο καταστημα μετα την πρωτη φορα και δεν χρειαζετε να εχεις λογαριασμο στην πειραιως) και εκανα τις αγορες μου αμεσα.Ασχετα που το paypal ειναι ενα ασφαλες site νιωθω ακομα ποιο ασφαλεια εαν θελησω να κανω μια αγορα χωρις το paypal στη μεση και η καρτα δεν ειναι συνδεδεμενη με κανενα λογαριασμο...Βαζω το ακριβες ποσο και τελος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...