Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως πίεσε λίγο, και και άλλο που αναφέρθηκε σε προηγούμενη σελίδα.Εγώ ρε παιδιά υπολογίζω πόσο κάνει σε ευρώ το πράγμα που θέλω να πάρω το οποίο είναι σε δολάρια και βάζω κάνα ευρώ παραπάνω από το πόσο που με βγάζει για να μην έχει καμία αλλαγή η ισοτιμία και θέλει πάλι κατάθεση και με κρατάνε 2 ευρώ προμήθεια.μιλάω για το ποιος κάνει την μετατροπή ή τράπεζα η το PayPal Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατο να μεταφέρεις δολάρια σε Ελληνική τράπεζα ακόμα και αν έχεις λογαριασμό σε δολάρια στην τράπεζα.

Δεν σε αφήενι το PAYPAL . Μόνο ευρώ σε αφήνει να μεταφέρεις στην Ελλάδα.

 

Αυτό δεν το είχα συνειδητοποιήσει. Το paypal έχει επιλογή withdraw to local bank account σωστά; Λεφτά όμως μπορείς να πάρεις στον ελληνικό λογαριασμό σου μόνο αν έχει διαθέσιμο balance σε EURO στο paypal; Νομίζω κάποτε παλαιότερα είχα κάνει στο paypal withdrawal σε δολλάρια και είδα στο λογαριασμό μου στην Πειραιώς euro κανονικά. ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το είχα συνειδητοποιήσει. Το paypal έχει επιλογή withdraw to local bank account σωστά; Λεφτά όμως μπορείς να πάρεις στον ελληνικό λογαριασμό σου μόνο αν έχει διαθέσιμο balance σε EURO στο paypal; Νομίζω κάποτε παλαιότερα είχα κάνει στο paypal withdrawal σε δολλάρια και είδα στο λογαριασμό μου στην Πειραιώς euro κανονικά. ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ;

Πήγα να κάνω withdraw 100 USD και μου κάνει αυτόματη μετατροπή σε ευρώ, και μου έγραψε τα εξής

Review Withdraw Funds

 

You are about to withdraw funds via Direct Deposit to your bank account in Greece, x-4960. This usually takes 1-2 business days.

 

If your bank account information is inaccurate and you attempt to make a withdrawal from your PayPal account, the withdrawal will fail. The money will then be returned to your PayPal account.

 

The following information shows the U.S. Dollar to Euro currency conversion. We use the most current exchange rate data.

Verify the information below is correct. Learn More

From This Balance U.S. Dollar Balance

Amount $100.00 USD

Exchange Rate 1 U.S. Dollar = 0.736574 Euros

Gross Amount €73.65 EUR

Bank Account Name vasileios ......

Bank Name EFG Eurobank Ergasias

Account Type Checking

Bank Account Number x-4960

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το είχα συνειδητοποιήσει. Το paypal έχει επιλογή withdraw to local bank account σωστά; Λεφτά όμως μπορείς να πάρεις στον ελληνικό λογαριασμό σου μόνο αν έχει διαθέσιμο balance σε EURO στο paypal; Νομίζω κάποτε παλαιότερα είχα κάνει στο paypal withdrawal σε δολλάρια και είδα στο λογαριασμό μου στην Πειραιώς euro κανονικά. ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ;

 

Οπως απαντα και ο vasileios καθε αναληψη απο paypal προς τραπεζα (ελληνικη) μετατρεπει το ποσο (αν δεν ειναι ευρω) σε ευρω με την εκαστοτε τρεχουσα ισοτιμια.σε εμενα παντως στο λογαριασμο σε paypal μουχει το υπολοιπο εξορισμου σε ευρω

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα

 

Εκανα παραγγελια προ ημερων μεσω ebay και paypal με μετατροπη σε δολλαριο μεσω τραπεζης οπως μου ειπατε κι ολα καλα γενικα.

 

Την επομενη μερα της παραγγελιας κι αφου εστειλα τα χρηματα στον πωλητη αλλαξα mail λογω προβληματων που αντιμετωπιζα με το gmail(λογαριασμος προσωρινα εκτος λειτουργιας καθε τρεις και λιγο,συχνα κολληματα οταν προσπαθουσα να επισυναψω φωτο κτλ).Εκανα νεο λογαριασμο στο yahoo.Aμεσως μετα δηλωσα τη νεα διευθυνση mail ως primary σε ebay και paypal αντιστοιχα.Σε πιθανη περιπτωση refund ο πωλητης ενημερωνεται για την αλλαγη που εκανα αυτοματα?Του εστειλα μηνυμα καλου κακου στην paypal διευθυνση mail που του κατατεθηκε η πληρωμη να τον ειδοποιησω για την αλλαγη αλλα ο ηλιθιος μου εστειλε σημερα κατι φωτογραφιες που ζητησα απο το αντικειμενο που παρηγγειλα στο παλιο gmail.:help::help:

 

 

Φοβαμαι μη τυχον και δε τα βρουμε με τον πωλητη(γιατι μου κανει κατι νερα) κι ο μ@λ@κ@ς μου κανει refund στη παλια διευθυνση paypal και χασω τα λεφτα μου.

