Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η κάρτα είναι προπληρωμένη της Eurobank, δεν έχει πάνω τίποτα από ονόματα κλπ (όπως ας πούμε η debit για τα ΑΤΜ που έχει πάνω το όνομά μου), παραμόνο τον αριθμό της κάρτας και την ημερομηνία λήξης, γι'αυτό και δεν καταλάβαινα τι λέγατε με το αρχικό του πατέρα κλπ :p.. Λόγω ημερών μάλλον οι κύριοι στο eurobanking τα πίνουν και δεν ψήνονται να σηκώσουν το τηλεφωνάκι, από βδομάδα θα δοκιμάσω πάλι. Έστειλα και ένα μειλ στο paypal, είδομεν.. Ευχαριστώ παιδιά, καλή χρονιά :)
Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητης buyincoins 'η το Paypal μου εκλεισαν απο μονα τους το dispute ενω σημερα σκεφτομουν να κανω escalate.

Tι κανω?

Χτες μου ζητησε ο πωλητης να περιμενω αλλες 10 μερες και αν φτασει να κλεισω το dispute. Του απαντησα πως αποκλειεται να φτασει αφου δεν εχει φυγει ακομη απο Κινα το προιον.

Και σημερα βλεπω το dispute κλειστο..

 

Παραγγελια απο 22/11.

Μετραει η μερα πληρωμης οχι αποστολης ετσι? Γιατι ο πωλητης μετραει απο την ημερα αποστολης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μια απορία. Θέλω αντί να τραβάω χρήματα απ την πιστωτική, να μεταφέρω χρήματα στο paypal μέσω κατάθεσης. Δίνει στο site τα παρακάτω στοιχεία

Beneficiary name PAYPAL PTE LTD

Bank Bank of America N.A., Athens

HEBIC (Hellenic Bank Identification Code) 0810001

IBAN / Arithmos Logariasmou GR98 0810 0010 0006 0181 7360 023

Το μοναδικό κατάστημα της τράπεζας που βρήκα είναι στους αμπελόκηπους. Πάω και κάνω κατάθεση τα χρήματα εκεί? Δεν υπάρχει επιπλέον κόστος, σωστά? Επειδή θυμάμαι ότι το χα ξαναπροσπαθήσει πριν χρόνια, αλλά δεν μπόρεσα, δεν θυμάμαι τον λόγο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Θέλω αντί να τραβάω χρήματα απ την πιστωτική, να μεταφέρω χρήματα στο paypal μέσω κατάθεσης. Δίνει στο site τα παρακάτω στοιχεία

Beneficiary name PAYPAL PTE LTD

Bank Bank of America N.A., Athens

HEBIC (Hellenic Bank Identification Code) 0810001

IBAN / Arithmos Logariasmou GR98 0810 0010 0006 0181 7360 023

Το μοναδικό κατάστημα της τράπεζας που βρήκα είναι στους αμπελόκηπους. Πάω και κάνω κατάθεση τα χρήματα εκεί? Δεν υπάρχει επιπλέον κόστος, σωστά? Επειδή θυμάμαι ότι το χα ξαναπροσπαθήσει πριν χρόνια, αλλά δεν μπόρεσα, δεν θυμάμαι τον λόγο όμως.

 

Αν θυμάμαι καλά , δέχετε μόνο έμβασμα από λογαριασμό στο όνομα σου για αποφυγή ξεπλύματος χρήματος.

Δεν νομίζω να δέχετε κατάθεση .

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά , δέχετε μόνο έμβασμα από λογαριασμό στο όνομα σου για αποφυγή ξεπλύματος χρήματος.

Δεν νομίζω να δέχετε κατάθεση .

Σωστά. Οπότε για να γλιτώνω και τις προμήθειες τραπέζης ανοίγω λογαριασμό στην bank of america..
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που πάω να αγοράσω μου γράφει αυτό

We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-5007. This happened because it has been denied by the card issuer.

 

γιατί συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που πάω να αγοράσω μου γράφει αυτό

We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-5007. This happened because it has been denied by the card issuer.

 

γιατί συμβαίνει αυτό;

πέρασες το πιστωτικό όριο της κάρτας;

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι χρεωστική,υπάρχει περίπτωση να μην έχω αρκετά χρήματα μέσα;

το πιο πιθανο

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση..Η Paypal φορολογειται?Π.χ. αν βαζω καποιο ποσο στην καρτα μου,υπαρχει περιπτωση να φορολογηθει??

