Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγο δύσκολο αυτό που ζητάς. Θα πρέπει πρώτα ο πωλητής να παραλάβει το δέμα ώστε να βεβαιωθεί ότι το έστειλες όπως πρέπει.

 

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά έχει ξαναγίνει και σε πολλούς μάλιστα. Απλά ρωταω εάν δικαιωθω στο claim μετά απο πόσο καιρό θα μου μπουν τα λεφτά απ το refund για να δω τι με συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά έχει ξαναγίνει και σε πολλούς μάλιστα. Απλά ρωταω εάν δικαιωθω στο claim μετά απο πόσο καιρό θα μου μπουν τα λεφτά απ το refund για να δω τι με συμφέρει.

αυτό που λές είναι αδύνατον. Εκτός αν ο πωλητής είναι ηλήθιος και σ εμπιστεύεται τυφλά, ή δεν τον νοιάζουν τα λεφτά :p

Link to comment
Share on other sites

θυμηστε μου...κανεις dispute και μετα?ποσο χρονο δινεις μεχρι το claim?

όσο θες. αν βλέπεις ότι δεν βγάζεις άκρη με τον πωλητή, κάνεις claim

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ ένα πρόβλημα με ένα ηλεκτρονικό κατάστημα στην Ελλάδα, όπου έκανα μια αγορά και πλήρωσα με paypal 171€. Από τις γνωστες εξυπνάδες των ελληνκών καταστημάτων, μου είπαν ότι ήταν λάθος η τιμή και ότι για να το πάρω πρέπει να πληρώσω παραπάνω. Δεν το δέχτηκα και περιμένω να μου απαντήσουν εγγράφως τον λόγο μη εκτέλεσης της παραγγελίας ώστε να τους κάνω καταγγελία στην Γ.Γ. Καταναλωτή.

Με το ποσό όμως που έχω ήδη πληρώσει μέσω paypal τι γίνεται? Με τι διαδικασία πάιρνω πίσω τα χρήματα που έχω πληρώσει?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Μπες στον λογαριασμό σου στη σελίδα του paypal κι έχει οδηγό τι να κάνεις. Αν θέλεις γράψε και το κατάστημα με το οποίο έχεις πρόβλημα για να προσέχουμε οι υπόλοιποι και να μην έχει ούτε έναν πελάτη πλέον.
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν τους λες απλά ότι δεν δέχεσαι και να σου κάνουν refund?

 

Έχω κι εγώ ένα πρόβλημα με ένα ηλεκτρονικό κατάστημα στην Ελλάδα, όπου έκανα μια αγορά και πλήρωσα με paypal 171€. Από τις γνωστες εξυπνάδες των ελληνκών καταστημάτων, μου είπαν ότι ήταν λάθος η τιμή και ότι για να το πάρω πρέπει να πληρώσω παραπάνω. Δεν το δέχτηκα και περιμένω να μου απαντήσουν εγγράφως τον λόγο μη εκτέλεσης της παραγγελίας ώστε να τους κάνω καταγγελία στην Γ.Γ. Καταναλωτή.

Με το ποσό όμως που έχω ήδη πληρώσει μέσω paypal τι γίνεται? Με τι διαδικασία πάιρνω πίσω τα χρήματα που έχω πληρώσει?

 

Για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Μπες στον λογαριασμό σου στη σελίδα του paypal κι έχει οδηγό τι να κάνεις. Αν θέλεις γράψε και το κατάστημα με το οποίο έχεις πρόβλημα για να προσέχουμε οι υπόλοιποι και να μην έχει ούτε έναν πελάτη πλέον.

 

Μπήκα στο λογαριασμό μου στο paypal, αλλά δεν μπόρεσα να βρω τον οδηγό που αναφέρεις. Κάποιο link μήπως έχεις?

 

Το κατάστημα που αναφέρομαι είναι το Easy Buy World, και η συμπεριφορά τους ήταν και είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ....!

