Jump to content

Η ώρα της Γης: 8:30μμ, Σάββατο 28 Μαρτίου 2009


greatst
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι είναι η Ώρα της Γης

 

Η Ώρα της Γης (EARTH HOUR) ξεκίνησε ως μία εκστρατεία ευαισθητοποίησης που καλούσε τους πολίτες του Σίδνεϊ για να σβήσουν τα φώτα τους ένα βράδυ, για μια ώρα. Η ενέργεια αυτή σύντομα μετατράπηκε σε μία από τις μεγαλύτερες πρωτοβουλίες ενάντια στην κλιματική αλλαγή παγκοσμίως. Φέτος, στις 20.30 το Σάββατο 28 Μαρτίου, καλούμε τους πολίτες σε ολόκληρο τον κόσμο να σβήσουν τα φώτα τους για μία ώρα – την Ώρα της Γης. Στόχος μας είναι να συμμετάσχουν 1 δισεκατομμύριο άνθρωποι, σε περισσότερες από 1000 πόλεις, και όλοι μαζί να αποδείξουμε πως είναι δυνατόν να δράσουμε ενάντια στην υπερθέρμανση του πλανήτη.

 

Η Ώρα της Γης ξεκίνησε το 2007 στο Σίδνεϊ της Αυστραλίας με τη συμμετοχή 2.2 εκατομμυρίων νοικοκυριών και επιχειρήσεων που έσβησαν τα φώτα τους για μία ώρα. Μόλις έναν χρόνο αργότερα η εκστρατεία μετατράπηκε σε ένα παγκόσμιο κίνημα για το κλίμα με τη συμμετοχή 100 εκατομμυρίων ανθρώπων σε 35 χώρες. Παγκοσμίως γνωστά κτίρια και τοποθεσίες όπως η γέφυρα Golden Gate και το Κολοσσαίο, σκοτείνιασαν για μία ώρα και μετατράπηκαν σε σύμβολα ελπίδας για ένα πρόβλημα που γίνεται κάθε ώρα και πιο έντονο.

 

Η Ώρα της Γης 2009 απευθύνεται σε κάθε πολίτη, κάθε επιχείρηση και κάθε ανθρώπινη κοινότητα στον πλανήτη. Μας καλεί να δράσουμε, να αναλάβουμε τις ευθύνες μας και να συμμετέχουμε ενεργά σε πρωτοβουλίες για ένα βιώσιμο μέλλον. Πασίγνωστες τοποθεσίες, μνημεία και κτίρια σε όλο τον πλανήτη θα σκοτεινιάσουν και φέτος. Άνθρωποι σε όλο τον κόσμο θα σβήσουν τα φώτα τους και θα ενώσουν για μία ώρα τις ζωές για το μέλλον του πολύτιμου πλανήτη μας.

 

Περισσότερες από 64 χώρες συμμετέχουν στην Ώρα της Γης 2009. Αυτός ο αριθμός μεγαλώνει καθημερινά, καθώς οι άνθρωποι καταλαβαίνουν πως μία τόσο απλή ενέργεια, όπως το να σβήσουν τα φώτα τους, μπορεί να έχει τόσο μεγάλη συμβολή στην έλευση της αλλαγής.

 

Η Ώρα της Γης είναι ένα μήνυμα ελπίδας και δράσης.

 

πηγή: http://www.earthhour.org/about/gr:el

 

Για να δηλώσετε τη συμμετοχή σας στο εγχείρημα: http://www.earthhour.org/signup/gr:el

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως βοηθαει η κινηση αυτη εναντια στην υπερθερμανση του πλανητη?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως βοηθαει η κινηση αυτη εναντια στην υπερθερμανση του πλανητη?

 

Υποθέτω ότι περνάει ένα μήνυμα σε επίπεδο συμβολισμού. :)

Link to comment
Share on other sites

Στόχος μας είναι να συμμετάσχουν 1 δισεκατομμύριο άνθρωποι, σε περισσότερες από 1000 πόλεις, και όλοι μαζί να αποδείξουμε πως είναι δυνατόν να δράσουμε ενάντια στην υπερθέρμανση του πλανήτη.......

σκοτείνιασαν για μία ώρα και μετατράπηκαν σε σύμβολα ελπίδας για ένα πρόβλημα που γίνεται κάθε ώρα και πιο έντονο.

