Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν καταφέρω τίποτα άλλο με τις άλλες κάρτες, κάτι τέτοιο θα κάνω τελικά.

Θα επικοινωνησω αύριο με τις τράπεζες να μου δώσουν περισσότερες πληροφορίες μπας και υπάρχει κατι που να μπορεί να γίνει και να την δεχτεί το paypal γιατι το μήνυμα που μου βγάζει το paypal λέει οτι κάτι γίνεται με την τράπεζα...

Ελπίζω να το λύσουμε έτσι. Αν όχι βούρ για Alpha!

Link to comment
Share on other sites

Και με Attica Gift Card μπορείς να έχεις άδειο τον λογαριασμό. ;)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπόρεσα και έβαλα την χρεωστική κάρτα Κύπρου στο paypal. Μετά απο επικοινωνία με την τράπεζα (με email) για το προβλημα μου, επικοινωνησαν και μου Έπρεπε να περιμένω ειπαν μια μερα για γινει διασταύρωση των στοιχείων και μετα να ενεργοποιηθει η κάρτα απο τους ίδιους για να ισχυει κανονικα και στο ιντερνετ. Οπότε, εμπορική χρεωστική δεν κάνει, και της κύπρου κάνει κανονικά!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και την βοήθεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην alpha bank έχω διαβάσει οτι ζητάνε να υπάρχει κάποιο ποσό όπωσδήποτε στον λογαριασμό. Αλλιώς δεν γίνεται. Εγώ θέλω να το έχω για τις αγορές μέσω paypal και να βάζω τα χρήματα όταν θα είναι να πληρώσω. Θα μένει κενός δηλαδή ο λογαριασμός για κάποιο διάστημα.

 

κάποιος άλλος που να έχει δοκιμάσει κάποια άλλη κάρτα?

 

Εχω χρονια 2 καρτες χρεωστικες της Alpha.

Βαζεις ενα ποσο για να ανοιξης το λογαριασμο.

Αν ομως εχεις κατω απο 300€ μεσο ορο το εξάμηνο στο λογαριασμο αυτο, σου κρατανε 6€ εξοδα διαχειρισης, οπως ολες οι τραπεζες.

 

Τη μια απ'αυτες (Alpha, electron visa) την εχω για αγορες απο το internet, και την εχω δουλεψει αρκετες φορες στο ebay χωρις προβλημα.

 

Τωρα εχω και γω μια απορια:

Θελω να αγορασω απο Τουρκια, καποιο λογισμικο!!!! :grin:

Ο τυπος ειναι ιδιωτης, αραγε μπορω να του στειλω τα χρηματα, εφοσον εχει λογαριασμο στο Pay pal, ή ισχυει οτι και σε μας (μονο στελνουμε, δεν παιρνουμε).

Περσυ που πηρα παρόμοιο λογισμικο απο Κυπρο μερια, εκανα τη μεταφορα απο την Alpha σε καποια τραπεζα της Κυπρου, αλλα μας πηραν προμηθεια και απο τους δυο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πωσ μπορω να χρησιμοποιησω το paypal για να μπορουν να μου στελνουν χρηματα είτε να πουλαω κατι και να γινεται η πληρωμη μεσω paypal.

 

η απορια μου ειναι: τον λογαριασμο στο paypal δηλωνοντασ πιστωτικη καρτα. πωσ γινεται οταν μου στελνουν λεφτα να τα παιρνω εγω?

και αν ξερει κανενασ πωσ μπορω να το φτιαξω(διαδικασιεσ).

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα προιόν από το eBay.

Η τιμή του ήταν 129€ σύμφωνα με το http://www.xe.com!

Όταν πλήρωσα μέσω PayPal μου κράτησε 132.50€! Το ίδιο μου έχει συμβεί όλες τις φορές που έχω αγοράσει κάτι. Στην προκείμενη, για ποιον λόγο η μετατροπή συναλλαγμάτος στο PayPal είναι 3.50€ περισσότερα απ'ότι στην πραγματικότητα;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι αύριο να αποκτήσω μια visa electron στην Πειραιώς, κυρίως για αγορές από ebay μέσω paypal. Επέλεξα την Πειραιώς γιατί οι άλλες τράπεζες είχαν συνδρομή. Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο; Συνεργάζεται σωστά η κάρτα με το paypal;

Θα προτιμούσα την Attica gift card αλλά στην Καλαμάτα δεν έχει Attica bank :(

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα προιόν από το eBay.

Η τιμή του ήταν 129€ σύμφωνα με το http://www.xe.com!

Όταν πλήρωσα μέσω PayPal μου κράτησε 132.50€! Το ίδιο μου έχει συμβεί όλες τις φορές που έχω αγοράσει κάτι. Στην προκείμενη, για ποιον λόγο η μετατροπή συναλλαγμάτος στο PayPal είναι 3.50€ περισσότερα απ'ότι στην πραγματικότητα;

Το Paypal έχει διαφορετικές τιμές συναλλάγματος. Ίσως κλέβουν κι από κει κατιτίς φαίνεται. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα προιόν από το eBay.

Η τιμή του ήταν 129€ σύμφωνα με το http://www.xe.com!

