Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η επιστροφή των χρημάτων γίνεται στην κάρτα με την οποία πλήρωσες μέσα σε τρεις εργάσιμες ημέρες (λογικά στο γράφει και στο paypal - "Credit to Credit Card", αν δεις την ανάλυση της συναλλαγής).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητης που μου εκανε την επιστροφη μου ειπε οτι τα χρηματα εφυγαν απο το λογαριασμο του.. Κανονικα δεν επρεπε να εχουν φτασει στο δικο μου?? μηπως πρεπει να κανω κατι για να αποδεχτω την επιστροφη?? ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα..νεο μελος στο φορουμ,θα θελα τα φωτα σας καθοτι οι τραπεζες ως επι το πλειστον ειναι ασχετες σε ο,τι αφορα το paypal.Στο λογαριασμο που εχω,μεχρι προτινως χρησιμοποιουσα πιστωτικη καρτα.Ετυχε να κανω μια πωληση το καλοκαιρι που περασε και απ'τη στιγμη που δεν μπορουσα να πληρωθω εχοντας κανει add μονο την πιστωτικη μου,πηγα στην Πειραιως και ανοιξα λογαριασμο βιβλιαριου συνδεδεμενο με μια χρεωστικη καρτα.Εκανα add τον αριθμο λογαριασμου μου στο paypal,withdraw funds,τα χρηματα εντος 2 ημερων μπηκαν κ ετσι πληρωθηκα.Μιας κ η πιστωτικη ηταν ασυμφορη την εκανα remove με σκοπο να προσθεσω την χρεωστικη μου,ωστε να χρησιμοποιω μονο αυτη για αγοραπωλησιες.Πατωντας τον αριθμο της καρτας μου ομως,μου εμφανιζεται ενα μηνυμα που γραφει οτι η τραπεζα αρνηθηκε την προσθηκη της καρτας μου στο paypal.Ολα τα στοιχεια ειναι σωστα,γιατι συμβαινει αυτο?Παρακαλω οποιος γνωριζει ας απαντησει.ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα ρωτήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας σου .

Οι κάρτες την Πειραιώς δουλεύουν στο Internet . Πιό πιθανόν είναι ο λογαριασμός σου να είναι μηδενικός , οπότε δεν μπορεί να τον επιβεβαιώσει το PAYPAL

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της απάντηση του Βασίλη, πρέπει να έχεις μέσα στην κάρτα που θέλεις να περάσεις τουλάχιστον 1,5€ ώστε να την επιβεβαιώσεις και να μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

1€ για να επιβεβαιωθούν τα στοιχεία της κάρτας που βάζεις, και 1,5€ αν θες να κάνεις άμεσα και το verification (ταυτοποίηση ταυτοπροσωπίας, κατά κάποιον τρόπο). Κατατεθείμενα τουλάχιστον 1 εργάσιμη πριν.

Το 1€ τα δεσμευτεί και θα αποδεσμευτεί ξανά μετά από λίγες ημέρες, το 1,5€ μετά το επιτυχές verification θα επιστραφεί στο paypal balance σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι ισχύει λογιστικά για πωλήσεις ελληνικής επιχείρησης με Paypal business account σε πελάτες του εξωτερικού από την στιγμή που η Paypal δεν δίνει φορολογικά στοιχεία του πελάτη(οι πελάτες είναι επιχειρήσεις).Ισχύει ότι τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών κόβονται στην paypal όταν τα χρήματα από τον paypal λογαριασμό μεταφέρονται σε τραπεζικό, ενώ δεν χρειάζεται να κοπεί αντίστοιχο τιμολόγιο με τους πελάτες αφού η paypal έχει τα στοιχεία τους και τους στέλνει invoice? Με λίγα λόγια η paypal δρα ως reseller?

Αν όχι τι στοιχεία πρέπει να ζητάω εγώ από πελάτες εκτός Ευρώπης για να τους στέλνω τιμολόγια? Με δεδομένο ότι δεν έχουν ΑΦΜ (vat number) όπως ισχύει στην Ευρώπη.

 

Αν κάποιος έχει εμπειρία σε πωλήσεις υπηρεσιών εκτός Ε.Ε μέσω paypal ή άλλου payment processor η βοήθεια του θα μου ήταν υπερπολύτιμη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έκανα σήμερα λογαριασμό στο Paypal με σύνδεση σε χρεωστική κάρτα της Alpha Bank με ενεργοποιημένο το web-banking.

