Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν σβησω το recovery ομως δεν πρεπει να περασω καποιο αλλο???εργοστασιακο ισως??

 

Το RUU θα το κάνει αυτό για 'σένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εχω μια ερωτηση σε οσους χρησιμοποιουν το handcent sms,μου ερχεται μηνυμα,το διαβαζω ,το κλεινω αλλα μετα μενει στην πανω μπαρα της ειδοποιησης...με αποτελεσμα,αν δε το κλεισω χειροκινητα να αναβοσβηνει το φως της ειδοποιησεις...

πως το λεινω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια ερωτηση σε οσους χρησιμοποιουν το handcent sms,μου ερχεται μηνυμα,το διαβαζω ,το κλεινω αλλα μετα μενει στην πανω μπαρα της ειδοποιησης...με αποτελεσμα,αν δε το κλεισω χειροκινητα να αναβοσβηνει το φως της ειδοποιησεις...

πως το λεινω αυτο?

 

Δε χρησιμοποιώ το Handcent. Ωστόσο, νομίζω ότι το θέμα σου ίσως λυθεί, εάν σύρεις την μπάρα για τις ειδοποιήσεις και πατήσεις "Εκκαθάριση ειδοποιήσεων".

Link to comment
Share on other sites

και παλι σε ευχαριστω για την αμεσοτητα!αυτο εννοω ομως οταν λεω χειροκινητα.αν δε σερνω τη μπαρα και να το σβηνω καθε φορα,δειχνει σα να μη το εχω διαβασει.

και ειναι φυσικο να μην εχω το νου μου στη μπαρα καθε φορα που λαμβανω μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν επιλέξεις να μην εμφανίζεται το εικονίδιο στην μπάρα (Menu -> Settings -> Notifications -> Display message notifications in status bar)
Link to comment
Share on other sites

ετσι ομως χανω την ειδοποιηση με το φως του ρακμπολ ετσι δεν ειναι?εγω θελω οταν διαβαζω το μηνυμα απο το Handcent,να φευγει και απο notification bar
Link to comment
Share on other sites

και παλι σε ευχαριστω για την αμεσοτητα!αυτο εννοω ομως οταν λεω χειροκινητα.αν δε σερνω τη μπαρα και να το σβηνω καθε φορα,δειχνει σα να μη το εχω διαβασει.

και ειναι φυσικο να μην εχω το νου μου στη μπαρα καθε φορα που λαμβανω μηνυμα

 

Το έκανε και σε μένα κάποια στιγμή. Ουσιαστικά ακόμη και να διαβάσεις το μήνυμα μένει το notification και πρέπει να το σβήσεις χειροκίνητα. Επειδή αλλάζω rom σχεδόν κάθε 4 μέρες δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιά. Λύθηκε όταν ξανάλλαξα rom. Δοκίμασε τα εξής:

1) restart

2) απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά του handcent sms.

 

Δοκίμασε και αν δε λυθεί το ξανασυζητάμε.

Edited by Boss82
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια ερωτηση σε οσους χρησιμοποιουν το handcent sms,μου ερχεται μηνυμα,το διαβαζω ,το κλεινω αλλα μετα μενει στην πανω μπαρα της ειδοποιησης...με αποτελεσμα,αν δε το κλεισω χειροκινητα να αναβοσβηνει το φως της ειδοποιησεις...

πως το λεινω αυτο?

 

αυτό που εμφανίζεται δεν είναι του handcent sms είναι η ειδοποίηση της εφαρμογής που είναι εγκατεστημένη στο κινητό σου "μηνύματα". τουλάχιστον σε μένα αυτό ήταν. άρα πήγαινε στα μηνύματα και επέλεξε να μην έχεις ειδοποιήσεις....

