Jump to content

Ποινικοποίηση της κουκούλας


Diplomat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα στη βδομάδα κατατίθεται στη βουλή το επίμαχο νομοσχέδιο του Υπουργείου Δικαιοσύνης που περιλαμβάνει τις αμφισβητούμενες ρυθμίσεις για τη χρήση της κουκούλας.

Υπέρ της ποινικοποίησης της «κουκούλας» τάσσεται η πλειοψηφία των πολιτών, σύμφωνα με δημοσκοπήσεις που δημοσιεύτηκαν το Σαββατοκύριακο.

Συμφωνειτε ή διαφωνειτε?

 

Νομιζω οτι ειναι ενα ενδιαφερον θεμα προς συζητηση, γι'αυτο ας προσεχουμε τι γραφουμε και πως το γραφουμε.

Ως συνηθως θα γραψω την αποψη μου αργοτερα.:)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μέσα στη βδομάδα κατατίθεται στη βουλή το επίμαχο νομοσχέδιο του Υπουργείου Δικαιοσύνης που περιλαμβάνει τις αμφισβητούμενες ρυθμίσεις για τη χρήση της κουκούλας.

Υπέρ της ποινικοποίησης της «κουκούλας» τάσσεται η πλειοψηφία των πολιτών, σύμφωνα με δημοσκοπήσεις που δημοσιεύτηκαν το Σαββατοκύριακο.

Συμφωνειτε ή διαφωνειτε?

 

Νομιζω οτι ειναι ενα ενδιαφερον θεμα προς συζητηση, γι'αυτο ας προσεχουμε τι γραφουμε και πως το γραφουμε.

Ως συνηθως θα γραψω την αποψη μου αργοτερα.:)

 

Τί; Τί ακριβώς θα λέει το νομοσχέδιο; Απαγορεύεται να φοράς κουκούλα ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ; Δηλαδή όταν πάω για σνόουμπορντ, θα πρέπει να μην βάζω την κουκούλα μου; :p

 

Ενστικτωδώς μου φαίνεται πολύ Ταλιμπανίστικος νόμος. ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα που δεν γίνονται συλλήψεις :blink:

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στη βδομάδα κατατίθεται στη βουλή το επίμαχο νομοσχέδιο του Υπουργείου Δικαιοσύνης που περιλαμβάνει τις αμφισβητούμενες ρυθμίσεις για τη χρήση της κουκούλας.

Υπέρ της ποινικοποίησης της «κουκούλας» τάσσεται η πλειοψηφία των πολιτών, σύμφωνα με δημοσκοπήσεις που δημοσιεύτηκαν το Σαββατοκύριακο.

Συμφωνειτε ή διαφωνειτε?

 

Νομιζω οτι ειναι ενα ενδιαφερον θεμα προς συζητηση, γι'αυτο ας προσεχουμε τι γραφουμε και πως το γραφουμε.

Ως συνηθως θα γραψω την αποψη μου αργοτερα.:)

 

Aisthitika oi koukoules den mou aresoun..uparxoun omws merikes pou einai modates..gousta einai auta... !

Pantws ean to skeftoume kai oi astunomoi tou diadiktiou opws kai arketoi xristes en dunami forane koukoules...kai mou thumizoun tagmatasfalites...gia na doume ti leei k to pareaki gi ola auta..:)

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι ένα εξίσου γελοίο μέτρο, από έναν γελοίο νομοθέτη

2. Δεν πα να ποινικοποιήσουν κ τον΄...καφέ?? Το πρόβλημα στην ελλάδα δεν ειναι η νόμοι, αλλα ποιοι κ πόσοι τους εφαρμόζουν...απλα κ καθαρά

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Το μέτρο αυτό θα είναι τόσο αποτελεσματικό στην καταπολέμηση των βανδαλισμών όσο το μέτρο με την απαγόρευση των ανώνυμων καρτοκινητών για την καταπολέμηση των αποδράσεων από τις φυλακές.

 

Πάντως εγώ από αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι δεν ποινικοποιείται η χρήση της κουκούλας απλά οι ποινές είναι διαφορετικές για όσους συλλαμβάνονται να διαπράττουν αξιόποινες πράξεις φορώντας κουκούλα.

 

Αν κάνω λάθος, διορθώστε με. Ορίστε και το λινκ

 

http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=86900740

 

Προσωπικά θα ήμουν περισσότερο υπέρ της απαγόρευσης της χρήσης κουκούλας παρά του να αυξάνεται η ποινή για όσους φορούν κουκούλα. Και τα 2 μέτρα όμως είναι ηλίθια και δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για καθιστε γιατι δεν το διαβασα καλα, δηλαδη αν ειναι χειμωνας και κανει κρυο και εχω φορεσει την κουκουλα και το κασκολ μεχρι πανω ωστε να φαινονται μονο τα ματια, ειμαι παρανομος;; ή πρεπει να κανω καποια αξιοποινη πραξη για να ειμαι παρανομος;:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Για καθιστε γιατι δεν το διαβασα καλα, δηλαδη αν ειναι χειμωνας και κανει κρυο και εχω φορεσει την κουκουλα και το κασκολ μεχρι πανω ωστε να φαινονται μονο τα ματια, ειμαι παρανομος;; ή πρεπει να κανω καποια αξιοποινη πραξη για να ειμαι παρανομος;:ninja:

