Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρίξε μια ματιά μερικά posts πιο πάνω. Καλό είναι, προτού κάνουμε post, να κάνουμε μια αναζήτηση στο forum. Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρίξε μια ματιά μερικά posts πιο πάνω. Καλό είναι, προτού κάνουμε post, να κάνουμε μια αναζήτηση στο forum.

 

το είχα δει και κατεβάσει το αρχείο αυτό αλλά δεν παίζει. πρέπει να ξανακάνω wipe και από την αρχή flash thn rom kai meta to google addon?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν παίζει; Σου βγάζει κάποιο σφάλμα και ποιο είναι αυτό;

 

Κανονικά δε θα χρειαζόταν να κάνεις wipe και εγκατάσταση από την αρχή. Ωστόσο, στη θέση σου θα το δοκίμαζα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω η 2.1 δεν έχει υποστήριξη για flash στον browser. Μάλλον στην 1.5 με sense το χε βαλει η htc. Γίνεται να βάλουμε κάπως flash στον browser ή θα περιμένουμε την 2.2 με το flash 10.1?

To htc sync σας λειτουργει κανονικά?Ακόμα να βγάλω άκρη...έχω δοκιμασει τα παντα...τις 2.0.18,2.0.25, 2.0.33, στους drivers λέει κανονικα my HTC όπως πρέπει από ότι κατάλαβα...αλλά άκρη δεν έβγαλα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

 

να ρωτησω, για να πειραζετε τον χρονισμο του επεξεργαστη να τον μειωνετε η να τον μεγαλωνετε ποιο προγραμαμτακι χρησιμοποιειτε?

 

χρησιμοποω το overclock widget αλλα με την cyanogen 5.0.7 παω μεχρι 528 MHz ενω εχω την εντυπωση οτι ο cyanogen το εχει λιγο ψιλοτερα

 

ευχαριστω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Για overclocking έχω παρατηρήσει πως στο xda κυκλοφορούν κάποιοι πυρήνες που απλά τους φλασάρεις άπο πάνω... Για ρίξε ένα μάτι...

 

Και μία ερώτηση, κυρίως προς vman!

Εδώ βρήκα μία ρομ αρκετά όμορφη και με καλά tweaks...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=673394

 

Για να της εγκαταστήσω θα ακολουθήσω τον αντίστοιχο οδηγό του vman για την Cyanogen v5.0.7 DS final;;;

 

Έχω radio 6.35.xx οπότε εάν ακολουθήσω τον οδηγό για το νέο radio και εγκαταστήσω αυτήν με το google add on θα δουλέψει;

Edited by sedret
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ROM είναι μόνο για το παλιό radio (3.22). Αν θέλεις να την εγκαταστήσεις, θα πρέπει να αλλάξεις radio.

 

Η λογική εγκατάστασης ROM είναι η ίδια για όλες τις ROM. Η Cyanogen διαφέρει, γιατί απαιτεί την προσθήκη και του google addon (έχει να κάνει με το γεγονός ότι η google του απαγόρευσε να χρησιμοποιεί τα δικά της προγράμματα στις ROM του - οι υπόλοιποι είναι απλά πολύ "μικροί", για να ασχοληθεί η google μαζί τους).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου vman. Απλά έκανα τη σκέψη πως εάν βάλω μαζί το google add on και εφόσον βασίζεται στη ROM του Cyanogen θα μπορούσε να δουλέψει.

 

Αυτήν που ανέφερα την έχεις μήπως δοκιμάσει, μήπως και αξίζει να κάνω downgrade το radio μου...

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει το Magic μου πριν περίπου 2 μήνες:(, οπότε δεν έχω δοκιμάσει ούτε αυτή αλλά ούτε και άλλες ROM από εκείνο το σημείο κι έπειτα.

 

Είμαι σίγουρος ότι τα σχόλια που γράφουν στο xda είναι μια καλή αρχή, για να δεις εάν αξίζει τον κόπο να αλλάξεις radio. Σε πρώτη φάση θα μπορούσες να βάλεις την τελευταία του Cyanogen (της οποίας κλώνος είναι αυτή για την οποία ρώτησες) για καινούριο radio. Εάν δε σου αρέσει, τότε δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις radio. Διαφορετικά, ίσως αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Vman θα δοκιμάσω το δικό σου HTC IME όταν μπορέσω γιατί τώρα είμαι στο τρένο και δεν εχω σταθερό σημα.Τώρα εχω ενα μονταρισμενο από το xda. Παντως με την επίσημη με sense όχι δεν είχα πρόβλημα εγώ.