 

Η Ώρα της Γης 2009 απευθύνεται σε κάθε πολίτη, κάθε επιχείρηση και κάθε ανθρώπινη κοινότητα στον πλανήτη. Μας καλεί να δράσουμε, να αναλάβουμε τις ευθύνες μας και να συμμετέχουμε ενεργά σε πρωτοβουλίες για ένα βιώσιμο μέλλον.

 

...... πως μία τόσο απλή ενέργεια, όπως το να σβήσουν τα φώτα τους, μπορεί να έχει τόσο μεγάλη συμβολή στην έλευση της αλλαγής.

Απο τα παραπανω συμπεραινω οτι η WWF θεωρει οτι η κλιματικη αλλαγη του πλανητη οφειλεται στον ανθρωπινο παραγοντα, κατι με το οποιο δεν συμφωνω. Αρα μαλλον αμφιβολη η συμμετοχη μου, αν και γενικα τετοιου ειδους κινητοποιησεις τις βλεπω θετικα.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Απο τα παραπανω συμπεραινω οτι η WWF θεωρει οτι η κλιματικη αλλαγη του πλανητη οφειλεται στον ανθρωπινο παραγοντα, κατι με το οποιο δεν συμφωνω. Αρα μαλλον αμφιβολη η συμμετοχη μου, αν και γενικα τετοιου ειδους κινητοποιησεις τις βλεπω θετικα.

 

Εάν δεν οφείλετε στον ανθρώπινο παράγοντα... που αλλού μπορεί να οφείλεται?

Link to comment
Share on other sites

Απο τα παραπανω συμπεραινω οτι η WWF θεωρει οτι η κλιματικη αλλαγη του πλανητη οφειλεται στον ανθρωπινο παραγοντα, κατι με το οποιο δεν συμφωνω.

 

Eξήγησέ μας :)

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν οφείλετε στον ανθρώπινο παράγοντα... που αλλού μπορεί να οφείλεται?

 

Στο ρέψιμο των αγελάδων..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό.Αν θυμάμαι καλά είχε γίνει και πέρσι αυτό.Πάλι καλά που είναι μέσα και ο Δήμος Κερκυραίων.Θέλω να δω αν και φέτος θα κλείσει τους servers για μία ώρα το Pathfinder όπως είχε γίνει και πέρσι.:)
Link to comment
Share on other sites

Eξήγησέ μας :)

 

Πρωτα απ΄ ολα να ξεκαθαρισω οτι δεν λεω οτι δεν υπαρχει υπερθερμανση του πλανητη, απλα λεω οτι αυτο δεν ειναι αποτελεσμα της ανθρωπινης δραστηριοτητας. Το κινημα που δρα εναντια στην υπερθερμανση του πλανητη, ειναι περισσοτερο πολιτικο (βλ. Αλ Γκορ) παρα επιστημονικο. Στην πραγματικοτητα πλειαδα επιστημονων εχουν υποδειξει την απουσια επιστημονικων δεδομενων που να αποδεικνυουν της σχεση μεταξυ της ανθρωπινης δραστηριοτητας και της παρατηρουμενης υπερθερμανσης. Αντιθετα τονιζουν το γεγονος οτι η γη εχει περασει απο πολλους κυκλους κατα τους οποιους η θερμοκρασια της ατμοσφαιρας παρουσιαζε μεγαλες αυξομειωσεις. Φυσικα, οταν ο ΟΗΕ ξοδευει δισεκατομμυρια $ για ερευνα, δυσκολα θα βγει καποιος να πει ποιο ειναι το προβλημα. Παρακολουθω το θεμα εδω και καιρο, και IMO τα επιχειρηματα που παρουσιαζονται απο αυτους που λενε οτι η υπερθερμανση του πλανητη ειναι φυσικο φαινομενο ειναι πολυ πιο πειστικα και μεθοδικα.