Όταν πλήρωσα μέσω PayPal μου κράτησε 132.50€! Το ίδιο μου έχει συμβεί όλες τις φορές που έχω αγοράσει κάτι. Στην προκείμενη, για ποιον λόγο η μετατροπή συναλλαγμάτος στο PayPal είναι 3.50€ περισσότερα απ'ότι στην πραγματικότητα;

 

To Paypal σε χρεωνει στο νομισμα που ειναι η δημοπρασια. Συνεπως, η τραπεζα κραταει τα επιπλεον χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω...μου φαίνονται αρκετά το ποσό που κρατάει η τράπεζα!

 

Σήμερα πάλι πλήρωσα μία αγορά αξίας 220$~=166€ και με χρέωσε 172€ στο PayPal...

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτση βρε παιδιά. Mε χρεωστική κάρτα (visa electron) γνωρίζω οτι μπορώ να στείλω λεφτα, το θέμα είναι αν γίνεται να λάβω ; Ή χρειάζομαι πιστωτική γι'αυτή τη δουλεία;
Link to comment
Share on other sites

Τί να πω...μου φαίνονται αρκετά το ποσό που κρατάει η τράπεζα!

 

Σήμερα πάλι πλήρωσα μία αγορά αξίας 220$~=166€ και με χρέωσε 172€ στο PayPal...

 

Παντα στην αρχη σου τραβαει μεγαλυτερο ποσο (μαντευω οτι εχεις alpha bank) αλλα οταν περαστει η χρεωση δεν θα ειναι 172 Ευρω αλλα 1-1.5 Ευρω παραπανω απο τα 166.. Και εμενα δυστυχως μου κραταει αρκετα χρηματα ετσι η alpha bank .

 

@Faiien μπορεις και να λαβεις χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω της Alpha Bank αλλα το ιδιο καλη ειναι και της τραπεζας Πειραιως, τις δεχονται σχεδον παντου. Οποτε διαλεξε τη τραπεζα που ειναι πιο κοντα σου.
Link to comment
Share on other sites

Παντα στην αρχη σου τραβαει μεγαλυτερο ποσο (μαντευω οτι εχεις alpha bank) αλλα οταν περαστει η χρεωση δεν θα ειναι 172 Ευρω αλλα 1-1.5 Ευρω παραπανω απο τα 166.. Και εμενα δυστυχως μου κραταει αρκετα χρηματα ετσι η alpha bank .

Λάθος μάντεψες, Τράπεζα Αττικής εδώ. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Τοτε λογικα θα ισχυει το ιδιο, απλα περιμενε μερικες μερες να περαστει η χρεωση να δεις αν θα μεινει το ιδιο ποσο. Ενημερωσε μας ωστε αν δεν γινει οπως λεω να την αποφευγουμε...
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση...από τη στιγμή που υπάρχουν διαθέσιμα χρήματα σε μια κάρτα, χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια για να εμφανιστούν και στο λογαριασμό paypal που διαθέτω; Η κάρτα μου είναι η electron visa από την Πειραιώς...
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση...από τη στιγμή που υπάρχουν διαθέσιμα χρήματα σε μια κάρτα, χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια για να εμφανιστούν και στο λογαριασμό paypal που διαθέτω; Η κάρτα μου είναι η electron visa από την Πειραιώς...

 

Τα χρηματα δεν εμφανιζονται στο λογαριασμο του paypal, απλα οταν αγοραζεις κατι το paypal τραβαει χρηματα απο τη καρτα και τα στελνει σε αυτον που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα. Εχω δοκιμασει καρτα visa και της εμπορικης και της eurobank (χρεωστικες και οι δυο) αλλα δεν μου τις δεχεται το paypal! Θα τρελαθω; Γιατι δεν τις δεχεται; Μηπως οι συγκεκριμενες δυο δεν ειναι συμβατες με το paypal;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα. Εχω δοκιμασει καρτα visa και της εμπορικης και της eurobank (χρεωστικες και οι δυο) αλλα δεν μου τις δεχεται το paypal! Θα τρελαθω; Γιατι δεν τις δεχεται; Μηπως οι συγκεκριμενες δυο δεν ειναι συμβατες με το paypal;

diladi ti su vgazei to paypal?

mipws dn vazeis sosta ton kwdiko apo pisw pu exei?

Link to comment
Share on other sites

"This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."

Αυτο το μηνυμα μου βγαζει! Απο πισω εχει ενα τετραψηφιο και ενα τριψηφιο, εγω βαζω τον τριψηφιο. Επισης βαζω ολα μου τα στοιχεια στα αγγλικα. Γιατι δεν την δεχεται; Μηπως πρεπει να εχω χρηματα μεσα;

Link to comment
Share on other sites

"This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."

Αυτο το μηνυμα μου βγαζει! Απο πισω εχει ενα τετραψηφιο και ενα τριψηφιο, εγω βαζω τον τριψηφιο. Επισης βαζω ολα μου τα στοιχεια στα αγγλικα. Γιατι δεν την δεχεται; Μηπως πρεπει να εχω χρηματα μεσα;

den xerw paraxeno mu fenete...

Mporei rixe mia matia sto help alliws steile email.... :p

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ γκαντεμης ρε γαμωτο. Την καρτα της eurobank την εβγαλα μονο και μονο για το paypal και τωρα δεν λειτουργει. Θα στειλω email η θα παρω τηλεφωνο να δω τη θα μου πουνε..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...