Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να δώσεις εντολή να γίνει μια αγορά μέσω paypal ή για να στείλεις χρήματα σε κάποιον μέσω paypal πρέπει να κάνεις login με το email και το password σου. Όπως κρατάς το pin της κάρτας σου μυστικό έτσι κρατάς και το password του paypal μυστικό.

 

Φιλε l3ft3r1s αν καταλαβαινω καλα,εννοεις οτι ο πωλητης στελνει στο προσωπικο account στο paypal το προιον που εχεις επιλεξει και εσυ κανεις επιβεβαιωση.Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε l3ft3r1s αν καταλαβαινω καλα,εννοεις οτι ο πωλητης στελνει στο προσωπικο account στο paypal το προιον που εχεις επιλεξει και εσυ κανεις επιβεβαιωση.Σωστα;

 

Αυτο που σου λεει ο φιλος @l3ft3r1s ειναι για τον δικο σου λογαριασμο στο paypal και για την ερώτηση που ειχες κανει "πως με προστατευει απο αναληψη χρηματων απο καποιον τριτο χωρις να το θελω"

 

Να σε ρωτησω εχεις λογαριασμο στο paypal?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου λεει ο φιλος @l3ft3r1s ειναι για τον δικο σου λογαριασμο στο paypal και για την ερώτηση που ειχες κανει "πως με προστατευει απο αναληψη χρηματων απο καποιον τριτο χωρις να το θελω"

 

Να σε ρωτησω εχεις λογαριασμο στο paypal?

 

δεν εκανα αυτη την ερωτηση εγω αλλα θεωρησα οτι απανταει και στη δικια μου.

ναι εχω λογαριασμο

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευη 12/2 εκανα λογαριασμο στο paypal. μου εβγαλε ενα μνμ οτι σε 3 μερες να επικοινωνησω με την τραπεζα για να μου δωσει ενα κωδικο. δεν ελεγε ομως αν ειναι εργασιμες οι μερες ή οχι. αυριο δλδ επικοινωνω με αλφα μπανκ και μου δινουν των κωδικο ή να επικοινωνησω απο τεταρτη?
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο εσύ και αν έχει φανεί η συναλλαγή θα σου τον δώσουν τον κωδικό.Τους παίρνεις και τους λες ότι έκανες λογαριασμό στο paypal και θες τον κωδικό,μετά ξέρουν αυτοί και θα σου πουν

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

η καρτα ειναι στο ονομα της αδερφης μου. μηπως πρεπει να παρει εκεινη καλυτερα? επισης μολις παρω τον κωδικο θα μπορω να κανω αγορες απο ebay?
Link to comment
Share on other sites

Εκείνη θα πάρει τότε τηλέφωνο για να της δώσουν τον κωδικό.Αν δεν κάνω λάθος και τώρα μπορείς να κάνεις αγορές απλά μέχρι ενός περιορισμένου ποσού.

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

α ναι? θα δοκιμασω αν ειναι. αλλωστε αυτα που θελω να παρω συνολικα δεν ξεπερναν τα 20$. και ισως να παρω μονο κατι με 10$ στην αρχη ;)
Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει αν με βοηθησει σε ενα προβληματακι που εχω.

Αγορασα απο ebay κατι αλλα ο πωλητης μου εστειλε λαθος προιον και μου εκανε refund τα λεφτα μου.Στο paypal στα activities φαινεται η επιστροφη αλλα το balance εμφανιζεται 0.Μηπως πρεπει να περασουν καποιες μερες?Ποσες?

Επισης σε περιπτωση που θα θελα τα λεφτα να τα παρω πως περνανε στη καρτα μου?Στο withdaw ζηταει iban number που δε το εχουν οι χρεωστικες.Ο λογαριασμος που εχω ειναι απλος και καπου διαβασα οτι για δεχεσαι λεφτα πρεπει να τον αναβαθμισεις σε premier.

 

Από ότι καταλαβαίνω έχεις χρεωστική κάρτα, άρα τα λεφτά δεν μπορούν να πάνε στην κάρτα. Είτε θα μείνουν στον λογαριασμό σου στο paypal είτε θα πάνε σε τραπεζικό λογαριασμό σου. Οι κάρτες δεν έχουν iban, το iban του τραπεζικού σου λογαριασμού ζητάει.

 

Την πρώτη φορά που μου έκαναν refund, με ρώτησε αν τα θέλω σε τραπεζικό λογαριασμό ή στο paypal. Είπα στο paypal και τα λεφτά εμφανίστηκαν 1-2 ημέρες μετά. Από την δεύτερη φορά και μετά δεν με ρωτάει καθόλου. Πηγαίνουν απ' ευθείας στον τραπεζικό λογαριασμό από τον οποίο τα παίρνει η χρεωστική κάρτα . Δεν ξέρω γιατί. Ίσως επειδη στο μεταξυ την είχα κάνει verify. Αυτές πάντως η επιστροφές που πάνε απ' ευθείας στον τραπεζικό λογαριασμό μου, δεν φαίνονται στο paypal. Φαίνονται μόνο στις κινήσεις του τραπεζικού λογαριασμού και στο statement της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια απο καποιον εμπειρο.

Οταν κανω μια παραγγελια μεσω paypal και η συναλλαγη ολοκληρωθει(δηλαδη οταν πληρωθει ο πωλητης),η παραγγελια θα φαινεται στο πινακακι του my recent activity??Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια απο καποιον εμπειρο.

Οταν κανω μια παραγγελια μεσω paypal και η συναλλαγη ολοκληρωθει(δηλαδη οταν πληρωθει ο πωλητης),η παραγγελια θα φαινεται στο πινακακι του my recent activity??Thanks!