 

Ισχυει ο,τι εγραψε ο gmac

Συγκεκριμενα:

Μετά τη συνεδρίαση της Κυβερνητικής, ο κ. Δένδιας παραχώρησε συνέντευξη Τύπου, κατά την οποία εξήγησε ότι όσοι συλλαμβάνονται να διαπράττουν τα αδικήματα της φθοράς ξένης περιουσίας της σωματικής ή θανατηφόρου βλάβης, της διατάραξης κοινωνικής ειρήνης και καλύπτουν τα πρόσωπά τους με κουκούλες, ή άλλα αντικείμενα ή αλλοιώνουν το πρόσωπό τους θα επιβαρύνονται με επιπλέον ποινές οι οποίες θα κυμαίνονται από 2-10 χρόνια.

 

@x_logic,

Μηπως μπορεις να εξηγησεις ποια η διαφορα μεταξυ ιδιωνυμου και μη ιδιωνυμου αδικηματος??

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Diplomat τι ηταν τωρα αυτό ερώτηση παγίδα?

Ποινοκολόγος κ νομικός δεν είμαι, αλλά ιδιώνυμο είναι κάτι το οποίο ξεφεύγει από τις γενικές διατάξεις, δηλαδή το ιδιαίτερο κ αντιμετωπίζεται με ειδικές τροπολογίες

 

εκτός αν αναφέρεσαι στον 4229/1929 (στον συγκεκριμένο περί "Ιδιωνυμου" νόμου επί βενιζέλου, όπως τότε λεγόταν) ο οποίος αργότερα αντικαταστήθηκε με τον 117 επί της χούντας του μεταξά, περι κομ*****σμού κ άλλα

 

Το αξιόποινο του μέτρου αλλάζει δηλαδη σύμφωνα με την φερόμενη ενδυμασία του εγκληματία? Δηλαδη αν σκοτώσεις εσύ κάποιον με κουκουλα πρέπει να φας ισόβια χωρίς ελαφρυντικά ενώ αν δεν φοράς κουκουλα, μπορεί σε μία ακροαματική διαδικασία να ισχυριστείς το ελαφρυντικό της πρόσκαιρης παράνοιας λόγω ειδικών συνθηκών???

 

Το μέτρο είναι γελοίο επαναλαμβάνω κ αυτό για το οποίο εγώ ανησυχώ είναι οι προεκτάσεις του. Και είναι γελοίο γιατι ένα μέτρο δεν κάνει ξαφνικά αποτελεσματικότερο το αστυνομικό σώμα! απλά!

 

δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, ειλικρινά κ φιλικά σου μιλάω :)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγείται, όταν ο νόμος λέει κουκούλα, δεν εννοεί τα απλά σκουφάκια ή τις κουκούλες των μπουφάν, αλλά αυτές που καλύπτουν τα χαρακτηριστικά του προσώπου και "φαίνονται" μόνο τα μάτια....:ninja:

 

Την άποψή μου αργότερα....;)

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

"""Μετά τη συνεδρίαση της Κυβερνητικής, ο κ. Δένδιας παραχώρησε συνέντευξη Τύπου, κατά την οποία εξήγησε ότι όσοι συλλαμβάνονται να διαπράττουν τα αδικήματα της φθοράς ξένης περιουσίας της σωματικής ή θανατηφόρου βλάβης, της διατάραξης κοινωνικής ειρήνης και καλύπτουν τα πρόσωπά τους με κουκούλες, ή άλλα αντικείμενα ή αλλοιώνουν το πρόσωπό τους θα επιβαρύνονται με επιπλέον ποινές οι οποίες θα κυμαίνονται από 2-10 χρόνια."""

 

Μια χαρά μου ακούγετε το μέτρο!! Επιτέλους , να πέσουν και λίγες καμπάνες στους τσόγλανους που δεν σέβονται την περιουσία κανενός!

Σήμερα έδειξε στις ειδήσεις για έναν εμπρησμό από ένα μάτσο "επαναστάτες" ...

Μάλιστα καμιά 20αριά εργαζόμενοι μείναν άνεργοι τώρα ... ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ και τις οικογένειές τους???? Το ""κίνημα της επανάστασης" ??? Θα τους "μπάσει" στην οργάνωση μήπως?

Δείτε και την είδηση :

""Πολύ σοβαρές ζημιές προκλήθηκαν στο κατάστημα επίπλων, χαλιών και φωτιστικών με την επωνυμία GMG στη λεωφόρο Κηφισίας 358, στο Χαλάνδρι, από εμπρηστική ενέργεια που σημειώθηκε γύρω στις 3 τα ξημερώματα.

http://media2.feed.gr/filesystem/images/20090323/engine/newego_LARGE_t_1101_2767129_type11495.jpg

Σύμφωνα με μαρτυρίες, ομάδα περίπου 10 ατόμων έσπασαν τα τζάμια του καταστήματος, έριξαν μέσα βόμβες μολότοφ και εύφλεκτο υγρό προκαλώντας πυρκαγιά, η οποία πήρε γρήγορα μεγάλες διαστάσεις.

