Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα...

 

Επέστρεψε το magic μου από το service και θέλω να το φτιάξω και πάλι με custom rom. Είναι το magic της vodafone, 32Α και ακολουθώ τον οδηγό του Βασίλη που είναι καθαρά για τα δικά μας magic και δε μπορώ να περάσω engineering SPL με τίποτα. Η απάντηση πάντα είναι FAILED (remote: not allow). Τα ίδια είχα και στην αρχή αλλά δε θυμάμαι τι ακριβώς κάναμε με το Βασίλη και το φτιάξαμε...

 

Αν το κινητό σου έχει το Sense UI (SPL 1.76.0009), τότε πρέπει ν' ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα Βασίλη :)

 

SPL 1.76.0004 είχε και πέρασα 1.33.2010 με goldcard. Έβαλα και 1.7.0 και πάω για flashάρισμα... Thnx a lot!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, με την minidoudou kitchen έχετε ασχοληθεί? Είναι πολύ καλή περίπτωση, μου θύμισε μια αντίστοιχη που χρησιμοποιώ για το galaxy s.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά από πολύ διαβασμα, αποφάσισα κ γω να δοκιμάσω μία νέα ROM στο 32A Magic μου, το οποίο είναι ακόμα 'μαμά', με SPL 1.33.0009 και RADIO 3.22.20.17. Αποφάσισα να δοκιμάσω την T-mobile 2.2.1. Επειδή είναι πρώτη φορά που κάνω τη διαδικασία και θέλω να είμαι προσεκτικός, ακολουθώ τα βήματα του vman και αφού ολοκληρώσω το Nandroid back up, προχωράω στην εγκατάσταση της ROM χρησιμοποιώντας τα αρχεία EBI1 (port file) και T-mobile_2.2.1_32a (ROM file), χωρίς να αλλάξω SPL και RADIO που έχω τώρα.

 

Please κάποιος να επιβεβαιώσει τα παραπάνω για να προχωρήσω - είναι όσα κατάλαβα από όλα αυτα που διάβασα... Thanx!

 

UPDATE: Εντάξει, τα κατάφερα, όλα πήγαν καλά! Μπράβο στα παιδιά για τις οδηγίες τους!

Edited by hangmandi
Link to comment
Share on other sites

στο μενου settings-applications-development εχει μια επιλογη allow mock locations.τι κανει αυτο;πρεπει να ειναι τικαρισμενο;

 

Είναι για όταν φτιάχνεις applications να μπορείς να ορίζεις εικονικές (mock) θέσεις στο χάρτη.

Αν δεν ασχολείσαι με developing δε σου χρειάζεται και δε σε νοιάζει αν επιτρέπεται η όχι...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το κινητακι λιγες μερες το ειχα παρει για δοκιμη να δω πως θα μου κατσουν τα android αλλα τελικα το συμπαθησα μιας και ειναι πολυ τιμιο κινητο ειδικα για τη τιμη που μπορεις να το βρεις μεταχειρισμενο!

Εντυπωση μου εχει κανει οι δυνατοτητες του σε σχεση με το μεγεθος ενω το froyo 2.2 που φοραει με custom Rom πανω ειναι 1 χαρα!

Το ηχειο του επισης απ τα καλυτερα της htc που εχω δει σαφως καλυτερο και πιο μπασο απ το Leo μου αλλα ακομα και απ τα Νοκια κινητα που φημιζοντε γι αυτο!

Το εχω λιγες μερες για 1ο μου τηλεφωνο και να πω οτι θα το κρατουσα ανετα αν δεν ειχα αγορασει γι αυτο το λογο το SE Hazel που εχει 1 μεγαλο αβανταζ για μενα οτι η μπαταρια του κραταει..6 μερες ενω του magic μου περιπου 1.5 με 2 οποτε μαλλον συντομα θα το αποχωρηστο αλλα οχι και τα android μιας και παρα τα προβληματα του με κερδισε αυτο το λειτουργικο με τη παραμετροποιηση του(εψαχνα κατι τετοιο μετα τα wm)αλλα και το καλο οτι αν π.χ. μετα απο ζορι κολησει 1 εφαρμογη(απανιο)δε κολαει ολο το κινητο αλλα κλεινοντας απλα την εφαρμογη ολα μελι γαλα..μεγαλο συν για μας που ερχομαστε απ τα δυστροπα(αλλα λατρεμενα wm):)

 

σσ

Εδω να πω και 1 ευχαριστω στο φιλο athanaso 77 για τη πληρη και ουσιαστικη βοηθεια τις 1ες στιγμες,πραγματικα με εκανε και μου αρεσει το λειτουργικο!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
σσ