Παραδειγματα αυτης της αποψης μπορετε να δειτε εδω, εδω, και βιντεο

και εδω

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δεν γνώριζα ότι αυτή την αντίθετη άποψη που αναφέρεις (χωρίς βέβαια να έχω ασχοληθεί με το θέμα). Μου προκαλεί όμως το ενδιαφέρον ένα σημείο του πστ σου:

 

Στην πραγματικοτητα πλειαδα επιστημονων εχουν υποδειξει την απουσια επιστημονικων δεδομενων που να αποδεικνυουν της σχεση μεταξυ της ανθρωπινης δραστηριοτητας και της παρατηρουμενης υπερθερμανσης.

 

Άρα δεν έχουν αποδείξει ότι δεν υπάρχει σχέση, απλά έχουν υποδείξει την απουσία στοιχείων που να αποδεικνύουν τη σχέση. Είμαι σίγουρος ότι έχεις διαλέξει τις λέξεις σου προσεχτικά, άρα τις εκλαμβάνω κι εγώ έτσι.

 

Ξαναλέω ότι δε λαμβάνω θέση υπέρ της μίας ή της άλλης άποψης (γιατί δε γνωρίζω), απλά τονίζω ότι η έλλειψη απόδειξης για το causality της σχέσης δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν υπάρχει causality.

 

Tώρα ξέρω ότι θα βγει ο Snowball και θα αρχίσει τα phd-ίστικα :p

Link to comment
Share on other sites

...χαζα πραγματα...

 

κλεινεις τα φωτα και περιμενεις να ερθει η αλλαγη....:lol::lol::lol:...

 

...και απο την αλλη αναβεις το καλοριφερ με 20 βαθμους...του δινεις και καταλαβαινει του αιρκοντισιον το καλοκαιρι....αλλαζεις καθε χρονο κινητο/αυτοκινητο/τηλεοραση/ρουχα.....

 

....και αλλα ευτραπελα του συχρονου καταναλωτικου τροπου ζωης....:cry:

 

....καπου διαβασα οτι η Ελλαδα καταναλωνει 7 φορες περισσοτερο νερο και ενεργεια απο οση χρειαζεται.....:cry:....οι συμβολισμοι μας μαραναν....βεβαια ειναι ανεξοδοι....:wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δεν γνώριζα ότι αυτή την αντίθετη άποψη που αναφέρεις (χωρίς βέβαια να έχω ασχοληθεί με το θέμα). Μου προκαλεί όμως το ενδιαφέρον ένα σημείο του πστ σου:

 

εχουν υποδειξει την απουσια επιστημονικων δεδομενων που να αποδεικνυουν της σχεση μεταξυ της ανθρωπινης δραστηριοτητας και της παρατηρουμενης υπερθερμανσης

Η σωστη μεθοδολογικη προσεγγιση ειναι αυτος που υποστηριζει κατι να μπορει και να το αποδειξει και οχι το αντιθετο (εκτος απο την περιπτωση του null hypothesis που δεν ισχυει σε αυτη την περιπτωση). Οποτε αν ο Γκορ λεει οτι η υπερθερμανση του πλανητη οφειλεται στο διοξειδιο πρεπει να το στηριξει σε συγκεκριμενες μετρησεις, αντι να προσπαθησω εγω να βρω αποδειξεις οτι αυτο που λεει δεν ισχυει.

 

 

απλά τονίζω ότι η έλλειψη απόδειξης για το causality της σχέσης δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν υπάρχει causality.

Οχι δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει causality, αλλα το βαρος μιας υποθεσης οτι το ενα φερνει το αλλο δεν ειναι μεγαλυτερο απο το να ισχυριστει καποιος οτι προκαλειται απο το ρεψιμο των αγελαδων, οπως ειπε και καποιος πιο πανω. Εφοσον δλδ δεν υπαρχει αποδειξη, καθε υποθεση ειναι της πλακας...

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει causality, αλλα το βαρος μιας υποθεσης οτι το ενα φερνει το αλλο δεν ειναι μεγαλυτερο απο το να ισχυριστει καποιος οτι προκαλειται απο το ρεψιμο των αγελαδων, οπως ειπε και καποιος πιο πανω. Εφοσον δλδ δεν υπαρχει αποδειξη, καθε υποθεση ειναι της πλακας...