 

Στο σημείο έσπευσαν 21 πυροσβέστες με 7 οχήματα, οι οποίοι κατάφεραν να θέσουν υπό έλεγχο την πυρκαγιά περίπου μία ώρα αργότερα αλλά στο μεταξύ είχε καταστραφεί το ισόγειο και ο ημιώροφος. Προανάκριση διενεργείται από την Κρατική Ασφάλεια"""" πηγή!

 

Υ.γ. ελπίζω να μην ακούσω για προβοκάτορες αστυνομικούς και "ύποπτα" κόλπα της κυβέρνησης!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μαλλον θα διαφωνησω με ολους οσους εχουν γραψει μεχρι τωρα. Καταρχας η γελοιοτητα με την οποια αντιμετωπιστηκε το νομοσχεδιο απο τα ΜΜΕ με εκανε να ειμαι θετικος ως προς την αποτελεσματικοτητα του;). Ακουστηκαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ανακριβειες οσων αφορα την εφαρμογη του νομου και το πνευμα του νομου, σε τετοιο μαλιστα βαθμο, που ακουγονταν ερωτησεις του στυλ "θα συλλαβετε και την Κοκκινοσκουφιτσα?" κτλ.:worry:

 

Δευτερον, νομιζω οτι για να απαντησουμε στο ερωτημα αν συμφωνουμε ή διαφωνουμε, πρωτα πρεπει να απαντησουμε στο ερωτημα "ποιοι ειναι αυτοι που φορουνε τις κουκουλες στις διαδηλωσεις?". Υπαρχουν ουσιαστικα 2 απαντησεις 1) ειναι μπαχαλακιδες/χουλιγκαν κτλ (επιχειρημα ακροδεξιων/δεξιων/κεντρωων) 2) ειναι ασφαλιτες προβοκατορες και λοιποι προβοκατορες (επιχειρημα αριστερων/αριστεριστων). Ως εκ τουτου, και εφοσον, ΚΑΜΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΤΕ ΕΠΙΣΗΜΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΕΙ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟ ΠΟΥ ΤΑ ΣΠΑΕΙ. :!:, θα περιμεναμε ο οποιοσδηποτε να επεδιωκε την εφαρμογη του μετρου (οι μεν 1 για να μην εχει ο καθε μπαχαλακιας την ευχερεια να τα σπαει και οι δε 2 για να προστατευσουν την αριστερα απο τους προβοκατορες), εκτος απο τους ιδιους τους κουκουλοφορους.

 

Αρα, σε μια κοινωνια που καθε πολιτικη ομαδα ειναι συνεπης με τις αποψεις της και ειλικρινης για την αποψη της, θα επρεπε να συμφωνησει με το νομοσχεδιο εκτος και αν:

α) εναντιωνεται λογω πολιτικων σκοπιμοτητων, δεν θελει για παραδειγμα ενα κομμα να συμφωνησει με το αντιπαλο κομμα που εφερε το νομοσχεδιο (το οποιο ειναι δικαιωμα της καθε πολιτικης ομαδας αλλα δεν μας λεει τπτ για την ορθοτητα του νομοσχεδιου)

β) αμφισβητει την αποτελεσματικοτητα του μετρου. Οσων αφορα την αποτελεσματικοτητα για την οποια πολλοι αλλοι εδω επισης αμφισβητησαν, βρηκα στοιχεια για 2 τουλαχιστον αλλες περιπτωσεις οπου το μετρο εφαρμοστηκε με επιτυχια. Η μια ειναι Στη Γερμανία, ο νόμος Gesetz *ber Versammlungen und Aufz*ge πέτυχε να αναστείλει την απόπειρα αναβίωσης του νεοναζισμού με διαδηλώσεις που μετατρέπονταν σε συρράξεις. Στις ΗΠΑ κατόρθωσαν σχεδόν να εξαφανίσουν την Κου Κλουξ Κλαν. Σε 18 Πολιτείες του Νότου, όπου ανθούσε αυτή η εγκληματική ρατσιστική οργάνωση, η θέσπιση του νόμου «Anti-mask law», κατά τον οποίο απαγορεύεται η κάλυψη ή αλλοίωση προσώπου σε δημόσιες συναθροίσεις, υπήρξε εξαιρετικά αποτελεσματική. (απο τρωκτικο, αλλα το αρθρο ειναι της Αλίκης Γιωτοπούλου-Μαραγκοπούλου, ομ. καθηγήτρια Παντείου Πανεπιστημίου).

Και μπορει η Ελλαδα να μην ειναι ουτε Γερμανια ουτε ΗΠΑ, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να δοκιμαζουμε μετρα που εχουν αλλου εφαρμοστει με επιτυχια. Αρα, απο μενα το νομοσχεδιο ειναι θετικο.

