Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τασο η ginger yoshi new radio δε μου κατσε καθολου καλα. Ειχα θεματα με το mobile internet και δε δουλευε και το gps. Oταν αλλαξα radio και το γυρισα σε παλιο ολα τα προβληματα λυθηκαν και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Επομενως θα προτεινα old radio για gingeryoshi.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τασο η ginger yoshi new radio δε μου κατσε καθολου καλα. Ειχα θεματα με το mobile internet και δε δουλευε και το gps. Oταν αλλαξα radio και το γυρισα σε παλιο ολα τα προβληματα λυθηκαν και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Επομενως θα προτεινα old radio για gingeryoshi.

 

εχω δει οντως κοψιματα στο σημα και στο δικτυο, παω να δοκιμασω με παλιο

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.

 

Να πω καταρχάς πως είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα αναβάθμιση οπότε και διάβασα επι 2.5 φευγα ώρες το πρώτο post, το post στην 316 καθώς και το blog του Vman.

Έχω ενα magic με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT - 1.33.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

MAY 8 2009 21:02:32

 

Θελω να εγκαταστήσω την ginger yoshi αφου διάβασα καλά πράγματα από τους περισσότερους εδω.

Κατέβασα το ginger yoshi 1.5 zip , το sdk android-sdk_r04 και το htc sync. Τι άλλο πρέπει να κατεβάσω για να έχω όλα τα αρχεία πριν ξεκινήσω την διαδικασία? Είδα αυτό το βιντεάκι

αλλά τα μισά απ όσα κάνει ο τύπος δεν αναφέρονται σε κανένα tutorial.

Ευχαριστώ και πάλι

Κώστας.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω δεν εχει δοκιμασει κανεις το cm7.2 port του carz12 το οποιο εχω να πω ειναι απο τις σταθεροτατες για μενα. Θυμαμαι οταν "φορουσα" γιοσι 1.5 ειχα αρκετα προβληματα και κολληματα, αλλα θα ξαναδοκιμασω να συγκρινω. Εσας η γιοσι ειναι αψεγαδιαστη? Με τι ρυθμισεις την "δουλευετε"?

 

Πράγματι η yoshi μετά απο κάποιο διάστημα αρχίζει τα 'κολληματάκια', την αστάθεια κτλ. Εμένα μου εμφανίζει σποραδικά απώλεια ήχου- κουδουνίσματος, (δεν ακούγεται ο συνομιλητής ούτε το κουδούνισμα) και λύνεται με reboot. Η ROM του Carz είναι τουλάχιστον πιο σταθερή;

HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η yoshi μετά απο κάποιο διάστημα αρχίζει τα 'κολληματάκια', την αστάθεια κτλ. Εμένα μου εμφανίζει σποραδικά απώλεια ήχου- κουδουνίσματος, (δεν ακούγεται ο συνομιλητής ούτε το κουδούνισμα) και λύνεται με reboot. Η ROM του Carz είναι τουλάχιστον πιο σταθερή;

 

ναι ειναι αρκετα σταθερη πολυ καλη για καθημερινη χρηση, μονο που στη τελευταια εκδοση προσεξα μια γρηγορη εκφορτιση της μπαταριας.. βεβαια ισως εφταιγα και γω.

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.

 

Να πω καταρχάς πως είμαι παντελώς άσχετος με το θέμα αναβάθμιση οπότε και διάβασα επι 2.5 φευγα ώρες το πρώτο post, το post στην 316 καθώς και το blog του Vman.

Έχω ενα magic με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT - 1.33.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

MAY 8 2009 21:02:32

 

Θελω να εγκαταστήσω την ginger yoshi αφου διάβασα καλά πράγματα από τους περισσότερους εδω.

