Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω χρήματα στο balance τα οποία θέλω να πάρω.. Δίνω το IBAN του λογαριασμού αλλά μου βγάζει όπως και παλιότερα ότι "you can not add a bank at this time"..

 

Πρεπει να στειλεις στο support το iban ωστε να στο περασουν αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρήματα στο balance τα οποία θέλω να πάρω.. Δίνω το IBAN του λογαριασμού αλλά μου βγάζει όπως και παλιότερα ότι "you can not add a bank at this time"..

Λόγω CC δεν μπορούν ακόμα να συνδεθούν λογαριασμοί Ελληνικών τραπεζών με paypal,με κάθε επιφύλαξη οτι ισχυει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρήματα στο balance τα οποία θέλω να πάρω.. Δίνω το IBAN του λογαριασμού αλλά μου βγάζει όπως και παλιότερα ότι "you can not add a bank at this time"..

 

Μεταφέρω την απάντηση σε παρόμοια ερώτηση, που έγραψα χθες αε άλλο forum

 

Μετά την αποτυχημένη προσπάθεια, στέλνουμε μήνυμα στο PayPal, μέσω του Help, ζητώντας να μας προσθέσει το ΙΒΑΝ του τραπεζικού μας λογαριασμού. Σε λίγη ώρα έρχεται αυτοματοποιημένο μήνυμα με πιθανές λύσεις στο πρόβλημα. Στο μήνυμα αυτό απαντάμε επαναλαμβάνοντας τα ίδια που είχαμε γράψει στο προηγούμενο.

 

Στη συνέχεια, είτε θα ας καλέσουν από την Ιρλανδία (σε 1-2 μέρες) στο τηλέφωνο που έχουμε δηλώσει είτε θα καλέσουμε εμείς, αν βιαζόμαστε, στο τηλέφωνο που αναγράφεται στο Help (μπορούμε και μέσω Skype). Μετά από μια γρήγορη και εύκολη διαδικασία ταυτοποίησης (email κλπ), ο υπάλληλος θα ανοίξει το σύστημα και είτε θα προσθέσουμε τον ΙΒΑΝ του λογαριασμού μας είτε θα τον προσθέσει εκείνος.

 

Αμέσως μετά έρχεται μήνυμα με τα (προσωπικά) στοιχεία που είναι απαραίτητα για κάθε αποστολή εμβάσματος. Αξίζει να σημειωθεί ότι μπορούμε να στέλνουμε έμβασμα και από λογαριασμό άλλης τράπεζας αρκεί ο λογαριασμός αυτός να περιλαμβάνει το ίδιο όνομα που έχει καταγραφεί στο paypal. Τέλος, παρά το γεγονός ότι το paypal λέει στις οδηγίες του ότι τα έξοδα αποστολής εμβάσματος πρέπει να βαραίνουν τον εντολέα, εμείς μπορούμε να το στέλνουμε με την ένδειξη SHA (shared), με την οποία χρεωνόμαστε μόνο 1€ σε κάθε έμβασμα και το ποσό που στέλνουμε μεταφέρεται ολόκληρο στο balance (η προμήθεια του 1€ χρεώνεται στον τραπεζικό μας λογαριασμό).

 

Φυσικά, μετά την προσθήκη του τραπεζικού λογαριασμού στο paypal, μπορείς να μεταφέρεις χρήματα του balance στον τραπεζικό σου λογαριασμό, που είναι αυτό που σ' ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!Κάνω αγορά από vickmall και μου κρατάει η Paypal γύρω στα 10E για αλλαγή νομίσματος ενώ παλιά δεν συνέβαινε αυτό η ίσως ήταν ένα πολύ μικρο πόσο...ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, έχεις αφήσει την επιλογή να κάνει αυτό την μετατροπή του συναλλάγματος.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, έχεις αφήσει την επιλογή να κάνει αυτό την μετατροπή του συναλλάγματος.

