Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε το add funds ειναι υπηρεσια μη διαθεσιμη για την Ελλαδα. Αρα ξεχασε αυτη την επιλογη και πηγαινεις στο send money. Για να στειλεις ομως χρηματα θα πρεπει και η γνωστη σου να γινει paypal member και να δηλωσει τραπεζικο λογαριασμο ωστε να μπορεσει να τ αποσυρει. Τελος, χρηματα μπορεις να στειλεις με καρτα και οχι με κατ ευθειαν χρεωση τραπεζικου λογαριασμου. Ισως ομως δεχονται debit card που τα αποσυρουν κατ ευθειαν απο το λογαριασμο σου μεσω της καρτας. Ελπιζω τωρα να εγινα κατανοητος.

 

Φίλε SpyrosDan (ή οποιοσδήποτε άλλος φίλος μπορεί να βοηθήσει) επιτέλους έφτασε η στιγμή του money transfer. Παρακαλώ ρίξτε μία ματιά εδώ: http://briefcases.pathfinder.gr/download/596252 . Είμαι έτοιμος να στείλω στην σύζυγό μου στις ΗΠΑ το ποσό των $2400 από την κάρτα μου στο checking account της. Εγώ έγω personal και εκείνη premium paypal account. Θέλω να ξέρω τα εξής:

 

α) Από ότι βλέπω δεν θα υπάρξει κανενός είδους προμήθεια από την πλευρά του Paypal είτε προς τον αποστολέα είτε προς τον παραλήπτη του εμβάσματος, σωστά; Ελπίζω το γεγονός ότι της στέλνω το ποσό από την κάρτα μου και όχι απευθείας από τον τραπεζικό μου λογαριασμό (αφού δεν γίνεται από Ελλάδα) να μην δημιουργεί πρόβλημα...Υπόψην η debit κάρτα είναι συνδεδεμένη με τον ελληνικό λογαριασμό.

 

β) Το ποιό σημαντικό σημείο: conversion options! Έχει δύο επιλογές το κακό exchange rate του paypal και το καλύτερο της κάρτας μου. Το ερώτημα μου είναι, αν επιλέξω την επιλογή να γίνει η μετατροπή από την κάρτα μου θα είναι σαν να έχω κάνει μία οποιαδήποτε αγορά με την κάρτα μου χωρίς καμία προμήθεια από την πλευρά του paypal; Αν ισχύει κάτι τέτοιο πως και το προσφέρει το Paypal αφού "χάνει" χρήματα προς όφελος δικό μου; Αναρωτιέμαι...Φοβάμαι μην επιλέξω λάθος επιλογή και την πατήσω ύστερα...

 

γ) Σε πόσο περίπου καιρό θα εμφανιστούν τα χρήματα στον λογαριασμό της;

 

δ) Γενικά είναι καλύτερη η ισοτιμία που προσφέρει μία credit card (Mastercard από Εμπορική στην περίπτωσή μου) ή μία debit card (από Κύπρου); Έχω την εντύπωση ότι στην πρώτη χρησιμοποιείται η ισοτιμία της εταιρίας Mastercard ενώ στην δεύτερη της τράπεζας αλλά από ότι έχω δει δεν υπάρχει προμήθεια % σε καμία από τις 2 επιλογές.

 

ε) Δεν έχω βάλει στις κάρτες Paypal code για confirmation (1.5 Euros). Θα έχω πρόβλημα για $2400; Ποιά είναι τα όρια χωρίς το code; Μήπως είναι καλύτερα να κάνω περισσότερες συναλλαγές με χαμηλότερο ποσό ή υπάρχει όριο; Αν ζητήσω τον code και μου επιστραφεί τo ποσό, με δεδομένο ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το balance αφού είμαι Ελλάδα, πως θα μπορούσα να το αξιοποιήσω σε μελλοντικές συναλλαγές;

 

Περιμένω τα φώτα σας για να προχωρήσω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε SpyrosDan (ή οποιοσδήποτε άλλος φίλος μπορεί να βοηθήσει) επιτέλους έφτασε η στιγμή του money transfer. Παρακαλώ ρίξτε μία ματιά εδώ: http://briefcases.pathfinder.gr/download/596252 . Είμαι έτοιμος να στείλω στην σύζυγό μου στις ΗΠΑ το ποσό των $2400 από την κάρτα μου στο checking account της. Εγώ έγω personal και εκείνη premium paypal account. Θέλω να ξέρω τα εξής:

