Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ολα καλα πανε,αλλα μεχρι εδω:

Πήγαινε στο tab Magic 32A, επέλεξε το "Erase system+userdata+cache" και πάτησε το "Flash new"

 

δεν μπορω να βρω το tab magic 32a και να κανω το erase κτλ...Τι να κανω;

 

 

edit: για την ακριβεια μου λεει no fastboot device connected.Με λιγα λογια δεν μπορει να βρει την συσκευη!Τι να κανω;

 

Προφανώς, δεν είναι εγκατεστημένοι οι drivers. Κατέβασε το τελευταίο HTC Sync από την HTC, εγκατέστησέ το και ξαναπροσπάθησε.

 

@vman Εχω το magic με την επίσημη ρομ της htc με sence.για να περάσω καινούρια rom αρκεί να κάνω την διαδικασία που αναφέρεις στο #4795 post? ή πρεπει πρώτα να ξεκλειδώσω radio και spl?(πράγμα που δοκίμασα αλλα δεν τα κατάφερα,μιας και εχω ubuntu και έφαγα 3+ ώρες χωρίς αποτέλεσμα)

 

Πρέπει πρώτα να ξεκλειδώσεις το SPL. Ακολούθησε τις οδηγίες που έχω γράψει εδώ. Είναι ubuntu friently, γιατί κι εγώ σε ubuntu τις δοκίμασα, αρκεί να έχεις εγκαταστήσει το androidsdk (για να έχεις πρόσβαση στο adb) και να έχεις κάνει τις αλλαγές, ώστε το PC σου να βλέπει το magic.

 

Έπειτα, ακολουθείς τις οδηγίες που έγραψα παραπάνω, όσον αφορά το κομμάτι της recovery. Έχεις ήδη το καινούριο radio, οπότε δε χρειάζεται να το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εβαλα κανονικα την cleanmagic και εχω κολλησει στο unlocking sim card.Πραγματικα δεν ξεκολλαει απο εκει!Τι μπορω να κανω;
Link to comment
Share on other sites

εβαλα κανονικα την cleanmagic και εχω κολλησει στο unlocking sim card.Πραγματικα δεν ξεκολλαει απο εκει!Τι μπορω να κανω;

 

Κλείσε το κινητό, βγάλε τη SIM και κάνε το πρώτο setup χωρίς SIM. Εάν δε δουλέψει, δοκίμασε κάποια άλλη ROM. Κάνε wipe πριν βάλεις οποιαδήποτε άλλη ROM.

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το κινητό, βγάλε τη SIM και κάνε το πρώτο setup χωρίς SIM. Εάν δε δουλέψει, δοκίμασε κάποια άλλη ROM. Κάνε wipe πριν βάλεις οποιαδήποτε άλλη ROM.

 

το πρωτο setup προσπαθησα να το κανω χωρις sim,εκανα unlock το κινητο τραβωντας προς τα κατω την μπαρα του λογισμικου και μετα με εβγαζε σε μια κενη σελιδα που ελεγε HTC και δεν μπορουσα να κανω τιποτα αλλο...

Link to comment
Share on other sites

@vman προσπάθησα με τον οδηγό που μου προτεινεις πρίν 2 μέρες.εχω εγκατεστημένο το sdk αλλα οταν ηρθε η ώρα να δώσω στο τερματικο εντολές ξεκινώντας με το adb shell,μου έλεγε κάτι περίεργα στο τερματικό,(δεν υπάρχει adb και κατι τέτοια).Οταν λές να εχω κάνει τις αλλαγές για να βλέπει το pc το magic...?έιμαι σε απόγνωση :p
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο setup προσπαθησα να το κανω χωρις sim,εκανα unlock το κινητο τραβωντας προς τα κατω την μπαρα του λογισμικου και μετα με εβγαζε σε μια κενη σελιδα που ελεγε HTC και δεν μπορουσα να κανω τιποτα αλλο...

 

Βγάλε την μπαταρία και ξαναπροσπάθησε.

