Jump to content

Wind Edge 2009


sideras1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισως εννοιει οχι ταχυτητα συνδεσης, αλλα αποκρισης. Εχω παρατηρησει οτι σε ωρες υψηλου φορτου στο 3G, σελιδες αργουν να φορτωσουν στο κινητο (opera mini) επειδη τα requests εχουν καθυστερηση, αμα το γυρισεις σε 2G ξεμπουκωνει και παει σφαιρα το κινητο , αλλα φορτωνει αργα η σελιδα λογω ταχυτητας. Αμα το EDGE συνδιαζει τα δυο καλα , μια χαρα. Αλλα για browsing, ειδικα απο το κινητο, πρακτικα δεν εχει καμια διαφορα το EDGE απο το 3G.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ισως εννοιει οχι ταχυτητα συνδεσης, αλλα αποκρισης. Εχω παρατηρησει οτι σε ωρες υψηλου φορτου στο 3G, σελιδες αργουν να φορτωσουν στο κινητο (opera mini) επειδη τα requests εχουν καθυστερηση...

 

Αυτό ισχύει μόνο στην WIND :p

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Το EDGE σου δίνει στην καλύτερη περίπτωση 236Kbps ενώ το 3G 7.2Mbps μάλλον μεγάλο κλικ είναι :)

 

Εκτός αν εννοείς R99 οπότε 384Kbps άρα το EDGE σου δίνει το 61% της ταχύτητας. Πάλι, δεν είναι κλικ.

 

To ΗSDPA δινει 7.2mbps.Το απλο 3G δινει 384kbps.Ειναι ατοπο να συγκρινουμε το EDGE με το 3G.Η συγκριση γινεται με το απλο 2.5G (GPRS).Εκει το EDGE ειναι πολυ ανωτερο.Δηλαδη μια περιοχη που ειχε μονο απλο 2.5G και τωρα απεκτησε EDGE(2.75G) θα εχει πολυ καλυτερες ταχυτητες.Eπίσης με τη χρήση του EDGE μπορούν να εξυπηρετηθούν τρεις φορές περισσότεροι συνδρομητές ανά περιοχή από ότι με το GPRS, να τριπλασιαστεί η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων ή απλά να απελευθερωθεί χώρος για την βελτίωση της ποιότητας των φωνητικών υπηρεσιών. Με αυτόν τον τρόπο, γίνεται θεωρητικά εφικτή η παροχή υπηρεσιών τηλεσυνδιάσκεψης, αναπαραγωγής video σε πραγματικό χρόνο καθώς και Web Browsing σε ιδιαίτερα υψηλές ταχύτητες.Γενικοτερα με ενα καλο EDGE εχεις πολλα πλεονεκτηματα σε σχεση με το απλο GPRS.Εχει μελλον το EDGE ακομη http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=167754&highlight=EDGE

Link to comment
Share on other sites

To ΗSDPA δινει 7.2mbps.

 

To HSDPA είναι 3G. Συγκεκριμένα Release5 (το πρώτο 3G είναι Release 99). Και δίνει τώρα 7.2Mbps, στο άμεσο μέλλον 14.4Mbps, σε ένα-δύο χρόνια 28Mbps (HSPA+).

 

 

Η συγκριση γινεται με το απλο 2.5G (GPRS).Εκει το EDGE ειναι πολυ ανωτερο.Δηλαδη μια περιοχη που ειχε μονο απλο 2.5G και τωρα απεκτησε EDGE(2.75G) θα εχει πολυ καλυτερες ταχυτητες.Eπίσης με τη χρήση του EDGE μπορούν να εξυπηρετηθούν τρεις φορές περισσότεροι συνδρομητές ανά περιοχή από ότι με το GPRS

 

Η χωρητικότητα του δικτύου δεν επηρεάζεται από το EDGE. Το μόνο που επηρεάζεται είναι οι ταχύτητες.

 

ή απλά να απελευθερωθεί χώρος για την βελτίωση της ποιότητας των φωνητικών υπηρεσιών.

 

Χώρος;;;; Πού;

 

Βρε παιδιά, καταλάβετέ το, το EDGE απλά αλλάζει την διαμόρφωση από GMSK σε xPSK στον αέρα, με αποτέλεσμα να περνάνε περισσότερα δεδομένα ανά χρονοθυρίδα, τίποτε άλλο.