Edited by vag223
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα

 

Εκανα παραγγελια προ ημερων μεσω ebay και paypal με μετατροπη σε δολλαριο μεσω τραπεζης οπως μου ειπατε κι ολα καλα γενικα.

 

Την επομενη μερα της παραγγελιας κι αφου εστειλα τα χρηματα στον πωλητη αλλαξα mail λογω προβληματων που αντιμετωπιζα με το gmail(λογαριασμος προσωρινα εκτος λειτουργιας καθε τρεις και λιγο,συχνα κολληματα οταν προσπαθουσα να επισυναψω φωτο κτλ).Εκανα νεο λογαριασμο στο yahoo.Aμεσως μετα δηλωσα τη νεα διευθυνση mail ως primary σε ebay και paypal αντιστοιχα.Σε πιθανη περιπτωση refund ο πωλητης ενημερωνεται για την αλλαγη που εκανα αυτοματα?Του εστειλα μηνυμα καλου κακου στην paypal διευθυνση mail που του κατατεθηκε η πληρωμη να τον ειδοποιησω για την αλλαγη αλλα ο ηλιθιος μου εστειλε σημερα κατι φωτογραφιες που ζητησα απο το αντικειμενο που παρηγγειλα στο παλιο gmail.:help::help:

 

 

Φοβαμαι μη τυχον και δε τα βρουμε με τον πωλητη(γιατι μου κανει κατι νερα) κι ο μ@λ@κ@ς μου κανει refund στη παλια διευθυνση paypal και χασω τα λεφτα μου.

Να δηλώσεις και την παλιά διεύθηνση.

Κράτα ως primary την νέα αλλά μην κλείνεις την παλιά.

3 e-mail έχω δηλωμένα .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Καλου κακου δεν εκλεισα τον παλιο gmail λογαριασμο ουτε τον αφαιρεσα εντελως απ'το paypal.Απλα εχω δηλωμενο τον νεο yahoo λογαριασμο ως primary.Σε περιπτωση που αυτος κανει refund στο παλιο email ξανακανω ως primary το παλιο και παιρνω τα χρηματα μου?

 

Και κατι ακομα το οποιο ισως να χει απαντηθει στο παρελθον.Οταν γινεται refund τα χρηματα φαινονται στο balance ή πηγαινουν κατευθειαν στη κάρτα απ'οπου και βγηκαν αρχικα?Tο paypal με ενημερώνει γι'αυτη την κινηση με καποιο mail ή θα πρεπει να κοιταω συνεχεια την καρτα μου για να δω αν πιστωθηκε με το ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Καλου κακου δεν εκλεισα τον παλιο gmail λογαριασμο ουτε τον αφαιρεσα εντελως απ'το paypal.Απλα εχω δηλωμενο τον νεο yahoo λογαριασμο ως primary.Σε περιπτωση που αυτος κανει refund στο παλιο email ξανακανω ως primary το παλιο και παιρνω τα χρηματα μου?

 

Και κατι ακομα το οποιο ισως να χει απαντηθει στο παρελθον.Οταν γινεται refund τα χρηματα φαινονται στο balance ή πηγαινουν κατευθειαν στη κάρτα απ'οπου και βγηκαν αρχικα?Tο paypal με ενημερώνει γι'αυτη την κινηση με καποιο mail ή θα πρεπει να κοιταω συνεχεια την καρτα μου για να δω αν πιστωθηκε με το ποσο?

και να κλείσεις το email, στο paypal δέχεσαι κανονικά χρήματα από όσα email έχεις δηλωμένα ,ωστόσο μην κλείσεις τον λογαριασμο στη google, ώστε να σου ρχονται τα email απ τον πωλητή κλπ. κάνε και αυτόματη προώθηση τα email στο νέο σου email

Link to comment
Share on other sites

Ok,δηλαδη δεν χρειαζεται να ξανακανω primary στο paypal τον παλιο gmail λογαριασμο μου σε περιπτωση που καταλαθος ο πωλητης επιστρεψει εκει τα χρήματα.Το gmail το χω ακομα ενεργο σαν account και δηλωμενο σε paypal,απλα οχι σαν primary.Στο ebay φυσικα που μπορεις να δηλώσεις μονο ενα e-mail εχω κανει το αναλογο edit και εχω τον νεο yahoo λογαριασμο.

