Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, δεν εμφανίζεται γιατί είναι αυτοματοποιημένο και ο στόχος του είναι να καταγράψει τις γνώμες αν βοήθησαν οι προτάσεις του ή όχι.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν εμφανίζεται γιατί είναι αυτοματοποιημένο και ο στόχος του είναι να καταγράψει τις γνώμες αν βοήθησαν οι προτάσεις του ή όχι.

Οκ, ευχαριστώ. Οπότε απαντώ στο αυτοματοποιημένο email ζητώντας οδηγίες για να συνδέσω το λογαριασμό.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Απαντάς στο αυτοματοποιημένο γράφοντας ότι θέλεις να συνδέσουν το συγκεκριμένο τραπεζικό λογαριασμό (γράφεις το ΙΒΑΝ).

Ο υπάλληλος, που καταχωρεί τις απαντήσεις, το βλέπει και το προωθεί στο αρμόδιο τμήμα και σου τηλεφωνούν.

Αν βιάζεσαι τους καλείς στον αριθμό της Ιρλανδίας που αναγράφεται στο Call Us.

Link to comment
Share on other sites

Απαντάς στο αυτοματοποιημένο γράφοντας ότι θέλεις να συνδέσουν το συγκεκριμένο τραπεζικό λογαριασμό (γράφεις το ΙΒΑΝ).

Ο υπάλληλος, που καταχωρεί τις απαντήσεις, το βλέπει και το προωθεί στο αρμόδιο τμήμα και σου τηλεφωνούν.

Αν βιάζεσαι τους καλείς στον αριθμό της Ιρλανδίας που αναγράφεται στο Call Us.

 

εγω στην θεση σου θα απαντουσα μονο στο message center....... οι απατες μεσω email πανε συννεφο....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

εγω στην θεση σου θα απαντουσα μονο στο message center....... οι απατες μεσω email πανε συννεφο....

Για αυτο ρωτησα και εδω, αυτό που μου κίνησε την περιέργεια είναι ότι έγραφε το παλιό μου όνομα, ενώ το είχα αλλάξει πριν μια εβδομάδα ώστε να είναι ακριβως ίδιο με αυτό στην τράπεζα. Τώρα έχω ήδη απαντήσει στο αυτοματοποιημένο, το οποίο είχε οδηγίες πως να κάνω add bank, re-add κλπ, δεν ζητούσε κάποια στοιχεια. Τι να πω, το subject που είχε ήταν σχετικό με το ερώτημα που είχα κάνει μέσω message center. Το μόνο που έγραψα από στοιχεία είναι όνομα και IBAN, τώρα περιμένω.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

εγω στην θεση σου θα απαντουσα μονο στο message center....... οι απατες μεσω email πανε συννεφο....

 

Όταν βρεθείς στη (συγκεκριμένη) θέση μου, κάνε αυτό που νομίζεις.

Η μέθοδος της αποστολής μηνύματος που προτείνεις, καθυστερεί πολύ γιατί, όπως λένε οι υπάλληλοι του paypal, υπάρχει μεγάλος όγκος μηνυμάτων και αργούν να απαντήσουν.

 

Αυτό που έκανα εγώ τρεις (3) φορές, για προσθήκη 3 τραπεζικών λογαριασμών, λειτούργησε, όπως το περιέγραψα, και το προτείνω σε όσους θέλουν να προσθέσουν λογαριασμό.

 

Το αυτοματοποιημένο μήνυμα είναι του paypal και έρχεται αμέσως μετά την αποτυχημένη προσπάθεια. Όσοι δεν θέλουν να ακολουθήσουν την ανέξοδη αυτή μέθοδο επικοινωνίας, μπορούν να ακολουθήσουν την τηλεφωνική, με το αντίστοιχο (τηλεφωνικό) κόστος, την οποία προτείνω, επίσης.

Για όσους φοβούνται και το τηλέφωνο, αφού έχουν αναφερθεί και σ' αυτό απάτες, υπάρχει και το skype.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ρωτησα και εδω, αυτό που μου κίνησε την περιέργεια είναι ότι έγραφε το παλιό μου όνομα, ενώ το είχα αλλάξει πριν μια εβδομάδα ώστε να είναι ακριβως ίδιο με αυτό στην τράπεζα. Τώρα έχω ήδη απαντήσει στο αυτοματοποιημένο, το οποίο είχε οδηγίες πως να κάνω add bank, re-add κλπ, δεν ζητούσε κάποια στοιχεια. Τι να πω, το subject που είχε ήταν σχετικό με το ερώτημα που είχα κάνει μέσω message center. Το μόνο που έγραψα από στοιχεία είναι όνομα και IBAN, τώρα περιμένω.