 

πως το αλλαζω αυτό?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τα επαναλαμβάνω, διάβασε τις αναλυτικές οδηγίες στο κεφάλαιο 4 του οδηγού της υπογραφής μου.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γίνεται μπέρδεμα με τις μετατροπές νομίσματος;

Τι δηλαδή να προσέξω;

Να είναι το Balance σε usd και η αγορά μου σε usd;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τα επαναλαμβάνω, διάβασε τις αναλυτικές οδηγίες στο κεφάλαιο 4 του οδηγού της υπογραφής μου.

 

σευχαριστω πολυ!!!

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω αγορά από το gearbest και πατάω κανονικά checkout με paypal, κάνω log in, μου βγάζει να διαλέξω την κάρτα που έχω συνδεμένη και τη shipping address, πατάω continue και αντί να ολοκληρωθεί η πληρωμή μου βγάζει να προσθέσω καινούργια κάρτα χωρίς να αιτιολογεί το γιατί (αν η κάρτα απορρίφθηκε κτλ). Πριν μια βδομάδα που αγόρασα κάτι από αλλο σάιτ είχε γίνει η συναλλαγή κανονικά χωρίς το κόλπο του balance.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω μια συμβουλή και αυτο γιατι ειμαι παθών εδω και 15 ημέρες με μεγάλη ταλαιπωρία απο το Gearbest μην κάνεις καμια συναλλαγή κατευθείαν με την κάρτα σου ειναι αλήτες του κερατά!

Εγω αγόρασα τηλ. 230 ευρω με την Revolut και ενω ολοκληρώθηκε η συναλλαγή και η παραγγελία έφθασε στο στάδιο αποστολής ξαφνικά πήρα ενα email που ζητούσαν ταυτοποίηση με φωτογραφίες του προσώπου μου, του διπλώματος οδήγησης και της κάρτας και να τους τα στείλω σε μη ασφαλή σύνδεση μέσα απο το σαιτ τους !!!

Αρνήθηκα φυσικά και ακύρωσαν την συναλλαγή όμως εδω και 15 ημέρες τα χρήματα ειναι δεσμευμένα και η υποστήριξη της Revolut μου απαντά οτι ακόμα δεν έχει γίνει ακύρωση απο το Gearbest και πρέπει να προχωρήσω εγω πλέον σε αθέτηση της συναλλαγής με οτι επακόλουθο για πάνω απο 30 ημέρες!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν!

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω αγορά από το gearbest και πατάω κανονικά checkout με paypal, κάνω log in, μου βγάζει να διαλέξω την κάρτα που έχω συνδεμένη και τη shipping address, πατάω continue και αντί να ολοκληρωθεί η πληρωμή μου βγάζει να προσθέσω καινούργια κάρτα χωρίς να αιτιολογεί το γιατί (αν η κάρτα απορρίφθηκε κτλ). Πριν μια βδομάδα που αγόρασα κάτι από αλλο σάιτ είχε γίνει η συναλλαγή κανονικά χωρίς το κόλπο του balance.

 

Στην περίοδο των CC δεν υπάρχουν κανόνες και σαφείς οδηγίες στο αν και πότε περνάνε οι κάρτες στις αγορές που θέλουμε να κάνουμε. Οι λόγοι είναι πάρα πολλοί δεν δεν είναι της παρούσης για να τους αναλύσουμε.

 

Εάν θέλουμε να αγοράσουμε με κάρτα, που δεν το συνιστώ, δοκιμάζουμε με διαφορετικές και από διαφορετικούς πωλητές, αν αποτυγχάνει μια προσπάθεια.