Εδω να πω και 1 ευχαριστω στο φιλο athanaso 77 για τη πληρη και ουσιαστικη βοηθεια τις 1ες στιγμες,πραγματικα με εκανε και μου αρεσει το λειτουργικο!:)

 

Εγώ σου το είχα πει πως θα το συμπαθήσεις το λειτουργικό και ας μην με πίστευες! :p

 

Όσον αφορά τη βοήθεια Μάνο... αλίμονό μας αν δεν βοηθούσαμε ανθρώπους με το δικό σου ήθος! :happy:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μια μαλλον χαζη ερωτηση,υπαρχει τροπος να περασω νεα ρομ χωρις να χρειαζομαι το htc sync;

 

Αν διαβάσεις πιο πίσω... εγώ ποτέ δεν χρησιμοποίησα το HTC Sync, όχι τίποτε άλλο, αλλά επειδή δεν μου δούλεψε ποτέ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

κι εγω νομιζα οτι δεν γινεται αλλα μου γεννηθηκε η ιδεα απο καποιο παλιο ποστ που ελεγε νομιζω για την cyanogen οτι δεν δουλεθει με το htc sync.αρα ακολουθω τις οδηγιες του vman δηλαδη κ απλα παρακαμπτω το βημα με το sync;:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν διαβάσεις πιο πίσω, αναφέρω το πρόβλημα που είχα με τη σύνδεση στο htc sync και ο vman με είχε βοηθήσει με εναλλακτική μέθοδο flashαρίσματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
συγνωμη αν γινομαι κουραστικος,αναφερεσαι στο ποστ με το spl;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3367645#post3367645

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

thanks,αυτο ελεγα κι εγω κ μετα καταληγει εδω απ οτι βλεπω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3367848#post3367848,θα κανω μια ανακεφαλαιωση κ θα προχωρησω!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Έτσι ακριβώς! ;)

 

Μια φορά θα τα κάνεις αυτά και μετά το flashάρισμα θα είναι παιχνιδάκι κατευθείαν από την κάρτα μνήμης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι λιγο ασχετος απο android, εχω ενα magic στην 1.5 , πως μπορω να κανω update στην τελευταια; Απο site γινεται;

 

Ευχαριστω

Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ειμαι λιγο ασχετος απο android, εχω ενα magic στην 1.5 , πως μπορω να κανω update στην τελευταια; Απο site γινεται;

 

Ευχαριστω

 

Την τελευταία επίσημη;

 

http://www.htc.com/gr/SupportDownload.aspx?p_id=272&cat=2&dl_id=862

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να απεθυνθώ σε σας, για ενα πρόβλημα με το Htc Magic, που έχω: τις προάλλες, εκανα κατα λάθος (και όμως τα κατάφερα ) επαναφορά εργοστ. ρυθμίσεων. Αν και νόμιζα, πως θα χάσω όλες τις εφαρμογές που έχω περασμένες, τελικά μόνο οι ρυθμίσεις μου χάλασαν. Αφού, τις ξαναέφτιαξα, όπως ήθελα, απο εκείνη την ώρα δεν μου δουλεύει η εφαρμογή της Gmail, που έχει προεγκατεστημένη το κινητό και δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στο Android Market. Συνεχώς, μου ζητάει να κάνω συγχρονισμό μου απο το κινήτο με τον λογαριασμό μου στην Gmail, αλλά κάθε φορά παίρνω ενα μήνυμα:"Δεν διαθέτετε σύνδεση δικτύου...Αυτό ενδέχεταινα είναι προσωρινό πρόβλημα ή η κάρτα sim σας να μην είναι διαθέσιμη για υπηρεσίες δεδομένων. Προσπαθήστε ξανά όταν είστε συνδεδεμένοι. Εάν το πρόβλημα συνεχιστεί, επικοινωνήστε με την εξυπηρετηση πελατών".

 

Έχω προσπαθήσει άπειρες φορές και δεν έχω καταφέρει τίποτα...υπόψην, οτι μπαίνω κανονικά ίντερνετ και ο μονος τρόπος να μπαίνω στα emails μου και στο market, είναι μέσω των sites.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,αποφασισα να βαλω αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=811960.απ οτι καταλαβα πρεπει να κανω αυτο για να αλλαξω το spl,τωρα εχω 1.33.0009 απο τις κινησεις που λεει ο vman http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3367848#post3367848 μαζι με ολα τα υπολοιπα(recovery,image κτλ.),λεω κατι λαθος η να προχωρησω;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλά τα λες. Κάπου εκεί θα βρεις και τα δικά μου post καθώς και τα προβλήματα που αντιμετώπισα (και ξεπέρασα). Θα σε βοηθήσουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,αποφασισα να βαλω αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=811960.απ οτι καταλαβα πρεπει να κανω αυτο για να αλλαξω το spl,τωρα εχω 1.33.0009 απο τις κινησεις που λεει ο vman http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3367848#post3367848 μαζι με ολα τα υπολοιπα(recovery,image κτλ.),λεω κατι λαθος η να προχωρησω;

 

Αν ακολουθήσεις εκείνες τις οδηγίες, θα βάλεις το 1.76.2007 SPL (και το καινούριο radio), που δεν είναι κατάλληλο για τη ROM που θέλεις να εγκαταστήσεις. Το έχω πει άπειρες φορές. Διαβάστε προσεκτικά και ενημερωθείτε πριν κάνετε κάτι.