 

Αναφορικα με το 2ο σκέλος της ερωτησης μου για τον αν βλεπω το επιστρφομενο ποσο στο balance ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

 

Αναφορικα με το 2ο σκέλος της ερωτησης μου για τον αν βλεπω το επιστρφομενο ποσο στο balance ή οχι?

 

Το paypal δεν επιστρεφει λεφτα στην καρτα πουχεις συνδεδεμενη σε αυτο.οποτε θα δεις τα χρηματα στο υπολοιπο του paypal λογαριασμου σου.99% το paypal στελνει και mail(εχουν καιρο να μου επιστρεψουν χρηματα...)

Για να ερθουν μετα αυτα τα χρηματα στο λογαριασμο σου εχει επιλογη αλλη(πρεπει να το ζητησεις εσυ,δεν το κανει το paypal αυτοματα)

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Aρα τα χρηματα απο την επιστροφη φαινονται στο balance κι απο κει και περα ειτε αποφασιζω να τ'αφησω στο balance για μελλοντικη αγορα ειτε δηλώνω ενα bank account(τον αριθμο βιβλιαριου)και κανω withdraw το ποσο για να κανω αναληψη μετα αν καταλαβα σωστα??

 

Ζητω συγνωμη αν γινομαι κουραστικος απλα το ποσο ειναι σημαντικο και δε θελω να κανω καμια πατατα:vava:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα χρήματα έχουν πληρωθεί με κάρτα , Θα επιστρέψουν στην κάρτα.

Αν έχουν πληρωθεί από το υπόλοιπο σου , τότε μόνο θα επιστραφούν στο υπόλοιπο σου .

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που έχω κάνει αγορά μέσω Paypal αλλά το έχω μετανιώσει, μπορώ να κάνω refund κι αν ναι πως? το ποσό είναι μικρό (2 ευρώ) αλλά θέλω να ξέρω αν γίνεται γενικότερα
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει στείλει ο πωλητής το αντικείμενο τον ρωτάς και το πιο πιθανό να ακυρωθεί η παραγγελία ώστε να επιστραφούν τα χρήματα. Πχ στο ebay συνήθως στέλνουν πολύ γρήγορα τις παραγγελίες οπότε δεν έχει μεγάλο περιθώριο να ακυρώσεις.

Δεν είναι θέμα paypal αυτό που ρωτάς. Είναι στην κρίση του πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να λαβεις χρήματα από κάποιο αποστολέα στο paypal, εως 2500 € συναλλαγές, και αναληψη 1000€ ανά ετος, αυτό αν κανεις το account σου bussiness, απλα το μετατρεπεις, δεν θέλει verification ή κατι άλλο αν δεν ξεπεράσεις τα ορια που σου αναφερω.

 

και να κλείσεις το email, στο paypal δέχεσαι κανονικά χρήματα από όσα email έχεις δηλωμένα ,ωστόσο μην κλείσεις τον λογαριασμο στη google, ώστε να σου ρχονται τα email απ τον πωλητή κλπ. κάνε και αυτόματη προώθηση τα email στο νέο σου email

 

όταν κάποιος σου κάνει refund τα χρήματα πάνε στο balance, πριν πάνε στο balance ομως πρεπει σε ένα χρονικο διαστημα που ορίζει - μεγαλο είναι - να κάνει αποδοχή

Edited by mcde

www.accestories.com/en

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φτάσεις σε αναλήψεις 2500€,το PayPal σου ζητάει να στείλεις φωτοτυπία της ταυτότητας και να αναφέρεις και το λόγο που γίνονται αυτές οι αναλήψεις.Αυτο γίνεται βάση ευρωπαϊκών νόμων ενάντια στο ξέπλυμα μαύρου χρήματος.Μόλις τους δώσεις ότι ζητήσουν,μπορείς να συνεχίσεις κανονικά να κάνεις αναλήψεις χωρίς να χρειάζεται να αναβαθμίσεις το account σε business.
me > you
Link to comment
Share on other sites

όταν κάποιος σου κάνει refund τα χρήματα πάνε στο balance, πριν πάνε στο balance ομως πρεπει σε ένα χρονικο διαστημα που ορίζει - μεγαλο είναι - να κάνει αποδοχή