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λές είναι αδύνατον. Εκτός αν ο πωλητής είναι ηλήθιος και σ εμπιστεύεται τυφλά, ή δεν τον νοιάζουν τα λεφτά :p

 

Λοιπον για να καταλαβαινομαστε γιατι απο αυτα που εγραψα μαλλον κανεις σας δεν καταλαβε τι εννοω.Οταν κανεις μια αγορα μεσω Paypal τα λεφτα που δινεις ΔΕΝ πανε κατευθειαν στο πωλητη.Γιαυτο υπαρχει και το λεγομενο dispute αλλα και claim που γινεται μετα.Απο την ημερομηνια πληρωμης εχεις σαν αγοραστης 45 μερες για να ανοιξεις το dispute εαν για καποιο λογο δεν εισαι ευχαριστημενος με το προιον που αγορασες.Το paypal σε φερνει σε επαφη με τον πωλητη στην σελιδα του για να βρειτε την ακρη σας.Εαν συμφωνησετε σε κατι κλεινεις το dispute και η συζητηση στο paypal μενει ως αποδεικτικο για να διεκδικησεις τα συμφωνημενα.Απο κει και περα εαν για τον οποιοδηποτε λογο δεν συμφωνεις με τον πωλητη (οπως ελεγα π.χ. εγω να μου κανουν refund τα λεφτα και μετα να επιστρεψω πισω το προιον,ενω το Merimobiles ελεγε να ακολουθηθει η standar procedure δλδ RMA form το στελνω πισω και μετα μου κανουν το refund) εχεις το δικαιωμα να κανεις το escalate to claim οπου το Paypal αποφασιζει υπερ του αγοραστη ή του πωλητη.Δεν εχει σημασια τι σου προτειναν,σημασια εχει το οτι δεν το δεχεσαι.Αγοραστης εισαι λεφτα εδωσες ΕΣΕΝΑ υποστηριζουν.Αν το Paypal κρινει το claim υπερ σου σου επιστρεφει το PAYPAL τα λεφτα γιατι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ ΠΩΛΗΤΗ.Τοσο απλο ειναι.Με το αζημιωτο βεβαιως αφου κατι κραταει και αυτο.Γιαυτο ολα τα μαγαζια σκιζονται να κλεισεις το dispute.Εγω απλα ρωτουσα ποσο χρονο παιρνει το Paypal μεχρι να αποφασισει υπερ εμου.Γιατι αν το εκανε μπαμ μπαμ σε μια βδομαδα δλδ θα ειχα τα λεφτα στον λογαριασμο μου για να παραγγειλω καινουριο με ΜΟΝΗ μου υποχρεωση να επιστρεψω το προιον πισω και να στειλω και στο Paypal το αποδεικτικο αποστολης.

Εγω τελικα τα εμαθα ολα αυτα με το ασχημο τροπο.Εστειλα το RMA πισω στο Merimobiles και εκλεισα το dispute.Μολις το εκανα μου ηρθε mail απο το Paypal που ελεγε ''Σας ευχαριστουμε κλπ,το dispute σας εκλεισε και ελπιζουμε να σας εγινε το refund απο τον πωλητη γιατι μονο ετσι κλεινει το dispute''

Link to comment
Share on other sites

 

Το κατάστημα που αναφέρομαι είναι το Easy Buy World, και η συμπεριφορά τους ήταν και είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ....!

 

thanks που μοιραστηκες το ονομα του καταστηματος μαζι μας.

Link to comment
Share on other sites

χτες μου εγινε refunded μια αγορα που δεν εκατσε και προσπαθω να κανω μια καινουργια αγορα σημερα αλλα παιρνω απο το paypal το μυνημα:PayPal gateway has rejected request. The transaction cannot complete successfully. Instruct the customer to use an alternative payment method (#10417: Transaction cannot complete).

 

ξερει κανεις τι σημαινει?

 

επισης μολις μιλησα με την τραπεζα και λενε οτι δεν μου εχει μπει κανενα ποσο??.....