 

Από τη στιγμή που έχεις το 1.33.0009, δε χρειάζεται να βάλεις engineering SPL παρά μόνο, εάν θέλεις να εγκαταστήσεις recovery στο κινητό σου. Αν όντως θέλεις να εγκαταστήσεις engineering SPL, ακολούθησε τις οδηγίες εδώ στην ενότητα "Εγκατάσταση engineering SPL". Διαφορετικά, για να μπεις σε recovery, αρκεί να βάλεις το αρχείο της recovery στο φάκελο tools του androidsdk και με το κινητό συνδεμένο με το USB (το USB debugging θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο) γράφεις την εντολή:

 

fastboot boot recovery name.img

 

όπου name.img το όνομα της recovery.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να απεθυνθώ σε σας, για ενα πρόβλημα με το Htc Magic, που έχω: τις προάλλες, εκανα κατα λάθος (και όμως τα κατάφερα ) επαναφορά εργοστ. ρυθμίσεων. Αν και νόμιζα, πως θα χάσω όλες τις εφαρμογές που έχω περασμένες, τελικά μόνο οι ρυθμίσεις μου χάλασαν. Αφού, τις ξαναέφτιαξα, όπως ήθελα, απο εκείνη την ώρα δεν μου δουλεύει η εφαρμογή της Gmail, που έχει προεγκατεστημένη το κινητό και δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στο Android Market. Συνεχώς, μου ζητάει να κάνω συγχρονισμό μου απο το κινήτο με τον λογαριασμό μου στην Gmail, αλλά κάθε φορά παίρνω ενα μήνυμα:"Δεν διαθέτετε σύνδεση δικτύου...Αυτό ενδέχεταινα είναι προσωρινό πρόβλημα ή η κάρτα sim σας να μην είναι διαθέσιμη για υπηρεσίες δεδομένων. Προσπαθήστε ξανά όταν είστε συνδεδεμένοι. Εάν το πρόβλημα συνεχιστεί, επικοινωνήστε με την εξυπηρετηση πελατών".

 

Έχω προσπαθήσει άπειρες φορές και δεν έχω καταφέρει τίποτα...υπόψην, οτι μπαίνω κανονικά ίντερνετ και ο μονος τρόπος να μπαίνω στα emails μου και στο market, είναι μέσω των sites.

 

Καμιά ιδέα ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν έχω καταφέρω να κάνω ακόμη το magic (cyanogen 6.1) να συνδέεται αυτόματα στο οικιακό router (συνδέεται 5 στις 10 φορές). Πάντα το πρόβλημα λύνεται με επανεκκίνηση του router. Υπάρχει κανένα πρόγραμμα ή καμιά ρύθμιση που μου διαφεύγει;
HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσεις εκείνες τις οδηγίες, θα βάλεις το 1.76.2007 SPL (και το καινούριο radio), που δεν είναι κατάλληλο για τη ROM που θέλεις να εγκαταστήσεις. Το έχω πει άπειρες φορές. Διαβάστε προσεκτικά και ενημερωθείτε πριν κάνετε κάτι.

 

Από τη στιγμή που έχεις το 1.33.0009, δε χρειάζεται να βάλεις engineering SPL παρά μόνο, εάν θέλεις να εγκαταστήσεις recovery στο κινητό σου. Αν όντως θέλεις να εγκαταστήσεις engineering SPL, ακολούθησε τις οδηγίες εδώ στην ενότητα "Εγκατάσταση engineering SPL". Διαφορετικά, για να μπεις σε recovery, αρκεί να βάλεις το αρχείο της recovery στο φάκελο tools του androidsdk και με το κινητό συνδεμένο με το USB (το USB debugging θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο) γράφεις την εντολή:

 

fastboot boot recovery name.img

 

όπου name.img το όνομα της recovery.

 

το ξερω οτι δεν εχω κλειδωμενο spl αλλα υπεθεσα οτι θα χρειαστω αλλαγη για να περασω ρομ χωρις να χρειαζομαι το htc sync.αλλος τροπος τωρα υπαρχει;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...