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αυτο φιλε μου,και μετα δε με ειδοποιουσε οταν ερχοταν καποιο μηνυμα...ουτε ηχος ουτε δονηση τιποτα
Link to comment
Share on other sites

το εκανα αυτο φιλε μου,και μετα δε με ειδοποιουσε οταν ερχοταν καποιο μηνυμα...ουτε ηχος ουτε δονηση τιποτα

 

Στο handcent να έχεις ενεργοποιημένα τα notifications. Στην εφαρμογή του κινητού να τα απενεργοποιήσεις σου λέει ο φίλος παραπάνω.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

καποια εφαρμογη που να σε ειδοποιει για τις αναφορες παραδοσης αλα Νοκια πχ υπαρχει? εννοω να με ειδοποιει οτι το μυνημα παραδοθη ή οχι το μυνημα χωρις να χρειαζεται να πηγαινω να βλεπω στα μυνηματα αν εφτασε ή οχι.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σε default rom, γιατί δεν μου δείχνει τον καιρό ενσωματωμένο στο ρολόι στο κεντρικό panel? πως το φτιάχνω?
Link to comment
Share on other sites

Σε default rom, γιατί δεν μου δείχνει τον καιρό ενσωματωμένο στο ρολόι στο κεντρικό panel? πως το φτιάχνω?

 

Διέγραψε το ρολόι που έχεις τώρα. Στη συνέχεια πατώντας το + στο κάτω δεξιά μέρος της οθόνες, επέλεξε να βάλεις ρολόι (Στοιχείο ελέγχου παραθύρου HTC -> Ρολόι). Στο κάτω μέρος της οθόνης υπάρχουν βελάκια που σου δίνουν τη δυνατότητα να επιλέξεις διαφορετικά ρολόγια. Ένα από αυτά (το τρίτο αν δεν κάνω λάθος) έχει ενσωματωμένο τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω διαβασει παρα πολλα για το magic και επειδη με ενδιαφερει, εχω μερικες ερωτησεις, αν καποιος εχει χρονο θα τον παρακαλουσα να μου απαντησει :

 

1- Η μπαταρια ποσο περιπου διαρκεια εχει?

 

2- Εφαρμογες οπως Divx - mp3 player, φακο, twitter + facebook, gps navigation υπαρχουν? Και αν ναι ειναι ολες με πληρωμη ή υπαρχουν αντιστοιχα "γνωστα μαγαζακια" οπως με τα symbian?

 

3- Συνδεεται με bluetooth για κλησεις ή εχει ασυμβατοτητες?

 

4- Επειδη μαλλον απο vodafone θα το παρω μπορω να βαλω αλλες rom (ή οπως αλλιως λεγονται) πανω? Το επισημο firmware της HTC μπαινει στο vodafone?

Edit : Το βρηκα.

 

5- Ο ηχος απο ακουστικα ειναι ανεκτος, καλος ή χαλια?

Edited by haigoeo
Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω διαβασει παρα πολλα για το magic και επειδη με ενδιαφερει, εχω μερικες ερωτησεις, αν καποιος εχει χρονο θα τον παρακαλουσα να μου απαντησει :

 

1- Η μπαταρια ποσο περιπου διαρκεια εχει?

 

Είναι το πιο υποκειμενικό απ' όλα, γιατί εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις στο κινητό. Προσωπικά χωρίς πολύ ομιλία μου κρατάει περίπου 2 ημέρες.

 

2- Εφαρμογες οπως Divx - mp3 player, φακο, twitter + facebook, gps navigation υπαρχουν? Και αν ναι ειναι ολες με πληρωμη ή υπαρχουν αντιστοιχα "γνωστα μαγαζακια" οπως με τα symbian?

Divx σε αυτή τη φάση δεν παίζει στα κινητά της HTC με android (υπάρχει ένας codec, αλλά όχι με καλά αποτελέσματα). Mp3, twitter και facebook υπάρχουν. Το ίδιο και εφαρμογές για GPS. Εφαρμογές για φακό δεν υπάρχουν, γιατί το Magic δεν έχει flash (μάλλον δεν το πολυέψαξες:lol:).

3- Συνδεεται με bluetooth για κλησεις ή εχει ασυμβατοτητες?

Συνδέεται με bluetooth, αλλά κάποιοι έχουν αναφέρει ασυμβατότητες.