 

Μια μεσαία αγελάδα υπολογίζεται ότι εκλύει περίπου 542-600 λίτρα μεθανίου κάθε μέρα μέσω ερυγών και εκπνοής. Αυτό καθιστά τις αγελάδες υπεύθυνες κατά μεγάλο ποσοστό για το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Το 95% του αερίου αυτού εκλύεται μέσω των ερυγών. Το γεγονός αυτό έκανε Αυστραλούς επιστήμονες να δημιουργήσουν εμβόλιο κατά της παραγωγής μεθανίου και για την ελαχιστοποίηση του μεθανίου που παράγεται από τις ερυγές των βοοειδών.

 

Επίσης κάποιος είπε για "απουσία επιστημονικών δεδομένων".

 

The Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) concludes that anthropogenic greenhouse gases are responsible for most of the observed temperature increase since the middle of the twentieth century, and natural phenomena such as solar variation and volcanoes probably had a small warming effect from pre-industrial times to 1950 and a small cooling effect from 1950 onward. These basic conclusions have been endorsed by more than 40 scientific societies and academies of science including all of the national academies of science of the major industrialized countries.

 

Από: http://en.wikipedia.org/wiki/Global_warming

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δεν ξερω πως θα σου φανει αλλα η βικιπεντια δεν ειναι η απολυτη αληθεια;) Το λινκ που δινεται για να υποστηριξει την παραπανω προταση ειναι εδω, και μαλλον λεει πολυ διαφορετικα πραγματα απο το οτι το ρεψιμο των αγελαδων προκαλει την αυξηση της θερμοκρασιας του πλανητη.

 

The Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) concludes that anthropogenic greenhouse gases are responsible for most of the observed temperature increase since the middle of the twentieth century, and natural phenomena such as solar variation and volcanoes probably had a small warming effect from pre-industrial times to 1950 and a small cooling effect from 1950 onward.

Και αν το εψαχνες λιγο παραπανω θα εβλεπες οτι "The IPCC does not carry out research, nor does it monitor climate or related phenomena. A main activity of the IPCC is publishing special reports on topics relevant to the implementation of the UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC),[3] an international treaty that acknowledges the possibility of harmful climate change;", Επισης θα εβλεπες οτι πολλοι κορυφαιοι επιστημονες που ομως ειναι ανεξαρτητοι και ΔΕΝ ανηκουν σε εθνικες υπηρεσιες κτλ, εχουν θεσει πολλα ερωτηματα που δεν απαντηθηκαν απο τις εκθεσεις του IPCC, πχ κοιτα εδω

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω τι ειναι συνδιασμός.

 

Απο τη μία ο πλανήτης περνάει μια "θερμή" φάση αλλα κι απο την άλλη ο καταναλωτισμός και η ασυδοσία του ανθρώπου εξωθει τον πλανήτη σε χειρότερα αποτελέσματα.

 

Δεν μπορω να δεχτώ δηλαδη οτι με το να γεμίζουμε καθημερινά με τεράστειες ποσότητες και αγνώστου επικυνδυνότητας χημικες ουσίες το νερό, τον αέρα και το έδαφος και με το να καταναλώνουμε σε ταχύτερους ρυθμούς απο οτι παράγονται τα αγαθά απο τη φύση δεν εχουμε ασχημα αποτελέσματα.

Οσο προκατειλημένος κι ειναι κάποιος μπορει να το καταλάβει αυτο!

 

 

Οποιος θελει να συμετάσχει στην συμβολική διαμαρτυρία ας θυμάται οτι πολλές συσκευές όπως το ψυγείο που ειναι συνέχεια στην πρίζα και τα φορητά τηλέφωνα, p/c, modem, κλπ καταναλώνουν πιο πολυ ρευμα απο οτι μια λαμπα ... οπότε μεγάλη διαφορά στις μετρήσεις θα υπάρχει μόνο αμα κλείσουμε εντελώς τον γενικό διακόπτη στο σπίτι κι οχι απλα 2 λάμπες φωτισμού

 

