Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα Lag στην αρχική οθόνη όταν άλλαζα screens. Έκανα wipe και φαίνεται να έστρωσε.

 

Ολα καλά τότε. Πάντως κατά τη γνώμη μου δοκίμασε και το launcher pro.

Ειναι εξίσου γρήγορο με το default home και πιο παραμετροποιησιμο. Επίσης το συρτάρι με τις εφαρμογές είναι πιο ωραίο και πιο γρήγορο από το κανονικό.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ολα καλά τότε. Πάντως κατά τη γνώμη μου δοκίμασε και το launcher pro.

Ειναι εξίσου γρήγορο με το default home και πιο παραμετροποιησιμο. Επίσης το συρτάρι με τις εφαρμογές είναι πιο ωραίο και πιο γρήγορο από το κανονικό.

 

Οκ! :) Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκανα αλλαγη spl απο 1.76.0009 και μετα δεν μπορω να μπω σε fastboot mode για να δω αν ηταν επιτυχες...και φυσικα ουτε να αλλαξω radio, τι πρεπει να κάνω?

 

EDIT: Νταξει εκανα λαθος πατημα του πισω και του power...:P

Edited by tass0s
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκανα αλλαγη spl απο 1.76.0009 και μετα δεν μπορω να μπω σε fastboot mode για να δω αν ηταν επιτυχες...και φυσικα ουτε να αλλαξω radio, τι πρεπει να κάνω?

 

Ποιες οδηγίες ακολούθησες και μέχρι ποιο σημείο έχεις φτάσει; Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες, γιατί αυτά που λες παραπάνω δεν αρκούν, για να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vman και γώ αυτό κάνω τώρα και έχω κολήσει....γράφω στο cmd flash_image recovery /sdcard/recovery-RA-hero-v1.6.2.img (όλα τα παραπάνω βήματα έγιναν σωστά)σβήνω,μπαίνω recovery mode και μετα?

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

Μετά κάνεις αυτό που λένε οι οδηγίες, δηλαδή εγκαθιστάς το 1.76.2007 SPL με "Flash zip from sd card".

 

Διαβάζετε με προσοχή τις οδηγίες. Όσοι κατέληξαν με bricked Magic, ήταν γιατί δεν ακολούθησαν ευλαβικά:lol: τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη βλακία.....sorry pals my bad!

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

Ε, τότε δεν μπαίνεις σε recovery mode ή δεν εγκαταστάθηκε η recovery. Για να μπεις σε recovery, ενώ είναι σβηστό το κινητό, κρατάς πατημένο το Home και πατάς στιγμιαία το Power. Δεν αφήνεις το Home μέχρι να δεις το menu της recovery. Εάν κάνεις αυτό και πάλι δεν εμφανίζεται η recovery, ξαναγράψε την εντολή.

 

EDIT

Γίνομαι γραφικός, αλλά θα το ξαναπώ. Διαβάζετε με προσοχή τις οδηγίες. Εσείς θα κλαίτε τα κινητά σας, αν κάτι πάει στραβά. Κι αν αυτό δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, θα μπορούσατε να παραβλέψετε μια λεπτομέρεια σε κάτι σημαντικό. Το ίδιο έκανε κι ο tass0s παραπάνω.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Ωραία το έκανα....έκανα Rebote από το menu...αλλα με ξαναέβγαλε στο ίδιο μενου ...και κάτω κάτω λέει Build :: RA-Hero-v.1.6.2

Formating CASHE...

 

Κάνει κάτι η να το κάνω επανεκίνηση ?

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε επανεκκίνηση ή κλείσε το κινητό. Είσαι έτοιμος. Εάν μπεις σε fastboot, θα δεις ότι το HBOOT είναι πλέον το 1.76.2007.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εγκατεστησα κι εγω την 5.0.7 του cyanogen ακολουθώντας ευλαβικα τις οδηγιες του vman :cool:

Πρωτες εντυπωσεις, πολυ καλες. Ειναι το ιδιο γρηγορη με την αρχικη που ειχα (1.5). Πολλες ωραιες μικρες ευκολιες και πολυ πιο ομορφη σε γενικες γραμμες!

Τα μονα θεματα που εχω βρει μεχρι τωρα ειναι τα εξης:

1. Το bt δουλευει αναλογα τα κεφια του σε οτι αφορα τη μεταφορα αρχειων. Ακομα και στο ιδιο κινητο, τη μια στιγμη μπορει να μου δουλευει και την αλλη οχι. Σκεφτομαι να εγκαταστησω το bt transfer μηπως και δω διαφορα.

2. Το quick office και το pdf viewer δεν υπαρχουν στο μενου οπως πριν, παροτι εβαλα το google add on και δυστυχως δε μπορω να τα βρω και στο μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εγκατεστησα κι εγω την 5.0.7 του cyanogen ακολουθώντας ευλαβικα τις οδηγιες του vman :cool:

Πρωτες εντυπωσεις, πολυ καλες. Ειναι το ιδιο γρηγορη με την αρχικη που ειχα (1.5). Πολλες ωραιες μικρες ευκολιες και πολυ πιο ομορφη σε γενικες γραμμες!

Τα μονα θεματα που εχω βρει μεχρι τωρα ειναι τα εξης:

1. Το bt δουλευει αναλογα τα κεφια του σε οτι αφορα τη μεταφορα αρχειων. Ακομα και στο ιδιο κινητο, τη μια στιγμη μπορει να μου δουλευει και την αλλη οχι. Σκεφτομαι να εγκαταστησω το bt transfer μηπως και δω διαφορα.

