Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρα του ότι έκανες βλακεία, κι έπρεπε να κανεις claim και να περιμένεις να παραλάβει το ταμπλετ ο πωλητής δίνοντας το tracking στο paypal, πλέον πάρ το απόφαση ότι έχασες τα λεφτά σου κλεινοντας το dispute, και ξέχνα κάθε πιθανότητα

 

Μπα δε νομιζω.Σημερα μου ηρθαν δυο mail και καταφερα να μιλησω και στο live chat οπου με διαβεβαιωσαν οτι ολα ειναι οκ.Μολις το παρουν θα κανουν το refund + 25USD για τα shipping back costs.Τωρα για το αν εκανα βλακεια,Μετα Χριστον προφητες πολλοι γιναμε.Οταν ρωτουσα κανενας δεν ειπε κανε claim.Οποτε ειναι περιττα νομιζω τετοια σχολια.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δε νομιζω.Σημερα μου ηρθαν δυο mail και καταφερα να μιλησω και στο live chat οπου με διαβεβαιωσαν οτι ολα ειναι οκ.Μολις το παρουν θα κανουν το refund + 25USD για τα shipping back costs.Τωρα για το αν εκανα βλακεια,Μετα Χριστον προφητες πολλοι γιναμε.Οταν ρωτουσα κανενας δεν ειπε κανε claim.Οποτε ειναι περιττα νομιζω τετοια σχολια.

Σου χε πει ο navi55 να κάνεις claim κλπ, ενω κι άλλοι σου παμε να κάνεις dispute και να λύσεις το θέμα από κει όπως σου παν με επιστροφή του προϊόντος και να περιμένεις. Τώρα που κλεισες το dispute, το κατάστημα άνετα μπορεί να πάρει πίσω το τάμπλετ και να μην σου δώσει τα χρήματα πίσω, εφόσον δεν μπορείς να ξανανοίξεις dispute. Και για να σου ζήτησαν να κλείσεις το refund, κάτι βρωμάει:rolleyes: Τώρα και θα περιμένεις, και δεν είσαι καλυμμένος

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα είναι διαθέσιμο το instant top up? Είπα να το δοκιμάσω, (Πολωνικός τραπεζικός λογαριασμός) αλλά δεν φαίνεται κ τόσο instant.. Πριν κάνα 3ωρο έκανα τη μεταφορά και ακόμα δεν έχει εκκαθαριστεί, αλλά τα χρήματα φαίνονται μόνο σαν μπλοκαρισμένα. Έχουμε και Πάσχα τη Δευτέρα εδώ και ελπίζω να μην ολοκληρωθεί η δουλειά από Τρίτη του Πάσχα.... Κάτι ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ που πλήρωσα επίσης, έχουν ήδη τακτοποιηθεί και ήταν και σε διαφορετικές τράπεζες οι λογαριασμοί.
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έφτιαξα χτες λογαριασμό στο paypal αλλά στην mastercard μου φαίνεται να έχει 0 ευρώ ενώ έχει μέσα 600 (το επιβεβαίωσα και τηλεφωνικά με την τράπεζα, η οποία μάλιστα μου είπε πως είχε κρατηθεί κι ένα δολλάριο). Πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο ή απλώς θέλει λίγο χρόνο;
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα είναι διαθέσιμο το instant top up? Είπα να το δοκιμάσω, (Πολωνικός τραπεζικός λογαριασμός) αλλά δεν φαίνεται κ τόσο instant.. Πριν κάνα 3ωρο έκανα τη μεταφορά και ακόμα δεν έχει εκκαθαριστεί, αλλά τα χρήματα φαίνονται μόνο σαν μπλοκαρισμένα. Έχουμε και Πάσχα τη Δευτέρα εδώ και ελπίζω να μην ολοκληρωθεί η δουλειά από Τρίτη του Πάσχα.... Κάτι ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ που πλήρωσα επίσης, έχουν ήδη τακτοποιηθεί και ήταν και σε διαφορετικές τράπεζες οι λογαριασμοί.

 

Ok, σήμερα πιστώθηκαν στο PayPal τα χρήματα!

