Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι θέλει εγώ έβαλα Πειραιώς τελικά. ..Βέβαια δεν μου πήραν 2 ευρώ ούτε για τις επόμενες 3 φορτίσεις όπως μου είπε ο τύπος που μου την εκδοσε. ..

 

Να'ναι καλά ο τύπος σε κέρασε 2 πιτόγυρα και 1 κοα-κόλα:D

 

Σε άλλες τράπεζες ρώτησες τι καθεστώς επικρατεί ή πήγες με την μία στην πειραιώς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αμα εχει απαντηθει γιατι ειναι πολλες σελιδες οποτε θα ρωτησω :)

 

Εχω λογαριασμο στην Πειραιως και εχω συνδεσει την χρεωστικη μου με το paypal. Θελω να κανω τον λογαριασμο μου verified, οποτε εκανα Confirm my debit or credit card και μου τραβηξε τα 2,5 ευρω απο το λογαριασμο οπως ελεγε. Οταν μπαινω στο web-banking της πειραιως βλεπω οτι τα 2,5 ευυρω εχουν δεσμευθει και εχω διαθεσιμο υπολοιπο 97,5 ευρω ενω λογιστικο 100 ευρω. Και εδω προκυπτει το προβλημα καθως τα 2,5 ευρω εχουν δεσμευθει απο το διαθεσιμο υπολοιπο και δεν μπορω να δω το 4ψηφιο κωδικο της συναλλαγης που ζηταει το paypal για να γινει verified. Η κινηση λογαριασμου δεν εμφανιζει τη συνναλαγη των 2,5 ευρω γιατι ειναι ακομα στο λογιστικο υπολοιπο.

 

Οποιος μπορει ας με βοηθησει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα, δεν ξερω αν εχει απαντηθει γιατι ειναι πολλες οι σελιδες ομως θα ηθελα να σας πω και εγω το προβλημα μου μηπως υπαρχει καποιος που το εχει περασει και αυτος. Λοιπον, εχω μια επιχειρηση και εχω και ενα eshop. Ειχω ebanking στην Eurobank και συνδεσα τον λογαριασμο μου στο paypal. Εγινε ολα μια χαρα ολα ετοιμα και επιβεβαιωθηκε και ο λογαριασμος και η καρτα. Πηγα στο eshop εκανα οτι χρειαζοταν για να συνδεθει και ξεκινησα σιγα σιγα να πουλαω. Επειτα εφτασα στο οριο δηλαδη να ξεπερασω τα 1800 ευρω και πρεπει να γινουν καποιες κινησεις απο πλευρας μου. Δηλαδη πρεπει να στειλω καποια εγγραφα πο υδεν ξερω τι ειναι.

 

φωτο απο το dropbox που απεικονιζει το paypal οπως ειναι:

https://www.dropbox.com/s/50f4oqnfyv9o0ld/paypal.png

 

1)Supply additional company information - Provide your business registration number

2)Provide identification - We'll contact you if we have any questions. Confirm identification so the account holder can move money

 

1)Τι είναι το business registration number;

2)Και το δευτερο εχω στειλει την ελληνικη ταυτοτητα ου σκαναρισα μπρος/πισω και την εστειλα και επειτα απο επεξεργασια μου το ξανα ζητανε. Οποτε δεν θελουν την ταυτοτητα αλλα κατι αλλο. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα, δεν ξερω αν εχει απαντηθει γιατι ειναι πολλες οι σελιδες ομως θα ηθελα να σας πω και εγω το προβλημα μου μηπως υπαρχει καποιος που το εχει περασει και αυτος. Λοιπον, εχω μια επιχειρηση και εχω και ενα eshop. Ειχω ebanking στην Eurobank και συνδεσα τον λογαριασμο μου στο paypal. Εγινε ολα μια χαρα ολα ετοιμα και επιβεβαιωθηκε και ο λογαριασμος και η καρτα. Πηγα στο eshop εκανα οτι χρειαζοταν για να συνδεθει και ξεκινησα σιγα σιγα να πουλαω. Επειτα εφτασα στο οριο δηλαδη να ξεπερασω τα 1800 ευρω και πρεπει να γινουν καποιες κινησεις απο πλευρας μου. Δηλαδη πρεπει να στειλω καποια εγγραφα πο υδεν ξερω τι ειναι.