 

α) Από ότι βλέπω δεν θα υπάρξει κανενός είδους προμήθεια από την πλευρά του Paypal είτε προς τον αποστολέα είτε προς τον παραλήπτη του εμβάσματος, σωστά; Ελπίζω το γεγονός ότι της στέλνω το ποσό από την κάρτα μου και όχι απευθείας από τον τραπεζικό μου λογαριασμό (αφού δεν γίνεται από Ελλάδα) να μην δημιουργεί πρόβλημα...Υπόψην η debit κάρτα είναι συνδεδεμένη με τον ελληνικό λογαριασμό.

 

β) Το ποιό σημαντικό σημείο: conversion options! Έχει δύο επιλογές το κακό exchange rate του paypal και το καλύτερο της κάρτας μου. Το ερώτημα μου είναι, αν επιλέξω την επιλογή να γίνει η μετατροπή από την κάρτα μου θα είναι σαν να έχω κάνει μία οποιαδήποτε αγορά με την κάρτα μου χωρίς καμία προμήθεια από την πλευρά του paypal; Αν ισχύει κάτι τέτοιο πως και το προσφέρει το Paypal αφού "χάνει" χρήματα προς όφελος δικό μου; Αναρωτιέμαι...Φοβάμαι μην επιλέξω λάθος επιλογή και την πατήσω ύστερα...

 

γ) Σε πόσο περίπου καιρό θα εμφανιστούν τα χρήματα στον λογαριασμό της;

 

δ) Γενικά είναι καλύτερη η ισοτιμία που προσφέρει μία credit card (Mastercard από Εμπορική στην περίπτωσή μου) ή μία debit card (από Κύπρου); Έχω την εντύπωση ότι στην πρώτη χρησιμοποιείται η ισοτιμία της εταιρίας Mastercard ενώ στην δεύτερη της τράπεζας αλλά από ότι έχω δει δεν υπάρχει προμήθεια % σε καμία από τις 2 επιλογές.

 

ε) Δεν έχω βάλει στις κάρτες Paypal code για confirmation (1.5 Euros). Θα έχω πρόβλημα για $2400; Ποιά είναι τα όρια χωρίς το code; Μήπως είναι καλύτερα να κάνω περισσότερες συναλλαγές με χαμηλότερο ποσό ή υπάρχει όριο; Αν ζητήσω τον code και μου επιστραφεί τo ποσό, με δεδομένο ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το balance αφού είμαι Ελλάδα, πως θα μπορούσα να το αξιοποιήσω σε μελλοντικές συναλλαγές;

 

Περιμένω τα φώτα σας για να προχωρήσω...