+1

 

@logic_x, σορρυ φιλε μου ειχα της εντυπωση οτι εισουνα δικηγορος (ουτε και εγω ξερω γιατι :)). Απλα υπηρχε μια ασαφεια στο αν το αδικημα θα ειναι ιδιωνυμο ή οχι. Τελικα βρηκα την απαντηση στο ιντερνετ.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Kαι αν αυτος που κανεις ζημιες φοραει κρανος τι γινεται????:confused:

 

Γραφτηkε παραπανω:

Μετά τη συνεδρίαση της Κυβερνητικής, ο κ. Δένδιας παραχώρησε συνέντευξη Τύπου, κατά την οποία εξήγησε ότι όσοι συλλαμβάνονται να διαπράττουν τα αδικήματα της φθοράς ξένης περιουσίας της σωματικής ή θανατηφόρου βλάβης, της διατάραξης κοινωνικής ειρήνης και καλύπτουν τα πρόσωπά τους με κουκούλες, ή άλλα αντικείμενα ή αλλοιώνουν το πρόσωπό τους θα επιβαρύνονται με επιπλέον ποινές οι οποίες θα κυμαίνονται από 2-10 χρόνια.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

β) αμφισβητει την αποτελεσματικοτητα του μετρου. Οσων αφορα την αποτελεσματικοτητα για την οποια πολλοι αλλοι εδω επισης αμφισβητησαν, βρηκα στοιχεια για 2 τουλαχιστον αλλες περιπτωσεις οπου το μετρο εφαρμοστηκε με επιτυχια. Η μια ειναι Στη Γερμανία, ο νόμος Gesetz *ber Versammlungen und Aufz*ge πέτυχε να αναστείλει την απόπειρα αναβίωσης του νεοναζισμού με διαδηλώσεις που μετατρέπονταν σε συρράξεις. Στις ΗΠΑ κατόρθωσαν σχεδόν να εξαφανίσουν την Κου Κλουξ Κλαν. Σε 18 Πολιτείες του Νότου, όπου ανθούσε αυτή η εγκληματική ρατσιστική οργάνωση, η θέσπιση του νόμου «Anti-mask law», κατά τον οποίο απαγορεύεται η κάλυψη ή αλλοίωση προσώπου σε δημόσιες συναθροίσεις, υπήρξε εξαιρετικά αποτελεσματική. (απο τρωκτικο, αλλα το αρθρο ειναι της Αλίκης Γιωτοπούλου-Μαραγκοπούλου, ομ. καθηγήτρια Παντείου Πανεπιστημίου).

Και μπορει η Ελλαδα να μην ειναι ουτε Γερμανια ουτε ΗΠΑ, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να δοκιμαζουμε μετρα που εχουν αλλου εφαρμοστει με επιτυχια. Αρα, απο μενα το νομοσχεδιο ειναι θετικο.

+1

 

Μισό, μισό. Αναφέρεσαι στην "απαγόρευση της κάλυψης ή αλλοιωσης του προσωπου σε δημόσιες συναθροίσεις", μέτρο με το οποίο θα συμφωνούσα.

 

ΔΕΝ είναι όμως το μέτρο που πρόκειται να ψηφιστεί στην Ελλάδα όπου δεν απαγορεύεται ακριβώς η χρήση κουκούλας ΑΛΛΑ τιμωρείται με ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ποινή το ΙΔΙΟ αδίκημα, ανάλογα με το αν ο τελών (<-spelling?) το αδίκημα φοράει κουκούλα ή όχι.

 

Συγκρίνεις επομένως ανόμοια πράγματα.

 

Άλλωστε σε άπειρες περιπτώσεις μέχρι τώρα βλέπουμε η αστυνομία να αδυνατεί (?) να συλλάβει τους ταραξίες για λόγους που δε νομίζω ότι σχετίζονται με το αν είχαν καλυμμένα τα πρόσωπά τους ή όχι.

 

Άλλωστε, για να ισχύσουν οι διατάξεις του νέου νόμου (αυξημένες ποινές) πρέπει πρώτα να πιάσουν τους κουκουλοφόρους, το οποίο μέχρι τώρα αδυνατούν/δε θέλουν να κάνουν. Πως ακριβώς το μέτρο λοιπόν θα βοηθήσει στη σύλληψη; Ελπίζω να μη μου πεις ότι θα λειτουργήσει αποτρεπτικά, γιατί αν δεν υπάρχουν ποτέ συλλήψεις, πως θα γίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις επομένως ανόμοια πράγματα.

 

Άλλωστε σε άπειρες περιπτώσεις μέχρι τώρα βλέπουμε η αστυνομία να αδυνατεί (?) να συλλάβει τους ταραξίες για λόγους που δε νομίζω ότι σχετίζονται με το αν είχαν καλυμμένα τα πρόσωπά τους ή όχι.

 

Άλλωστε, για να ισχύσουν οι διατάξεις του νέου νόμου (αυξημένες ποινές) πρέπει πρώτα να πιάσουν τους κουκουλοφόρους, το οποίο μέχρι τώρα αδυνατούν/δε θέλουν να κάνουν.

Δεν συγκρινω ανομοια πραγματα, συκγρινω παρομοια πραγματα, και λεω παρομοια γιατι η λογικη των μετρων ειναι ιδια!