 

Πήγα να κάνω τη διαδικασία του verification της κάρτας.Η κίνηση δεν έχει γίνει ακόμα. Προφανώς θα την κάνουν αύριο που είναι εργάσιμη.Τη βλέπω κανονικά στις εκκρεμείς κινήσεις από το web-banking.

 

Έχω μια απορία/πρόβλημα όμως.ΠΡΙΝ από αυτή την κίνηση, έχει ενεργοποιηθεί μια άλλη που εκκρεμεί και θα μου κάνει ανάληψη άλλου 1 ευρώ.Προβλέπεται αυτό;Τί αφορά;Δεν μπορώ να δω αιτιολογία.

 

Να σημειώσω ότι δεν έχω κάνει ΤΙΠΟΤΑ άλλο πέραν της ενεργοποίησης.

 

Τα μόνα που άλλα που έκανα αλλά νομίζω ότι είναι άσχετα και δεν παίζουν ρόλο είναι:

1) Έκανα Premier λογαριασμό και όχι Personal.Βασικά δεν το έκανα από επιλογή αυτό.Απλά άμα βάλεις χώρα προέλευσης την Ελλάδα στο registration, δεν σου δίνει τις τρεις επιλογές (Personal, Premier, Business), αλλά μόνο 2.

 

2) Άλλαξα στις ρυθμίσεις του λογαριασμού μου να γίνονται οι συναλλαγές με την ισοτιμία της τράπεζας (προμήθεια 1,5%) και όχι του Paypal (2,5%).

 

Να χρεώνουν για κάτι από τα 2 άραγε;:blink::worry:

 

Αν μπορεί και ξέρει κάποιος, ας με διαφωτίσει.Θα του ήμουν υπόχρεος.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι ισχύει λογιστικά για πωλήσεις ελληνικής επιχείρησης με Paypal business account σε πελάτες του εξωτερικού από την στιγμή που η Paypal δεν δίνει φορολογικά στοιχεία του πελάτη(οι πελάτες είναι επιχειρήσεις).Ισχύει ότι τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών κόβονται στην paypal όταν τα χρήματα από τον paypal λογαριασμό μεταφέρονται σε τραπεζικό, ενώ δεν χρειάζεται να κοπεί αντίστοιχο τιμολόγιο με τους πελάτες αφού η paypal έχει τα στοιχεία τους και τους στέλνει invoice? Με λίγα λόγια η paypal δρα ως reseller?

Αν όχι τι στοιχεία πρέπει να ζητάω εγώ από πελάτες εκτός Ευρώπης για να τους στέλνω τιμολόγια? Με δεδομένο ότι δεν έχουν ΑΦΜ (vat number) όπως ισχύει στην Ευρώπη.

 

Αν κάποιος έχει εμπειρία σε πωλήσεις υπηρεσιών εκτός Ε.Ε μέσω paypal ή άλλου payment processor η βοήθεια του θα μου ήταν υπερπολύτιμη....

Προφανώς θα πρεπει να παρεις τις πληροφορίες που θέλεις απο τον λογιστή σου ή τα υπ. εμπορείου. Εδω στο φορουμ δεν νομιζω να βρεις τοσο εξειδικευμένες πληροφορίες

 

 

 

 

Καλησπέρα!

Έκανα σήμερα λογαριασμό στο Paypal με σύνδεση σε χρεωστική κάρτα της Alpha Bank με ενεργοποιημένο το web-banking.

 

Πήγα να κάνω τη διαδικασία του verification της κάρτας.Η κίνηση δεν έχει γίνει ακόμα. Προφανώς θα την κάνουν αύριο που είναι εργάσιμη.Τη βλέπω κανονικά στις εκκρεμείς κινήσεις από το web-banking.

 

Έχω μια απορία/πρόβλημα όμως.ΠΡΙΝ από αυτή την κίνηση, έχει ενεργοποιηθεί μια άλλη που εκκρεμεί και θα μου κάνει ανάληψη άλλου 1 ευρώ.Προβλέπεται αυτό;Τί αφορά;Δεν μπορώ να δω αιτιολογία.

 

Να σημειώσω ότι δεν έχω κάνει ΤΙΠΟΤΑ άλλο πέραν της ενεργοποίησης.

