Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Leon_CP3,

1. Όχι, θα τα τραβάει αυτόματα από την κάρτα

2. 1,5€ είναι το verification του paypal. Το έξτρα 1€ ίσως το δέσμευσε την στιγμή που καταχώρησες τα στοιχεία της για να ελέγξει την ορθότητα τους - σε λίγες μέρες θα αποδεσμευτεί.

3. Μπορείς να κάνεις ανάληψη (withdraw) μόνο σε τραπεζικό λογαριασμό, όχι σε κάρτα. Αλλιώς τα αφήνεις μέσα στο paypal για μελλοντικές αγορές.

4. Κάλεσε αύριο το πρωί την εξυπηρέτηση πελατών της Κύπρου.

Link to comment
Share on other sites

@Leon_CP3,

1. Όχι, θα τα τραβάει αυτόματα από την κάρτα

2. 1,5€ είναι το verification του paypal. Το έξτρα 1€ ίσως το δέσμευσε την στιγμή που καταχώρησες τα στοιχεία της για να ελέγξει την ορθότητα τους - σε λίγες μέρες θα αποδεσμευτεί.

3. Μπορείς να κάνεις ανάληψη (withdraw) μόνο σε τραπεζικό λογαριασμό, όχι σε κάρτα. Αλλιώς τα αφήνεις μέσα στο paypal για μελλοντικές αγορές.

4. Κάλεσε αύριο το πρωί την εξυπηρέτηση πελατών της Κύπρου.

 

Ευχαριστώ πολύ αδερφέ για τις πληροφορίες.:)

Όσο για το 4ο, εφ'όσον μπαίνω κανονικά στην υπηρεσία μετά από 2 μέρες νομίζω ότι έχει ενεργοποιηθεί κανονικά άρα μάλλον δε χρειάζεται να τους καλέσω.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

To Paypal δεν μπορεί να τραβαέι χρήματα από λογαριασμούς τραπέζης.

Εσύ όμως μπορείς να στέλνεις εμβάσματα σε λογαριασμούς PAYPAL. Αν έχεις online Banking ίσως να είναι χαμηλό το κόστος.

Μα εγώ ό,τι αγορά κάνω, μου τραβάει από το λογαριασμό της τράπεζας.

Έχω χρεωστική κάρτα Πειραιώς.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς ότι σου τραβάει τα χρήματα από την χρεωστική . Το Paypal δεν τραβάει χρήματα από λογαριασμούς τραπέζης . Το από που τροφοδοτήτε η χρεωστική σου είναι άλλο πράγμα.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς ότι σου τραβάει τα χρήματα από την χρεωστική . Το Paypal δεν τραβάει χρήματα από λογαριασμούς τραπέζης . Το από που τροφοδοτήτε η χρεωστική σου είναι άλλο πράγμα.

 

Γιατι μπορει μια χρεωστική να τροφοδοτείται αυτοματα απο καποιο λογαριασμό τραπέζης? ή μιλάμε για την κλασική διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς ότι σου τραβάει τα χρήματα από την χρεωστική . Το Paypal δεν τραβάει χρήματα από λογαριασμούς τραπέζης . Το από που τροφοδοτήτε η χρεωστική σου είναι άλλο πράγμα.

 

Και το bank account γιατί το έχει στις επιλογές?

Μόνο για να σου στέλνουν χρήματα απο το paypal και όχι για να τραβάς?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για να σου στέλνουν χρήματα απο το paypal?

Ακριβώς.:)

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω visa χρεωστικη της alpha.θελω να φτιαξω paypal για μεγαλυτερη

ασφαλεια σε ο,τι αγοραζω απο ιντερνετ (δν αγοραζω και πολλα πραγματα ειναι η αληθεια).

θελω να σας ρωτησω ρε παιδια επειδη σε αυτον το λογαριασμο απ'τον οποιο ειναι

η χρεωστικη εχω καμποσα φραγκα μπορει να υπαρξει προβλημα?κανενα μπερδεμα

καμια στραβη και να πανε αψαλτα τα φραγκα? απο το paypal εννοω γιατι αν εχεις paypal

δεν δινεις πουθενα αλλου τα στοιχεια της καρτας σου...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω visa χρεωστικη της alpha.θελω να φτιαξω paypal για μεγαλυτερη

ασφαλεια σε ο,τι αγοραζω απο ιντερνετ (δν αγοραζω και πολλα πραγματα ειναι η αληθεια).