 

Ωραία, τωρά μάλλον θα σου απαντήσει κάποιος σε φυσική μορφή ζητώντας σου να στειλείς κάποια επίσημα έγγραφα ώστε να σου καταχωρησουν αυτοί τον λογαριασμό σου, το "άνεβασμά" εμένα μου έιπαν ότι γίνεται μόνο μέσω του link που σου δίνουν στο απαιτητικό τους email. Καλά top up φιλέ, σε 1 εβδομάδα το πολύ θα είσαι έτοιμος!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Όταν βρεθείς στη (συγκεκριμένη) θέση μου, κάνε αυτό που νομίζεις.

Η μέθοδος της αποστολής μηνύματος που προτείνεις, καθυστερεί πολύ γιατί, όπως λένε οι υπάλληλοι του paypal, υπάρχει μεγάλος όγκος μηνυμάτων και αργούν να απαντήσουν.

 

Αυτό που έκανα εγώ τρεις (3) φορές, για προσθήκη 3 τραπεζικών λογαριασμών, λειτούργησε, όπως το περιέγραψα, και το προτείνω σε όσους θέλουν να προσθέσουν λογαριασμό.

 

Το αυτοματοποιημένο μήνυμα είναι του paypal και έρχεται αμέσως μετά την αποτυχημένη προσπάθεια. Όσοι δεν θέλουν να ακολουθήσουν την ανέξοδη αυτή μέθοδο επικοινωνίας, μπορούν να ακολουθήσουν την τηλεφωνική, με το αντίστοιχο (τηλεφωνικό) κόστος, την οποία προτείνω, επίσης.

Για όσους φοβούνται και το τηλέφωνο, αφού έχουν αναφερθεί και σ' αυτό απάτες, υπάρχει και το skype.

Εσύ στην θέση που έισαι κάνε αυτό που νομίζεις κάι εγω κάνω αυτό που νομίζω και προτείνω στον φίλο μας την μέγιστη δυνατή ασφάλεια αψηφώντας την αμεσότητα ή οποία έρχεται σε δευτερη μοίρα καθώς το μέλος φίλος έχει ερωτηματικό στο που και πως να απαντήσει, όχι στο ποτέ και ποσό γρήγορα θα του απαντήσουν ανάλογα την μέθοδο επικοινωνίας που θα επιλέξει τελικώς. Επίσης δέν μπορούν όλοι να μιλησουν αγγλικα δια τηλεφώνου ποσό μάλλον μέσω skype, οπότε τα περιθώρια επικοινωνίας στενεύουν. Για όσους πάντως δεν θέλουν να απάντησουν ή να επικοινωνούν μέσω του message center ,το οποίο σ εμένα λειτουργεί ταχύτατα, τα mail του pp ξεκινάνε πάντα με το dear Mr/mrs και ακολουθεί το ονοματεπώνυμο σας όπως το έχετε καταχωρημένο στον λογαριασμό σας, αυτό προς αποφυγή κακόβουλων mail.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά όταν γίνεται denied η αγορα από παυπαλ (έχω λεφτά στην καρτα) τα λεφτά επιστρέφονται μετά από 1 εβδομάδα?

 

Γτ στα δέσμευσε το pp?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με κάλεσαν πριν από λίγο, μία ευγενική Κυρία :) έκανε μία σύντομη επιβεβαίωση ρωτώντας με, το paypal account μου και μετά το iban που ήθελα να προσθέσω, όλα πήγαν οκ, έκανα μεταφορά 50 € και αναμένω από βδομάδα να τα δω στο balance μου.

Σημ: Ολη η διαδικασία έγινε στα Αγγλικά

 

Σήμερα εμφανίστηκαν τα χρήματα στο balance του paypal μου, Παρασκευή απόγευμα έκανα την διαδικασία μέσω e-baking (eurobank ) και Τρίτη πρωί εμφανίστηκαν, καθόλου άσχημα :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εμφανίστηκαν τα χρήματα στο balance του paypal μου, Παρασκευή απόγευμα έκανα την διαδικασία μέσω e-baking (eurobank ) και Τρίτη πρωί εμφανίστηκαν, καθόλου άσχημα :)

 

Join the club.

Καλές και μελετημένες αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Συνδεσα μια καινουργια καρτα στο paypal και μου χρεωσε 1€ για την καρτα και ακομα 1,5€ για το πιν της καρτα το οποιο και περασα κανονικα. αυτο το 1,5€ και το 1€ που καιι ποτε θα τα παρω πισω. ρωταω γιατι το συνδεσα με καρτα revolut καιι ακομα δεν φανηκε τπτ αλλα καιι στο υπολοιπο του paypal λεη 0€.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είπα να κάνω την διαδικασία από το πρώτο post αλλά δε μου βγήκε...

Δείτε τι έκανα.

