Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μοιαζει να μην εχει μπει σωστα ή καθολου η recovery.ξαναδοκιμασε να την flashαρεις.

 

Δοκίμασα με την 1.6.2 και όλα καλά.

Το πρόβλημα ήταν με την 1.7.0.1

 

Ευχαριστώ όλους :)

 

Πλέον έχω 6.35.08.29 Radio και 1.76.2007 SPL. Μπορώ να flashάρω απευθείας την Ginger Yoshi?

 

Όλα τα 6.35 Radio θεωρούνται new?

 

Xρειάζεται αλλαγή SPL?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=932118 Δεν διευκρινίζει ποιο SPL χρειάζεται αν είμαστε στο νέο Radio

 

Ευχαριστώ

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια.

δε μπορω να μπω σε recovery mode για να αλλαξω ρομ. το εχω κανει τοσες φορες.

παταω το home button και το power αλλα μου κολλαει στο ανοιγμα στον παροχο και δεν μπαινει.

τι φταιει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθησα να περασω τη ginger yoshi και ενω περασα τον κερνελ και τη ρομ μετα μου κανει reboot και μενει κολλημενο στην αρχικη που λεει htc magic δε παει παρακατω... τι παιζει?

 

radio kai spl einai ok

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Τελικα ολα καλα!!! απλα επρεπε πρωτα να κανω install τη ρομ και μετα να κανω install τον kernel. ;)

Edited by wargasm
Link to comment
Share on other sites

Κατα λαθος περασα radio για το 32b ενω η συσκευη ειναι 32α.

Τωρα το μονο που κανει οταν το ανοιγεις,δειχνει ενα αδειο πακετο με ενα βελακι και το τελεφωνο κατω!!!και μετα απο λιγα δευτερα μια μαυρη οθονη.Δεν μπαινει σε bootloader ουτε πουθενα,το μονο αν πατησεις trackball και on να αναψει το μπλε led

Υπαρχει καποιος τροπος να δουλεψει;;η θα πρεπει να το πεταξω....

Link to comment
Share on other sites

Κατα λαθος περασα radio για το 32b ενω η συσκευη ειναι 32α.

Τωρα το μονο που κανει οταν το ανοιγεις,δειχνει ενα αδειο πακετο με ενα βελακι και το τελεφωνο κατω!!!και μετα απο λιγα δευτερα μια μαυρη οθονη.Δεν μπαινει σε bootloader ουτε πουθενα,το μονο αν πατησεις trackball και on να αναψει το μπλε led

Υπαρχει καποιος τροπος να δουλεψει;;η θα πρεπει να το πεταξω....

 

Αφού το κινητό μπαίνει μόνο στο mode με το μπλε led, o μοναδικός τρόπος να γίνει unbrick είναι μέσω JTAG. Στείλε pm, για να σου εξηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Kαλησπερα παιδια εχω ενα htc magic 32a τησ vodafone χτεσ περασα την επισημη rom απο το site τησ vodafone RUU_Sapphire_Vodafone_Generic_3.05.151.3_PTG_GR

αλλα οταν βαζω καρτα sim της vodafone η της wind δεν την αναγνωριζει και μου βγαζει σφαλμα καρτασ sim.δουλευει μονο με καρτα sim τησ cosmote.

παρακαλω αν μπορειτε βοηθηστε με!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας

 

Έχω το HTC magic. Ξαφνικά και ενώ μου λειτουργούσε μια χαρά, άρχισε να κάνει επανεκκινήσεις χωρίς να μπορεί να μου ανοίξει. Τι γίνεται ?? Έχει κάνεις αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ??.

Επίσης δεν έχω σώσει πουθενά τις επαφές μου. Για αυτό έχετε καμιά λύση ???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να μπεις σε safe mode και δες αν μπορείς να κάνεις export τις επαφές σου. Επίσης, αν μπει σε safe mode, απεγκατέστησε τις τελευταίες εφαρμογές που εγκατέστησες, μήπως διορθωθεί το θέμα του reboot. Διαφορετικά, μπες σε fastboot (back+power) και κάνε hard reset. Κατά πάσα πιθανότητα θα διορθωθεί το θέμα των reboot, αλλά θα χάσεις τις επαφές σου.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα . Φιλε μου vman, μπήκα στο fastboot (back+power) και έχει να κάνω reset device, το θέμα είναι είναι οτι δεν ξέρω πως ??, μου λέει σε παρένθεση να πατήσω SEND, ποιο κουμπάκι ειναι αυτο ???

 

:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδες εχω την cm 6,1 και θα ηθελα να περασω την ginger yoshi....το τηλ ειναι 32α ....Ποια εκδοση 1,5 πρεπει να κατεβασω και η διαδικασια ειναι η ιδια οπως περασαμε την cm 6.1?ΕΓΚΑΘΙΣΤΩ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΕ FLASH ZIP FROM SD CAT ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗ ΣΕΙΡΑ

1/ ΠΡΩΤΑ ΤΗ ΝΕΑ ROM

2/ META TO GOOGLE APS

3/ KAI ΤΕΛΟΣ ΤΟ PORT ΓΙΑ 32Α

Χρειαζεται να αλλαξω κατι απο τις ρυθμισεις του τηλεφωνου?SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

May 8 2009,21:02:32

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.......