 

Και κατι αλλο..Για αγορα απο Κινα πανω απο 150,γινεται να γλυτωσω το τελωνειο??Αν οχι ξερει καποιος ποσο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια ερωτηση..Η Paypal φορολογειται?Π.χ. αν βαζω καποιο ποσο στην καρτα μου,υπαρχει περιπτωση να φορολογηθει??

 

Και κατι αλλο..Για αγορα απο Κινα πανω απο 150,γινεται να γλυτωσω το τελωνειο??Αν οχι ξερει καποιος ποσο ειναι?

Για το paypal δεν φορολογήσε. ΑΝ ΧΡΕΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΣΟΥ (μεσω του paypal) ΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟΛΗΓΕ.

Δεν έχει να κάνει με το ποσο για το τελωνειο. Αν πάρεις κάτι με συστημένο ή απλό ταχυδρομείο όπως singapore post (ή και EMS) δεν πληρωνεις τελωνείο (για ems το πολύ πολυ να πληρώσεις καπου 3€).

Link to comment
Share on other sites

...ΑΝ ΧΡΕΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΣΟΥ (μεσω του paypal) ΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟΛΗΓΕ...

Θες να μας το αναλύσεις λίγο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Θες να μας το αναλύσεις λίγο αυτό?

Το πιο πιθανό, από φέτος θα φορολογούνται οι συναλλαγές μέσω των πιστωτικών

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό, από φέτος θα φορολογούνται οι συναλλαγές μέσω των πιστωτικών

 

Το να πείς ότι οι συναλλαγές μέσω πιστωτικών θα είναι τεκμήριο , είναι πολύ διαφορετικό από το να πείς ότι θα φορολογούνται .

Link to comment
Share on other sites

η εντολη στο paypal ''Escalate this dispute to a PayPal claim'' τι εννοει?

Όταν υπάρχει ανοιχτό dispute αλλά δεν καταλήγετε σε συμφωνία με το αντισυμβαλλόμενο μέρος, το κάνεις escalate σε claim για να αποφασίσει η PayPal αναφορικά με την έκβαση της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει ανοιχτό dispute αλλά δεν καταλήγετε σε συμφωνία με το αντισυμβαλλόμενο μέρος, το κάνεις escalate σε claim για να αποφασίσει η PayPal αναφορικά με την έκβαση της υπόθεσης.

 

εκανα παραγγελια 27/12 ,τελικα μου δωσαν tracking number 7/1(αφου τους ειπα οτι θα κανω ακυρωση) και μεχρι τωρα 16/1 δεν βλεπω πουθενα τον tracking number...εκανα χτες dispute και μεσω paypal δωσανε απαντηση να περιμενω μερικες μερες ακομα...ΠΟΣΟ???

τι προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

εκανα παραγγελια 27/12 ,τελικα μου δωσαν tracking number 7/1(αφου τους ειπα οτι θα κανω ακυρωση) και μεχρι τωρα 16/1 δεν βλεπω πουθενα τον tracking number...εκανα χτες dispute και μεσω paypal δωσανε απαντηση να περιμενω μερικες μερες ακομα...ΠΟΣΟ???

τι προτεινεται?

Αν έρχεται από Κίνα , θέλει 24 ημέρες.

Δες από το tracking πότε έφυγε .

Αν είναι από Ευρώπη θα έπρεπε να έχει έρθει .

Έχεις 40 ημέρες καιρό να κάνεις Claim από την στιγμή της πληρωμής.

Άρα περίμενε λίγο ακόμα .

πρόσεξε επίσης ότι αν ο πωλητής έχει tracking number , η υπόθεση μπορεί να κριθεί κατά σου.

Δοκίμασε και τον αριθμό που έχεις στο ακόλουθο link

 

http://www.track-trace.com/post

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Αν έρχεται από Κίνα , θέλει 24 ημέρες.

Δες από το tracking πότε έφυγε .

Αν είναι από Ευρώπη θα έπρεπε να έχει έρθει .

Έχεις 40 ημέρες καιρό να κάνεις Claim από την στιγμή της πληρωμής.

Άρα περίμενε λίγο ακόμα .

πρόσεξε επίσης ότι αν ο πωλητής έχει tracking number , η υπόθεση μπορεί να κριθεί κατά σου.

