Jump to content

LG Viewty Smart / Viewty II (GC900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις αν ειναι συμβατη η γραφιδα του renoir με το GC900?

Η οθόνη του viewty 2 όπως και του crystal, arena και iphone, είναι πυκνωτική! Δηλαδή δουλεύει με ηλεκτρισμό που υπάρχει στο σώμα μας. Αυτές οι οθόνες είναι πραγματικές αφής. Όλες οι υπόλοιπες (όπως και του renoir) είναι δονήσεων-πίεσης, δηλαδή απαιτούν δύναμη για να καταλάβουν το σημείο επιλογής. Έτσι, οι πυκνωτικές αποκρίνονται μόνο στο άγγιγμα των δακτύλων ενώ οι άλλες σε οτιδήποτε μπορεί να ασκήσει δύναμη. Υπάρχουν όμως μερικές γραφίδες που δουλεύουν με πυκνωτικές οθόνες. Κάνε αναζήτηση capatitive touchscreen stylus σε e-bay ή στο google για να βρείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το ku990 εχει κι αυτο τον ιδιο τυπο οθονης?

 

Όχι. Η οθόνη του είναι όπως του renoir lg kc910 (και χειρότερη), δηλαδή resistive.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

οποτε θα αγορασω πενακι συμβατο με iphone,πιστεβω να δουλεψει...

Θα δουλέψει! ;) Αλλά γιατί να πάρεις πενάκι (δεν είναι σαν το κανονικό το πενάκι, είναι πιο παχύ και άσχημο :p)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Θα δουλέψει! ;) Αλλά γιατί να πάρεις πενάκι (δεν είναι σαν το κανονικό το πενάκι, είναι πιο παχύ και άσχημο :p)

οταν γραφω μηνυματα ή οταν χρησιμοποιω το opera mini δεν με βολευει με τα δακτυλα,πολλες φορες αλλα προσπαθω να γραψω και αλλα γραφω.

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

Πηρα δωρο το crystal στην γυναικα μου , και μετα απο Νοκια που εχω εγω , εχω παθει πλακα γενικα με το LG.

Σκεφτομαι λοιπον πολυ σοβαρα και αμεσα να το παρω για μενα το viewty μιας και εμενα δεν με ενδιαφερει το πληκτρολογιο , μου αρκει η αφη , και δεν θελω να εχουμε και το ιδιο , μιας και προσωπικα το crystal για μενα ειναι ποιο γυναικειο.

Τι λετε?Να προχωρησω στην αγορα?

Σημειωση , προσωπικα επισης το θεμα καμερας κ.λ.π , λιγο με απασχολει.

Απλα ρωτω γιατι πολλοι λενε και για το arena , αλλα νομιζω αυτο ειναι και ποιο νεοτερο μοντελο.

Ευχαριστω.:)

 

EDIT: Οσο παιρνανε οι ωρες και οι ημερες τοσο πιο πολυ , θελω να το παρω τελικα.Δεν αποκλειεται απο βδομαδα να το εχω στα χερια μου.

Μου αρεσει πολυ , και με κερδιζει η LG απο την Nokia , μαλλον τελικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτί η αλλαγή από το νόκια θα σε φτιάξει. Το μόνο θέμα είνα να μην το πάρεις σαν φωτοκινητό γιατί η κάμερα του δεν λέει πολλά...
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο , το εχω καταλαβει , και εχω πια βαρεθει , τα Νοκια , γενικα ουτως η αλλως , κι οσο για την καμερα ενταξει δεν τρελλαινομαι να βγαζω φωτο απο το κινητο γενικα.

Απλα διαβασα πολλα παιδια , που λενε και για το ΑΡΕΝΑ , αλλα μαλλον το λενε για θεμα καμερας , απ'οτι καταλαβα , και οπως λεω επισης και τι Viewty , ειναι και πιο καινουργιο μοντελο , και μου αρεσει πιο πολυ εμφανισιακα.

Αρκει οταν συνδεω ακουστικα/car kit να αλλαζει αυτοματα το προφιλ του , οπως κανουν και τα Νοκια , και κατι που απ'οτι ειδα δεν κανει το crystal.

Tελος σημαντικο στοιχειο για μενα ειναι η αυτοματη και αμεση συνδεση με το αυτ/το μου με το εργοστασιακο του carkit που εχει μεσω ΒΤ , κατι που εκτος απο το 5800 μου εκαναν και μου κανουν ολα τα Νοκια , και επισης και το crystal της συζυγου μου , που το δοκιμασα εξ'επι τουτου , και ηταν κι αυτο σημαντικο στοιχειο περαν ολων των αλλων που αναφερω , για να φυγω απο τα Νοκια , και να προχωρησω στην αγορα του.:)

 

EDIT:Να ρωτησω κατι αλλο? Υπαρχει δυνατοτητα facebook & msn messenger?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν λογαριάζεται για 8 Megapixel. Δεν είναι καθόλου καλή
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Τι το κακό έχει η κάμερά του?

 

Έλα ντε! Μια χαρά είναι η κάμερα του. Ειδικά τη μέρα οι φωτογραφίες αγγίζουν την τελειότητα! Εντάξει, από το απογευματάκι και μετά δεν βγάζει τόσο κάλες φώτο αλλά τη μέρα βγάζει τέλειες.