 

Απλως στην μια περιπτωση ο νομος χτυπαει ευθεως, και στην δευτερη εμμεσως. Το νοημα, το πνευμα και κυριως το αποτελεσμα του νομοσχεδιου ειναι ομως το ιδιο, εφοσον το αποτελεσμα και στις 2 περιπτωσεις ειναι να τιμωρειται περισσοτερο αυτος που φοραει κουκουλα. Αν θελεις την αποψη μου, το νομοσχεδιο θα ηταν copy-paste των 2 παραπανω νομων, απλως για να μην ξεσηκωθει το συμπαν παραλλαχθηκε σε αυτο που λες εσυ.

 

Για το πως θα λειτουργησει ανατρεπτικα νομιζω εξυπακουεται...ο συλληφθεις θα εχει να αντιμετωπισει βαρυτερες ποινες. Αρα, αυτοι που συλλαμβανονταν μεχρι τωρα (και ειναι νομιζω ειναι λαθος να λες/λεμε οτι δεν συλλαμβανονταν κανεις, απλα απο αυτους που συλλαμβανονταν πολλοι λιγοι καταδικαζονταν) θα εχουν να αντιμετωπισουν πολυ βαρυτερες ποινες

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Diplomat οικονομολόγος ειμαι μακαρι να μουν νομικός ρε συμφορουμιτη :)...

 

Γιατί θεωρώ γελοίο το νομοθέτημα, κ σ αυτο θα απαντήσω κ στον Χασιώτη

 

Κανένας νόμος, δεν αυξάνει αυτόματα την αποτελεσματικότητα του οποιοδήποτε καταλστατικού μηχανισμού!!! Επιμένω εγώ στις προεκτάσεις του νόμου κ πολυ περισσότερο στις ΟΔΗΓΙΕΣ που θα δοθούν στα κατασταλτικά όργανα για την εφαρμογή τους κ πως αυτά θα το ερμηνεύσουν. Οι αγροφυλακες που μας φυλάττουν ειναι κατά κανόνα, αμμόρφωτοι κ ημιμαθείς χωρίς ιδιαίτερο πνευματικό επίπεδο (βλπ ματ, ζητα, ειδικους φρουρους)

 

Και για να το χοντρύνω κ λίγο παραπάνω... Δεν περιμένω, ΟΤΙ νόμος κ να ψηφιστεί, η αστυνομία να κάνει χρήση βάσει αυτού, για ανθρώπους που υπό άλλων καταστάσεων τα παίρνει με την μορφη μίζας, από νυχτερινά μαγαζιά κ ο νοών νοείτω.

 

Για μένα η Ελλάδα έχει νόμους, μαλιστα τόσους πολλούς που σε περιπτώσεις είναι κ αντικρουόμενοι μεταξύ τους

 

Πχ ερμηνεία της διάταξης...Σε συλλαλητήριο γίνεται εκτεταμένη χρήση χημικών, αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω μια κουκουλα κ να σκεπάσω μπροστά μυτη στομα

προσπαθώ μετά να αποφύγω ροπαλιές κ πέφτω σε εναν υπερβάλλοντα ζηλου, αγροφύλαξ που με μπουζουριάζει... Εκεί τι?

 

Θές να κάνεις κάτι που θα τους τσούξει? οκ μαζί σου. Συνέλαβε όποιον συλλάβεις (εαν τον συλλάβεις) κ εφόσον προκάλεσε φθορά ξένης ιδιοκτησίας, δήμευσε του περιουσιακά στοιχεία...δεν έχει αυτός? του πατέρα του ή της μάνας του...να δεις εκει πως τσουζει πραγματικά!!!!

 

Αλλά που να το κάνεις, όταν άυριο μεθ αυριο θα περάσεις απ την Ιερά Οδό βόλτα, να πάρεις το μπαξίσι σου και να πιεις κ το φραπεδάκι σου, άντε να βγάλεις κ ενα μισομπουκαλο κάβα για την παρασκευή...έχεις μούτρα???

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

 

Υ.γ. ελπίζω να μην ακούσω για προβοκάτορες αστυνομικούς και "ύποπτα" κόλπα της κυβέρνησης!:rolleyes:

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, καρατσεκαρισμένο εκ των έσω, για όσους μπορούν να το αντιληφθούν και είναι ανεξάρτητο των εκάστοτε κυβερνήσεων....Δεν είμαι σίγουρος για το ποσοστό, αλλά είναι μια κατάσταση που υφίσταται για λόγους "εσωτερικούς"....Οι ρόλοι ανάμεσα στο "λύκο" και την "γάτα" δεν είναι πάντα ξεκαθαρισμένοι, και τις περισσότερες φορές γίνονται υβριδικοί και φυσικά διαχρονικοί....Κανένας δεν τους επιβεβαιώνει και φυσικά κανένας δεν τους αρνείται...Όμως αποτελεί "κοινό" μυστικό στους παροικούντες την Ιερουσαλήμ....Κάποια στοιχεία ενίοτε βγαίνουν στο φως και ξαναμπαίνουν στο σκοτάδι, στο χώρο που κινούνται οι μυστικές υπηρεσίες με τους αδιαφανείς και άγνωστα κατευθυνόμενους σκοπούς τους....