 

Παιδιά, έφτιαξα χτες λογαριασμό στο paypal αλλά στην mastercard μου φαίνεται να έχει 0 ευρώ ενώ έχει μέσα 600 (το επιβεβαίωσα και τηλεφωνικά με την τράπεζα, η οποία μάλιστα μου είπε πως είχε κρατηθεί κι ένα δολλάριο). Πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο ή απλώς θέλει λίγο χρόνο;

 

Που φαίνεται το 0? Στο PayPal balance? Λογικό γιατί πρέπει να μεταφέρεις χρήματα από την κάρτα εκεί. Μπορείς να πληρώνεις και κατευθείαν από το PayPal και αυτό να τραβάει τα χρήματα από την κάρτα.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Το έλυσα το άλλο θέμα, ΑΛΛΑ:

 

Καλά ρε παιδιά, σοβαρολογούμε τώρα; Το paypal με χρέωσε 30 ευρώ παραπάνω επειδή έχει διαφορετική ισοτιμία ευρώ-λίρας! Είναι δυνατόν αυτό το πράγμα; Μα πώς! Διαφορετικός πλανήτης είναι; Πώς γίνεται ένα μέσο που χρησιμοποιούν τόσα εκατομμύρια να κάνει μια τέτοια απάτη; Είμαι εξοργισμένος!

Link to comment
Share on other sites

Το έλυσα το άλλο θέμα, ΑΛΛΑ:

 

Καλά ρε παιδιά, σοβαρολογούμε τώρα; Το paypal με χρέωσε 30 ευρώ παραπάνω επειδή έχει διαφορετική ισοτιμία ευρώ-λίρας! Είναι δυνατόν αυτό το πράγμα; Μα πώς! Διαφορετικός πλανήτης είναι; Πώς γίνεται ένα μέσο που χρησιμοποιούν τόσα εκατομμύρια να κάνει μια τέτοια απάτη; Είμαι εξοργισμένος!

 

πατας profile->my money μετα-> στο My preapproved payments πατάς Update -> Set Available Funding Sources, Conversion Options στη κάρτα σου, κι επιλέγεις το Bill me in the currency listed on the seller's invoice. και αποθήκευση μετα.

Έτσι δεν πληρώνεις στο PayPal παραπάνω για αλλαγή συναλλάγματος

Link to comment
Share on other sites

Bill me in the currency listed on the seller's invoice

 

Αυτή η επιλογή που λες φίλε πάντα μας συμφέρει ως αγοραστές;;;

Είναι σίγουρο αυτό ότι πρέπει να αγνοήσουμε την "ΆΛΛΗ" επιλογή (να αναλαμβάνει το paypal τη μετατροπή);

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η επιλογή που λες φίλε πάντα μας συμφέρει ως αγοραστές;;;

Είναι σίγουρο αυτό ότι πρέπει να αγνοήσουμε την "ΆΛΛΗ" επιλογή (να αναλαμβάνει το paypal τη μετατροπή);

Εξαρτάτε από τους όρους της πιστωτικής.

Συνήθως χρεώνουν την μέση τιμή + 2% . Κάπιες κάρτες χρεώνουν 2,5 ή 3% .

Το PAYPAL χρέωνε +2,5% τώρα δεν ξέρω ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πούλησα πρώτη φορά ένα προϊόν στο Ebay και φαίνεται η πληρωμή στο Paypal να έγινε κανονικά. Το θέμα είναι ότι κάπου διάβαζα ότι πρέπει να κάνω την πληρωμή "accept", δεν βρίσκω όμως τέτοια επιλογή. Πως θα καταλάβω ότι όλα είναι ΟΚ για να κάνω την αποστολή;;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πούλησα πρώτη φορά ένα προϊόν στο Ebay και φαίνεται η πληρωμή στο Paypal να έγινε κανονικά. Το θέμα είναι ότι κάπου διάβαζα ότι πρέπει να κάνω την πληρωμή "accept", δεν βρίσκω όμως τέτοια επιλογή. Πως θα καταλάβω ότι όλα είναι ΟΚ για να κάνω την αποστολή;;

 

Accept πρέπει να κάνεις την πληρωμή αν είναι σε διαφορετικό νόμισμο από αυτό που τηρείτε ο λογαριασμός σου .

Θα ανοίξεις την συναλλαγή και θα κάνεις accept.