Edited by ulvergr
Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις μια αγορα μεσω Paypal τα λεφτα που δινεις ΔΕΝ πανε κατευθειαν στο πωλητη.

 

Αυτό δεν ισχύει κ δεν ξέρω που το διάβασες.Τα λεφτά φτάνουν στον πωλητή άμεσα.Μπορεί ακόμα κ να τα τραβήξει από το λογαριασμό του.Άν κάνεις dispute και κερδίσεις,ο λογαριασμός του βγαίνει μείον κ πλέον τα χρωστάει εκείνος στο paypal.

 

Κάτα τα άλλα νομίζω όσοι σου απάντησαν,κατάλαβαν απόλυτα τι θες να κάνεις κ έδωσαν σωστές απαντήσεις.

Εφόσων συμφώνησες με τον πωλητή πως θα σε κάνει refund τελικά,με την αποστολή του πακέτου αυτό θα πάρεις κ σαν απάντηση από την paypal.

Δεν αρνήθηκε ο πωλητής να σου δώσει πίσω τα λεφτά οπότε δεν μπορείς να έχεις την αξίωση να πάρεις τα λεφτά πριν δει το πακέτο που του έστειλες.Κ αν έχεις βάλει κουκουνάρια μέσα τι θα κάνει η paypal θα ξανατρήξει λεφτά απο το λογαριασμό σου?

 

Η απαίτησή σου είναι ψιλοπαράλογη sorry κιόλλας...

me > you
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει κ δεν ξέρω που το διάβασες.Τα λεφτά φτάνουν στον πωλητή άμεσα.Μπορεί ακόμα κ να τα τραβήξει από το λογαριασμό του.Άν κάνεις dispute και κερδίσεις,ο λογαριασμός του βγαίνει μείον κ πλέον τα χρωστάει εκείνος στο paypal.

 

Κάτα τα άλλα νομίζω όσοι σου απάντησαν,κατάλαβαν απόλυτα τι θες να κάνεις κ έδωσαν σωστές απαντήσεις.

Εφόσων συμφώνησες με τον πωλητή πως θα σε κάνει refund τελικά,με την αποστολή του πακέτου αυτό θα πάρεις κ σαν απάντηση από την paypal.

Δεν αρνήθηκε ο πωλητής να σου δώσει πίσω τα λεφτά οπότε δεν μπορείς να έχεις την αξίωση να πάρεις τα λεφτά πριν δει το πακέτο που του έστειλες.Κ αν έχεις βάλει κουκουνάρια μέσα τι θα κάνει η paypal θα ξανατρήξει λεφτά απο το λογαριασμό σου?

 

Η απαίτησή σου είναι ψιλοπαράλογη sorry κιόλλας...

 

 

Και τωρα εσυ μου λες οτι καταλαβες τι ηθελα να πω?ΔΕΝ συμφωνησα με τον πωλητη ΠΟΥΘΕΝΑ,και αυτο φαινοτανε στην συνομιλια μας στο dispute.Γιαυτο μπορουσα οποτε ηθελα να αρνηθω,οπως ελεγε αλλωστα και στο dispute - Εαν για τον οποιοδηποτε λογο αρνηθει ο αγοραστης την προσφορα του πωλητη εχει το δικαιωμα να κανει escalate σε claim - και να αποφασισει το Paypal.Εαν δικαιωνομουνα στο claim μου τα επεστρεφε το Paypal τα λεφτα μεσα σε ενα διαστημα που ηθελε αυτο.Και καθολου παραλογη δεν ειναι η απαιτηση μου sorry κιολας.Το 90% των κινεζομαγαζων με το που στελνεις τη σκαναρισμενη αποδειξη με το tracking number σου κανουν to refund.Και ας χαρουν τα κουκουναρια μετα.