 

Άσχετο: Πότε θα'ρθει η ώρα αυτό το topic να γίνει "Επισημασμένο";

Link to comment
Share on other sites

 

EDIT:Να ρωτησω κατι αλλο? Υπαρχει δυνατοτητα facebook & msn messenger?

Για το facebook δεν υπάρχει application, για το msn μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ebuddy.

Τι το κακό έχει η κάμερά του?

 

Έλα ντε! Μια χαρά είναι η κάμερα του. Ειδικά τη μέρα οι φωτογραφίες αγγίζουν την τελειότητα! Εντάξει, από το απογευματάκι και μετά δεν βγάζει τόσο κάλες φώτο αλλά τη μέρα βγάζει τέλειες.

 

Άσχετο: Πότε θα'ρθει η ώρα αυτό το topic να γίνει "Επισημασμένο";

Προσωπική άποψη:Περί κάμερας, η LG και στο GC900 και στο Crystal GD900, έκανε βήματα πίσω.Και τα 2 βγάζουν πανομοιότυπες φωτογραφίες ποιοτικά.Είναι μέτρια-καλά την ημέρα και κακά το βράδυ.Ουσιαστικά τις ίδιες βγάζει και το Αρένα.Και ενώ στην περίπτωση των Crystal & Arena, μπορούμε να τους "συγχωρήσουμε", στην περίπτωση του GC900, δε δικαιολογούνται, διότι πλάσαραν το κινητό ως καινοτόμο στον τομέα της φωτογραφίας.Τα γνωστά sites που κάνουν reviews έχουν αποκλείσει τα GC900 & GD900 από συγκρίσεις με άλλα 8άρια camera phones, μιας και απλούστατα δεν είναι ανταγωνιστικά.Το Renoir πχ βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες-για να μην παρεξηγηθώ βέβαια, μόνο στον τομέα -φωτογραφία- είναι καλύτερο.

Eν κατακλείδι λοιπόν, και στα 3 μοντέλα που έβγαλε η LG, τα flagships της,Αχίλλειος Πτέρνα και των τριών είναι η ποιότητα στην κάμερά τους.Φυσικά κάνανε και άλλα βήματα πίσω (βλέπε 3GP στο βίντεο).

Έγινε Sticky το παρόν :)

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Για το facebook δεν υπάρχει application, για το msn μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ebuddy.

Να αναφέρουμε ότι κάποια στιγμή θα έρθει το Microsoft OneApp που θα έχει αυτά και άλλα καλούδια για μη smart τηλέφωνα

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την ομορφη παρεα σας!

Προκειται να προχωρισω στην αγορα νεου κινητου και το Viewty μου φαινεται καλο Value4Money ωστοσο σαν κατοχοι του 8ελω να σας ρωτησω καποια πραματα.

 

Γενικα το budget μου ειναι μεχρι 450ε και ειμαι αναμεσα σε μεταχειρησμενο iphone3g (η τιμη του επεσε με την ανακοινωση του 3gs) η ενος νεου Viewty.

 

1. Μπορουμε να "περασουμε" διαφορα προγραμματα πλοηγησης οπως Garmin κτλ? και αν ναι, ποια? πως χαρακτηρίζετε την καλυψη του Gps?

 

2. Διαβασα αρκετα πραγματ σε προηγουμενες σελιδες για την φωτογραφικη.. Γενικα κινήται σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο τυπου Cyber-shot 5.0Mp?

 

3. το μενου η πλοηγηση και η πληκτρολογηση πως ειναι?

 

4. θα ξαναγοραζατε το viewty σας??

 

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

Οποτε για να εχω msn messenger κανονικα & facebook , και απο την στιγμη που δεν ειναι πρωτη μου επιλογη η καμερα , να παω σε Windows?

Ελα που μου αρεσει αυτο το κινητο ομως?

Εδω που τα λεμε , πιο πολυ wi fi θα χρησιμοποιω , γενικα ομως μην φανταστειται..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την ομορφη παρεα σας!

Προκειται να προχωρισω στην αγορα νεου κινητου και το Viewty μου φαινεται καλο Value4Money ωστοσο σαν κατοχοι του 8ελω να σας ρωτησω καποια πραματα.

 

Γενικα το budget μου ειναι μεχρι 450ε και ειμαι αναμεσα σε μεταχειρησμενο iphone3g (η τιμη του επεσε με την ανακοινωση του 3gs) η ενος νεου Viewty.

 

1. Μπορουμε να "περασουμε" διαφορα προγραμματα πλοηγησης οπως Garmin κτλ? και αν ναι, ποια? πως χαρακτηρίζετε την καλυψη του Gps?

 

2. Διαβασα αρκετα πραγματ σε προηγουμενες σελιδες για την φωτογραφικη.. Γενικα κινήται σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο τυπου Cyber-shot 5.0Mp?

 

3. το μενου η πλοηγηση και η πληκτρολογηση πως ειναι?

 

4. θα ξαναγοραζατε το viewty σας??