 

Δοκίμασα και το δικό σου HTC_IME και έκανα push to αρχείο με τις ρυθμίσεις (έτσι το είχα κάνει και παλιότερα) αλλά πάλι τίποτα. Όταν γράφω μήνυμα είναι όπως και όταν γράφω αλλού...μικρά γράμματα και άρα 60 χαρακτήρες...

Στην επίσημη ROM όπως και στις MyHero και CursorSense που είχα δοκιμάσει παλιότερα δούλευε κανονικά. Μάλλον δεν αξίζει πολύ ψάξιμο αφού δε στέλνω και τα πολλά μηνύματα...και πάντα υπάρχει το Greek IME αν χρειαστεί...

 

edit: Ιδέα: παίζει να φταίει το spl;

Τώρα πείραζα την υπογραφή μου και θυμήθηκα ότι έχω το 2010 που πρέπει να είναι αγγλικό! Μπορεί να λέω και βλακείες γιατί δεν είμαι σίγουρος για το τι κάνει το SPL...θα το ψάξω αλλά είπα να ρίξω την ιδέα...

Edited by kapsidi

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα με τον kapsidi, ναι μεν εγκατέστησα το HTC_IME.apk και όσα λέει το αντίστοιχο post αλλά παρόλο που το επέλεξα στις ρυθμίσεις, όταν πάω στα μηνύματα μου εμφανίζει το κλασικό πληκτρολόγιο.

 

Το ίδιο μου έκανε και όταν εγκατέστησα το greek input method. Παρόλο που το επιλέγω, στα μηνύματα μου εμφανίζει το κλασικό και βέβαια πουθενά ελληνικά.

 

Όλα αυτά με την τελευταία CM5. Στην CursorSense που είχα πριν όλα αυτά λειτουργούσαν κανονικά.

 

Έχει κανένας καμία ιδέα;;;;;

 

EDIT:

Μάλλον ξέχασα και αυτά που ήξερα. Στο πεδίο που είναι να γράψεις κρατάς πατημένη την οθόνη και σου εμφανίζει menu με το input method που θες. Οπότε όλα οκ...!

Edited by sedret
Link to comment
Share on other sites

edit: Ιδέα: παίζει να φταίει το spl;

Τώρα πείραζα την υπογραφή μου και θυμήθηκα ότι έχω το 2010 που πρέπει να είναι αγγλικό! Μπορεί να λέω και βλακείες γιατί δεν είμαι σίγουρος για το τι κάνει το SPL...θα το ψάξω αλλά είπα να ρίξω την ιδέα...

 

Όχι, δε φταίει το 2010 SPL. Αυτό έχει να κάνει πράγματι με Αγγλία, αλλά δεν επηρεάζει τη γλώσσα της ROM και τους χαρακτήρες στα SMS. Εξάλλου, μπορείς να βάλεις το 1.33.2009 SPL και να το διαπιστώσεις μόνος σου.

 

παιδιά έχει ψάξει κανείς τι παίζει με αυτό?

 

Είναι ένα script που βοηθάει στην αλλαγή radio. Στην ουσία κάνει την ίδια δουλειά με τις εντολές που γράφουμε χειροκίνητα για αλλαγή radio και SPL. Είχα μπει στη διαδικασία να φτιάξω κι εγώ ένα παλιότερα, αλλά προτίμησα τη χειροκίνητη αλλαγή για να έχω τον πλήρη έλεγχο της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν τρέξεις μια custom recovery ROM, μπορείς να κάνεις wipe τα battery stats και κατά πάσα πιθανότητα θα λυθεί αυτό το θέμα. Δοκίμασε τα παρακάτω. Εάν δε δουλέψει αυτός ο τρόπος (που μάλλον δε θα δουλέψει), θα πρέπει να ξεκλειδώσεις το SPL σου, για να εγκαταστήσεις ή να τρέξεις μια CRR και να διορθώσεις το θέμα με τις φορτίσεις.

 

  • Κατέβασε τη recovery ROM του Amon_RA (είναι η έκδοση για Hero) και αποθήκευσέ την στο φάκελο tools του AndroidSDK.
  • Κλείσε το κινητό σου και μπες στον bootloader (fastboot) με back+power.
  • Σε command prompt (από το φάκελο tools του AndroidSDK) τρέξε την εντολή:
    fastboot boot recovery-RA-hero-v1.6.2.img


  • Το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση και θα φορτώσει τη recovery. Πήγαινε Wipe > Wipe battery stats.