 

φωτο απο το dropbox που απεικονιζει το paypal οπως ειναι:

https://www.dropbox.com/s/50f4oqnfyv9o0ld/paypal.png

 

1)Supply additional company information - Provide your business registration number

2)Provide identification - We'll contact you if we have any questions. Confirm identification so the account holder can move money

 

1)Τι είναι το business registration number;

2)Και το δευτερο εχω στειλει την ελληνικη ταυτοτητα ου σκαναρισα μπρος/πισω και την εστειλα και επειτα απο επεξεργασια μου το ξανα ζητανε. Οποτε δεν θελουν την ταυτοτητα αλλα κατι αλλο. Σωστα;

 

ΤΟ Α.Φ.Μ Θέλουν

Η ταυτότητα έχει Λατινικά γράμματα? Αν όχι στείλε Διαβατήριο .

Link to comment
Share on other sites

Εχω στειλει ηδη την ταυτοτητα ειναι με λατινικους χαρακτηρες, ομως το εχω στειλει 2 φορες και δεν μου το αποδεχεται. Επισης το ΑΦΜ το εχω ομως πως θα το επιβεβαιωσω;
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή βοήθεια..έφτιαξα λογαριασμό PayPal, έκανα παραγγελία από Αγγλία , αλλά έχω βάλει ελληνικά γράμματα στο ονοματεπωνυμο και διεύθυνση στο PayPal στην εγγραφή , θα με βρούνε ή θα γυρίσουμε όλο το κόσμο τα πράγματα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο πως είναι η διευθυνση στο paypal. Η παραγγελια θα ερθει στη διευθυνση που εδωσες στο site όταν εκανες την αγορα.

Παντως και στα ελληνικα να εχεις δωσει τη διευθυνση δεν είναι πρόβλημα, αρκει να την γραψουν σωστα αυτοι που θα κανουν την αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έγραψα με λατινικά την παραγγελία στο site τους, μου έστειλε απαντητικό mail ότι είναι ήδη shipped με το όνομα μου στα ελληνικά και απορώ πού το είδε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ενα πρόβλημα με το paypal.

Σ'ήμερα προσπάθησα μία αγορά 3 κινητών απο minideal και οταν εφτασε η ωρα να πληρώσω,μεσω paypal, μου έβγαλε οτι η συναλλαγή δεν έγινε και οτι το paypal αρνηθηκε να πληρώσει. Δοκίμασα και δεύτερη φορά και μου έβγαλε πάλι το ίδιο.

Μπήκα αμέσως στο λογαριασμό μου στο paypal και αναφέρει το status των συναλλαγών ως ''denied''. Αυτό φαντάζομαι σημαίνει οτι αρνήθηκε να πληρώσει.

Παίρνω τηλέφωνο αμέσως στην τράπεζά μου, στο τμήμα των πιστωτικών και μου αναφέρουν πως έχουν πραγματοποιηθεί και οι 2 κινήσεις. Τα χρήματα είναι δευσμευμένα και ότι οποιαδήποτε στιγμή θέλει το paypal εισπράττει τα χρήματα.

Εμένα η αγορά των κινητών δεν έγινε. Το minideal δε μου έχει στεέιλει order number αφού δεν έφτασε ποτε(προφανώς) η παραγγελεία μου σε αυτούς.

Τί κάνουμε...???

Το paypal έχει δικαίωμα να εισπράξει αφού το status των συναλλαγών γράφει ''denied'' ?

Link to comment
Share on other sites

της αφλα μπανκ εχει χρεωση ανα συναλλαγη(μεσω Paypal)?

 

ερώτηση ως προς αυτό;

ας υποθέσουμε ότι η συναλλαγή γίνεται σε αγγλικές λίρες, αλλά στο paypal επιλέγεις τη μετατροπή του νομίσματος με τη συναλλαγματική ισοτιμία του paypal.

Θα σε (ξανά) χρεώσει για τη μετατροπή του συναλλάγματος;

 

Γιατί αν σε χρεώνει δις, τότε δεν μπορώ παρά να πω ότι η Κύπρου ήταν μακράν η καλύτερη τράπεζα/κάρτα!!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση ως προς αυτό;

ας υποθέσουμε ότι η συναλλαγή γίνεται σε αγγλικές λίρες, αλλά στο paypal επιλέγεις τη μετατροπή του νομίσματος με τη συναλλαγματική ισοτιμία του paypal.

