Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από χρεωστική κάρτα είχα πληρώσει. Πάντως στο balance δεν φαίνεται το ποσό της επιστροφής. Είναι μηδέν. Λογικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει εκεί μέχρι να μπει στην κάρτα? Είμαι κάπου λάθος?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφεται από εκεί που τραβήχτηκε αρχικά. Στο PayPal θα το δεις μόνο αν πλήρωσες με balance..

Εντάξει σε ευχαριστώ φίλε μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ καιρο αποφασισα να κανω αγορα μεσω ιντερνετ

 

εβγαλα κανονικα χρεωστικη,τη δηλωσα paypal,σημερα εβαλα και 4φηφιο και εγινα verified

 

2 ερωτηματα..

 

πρωτον,στο balance βλεπω μονο το 1.50 του confirmation της καρτας το οποιο θα μου επιστραφει

 

θα πρεπει να βλεπω και το ποσο το οποιο βρισκεται στη καρτα μου η δεν εχει να κανει;

 

μονο οταν δεχομαι πληρωμη και refund φαινεται το αναλογο ποσο στο balance;για αγορα ειναι μονιμως μηδενικο;

 

και δευτερον,θελω να αγορασω απο ντουμπαι σντικειμενο αξιας 300 ευρω

 

ο πωλητης αναγραφει τιμες σε δολλαρια,η μετατροπη νομισματος πως γινεται;

 

καπου διαβασα οτι το paypal κραταει προμηθεια

 

για 300 ευρω αγορα με προμηθεια και μετατροπη σε usd ποσο θα παει το καπελο που θα μου φορεσει το paaypal;

 

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο ερώτημα εδώ, για το δεύτερο ερώτημα εδώ. Ενδεικτικά, αυτή τη στιγμή η ισοτιμία του paypal για αγορά αντικειμένου σε δολάρια είναι 1,25601usd/eur ενώ στις διεθνείς αγορές η ισοτιμία είναι 1,308489usd/eur. Do the math!
Link to comment
Share on other sites

απο μαθηματικα τουβλο..

 

κανεις ενα κοπο να μου πεις ποσα θα κρατησει συνολικα το paypal;

 

380 δολλαρια το κοστος του αντικειμενου

 

Περίπου 12 ευρώ παραπάνω βγαίνει... Συνολικα 302,54. Άρα, αν η τράπεζα σου δεν έχει υψηλή προμήθεια μετατροπής ξένου νομίσματος στις αγορές μέσω κάρτας, επέλεξε στο checkout να χρεωθείς σε δολλάρια από την τράπεζα σου, αντί σε ευρώ από το PayPal.

Link to comment
Share on other sites

απο μαθηματικα τουβλο..

 

κανεις ενα κοπο να μου πεις ποσα θα κρατησει συνολικα το paypal;

 

380 δολλαρια το κοστος του αντικειμενου

 

Σε συμφέρει να κάνει τη μετατροπή η τράπεζα, όχι το paypal. Αυτό μάλλον εννοεί ο φίλος.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

τα 12 ευρω εξτρα αφορουν την μετατροπη απο paypal αν καταλαβα σωστα

 

με τραπεζα αντε να βγουν 2-3 ευρω φθηνοτερα;

 

δε πληρωνω κατι αλλο στο paypal περαν της μετατροπης νομισματος ετσι;

Link to comment
Share on other sites

τα 12 ευρω εξτρα αφορουν την μετατροπη απο paypal αν καταλαβα σωστα

 

με τραπεζα αντε να βγουν 2-3 ευρω φθηνοτερα;

 

δε πληρωνω κατι αλλο στο paypal περαν της μετατροπης νομισματος ετσι;

Στις τράπεζες είναι σημαντικά λιγότερο, ειδικά σε κάποιες (όπως εθνική) είναι κάτω από ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος, αν θέλω να μεταφέρω το υπόλοιπο από το paypal balance που είναι σε δολάρια, στον λογαριασμό τράπεζας που είναι συνδεδεμένος στο paypal που είναι σε ευρώ, αν γίνεται η μετατροπή να γίνει από τη τράπεζα και όχι από το paypal; Και πως;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος, αν θέλω να μεταφέρω το υπόλοιπο από το paypal balance που είναι σε δολάρια, στον λογαριασμό τράπεζας που είναι συνδεδεμένος στο paypal που είναι σε ευρώ, αν γίνεται η μετατροπή να γίνει από τη τράπεζα και όχι από το paypal; Και πως;

Είναι αδύνατο να μεταφέρεις δολάρια σε Ελληνική τράπεζα ακόμα και αν έχεις λογαριασμό σε δολάρια στην τράπεζα.