Το Paypal κραταει προμηθεια απο το παραληπτη των χρηματων,στη περιπτωση σου απο τη συζυγο σου 3,4% Συνεπως σε καθε περιπτωση (ειτε χρησιμοποιησεις το δικο του exchange rate ειτε οχι )εχει κερδος. Σχετικα με το conversion options, εχω την εντυπωση οτι των καρτων ειναι καλυτερο απο αυτο του Paypal που βαζει 2,5% νταβατζιλικι, αλλα δε γνωριζω αν χρησιμοποιουν τις τραπεζικες τιμες η καποιες δικες τους. Παντως προμηθεια επιπλεον δε χρεωνουν. Το Paypal δε προσφερει αυτο το option απο τη καλη του τη καρδια, αλλα ειναι υποχρεωμενο να το κανει. Το μονο "μειονεκτημα" ειναι οτι δε μπορεις να δεις on-line την ισοτιμια και το ποσο που χρεωθηκε ο λογαριασμος σου. Το ποσο καιρο θα παρει να εμφανιστουν τα χρηματα στο λογαριασμο στις ΗΠΑ δε το ξερω, στην Ελλαδα μπαινουν σε 3 ημερες μετα την αναληψη που γινεται απο το Paypal και τη μεταφορα προς το λογαριασμο. Λογικα το ιδιο πρεπει να ισχυει και εκει. Το αν προσφερει καλυτερη τιμη μετατροπης η Mastercard απο τη debit της Κυπρου, θα το διαπιστωσεις με ενα τηλεφωνημα, αν και δε νομιζω οτι οι πιστωτικες καρτες μπορει να δινουν καλυτερη τιμη απο την επισημη τιμη των τραπεζων. Στη καλυτερη περιπτωση να ειναι ιδιες. Αν ο λογαριασμος σου στο Paypal δεν ειναι verified, δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις να ολοκληρωσεις τη συναλλαγη. Το limit που εχεις με unverified account, αν δε κανω λαθος ειναι 1000 ευρω. Αν βαλεις το confirmation code,γινει ο λογαριασμος σου verified και στειλεις τα χρηματα, για ποιο λογο να σου επιστραφουν? Λες να μη τα θελει η συζυγος σου ? :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Το Paypal κραταει προμηθεια απο το παραληπτη των χρηματων,στη περιπτωση σου απο τη συζυγο σου 3,4%. Σχετικα με το conversion options, εχω την εντυπωση οτι των καρτων ειναι καλυτερο απο αυτο του Paypal που βαζει 2,5% νταβατζιλικι, αλλα δε γνωριζω αν χρησιμοποιουν τις τραπεζικες τιμες η καποιες δικες τους. Παντως προμηθεια επιπλεον δε χρεωνουν. Το Paypal δε προσφερει αυτο το option απο τη καλη του τη καρδια, αλλα ειναι υποχρεωμενο να το κανει. Το μονο "μειονεκτημα" ειναι οτι δε μπορεις να δεις on-line την ισοτιμια και το ποσο που χρεωθηκε ο λογαριασμος σου. Το ποσο καιρο θα παρει να εμφανιστουν τα χρηματα στο λογαριασμο στις ΗΠΑ δε το ξερω, στην Ελλαδα μπαινουν σε 3 ημερες μετα την αναληψη που γινεται απο το Paypal και τη μεταφορα προς το λογαριασμο. Λογικα το ιδιο πρεπει να ισχυει και εκει. Το αν προσφερει καλυτερη τιμη μετατροπης η Mastercard απο τη debit της Κυπρου, θα το διαπιστωσεις με ενα τηλεφωνημα, αν και δε νομιζω οτι οι πιστωτικες καρτες μπορει να δινουν καλυτερη τιμη απο την επισημη τιμη των τραπεζων. Στη καλυτερη περιπτωση να ειναι ιδιες. Αν ο λογαριασμος σου στο Paypal δεν ειναι verified, δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις να ολοκληρωσεις τη συναλλαγη. Το limit που εχεις με unverified account, αν δε κανω λαθος ειναι 1000 ευρω. Αν βαλεις το confirmation code,γινει ο λογαριασμος σου verified και στειλεις τα χρηματα, για ποιο λογο να σου επιστραφουν? Λες να μη τα θελει η συζυγος σου ? :lol:

 

 

Φίλε SpyrosDan ο λογαριασμός μου ΕΙΝΑΙ Greek Verified απλά δεν έχω βάλει στις κάρτες τον 4ψήφιο κωδικό για απεριόριστες συναλλαγές. ΑΡΑ για να αποφύγω την καθυστέρηση με το 1,5 ευρώ μπορώ να κάνω 3 συναλλαγές με μικρότερα ποσά. Φυσικά έτσι καταναλώνω το ετήσιο όριό μου των 5 συναλλαγών αλλά δεν νομίζω να το χρησιμοποιήσω άλλη φορά! 3,4 ή 3,9% (https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_display-xborder-fees-outside&countries=) ΜΑΣ ΕΚΑΨΕ πάντως με το χαράτσι αυτό...Αλήθεια αν χρησιμοποιούσα wired transfer σε μία ελληνική τράπεζα θα πλήρωνα λιγότερα ή θα μoυ έβγαινε το ίδιο κόστος; Τι θα συνέφερε περισσότερο paypal ή τράπεζα αν θεωρήσουμε ότι η ισοτιμία θα ήταν ίδια και στις δύο περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε SpyrosDan ο λογαριασμός μου ΕΙΝΑΙ Greek Verified απλά δεν έχω βάλει στις κάρτες τον 4ψήφιο κωδικό για απεριόριστες συναλλαγές. ΑΡΑ για να αποφύγω την καθυστέρηση με το 1,5 ευρώ μπορώ να κάνω 3 συναλλαγές με μικρότερα ποσά. Φυσικά έτσι καταναλώνω το ετήσιο όριό μου των 5 συναλλαγών αλλά δεν νομίζω να το χρησιμοποιήσω άλλη φορά! 3,4 ή 3,9% (https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_display-xborder-fees-outside&countries=) ΜΑΣ ΕΚΑΨΕ πάντως με το χαράτσι αυτό...Αλήθεια αν χρησιμοποιούσα wired transfer σε μία ελληνική τράπεζα θα πλήρωνα λιγότερα ή θα μoυ έβγαινε το ίδιο κόστος; Τι θα συνέφερε περισσότερο paypal ή τράπεζα αν θεωρήσουμε ότι η ισοτιμία θα ήταν ίδια και στις δύο περιπτώσεις;