θελω να σας ρωτησω ρε παιδια επειδη σε αυτον το λογαριασμο απ'τον οποιο ειναι

η χρεωστικη εχω καμποσα φραγκα μπορει να υπαρξει προβλημα?κανενα μπερδεμα

καμια στραβη και να πανε αψαλτα τα φραγκα? απο το paypal εννοω γιατι αν εχεις paypal

δεν δινεις πουθενα αλλου τα στοιχεια της καρτας σου...

 

Δεν είναι πολύ πιθανό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Έχω κι εγώ την ίδια κάρτα καθώς και πιστωτικές της Alpha bank και έχω έναν λογαριασμό συνδεδεμένο με όλες, στον οποίο βάζω όσα χρήματα πρόκειται να χρειαστούν στο άμεσο μέλλον. Εγώ δεν έχω άλλα χρήματα στην Alpha και όταν θέλω να τροφοδοτήσω τον λογαριασμό (συνήθως μία φορά τον μήνα), κάνω ανάληψη από το ATM της Eurobank παραδίπλα και κατάθεση πάλι μέσω του ATM στην Alpha. Για εσένα που ούτως ή άλλως χρησιμοποιείς την Alpha, είναι πιο εύκολο. Μπορείς να έχεις δύο λογαριασμούς, στον ένα θα έχεις τα λεφτά σου και τον άλλο τον συνδέεις με την χρεωστική. Όταν χρειάζεσαι λεφτά για την χρεωστική τα μεταφέρεις άμεσα online μέσω του Alpha web banking από τον πρώτο λογαριασμό στον δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι προσφατα ειχε επιστροφη χρηματων απο paypal,πως μπορει να τα παρει στα χερια του?εχει δωροκαρτα συνδεδεμενη με το λογαριασμο paypal.θελει καποιες μερες,πρεπει να κανει κατι?ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι προσφατα ειχε επιστροφη χρηματων απο paypal,πως μπορει να τα παρει στα χερια του?εχει δωροκαρτα συνδεδεμενη με το λογαριασμο paypal.θελει καποιες μερες,πρεπει να κανει κατι?ξερει κανεις?

θα ζητήσει να κατέβουν (Withdraw ) στον τραπεζικό του λογαριασμό.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

θα ζητήσει να κατέβουν (Withdraw ) στον τραπεζικό του λογαριασμό.

 

στο account type τι θα βαλει?checking η savings?μετα απο ποσο και καιρο εμφανιζονται στο λογαριασμο?

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλει checkin για τρεχούμενο ή saving αν έχει ταμιευτήριο

Σε μία εργάσιμη θα έρθουν , θα χρεωθεί τέλη εισερχομένου εμβάσματος σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της τράπεζας του

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλει checkin για τρεχούμενο ή saving αν έχει ταμιευτήριο

Σε μία εργάσιμη θα έρθουν , θα χρεωθεί τέλη εισερχομένου εμβάσματος σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της τράπεζας του

 

με πηρε τηλ. σημερα,μπηκαν στην καρτα στου χωρις να κανει τιποτα.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες έκανα μια αγορά ενός tablet από το "Simply Electronics" ,αλλά επειδή ΔΕΝ

είναι καθόλου εντάξει τους έστειλα mail ακύρωσης. Η πληρωμή είχε γίνει με PayPal.

 

ερώτηση: Πρέπει να στείλω κάποιο mail ακύρωσής και στην PayPal ???

 

 

:worry: :worry: :worry:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες έκανα μια αγορά ενός tablet από το "Simply Electronics" ,αλλά επειδή ΔΕΝ

είναι καθόλου εντάξει τους έστειλα mail ακύρωσης. Η πληρωμή είχε γίνει με PayPal.

 

ερώτηση: Πρέπει να στείλω κάποιο mail ακύρωσής και στην PayPal ???

 

 

:worry: :worry: :worry:

 

Ποσες μερες εχουν περασει απο την πληρωμη?

Link to comment
Share on other sites

Από το βράδυ τις 15ης Ιανουαρίου! 23 ημέρες (17η εργάσιμη).
Link to comment
Share on other sites

Από το βράδυ τις 15ης Ιανουαρίου! 23 ημέρες (17η εργάσιμη).

 

Εισαι ανετος, περίμενε λοιπον να το παραλάβουν και να σου επιστρέψουν μονοι τους τα χρηματα, χωρις καποια δικη σου ενέργεια.