 

Τα μόνα που άλλα που έκανα αλλά νομίζω ότι είναι άσχετα και δεν παίζουν ρόλο είναι:

1) Έκανα Premier λογαριασμό και όχι Personal.Βασικά δεν το έκανα από επιλογή αυτό.Απλά άμα βάλεις χώρα προέλευσης την Ελλάδα στο registration, δεν σου δίνει τις τρεις επιλογές (Personal, Premier, Business), αλλά μόνο 2.

 

2) Άλλαξα στις ρυθμίσεις του λογαριασμού μου να γίνονται οι συναλλαγές με την ισοτιμία της τράπεζας (προμήθεια 1,5%) και όχι του Paypal (2,5%).

 

Να χρεώνουν για κάτι από τα 2 άραγε;:blink::worry:

 

Αν μπορεί και ξέρει κάποιος, ας με διαφωτίσει.Θα του ήμουν υπόχρεος.

 

Ευχαριστώ.

 

Το verification παίρνει 3-4 εργάσιμες

Απο οτι καταλαβα εχεις προσθέσει δυο καρτες. Αν ναι εχεις αυτην την δυνατότητα

 

1 υπάρχει δυνατοτητα personal καπου εκανες λαθος

2 καλα έκανες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, η μόνη μου ερώτηση από το κατεβατό που έγραψα είναι αν έχει ιδέα κανείς γιατί μου χρέωσαν άλλο 1 ευρώ.Πέραν του 1,5 της ενεργοποίησης που θα μου επιστραφεί και το ήξερα από πριν ότι γίνεται έτσι. :D

Δεν είναι ότι είναι μεγάλο το ποσό το 1 ευρώ.Απλά θέλω να ξέρω γιατί γίνεται η κίνηση αυτή.

 

Αλλά μιας και έγραψες για τα υπόλοιπα να διευκρινίσω ότι:

Όχι δεν έχω προσθέσει δύο κάρτες αλλά μία.

 

1) Όχι δεν υπάρχει δυνατότητα για personal.Άμα πας να δοκιμάσεις να κάνεις εγγραφή και ορίσεις ως χώρα διαμονής την Ελλάδα και όχι τις ΗΠΑ, θα καταλάβεις τι εννοώ.

2) Ναι, το ξέρω ρε συ.Γι' αυτό το έκανα.Δεν είχα απορία πάνω σε αυτό. ;)

 

Γενικά, τα 1 και 2 τα ανέφερα απλά ΜΗΠΩΣ κάτι από αυτά ήταν η αιτία για το επιπλέον 1 ευρώ.Γιατί εγώ ξέρω ότι όταν ανοίγεις Paypal σου παίρνουν μόνο 1 ευρώ και αυτό μετά από μερικές μέρες σου επιστρέφεται.Τίποτε παραπέρα.

 

Τέλος πάντων...

 

Άμα ξέρει κανείς τι είναι αυτή η ανάληψη, ας μου απαντήσει.Γιατί και στο google που έψαξα αν σηκώνουν από όλους τους νέους λογαριασμούς 1 ευρώ, δεν βρήκα κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ.

Edited by GreenMob
Link to comment
Share on other sites

Οτι πεις.

Ό,τι πει το PayPal...:

PayPal is encouraging our customers to keep their Premier

accounts. Please note that we are changing our layout we are not

offering Personal accounts any longer.

PayPal offers two different account types; PayPal for your personal use,

and PayPal for your business. Itβs free to sign up and each account type

offers different features and capabilities. To decide which one is right

for you, read on.

 

http://img41.imageshack.us/img41/6112/paypalc.gif

Link to comment
Share on other sites

Άμα ξέρει κανείς τι είναι αυτή η ανάληψη, ας μου απαντήσει.Γιατί και στο google που έψαξα αν σηκώνουν από όλους τους νέους λογαριασμούς 1 ευρώ, δεν βρήκα κάτι τέτοιο.

Ας το βάλει κάποιος Mod στην πρώτη σελίδα με γράμματα να αναβοσβήσουν επιτέλους... Enough is Enough!

το 1€ το χρεώνουν όταν κάνεις add την κάρτα σου για να εξακριβώσουν τα αληθή στοιχεία της κάρτας σου. βέβαια δεν ζητάνε τα λεφτά τελικά,η χρέωση δεν "καθαρίζει" και τα λεφτά γυρνάνε πίσω σε 1-2 βδομάδες. όπερ σημαίνει ότι δεν παίρνεις απο εκεί τον 4ψήφιο κωδικό, αλλά από την χρέωση του 1,5ευρώ όταν γίνεσαι verified (το οποίο στο επιστρέφει το paypal. δε θυμάμαι με ποιό τρόπο, έχει περάσει πολύς καιρός!).