 

@vman προσπάθησα με τον οδηγό που μου προτεινεις πρίν 2 μέρες.εχω εγκατεστημένο το sdk αλλα οταν ηρθε η ώρα να δώσω στο τερματικο εντολές ξεκινώντας με το adb shell,μου έλεγε κάτι περίεργα στο τερματικό,(δεν υπάρχει adb και κατι τέτοια).Οταν λές να εχω κάνει τις αλλαγές για να βλέπει το pc το magic...?έιμαι σε απόγνωση :p

 

Προφανώς δεν έχεις βάλει το path του androidsdk στο .bashrc. Άνοιξε terminal και γράψε τα παρακάτω:

gksudo gedit \.bashrc

Θ' ανοίξει το gedit. Πήγαινε στο τέλος του αρχείου και πρόσθεσε το path όπου έχεις το androidsdk. Για 'μένα είναι:

#AndroidDev PATH
export PATH=$PATH:/home/vasiles/androidsdk/tools

 

Στη συνέχεια κάνε από terminal τα παρακάτω:

gksudo gedit /etc/udev/rules.d/70-android.rules

 

Θ' ανοίξει πάλι το gedit και θα κάνεις paste τα παρακάτω

SUBSYSTEM=="usb", SYSFS{idVendor}=="0bb4", MODE="0666"

και στη συνέχεια save. Πάλι σε terminal:

sudo service udev restart

 

Μετά απ' αυτά, όταν το κινητό είναι σε fastboot και δίνεις την εντολή fastboot devices, θα πρέπει να σου επιστρέφει το serial number του κινητού.

 

Αν δεν μπορέσεις να βρεις άκρη, στείλε pm.

Link to comment
Share on other sites

περασα αλλη rom,την superhero και παλι τα ιδια.Εντωμεταξυ μου πεταει συχνα κατι μηνυματα του τυπου htc.ταδε.ταδε is not responding....

Τι να κανω ρε σεις,τοσοι ανθρωποι τα καταφερνουν τι δεν κανω καλα;

Link to comment
Share on other sites

περασα αλλη rom,την superhero και παλι τα ιδια.Εντωμεταξυ μου πεταει συχνα κατι μηνυματα του τυπου htc.ταδε.ταδε is not responding....

Τι να κανω ρε σεις,τοσοι ανθρωποι τα καταφερνουν τι δεν κανω καλα;

 

merkon δοκιμασες να περιμενεις λιγο στην αρχη του cleanmagic που σου γραφει htc?γιατι εκει απλα φορτωνει πρωτη φορα και η rom.

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την superhero τελικα,απλα επρεπε να περιμενω να την φορτωσει.Laggarei λιγο που και που αλλα μεχρι τωρα ειναι οκ...

 

edit:κολλαει λιγο που και που,αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν μπορω να σετταρω τον exchange μου που εχω ολες τις επαφες μου.Επισης δεν κατεβαινει τιποτα απο το market.Εχω βαλει το facebook να κατεβαινει εδω και 15 λεπτα και ακομα μου λεει starting download

 

αφου την δουλεψα λιγο ειδα οτι κολλαει αρκετα και δεν μπορεις να δουλεψεις...Απορω πως οι αλλοι στο xda ελεγαν οτι τρεχει παρα πολυ γρηγορα!

Edited by merkon
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα κολλαει αρκετα,παρολο που βλεπω σε βιντεακια στο youtube οτι τρεχει κανονικα sense ui...Να βαλω την official Htc Rom with sense;Ξερει κανεις που μπορω να την βρω;

Λετε να ειναι σταθερη ή θα κολλαει και αυτη;Να γυρισω στην cyanogen;Χρειαζομαι το sense...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Μετα το τηλ μου θα ειναι ακομα rooted και θα μπορω αμεσα να αλλαξω και να βαλω οποια rom θελω ή θα πρεπει να το ξανακανω root;
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις την official χάνεις το root. Θα χρειαστεί να το ξανακάνεις.