Οταν εγινα εγω member εβαλα το κωδικο για να γινω Verified και τιποτα πιο πολυ. Νομιζω οτι το οριο των 5 συναλλαγων ειναι για να δεχεσαι χρηματα οταν εχεις personal account και οχι premier, εκτος κι εχουν αλλαξει τα πραγματα κι εχω μεινει πισω. Για το 3,9% δικηο εχεις. 3,4% ειναι στους EU accounts. Για wire transfer απο τραπεζα δε ξερω τι προμηθειες υπαρχουν, το σιγουρο ειναι οτι υπαρχουν διαφορες απο τραπεζα σε τραπεζα. Θα πρεπει ομως η τραπεζα απ οπου θα στειλεις τα χρηματα να εχει απ ευθειας λογαριασμο με την Αμερικανικη που εχει λογαριασμο η γυναικα σου, γιατι αν δεν εχει, τοτε μεσολαβει και καποια τριτη ενδιαμεση που σημαινει κι αλλο καπελλο. Επισης υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο η Αμερικανικη τραπεζα που εχει το λογαριασμο η γυναικα σου, να κραταει και αυτη τη προμηθεια της. Για αυτου του ειδους τα νταβατζιλικια θα πρεπει να σου πει η συζυγος σου

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Οταν εγινα εγω member εβαλα το κωδικο για να γινω Verified και τιποτα πιο πολυ. Νομιζω οτι το οριο των 5 συναλλαγων ειναι για να δεχεσαι χρηματα οταν εχεις personal account και οχι premier, εκτος κι εχουν αλλαξει τα πραγματα κι εχω μεινει πισω. Για το 3,9% δικηο εχεις. 3,4% ειναι στους EU accounts. Για wire transfer απο τραπεζα δε ξερω τι προμηθειες υπαρχουν, το σιγουρο ειναι οτι υπαρχουν διαφορες απο τραπεζα σε τραπεζα. Θα πρεπει ομως η τραπεζα απ οπου θα στειλεις τα χρηματα να εχει απ ευθειας λογαριασμο με την Αμερικανικη που εχει λογαριασμο η γυναικα σου, γιατι αν δεν εχει, τοτε μεσολαβει και καποια τριτη ενδιαμεση που σημαινει κι αλλο καπελλο. Επισης υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο η Αμερικανικη τραπεζα που εχει το λογαριασμο η γυναικα σου, να κραταει και αυτη τη προμηθεια της. Για αυτου του ειδους τα νταβατζιλικια θα πρεπει να σου πει η συζυγος σου

 

Από την στιγμή που δίνεται swift code, routing και account number δεν μεσολαβεί άλλη τράπεζα και τα χρήματα στέλνονται απευθείας από την μία τράπεζα στην άλλη. Όσον αφορά τις χρεώσεις υπάρχουν τα γνωστά OUR, SHA, BEN και επιλέγεις αυτό που αντέχει η τσέπη σου...Το θέμα είναι αν θα στοίχιζε περισσότερο ή λιγότερο από $93 (κόστος μέσω Paypal) ένα wired transfer...Πιστεύω πως ναι αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις...