 

Οι ίδιες χρονοθυρίδες θα χρησιμοποιούνται ανά συχνότητα για δεδομένα, όπως και με το GPRS, αφήνοντας ανεπηρέαστη τη χωρητικότητα του δικτύου.

 

Με αυτόν τον τρόπο, γίνεται θεωρητικά εφικτή η παροχή υπηρεσιών τηλεσυνδιάσκεψης, αναπαραγωγής video σε πραγματικό χρόνο καθώς και Web Browsing σε ιδιαίτερα υψηλές ταχύτητες.Γενικοτερα με ενα καλο EDGE εχεις πολλα πλεονεκτηματα σε σχεση με το απλο GPRS.Εχει μελλον το EDGE ακομη http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=167754&highlight=EDGE

 

Με το EDGE;;;;;

 

Πόσα κινητά ξέρεις να υποστηρίζουν τηλεσυνδιάσκεψη πάνω από EDGE;

 

Ξέρεις ότι τα 59.2Kbps ανά χρονοθυρίδα στον αέρα μπορείς να τα πιάσεις μόνο αν είσαι αγκαλιά με την κεραία; Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων θα έχεις κάτι ελαφρά περισσότερο από GPRS. Κι εκεί όχι τηλεσυνδιάσκεψη, ούτε την αρχική σελίδα του myphone.gr δεν θα μπορείς να φορτώσεις.

 

Και τέλος, το EDGE το μοναδικό μέλλον που έχει είναι ως gap-filler προς χρήση στις περιοχές που θα αργήσουν πολύ να δουν 3G.

 

Kι αυτό μόνο γιατί δεν έχουν αναπτυχθεί τα αναγκαία ρυθμιστικά πλαίσια για την απελευθέρωση της χρήσης του φάσματος των 900MHz για το 3G. Όταν γίνει κάτι τέτοιο, το EDGE θα εκλείψει.

 

Διαφωνώ ... πολύ.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

EDGE is standardized by 3GPP as part of the GSM family, and it is an upgrade that provides more than three-fold increase in both the capacity and performance of GSM/GPRS networks.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Για το 2ο,μάλλον το κινητό σου ‘‘έκατσε‘‘ σε άλλο κανάλι απ’της αδερφής σου,το οποίο δεν παρείχε edge!Δεν έχει σημασία που βρισκόσασταν στον ίδιο χώρο!

Όταν λες "κανάλι" τι εννοείς;:confused:Χθές το βράδυ είδα για πρώτη φορά το σήμα "E" δίπλα από τις μπάρες του σήματος αλλά για 5-6 δευτερόλεπτα.Μετά ξαναγύρισε αμέσως σε Gprs.Λες άμα αλλάξω συσκευή να βγεί ξανά και μόνιμα το "E" ή είναι θέμα κάρτας sim;:worry:

Link to comment
Share on other sites

λογικα συσκευης αλλα μπορει ακομα το δικτυο να ειναι σε περιορισμενη περιοχη..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κανείς έχει χρησιμοποιήσει το EDGE να μας πει πώς τα πάει;

 

Μόνο η ένδειξη στην οθόνη δεν αρκεί :)

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Εγω σήμερα το πρωί ειδα edge στη γλυφάδα όταν άνοιγα μιά σελίδα μεσω wind plus. Σιγουρα μου φορτωσε τη σελίδα πολύ ταχύτερα απ'οτι με gprs.
Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κανείς έχει χρησιμοποιήσει το EDGE να μας πει πώς τα πάει;

 

Μόνο η ένδειξη στην οθόνη δεν αρκεί :)

 