 

Εάν θέλουμε να αγοράσουμε με paypal, που είναι και η πιο ασφαλής μέθοδος, μπορούμε είτε με διαφορετικές κάρτες (χρεωστικές/πιστωτικές) που έχουμε συνδέσει, είτε με balance που έχουμε φορτώσει με τις γνωστές μεθόδους (request/send money με τις γνωστές προμήθειες ή με προσθήκη τραπεζικού λογαριασμού)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και αγοράζω μόνο με paypal, εκτός από το aliexpress που δεν δέχεται αλλά έτσι κι αλλιώς σε διασφαλίζει απόλυτα στη συναλλαγή. Απλά μου έκανε εντύπωση που πριν από μια βδομάδα αγόρασα κανονικα με paypal από το vickmall και τώρα δεν μπορούσα ούτε από gearbest ούτε από ebay. Επειδή τόσο καιρό με τα cc δεν έκανα συναλλαγές είχα την εντύπωση ότι άπαξ και το δέχτηκε ένα κατάστημα θα το δεχτούνε όλα, αλλά μάλλον τελικά απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι στο χέρι κάθε πωλητή να το δεχτεί ή να το απορρίψει
Link to comment
Share on other sites

1. Κάθε φορά που στέλνεις χρήματα στο paypal, είτε με request/send money είτε με top up, αυτά πάνε στο balance.

2. Με χρήματα στο balance μπορείς να αγοράζεις από οποιονδήποτε δέχεται paypal.

3. Για το πρόβλημα που έχεις δες αν έχεις primary την κάρτα που έχει λήξει.

Δε μου εμφανίζει κάρτα στο site της PayPal. Πάνε τουλάχιστον 4 χρόνια που έληξε.

Όταν κάνω sign in στη PayPal στο site του ebay δε μου εμφανίζει καμία άλλη επιλογή πάρα μόνο να συνδέσω κάρτα.

Πως μπορώ να κάνω την αγορά με το Balance?

Είναι και τα δύο σε usd. Τα λεφτά και η αγορά που θέλω να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και αγοράζω μόνο με paypal, εκτός από το aliexpress που δεν δέχεται αλλά έτσι κι αλλιώς σε διασφαλίζει απόλυτα στη συναλλαγή. Απλά μου έκανε εντύπωση που πριν από μια βδομάδα αγόρασα κανονικα με paypal από το vickmall και τώρα δεν μπορούσα ούτε από gearbest ούτε από ebay. Επειδή τόσο καιρό με τα cc δεν έκανα συναλλαγές είχα την εντύπωση ότι άπαξ και το δέχτηκε ένα κατάστημα θα το δεχτούνε όλα, αλλά μάλλον τελικά απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι στο χέρι κάθε πωλητή να το δεχτεί ή να το απορρίψει

 

Είναι πολλοί οι λόγοι της απόρριψης, αλλά, κατά τη γνώμη μου, δεν περιλαμβάνεται σ' αυτούς ο πωλητής.

Στην περίπτωσή σου, το ότι είχες αγοράσει, με συνδεδεμένη κάρτα, από το vickmall δεν σημαίνει ότι θα αγοράσεις και από άλλο κατάστημα και ένας από τους λόγους είναι πως έχει καταχωρηθεί το συγκεκριμένο κατάστημα στην τράπεζα έκδοσης της κάρτας, δηλαδή για ποιο είδος πωλήσεων από αυτές που κάνει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε μου εμφανίζει κάρτα στο site της PayPal. Πάνε τουλάχιστον 4 χρόνια που έληξε.

Όταν κάνω sign in στη PayPal στο site του ebay δε μου εμφανίζει καμία άλλη επιλογή πάρα μόνο να συνδέσω κάρτα.

Πως μπορώ να κάνω την αγορά με το Balance?

Είναι και τα δύο σε usd. Τα λεφτά και η αγορά που θέλω να κάνω.

 

Αφού έληξε η κάρτα σου πρέπει είτε να την ανανεώσεις με νέα είτε να προσθέσεις άλλη/ες.