Γενικά γνωρίζει κανένας κάποιον άλλο τρόπο αποστολής ποσού στις ΗΠΑ με φθηνότερο κόστος από Paypal; Μήπως υπάρχει κάποια άλλη υπηρεσία μέσω Internet που να μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα μου και να στείλω ποσό σε τραπεζικό λογαριασμό στις ΗΠΑ χωρίς να πληρώσω μία περιουσία; Μήπως το Moneybookers είναι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Οταν εγινα εγω member εβαλα το κωδικο για να γινω Verified και τιποτα πιο πολυ. Νομιζω οτι το οριο των 5 συναλλαγων ειναι για να δεχεσαι χρηματα οταν εχεις personal account και οχι premier, εκτος κι εχουν αλλαξει τα πραγματα κι εχω μεινει πισω. Για το 3,9% δικηο εχεις. 3,4% ειναι στους EU accounts. Για wire transfer απο τραπεζα δε ξερω τι προμηθειες υπαρχουν, το σιγουρο ειναι οτι υπαρχουν διαφορες απο τραπεζα σε τραπεζα. Θα πρεπει ομως η τραπεζα απ οπου θα στειλεις τα χρηματα να εχει απ ευθειας λογαριασμο με την Αμερικανικη που εχει λογαριασμο η γυναικα σου, γιατι αν δεν εχει, τοτε μεσολαβει και καποια τριτη ενδιαμεση που σημαινει κι αλλο καπελλο. Επισης υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο η Αμερικανικη τραπεζα που εχει το λογαριασμο η γυναικα σου, να κραταει και αυτη τη προμηθεια της. Για αυτου του ειδους τα νταβατζιλικια θα πρεπει να σου πει η συζυγος σου

 

Τελικά βρήκα την φθηνότερη λύση! Βγάζω μία κάρτα ανάληψης μετρητών συνδεδεμένη με τον λογαριασμό μου (στην περίπτωσή μου Visa debit της Τράπεζας Κύπρου) και την στέλνω στις ΗΠΑ. Το κόστος της κάρτας για συναλλαγές εκτός Ε.Ε. είναι 2,95 Ευρώ ανεξαρτήτου ποσού. Και η ισοτιμία της Visa με 0% προμήθεια (το επιβεβαίωσα σε επικοινωνία μαζί τους): http://www.corporate.visa.com/pd/con...r_ex_rates.jsp . Δεν νομίζω να υπάρχει φθηνότερος τρόπος! Το μοναδικό πρόβλημα; να έχεις εμπιστοσύνη σε αυτόν που κάνει αναλήψεις μην σε ξετινάξει! :lol: Paypal άντε γεια!

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος να μου πει πως μπορεις να βαλεις donate σε καποια σελιδα? :confused:

 

με την προυποθεση πως στο paypal υπαρχει λογαριασμος :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
paidia,ego ekana 3 evdomades prin prepaid apo kiprou...ekana paypal,tote,alla den kataxori8ikan akomi stin paypal ta lefta..tous esteila mail alla mou pan gia ton 4psifio eno ton exo valei...Kai pairno kai stin kiprou k mou lene den exoun gia auto eu8ini...
Link to comment
Share on other sites

Αν έβαλες το σωστο 4ψηφιο λογικα πρεπει στο status να σε εμφανιζει ως verified.Πολυ πιθανο να σου δωσανε λαθος κωδικο.Πηγαινε σε ένα ATM και κανενα ενημερωση της κινησης της καρτας αν εχεις βεβαια PIN και εκει θα σου βγαλει στο χαρτι τον κωδικο του paypal
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι κι εγώ φρέσκος με το Paypal έχω μια ερώτηση:

Ποια είναι η διαδικασία της πληρωμής; Π.χ Αν κερδίσω μια δημοπρασία στο ebay πως ακριβώς πληρώνω; Φαντάζομαι με το Send Money.

Επίσης τώρα δεν έχω λεφτά στο paypal Λέει όμως ότι με το που πληρώσω θα τα τραβήξει από την κάρτα. Θα αντιμετωπίσω πρόβλημα;

Αν είναι έτσι τότε το Paypal Βalance πώς "γεμίζει"; Μόνο όταν μου στέλνουν;

 

Ένας ακόμα "φρέσκος" με τις ίδιες (περίπου) ερωτήσεις.

 

Και μια ακόμα ερώτηση: Μπορώ να χρησιμοποιήσω προπληρωμένη κάρτα visa?

Η Electron visa, είναι προπληρωμένη κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

paidia,ego ekana 3 evdomades prin prepaid apo kiprou...ekana paypal,tote,alla den kataxori8ikan akomi stin paypal ta lefta..tous esteila mail alla mou pan gia ton 4psifio eno ton exo valei...Kai pairno kai stin kiprou k mou lene den exoun gia auto eu8ini...