 

Nαι εκει εμφανίζεται για κάποιες μερες, μετα πάνε ολα στο History

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια βοήθεια παρακαλώ γιατί πάω να σκάσω...

 

Λοιπόν: γράφτηκα στο paypal στις 15/2/2010 και έδωσα την κάρτα της Alpha (VISA Electron) και με ρώτησε για verification της κάρτα. Το πάτησα και απο τότε ακόμα περιμένω να μου έρθει αυτός ο περιβόητος paypal code. Μέσω του WebBanking μου λέει καταρχήν ότι έχουν χρεωθεί 2 ποσά την μέρα που άνοιξα το paypal ένα του ποσού 1,01 ευρώ και άλλο ένα του ποσού 1,52 ευρώ. Καταρχήν τι είναι αυτά τα ποσά απο τη στιγμή που η κάρτα δεν έχει χρησιμοποιηθέι πουθενά αλλού και το paypal έλεγε ότι θα κρατήσει 1,5 ευρώ? Επίσης δίπλα απο τα ποσά αυτά δεν αναφέρει κάτι για paypal αλλά "ΕLΕCΤRΟΝ" και έναν μεγάλο αριθμό συναλλαγής. Πήρα τηλ. στην Alpha και μου είπαν να περιμένω για το Paypal code. Κάποιος με Alpha κυρίως να βοηθήσει παιδιά παρακαλώ....

 

Υ.Γ.: Μου έχει έρθει και email απο paypal ότι μου χρεώσανε αυτό το 1,5 ευρώ αλλά εγώ όπως προανέφερα άλλα ποσά βλέπω χρεωμένα.

Edited by kdiamant
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αγορα μεσω paypal απο το ioffer.Το προιον που ηρθε δεν εχει καμια σχεση με το προιον το οποιο αγορασα.Πως μπορω να παρω τα χρηματα μου πισω?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει απαντησει...αλλα και τι να πει.Παρηγγειλα Ps3 και ελαβα ενα κουκλακι..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει απαντησει...αλλα και τι να πει.Παρηγγειλα Ps3 και ελαβα ενα κουκλακι..

 

στειλε αλλο ενα μειλ στον πωλητη. αν δεν απαντησει ,κανε dispute στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα γινει στο σιτε της paypal ετσι?

μπορεις να μου πεις τι ακριβως κανω?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Ναι από το paypal θα γίνει.

Θα πας στο Resolution center --> Report a problem --> Report a transaction problem

--> Item dispute και συνεχίζεις από εκεί και πέρα με βάση τι σου ζητάει.

 

Στο Resolution center υπάρχει και το Resolution Center tutorials όπου μπορείς να βρεις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι από το paypal θα γίνει.

Θα πας στο Resolution center --> Report a problem --> Report a transaction problem

--> Item dispute και συνεχίζεις από εκεί και πέρα με βάση τι σου ζητάει.

 

Στο Resolution center υπάρχει και το Resolution Center tutorials όπου μπορείς να βρεις οδηγίες.

 

Υπαρχει και πιο ευκολος τρόπος.

 

Ανοιγεις την αγορα που εχεις κανει πας κατω κατω στην σελιδα και πατας "Resolution Center" οποτε εισαι έτοιμος για "dispute" στην συγκεκριμένη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο.πως θα αποδειξω στην paypal οτι ελαβα λαθος προιον?γιατι ακουσα πως μονο αν δν λαβεις τπτ,αναλαμβανει η paypal.ισχυει κατι τετοιο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Δύο λόγους αποδέχεται το paypal:

 

* You paid for your item, but you haven't received it.

* You received an item that is significantly different from the seller's description.

 

Όσο για το πως θα το αποδείξεις, δεν ξέρω. Πως το έστειλε; Συστημένο; Ίσως υπάρχει καταγραφή του βάρους (αν αυτό που παρέλαβες διαφέρει σε βάρος), ίσως με φωτογραφίες της συσκευασίας και αυτού που σου έστειλε.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα dispute στο paypal για μια αγορά που έκανα και δεν παρέλαβα το προιόν . Έδωσαν προθεσμία 10 ημερών στον πωλητή να απαντήσει και αυτός δεν απάντησε . Μου έστειλάν μήνυμα ότι δικαιώθηκα και ότι πιστώνουν το ποσό στην κάρτα μου . Όμως η κάρτα είναι προπληρωμένη της Eurobank και νομίζω ότι δεν μπορεί κανείς άλλος να βάλει χρήματα εκτός από μένα . Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?
Link to comment
Share on other sites

Στη χειρότερη περίπτωση θα μείνουν τα λεφτά στον λογαριασμό σου στο paypal. Όμως μου φαίνεται περίεργο να μην έχουν προβλεφθεί επιστραφές χρημάτων σε κάρτα με κάποιο τρόπο. Στις χρεωστικές ας πούμε όπου δεν μπορούν να μπουν λεφτά στην κάρτα, μπαίνουν απ' ευθείας στον συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό του κατόχου..
Link to comment
Share on other sites

Έκανα dispute στο paypal για μια αγορά που έκανα και δεν παρέλαβα το προιόν . Έδωσαν προθεσμία 10 ημερών στον πωλητή να απαντήσει και αυτός δεν απάντησε . Μου έστειλάν μήνυμα ότι δικαιώθηκα και ότι πιστώνουν το ποσό στην κάρτα μου . Όμως η κάρτα είναι προπληρωμένη της Eurobank και νομίζω ότι δεν μπορεί κανείς άλλος να βάλει χρήματα εκτός από μένα . Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

 

Δεν εχει σημασια, θα στα πιστωσει στην καρτα. Τουλαχιστον ετσι γινεται στην Κυπρου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...