Οταν προσθέτεις μια κάρτα, για να εξακριβώσει το paypal ότι του έβαλες μια ενεργή κάρτα και όχι μια παλιά ακυρωμένη, κάνει συνήθως μια μικρή χρέωση στην κάρτα. Όμως τη συναλλαγή δεν την επιβεβαιώνει ποτέ, και έτσι η τράπεζα σου επιστρέφει τα χρήματα.

Προσοχή δεν μιλάω για την διαδικασία του verification με τον τετραψήφιο κωδικό, αυτό είναι άλλο θέμα. Εκεί πρέπει να βάλεις τπν τετραψήφιο για να στα γυρίσει πίσω το paypal.

1,5€ είναι το verification του paypal. Το έξτρα 1€ ίσως το δέσμευσε την στιγμή που καταχώρησες τα στοιχεία της για να ελέγξει την ορθότητα τους - σε λίγες μέρες θα αποδεσμευτεί.

1€ για να επιβεβαιωθούν τα στοιχεία της κάρτας που βάζεις, και 1,5€ αν θες να κάνεις άμεσα και το verification (ταυτοποίηση ταυτοπροσωπίας, κατά κάποιον τρόπο). Κατατεθείμενα τουλάχιστον 1 εργάσιμη πριν.

Το 1€ τα δεσμευτεί και θα αποδεσμευτεί ξανά μετά από λίγες ημέρες, το 1,5€ μετά το επιτυχές verification θα επιστραφεί στο paypal balance σου.

Για πολλοστή φορά:

Κάθε φορά που προσθέτεις μια κάρτα σε ένα site χωρίς να κάνεις αγορά, το site για να καταλάβει αν είναι οκ η κάρτα προσπαθεί να κάνει μια χρέωση περίπου 1$/€, την οποία όμως δεν επιβεβαιώνει ποτέ. Οπότε τα χρήματα δεσμεύονται προσωρινά στο τραπεζικό σου λογαριασμό για μερικές μέρες, και κατόπιν αποδεσμεύονται χωρίς να λογιστικοποιηθεί η χρέωση λόγω μη επιβεβαιωμένης συναλλαγής και άρα όχι τα χρήματα δεν πιστώνονται στον λογαριασμό paypal.

Link to comment
Share on other sites

Το πως γίνεται το verification μια κάρτας στο paypal έχει γραφτεί πολλές φορές στο συγκεκριμένο topic. Παρακαλώ την επόμενη φορά να διαβάζετε τα προηγούμενα posts. Επίσης προστέθηκε σχετικό post στο Computing FAQ.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα την Πέμπτη που μας πέρασε, ένα tablet (το ly-f1) το οποίο το είχα παραγγείλει στις 26/1 από το pandawill και πληρωμή με paypal. Δυστυχώς υπάρχουν 2 προβλήματα.

1) Ξέχασαν να βάλουν φορτιστή

2) Δεν λειτουργεί ο αισθητήρας κίνησης. Πρόκειται για ελαττωματικό προϊόν προφανώς!

 

Αξίζει να κάνω dispute στο paypal? Θα πρέπει να τους αποδείξω με κάποιο τρόπο ότι υπάρχουν αυτά τα προβλήματα?

 

Το να επικοινωνήσω με το pandawill μέσω email το θεωρώ χάσιμο χρόνου, μιας και πλέον δεν το θεωρώ καθόλου αξιόπιστο. Ήδη τους έστειλα την Πέμπτη 2 mails ένα για τον φορτιστή και ένα για τον αισθητήρα, αλλά μου απάντησαν μόνο για τον φορτιστή ότι οκ μπορούν να μου στείλουν έναν με νέα παραγγελία.

Επίσης, ρώτησα έναν χρήστη που έχει πάρει το ίδιο tablet από το ίδιο κατάστημα, και είχε και αυτός πρόβλημα με τον αισθητήρα κίνησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Navi 55 αφού η παραγγελία έγινε 26/1 πως θα κάνεις dispute τώρα? Δεν είναι λίγο αργά?

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Navi 55 αφού η παραγγελία έγινε 26/1 πως θα κάνεις dispute τώρα? Δεν είναι λίγο αργά?