Θα κοιτάξεις το συνολικό υπόλοιπο του λογαριασμού σου αν έχουν μπει τα χρήματα και όχι απλά την συναλλαγή η οποία μπορεί να είναι penting

Link to comment
Share on other sites

Accept πρέπει να κάνεις την πληρωμή αν είναι σε διαφορετικό νόμισμο από αυτό που τηρείτε ο λογαριασμός σου .

Θα ανοίξεις την συναλλαγή και θα κάνεις accept.

Θα κοιτάξεις το συνολικό υπόλοιπο του λογαριασμού σου αν έχουν μπει τα χρήματα και όχι απλά την συναλλαγή η οποία μπορεί να είναι penting

 

Η πληρωμή έγινε σε λίρες Αγγλίας ενώ ο λογαριασμός είναι σε ευρώ! Το θέμα είναι ότι μέσα στην συναλλαγή δεν έχει τέτοια επιλογή. Επίσης εξωτερικά της συναλλαγής κάτω απο το "Payment status" γράφει: "Completed". Ακόμα στο "PayPal balance" φαίνεται τα χρήματα να έχουν μπει κανονικά. Να θεωρήσω άραγε ότι είναι εντάξει;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις και από μένα:

 

Επειδή έχω λογαριασμό στην εθνική, στον οποίο όμως είμαι δεύτερος κάτοχος, θα έχω πρόβλημα αν βάλω χρήματα στο paypal μου απο αυτόν τον λογαριασμό;

Τι προμήθεια κρατάει περίπου η τράπεζα γνωρίζετε;

Επίσης επειδή γενικά σε δολάρια πωλούνται τα περισσότερα αντικείμενα στο ίντερνετ, πρέπει να βάλω ως default νόμισμα στο paypal το δολάριο;

Υποθέτω την κατάθεση στο paypal θα την κάνω σε δολάρια απο την εθνική έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις και από μένα:

 

Επειδή έχω λογαριασμό στην εθνική, στον οποίο όμως είμαι δεύτερος κάτοχος, θα έχω πρόβλημα αν βάλω χρήματα στο paypal μου απο αυτόν τον λογαριασμό;

Τι προμήθεια κρατάει περίπου η τράπεζα γνωρίζετε;

Επίσης επειδή γενικά σε δολάρια πωλούνται τα περισσότερα αντικείμενα στο ίντερνετ, πρέπει να βάλω ως default νόμισμα στο paypal το δολάριο;

Υποθέτω την κατάθεση στο paypal θα την κάνω σε δολάρια απο την εθνική έτσι;

 

Δεν θα έχεις πρόβλημα αν είσαι δεύτερος καταθέτης.

Η τράπεζα κρατάει 0,5 ευρώ σε online banking και πολύ περισσότερα σε συναλλαγη στο γκισε.

Την κατάθεση στο Paypal θα την στείλεις στην Bank of America στην Αθήνα σε ευρώ.

default βάλε ότι θες δεν έχει σημασία .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα αν είσαι δεύτερος καταθέτης.

Η τράπεζα κρατάει 0,5 ευρώ σε online banking και πολύ περισσότερα σε συναλλαγη στο γκισε.

Την κατάθεση στο Paypal θα την στείλεις στην Bank of America στην Αθήνα σε ευρώ.

default βάλε ότι θες δεν έχει σημασία .

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αν αγοράσω μετά κάτι σε δολάρια μήπως χάσω περισσότερα χρήματα αν γίνει η ισοτιμία απο το paypal (κάτι τέτοιο έχω διαβάσει) ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην περίπτωση μου;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αν αγοράσω μετά κάτι σε δολάρια μήπως χάσω περισσότερα χρήματα αν γίνει η ισοτιμία απο το paypal (κάτι τέτοιο έχω διαβάσει) ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο στην περίπτωση μου;

Ναι η ισοτιμία θα γίνει από το Paypal εφόσον στείλεις μετρητά.

Για να γίνει η ισοτιμία από την τράπεζα σου , αυτό γίνετε μόνο μέσω πιστωτικής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η ισοτιμία θα γίνει από το Paypal εφόσον στείλεις μετρητά.

Για να γίνει η ισοτιμία από την τράπεζα σου , αυτό γίνετε μόνο μέσω πιστωτικής.