1) Έχω ένα λογαριασμό Paypal όπου έχω συνδεδεμένη μία προπληρωμένη κάρτα Eurobank όπου έχει μέσα 13 ευρώ. (Το Paypal balance μου είναι 0.00E)

2) Διέγραψα την κάρτα μου από τον λογαριασμό μου Paypal.

3) Κάνω request money και βάζω σαν email ένα άλλο δικό μου email που δεν είναι πουθενά συνδεδεμένος (ούτε Paypal ούτε πουθενά) και ζητάω 13.00 Ευρώ.

4) Μου έρχεται email ότι απο το πρώτο εμαιλ μου ζητάει 13 ευρώ να το πληρώσω και διαλέγω να πληρώσω.

5) Μου ανοίγει η σελίδα του Paypal και διαλέγω να πληρώσω με credit card μιας και το δευτερο email που έβαλα δεν έχει λογαριασμό Paypal.

6) Εδώ βάζω τα στοιχεία της προπληρωμένης κάρτας που διέγραψα απο τον λογαριασμό μου Paypal και βάζω όλα τα στοιχεία κανονικά.

7) Κάπου εδώ τρώω πατάτα και μου λέει η κάρτα είναι denied και να βάλω άλλη.

Τι λάθος γίνεται??? Μήπως επειδή είναι όλα στο ίδιο όνομα?

Link to comment
Share on other sites

Και τη προμηθεια απο που θα την παρει αφου εχει μεσα 13€ και ζητας 13€;

Ζήτα 12.

Edited by nico4gr
Link to comment
Share on other sites

Και τη προμηθεια απο που θα την παρει αφου εχει μεσα 13€ και ζητας 13€;

Ζήτα 12.

 

Είχες δίκιο φίλε μου αυτό ήταν!!!!!!!!! Τέλεια!!! Πως δεν είχα σκεφτεί νωρίτερα να το κάνω??? Έβαλα 10 ευρώ και μου έστειλε 9.31 άρα η προμήθεια είναι 6.9% αφού μου κράτησε 0.69 λεπτά. Και με 13 ευρώ το 6.9% θα ήταν 0.89 λεπτά, οπότε άγνωστο γιατί δε πήρε εξ'αρχης τα 13 ευρώ. Τώρα φορτώνουμε και αγοράζουμε ΌΛΕΕΕΕΕΕΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ noco4gr!!!

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Συνδεσα μια καινουργια καρτα στο paypal και μου χρεωσε 1€ για την καρτα και ακομα 1,5€ για το πιν της καρτα το οποιο και περασα κανονικα. αυτο το 1,5€ και το 1€ που καιι ποτε θα τα παρω πισω. ρωταω γιατι το συνδεσα με καρτα revolut καιι ακομα δεν φανηκε τπτ αλλα καιι στο υπολοιπο του paypal λεη 0€.

Καμια γνωμη κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Η προμήθεια ειναι 3,4% + 0,35 ευρώ ανά συναλλαγή

Ε τότε γιατί δε δέχθηκε από την αρχή τα 13 ευρώ? Ζήτησα 10 ευρώ και ήρθαν 9.31. Κανονικά έπρεπε να έρθουν 10 και να κρατήσει απο το υπόλοιπο της κάρτας τις προμήθειες. Και αν δεν έχει η κάρτα άλλα λεφτά για να γίνει η προμήθεια να μη γίνεται καθόλου η πληρωμή.Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι τα κατάφερα και το έκανα και ήδη παρήγγειλα από ebay!!!

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Καμια γνωμη κανεις.

 

To 1,5 ευρω θα επιστραφει στην καρτα σε 3-5 μερες το 1 ευρω σε 10-15 μερες.

Link to comment
Share on other sites

To 1,5 ευρω θα επιστραφει στην καρτα σε 3-5 μερες το 1 ευρω σε 10-15 μερες.

 

Οκ ευχαριστω.αρα και τα 2 ποσα θα μπουνε στην καρτα revolut και οχι στο υπολοιπο του paypal.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω ήδη απαντήσει στο αυτοματοποιημένο, το οποίο είχε οδηγίες πως να κάνω add bank, re-add κλπ, δεν ζητούσε κάποια στοιχεια. Τι να πω, το subject που είχε ήταν σχετικό με το ερώτημα που είχα κάνει μέσω message center. Το μόνο που έγραψα από στοιχεία είναι όνομα και IBAN, τώρα περιμένω.

Να ενημερώσω ότι μου απάντησε το paypal με email στο message center. Ο υπάλληλος ανέφερε ότι έκανε add το iban που είχα γράψει στην απάντηση του αυτοματοποιημενου email. Όντως πήγα στο top up και έχει γίνει add ο λογαριασμός χωρίς να ζητήσουν επιπλέον αποδεικτικά κλπ.