Κατέβασα το ginger yoshi 1.5 zip , το sdk android-sdk_r04 και το htc sync. Τι άλλο πρέπει να κατεβάσω για να έχω όλα τα αρχεία πριν ξεκινήσω την διαδικασία? Είδα αυτό το βιντεάκι

αλλά τα μισά απ όσα κάνει ο τύπος δεν αναφέρονται σε κανένα tutorial.

Ευχαριστώ και πάλι

Κώστας.

 

και εγω εχω ενα magic ακριβως σαν και αυτο και θελω να το αναβαθμισω αλλα εχω διαβασει πολλα και επειδη δεν εχω και μεγαλη πειρα με αυτα εχω μπερδευτει αναμεσα σε παλια και καινουρια ποστ θα μπορουσε καποιος να μου πει ποιοσ ειναι πλεον ο τελευταιος και καλυτερος τροπος να το αναβαθμησω?

ευχαριστω εκ των προτερον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχα ένα 32Α Magic με CM 6.1 και 3.22 radio. Κατέληξε στα χέρια της κόρης μου που το έριξε σε νερό, με αποτέλεσμα να μην έμπαινε ούτε σε recovery. Το άφησα να στεγνώσει, οπότε έμπαινε σε recovery και μπ'ούταρε κιόλας, αλλά ντεμί:

 

* άλλες φορές εμφανιζόταν το HTC Magic λογότυπο, μετά το splash animation του CM και μετά έμπαινε μέσα (με χαμένες όμως όλες τις ρυθμίσεις και εφαρμογές την πρώτη φορά που μπήκε και το ξεκίνησα απο αρχή)

 

* άλλες φορές κολλούσε στο "HTC Magic"...

 

Αυτά έγιναν προχθές. Τώρα κολλήσαμε μονίμως στο "HTC Magic". Δοκίμασα full wipe/cache/dalvik, φλασάρισμα ξανά CM, δοκίμασα yoshi, δοκίμασα με διαφορετική SD. Το ίδιο.

 

Έχει μείνει τούβλο ή παίζει καμμιά σωτηρία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδες, ηθελα να ρωτησω κατι. εχει η κοπελα μου το HTC MAGIC και θελω να της βαλω μια πιο νεα εκδοση,να εχει ριαδιοφωνο και να μπορει να κατεβασει καμια εφαρμογη της προκοπης.δεν εχει σχεδον τιποτα απο εφαρμογες το μαρκετ και δεν βρισκω ουτε καν προγραμμα στο site της ΗΤC για αναβαθμιση λογισμικου. Δεν εχω ξανα ασχοληθει με την εταιρεια αλλα μου φαινεται περιεργο.

Τι πρεπει να κανω?μονο root γινεται για να παρουμε αναβαθμιση?και τι διαφορα θα εχει?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η συσκευή είναι παλιά, δε θα βρεις και καμία "καινούρια" επίσημη έκδοση, οπότε η λύση θα είναι root και custom rom. Διάβασε το πρώτο post και τις τελευταίες σελίδες για να πάρεις μια ιδέα για το τι μπορείς να κάνεις, ενώ διάβασε και στο xda. Από εκεί θα βρεις και τις τελευταίες roms που κυκλοφορούν και διάλεξε κάποια. Δεν έχω τη συσκευή για να σου πω ακριβώς τα βήματα, αλλά όπως σου είπα στις τελευταίες σελίδες θα βρεις σίγουρα λύση ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Μιας και η συσκευή είναι παλιά, δε θα βρεις και καμία "καινούρια" επίσημη έκδοση, οπότε η λύση θα είναι root και custom rom. Διάβασε το πρώτο post και τις τελευταίες σελίδες για να πάρεις μια ιδέα για το τι μπορείς να κάνεις, ενώ διάβασε και στο xda. Από εκεί θα βρεις και τις τελευταίες roms που κυκλοφορούν και διάλεξε κάποια. Δεν έχω τη συσκευή για να σου πω ακριβώς τα βήματα, αλλά όπως σου είπα στις τελευταίες σελίδες θα βρεις σίγουρα λύση ;)

 

καταλαβα.αξιζει να το κανω?θα εχει εφαρμογες οπως whatsapp και viber?