4- Επειδη μαλλον απο vodafone θα το παρω μπορω να βαλω αλλες rom (ή οπως αλλιως λεγονται) πανω? Το επισημο firmware της HTC μπαινει στο vodafone?

Μπορείς. Υπάρχουν τα σχετικά links στο πρώτο post του thread.

5- Ο ηχος απο ακουστικα ειναι ανεκτος, καλος ή χαλια?

Κι αυτό είναι υποκειμενικό. Στα δικά μου αυτιά ακούγεται σχετικά καλός.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ξεκινήσεις από το FAQ του πρώτου post.

 

Το διαβασα και βρηκα απαντηση μονο για το ερωτημα 4 και γενικα εκει λεει για roms και τετοια, οχι για τα ερωτηματα που εχω εκτος και αν κανω λαθος.

 

@vman

Φιλε vman ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και την super fast απαντηση.

Ξερω οτι δεν εχει φλας, αυτο που εννοουσα ειναι αν γινεται η οθονη φακος οπως εχω βρει και στο Ε71. Λαθος μου που δεν το διευκρινησα.

Edited by haigoeo
Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα και βρηκα απαντηση μονο για το ερωτημα 4 και γενικα εκει λεει για roms και τετοια, οχι για τα ερωτηματα που εχω εκτος και αν κανω λαθος.

 

Υπάρχει κι αυτό που θέλεις, αλλά θα πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις. Γι' αυτό και ο Γιάννης (athanaso77 ), πολύ σωστά, σου σύστησε να διαβάσεις τις συχνές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Divx σε αυτή τη φάση δεν παίζει στα κινητά της HTC με android (υπάρχει ένας codec, αλλά όχι με καλά αποτελέσματα). Mp3, twitter και facebook υπάρχουν. Το ίδιο και εφαρμογές για GPS. Εφαρμογές για φακό δεν υπάρχουν, γιατί το Magic δεν έχει flash (μάλλον δεν το πολυέψαξες:lol:).

 

Φακος υπαρχει και πολυ καλος μαλιστα ειναι δωρεαν και λεγεται flashlight.Δεν χρησιμοποιει φλας αλλα την οθονη του κινητου στην οποια μπορεις να ρυθμισεις τη φωτεινοτητα

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω διαβασει παρα πολλα για το magic και επειδη με ενδιαφερει, εχω μερικες ερωτησεις, αν καποιος εχει χρονο θα τον παρακαλουσα να μου απαντησει :

 

1- Η μπαταρια ποσο περιπου διαρκεια εχει?

 

2- Εφαρμογες οπως Divx - mp3 player, φακο, twitter + facebook, gps navigation υπαρχουν? Και αν ναι ειναι ολες με πληρωμη ή υπαρχουν αντιστοιχα "γνωστα μαγαζακια" οπως με τα symbian?

 

3- Συνδεεται με bluetooth για κλησεις ή εχει ασυμβατοτητες?

 

4- Επειδη μαλλον απο vodafone θα το παρω μπορω να βαλω αλλες rom (ή οπως αλλιως λεγονται) πανω? Το επισημο firmware της HTC μπαινει στο vodafone?

 

5- Ο ηχος απο ακουστικα ειναι ανεκτος, καλος ή χαλια?

 

 

Φαντάζομαι πως έχεις διαβάσει το πρώτο post, οπότε απαντώ όσο μπορώ συγκεκριμένα στις ερωτήσεις σου.

Να ξέρεις πως οι απαντήσεις παίζουν αν βάλεις custom rom οπότε εγώ θα σου απαντήσω για τις official.

1. Αν το πάρεις για να το χρησιμοποιείς, κάθε βράδυ θα το φορτίζεις. Αν το έχεις και κάθετε κάποιες ώρες και δε χρησιμοποιείς πολύ gps μπορεί να πάει και 2η μέρα.

2. Εκτός από DivX όλα τα άλλα υπάρχουν και σε πολύ καλύτερες υλοποιήσεις από το sympian. Φυσικά υπάρχουν και μαγαζάκια αλλά θα χρειαστεί να καταφύγεις σε τέτοιες λύσεις πολύ σπάνια (ίσως μόνο για navigation).