Link to comment
Share on other sites

χτες μου εγινε refunded μια αγορα που δεν εκατσε και προσπαθω να κανω μια καινουργια αγορα σημερα

Σε περίπου τρεις εργάσιμες ημέρες θα έχεις στην κάρτα σου τα χρήματα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα εσυ μου λες οτι καταλαβες τι ηθελα να πω?ΔΕΝ συμφωνησα με τον πωλητη ΠΟΥΘΕΝΑ,και αυτο φαινοτανε στην συνομιλια μας στο dispute.Γιαυτο μπορουσα οποτε ηθελα να αρνηθω,οπως ελεγε αλλωστα και στο dispute - Εαν για τον οποιοδηποτε λογο αρνηθει ο αγοραστης την προσφορα του πωλητη εχει το δικαιωμα να κανει escalate σε claim - και να αποφασισει το Paypal.Εαν δικαιωνομουνα στο claim μου τα επεστρεφε το Paypal τα λεφτα μεσα σε ενα διαστημα που ηθελε αυτο.Και καθολου παραλογη δεν ειναι η απαιτηση μου sorry κιολας.Το 90% των κινεζομαγαζων με το που στελνεις τη σκαναρισμενη αποδειξη με το tracking number σου κανουν to refund.Και ας χαρουν τα κουκουναρια μετα.

 

Συγνώμη φίλε, αν δεν διάβασα καλά , αλλά ζητάς συνέχεια βοήθεια για να κάνεις απατεωνιά..... μην περιμένεις λοιπόν βοήθεια .

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε, αν δεν διάβασα καλά , αλλά ζητάς συνέχεια βοήθεια για να κάνεις απατεωνιά..... μην περιμένεις λοιπόν βοήθεια .

 

Την απατεωνια που την ειδες δεν μπορω να καταλαβω.Το οτι αυτοι στειλανε tablet που ηταν DOA(dead on arrival) δεν ειναι απατεωνια?Το οτι μου λενε κλεισε το dispute για να κανουμε τις διαδικασιες και οταν το εκανα προχθες δεν εχουν δωσει σημαδι ζωης απο τοτε δεν ειναι απατεωνια?Δηλαδη τι δεν καταλαβαινεις?Εγω απλα προσπαθω να παρω το καλυτερο ειτε απο αυτους ειτε απο το Paypal.Πελατης ειμαι και εχω ΠΛΗΡΩΣΕΙ για ενα προιον το οποιο μου ηρθε χαλασμενο.Απο τη στιγμη που μου δινει το Paypal το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να παρω full refund απο αυτους γιατι να μην εκμεταλλευτω το ΔΙΚΑΙΩΜΑ μου?Αιντε αμα γραφετε μη το γραφετε κουτουρου.Διαβαστε και λιγο.Δεν θα μας πουλανε και τρελα οι Κινεζοι στελνοντας χαλασμενα προιοντα και μετα θα κανουν τους Κινεζους πραγματικα.Και μεσα μου λες οτι παω να κανω απατεωνια.Ε θα χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο με σας εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Την απατεωνια που την ειδες δεν μπορω να καταλαβω.Το οτι αυτοι στειλανε tablet που ηταν DOA(dead on arrival) δεν ειναι απατεωνια?Το οτι μου λενε κλεισε το dispute για να κανουμε τις διαδικασιες και οταν το εκανα προχθες δεν εχουν δωσει σημαδι ζωης απο τοτε δεν ειναι απατεωνια?Δηλαδη τι δεν καταλαβαινεις?Εγω απλα προσπαθω να παρω το καλυτερο ειτε απο αυτους ειτε απο το Paypal.Πελατης ειμαι και εχω ΠΛΗΡΩΣΕΙ για ενα προιον το οποιο μου ηρθε χαλασμενο.Απο τη στιγμη που μου δινει το Paypal το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να παρω full refund απο αυτους γιατι να μην εκμεταλλευτω το ΔΙΚΑΙΩΜΑ μου?Αιντε αμα γραφετε μη το γραφετε κουτουρου.Διαβαστε και λιγο.Δεν θα μας πουλανε και τρελα οι Κινεζοι στελνοντας χαλασμενα προιοντα και μετα θα κανουν τους Κινεζους πραγματικα.Και μεσα μου λες οτι παω να κανω απατεωνια.Ε θα χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο με σας εδω μεσα.