 

Ευχαριστω πολυ!Κολλαει πολυ το τηλεφωνο με τις superhero και cleanmagic...Σε σημειο που να μην μπορεις να το χρησιμοποιησεις μετα!Τι να κανω;Θελω το sense 100%

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!Κολλαει πολυ το τηλεφωνο με τις superhero και cleanmagic...Σε σημειο που να μην μπορεις να το χρησιμοποιησεις μετα!Τι να κανω;Θελω το sense 100%

 

σε καταλαβαινω, και μενα η μονη ρομ που ηταν σχεδον αψεγαδιαστη στη συσκευη μου ηταν η επισημη...αλλα ελα που ειναι 1.5

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Η diet gingerbread που εχεις τωρα απο οτι βλεπω πως παει;

 

κατι παιζει με την sd card,δεν μπορει να την βρει καθολου και μου λεει οτι δεν υπαρχει καν βασικα!Τι να κανω;ποια ρομ να βαλω καλη και σταθερη;

Edited by merkon
Link to comment
Share on other sites

Η diet gingerbread που εχεις τωρα απο οτι βλεπω πως παει;

 

κατι παιζει με την sd card,δεν μπορει να την βρει καθολου και μου λεει οτι δεν υπαρχει καν βασικα!Τι να κανω;ποια ρομ να βαλω καλη και σταθερη;

 

η diet ειναι αρκετα γρηγορη και ελαφρια(βεβαια εχει καποια προβληματακια, τιποτα δεν ειναι τελειο ;) )Και μολις εβαλα την cronos που την ειχα ξαναβαλει και μου φενονταν βαρια, τωρα ομως και αυτη μου φενεταια αρκετα γρηγορη.

Αυτο με την sd card το ειχα ξανακουσει, αλλα δεν θυμαμαι τι επρεπε να κανεις.

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Η diet gingerbread που εχεις τωρα απο οτι βλεπω πως παει;

 

κατι παιζει με την sd card,δεν μπορει να την βρει καθολου και μου λεει οτι δεν υπαρχει καν βασικα!Τι να κανω;ποια ρομ να βαλω καλη και σταθερη;

 

Βάλε το κινητό σε fastboot, σύνδεσέ το στο PC και γράψε την παρακάτω εντολή:

fastboot oem enableqxdm 0

Link to comment
Share on other sites

Εκανα format την καρτα και τελειωσε η υποθεση.Να ρωτησω με το θεμα bluetooth μπορω να κανω κατι;

Επισης παρατηρω οτι η μπαταρια μου τελειωνει αρκετα γρηγορα με ελαχιστη χρηση!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα format την καρτα και τελειωσε η υποθεση.Να ρωτησω με το θεμα bluetooth μπορω να κανω κατι;

Επισης παρατηρω οτι η μπαταρια μου τελειωνει αρκετα γρηγορα με ελαχιστη χρηση!

 

τι εχει το bluetooth?και για την μπαταρια κατεβασε την συχνοτητα του ε[εξεργαστη αν ειναι ψηλα, και μην αφηνεις συνεχεια το wi-fi ανοιχτο, ετσι την παθαινα και γω.

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

για αποστολες αρχειων με bluetooth ελεγα,αλλα οκ το ελυσα με την αντιστοιχη εφαρμογη απο market.Το wifi το εχω ανοικτο απο τις 4 το μεσημερι μεχρι το βραδυ αργα...Πωσ κατεβαζω την συχνοτητα του επεξεργαστη;Θα επηρεασει την ταχυτητα της συσκευης λογικα ε;
Link to comment
Share on other sites

για αποστολες αρχειων με bluetooth ελεγα,αλλα οκ το ελυσα με την αντιστοιχη εφαρμογη απο market.Το wifi το εχω ανοικτο απο τις 4 το μεσημερι μεχρι το βραδυ αργα...Πωσ κατεβαζω την συχνοτητα του επεξεργαστη;Θα επηρεασει την ταχυτητα της συσκευης λογικα ε;

 

Δεν σου συνιστώ να κάνεις downclock, συνήθως στο Magic κάνουμε overclock αλλά συμβουλεύω να μην τα πειράξεις αυτά γιατί το κινητό σου δεν θα είναι σταθερό. Αυτό που σου συνιστώ είναι να κάνεις wipe battery stats από recovery mode και να το κάνεις όσο πιο πολλές "καλές" φορτίσεις μπορείς για να στρώσει. Σε μένα έτσι λειτούργησε και τώρα είμαι μια χαρά :)

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...