 

Κάπου μπερδεύεσαι, δε θα εμφανιστούν τα λεφτά από τον λογαριασμό σου στο Paypal. Απλά όταν αγοράσεις κάτι με Paypal, αυτό για να πληρώσει θα τραβήξει λεφτά από τον λογαριασμό σου.

 

Ένας ακόμα "φρέσκος" με τις ίδιες (περίπου) ερωτήσεις.

 

Και μια ακόμα ερώτηση: Μπορώ να χρησιμοποιήσω προπληρωμένη κάρτα visa?

Η Electron visa, είναι προπληρωμένη κάρτα?

 

Όταν κερδίσεις δημοπρασία ή κάνεις αγορά buy it now στο ebay ή αγοράσεις από άλλο site με paypal, ,θα σου έχει κουμπάκι "Pay now with paypal". Θα σε πάει σε σελίδα του paypal, όπου θα βάλεις το username σου και τον κωδικό σου. Μετά θα διαλέξεις από που θα τραβήξει το paypal τα χρήματα (αν έχεις συνδέσει μόνο μια κάρτα στο λογαριασμό σου, θα έχει μόνο αυτή) και θα πατήσεις pay now. Μόλις το πατήσεις αυτό, το Paypal θα τραβήξει τα λεφτά από την κάρτα σου (και το λογαριασμό που έχεις συνδέσει με αυτή) και θα τα στείλει στον πωλητή. Ταυτόχρονα θα σου έρθει η απόδειξη της πληρωμής με email. To balance γεμίζει όταν είσαι πωλητής και σου έρχονται τα λεφτά από πελάτες και όταν σου στέλνουν λεφτά άλλοι paypal users.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά προπληρωμένη visa. Η Visa Electron μπορεί να είναι ή πιστωτική ή χρεωστική, ανάλογα με τι συμφωνία κάνεις με την τράπεζα όταν τη βγάζεις.

 

Γενικά το καλύτερο είναι να ανοίξεις ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου σε μια τράπεζα με κάλο web banking για να τον παρακολουθείς (πχ Πειραιώς). Μετά βγάζεις και μια visa electron συνδεδεμένη με αυτό το λογαριασμό, που τη βάζεις στο paypal για της αγορές σου. Οπότε βάζεις 200Ε μέσα στο λογαριασμό αυτό, και τα χρησιμοποιείς μετά για ότι θες. Και να σε κλέψουν (που δε μου έχει τύχει παρόλο τις 300+ αγορές μου μέσω ίντερνετ), θα χάσεις μόνο το ποσό που θα έχεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν κατατοπιστικότατος :rolleyes:.. Σε ευχαριστώ πολύ :happy:.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια εχω πρόβλημα με μια προπληρωμένη καρτα της Κύπρου στο paypal. Όταν πάω να κάνω sign up βάζω κανονικα τα στοιχεία μου αλλά μου βγάζει page not found και Click here to Retry.

 

Υ.Γ. το ίδιο μου βγάζει και με μια mastercard πιστωτική της Eurobank

please βοηθήστε γιατι πεδεύομαι 5 μερες να κανω ενα premium account sto rapidshare

Link to comment
Share on other sites

ποιες τραπεζες βγαζουν προπληρωμενες καρτες ;
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

ποιες τραπεζες βγαζουν προπληρωμενες καρτες ;
Η Eurobank και η Κυπρου απ οτι ξερω βγαζουν σιγουρα
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργησα ενα account στην paypal και δηλωσα των χρεωστικη μου.

Μετα απο κατι μερες, και αφου περιμενα να ερθει ο κωδικος, πατησα resend password. Την επομενη ερχεται. Μερα χρεωσης ηταν 1 Μαιου. Βαζω τον κωδικο και μου λεει οτι ειναι λαθος. Στη φορμα που εχει για να συμπληρωσεις τον κωδικο, εχει ημερα χρεωσης την 1η Μαιου!!

 

Τι μπορω να κανω??