Αφού το κάνεις, ακολουθείς τη διαδικασία φορτώματος του balance με μια από τις μεθόδους που είπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις top up από λογαριασμό, έχει πάλι την ίδια προμήθεια, όπως όταν φορτώνεις το balance από κάρτα?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, πληρώνεις μόνο 1€ προμήθεια, με επιλογή SHA (shared), στην τράπεζα, μέσω της οποίας θα το στείλεις.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, πληρώνεις μόνο 1€ προμήθεια, με επιλογή SHA (shared), στην τράπεζα, μέσω της οποίας θα το στείλεις.

Και Δεκέμβριο σταματάει? Αυτό μου γράφει:

 

On December 18th, 2015 PayPal Instant Top Up service in Greece will no longer be provided by TrustPay. Should you decide you do not wish to use PayPal anymore you can close your account immediately without incurring any additional charges by following these steps:

1. Log into your PayPal account at http://www.paypal.com

2. Click Profile near the top of the page

3. Select My Settings

4. In the “Account Type” section, click “Close account” and follow the instructions

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το instant που έτσι κι αλλιώς δεν λειτουργεί.

το φόρτωμα γίνεται με το top up (takes a few days) που στην πράξη σημαίνει 1-2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το instant που έτσι κι αλλιώς δεν λειτουργεί.

το φόρτωμα γίνεται με το top up (takes a few days) που στην πράξη σημαίνει 1-2 μέρες.

 

Οκ! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω μια συμβουλή και αυτο γιατι ειμαι παθών εδω και 15 ημέρες με μεγάλη ταλαιπωρία απο το Gearbest μην κάνεις καμια συναλλαγή κατευθείαν με την κάρτα σου ειναι αλήτες του κερατά!

Εγω αγόρασα τηλ. 230 ευρω με την Revolut και ενω ολοκληρώθηκε η συναλλαγή και η παραγγελία έφθασε στο στάδιο αποστολής ξαφνικά πήρα ενα email που ζητούσαν ταυτοποίηση με φωτογραφίες του προσώπου μου, του διπλώματος οδήγησης και της κάρτας και να τους τα στείλω σε μη ασφαλή σύνδεση μέσα απο το σαιτ τους !!!

Αρνήθηκα φυσικά και ακύρωσαν την συναλλαγή όμως εδω και 15 ημέρες τα χρήματα ειναι δεσμευμένα και η υποστήριξη της Revolut μου απαντά οτι ακόμα δεν έχει γίνει ακύρωση απο το Gearbest και πρέπει να προχωρήσω εγω πλέον σε αθέτηση της συναλλαγής με οτι επακόλουθο για πάνω απο 30 ημέρες!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν!

Κι αυτό ίσως έγινε γιατί η κάρτα με την οποία πλήρωσες ανήκε σε άλλο όνομα από το όνομα της παραγγελίας. Η διαδικασία που περιέγραψες είναι τυπική για την περίπτωση αυτή.

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βαζετε τις κάρτες σας σε οποίο σιτε βρείτε, εκτός απο το αμαζον, με ξεπερνάει
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βαζετε τις κάρτες σας σε οποίο σιτε βρείτε, εκτός απο το αμαζον, με ξεπερνάει

 

Γιατί το λες αυτό?

Tα τελευταία 20 χρόνια με δεκάδες αγορές με κάρτες δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Σαν υπάλληλος τράπεζας για 30 χρόνια βρέθηκα σε λιγότερο από 10 περιπτώσεις με απάτες, σε πιστωτικές κάρτες οι οποίες, αποζημιώθηκαν από την τράπεζα άμεσα χωρίς να ζητηθούν περισσότερες λεπτομέρειες από τους πελάτες.

Εδω στο myphone δεν εχω δει τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα εβαζα ποτε τα στοιχεια της κάρτας μου οκτος του παυπαλ και του αμαζον, τις δε ελληνικές τράπεζες δεν τις εμπιστεύονται καθόλου, έχω πολλά χρόνια παυπαλ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω στο paypal μια καρτα απο alpha, αν την αφαιρεσω και προσθεσω μια καρτα της εθνικης,

τοτε θα μου κρατησει παλι 1,5 ευρω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...