Οταν το έγραψε μπορούσε αλλα τοτε δεν απάντησε καποιος!!!

 

 

Εδιτ

Navi σε αυτές τις περιπτώσεις κάνουμε dispute και ζηταμε να μας επιστραφεί μερος του ποσού για ελλειπή συσκευασία. (απάντησα παντως, κάλιο αργα παρά ποτέ)

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής μου είχε κάνει προσφορά 10 δολάρια! Έκανα λοιπόν dispute ζητώντας 100 δολάρια με το σκεπτικό να τα βρούμε κάπου στη μέση. Ο πωλητής δεν δέχτηκε και μου έκανε πάλι την προσφορά με τα 10 δολάρια και να μου στείλει έναν φορτιστή εάν ακυρώσω το dispute.

Φυσικά δεν δέχτηκα και έκανα claim ζητώντας πλήρη επιστροφή χρημάτων!

 

Ο φορτιστής είναι μικρό πρόβλημα σε σχέση με τον αισθητήρα κίνησης. Το πρώτο λύνεται εύκολα. Το δεύτερο όμως δυστυχώς δεν λύνεται εάν δεν επιστρέψω το προϊόν. Το θέμα όμως είναι ότι μου είχαν εγγυηθεί ότι ελέγχουν τα προϊόντα πριν τα στείλουν, οπότε πρόκειται καθαρά για δικό τους λάθος. Δεν πρόκειται να το επιστρέψω πίσω γιατί είναι ακριβά τα έξοδα αποστολής.

 

Ελπίζω το paypal να δώσει μία καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν ότι θα πρέπει να το στείλω πίσω με δικά μου έξοδα για να μου κάνουν refund!!

Δυστυχώς δεν μου δίνεται η επιλογή να απαντήσω. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι είτε να το στείλω πίσω και να επιλέξω από το paypal να τους δώσω τον αριθμό σύστασης, είτε να κάνω ακύρωση.

 

Τα έξοδα αποστολής πρέπει να είναι γύρω στα 25 ευρώ για να το στείλω πίσω. Δεν αξίζει διότι το tablet το πήρα 85 ευρώ. Θα περιμένω λίγο ακόμα μέχρι το βράδυ και μάλλον θα πατήσω ακύρωση.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με τον πωλητη και πες του οτι θα του αφησεις αρνητικό σχολιο, γιατι τα χρήματα της επιστροφής ειναι 25ευρω και το αντικείμενο ηταν ελαττωματικό
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όπως το ebay να αφήνεις τέτοιου είδους σχόλια. Το να γράψω ένα αρνητικό review για το προϊόν και το κατάστημά τους δε νομίζω ότι θα τους ενοχλήσει.. και πολύ πιθανόν να διαγράψουν το review.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , να κανω μια ερωτηση για οποιον πωλητη ξερει , εχει κανεις χρησιμοποιησει για πωληση το τιμολογιο που εχει το paypal στο μενου του καθε λογαριασμου ? αγοραστης μου ζητησε τιμολογιο αλλα δεν το εχω ξανακανει και δεν ξερω τι παιζεται με αυτο .. απ οτι ειδα εχει tab που μπορεις να βαλεις ΦΠΑ και τα λοιπα , αλλα δεν γνωριζω τι παιζει απο εκει και μετα με αυτο το τιμολογιο..Να σημειωσω οτι εχω personal account και οτι είμαι ιδιώτης και όχι επιχείρηση , η αγοροπωλησια ειναι εκτος ebay.

 

Βασικα η συναλλαγή που ήθελα να κάνω ειναι το χ προιον το πουλαω χ ποσό και τέλος , τώρα με αυτο που ζητησε ο αγοραστης με εχει μπλεξει λιγο .... το προιον ειναι προσωπικο αντικειμενο , σκεφτομαι οτι ζηταει τιμολογιο ισως για να το μεταπωλήσει αυτος στην συνεχεια και χρειαζεται καποιο παραστατικο αγορας , απλα η ανυσηχια μου ειναι αν εδω εχω κανενα μπλεξιμο με εφορια κτλ και μετα αντε βγαλε ακρη , βασικα απο οσο εψαξα δεν καταλαβα τι "αξια" εχει το τιμολογιο του paypal οταν λεω αξια εννοω πιο πολυ σημαντικοτητας και το ποσο τυπου τιμολογιο ειναι.

 

οποιος ξερει pls ας γραψει καμια βοηθεια.

 

Thanks παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...