 

Το αν τελικά θα ποινικοποιηθεί ή όχι η κουκούλα φαίνεται να είναι ένα τρικ για τους βλάκες και δεν ενδιαφέρει καν αυτούς που την ιδέα υιοθέτησαν...Είναι άλλωστε σε όλους γνωστό πως ποινικοποιημένη ή μη, πάντα θα υπάρχει και θα εκτελεί τον ΥΠΕΡΑΝΩ εντεταλμένο σκοπό της....:ninja:

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Κανένας νόμος, δεν αυξάνει αυτόματα την αποτελεσματικότητα του οποιοδήποτε καταλστατικού μηχανισμού!!! Επιμένω εγώ στις προεκτάσεις του νόμου κ πολυ περισσότερο στις ΟΔΗΓΙΕΣ που θα δοθούν στα κατασταλτικά όργανα για την εφαρμογή τους κ πως αυτά θα το ερμηνεύσουν.

Δεν νομιζω οτι ο σκοπος του νομοσχεδιου ειναι να αυξησει την αποτελεσματικοτητα του κατ. μηχανισμου, παρα μαλλον να δρασει αποτρεπτικα για τους επιδοξους ή εν'δυναμει ταραξιες.

 

Οι αγροφυλακες που μας φυλάττουν ειναι κατά κανόνα, αμμόρφωτοι κ ημιμαθείς χωρίς ιδιαίτερο πνευματικό επίπεδο (βλπ ματ, ζητα, ειδικους φρουρους)

Δλδ για να νομοθετουμε πρεπει να εχουμς PhDιδες ασυνομικους? δεν καταλαβα τι θελεις να πεις εδω. Ασε που το επιχειρημα ειναι λιγο γενικο.

 

Και για να το χοντρύνω κ λίγο παραπάνω... Δεν περιμένω, ΟΤΙ νόμος κ να ψηφιστεί, η αστυνομία να κάνει χρήση βάσει αυτού, για ανθρώπους που υπό άλλων καταστάσεων τα παίρνει με την μορφη μίζας, από νυχτερινά μαγαζιά κ ο νοών νοείτω.

Ετερον εκατερον

 

Πχ ερμηνεία της διάταξης...Σε συλλαλητήριο γίνεται εκτεταμένη χρήση χημικών, αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω μια κουκουλα κ να σκεπάσω μπροστά μυτη στομα

προσπαθώ μετά να αποφύγω ροπαλιές κ πέφτω σε εναν υπερβάλλοντα ζηλου, αγροφύλαξ που με μπουζουριάζει... Εκεί τι?

Δλδ, ετυχε να εισαι εκει που επεσαν τα δακρυγονα, ετυχε να εχεις μαζι σου μια κουκουλα για ολοκληρο το κεφαλι με 2 τρυπες στα ματια, και ετυχε να ειναι εκει καποιος κομπλεξικος που ενω δεν εκανες τπτ θα ισχυριστει οτι εκανες κατι? :p

Με αυτη τη λογικη μπορει να εισαι κοπου κοντα που μαχαιρωθηκε καποιος, να τυχαινει να εχεις μαζι σου ενα μαχαιρι μεσα στα αιματα, και καποιος κομπλεξικος αστυνομικος να σε συλλαβει για φονο...ακομα και αθωος να εισαι δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να υπαρχει νομος που να απαγορευει τα μαχαιρωματα.;)

 

Θές να κάνεις κάτι που θα τους τσούξει? οκ μαζί σου. Συνέλαβε όποιον συλλάβεις (εαν τον συλλάβεις) κ εφόσον προκάλεσε φθορά ξένης ιδιοκτησίας, δήμευσε του περιουσιακά στοιχεία...δεν έχει αυτός? του πατέρα του ή της μάνας του...να δεις εκει πως τσουζει πραγματικά!!!!

Αν το πιστευεις αυτο, τοτε επρεπε να συμφωνεις με το νομοσχεδιο, καθως το νοημα του ειναι να αυξησει το κοστος για τους κουκουλοφορους. Μπορει να μην δημευει τις περιουσιες τους, αλλα κανει κατι αναλογο.

 

Αλλά που να το κάνεις, όταν άυριο μεθ αυριο θα περάσεις απ την Ιερά Οδό βόλτα, να πάρεις το μπαξίσι σου και να πιεις κ το φραπεδάκι σου, άντε να βγάλεις κ ενα μισομπουκαλο κάβα για την παρασκευή...έχεις μούτρα???

Ας μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο καζανι.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Για το πως θα λειτουργησει ανατρεπτικα νομιζω εξυπακουεται...ο συλληφθεις θα εχει να αντιμετωπισει βαρυτερες ποινες. Αρα, αυτοι που συλλαμβανονταν μεχρι τωρα (και ειναι νομιζω ειναι λαθος να λες/λεμε οτι δεν συλλαμβανονταν κανεις, απλα απο αυτους που συλλαμβανονταν πολλοι λιγοι καταδικαζονταν) θα εχουν να αντιμετωπισουν πολυ βαρυτερες ποινες

 

Και πάλι διαφωνώ με τη λογική συνέχεια του επιχειρήματος σου.