Δοκίμασε και τον αριθμό που έχεις στο ακόλουθο link

 

http://www.track-trace.com/post

 

η πληρωμη ηταν 27/12,το tracking number μου το εδωσε 7/1 αλλα μεχρι και σημερα δεν μπορω να το ανυχνευσω πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα σήμερα στα ΕΛΤΑ δέμα με κινητό, αλλά το κουτί ήταν άδειο. Η αγορά ήταν απ το κατάστημα geekbuying που σίγουρα δεν έιναι scam. Τι μπορώ να κάνω? Άνοιξα dispute στο paypal, αλλά πώς θα αποδείξω ότι όντως το κουτί που λαβα ήταν άδειο? Το πακέτο δεν μπορώ να καταλάβω αν ανοίχτηκε στην ελλάδα και κλάπηκε το περιεχόμενο από υπάλληλο κλπ..Υπάρχει πιθανότητα να βρω το δίκιο μου ή έχασα τα λεφτά?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,πριν λιγες ημερες εκανα ενα λογαριασμο paypal και 2-3 ημερες πριν επειδη κατι ηθελα να κανω με το paypal ειπα να κανω link την mastercard απο marfin μια χρεωστικη.Ανοιξα το email μου αφου μου ειχε ερθει ενα mail που ειχε πανω link your card το πατησα βαζω τα στοιχεια σωστα εβγαζε σφαλμα ..μαλλον επειδη ειχε μηδενικο ποσο..τεσπα εβαλα 3 euro δεχτηκε τα στοιχεια παω μετα να την κανω verified παταω continue με χρεωσε κανα 2e αλλα εκει μου εβγαλε ενα σφαλμα "we are unablee verify this card.please check if the information is correct.if the problem persists,please try to enter different credit card".Τους εχω στειλει email αλλα δεν εχω καμια απαντηση 2-3 ημερες!τι στο καλο ειναι αυτο!αφου με χρεωσε!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,πριν λιγες ημερες εκανα ενα λογαριασμο paypal και 2-3 ημερες πριν επειδη κατι ηθελα να κανω με το paypal ειπα να κανω link την mastercard απο marfin μια χρεωστικη.Ανοιξα το email μου αφου μου ειχε ερθει ενα mail που ειχε πανω link your card το πατησα βαζω τα στοιχεια σωστα εβγαζε σφαλμα ..μαλλον επειδη ειχε μηδενικο ποσο..τεσπα εβαλα 3 euro δεχτηκε τα στοιχεια παω μετα να την κανω verified παταω continue με χρεωσε κανα 2e αλλα εκει μου εβγαλε ενα σφαλμα "we are unablee verify this card.please check if the information is correct.if the problem persists,please try to enter different credit card".Τους εχω στειλει email αλλα δεν εχω καμια απαντηση 2-3 ημερες!τι στο καλο ειναι αυτο!αφου με χρεωσε!

 

Στη συναλαγή της κάρτας σου(αν έχεις e-banking μπορεις να το δεις απο κει) θα δεις δίπλα στη συναλαγή και στο ποσό της χρέωσης έναν αριθμό,αλλιώς επικοινώνησε με την τράπεζα της κάρτας σου.

 

Πρέπει να τον βάλεις στο πεδίο που σου λέει αφού πατήσεις verify για να προχωρήσεις και να σου επιστραφεί και το ποσό που αρχικά σε χρέωσαν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη τωρα εκανα την paypal οταν καταθετω λεφτα στην τραπεζα πχ(EUROBANK) και μετα τα τραβαω απο την paypal τα λεφτα υπαρχει καποια χρεωση?
Link to comment
Share on other sites

Όταν καταθέτεις λεφτά στην τράπεζα, δεν μπορείς να τα τραβήξεις από το Paypal

μπορείς

α) να τα στείλεις με έμβασμα με χρέωση

β) να χρεώσεις πιστωτική ή χρεωστική κάρτα. Σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει χρεώση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν καταθέτεις λεφτά στην τράπεζα, δεν μπορείς να τα τραβήξεις από το Paypal

μπορείς

α) να τα στείλεις με έμβασμα με χρέωση

β) να χρεώσεις πιστωτική ή χρεωστική κάρτα. Σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει χρεώση.

 

ναι εχω κανει ηδη paypal μεσω eurobank εχω κανει μια χρεωστικη εχω την εντυπωση(τους ειχα πει για paypal τη θελω) και εχω ξανατραβηξει λεφτα απο paypal.απλα καταθετα η εκανα εβασμα και μπενανε στην paypal.με εβασμα ποσο χρεωνει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...