υ.γ. ακόμα και το γελίο επιχείρημα της αγελάδας που καποιοι λετε παραπάνω οτι φταιει ειναι δείγμα του υπερμετρου καταναλωτισμού του ανθρώπου... δεν λεω να κόψει κανεις το φαγητό του ουτε να αλλάξει διατροφικές συνήθειες... καποιες επιχειρήσεις όμως θα μπορουσαν να σταματήσουν να παραγουν υπερβολικές ποσότητες προιόντων που στο τέλος τις πετάνε... οποιος εχει παει στρατό ή εχει δουλέψει σε εταιρείες εστιάσεως καταλαβαινει πόσο φαγητό πετιεται κάθε μέρα π.χ. γιατί τα πιάτα -κυρίως american style- εστιατορίων να ειναι τοσο υπερβολικά μεγάλα και να πετιεται τόσο κρέας (ασε που και η παχυσαρκία ειναι ενα αλλο θέμα)? Γιατι να ξεμένουν και να πετιουνται ποσότητες γαλακτοκομικών απο εταιρείες που τα χρησιμοποιουν ως πρώτη ύλη? Γιατι να τιγκάρουμε με τα 2(+1 δωρο) γιαουρτάκια καθε φορά που πάμε στο super market και στο τέλος να τα ξεχνάμε και να λήγουν στο ράφι του ψυγείου μας???

Link to comment
Share on other sites

Η σωστη μεθοδολογικη προσεγγιση ειναι αυτος που υποστηριζει κατι να μπορει και να το αποδειξει και οχι το αντιθετο (εκτος απο την περιπτωση του null hypothesis που δεν ισχυει σε αυτη την περιπτωση).

 

Tην αντιλαμβάνομαι την επιστημονική προσέγγιση, απλά ο σκοπός της επιστήμης για εμένα ως άνθρωπο ειναι να μου δώσει κάτι χρήσιμο και εφαρμόσιμο στη ζωή μου.

 

Επομένως, για να δώσω ένα παράδειγμα, το να μου λέει η επιστήμη σήμερα ότι "δεν έχει αποδειχθεί ότι η συνεχής χρήση κινητού βλάπτει τον ανθρώπινο οργανισμό" δε μου λέει τίποτα από τη στιγμή που μπορεί σε 1-2 χρόνια να αποδειχθεί τελικά αυτή η σχέση. Το γεγονός λοιπόν ότι μέχρι να αποδειχθεί αυτή η σχέση θεωρείται της πλάκας, δε μου λέει τίποτα αν τελικά αποδειχθεί. Καταλαβαίνεις νομίζω το φιλοσοφικό (αλλά ταυτόχρονα και πρακτικό!) του θέματος.

 

Δλδ μέχρι που απεδείχθει ότι το κάπνισμα προκαλεί συγκεκριμένες βλάβες στον οργανισμό, προφανώς ήταν απλά μια "θεωρία της πλάκας". Τελικά απεδείχθη ότι ισχύει.

 

Για να έρθω λοιπόν στο συγκεκριμένο παράδειγμα του global warming. Προς το παρόν δεν έχει αποδειχθεί ότι φταίει ο ανθρώπινος παράγοντας. Με βάση τη σωστή μεθοδολογική προσέγγιση λοιπόν θα πρέπει να κυκλοφορούμε όλοι με Ferrari μαρσάροντας μέρα νύχτα και να μην κλείνουμε ποτέ τα φώτα κτλ κτλ; (και δε λαμβάνω υπόψιν μου το γεγονός ότι το ζήτημα δεν είναι μόνο περί global warming αλλά αφορά και το γεγονός ότι οι πιο διαδεδομένες πηγές ενέργειας δεν είναι αστείρευτες, μολύνουν το περιβαλλον κτλ κτλ).

 

Δε λέω ότι θα αποδεχόμαστε κάθε θεωρία, βάσιμη ή αβάσιμη. Απλά λέω ότι εφόσον κάτι δεν έχει αποδειχθεί ούτε one way or another, προσέχουμε για να έχουμε; Απλοϊκό; Ίσως, αλλά εδώ δε μιλάμε για τη θεωρία του εξέλιξης όπως στο άλλο θέμα, μιλάμε για μια κατάσταση που όταν τα αίτιά της θα έχουν αποδειχθεί, η κατάσταση ίσως να είναι irreversible.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιστημονες αναφερονται συγκεκριμενα στην αυξηση της θερμοκρασιας αν δεν κανω λαθος.