Το έκανα αυτό, αλλά όπως προέβλεψες δεν δούλεψε. failed (remote: not allow)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό, αλλά όπως προέβλεψες δεν δούλεψε. failed (remote: not allow)

 

Το μήνυμα αυτό στο έβγαλε, γιατί το SPL σου είναι κλειδωμένο. Αν σ' ενοχλεί το θέμα με την μπαταρία, ίσως αξίζει τον κόπο να ξεκλειδώσεις το SPL σου και να κάνεις τη διαδικασία που σου ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι, ελπίζω να είστε όλοι καλά, ερώτηση για το Magic

Πως κρίνεται το GPS του? είναι "κανονικό" GPS με κανονική πλοήγηση? χρειάζεται τίποτα έξτρα όπως χάρτες ή κάτι τέτοιο?

 

και τέλος

είμαι ανάμεσα στο HTC Diamond 2 και το HTC Magic, με δεδομένες τις διαφορές στα λογισμικά (Android, WM) ποιο προτείνεται και πολύ σύντομα γιατί.

Ευχαριστώ εκ προοιμίου, να είστε όλοι καλά

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

@airtim

 

Δε μπορώ να θυμηθώ εάν ερχόταν από το εργοστάσιο με λογισμικό για GPS αλλά υπάρχουν αρκετά που μπορείς να βάλεις. Ο δέκτης GPS είναι πολύ καλός, τουλα΄χιστον σε σχέση με το Diamond που είχα.

 

Τώρα για τα κινητά που ρωτάς. Έχω περάσει από Symbian, WM και Android και πιθανότατα σε android θα ξαναπήγαινα. Το diamond 2 εάν κοιτάξεις στο xda έχεις πολλές rom με τις οποίες μπορείς να παίξεις το Magic πολύ λιγότερες.

Όλα είναι θέμα γούστου αλλά το Android βασίζεται σε ανοιχτό λογισμικό με πολλές free εφαρμογές και είναι απλό. Plug and play ένα πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

@airtim

 

Δε μπορώ να θυμηθώ εάν ερχόταν από το εργοστάσιο με λογισμικό για GPS αλλά υπάρχουν αρκετά που μπορείς να βάλεις. Ο δέκτης GPS είναι πολύ καλός, τουλα΄χιστον σε σχέση με το Diamond που είχα.

 

Αυτό που ρωτάω, είναι εάν το Magic μπορεί να λειτουργήσει σαν κανονικό GPS όπως είναι μετά το unbox, μπορεί? Λογικά μπορεί, όπως μπορεί και το Diamond2 και όλα τα HTC smartphones.

 

Ακόμα, το Magic που αγοράζεις από Voda είναι Vodafone branded? Εάν ναι, μπορώ να αλλάξω ROM στο Magic για να αποβάλω τα σκουπίδια της Vodafone και για να το κάνω γενικά πιο γρήγορο? Εάν ναι, που μπορώ να τις βρώ?

 

Σχετικά με τα widgets-cabs-εφαρμογές, είναι τόσο εύκολο όσο ότι τα κατεβάζω στο πισί, τα περνάω στο κινητό και τα κάνω εγκατάσταση?

 

Παρακαλώ βοήθεια, είναι σημαντικά θέματα πριν αγοράσεις ένα καινούριο κινητό.

να είστε όλοι καλά

Edited by vman
Μετατροπή του έγχρωμου κειμένου σε μαύρο

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο forum

 

Το Magic, όπως και όλα τα κινητά με Android, έχει από την αρχή εγκατεστημένο το Google maps. Αυτό μπορεί να λειτουργήσει με το GPS, αλλά αφενός απαιτεί σύνδεση δικτύου (κατεβάζει τους χάρτες από το internet) αφετέρου δεν έχει φωνητικές οδηγίες και οδηγίες turn by turn (αυτά υπάρχουν ως χαρακτηριστικά στις ΗΠΑ, οπότε κάποια στιγμή στο μέλλον θα έρθουν κι εδώ). Το σίγουρο είναι ότι για να έχεις την εμπειρία ενός standalone GPS, θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις ένα από τα εμπορικά λογισμικά GPS (Cygic, Copilot κλπ). Εξάλλου, το ίδιο ισχύει και στην πλειονότητα των WM κινητών.

 

Το Vodafone Magic είναι branded και μπορείς να εγκαταστήσεις όποια ROM θέλεις. Οδηγίες γι' αυτό καθώς και άλλες FAQs σχετικά με το Magic, θα βρεις στο πρώτο post το οποίο σου προτείνω να διαβάσεις.