εξω που μπορω να το κανω?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έξω, τι ακριβώς εννοείς; Γενικότερα νομίζω ότι δε θα έχεις πρόβλημα με τις εφαρμογές που αναφέρεις. Όπως σου είπα, δες τις τελευταίες σελίδες για root και για πέρασμα custom rom και λογικά δε θα'χεις θέμα. Δυστυχώς δεν έχω προσωπικά το κινητό για να μπορώ να σε βοηθήσω...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έξω, τι ακριβώς εννοείς; Γενικότερα νομίζω ότι δε θα έχεις πρόβλημα με τις εφαρμογές που αναφέρεις. Όπως σου είπα, δες τις τελευταίες σελίδες για root και για πέρασμα custom rom και λογικά δε θα'χεις θέμα. Δυστυχώς δεν έχω προσωπικά το κινητό για να μπορώ να σε βοηθήσω...

 

εξω εννοω σε καποιο μαγαζι,μιας και δεν εχω ιντερνετ σπιτι επειδη μετακομισα και αργει να ερθει.. συν οτι δεν ειναι δικο μου και δε θελω να γινει καμια βλακεια..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δυσυχώς δε γνωρίζω, αλλά σίγουρα υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα που θα γνωρίζουν και ίσως μπορούν και να σε βοηθήσουν :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

εξω εννοω σε καποιο μαγαζι,μιας και δεν εχω ιντερνετ σπιτι επειδη μετακομισα και αργει να ερθει.. συν οτι δεν ειναι δικο μου και δε θελω να γινει καμια βλακεια..

 

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες και κάντο μόνος σου και ρώτα ότι θέλεις εδώ...

Για τις εφαρμογές που ρωτάς θυμάμαι ότι οι VOIP εφαρμογές όπως skype και viber δε πολυ δουλεύανε!! Δυστυχώς! Με το WatsApp δε νομίζω να έχει πρόβλημα.

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν έχει αναφερθεί πουθενά αλλά έχουν ξεκινήσει να βγαίνουν οι πρώτες ICS roms για τη συσκευή μας!

Είναι ακόμη σε alpha στάδιο αλλά το Deluxe Sandwich 5.1 που δοκιμάζω τώρα, πάει πολύ γρήγορα (για Magic) και σε κάποιες ενέργειες του UI είναι πιο γρήγορο / smooth από το διπύρηνό μου που έχει ακόμη 2.3.4. Απίστευτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας, έχω το HTC MAGIC me android 1.6 (Model Number:Google Ion, build number : DRC83). Το κινητό έχει sapphire pvt 32B DEV S-ON G. Θα ήθελα να ξέρω σε ποιά έκδοση του android μπορεί να αναβαθμιστεί και πως μπορεί να γίνει αυτό. Είμαι νέος στο κομμάτι αυτό και δέν έχω ιδέα από αναβαθμίσεις και τα σχετικά.

 

Ευχαριστώ εν των προτέρων για όποια βοήθεια μπορέσετε και μου δώσετε στο πρόβλημά μου.

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

 

κάπως έτσι με τον παραπάνω φίλο είμαι κ εγώ....

 

θα τσεκάρω ακριβώς τα χαρακτηριστηκά του κ θα σας πω...

 

θυμάμαι πως φοράει την 1.5...

:!:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετα απο πολλες αναβαθμισεις , αλλαγη λειτουργικων - καταφερα και το κολησα

μετα απο πολλα περασα αυτη τη ΡΟΜ RUU_Sapphire_Vodafone_Generic_3051513_PTG_GR και το τηλεφωνο δουλεψε

ελα ομως τωρα που δεν μπορω να κανω τιποτα...