 

 

Προσπαθησα να την εγκαταστησω πρωτα τη rom και μετα τον kernel οπως και το αντιστροφο αλλα μου λεει οτι δεν εγκατασταθηκε η rom οτι υπαρχει καποιο σφαλμα..

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να την εγκαταστησω πρωτα τη rom και μετα τον kernel οπως και το αντιστροφο αλλα μου λεει οτι δεν εγκατασταθηκε η rom οτι υπαρχει καποιο σφαλμα..

 

Πρέπει να αλλάξεις hboot και να γίνεις S-OFF (hboot 1.33.2009). Ρίξε μια ματιά στο πρώτο post.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις hboot και να γίνεις S-OFF (hboot 1.33.2009). Ρίξε μια ματιά στο πρώτο post.

 

vman ευχαριστω για την αμεση απαντηση....αν καταλαβα καλα εγκαθιστω το spl απο την sd και αλλαζει το spl;η cm 6.1 θα δουλευει με αυτο το spl η πρεπει να το ξανα αλλαξω εαν θελησω να την ξαναβαλω;και ενα τελευταιο ασχετος γαρ.η διαδικασια ποια ειναι μετα για την giger yiosh;εγκαθιστω τη rom μετα τον kernel και τα υπολοιπα μετα;δηλ google apps και port για 32α; sorry αν σε ζαλιζω αλλα μεχρι εκει ξερω γιατι την cm 6.1. την περασα βημα βημα απο τον οδηγο σου και ηταν πολυ ευκολο...ευχαριστω και παλι.

 

τελικα την περασα με τη βοηθεια και του tristan1 και τον ευχαριστω που ασχοληθηκε οπως και τον vman.οντως το τηλ φαινεται πολυ πιο γρηγορο....δεν μου ανοιγει ομως τημ εφαρμογη YouTube εχει και αλλος προβλημα;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα χρονο με το Lg Optimus 2X ειπα να ανοιξω και να συμμαζεψω το magic μου με την ginger yoshi και να το δωσω στον πατερα μου. Πραγματικα εντυπωσιαστηκα! Ολα λειτουργουν, το gingerbread αντεχει ανετα και με λιγη υπομονη καλυπτει τις αναγκες ανετα!

 

EDIT:

χμ, ισως και να βιαστικα να κρινω. Για καποιο λογο, χωρις να παρουσιαστει καμια βλαβη, εχασα ολες τις gapps. Δεν εχω gmail, market, maps κλπ. Επισης οτι ειχα κατεβασει απο το market εξαφανιστηκε [βασικα το μονο που ειχα κατεβασει ηταν το go launcher ex]. Ετυχε σε κανενα αλλο κατι αντιστοιχο;

Edited by Villis
Συνένωση συνεχόμενων posts
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια.

 

Τις προαλλες μου χαρισε το ξαδερφακι μου το magic.

Ειδα οτι φοραει την 1.5 πανω και ειπα να δω την μπορω να του κανω.

Μιας και ειμαι τελειως ασχετος απο το θεμα κινητο ποια rom θα μου προτινετε να βαλω?

Δεν εχω θεμα αν δεν εχει ελληνικο μενου ή το οτιδιποτε αρκει να ειναι σταθερη και καλη :)

Επισης αν μπορουσατε να μου δωσετε και εναν καλο οδηγο για το πως την περναω.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα χρονο με το Lg Optimus 2X ειπα να ανοιξω και να συμμαζεψω το magic μου με την ginger yoshi και να το δωσω στον πατερα μου. Πραγματικα εντυπωσιαστηκα! Ολα λειτουργουν, το gingerbread αντεχει ανετα και με λιγη υπομονη καλυπτει τις αναγκες ανετα!

 

EDIT:

χμ, ισως και να βιαστικα να κρινω. Για καποιο λογο, χωρις να παρουσιαστει καμια βλαβη, εχασα ολες τις gapps. Δεν εχω gmail, market, maps κλπ. Επισης οτι ειχα κατεβασει απο το market εξαφανιστηκε [βασικα το μονο που ειχα κατεβασει ηταν το go launcher ex]. Ετυχε σε κανενα αλλο κατι αντιστοιχο;

Τις gapps τις πέρασες; Γιατί αν η gingeryoshi είναι aosp, μπορεί να θέλει να τις περάσεις από μόνος σου κα να μην είναι "ενσωματωμένες".

 

Καλησπερα παιδια.

 

Τις προαλλες μου χαρισε το ξαδερφακι μου το magic.

Ειδα οτι φοραει την 1.5 πανω και ειπα να δω την μπορω να του κανω.