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως κανω confirm την διευθυνση μου?? σαν χρηστης ειμαι verified (εδωσα τον 4ψηφιο κωδικο) αλλα πριν λιγο εκανα μια αγορα και στην αποδειξη αναφερει address: uncorfirmed

Τι πρεπει να κανω? υπαρχουν καποιοι πωλητες που κανουν shipping μονο σε confirmed adresses κ δεν θελω να εχω προβλημα

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως κανω confirm την διευθυνση μου?? σαν χρηστης ειμαι verified (εδωσα τον 4ψηφιο κωδικο) αλλα πριν λιγο εκανα μια αγορα και στην αποδειξη αναφερει address: uncorfirmed

Τι πρεπει να κανω? υπαρχουν καποιοι πωλητες που κανουν shipping μονο σε confirmed adresses κ δεν θελω να εχω προβλημα

Αυτό είναι μόνο για Αμερική :O
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες λίγο help. Έκανα την εξής πατάτα. Έβγαλα μια Prepaid Card της Κύπρου σήμερα και έβαλα και ένα ποσό μέσα. Κάνοντας new account με paypal και πηγαίνοντας να κάνω verify την κάρτα δεν την έκανε μάλλον γιατί όπως έμαθα αργότερα (δυστυχώς) τα λεφτά στην κάρτα μπαίνουν το βράδυ της ίδιας ή της επόμενης ημέρας. Έτσι αποφάσισα (ποιος ξέρει γιατί) να δοκιμάσω με νέο account κλείνοντας τον προηγούμενο. Τώρα κάθε φορά που πάω να κάνω verify με τον new account μου λέει "Before you can add this credit card to another account, you must contact the PayPal Credit Card Team at cardproblems@paypal.com. A customer service representative will respond to your request shortly. If you would rather add a different credit card to your PayPal account, you may do so at any time. Thank you for your cooperation." Έστειλα mail αλλά απάντηση γιοκ ακόμα. Τι άλλο μπορώ να κάνω? Από την τράπεζα θα μπορούν να με βοηθήσουν. Στην χειρότερη μπορώ να επανεκδόσω κάρτα με άλλο αριθμό?
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό με το paypal:

 

Την 9/5 έβγαλα προπληρωμένη κάρτα Eurocard Visa, την οποία φόρτωσα με 100 Ευρω. Στο paypal.com (την ίδια μέρα) έβαλα τον αριθμό της κάρτας και πάτησα Link & Confirm. Το θέμα είναι όι παρόλο που δέχτηκε την κάρτα, δε βλέπω στο balance να λέει 96,5 Ευρώ που υποτίθεται ότι έχω στην κάρτα (τα 2 ευρώ τα κρατά η τράπεζα ως προμήθεια και το 1,5 ευρώ θα γυρίσει στο λογαριασμό μετά την επαλήθευση), λέει 0 Ευρώ ή δολλάρια κι έχει περάσει μία εβδομάδα. Τι λέτε να παίζει? Θέλω να κάνω αγορά από e-bay και φοβάμαι μήπως μου βγάλει το paypal ότι δεν έχω λεφτά ή κάτι τέτοιο και μου βάλουν αρνητικό feedback... Ο αδερφός μου έχει κι αυτός paypal με μια όμοα κάρτα της ίδιας τράπεζας και μου είπε ότι ούτε εκείνος έβλεπε κάποιο ποσό να εμφανίζεται, παρόλο που έκανε αγορές και το έβλεπε στο "history" της σελίδας "Overview" στο Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό με το paypal:

 

Την 9/5 έβγαλα προπληρωμένη κάρτα Eurocard Visa, την οποία φόρτωσα με 100 Ευρω. Στο paypal.com (την ίδια μέρα) έβαλα τον αριθμό της κάρτας και πάτησα Link & Confirm. Το θέμα είναι όι παρόλο που δέχτηκε την κάρτα, δε βλέπω στο balance να λέει 96,5 Ευρώ που υποτίθεται ότι έχω στην κάρτα (τα 2 ευρώ τα κρατά η τράπεζα ως προμήθεια και το 1,5 ευρώ θα γυρίσει στο λογαριασμό μετά την επαλήθευση), λέει 0 Ευρώ ή δολλάρια κι έχει περάσει μία εβδομάδα. Τι λέτε να παίζει? Θέλω να κάνω αγορά από e-bay και φοβάμαι μήπως μου βγάλει το paypal ότι δεν έχω λεφτά ή κάτι τέτοιο και μου βάλουν αρνητικό feedback... Ο αδερφός μου έχει κι αυτός paypal με μια όμοα κάρτα της ίδιας τράπεζας και μου είπε ότι ούτε εκείνος έβλεπε κάποιο ποσό να εμφανίζεται, παρόλο που έκανε αγορές και το έβλεπε στο "history" της σελίδας "Overview" στο Paypal.