Στο Βόλο το EDGE με BIS είναι σφαιράτο στο άνοιγμα ιστοσελίδων...τώρα δε ξέρω ακριβώς ταχύτητα...θα δοκιμάσω να κατεβάσω κανένα αρχείο και θα σας πω!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με το customer care. Μετά από το (αναμενόμενο) "τι εννοείτε edge" με έβαλε on hold, μίλησε με κάποιο άλλο τμήμα και με ενημέρωσε πως "το edge (που είναι κάτι ενδιάμεσο ανάμεσα σε gprs και 3g, μπλα, μπλα, μπλα) θα ενεργοποιηθεί σταδιακά κυρίως σε περιοχές που δεν έχουν κάλυψη 3g. Φυσικά ούτε λόγος για τις περιοχές αλλά και για κάποιο time frame στο οποίο θα γίνει αυτό. Τουλάχιστον ήξεραν κάτι γι αυτό όμως, κάτι που δεν περίμενα!!
Link to comment
Share on other sites

+1

μετά από 1.5+ χρόνο σήμερα έβαλα την κάρτα μου Wind στο παλιό μου κινητάκι Moto V360 και βλέπω το E :wacko:

 

Επιβεβαιώνω ότι έχει παρατηρηθεί το σηματάκι E στο δίκτυο της Wind και στο Βόλο.

Έχω και στο σπίτι μου edge...

MyPhone history: Nokia 3310/6510 / Motorola V535/ V360 / Ubiquio 401 / O2 XDA Flame / Omnia i900 / GB T600 / Nokia 5230 / Huawei Ideos X5 / Toshiba AT100 / Samsung Duos / Lenovo 3500H /:cool:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με το customer care. Μετά από το (αναμενόμενο) "τι εννοείτε edge" με έβαλε on hold, μίλησε με κάποιο άλλο τμήμα και με ενημέρωσε πως "το edge (που είναι κάτι ενδιάμεσο ανάμεσα σε gprs και 3g, μπλα, μπλα, μπλα) θα ενεργοποιηθεί σταδιακά κυρίως σε περιοχές που δεν έχουν κάλυψη 3g. Φυσικά ούτε λόγος για τις περιοχές αλλά και για κάποιο time frame στο οποίο θα γίνει αυτό. Τουλάχιστον ήξεραν κάτι γι αυτό όμως, κάτι που δεν περίμενα!!

 

Παντως στην Δραμα, που υπαρχει 3G εχει και Edge. Σημερα βεβαια ειδα, οτι απο edge παει σε Gprs και το αντιθετο, στο ιδιο σημειο

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παντως στην Δραμα, που υπαρχει 3G εχει και Edge. Σημερα βεβαια ειδα, οτι απο edge παει σε Gprs και το αντιθετο, στο ιδιο σημειο

 

Το ξέρω, πρόσφατα ήμουν στη Δράμα όπου το διαπίστωσα κι εγώ. Οπως επίσης και σε άλλες περιοχές, ακόμα και σε 2-3 σημεία στην Αθήνα που υποτίθεται πως υπάρχει σχεδόν παντού (λέμε τώρα) κάλυψη 3G. Καλοδεχούμενο είναι, όπου και εαν είναι αν και προτιμητέο σε περιοχές χωρίς 3G. Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να ενεργοποιηθεί πανελλαδικά μιας και ακόμα και σε περιοχές με κάλυψη 3g βοηθά μέσα σε κτίρια που το 3g (η 2100 εκδοχή του τουλάχιστον) υστερεί μιας και λόγω συχνότητας χρειάζονται ίσως οι διπλές κεραίες για κάλυψη εφάμιλλη με αυτή του GSM900. Χώρια που το edge δε ....ρουφάει τη μπαταρία των κινητών σε αντίθεση με το UMTS προσφέροντας σχετικά decent ταχύτητες για βασικό browsing...

Τώρα το εαν όντως θα το ενεργοποιήσουν πανελλαδικά είναι άλλο θέμα. Θεωρητικά όλα τα BS από μια χρονολογία και μετά το υποστηρίζουν με firmware update. Βέβαια τα ενδεχόμενα licences που πιθανόν να μην έχουν αγοραστεί είναι άλλο θέμα.. :whistle:

Το ίδιο ισχύει και για τυχόν αναβάθμιση του backbone μιας και τα 53.6 του gprs ξαφνικά θα γίνουν 100 - 200 θεωρητικά και μάλλον θα μπουκώσουν αν η κίνηση είναι μεγάλη..