Θα σε (ξανά) χρεώσει για τη μετατροπή του συναλλάγματος;

 

Γιατί αν σε χρεώνει δις, τότε δεν μπορώ παρά να πω ότι η Κύπρου ήταν μακράν η καλύτερη τράπεζα/κάρτα!!!

 

Δεν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο. Εφόσον το paypal κάνει την μετατροπή θα σε χρεώσει σε ευρώ.

Απεναντίας αν το χρεώσεις σε λίρες Αγγλίας , την μετατροπή θα την κάνει η ALPHA , η οποία χρεώνει μόνο 2% και είναι η καλύτερη επιλογή ( το Paypal χρεώνει 2,50-3%)

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας.

πριν 3 ημερες φορτισα την pre-paid της πειραιως και μεχρι σημερα τα χρηματα δεν φανηκαν στο paypal.πρεπει να κανω κατι ή να περιμενω να εμφανιστουν?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω τι λες, στο PayPal δεν εμφανίζονται λεφτά χωρίς να πεις εσύ να μεταφερθούν λεφτά από την κάρτα στο PayPal. Αν έχεις συνδέσει την κάρτα στο PayPal μπορείς να κάνεις αγορές και να τραβάει το PayPal κατευθείαν από την κάρτα το αντίστοιχο ποσό
Link to comment
Share on other sites

μπορω να δω καπου online το υπολοιπο του λογαριασμου μου σε prepaid στο paypal η θα πρεπει να παω πειραιως;
Link to comment
Share on other sites

μπορω να δω καπου online το υπολοιπο του λογαριασμου μου σε prepaid στο paypal η θα πρεπει να παω πειραιως;

 

Στo paypal όχι. Δεν υποστηρίζει η κάρτα σου web banking?

Link to comment
Share on other sites

Στo paypal όχι. Δεν υποστηρίζει η κάρτα σου web banking?

 

χμμμμ δεν ξερω...να μπω στην σελιδα τις πειραιως να το ψαξω;

Link to comment
Share on other sites

δημιουργησα λογαριασμο πριν ενα στην paypal και προσθεσα μια προπληρωμενη καρτα και μου ειπαν οτι θα μου στειλει η τραπεζα κωδικο επιβεβαιωσης...ακομα περιμενω κωδικο επιβεβαιωσης..να παρω στην τραπεζα να ρωτησω τι εγινε?η πρεπει να κανω καποια ενεργεια ωστε να λαβω τον κωδικο?
Link to comment
Share on other sites

δημιουργησα λογαριασμο πριν ενα στην paypal και προσθεσα μια προπληρωμενη καρτα και μου ειπαν οτι θα μου στειλει η τραπεζα κωδικο επιβεβαιωσης...ακομα περιμενω κωδικο επιβεβαιωσης..να παρω στην τραπεζα να ρωτησω τι εγινε?η πρεπει να κανω καποια ενεργεια ωστε να λαβω τον κωδικο?

one more time

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω charlie_pace4 για την αμεση απαντηση.σε ποιον πρεπει να απευθυνθω για να φαινονται τα χρηματα της καρτας στο paypal?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω charlie_pace4 για την αμεση απαντηση.σε ποιον πρεπει να απευθυνθω για να φαινονται τα χρηματα της καρτας στο paypal?

ευχαριστω εκ των προτερων

Σε κανέναν . Κανείς δεν μπορεί να δει το υπόλοιπο των τραπεζικών σου λογαριασμών και καρτών , εκτός από εσένα , και όποιον εξουσιοδοτήσεις .

Μπορείς να ανοίξεις online Banking αν θες να το βλέπεις .

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω vasileios.

μπορω να κανω δηλαδη αγορες,ασχετα αν στο paypal δειχνει υπολοιπο 1.50 ευρω ενω η καρτα μεσα εχει 220 ευρω.καταλαβα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω vasileios.

μπορω να κανω δηλαδη αγορες,ασχετα αν στο paypal δειχνει υπολοιπο 1.50 ευρω ενω η καρτα μεσα εχει 220 ευρω.καταλαβα σωστα?

μπορείς κανονικά να ψωνίσεις μέχρι 220 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...