 

Λες ότι σήμερα ελάχιστοι από αυτούς που συλλαμβάνονται καταδικάζονται. Μπορώ να το ερμηνεύσω ποικιλοτρόπως:

 

- Δεν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία λόγω της "κουκούλας". Μα και με τα νέα μέτρα, για να επιβληθούν οι αυξημένες ποινές θα πρέπει να αποδείξεις πρώτα ο συλλειφθής είναι και ο δράστης. Αν η κουκούλα σε εμποδίζει να το αποδείξεις τώρα, θα σε εμποδίζει να το αποδείξεις και τότε. Άρα δε θα επιβληθούν οι αυξημένες ποινές (αφού και πάλι ελάχιστοι θα καταδικάζονται) άρα και δε θα λειτουργήσει το μέτρο αποτρεπτικά.

 

- Δεν είναι θέμα αποδείξεων αλλά πολιτικής (και δικαστικής; ) βούλησης. Μα αν σήμερα τα δικαστήρια διστάζουν να επιβάλουν ποινές (είτε λόγω πιέσεων είτε δεν ξέρω και γω τι άλλο) πόσο πιθανόν θα είναι να επιβάλλουν τις πιο αυστηρές ποινές ξέροντας ότι θα στείλουν κάποιον στη φυλακή για ακόμα περισσότερα χρόνια;

 

Το τελευταίο ισχύει σε όλες τις μορφές τιμωρίας. Αν σε σταματήσει η τροχαία να τρέχεις και η ποινή είναι €1000 (ας πούμε) είναι πιο πιθανόν να καταφέρεις να τη σκαπουλάρεις κλαίγοντας από ότι αν η ποινή ήταν €200 αλλά αυτά τα 200 τα πλήρωνες ο κόσμος να χαλάσεις.

 

Εκτός αυτού, οι ειδικοί (δεν είμαι ένας από αυτούς) εγείρουν και θέμα συνταγματικότητας. Αν εγώ σπάσω μια τζαμαρία κι εσύ σπάσεις μια τζαμαρία, εγώ θα φάω διπλάσια χρόνια επειδή φορούσα κουκούλα;;

 

Αν θελεις την αποψη μου, το νομοσχεδιο θα ηταν copy-paste των 2 παραπανω νομων, απλως για να μην ξεσηκωθει το συμπαν παραλλαχθηκε σε αυτο που λες εσυ.

 

Δυστυχώς (και χωρις να θέλω να μιλήσω πολιτικά επειδή δεν επιτρέπεται) το ίδιο έργο το έχουμε δει να επαναλαμβάνεται πολλάκις στη χώρα μας. Ξεκινάει ένα μέτρο/νομοσχέδιο με τις καλύτερες προθέσεις και στο τέλος το τραβάνε από εδώ, το τραβάνε από εκεί για να ικανοποιήσουν τους πάντες και στο τέλος καταλήγουμε με εκτρώματα που δεν εξυπηρετούν πουθενά και πολές φορές χειροτερεύουν κιόλας την κατάσταση.

 

Καλύτερα κάτι pure με το οποίο θα ξεσηκωνόταν το σύμπαν, παρά αυτή η παράλλαξη (όπως τη λές εσύ - έκτρωμα όπως το λέω εγώ με κίνδυνο να συνταχθώ με τον όχλο των ΜΜΕ) με την οποία συνεχίζει να ξεσηκώνεται το σύμπαν και ΔΕΝ θα έχει και αποτέλεσμα για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω.

 

Diplomat οικονομολόγος ειμαι μακαρι να μουν νομικός ρε συμφορουμιτη

 

Γιατί μακάρι; Με απογοητεύεις! :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ο σκοπος του νομοσχεδιου ειναι να αυξησει την αποτελεσματικοτητα του κατ. μηχανισμου, παρα μαλλον να δρασει αποτρεπτικα για τους επιδοξους ή εν'δυναμει ταραξιες.

 

Mα για να δράσει αποτρεπτικά ένα μέτρο, πρέπει και να εφαρμόζεται! Και για να εφαρμόζεται, πρέπει ο κατασταλτικός μηχανισμός να είναι αποδοτικός.

 

Αν το πιστευεις αυτο, τοτε επρεπε να συμφωνεις με το νομοσχεδιο, καθως το νοημα του ειναι να αυξησει το κοστος για τους κουκουλοφορους. Μπορει να μην δημευει τις περιουσιες τους, αλλα κανει κατι αναλογο.

 

As above.

 

Δλδ το μέτρο αυτό θα ήταν προς τη σωστή κατεύθυνση ΑΝ οι σημερινοί κουκουλοφόροι συλλαμβάνονταν αλλά οι ποινές που προβλέπονται είναι αρκετά μικρές για να τους αποτρέψουν.

 

Δλδ να σκεφτεί ο ταραξίας (όσοι από αυτούς έχουν ζωντανά brain cells) "και να με πάνε μέσα για 6 μήνες δεν πειράζει" ενώ τώρα που οι 6 μήνες θα γίνουν 2 χρόνια (τυχαίοι οι αριθμοί) να πει - ουαου, 2 χρόνια απο τη ζωή μου είναι πολλά, θα σταματήσω να τα σπάω.

 

Ο λόγος που ακούγεται γελοίο είναι γιατί στην πραγματικότητα ο ταραξίας (ΑΝ σκέφτεται) θα σκεφτεί κάπως έτσι. "ΝΑ κι αν η ποινή είναι 6 μήνες, ΝΑ κι αν η ποινή είναι 10 χρόνια. Αφού δε θα με πιάσουν ποτέ, αλλά κι αν με πιάσουν δε θα με καταδικάσουν ποτέ".