Εφοσον εχεις λεφτα στην καρτα μπορεις να κανεις αγορα κανονικα.Οταν θα κανεις confirm μετα την πρωτη αγορα βαζοντας τον 4ψηφιο κωδικο που θα βρεις στο statement της καρτας στο status θα εισαι verified καθως και θα σου επιστρεψει και το ποσο που σου δεσμευει το paypal για αυτη την διαδικασια και θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε μια μελλοντικη αγορα.Το ποσο αυτο θα αναγραφτει στο balance.Μην περιμενεις να δεις γενικα ποσα λεφτα εχεις στην καρτα απο το balance που εχει το paypal.Αυτο πρεπει να ισχυει για συναλλαγες μεταφορας χρηματων μεσω τραπεζ λογαριασμων και εγω δεν ξερω τι ας με διορθωσει καποιος.Οσο γι αυτο που λεει ο αδερφος σου εχει να κανει με το ιστορικο των αγορων που εκανε μεσω paypal.Το paypal δεν διαβαζει ,να στο πω χοντρικα, ποσα λεφτα εχεις στην καρτα απλα ειναι θα λεγαμε κατι σαν διαμεσολαβητης να γινει μια αγορα
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες λίγο help. Έκανα την εξής πατάτα. Έβγαλα μια Prepaid Card της Κύπρου σήμερα και έβαλα και ένα ποσό μέσα. Κάνοντας new account με paypal και πηγαίνοντας να κάνω verify την κάρτα δεν την έκανε μάλλον γιατί όπως έμαθα αργότερα (δυστυχώς) τα λεφτά στην κάρτα μπαίνουν το βράδυ της ίδιας ή της επόμενης ημέρας. Έτσι αποφάσισα (ποιος ξέρει γιατί) να δοκιμάσω με νέο account κλείνοντας τον προηγούμενο. Τώρα κάθε φορά που πάω να κάνω verify με τον new account μου λέει "Before you can add this credit card to another account, you must contact the PayPal Credit Card Team at cardproblems@paypal.com. A customer service representative will respond to your request shortly. If you would rather add a different credit card to your PayPal account, you may do so at any time. Thank you for your cooperation." Έστειλα mail αλλά απάντηση γιοκ ακόμα. Τι άλλο μπορώ να κάνω? Από την τράπεζα θα μπορούν να με βοηθήσουν. Στην χειρότερη μπορώ να επανεκδόσω κάρτα με άλλο αριθμό?

 

Τελικά ζήτησα επανέκδοση της κάρτας με άλλο αριθμό οπότε μάλλον θα λυθεί το πρόβλημά μου. Το θέμα είναι στα στοιχεία του λογαριασμού τι βάζουμε? Πιο συγκεκριμένα στα First Name και Surname βάζουμε τα κανονικά μας ή ότι γράφει η κάρτα? Γιατι η prepaid που έχω εγώ αντί φυσικά για το όνομά μου γράφει prepaid card. Υπάρχει περίπτωση να δημιουργείται conflict και να μην δέχεται πάλι την κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις λεφτα στην καρτα μπορεις να κανεις αγορα κανονικα.Οταν θα κανεις confirm μετα την πρωτη αγορα βαζοντας τον 4ψηφιο κωδικο που θα βρεις στο statement της καρτας στο status θα εισαι verified καθως και θα σου επιστρεψει και το ποσο που σου δεσμευει το paypal για αυτη την διαδικασια και θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις σε μια μελλοντικη αγορα.Το ποσο αυτο θα αναγραφτει στο balance.Μην περιμενεις να δεις γενικα ποσα λεφτα εχεις στην καρτα απο το balance που εχει το paypal.Αυτο πρεπει να ισχυει για συναλλαγες μεταφορας χρηματων μεσω τραπεζ λογαριασμων και εγω δεν ξερω τι ας με διορθωσει καποιος.Οσο γι αυτο που λεει ο αδερφος σου εχει να κανει με το ιστορικο των αγορων που εκανε μεσω paypal.Το paypal δεν διαβαζει ,να στο πω χοντρικα, ποσα λεφτα εχεις στην καρτα απλα ειναι θα λεγαμε κατι σαν διαμεσολαβητης να γινει μια αγορα

 

OK, ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσω την 1η αγορα στο ebay. Wish me Luck !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...