Οι συνεπειες της μολυνσης που προκαλει η ανθρωπινη δραστηριοτητα δεν ειναι μονο η υπερθερμανση του πλανητη (που μπορει να μην ειναι) αλλα και αλλες 100 που δεν νομιζω να τις αμφισβητει κανενας. Δηλαδη συγκεκριμενα για τα υπευθυνα(?) αερια για την υπερθερμανση (γενικοτητα) μπορουν καποιοι να πουν πως δεν επηρεαζουν το κλιμα αλλα δεν μπορουν να πουν οτι δεν ειναι τοξικα για τους ζωντανους οργανισμους οταν τα εισπνεουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eγώ από το γυμνάσιο θυμάμαι μας έλεγαν ότι ο άνθρωπος με τους ρύπους του έχει 'χαλαρώσει' την 'ασπίδα' της Γη στην ακτινοβολία του Ήλιου.

Αυτό που λένε κάποιοι prominent scientists είναι ότι πολύ απλά η ασπίδα δεν χαλάρωσε αλλά η ακτινοβολία του ήλιου γίνεται πιο μεγάλη απο όσο αντέχει η ασπίδα (?) Σωστά τα κατάλαβα? (αν και απλοϊκά σε γελοίο βαθμό:p)

 

Το πιο πιθανόν είναι ένας συνδιασμός των δύο.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω ότι θα αποδεχόμαστε κάθε θεωρία, βάσιμη ή αβάσιμη. Απλά λέω ότι εφόσον κάτι δεν έχει αποδειχθεί ούτε one way or another, προσέχουμε για να έχουμε; Απλοϊκό; Ίσως, αλλά εδώ δε μιλάμε για τη θεωρία του εξέλιξης όπως στο άλλο θέμα, μιλάμε για μια κατάσταση που όταν τα αίτιά της θα έχουν αποδειχθεί, η κατάσταση ίσως να είναι irreversible.

 

Επισης, πρεπει να ελατωσεις και τον αυνανισμο επειδη προκαλει τυφλωση, να μην περασεις ποτε κατω απο σκαλωσια γιατι θα εχεις 10 χρονια γκαντεμια :p :p.

 

 

Πλακα κανω, ουσιαστικα δεν διαφωνω, αλλα αυτο που με εξοργιζει στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι τα τεραστια ποσα που δαπανονται απο τον ΟΗΕ, κυβερνησεις και ΜΚΟς, την ωρα που θα μπορουσαμε να ασχοληθουμε με πιο φλεγοντα ζητηματα. Τα λεφτα δεν δινονται για την αντιμετωπιση του προβληματος αλλα στην ουσια για διαφημιστικες καμπανιες και ενημερωτικα συνεδρια κτλ.

 

Οι επιστημονες αναφερονται συγκεκριμενα στην αυξηση της θερμοκρασιας αν δεν κανω λαθος.

Οι συνεπειες της μολυνσης που προκαλει η ανθρωπινη δραστηριοτητα δεν ειναι μονο η υπερθερμανση του πλανητη (που μπορει να μην ειναι) αλλα και αλλες 100 που δεν νομιζω να τις αμφισβητει κανενας.

 

Ναι, αυτο ειναι σωστο. Ουσιαστικα η μολυνση που προκαλειται ειναι πολυ πιο ουσιαστικο προβλημα, και το βλεπουμε καθημερινα πχ νεφος. Αρα καλυτερα να ασχολουμαστε με αυτο παρα να ξοδευουμε διεκατομμυρια σε ερευνες για το κλιμα...

 

Πληροφοριακα ολες οι συσκευες στο σπιτι μου ειναι Α ενεργειακης κλασης. Αλλα δεν το κανω για να μην υπερθερμανθει ο πλανητης.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Εδώ (το βρήκα λίγο βιαστικά αλλά κυκλοφορεί πάρα πολύ...) θα δείτε ένα διάγραμμα για το πως μεταβάλλεται το CO2 στην ατμόσφαιρα σύμφωνα με μετρήσεις στις πολικές περιοχές. Ακολουθεί περίπου την ανθρώπινη ανάπτυξη. Δεν είναι μόνο τα αυτοκίνητα αλλά γενικά ο τρόπος ζωής. Και η μεγάλη διαφορά τα τελευταία χρόνια είναι στις χώρες της Ασίας. Εκεί που παλιά δεν είχαν ψυγεία στα σπίτια τους, τώρα "ξύνουν το χώμα με τα νύχια για να βγάλουν άνθρακα να κάψουν" λόγω της ξέφρενης ανάπτυξης...