Μιας και ειμαι τελειως ασχετος απο το θεμα κινητο ποια rom θα μου προτινετε να βαλω?

Δεν εχω θεμα αν δεν εχει ελληνικο μενου ή το οτιδιποτε αρκει να ειναι σταθερη και καλη :)

Επισης αν μπορουσατε να μου δωσετε και εναν καλο οδηγο για το πως την περναω.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Nομίζω ότι αν δεις τις 2-3 τελευταίες σελίδες, θα βγάλεις3 σίγουρα μια άκρη για το ποια rom αξίζει ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβα ολοι λενε και ξαναλεν για αυτη την ginger yoshi.

Απο εδω την κατεβαζω ετσι?

Κανενα guide για να δω τα info του κινητου οπως επισης και κανα guide για το πως να περασω τη ρομ?

 

Τα στοιχεια απο το κιν.

Απο το λινκ για την ρομ σε σχεση με αυτα που λεει εγω πρεπει να κατεβασω την 1.5 32a new?

 

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.76.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-6.35.08.29

Dec 8 2009, 17:38:48

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να φανταστω δεν εχει δοκιμασει κανεις το cm7.2 port του carz12 το οποιο εχω να πω ειναι απο τις σταθεροτατες για μενα. Θυμαμαι οταν "φορουσα" γιοσι 1.5 ειχα αρκετα προβληματα και κολληματα, αλλα θα ξαναδοκιμασω να συγκρινω. Εσας η γιοσι ειναι αψεγαδιαστη? Με τι ρυθμισεις την "δουλευετε"? Edited by tass0s
ορθογραφικο
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω δεν εχει δοκιμασει κανεις το cm7.2 port του carz12 το οποιο εχω να πω ειναι απο τις σταθεροτατες για μενα. Θυμαμαι οταν "φορουσα" γιοσι 1.5 ειχα αρκετα προβληματα και κολληματα, αλλα θα ξαναδοκιμασω να συγκρινω. Εσας η γιοσι ειναι αψεγαδιαστη? Με τι ρυθμισεις την "δουλευετε"?

 

Είναι όντως εξαιρετική από άποψη ταχύτητας και σταθερότητας. Αλλά μου έχει σπάσει τα νεύρα με την κατανάλωση της μπαταρίας (7 ωρες μέχρι εξαντλήσεως με ελάχιστη χρήση και χωρίς κάποια ενεργοβόρα εφαρμογή). Οι υπόλοιποι έχετε τέτοιο πρόβλημα; Επίσης αν κάποιος προσπαθήσει να την βάλει και έχει πρόβλημα με το gapps που προτείνει o carz (π.χ. δε του εμφανίζεται το Play store όπως σε εμένα) ας δοκιμάσει κάποια παλιότερη έκδοση.

 

Επισης, επισημαινω οτι η 3d gallery στην cm 7.2 του carz ειναι αργη και κρασαρει οταν τη γυρνω σε landscape.

Edited by sikad
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο, η μπαταρια καποιες μερες τελειωνε γρηγορα, αλλα και παλι οχι παντα, καποιες μερες κρατουσε καλα.

Επισης τo γενικο προβλημα με το landscape εμφανιστηκε στην τελευταια εκδοση.

Τελος παντον εγω ξαναδοκιμαζω gingeryoshi με 10% compcache/JIT/purging/vm 32 και μου ειναι σταθεροτερη και γρηγοροτερη απ'οσο θυμομουν.

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο, η μπαταρια καποιες μερες τελειωνε γρηγορα, αλλα και παλι οχι παντα, καποιες μερες κρατουσε καλα.

Επισης τo γενικο προβλημα με το landscape εμφανιστηκε στην τελευταια εκδοση.

Τελος παντον εγω ξαναδοκιμαζω gingeryoshi με 10% compcache/JIT/purging/vm 32 και μου ειναι σταθεροτερη και γρηγοροτερη απ'οσο θυμομουν.

 

Η αληθεια ειναι οτι η gingeryoshi ειναι απο τις λιγες custom roms που δεν εχω δοκιμασει γιατι απο οτι θυμαμαι ηθελε format η sd και βαριεμαι φρικτα να το κανω. Ωστοσο, αν ειναι σταθεροτερη απο του carz και αρκετα παραμετρικοποιησιμη οπως ολες οι cm, ισως τη δοκιμαζα. Εσυ που την ξερεις τι λες? Εκει η μπαταρια πως παει?

Link to comment
Share on other sites

format SD δε θελει, απλα ενα ext partition ειναι προεραιτικο.

και επισης τωρα 1 μερα εχω την ginger αλλα εφαγε αρκετη μπαταρια μου μοιαζει, αλλα δε μπορω ακομα να εχω καλη εικονα. Η cm μου εμοιαζε σταθεροτερη.

Επισης θελω να κανω μια ερωτηση σε αυτους που την φορανε. Σε ποιο radio πιστευετε ειναι καλυτερη η ginger-yoshi?

Edited by tass0s
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...