Εχω δυο ερωτησεις: η πρωτη εχει να κανει για το πως πρέπει να είναι το όνομα, γιατί κολλησα: στο paypal αλλαξα το όνομα ώστε να είναι το ίδιο με αυτό της τράπεζας. Όμως στο paypal, εκτός από τα αρχικά, το όνομα είναι με μικρά. Αυτό παίζει ρόλο ή θα πρέπει να το αλλάξω να είναι όλα κεφαλαία?

Επισης, χρησιμοποιώντας τα στοιχεία που εμφανίζονται στο top up, μπορώ να κάνω μεταφορά από άλλον τραπεζικό λογαριασμό?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι μου απάντησε το paypal με email στο message center. Ο υπάλληλος ανέφερε ότι έκανε add το iban που είχα γράψει στην απάντηση του αυτοματοποιημενου email. Όντως πήγα στο top up και έχει γίνει add ο λογαριασμός χωρίς να ζητήσουν επιπλέον αποδεικτικά κλπ.

Εχω δυο ερωτησεις: η πρωτη εχει να κανει για το πως πρέπει να είναι το όνομα, γιατί κολλησα: στο paypal αλλαξα το όνομα ώστε να είναι το ίδιο με αυτό της τράπεζας. Όμως στο paypal, εκτός από τα αρχικά, το όνομα είναι με μικρά. Αυτό παίζει ρόλο ή θα πρέπει να το αλλάξω να είναι όλα κεφαλαία?

Επισης, χρησιμοποιώντας τα στοιχεία που εμφανίζονται στο top up, μπορώ να κάνω μεταφορά από άλλον τραπεζικό λογαριασμό?

 

δεν ειναι case sensitive το ονομα, και ναι μπορεις να στειλεις εμβασμα χρησιμοποιωντας τα στοιχεια που εμφανιζονται στο top up, καλως ηρθες στο club "βγαζουμε τα λεφτα μας στο εξωτερικο" !!!! χαχαχαχ να βρασω (μην το πω αλλιως) τα cc.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι μου απάντησε το paypal με email στο message center. Ο υπάλληλος ανέφερε ότι έκανε add το iban που είχα γράψει στην απάντηση του αυτοματοποιημενου email. Όντως πήγα στο top up και έχει γίνει add ο λογαριασμός χωρίς να ζητήσουν επιπλέον αποδεικτικά κλπ.

Εχω δυο ερωτησεις: η πρωτη εχει να κανει για το πως πρέπει να είναι το όνομα, γιατί κολλησα: στο paypal αλλαξα το όνομα ώστε να είναι το ίδιο με αυτό της τράπεζας. Όμως στο paypal, εκτός από τα αρχικά, το όνομα είναι με μικρά. Αυτό παίζει ρόλο ή θα πρέπει να το αλλάξω να είναι όλα κεφαλαία?

Επισης, χρησιμοποιώντας τα στοιχεία που εμφανίζονται στο top up, μπορώ να κάνω μεταφορά από άλλον τραπεζικό λογαριασμό?

 

Join the club

Όπως έχω ξαναγράψει, στην πρώτη σύνδεση λογαριασμού (ΕΤΕ), έστειλα έμβασμα από αυτόν και στη συνέχεια σκέφτηκα να δοκιμάσω να στέλνοντας από λογαριασμό της Alpha.

Το έμβασμα προστέθηκε στο balance και όταν μετά από μέρες μπήκα στο payal και τους συνδεδεμένους λογαριασμούς είδα με έκπληξη ότι είχε προστεθεί και ο λογαριασμός της Alpha χωρίς να τον έχω προσθέσει εγώ με το Add a bank account.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι case sensitive το ονομα, και ναι μπορεις να στειλεις εμβασμα χρησιμοποιωντας τα στοιχεια που εμφανιζονται στο top up, καλως ηρθες στο club "βγαζουμε τα λεφτα μας στο εξωτερικο" !!!! χαχαχαχ να βρασω (μην το πω αλλιως) τα cc.

 

 

 

Join the club

Όπως έχω ξαναγράψει, στην πρώτη σύνδεση λογαριασμού (ΕΤΕ), έστειλα έμβασμα από αυτόν και στη συνέχεια σκέφτηκα να δοκιμάσω να στέλνοντας από λογαριασμό της Alpha.

Το έμβασμα προστέθηκε στο balance και όταν μετά από μέρες μπήκα στο payal και τους συνδεδεμένους λογαριασμούς είδα με έκπληξη ότι είχε προστεθεί και ο λογαριασμός της Alpha χωρίς να τον έχω προσθέσει εγώ με το Add a bank account.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά. Έστειλα και εγώ χτες μόλις συνδέθηκε ο λογαριασμός της eurobank για δοκιμή ένα εμβασμα με δικαιολογία "αγορά αγαθών" και περιμένω να δω ότι ολα είναι οκ.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...