Δεν σε αφήενι το PAYPAL . Μόνο ευρώ σε αφήνει να μεταφέρεις στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν θέλω να μεταφέρω δολάρια στην ελληνική τράπεζα.

Απλώς ρωτάω αν γίνεται την μετατροπή από $ σε € να την κάνει η τράπεζα και όχι το paypal που δίνει πολύ χειρότερη ισοτιμία.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν συνεργάζεται το PayPal με τις χρεωστικές κάρτες της alpha bank? Άνοιξα λογαριασμό και περιμένω μια να μου έρθει, Enter Bonus American Express λέγεται.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν συνεργάζεται το PayPal με τις χρεωστικές κάρτες της alpha bank? Άνοιξα λογαριασμό και περιμένω μια να μου έρθει, Enter Bonus American Express λέγεται.

 

Kανονικότατα. Κι εγώ την ίδια έχω περάσει στο PP.

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν θέλω να μεταφέρω δολάρια στην ελληνική τράπεζα.

Απλώς ρωτάω αν γίνεται την μετατροπή από $ σε € να την κάνει η τράπεζα και όχι το paypal που δίνει πολύ χειρότερη ισοτιμία.

 

Ξαναδιάβασε το μήνυμα μου

Δεν μπορείς να μεταφέρεις δολάρια σε Ελληνική τράπεζα.

Οπότε πως ακριβώς περιμένεις να κάνει την μετατροπή η τράπεζα;; Σε ευρώ θα τα στείλεις

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πειτε μου κατι γιατι θα τρελαθω εχθες το πρωι εκανα μια ακυρωσει παραγγελιας αλλα τα χρηματα μου δεν τα βλεπω στην καρτα μου δεν μπορω να τα ξαναχρησιμοποιήσω. πρεπει να κανω κατι η απλα να περιμενω καποιες ημερες παλιοτερα νομιζω μπενανε τα χρηματα κατευθειαν στην καρτα μου.

δειτε μου γραφει αυτο

 

Original Transaction

Date Type Status Details Amount

May 28, 2013 Payment To ding zhao ju RefundedThe seller has refunded this payment in full. Go to the transaction details to see the payment method that was refunded.

The seller has refunded this payment in full. Go to the transaction details to see the payment method that was refunded.

Details -$242.00 USD

 

Related Transactions

Date Type Status Details Amount

May 28, 2013 Charge From Credit Card CompletedYour transfer from your credit card to your PayPal account is complete.

Your transfer from your credit card to your PayPal account is complete.

Details €195.52 EUR

May 28, 2013 Currency Conversion Completed Details -€195.52 EUR

May 28, 2013 Currency Conversion Completed Details $242.00 USD

Jun 6, 2013 Refund Completed Details $242.00 USD

Jun 6, 2013 Currency Conversion Completed Details -$242.00 USD

Jun 6, 2013 Currency Conversion Completed Details €195.52 EUR

Jun 6, 2013 Credit to Credit Card Completed ... -€195.52 EUR

 

 

 

Total amount:

-€195.52 EUR

Fee amount:

€0.00 EUR

Net amount:

-€195.52 EUR

 

Date:

Jun 6, 2013

Time:

08:26:46 GMT+03:00

Status:

Completed

 

Subject:

 

Credit Card

Funding Type:

Credit Card

Transfer to:

Visa Debit Card XXXX-XXXX-XXXX-5144

This transaction will appear on your bill as "PAYPAL *OKLOT88".

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πειτε μου κατι γιατι θα τρελαθω εχθες το πρωι εκανα μια ακυρωσει παραγγελιας αλλα τα χρηματα μου δεν τα βλεπω στην καρτα μου δεν μπορω να τα ξαναχρησιμοποιήσω. πρεπει να κανω κατι η απλα να περιμενω καποιες ημερες παλιοτερα νομιζω μπενανε τα χρηματα κατευθειαν στην καρτα μου...