Γιατί αν ήσουν εντάξει , θα το είχες ήδη επιστρέψει.

Δεύτερον : Την λέξη DOA την γράφεις πρώτη φορά. Μην απαιτείς λοιπόν να διαβάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν ήσουν εντάξει , θα το είχες ήδη επιστρέψει.

Δεύτερον : Την λέξη DOA την γράφεις πρώτη φορά. Μην απαιτείς λοιπόν να διαβάσουμε.

 

Να μην απαιτω να διαβασετε?Τι λες ρε ανθρωπε?Σε forum τεχνολογιας βαριεσαι να διαβασεις?Το εγραψα στο πρωτο μου post εδω περα και στο thread του Pipo M1.Και ακομα δεν καταλαβαινεις.Πως να ειμαι εγω ενταξει εαν ο πωλητης πρωτος δεν ειναι και στελνει νεκρο προιον το οποιο προ-ΠΛΗΡΩΣΑ.ΞΥΠΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Να μην απαιτω να διαβασετε?Τι λες ρε ανθρωπε?Σε forum τεχνολογιας βαριεσαι να διαβασεις?Το εγραψα στο πρωτο μου post εδω περα και στο thread του Pipo M1.Και ακομα δεν καταλαβαινεις.Πως να ειμαι εγω ενταξει εαν ο πωλητης πρωτος δεν ειναι και στελνει νεκρο προιον το οποιο προ-ΠΛΗΡΩΣΑ.ΞΥΠΝΑ

Λοιπόν το πρώτο σου Post είναι στις 20 του μήνα και είναι αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4614516#post4614516

Δεν γράφεις τίποτα για DOA

Συγνώμη λοιπόν που δεν έψαξα στο Forum του Pipo M1 για να σου απαντήσω.

Από την άλλη 7 ημέρες τώρα δεν το έχεις ακόμα επιστρέψει.....

Link to comment
Share on other sites

Ήρεμα... :!:

 

Sorry δεν θα ξανασυμβει

 

Λοιπόν το πρώτο σου Post είναι στις 20 του μήνα και είναι αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4614516#post4614516

Δεν γράφεις τίποτα για DOA

Συγνώμη λοιπόν που δεν έψαξα στο Forum του Pipo M1 για να σου απαντήσω.

Από την άλλη 7 ημέρες τώρα δεν το έχεις ακόμα επιστρέψει.....

 

Νταξει ειναι ολοφανερο πλεον οτι δεν καταλαβαινεις.Αντι να υποστηριξεις τον αγοραστη ο οποιος προσπαθει να παρει πισω τα λεφτα του για κατι που πληρωσε και ηρθε χαλασμενο,προσπαθεις να βγαλεις απτη μυγα ξυγκι για το αν εγω ημουνα σωστος σε σχεση με τον λαθος πωλητη.Οκ εγω ειμαι ο λαθος στην προκειμενη περιπτωση δεν ξανα ασχολουμαι.Εχεις δικιο.

Εννοειται ειρωνευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος για να επιστραφούν χρήματα από αντικείμενο που έχει παραλειφτεί είναι να επιστραφεί το αντικείμενο.

Σε περίπτωση Claim Το Paypal θα διαβάσει την αλληλογραφία μεταξύ των χρηστών, και όταν διαπιστώσει ότι παρελλήφθει θα κρίνει κατά του αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

[...]Το οτι μου λενε κλεισε το dispute για να κανουμε τις διαδικασιες και οταν το εκανα προχθες δεν εχουν δωσει σημαδι ζωης απο τοτε[...]
Πέρα του ότι έκανες βλακεία, κι έπρεπε να κανεις claim και να περιμένεις να παραλάβει το ταμπλετ ο πωλητής δίνοντας το tracking στο paypal, πλέον πάρ το απόφαση ότι έχασες τα λεφτά σου κλεινοντας το dispute, και ξέχνα κάθε πιθανότητα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...