 

Η ατάκα στα εισαγωγικά είναι από ένα κείμενο του Χοϊδά στο τελευταίο Drive...λίγο παράξενο ως και παλαβό για τα γούστα μου αλλά κάνει κάποιες ενδιαφέρουσες αναλογίες. π.χ. η αύξηση του CO2 ανά δισεκατομμύριο πληθυσμού ήταν μεγαλύτερη παλιά, άρα ζούμε πιο οικολογικά από τους προγόνους του 1800!

 

Για να μην αρχίσω τις άσκοπες νυσταλέες φιλοσοφίες, η άποψη του Diplomat (και πολλών άλλων) ότι δεν φταίει μόνο ο άνθρωπος δεν είναι αβάσιμη. Αλλά το ότι φταίει φταίει. Πολύ. Κατανάλωση ενέργειας, δάση κτλ. Και φυσικά με τελείως συμβολικές τέτοιες ενέργειες (πρακτικό όφελος μηδέν για όσους ξέρουν έστω και ελάχιστα τι είναι ο ηλεκτρισμός και πώς παράγεται και πώς δεν αποθηκεύεται) δεν κάνουμε τίποτα... :(

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δεν ξερω πως θα σου φανει αλλα η βικιπεντια δεν ειναι η απολυτη αληθεια;)

 

Η απόλυτη αλήθεια είναι εδώ..

 

οντοπικ

Το θέμα είναι πως έχει αποδειχθεί οτι φταίει σε ένα ποσοστό ο άνθρωπος, δε χρειάζεται βέβαια να είσαι επιστήμονας για να το καταλάβεις αλλά υπάρχουν και αποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως έχει αποδειχθεί οτι φταίει σε ένα ποσοστό ο άνθρωπος, δε χρειάζεται βέβαια να είσαι επιστήμονας για να το καταλάβεις αλλά υπάρχουν και αποδείξεις

Δεν ξερω αν χρειαζεται να εισαι επιστημονας για να το καταλαβεις, παντως 2 κορυφαιοι επιστημονες του Harvard διαφωνουν μαζι σου.

No evidence can be found for catastrophic global warming from the recent rise in the air’s carbon dioxide content as a result of human activities. . Επισης ενα πολυ ενδιαφερον επιστημονικο αρθρο απο τους ιδιους μπορειτε να βρειτε εδω

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν χρειαζεται να εισαι επιστημονας για να το καταλαβεις, παντως 2 κορυφαιοι επιστημονες του Harvard διαφωνουν μαζι σου.

No evidence can be found for catastrophic global warming from the recent rise in the air’s carbon dioxide content as a result of human activities. . Επισης ενα πολυ ενδιαφερον επιστημονικο αρθρο απο τους ιδιους μπορειτε να βρειτε εδω

 

OK dude, τα διάβασα και δε βλέπω οτι διαφωνούν. Απλά λένε και οι ίδιοι πως δε μπορούν να προσδιορίσουν ακόμα το ποσοστό ευθύνης του ανθρώπου όχι όμως πως δεν υπάρχει. Βέβαια τα άρθρα είναι 12 και 9 ετών..

Δε καταλαβαίνω που διαφωνούμε, το ίδιο πράγμα λέμε. Οι λόγοι της αύξησης είναι συνδιασμός φύσης και ανθρώπου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά λένε και οι ίδιοι πως δε μπορούν να προσδιορίσουν ακόμα το ποσοστό ευθύνης του ανθρώπου όχι όμως πως δεν υπάρχει.

Δεν ξερω αν λενε ακριβως αυτο. Παντως, οντως, αν εσυ συμφωνεις με αυτα που λενε τα αρθρα, και εγω συμφωνω με αυτα που λενε τα αρθρα, τοτε προφανως συμφωνουμε και μεταξυ μας.:)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν λενε ακριβως αυτο. Παντως, οντως, αν εσυ συμφωνεις με αυτα που λενε τα αρθρα, και εγω συμφωνω με αυτα που λενε τα αρθρα, τοτε προφανως συμφωνουμε και μεταξυ μας.:)

 

Μόνο που δε συμφωνείτε ως προς το τι λένε τα άρθρα! :!::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...