2. Το quick office και το pdf viewer δεν υπαρχουν στο μενου οπως πριν, παροτι εβαλα το google add on και δυστυχως δε μπορω να τα βρω και στο μαρκετ.

 

για pdf viewer εγκατεστησε το adobe reader απο το μαρκετ,και για office βαλε το documents to go

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

για pdf viewer εγκατεστησε το adobe reader απο το μαρκετ,και για office βαλε το documents to go

 

Το adobe αποτι ακουσα ειναι ψιλοβαρυ. Το documents to go δεν το ηξερα, θα το δοκιμασω. Δηλαδη τροπος να βαλουεμ τα προηγουμενα δεν παιζει...:(

Link to comment
Share on other sites

έχω τη vmasense και όταν ανοίγω το market enabler και πατήσω να μου ενεργοποιήσει το μάρκετ το αμερικάνικο μου κλείνει το κινητό... όσες φορές το προσπάθησα το ίδιο... καμιά λύση;
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την έκδοση 3.0.8 . Εγώ μόλις την έβαλα λύθηκε το πρόβλημα.Εάν δεν την έχεις πες μου να σου την στείλω.

 

 

 

Sent from my HTC Magic using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόβλημα....άλλαξα ratio και έβαλα την τελευταία rom του cyanogene και τώρα το κινητό δεν ανοίγει...κολάει στην εικόνα htc magic...το κάψαμε?

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

οχι..αφού είπες να μην το βάλουμε αν έχουμε 32β(288mb)

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

οχι..αφού είπες να μην το βάλουμε αν έχουμε 32β(288mb)

 

Εάν έχεις 288MB, έχεις 32A κινητό. Παραθέτω από τις FAQs στο πρώτο post, στο οποίο παραπέμπω κάθε έναν που ασχολείται με το Magic:

 

Πώς αναγνωρίζω την έκδοση του κινητού μου, του SPL και του radio;

Mπείτε σε fastboot mode:

Σβήστε το κινητό σας.

Στη συνέχεια κρατώντας πατημένο το πλήκτρο "Πίσω" πατήστε στιγμιαία το πλήκτρο "Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση".

Αφού ανοίξει το κινητό, θα δείτε 3 Anroid robots πάνω σε skateboards κι εκεί θα υπάρχει κάτι παρόμοιο με τα παρακάτω:

 

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

May 8 2009,21:02:32

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα το κινητό είναι 32A (PVT 32A). Υπάρχουν 2 ειδών Magic, τα 32A και τα 32B .

 

Ποιες είναι οι διαφορές των 32Α και των 32B Magic;

Διαφέρουν ως προς το μέγεθος της μνήμης RAM (288 MB τα 32A και 192 MB τα 32B) και τον επεξεργαστή που χρησιμοποιούν (Qualcomm®MSM7200A τα 32Α και Qualcomm® MSM7201A τα 32B). Επίσης, συνήθως τα 32Β παρέχονται από εταιρείες κινητής τηλεφωνίας (branded). Στην Ελλάδα κατ’ εξαίρεση τα κινητά της Vodafone είναι 32A.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο...δουλεύει!!!

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

Με το magic με την ελληνική μαμά ROM, μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων η μπαταρία εξακολουθεί να μην συμπεριφέρεται φυσιολογικά. (αργεί να καταλάβει ότι έχει φορτίσει και το καταλαβαίνει μόνο αν το κλείσεις αν φορτίζει ανοιχτό (ή το ανοίξεις αν φορτίζει κλειστό) Τι να πω... θα του μείνει κουσούρι.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αν τρέξεις μια custom recovery ROM, μπορείς να κάνεις wipe τα battery stats και κατά πάσα πιθανότητα θα λυθεί αυτό το θέμα. Δοκίμασε τα παρακάτω. Εάν δε δουλέψει αυτός ο τρόπος (που μάλλον δε θα δουλέψει), θα πρέπει να ξεκλειδώσεις το SPL σου, για να εγκαταστήσεις ή να τρέξεις μια CRR και να διορθώσεις το θέμα με τις φορτίσεις.

 

  • Κατέβασε τη recovery ROM του Amon_RA (είναι η έκδοση για Hero) και αποθήκευσέ την στο φάκελο tools του AndroidSDK.
  • Κλείσε το κινητό σου και μπες στον bootloader (fastboot) με back+power.
  • Σε command prompt (από το φάκελο tools του AndroidSDK) τρέξε την εντολή:
    fastboot boot recovery-RA-hero-v1.6.2.img


  • Το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση και θα φορτώσει τη recovery. Πήγαινε Wipe > Wipe battery stats.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το marketspoof που κάνει την ίδια δουλειά. Διαφορετικά, μάλλον χρειάζεται soft reset.

 

Δοκίμασε την έκδοση 3.0.8 . Εγώ μόλις την έβαλα λύθηκε το πρόβλημα.Εάν δεν την έχεις πες μου να σου την στείλω.

 

 

 

Sent from my HTC Magic using Tapatalk

 

'εβαλα το marketspoof και έκανε τα ίδια πάλι... μετά άνοιξα και ξαναδοκίμασα το marketenabler και δούλεψε... τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...