οτι και να κανω remote not allow

goldcard με αγνοει συστηματικα

η λυση με αλλη RUU αυτο απ το πολωνικο φορουμ δεν προχωραει μου βγαζει update fail

 

εχω τωρα 32Α S-ON

1.76.0009

6.35.08.29

 

καμμια βοηθεια?να μη μεινω με τη vodafone :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδεία καλησπέρα. Έπεσε στα χέρια μου το συγκεκριμένο τηλέφωνο το 32Α με τα 288Mb. Μπορεί κάποιος να με βοηθήση να του περάσω άλλη ρομ γιατί τώρα έχει την 1,5 την εργοστασιακή. Τι ακριβώς να κατεβάσω και τι να κάνω. Ακολούθησα ένα οδηγο μέσα από εδώ αλλά δεν δουλεύουνε τα λινκ

 

 

 

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδεία καλησπέρα. Έπεσε στα χέρια μου το συγκεκριμένο τηλέφωνο το 32Α με τα 288Mb. Μπορεί κάποιος να με βοηθήση να του περάσω άλλη ρομ γιατί τώρα έχει την 1,5 την εργοστασιακή. Τι ακριβώς να κατεβάσω και τι να κάνω. Ακολούθησα ένα οδηγο μέσα από εδώ αλλά δεν δουλεύουνε τα λινκ

 

Ευχαριστω

 

Φίλε Κώστα αυτό με τα λινκ το παρατήρησα κι εγώ. Κάνε hover (πέρνα το ποντίκι πάνω απο το λινκ) και δες κάτω αριστερά στον περιηγητή σου (στον Firefox τουλάχιστον) το όνομα του αρχείου, αντίγραψέ το και ψάξτο αλλού ή πάτα το λινκ που σε βγάζει σχεδόν πάντα στο Rapidshare, αντέγραψε το όνομα του αρχείου απο εκεί και googlαρέ το. (εγώ σχεδόν όλα τα βρήκα στο 4share αλλά θέλει πρώτα να κάνεις ενα free account)

Τηλέφωνα:

Xperia Z1 Compact

Xperia Z (

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Η ερώτησή μου απλή.

 

Ποια θεωρείτε την καλύτερη Custom Rom για το Magic 32A;

Τι έχετε δοκιμάσει και ποια η ετυμηγορία σας;

 

Η απάντησή σας ίσως θα βοηθήσει πολλούς και μαζί κι εμένα που μόλις ξέθαψα το εν λόγω κινητό και προσπαθώ να το αναστήσω με κάποια καινούργια ROM γιατί με την επίσημη 1.5 δεν πάει πουθενά.

Edited by lusid
Έκανα την κεφαλίδα του μηνύματος ερώτηση όπως είναι και η φύση του post μου.

Τηλέφωνα:

Xperia Z1 Compact

Xperia Z (

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ασχοληθει με ενα magic 32a ενος φιλου πριν κανα χρονο περιπου και απο τοτε θυμαμαι οτι πολυς ντορος γινοταν για την ginjer-yoshi. Αν θες ριξε της μια ματια.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Η ερώτησή μου απλή.

 

Ποια θεωρείτε την καλύτερη Custom Rom για το Magic 32A;

Τι έχετε δοκιμάσει και ποια η ετυμηγορία σας;

 

Η απάντησή σας ίσως θα βοηθήσει πολλούς και μαζί κι εμένα που μόλις ξέθαψα το εν λόγω κινητό και προσπαθώ να το αναστήσω με κάποια καινούργια ROM γιατί με την επίσημη 1.5 δεν πάει πουθενά.

 

Και γω φίλε μου το ξέθαψα πρόσφατα, του πέρασα την μαμά και το ξαναέθαψα. Πάντως χρησιμοποιούσα την τελευταία cyanogen που υπήρχε (έχω την εντύπωση ότι ήταν nightly) και ήταν πολύ πολύ σταθερό - 2.3.7 έκδοση. Θα πρέπει να ψάξεις αρκετά στο XDA για rom του magic..

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...