Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εκανα χθες μια καταθεση στον λογαριαμο μου στην τραπεζα(alpha) προκειμενου να κανω αγορα με paypal.

 

μπορω να κανω την αγορα σημερα ή το paypal δεν εχει δει τα χρηματα ακομα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα χθες μια καταθεση στον λογαριαμο μου στην τραπεζα(alpha) προκειμενου να κανω αγορα με paypal.

 

μπορω να κανω την αγορα σημερα ή το paypal δεν εχει δει τα χρηματα ακομα?

 

Αν την έκανες από το γκισέ, μπορούσες αμέσως. Αν από ΑΤΜ, μετά τις 8 συνήθως, μπορεί και νωρίτερα. Αν και υπάρχουν πια πολλά ΑΤΜ, που όταν καταθέτεις χρήματα, τα "βλέπει" αμέσως ο λογαριασμός σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου ηρθε το ακολουθο mail

Notice of Policy Updates

Dear Customer,

 

Some information on your account appears to be missing or incorrect.

Please update your information promptly so that you can continue to enjoy

all the benefits of your PayPal account.

If you don't update your information within 30 days, we'll limit what you can do with your PayPal account.

 

update

 

If you need help logging in, go to our Help Center by clicking the Help link located in the upper right-hand corner of any PayPal page. .

 

Sincerely,

 

PayPal

Πατοντας το "update" σε παει στην ακολουθη σελιδα

http://update.info.com.customer.s0k3y-auth0-secure.3fb485t8cb30.guimauto.com.br/8b07a0a2803c9a9410fd9cca51be3da7/?cmd=_home&dispatch=6b9f42477017f1619af01c8d00b68b916b9f42477017f1619af01c8d00b68b91

Ανοιγοντας μια δευτερη καρτελα https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/home και κανοντας longin,ανανεονοντας την πρωτη θα επρεπε να ημουν loningin και σ'αυτη,σωστα? Και βεβαια δεν ειναι κρυπτογραφημενη οπως θα ηταν μια σωστη σελιδα του paypal!

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε το ακολουθο mail

Notice of Policy Updates

Dear Customer,

 

Some information on your account appears to be missing or incorrect.

Please update your information promptly so that you can continue to enjoy

all the benefits of your PayPal account.

If you don't update your information within 30 days, we'll limit what you can do with your PayPal account.

 

update

 

If you need help logging in, go to our Help Center by clicking the Help link located in the upper right-hand corner of any PayPal page. .

 

Sincerely,

 

PayPal

Πατοντας το "update" σε παει στην ακολουθη σελιδα

http://update.info.com.customer.s0k3y-auth0-secure.3fb485t8cb30.guimauto.com.br/8b07a0a2803c9a9410fd9cca51be3da7/?cmd=_home&dispatch=6b9f42477017f1619af01c8d00b68b916b9f42477017f1619af01c8d00b68b91

Ανοιγοντας μια δευτερη καρτελα https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/home και κανοντας longin,ανανεονοντας την πρωτη θα επρεπε να ημουν loningin και σ'αυτη,σωστα? Και βεβαια δεν ειναι κρυπτογραφημενη οπως θα ηταν μια σωστη σελιδα του paypal!

 

Στο πρωτο λινκ σου μου βγαζει αυτο ο κρομ.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βρω καπου, ποσοι ειναι οι χρηστες paypal στην ελλαδα?

Μια τετοια πληροφορια, θα ηταν πολυ χρησιμη για σχεδιασμο υπηρεσιων με ηλεκτρονικη πληρωμη, το τι συμφερει και τι οχι, και γενικα διαφορους υπολογισμους.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια θέλω παιδιά, μιας και προσπάθησα για την 1η μου αγορά από ebay αλλά απέτυχε... :(

ήταν να μου στείλουν δυο αντικείμενα ένα rikomagic pc tv & ένα hdmi in to scart out, αλλά τελικά με ειδοποίησαν οτι έχουν προβλήματα με το 2ο και δεν θα μου το στείλουν.