δεν χρειάζεται καμιά αποδοχή. όταν σου κάνουν refund, λαμβάνεις αυτόματα τα χρήματα, είτε στο balance αν πλήρωσες από κει, είτε στη τραπεζική κάρτα αν πλήρωσες απ αυτή. θες δε θες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω επειγοντως βοηθεια ρε παιδια..εχω κανει λογαριασμο στην paypal εχω κανει primary και verified την prepaid καρτα μου της πειραιως και εχω κανει παραγγελια.Ενω εχω κανονικα ολα τα λεφτα μεσα οταν παταω pay για να πληρωσω μου βγαζει αυτο You cannot complete this action on the card you have selected. Please select another card.Ας βοηθησει οποιος μπορει γιατι εχω πελαγωσει :(
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα μια ταβλετα (28-05-2013 ) απο κινεζικο μαγαζι και οταν ηρθε ειχει το εξης πρόβλημα : Ανοίγει μόνο όταν είναι συνδεδεμένο με το ρεύμα . {δηλαδη "σταθερη" ταμπλέτα ....!!! }

Ρώτησα ηλεκτρονικό γνωστό μου και μου είπε δεν αναλαμβάνει την ευθύνη γιατί μπορεί να ειναι ελλατωματικό το φυσακι της μπαταριας .(χάνεται κι η εγγύηση ).

από την εταιρεία μου απάντησαν τα εξης η 1)να μου δώσουν 12.5$ και να το τελειωνη εκει η διαφορα ή 2)να το στείλω πίσω με δικά μου έξοδα αποστολής και "αν" έχει πρόβλημα θα μου το διορθώσουν και ρωτώ

1) εχω 30 μέρες που κάνα παραγγελία , μπορώ να κάνω dispute sto paypal σαν ελαττωματικό προϊόν ?(buyincoins αγορά )

2) Μπορώ τουλάχιστον να πάρω τα μεταφορικά πίσω?

3) πως μπορώ να πιέσω το κατάστημα να δεχθεί να πλήρωσή μεταφορικά (dispute sto paypal ,αρνητική κριτική για το προϊόν ?

4) Το στέλνουμε ως αλληλογραφία ακανόνιστη (1.500 γρ) α προτεραιότητα συστημένο (μου είπαν να βάλω gift και τιμή κάτω από 20$ ) {αυτό έχει επιπλέον κόστος}(μηπωσ βαζοντας gift και τιμή κάτω από 20$ δεν θα πάρω τα χρήματα από paypal ?)

5) κι αν πουν αφού το παραλάβουν ότι δεν έχει πρόβλημα?

παρακαλώ τα "φώτα" σας

Link to comment
Share on other sites

Αν και διάβασα αρκετά ποστ και έκανα και τη σχετική αναζήτηση στο νήμα, δεν είμαι βέβαιος ότι έχω καταλάβει σωστά το θέμα του

Status: Unverified / Get verified

και μπερδεύτηκα και λίγο με το παρακάτω ποστ (γραμμένο προ 6ετίας, άρα ίσως μη ισχύον)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2057480#post2057480

 

1 τελικά χρειάζεται το verification με to 1,5 € ?

2 όντως επιστρέφεται το ποσό ?

3 κι αν ναι πώς θα πάει to 1,5 € πίσω στην προπληρωμένη μου ?

 

Συγγνώμη, αν σας αναγκάζω να επανέλθετε σε ήδη διευκρινισμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και διάβασα αρκετά ποστ και έκανα και τη σχετική αναζήτηση στο νήμα, δεν είμαι βέβαιος ότι έχω καταλάβει σωστά το θέμα του

Status: Unverified / Get verified

και μπερδεύτηκα και λίγο με το παρακάτω ποστ (γραμμένο προ 6ετίας, άρα ίσως μη ισχύον)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2057480#post2057480

 

1 τελικά χρειάζεται το verification με to 1,5 € ?

2 όντως επιστρέφεται το ποσό ?

3 κι αν ναι πώς θα πάει to 1,5 € πίσω στην προπληρωμένη μου ?

 

Συγγνώμη, αν σας αναγκάζω να επανέλθετε σε ήδη διευκρινισμένο θέμα.

 

1. Ναι χρειάζεται

2. Όντως επιστρέφεται το ποσό .

3. Δεν θα πάει πίσω στην προπληρωμένη .

Θα μπει στο λογαριασμό σου στο Paypal , και θα χρησιμοποιηθεί στην πρώτη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

...

Θα μπει στο λογαριασμό σου στο Paypal , και θα χρησιμοποιηθεί στην πρώτη αγορά.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Για να χρησιμοποιηθεί στην πρώτη επόμενη αγορά, θα πρέπει να κάνω κάτι εγώ ή θα γίνει/συμψηφιστεί αυτόματα ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...