 

Άρα, ξαναρωτάω, πως λειτουργεί αποτρεπτικά το μέτρο;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα το σφάξιμο με το μπαμπάκι για τον Diplomat που είχα υποσχεθεί κάποτε (φιλικά πάντα :p)-

 

Κάποτε είχες πει πως "δεν υπάρχει πιο φιλελεύθερος απο μένα σε αυτό το φόρουμ".

 

Τέλος πάντων, με καλύπτει ο gmac για να μην επαναλαμβανόμαστε. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις λογικές απόψεις κι από τις δύο πλευρές.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Αύξηση ποινής γι αυτούς που συλλαμβάνονται να καταστρέφουν με κουκούλα.... Μόλις αρχίσουν να συλλαμβάνουν και καταφέρουν να τους βάζουν και φυλακή τότε θα χρειαστούμε νέα κτήρια φυλακών...
Link to comment
Share on other sites

Diplomat, οκ το γνωρίζω ότι πήρα ακραία τοποθέτηση σε ακραίο γεγονός, απλά όσο ακραίο είναι να συμβεί κάτι τέτοιο, άλλο τόσο θεωρώ απίθανο το γεγονός να συλληφθούν οι κάνοντας αυτούς τους τραμπουκισμους

 

Απ την άλλη σίγουρα δεν ζήτησα PHD από έναν αστυνομικό για να κάνει τη δουλειά του.

Σίγουρα όμως περιμένεις ένα επίπεδο ανώτερο του μέσου ανθρώπου. Και ξέρεις γιατί? Γιατί πρέπει να έχεις την λογική, την ψυχρή λογική, να είσαι αποφορτισμένος συναισθηματικά κ την διορατικότητα να αποφασίσεις μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου. Σε αυτό μπορεί ενα δοκτορά να μην σε βοηθήσει, αλλα η συνεχης ενημέρωση με σεμηνάρια, στα οποία ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι δημοσιοι υπάλληλοι βάζουν μια υπογραφή κ φεύγουν είναι κάτι που θα έπρεπε να εκμεταλλευτουν

 

όπως κ οι συνεχείς εξετάσεις κ αξιολόγησή σου για την επιχειρησιακή σου δυνότητα... όπως στην γερμανία πχ ή σε κάποια σώματα στην αγγλία

 

Όμως στην ελλάδα εν έτει 2009 όταν βλέπεις την μία γκαφα μετά την άλλη, τότε αναρωτιέσαι όχι για το διανοητικό επίπεδο αλλά κ για την ψυχική κατάσταση πολλών...

 

Έχεις ένα τεράστιο όπλο στα χέρια σου κ λέγεται δημοτιή αστυνομία

 

Ποιος ο λογος να κόβουν μόνο κλήσεις? Βαζε τους να κάνουν περιπολία, άοπλοι ή τουλάχιστον μόνο με ειδικά όπλα προσωρινής καταστολής κ με σύνδεση στο κέντρο ώστε να δείνουν σήμα για άμεση επέμβαση πχ απ την ομάδα Ζ σε αξιόποινες πράξεις

 

Λύσεις υπάρχουν... Ο νόμος, από μόνος τους δεν είναι κακός, συμφωνούμε τελικά εδώ

 

Αλλά ένα τόσο σημαντικό θέμα το αντιμετωπίζουν ΚΑΙ ΑΥΤΟ με λύσεις στο πόδι

 

Επίσης προσπαθώ ρε γμτ να μην τους βάζω όλους στο ιδιο καζάνι αλλά η πραγματικότητα κανει καθε τι να με διαψεύσει... :) μακάρι να αλλάξει το πράγμα αλλά...

 

κατι τελειως αντίθετα με τους πυροσβέστες

 

α επίσης θεωρώ ότι το μισθολόγιο των σωμάτων ασφαλείας είναι ξεφτυλισμένο, όντως!!Ειναι παρα πολυ χαμηλο!

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω τη λογική στο μέτρο αυτό. Αν υπήρχε η επιχειρησιακή ικανότητα από την πλευρά της αστυνομίας, η διάθεση από τις δικαστικές αρχές και πάνω απ' όλα η πολιτική βούληση από την οποία εξαρτώνται τα παραπάνω σε αρκετά μεγάλο βαθμό το πρόβλημα θα αντιμετωπιζόταν χωρίς ανάγκη για τέτοιες - ελαφρώς γραφικές εδώ που τα λέμε - ρυθμίσεις.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

den einai thema koukoulas. Apla xreiazete kapoio koma na mhn ypologisei politiko kostos kai na efaromosei ton nomo se opoion prepei. nomoi yparxoun alla den efarmozode. logika gia politika paixnidia ,kaneis den mporei na einai sigouros. to 1995 piasane 500 tetoious.posoi apo autous phgan fylakh? paizoume apla tosa xronia kai otan energei h astynomia lene fasistes kai tetoia. H taksh den bainei me louloudia kai agalies.Dusthxws.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...