Για τον Θεό, το απαντάμε 1 φορά σε κάθε σελίδα, δες μόλις μια σελίδα πίσω:

Αν είχες πληρώσει με PayPal balance αμέσως.

Αν τράβηξες από λογαριασμό ή κάρτα, κάνει 2 με 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Το Balance είναι το υπόλοιπο σου στο Paypal από πιθανές πωλήσεις
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη την παρεα.σας γραφω για ενα προβλημα που ειχα/εχω με το paypal ελπιζοντας σε λυση..

εκανα μια παραγγελια στο merimobiles 31 μαρτιου,μεχρι τις 5 απριλιου που περιμενα δεν μου ειχε ερθει κανενα εμαιλ που να επιβεβαιωνει την παραγγελια μου(σκεφτηκα οτι μου εχει ξανασυμβει ας περιμενω ακομα λιγο και βλεπω).μετα απο 9 μερες(δηλαδη στις 14 απριλιου)στελνω μηνυμα στο merimobiles για να δω τι συμβαινει και παραλληλα ανοιγω και dispute στο paypal για ασφαλεια..

στις 15 του μηνος μου στελνει μηνυμα το merimobiles λεγοντας μου οτι εγινε μπερδεμα μεταξυ τους και δεν πηγε ποτε το εμαιλ για να τους επιβεβαιωσει την παραγγελια μου,μου ζητησανε και συγνωμη και μου επιστρεψανε 10 δολαρια δωρο ειπανε στον λογαριασμο μου στο paypal για την αναστατωση που μου προκαλεσανε(οντως μπηκα στον λογαριασμο στο paypal και ειχα balance 10 δολαρια)

επισης μεσα στην παραγγελια στον λογαριασμο μου στο merimobiles στο order status εγραφε refunded...

και απο τοτε ξεκινησε μια περιπετεια που τελειωμο δεν εχει..

με το που ανοιξα εγω το dispute αυτοι μου στειλανε εκει μηνυμα και μου λενε κλεισε το dispute και σου στελνουμε αμεσα την παραγγελια σου..εγω ο βλακας ψαρωσα και το εκλεισα.

τους ξαναστελνω μηνυμα και τους λεω εκλεισα το dispute στειλτε μου το ταμπλετ

μου λενε σου καναμε refund πρεπει να βαλεις καινουρια παραγγελια(λεφτα στο paypal yok)

μετα πολλα και μετα απο ατελειωτα μηνυματα στο merimobiles και στο paypal φτασαμε στο σημερα που το merimobiles να μου δινει το transaction id που εγινε η επιστροφη των χρηματων..

στελνω μηνυμα στο paypal δινοντας αυτον τον αριθμο να το κοιταξουνε..και μου στελνουνε αυτο..(οποιος μπορει να καταλαβει τι λεει ας μου πει και εμενα.....)

 

 

 

I have reviewed your account and the transaction ID5UL46708Y******* that the seller has given was when the payment of $173.59 USD was on hold for the case that you have open.

The seller has not issue you are fund if the seller wants to issue you a refund now they will have to send us and email so we can manually complete the funds for you.

 

 

τους ξαναστελνω μηνυμα και τους ρωταω τι πρεπει να κανω τωρα..

και μου ξαναστελνουνε..απο την στιγμη που εκλεισες το dispute εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.εισαι στο ελεος του merimobiles με λιγα λογια...

αυτη ειναι η ιστορια,απο εδω και εμπρος τι γινετε ξερει κανενας?εχει συμβει και σε κανεναν αλλον?

Link to comment
Share on other sites

Τα λαθη πληρώνονται. Έκλεισες το dispute, ξέχνα τα λεφτά σου, ειδικά απ το merimobiles
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ δεν κλείνουμε dispute αν δεν πάρουμε πίσω τα λεφτά μας.

Μην τρελαίνεσαι, πίεσε όσο μπορείς το siteνα σου δώσει λύση και απειλησε τους πως θα γράψεις αρνητικά reviews σε όλα τα σχετικά sites και forums

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...