 

Παρεπιπτόντως γνωρίζει κανείς εαν ΟΛΑ τα BS συνδέονται με circuit switched κυκλώματα (E1, E3, κτλ.) με το backbone? Το αναφέρω επειδή διάβασα πιο πάνω σε αυτό το thread πως η πιο γρήγορη ταχύτητα data transfer με το edge πιθανόν να απελευθερώνει χρόνο από τα timeslot στα uplink των BS. Πιο λογικό μου φαίνεται να υπάρχουν και packet-switched uplinks (π.χ. ip-based)...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ησουν στην Δραμα, δοκιμασες τις ταχυτητες; Πως ηταν; Η οχι;

 

Το ίδιο όπως και σχεδόν σε όλες τις περιοχές που έχω δει EDGE. Σαφώς αναβαθμισμένη ταχύτητα browsing, αυτό είναι εμφανές από την πρώτη στιγμή. Στη Δράμα δεν έχω κάνει μετρήσεις, όμως σε άλλες περιοχές που έχω μετρήσει download rate έχω average περίπου 15ΚΒ/sec με μέγιστο τα 20 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ειμαι καινούργιος στο φορουμ. Να σας ενημερώσω επισης οτι δεν γνωριζω και τα τρελα πραγματα γιατι ειμαι και 13 χρονών (είμαι χαζό ακόμα:p).μένω στη μονεμβάσια λακωνίας. ξέχασα να πω οτι σήμερα έβαλα wind sim γιατι ειδα αυτο το θέμα στο forum. Εδω η wind δεν έχει και το καλύτερο σήμα. εχω διαπιστώσει ομως οτι η ταχυτητα του σερφινγκ είναι η ιδια περιπου με αυτη της vodafone στη περιοχή (5-10kbps). edge δεν εμφανίζει εδώ αλλα θα δοκιμασω και σε άλλες πόλεις και χωριά της λακωνίας:). πάντως να ξέρετε οτι το μόνο δίκτυο 3ης γενιάς στο νομό αυτο απο τη wind είναι στους μολάους και το γύθειο, εκέι, ανάμεσα και λίγο παραπέρα. επίσης είχα κάνει αναζήτηση δικτύων 3g από μια συσκευή ενός φίλου μου και βρήκε δίκτυο της wind:worry:. λογικά θα είναι πολύ αχνο και ετυχε να το βρει, γιατι αποκλείεται να υπάρχει 3g κάλυψη αφού στη wind μου είπαν οτι δεν υπάρχει. θα ψαξω να βρω που πιάνει edge στο νομο αυτό και θα σας το πω.:cool:
.:Sony Ericsson C510:.:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επικοινωνησα μερικές φορές με το cc και μια γυναικα μου ειπε οτι υποστηρίζει σε δοκιμαστικο σταδιο ακόμα το edge και υπάρχει στην περιοχή μου κι άλλοι όχι. Εγώ δεν το έχω πιάσει. Μόλις το πιάσωθα σας το πώ. :D
.:Sony Ericsson C510:.:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επικοινωνησα μερικές φορές με το cc και μια γυναικα μου ειπε οτι υποστηρίζει σε δοκιμαστικο σταδιο ακόμα το edge και υπάρχει στην περιοχή μου κι άλλοι όχι. Εγώ δεν το έχω πιάσει. Μόλις το πιάσωθα σας το πώ. :D

Καταρχήν μερικοί υπάλληλοι στο cc της Wind δεν ξέρουν ούτε τι είναι το Edge.Να λες πάλι καλά που κάποια ήξερε τι είναι και σου είπε μάλιστα ότι έχει και η περιοχή σου σε δοκιμαστικό επίπεδο.:)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα "εντοπίστηκε" EDGE στην Αττική Οδό στην έξοδο Κύμης. Επίσης στα Οινόφυτα Βοιωτίας και συγκεκριμένα στη βιομηχανική περιοχή (Τσεφλίκι) παρόλο που εκεί υπήρχε κάλυψη HSDPA.
Link to comment
Share on other sites

Στο Βόλο το edge έχει ταχύτητα 20kb/sec....Μετά από "μεσημεριανές" μετρήσεις σήμερα από καλό server;) Με BIS και blackberry bold μετρήθηκε η ταχύτητα + -76dBm σήμα σε εσωτερικό χώρο:) Δεν είναι και άσχημα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...