Αν αυτο δεν γινει σε συνολο 40 ημερων απο την πληρωμή τοτε ανοίγεις διεκδικιση στο παυπαλ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς για το Security Measures; μου εμφανισε μια οθονη που εγραφε πως για security measures μου ζηταει το

full account number απο την τραπεζα.δοκιμασα τα παντα iban κανονικος αριθμος βιβλιαριου, τιποτα. Αμεσως μετα

μετα απο τοσες αποτυχημενες προσπαθειες μου εκαναν λιμιτ τον λογαριασμο.

πρεπει να βαλω το full account number αλλα εχω δοκιμασει τα παντα και τιποτα. επικοινώνησα με mail αλλά τίποτα, σαν να μην πηγαίνει το mail μετά έστειλα απευθείας απο τον mail μου και μου απάντησαν ότι μόνο μέσω σελίδας να επικοινωνήσω. Τι να κάνω; έχω χρήματα και θέλω να τα μεταφέρω στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς για το Security Measures; μου εμφανισε μια οθονη που εγραφε πως για security measures μου ζηταει το

full account number απο την τραπεζα.δοκιμασα τα παντα iban κανονικος αριθμος βιβλιαριου, τιποτα. Αμεσως μετα

μετα απο τοσες αποτυχημενες προσπαθειες μου εκαναν λιμιτ τον λογαριασμο.

πρεπει να βαλω το full account number αλλα εχω δοκιμασει τα παντα και τιποτα. επικοινώνησα με mail αλλά τίποτα, σαν να μην πηγαίνει το mail μετά έστειλα απευθείας απο τον mail μου και μου απάντησαν ότι μόνο μέσω σελίδας να επικοινωνήσω. Τι να κάνω; έχω χρήματα και θέλω να τα μεταφέρω στην τράπεζα.

είσαι σίγουρος πως δεν έχεις πέσει θύμα phishing?

σου ήρθε κάποιο email? θες να μας το παραθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος πως δεν έχεις πέσει θύμα phishing?

σου ήρθε κάποιο email? θες να μας το παραθέσεις?

Δεν μου ήρθε απο mail απλά έκανα login να δω άμα μπήκανε κάποια χρήματα που περίμενα και μου εμφανίζει αυτό
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ήρθε απο mail απλά έκανα login να δω άμα μπήκανε κάποια χρήματα που περίμενα και μου εμφανίζει αυτό

Πρέπει να βάλεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό (αυτόν που τελειώνει σε 32, όπως σου λέει) ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τον είχες καταχωρήσει στο paypal όταν είχες αποφασίσει να τον προσθέσεις.

Αν είχες βάλει παύλες, βάλε παύλες, αν είχες βάλει κενά, βάλε κενά κ.ο.κ.

Αν για κανέναν λόγο δεν τον δέχεται, επικοινώνησε με τη βοήθεια του paypal, πες τους αναλυτικά τι κάνεις, τι βάζεις κτλ, και καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό (αυτόν που τελειώνει σε 32, όπως σου λέει) ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τον είχες καταχωρήσει στο paypal όταν είχες αποφασίσει να τον προσθέσεις.

Αν είχες βάλει παύλες, βάλε παύλες, αν είχες βάλει κενά, βάλε κενά κ.ο.κ.

Αν για κανέναν λόγο δεν τον δέχεται, επικοινώνησε με τη βοήθεια του paypal, πες τους αναλυτικά τι κάνεις, τι βάζεις κτλ, και καλή τύχη!

Τα έκανα όλα δεν γίνεται τίποτα. Εστειλα mail, να δω τι θα μου πούνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εκανα προχτες μια αγορα μεσω ebay με paypal.. μετα απο λιγες ωρες συνηδητοποιησα οτι ειχα κανει λαθος αγορα η οποια ηταν 10 ευρο μεγαλυτερη απο αυτη που ηθελα να κανω με αποτελεσμα να μεινω χωρις χρηματα στη καρτα..Στελνω μηνυμα στον πωλητη για ακυρωση και τη δεχετε..μπηκα στο paypal και μου ελεγε οτι απο την αγορα αυτη τα χρηματα επιστραφησαν(refuned εγραφε).. Παω σημερα να κανω μια φθηνοτερη αγορα απο τη προηγουμενη και δε μπορω...Γνωριζετε γιατι? μηπως θελει καποιες μερες να φανει η επιστροφη στο paypal για να κανω καινουρια αγορα??ευχαριστω εκ των πρωτέρων..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...