Ζήτησα refund μιας και μόνο του το ρικοματζικ θα μου ήταν άχρηστο. Δέχτηκαν το αίτημά μου, αλλά στο μέιλ μου απάντησαν:

"I have submitted a refund request to our manager. You will get your money soon.

Later we will cancel the transaction. Could you please check your email box and close the case?

Thank you in advance!

 

Μέσα από το ebay γίνεται αυτό που μου ζήτησαν δηλαδή; :confused:

όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια θέλω παιδιά, μιας και προσπάθησα για την 1η μου αγορά από ebay αλλά απέτυχε... :(

ήταν να μου στείλουν δυο αντικείμενα ένα rikomagic pc tv & ένα hdmi in to scart out, αλλά τελικά με ειδοποίησαν οτι έχουν προβλήματα με το 2ο και δεν θα μου το στείλουν.

Ζήτησα refund μιας και μόνο του το ρικοματζικ θα μου ήταν άχρηστο. Δέχτηκαν το αίτημά μου, αλλά στο μέιλ μου απάντησαν:

"I have submitted a refund request to our manager. You will get your money soon.

Later we will cancel the transaction. Could you please check your email box and close the case?

Thank you in advance!

 

Μέσα από το ebay γίνεται αυτό που μου ζήτησαν δηλαδή; :confused:

όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη...

 

Θα εχεις μηνυμα στο ebay αλλα και στο mail σου. Τσεκαρε το inbox σου και ακολουθα τη διαδικασια που σου λεει για να κλεισεις την υποθεση.

 

Να ρωτησω κι εγω κατι;

Εχω χρεωστικη mastercard που προσφατα εβαλα 30€ και μετα τη συνεδεσα με το paypal αλλα μετα το confirmation, το paypal balance μου ειναι 1,50€ που ειναι το PayPal card confirmation refund. Δεν επρεπε να βλεπει τα 30€;

Μηπως αυτο εγινε επειδη συνδεσα την καρτα (χωρις το τελευταιο βημα που ειναι το confirmation) οταν ηταν αδεια, μετα της εβαλα λεφτα και μετα ολοκληρωσα τη διαδικασια της συνδεσης με το confirmation;

Ελπιζω καταλαβατε οτι με το confirmation της καρτας, εννοω τον τετραψηφιο κωδικο που ζηταει το paypal που το βλεπει η τραπεζα σου στην συναλλαγη με το 1,50€.

Σας ευχαριστω πολυ.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο PayPal δε βλέπεις τα λεφτά που έχει μέσα η κάρτα σου.

 

Δεν το ηξερα αυτο. Σ'ευχαριστω.

Ποια η λειτουργια του balance ομως; Οπως και του history, all activity;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα αυτο. Σ'ευχαριστω.

Ποια η λειτουργια του balance ομως; Οπως και του history, all activity;

 

Balance είναι το υπόλοιπο σου του λογαριασμού Paypal . μπορείς να δεχτείς χρήματα από άλλους ή να πληρώσεις με το υπόλοιπο σου . Αν θές το κατεβάζεις και σε τραπεζικό λογαριασμό .

To History είναι ελληνική λέξη δεν θέλει μετάφραση , θα βλέπεις τις παρελθοντικές συναλλαγές σου όταν δεν θα φαίνονται πια στην πρώτη σελίδα .

Link to comment
Share on other sites

Balance είναι το υπόλοιπο σου του λογαριασμού Paypal . μπορείς να δεχτείς χρήματα από άλλους ή να πληρώσεις με το υπόλοιπο σου . Αν θές το κατεβάζεις και σε τραπεζικό λογαριασμό .

To History είναι ελληνική λέξη δεν θέλει μετάφραση , θα βλέπεις τις παρελθοντικές συναλλαγές σου όταν δεν θα φαίνονται πια στην πρώτη σελίδα .

 

Αρα για εμενα που το χρησιμοποιω μονο για αγορες απο ebay δε μου προσφερουν κατι ολα αυτα.