3. Μια χαρά το bluetooth για κλήσεις. (μεταφορά αρχείων υπό προυποθέσεις, root κλπ).

4. Όλα γίνονται, κι εγώ από vodafone το έχω, αρκεί όταν θα το πάρεις να μην κάνεις τίποτα πριν συμβουλευτείς τους οδηγούς της πρώτης σελίδας.

5. Στα handsfree που έχει μέσα η συσκευασία ο ήχος είναι παρα πολύ καλός. ο καλύτερος από τα κινητά που είχα εώς τώρα.

 

---> edit

έλεος, πόσα post γιναν σε 10 λεπτά...

Εκτός τόπου και χρόνου είμαι:P:P

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Φακος υπαρχει και πολυ καλος μαλιστα ειναι δωρεαν και λεγεται flashlight.Δεν χρησιμοποιει φλας αλλα την οθονη του κινητου στην οποια μπορεις να ρυθμισεις τη φωτεινοτητα

 

Όσοι έρχονται από κινητά, όπως το HTC Touch Pro που έχουν ενσωματωμένο flash, ξέρουν από εφαρμογές που το χρησιμοποιούν και οι οποίες είναι εξαιρετικές και, κατά την άποψή μου, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθούν με τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν το φωτισμό της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έρχονται από κινητά, όπως το HTC Touch Pro που έχουν ενσωματωμένο flash, ξέρουν από εφαρμογές που το χρησιμοποιούν και οι οποίες είναι εξαιρετικές και, κατά την άποψή μου, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθούν με τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν το φωτισμό της οθόνης.

 

Χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης,εγω ερχομαι απο το ομνια το οποιο ειχε ενσωματωμενο φλας και φοβερη εφαρμογη για φακο,παρολα αυτα ομως και η εφαρμογη για την οποια μιλαω και στην οποια ρυθμιζεις τη φωτεινοτητα μονο με το αγγιγμα της οθονης,ειναι κατι παραπανω απο καλη,οποτε δεν μπορουμε να λεμε οτι δεν υπαρχει εφαρμογη για φακο.

Ελπιζω σε λιγο καιρο που θα παρω με αναβαθμιση το magic να μην θυμασαι αυτη τη διαφωνια μας αν χρειαστω καποια στιγμη βοηθεια:):):):)

 

edit:Ηθελα εδω και καιρο να σε ρωτησω αν εχεις βρει και δοκιμασει καποιο σωστο tutorial για να δουλευει το adb shell απο ubuntu γιατι εγω οσα κι αν δοκιμασα δεν εβγαλα ακρη και δεν θελω με τιποτα να ξαναγυρισω σε windows

Edited by sardas

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα κι εγώ να απαντήσω στο φίλο με τις ερωτήσεις αλλά με καλύψατε...

Μιας και ρωτάει για ποιότητα ήχου στα ακουστικά...να πω ότι το τηλέφωνο με εντυπωσίασε στην ποιότητα ήχου στο κανονικό του ακουστικό στις κλήσεις...ακούγεται πολύ δυνατά!Ένα SE που είχα μου είχε σπάσει τα νεύρα...κόντευα να το χώσω στο κεφάλι μου για να ακούσω...

Δε ξέρω αν φταίει το συγκεκριμένο που είχα...πάντως είναι πολύ θετικό αυτό...στο κάτω κάτω...είναι και τηλέφωνο :P

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ παιδια για τις απαντησεις, εχω καλυφθει σε ολα :)

Το μονο που σκεφτομαι ειναι η μπαταρια αλλα χαλαλι, το πολυ πολυ παιρνω και μια δευτερη.

 

@Βοss82

Το vodafone ειναι αυτο με τα 192 ραμ ε? Κατι διαβασα οτι αν βαλεις custom roms ψιλοαργει, ισχυει αυτο?

 

Και με το θεμα του φακου, ειναι αναλογα με το κινητο που ειχε ο καθενας. Πχ στο Ε71 το φλας ειναι κατι περισσοτερο απο αθλιο, γι αυτο ο φακος-οθονη με βολεψε περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...