 

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων

 

1. Καλό πρόγραμμα πλόηγησης που μπορείς να περάσεις είναι το Wisepilot γιατί είναι java, αλλά όχι τζάμπα. To Garmin ξέχασέ το!

2. Τη μέρα βγάζει εξαιρετικές φωτογραφίες, το απόγευμα και μετά τα χαλάει αρκετά. Πρέπει να το ψάξεις λίγο με τις ρυθμίσεις αλλά και πάλι τη νύχτα είναι χάλια λόγω μικρού φωτισμού....

3. Το μενού και η πληκτρολόγηση είναι αρκετά καλή για touch phone.

4. Μάλλον όχι, γιατί το GPS επί της ουσίας είναι ανύπαρκτο.

Link to comment
Share on other sites

αγορασα πριν 2 μερες το Viewty κι εχω μεινει ΠΟΛΥ ευχαριστημενη, ειναι το πρωτο μου touch-screen τηλεφωνο πριν ειχα Nokia N95 8GB ...

ΕΝΑ μειον του βρηκα: στον τροπο που πρεπει να απαντας σε εισερχομενες κλησεις..δεν ειναι καθολου πρακτικο να πρεπει να κιλας το δαχτυλο πανω στη οθονη, σημαδευοντας καλα κλπ/... ειδικα οταν βιαζεσαι! μεχρι να απαντησεις ο αλλος το'χει κλεισει.:mad:

Εσεις τι γνωμη εχετε σ'αυτο το τροπο απαντησης εισερχομενων κλησεων?;)

Link to comment
Share on other sites

είναι χάλια, καψόνι σκέτο! Ωστόσο έχει βγει κάποια αναβάθμιση διαβάζοντας σε κάποια forums που αντικαθιστά αυτό το τρόπο απάντησης, με 3 κουμπιά τα οποία απλά τα πατάς. Δεν έχω βρει όμως κάποιον να την έχει δοκιμάσει. Δε ξέρω αν επικοινωνήσουμε με την LG μπας και μάθουμε τι μπορούμε να κάνουμε!
Link to comment
Share on other sites

είναι χάλια, καψόνι σκέτο! Ωστόσο έχει βγει κάποια αναβάθμιση διαβάζοντας σε κάποια forums που αντικαθιστά αυτό το τρόπο απάντησης, με 3 κουμπιά τα οποία απλά τα πατάς. Δεν έχω βρει όμως κάποιον να την έχει δοκιμάσει. Δε ξέρω αν επικοινωνήσουμε με την LG μπας και μάθουμε τι μπορούμε να κάνουμε!

 

Στοιχηματίζω οτι έχει βγεί ελληνική νέα αναβάθμιση. Γιατί δεν το συνδέεις στο pc suite να δείς τί θα σου πεί. Επίσης, αν θές τηλεφώνησε στην υποστήριξη και πες τι έκδοση έχεις και αν υπάρχει νεότερη.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς!! Αυτο με τον τροπο απαντησης δεν καταλαβα καλα τι γινεται?

Για εξηγησε μας , γιατι εχω ψηθει πολυ και ειμαι ετοιμος να το παρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις εισερχόμενη κλήση, για να.... καταφέρεις.... να απαντήσεις, επειδή η συσκευή ΔΕΝ έχει πραγματικά κουμπιά (μόνο ένα αλλά αυτό είναι για να απορρίπτεις τις κλήσεις μόνο) έχει στο κέντρο και κάτω ένα εικονικό τετράγωνο κουμπί. Για να απαντήσεις θα πρέπει να "σύρεις" το κουμπί προς τα αριστερά. Τώρα για να συμβεί αυτό θα πρέπει να έχεις καθαρά χέρια, καθαρή οθόνη κτλ. γιατί καμιά φορά δε το δέχεται με τίποτα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Α! Αυτο τοτε βρε παιδια ειναι ενα θεμα....

Προσωπικα στο αυτ/το δεν με ενδιαφερει αυτο το θεμα , γιατι απαντω απο τα χειριστηρια στο τιμονι απο το εργοστασιακο car kit.

Ομως απο κει και μετα ειναι ενα θεμα , που ειλικρινα με εκοψε τωρα , και με εβαλε σε σκεψεις για την αγορα του.

Δηλαδη δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος , καπως να διορθωνεται ?

Ας πουμε το κουμπι αυτο το ενα που εχει εκτος οθονης , δεν γινεται να απανταει στις κλησεις?

Μαλλον θα αρχισω να βλεπω και το arena αλλα σε μαυρο χρωμα , αν και πιο πολυ εμφανισιακα , μου αρεσει το viewty smart.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όχι δε γίνεται, μόνο με αναβάθμιση!!! Θα δοκιμάσω να πάρω τηλέφωνο αύριο στην LG να δω τι θα μου πουν!

Πάντως στη θέση σου θα περίμενα 1 μήνα να βγει το Satio που μαμάει και υποστηρίζει και Flash στο ίντερνετ και έχει και 12mpixel ποιοτικής κάμερας! Εγώ αν η τιμή του Satio είναι καλή, μάλλον θα το πουλήσω το LG για να πάρω το ericsson!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...