 

Δεν γίνεται να καταθέσω σε δολάρια στο paypal δηλαδή;

Φαντάζομαι θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να καταθέσω σε δολάρια στο paypal δηλαδή;

Φαντάζομαι θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα ή οχι;

Από όσο ξέρω και θυμάμαι ο λογαριασμός του PAYPAl στην Ελλάδα , είναι σε ευρώ.

Επιπλέον πρέπει να στείλεις χρήματα από λογαριασμό που τηρείτε στο όνομα σου ( Άρα πρέπει να ανοίξεις πρώτα λογαριασμό σε δολάρια ) ....καθότι το PAYPAL δεν δέχετε κατάθεση ή έμβασμα χρημάτων , δέχετε μόνο μεταφορά χρημάτων από λογαριασμό σε λογαριασμό , και αυτό για να βεβεώνετε για το ποιός στέλνει τα χρήματα ( ξέπλυμα κ.τ.λ.)

Όλα αυτά που σου λέω θα τα δεις μόλις πατήσεις topup

 

You can transfer money from your bank account in EUR to your PayPal account just as you would when making a domestic payment transfer. You'll need to use your PayPal Customer Reference /ID and enter it exactly as it appears below.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ναι η ισοτιμία θα γίνει από το Paypal εφόσον στείλεις μετρητά.

Για να γίνει η ισοτιμία από την τράπεζα σου , αυτό γίνετε μόνο μέσω πιστωτικής.

 

καλησπερα.εγω που εχω χρεωστικη καρτα στην πειραιως και θελω να κανω μετατροπη συναλλαγματος απο την καρτα και οχι απο το paypal δεν μπορω να το κανω?μονο πιστωτικες χρειαζεται?και κατι αλλο.για αγορες στο εξωτερικο με την καρτα πρεπει να ειδοποιησω την τραπεζα η μπορω να κανω χωρις κανενα προβλημα?

Edited by aggeletakis
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εγω που εχω χρεωστικη καρτα στην πειραιως και θελω να κανω μετατροπη συναλλαγματος απο την καρτα και οχι απο το paypal δεν μπορω να το κανω?μονο πιστωτικες χρειαζεται?και κατι αλλο.για αγορες στο εξωτερικο με την καρτα πρεπει να ειδοποιησω την τραπεζα η μπορω να κανω χωρις κανενα προβλημα?

Ναι συγνώμη , και από χρεωστική μπορείς. Για αγορές στο εξωτερικό δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εγω που εχω χρεωστικη καρτα στην πειραιως και θελω να κανω μετατροπη συναλλαγματος απο την καρτα και οχι απο το paypal δεν μπορω να το κανω?μονο πιστωτικες χρειαζεται?και κατι αλλο.για αγορες στο εξωτερικο με την καρτα πρεπει να ειδοποιησω την τραπεζα η μπορω να κανω χωρις κανενα προβλημα?

συνήθως πριν συνδέσεις τη κάρτα στο paypal πρέπει να ζητησεις απ την τράπεζα να επιτρέψει τις ηλεκτρονικές συναλλαγές στη κάρτα, εμένα στην εθνική χρειάστηκε. Σε μια μέρα απ όταν πήρα τηλ ήταν ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

πατας profile->my money μετα-> στο My preapproved payments πατάς Update -> Set Available Funding Sources, Conversion Options στη κάρτα σου, κι επιλέγεις το Bill me in the currency listed on the seller's invoice. και αποθήκευση μετα.

Έτσι δεν πληρώνεις στο PayPal παραπάνω για αλλαγή συναλλάγματος

 

 

Παιδες τελικα συμφερει αυτη η αλλαγη???Γλιτωνουμε τιποτα???

Σκεφτομαι να κανω μια αγορα και το παυπαλ μου βαζει κανενα 10ευρακι παραπανω...Να την ακνω την αλλαγη ή δεν αξιζει τον κοπο??

 

Η προπληρωμενη που χρησιμοποιω ειναι της Eurobank

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τελικα συμφερει αυτη η αλλαγη???Γλιτωνουμε τιποτα???

Σκεφτομαι να κανω μια αγορα και το παυπαλ μου βαζει κανενα 10ευρακι παραπανω...Να την ακνω την αλλαγη ή δεν αξιζει τον κοπο??

 

Η προπληρωμενη που χρησιμοποιω ειναι της Eurobank

Εσύ τι λες; Αν θες να γλιτώσεις 10 ευρώ κάντην:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...