 

Η εγκατάσταση των εφαρμογών είναι πιο εύκολη σε σύγκριση με τα WM. Μπορείς απευθείας από το κινητό να επιλέξεις την εφαρμογή που θέλεις από το market και να την εγκαταστήσεις (χρείαζεται σύνδεση wifi ή δικτύου κινητής γι' αυτό).

 

Τέλος, θα σε παρακαλέσω ερωτήσεις που δεν αφορούν άμεσα το Magic να τις υποβάλλεις στα κατάλληλα thread πχ Android FAQ - απορίες "αρχάριων" (noob topic), Android - προτάσεις: Ταξίδια και Πλοήγηση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

@vman

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όσα είπες. Θεώρησα και εγώ μια μικρή υπέρβαση την σύγκριση/ερώτηση που έκανα(όμως το προχώρησα) γιατί αφορά ΚΑΙ το Magic, έχεις δίκιο (για όλα).

Η μόνη ζωντανή μου απορία είναι για την ανταλλαγή αρχείων μέσω bluetooth, αυτό αλλάζει και εάν ναι, πως?

Συνέχισε την σπουδαία δουλειά,

να είστε όλοι καλά

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλεις τη ROM του Cyanogen (2.1), μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη μεταφορά αρχείων μέσω bluetooth. Ωστόσο, οφείλω να σου πω ότι έχω διαβάσει για μικροπροβλήματα και σε αυτήν την περίπτωση.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το blog http://magic-tips.blogspot.com/2010/02/htc-3054013-rom-magic-32a-vodafone.html Σχετικά με την διαδικασία του unbrand της Vodafone, εγκαθιστώ στο κινητό την ελληνική ΡΟΜ χωρίς τα σκουπίδια της Vodafone, γιατί πρέπει μετά να διαγράψουμε αυτή την ΡΟΜ?

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσεις Magic από τη Vodafone (απ' όσο ξέρω δε διατίθεται πλέον, εκτός κι αν αγοράσεις μεταχειρισμένο), δικαιούσαι αναβαθμίσεις νόμιμα από τη Vodafone κι όχι από την HTC. Επομένως, μπορείς να εγκαταστήσεις την αναβάθμιση της HTC, μόνο για να τη δεις. Κατόπιν, οφείλεις να τη διαγράψεις και να εγκαταστήσεις τη ROM της Vodafone.

 

Να σ' ενημερώσω ότι η ROM της Vodafone δεν έχει "σκουπίδια". Αν θυμάμαι καλά, έχει μόνο μια εφαρμογή που σε βγάζει στο μενού με τα τηλέφωνα εξυπηρέτησης πελατών κλπ. Κατά τ' άλλα, είναι μια stock Android 1.5 ROM. Λιτή και απέριττη. Αντίθετα, υπάρχουν ορισμένοι που θεωρούν σκουπίδια το Sense UI της HTC και μαζί κάποιες εφαρμογές που αυτή δίνει στα HTC branded κινητά. Φυσικά, όλα είναι θέμα προσωπικής προτίμησης.

Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσεις Magic από τη Vodafone (απ' όσο ξέρω δε διατίθεται πλέον, εκτός κι αν αγοράσεις μεταχειρισμένο), δικαιούσαι αναβαθμίσεις νόμιμα από τη Vodafone κι όχι από την HTC. Επομένως, μπορείς να εγκαταστήσεις την αναβάθμιση της HTC, μόνο για να τη δεις. Κατόπιν, οφείλεις να τη διαγράψεις και να εγκαταστήσεις τη ROM της Vodafone.

 

Να σ' ενημερώσω ότι η ROM της Vodafone δεν έχει "σκουπίδια". Αν θυμάμαι καλά, έχει μόνο μια εφαρμογή που σε βγάζει στο μενού με τα τηλέφωνα εξυπηρέτησης πελατών κλπ. Κατά τ' άλλα, είναι μια stock Android 1.5 ROM. Λιτή και απέριττη. Αντίθετα, υπάρχουν ορισμένοι που θεωρούν σκουπίδια το Sense UI της HTC και μαζί κάποιες εφαρμογές που αυτή δίνει στα HTC branded κινητά. Φυσικά, όλα είναι θέμα προσωπικής προτίμησης.

 

Εάν είναι έτσι, τότε ... ηρεμώ και βγαίνω απο το δίλημμα μου. Σκουπίδια το Sense UI? όχι δα... Σε ευχαριστώ πολύ ρε μάστορα για τις πληροφορίες σου.Κάνεις φανταστική δουλειά. Δύσκολο αλλά πολύ πολύ ωραίο το Magic ...

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...