Εγω θα ηθελα να βλεπω το συνολικο ποσο της καρτας, π.χ. 30€, και μετα απο μια αγορα, π.χ. 10€, να βλεπω οτι εχω υπολοιπο 20€. Ετσι νομιζα οτι λειτουργουσε.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρα για εμενα που το χρησιμοποιω μονο για αγορες απο ebay δε μου προσφερουν κατι ολα αυτα.

Εγω θα ηθελα να βλεπω το συνολικο ποσο της καρτας, π.χ. 30€, και μετα απο μια αγορα, π.χ. 10€, να βλεπω οτι εχω υπολοιπο 20€. Ετσι νομιζα οτι λειτουργουσε.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Αυτό που θέλεις εσύ προσκρούει στο τραπεζικό απόρητό .

Κοντολογής Ούτε εγώ ούτε το Paypal μπορούμε να δούμε το υπόλοιπο σου , εκτός αν μας το επιτρέψεις εσύ με εξουσιοδότηση στην τράπεζα σου . Αλλά γιατί δεν ανοίγεις ένα online banking ;

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια θέλω παιδιά, μιας και προσπάθησα για την 1η μου αγορά από ebay αλλά απέτυχε... :(

ήταν να μου στείλουν δυο αντικείμενα ένα rikomagic pc tv & ένα hdmi in to scart out, αλλά τελικά με ειδοποίησαν οτι έχουν προβλήματα με το 2ο και δεν θα μου το στείλουν.

Ζήτησα refund μιας και μόνο του το ρικοματζικ θα μου ήταν άχρηστο. Δέχτηκαν το αίτημά μου, αλλά στο μέιλ μου απάντησαν:

"I have submitted a refund request to our manager. You will get your money soon.

Later we will cancel the transaction. Could you please check your email box and close the case?

Thank you in advance!

 

Μέσα από το ebay γίνεται αυτό που μου ζήτησαν δηλαδή; :confused:

όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Μην διαννοηθείς να κλείσεις το case πριν σου κάνουν refund. Ελπίζω να σε πρόλαβα. αλλιώς κλάψε τα λεφτά σου
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο paypal, πατάς Resolution Center, μπαίνεις στην υπόθεση που έχεις ανοίξει και κάπου εκεί θα υπάρχει επιλογή για να την ακυρώσεις.

Πολλές φορές όταν γίνεται full refund το paypal κλείνει αυτόματα την υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τελικά... μου έστειλε μύνημα το ebay που γράφει οτι ο πωλητής ζητά να κλείσω την υπόθεση με λινκ. Αν δεν κάνω τίποτα μου γράφει, η υπόθεση θα κλείσει από μόνη της την 1η Αυγούστου.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα, εχτες εκανα εγγραφει στο ebay και μετα ηθελα να γραφτω στο paypal αλλα σταματησα εκει που μου ελεγε να επιλεξω αν θελω απλο λογαριασμο ή bussines, τι πρεπει να επιλεξω; εγω το θελω για καμμια αγορα το ebay και μπορει να βαλω να πουλησω και τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα, εχτες εκανα εγγραφει στο ebay και μετα ηθελα να γραφτω στο paypal αλλα σταματησα εκει που μου ελεγε να επιλεξω αν θελω απλο λογαριασμο ή bussines, τι πρεπει να επιλεξω; εγω το θελω για καμμια αγορα το ebay και μπορει να βαλω να πουλησω και τιποτα.

 

Edit: Τελικα εβγαλα ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν λογαριασμο ταμιευτηριου-μισθοδοσιας στο Add a bank account στο paypal ποια επιλογη τσεκαρω Checking η Savings στο Account Type?
Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν λογαριασμο ταμιευτηριου-μισθοδοσιας στο Add a bank account στο paypal ποια επιλογη τσεκαρω Checking η Savings στο Account Type?

 

Αφου δεν ειναι οψεος τσεκαρεις savings νομιζω.κατσε να σου πει και κανας αλλος τη γνωμη του,ομως.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...