Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Hello guys! I need you help!

 

Λοιπόν στο magic μου με

 

SAPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H
HBOOT-1.76.0009 (SAPP10000)
CPLD-12
RADIO-6.35.08.29

 

και default rom, άλλαξα radio κ τα συναφή σε:

 

SAPHIRE PVT 32A S-OFF H
HBOOT-1.76.2007 (SAPP10000)
CPLD-12
RADIO-3.22.20.17

 

και πέρασα την 2.2 T-MOBILE και όλα ΟΚ.

 

Όμως τώρα θέλω να το γυρίσω πάλι σε μια rom με HTCSense και πλήρως Ελληνικό μενού. Ακόμα και στην 1.5 την δική του.

Το nandroid restore δεν λειτουργεί φυσικά αφού το radio & spl δεν κάνουν για αυτό. Πως το γυρνάω στα άρχικα για να λειτουργήσει με restore. Radio switcher δεν λειτουργησε.. Παρακαλώ βοηθήστε με!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Hello guys! I need you help!

 

Λοιπόν στο magic μου με

 

SAPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H
HBOOT-1.76.0009 (SAPP10000)
CPLD-12
RADIO-6.35.08.29

 

και default rom, άλλαξα radio κ τα συναφή σε:

 

SAPHIRE PVT 32A S-OFF H
HBOOT-1.76.2007 (SAPP10000)
CPLD-12
RADIO-3.22.20.17

 

και πέρασα την 2.2 T-MOBILE και όλα ΟΚ.

 

Όμως τώρα θέλω να το γυρίσω πάλι σε μια rom με HTCSense και πλήρως Ελληνικό μενού. Ακόμα και στην 1.5 την δική του.

Το nandroid restore δεν λειτουργεί φυσικά αφού το radio & spl δεν κάνουν για αυτό. Πως το γυρνάω στα άρχικα για να λειτουργήσει με restore. Radio switcher δεν λειτουργησε.. Παρακαλώ βοηθήστε με!!!

 

Είσαι σίγουρος ότι τα στοιχεία του κινητού σου τώρα, είναι αυτά που παραθέτεις; Το 3.22 radio πρέπει να είναι με 1.33 SPL και όχι με το 1.76 που αναφέρεις. Όσο για τη χειροκίνητη αλλαγή σε 1.76 SPL και 6.35 radio, ρίξε μια ματιά εδώ, στην ενότητα "Αλλαγή σε radio 6.35.10.18 και SPL 1.76.2007".

Link to comment
Share on other sites

Ναί είμαι σίγουρος για τα στοιχεία που ανέφερα! Αυτά ακριβώς έχω τώρα. (Βέβαια μπορεί να μην είχα τα ίδια με την 2.2, νομίζω κάτι άλλαξα στην προσπάθεια μου να αλλάξω radio & spl). Θα δοκιμάσω τον οδηγό σου! thanks
Link to comment
Share on other sites

Ναί είμαι σίγουρος για τα στοιχεία που ανέφερα! Αυτά ακριβώς έχω τώρα. (Βέβαια μπορεί να μην είχα τα ίδια με την 2.2, νομίζω κάτι άλλαξα στην προσπάθεια μου να αλλάξω radio & spl). Θα δοκιμάσω τον οδηγό σου! thanks

 

Αυτός είναι ο λόγος που προτιμώ να κάνω τα πάντα χειροκίνητα. Σίγουρα το radio switch σου έβγαλε κάποιο error ότι δεν μπόρεσε ν' αλλάξει radio, αλλά δεν έδωσες σημασία. Είσαι πολύ τυχερός, που δεν έγινε brick το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως μπορω να βρω ποιο κινητο εχω (htc magic 32a i 32b) και αμα ειναι rooted η συσκευη που κραταω ? ειμαι πρωταρης σε αυτα.... Edited by Leonidas25
δεν ηξερα για τα greeklish....
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά για το δεύτερο ψάξε απλά να βρεις αν έχεις μια εφαρμογή superuser στο κινητό...

Και μη γράφεις σε greeklish γιατί απαγορεύονται και η πολιτική του forum είναι να σβήνονται αμέσως τέτοια μηνύματα ;)

Αν θέλεις κάνε τροποποίηση στο post σου!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

paidia pws mporw na vrw poio kinito exw (htc magic 32a i 32b) kai ama einai rooted ? eimai prwtaris se auta....

 

Κοίτα άμα είναι rooted θα έπρεπε να το είχες κάνει εσύ.... Δηλάδη by default δεν είσαι....

 

Για το 32Α και 32Β... Γενικά αυτά έχουν διαφορές στο hardware, αλλά επειδή έχω δει πολύ μπαστάρδεμα στα κινητά αυτά καλύτερα δες απο τα χαρακτηριστικά.... Κάνε το εξής....

Όταν είναι κλειστό πάτα volume down και power.

Θα σε βγάλει στο hboot/fastboot menu και εκεί που λέει saphire σου λέει τι τύπος είναι....

 

Για το root....

Αν έχεις κάποια εφαρμογή που υποστηρίζει και root χρήση, ή αν έχεις εφαρμογή που χρειάζεται root για να δουλέψει τότε άνοιξε την και δες αν σου βγάζει κάποιο μήνυμα για το αν είσαι root ή όχι....

 

Χωρίς εφαρμογή το ελέγχεις έτσι....

Σύνδεσε το με τον υπολογιστή σε usb debugging mode (Settings>Application Settings>Development>USB Debugging) και άνοιξε κονσόλα (cmd) στο pc σου και γράψε adb shell.

Θα σου βγάλει ένα σύμβολο $ ή #.

Αν ειναι $ γράψε 'su' και πάτα <ENTER>. Αν αλλάξει απο $ σε # είσαι root.... (Την πρώτη φορά που θα το κάνεις αυτό ενώ είσαι root πιθανόν να πεταχτεί κάποιο πρόγραμμα superuser στο κινητό και να ζητάει allow ή deny).....

Αν είναι # τότε είσαι root....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον βρηκα οτι ειναι το 32a....(το magic λεγεται και sapphire).....Aλλα οταν το συνδεω στο pc (και στο mac και στο windows) *δεν αναγνωριζει την εντολη....
Link to comment
Share on other sites

λοιπον βρηκα οτι ειναι το 32a....(το magic λεγεται και sapphire).....Aλλα οταν το συνδεω στο pc (και στο mac και στο windows) *δεν αναγνωριζει την εντολη....

 

Για να κάνεις αυτό που σου λέει ο ShevaGR, θα πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το androidsdk. Ρίξε μια ματιά στο πρώτο post και θα βρεις αρκετές πληροφορίες για το Magic.

 

Σχετικά με το root ισχύουν όσα σου είπε ο Villis προηγουμένως. Αν έχεις την εφαρμογή Superuser εγκατεστημένη, είσαι rooted. Από εκεί και πέρα, αν χρειαστείς κάτι, καλό είναι ν'αναφέρεις τα στοιχεία της συσκευής σου (radio, SPL και εάν είναι S-ON ή S-OFF). Αυτά θα τα βρεις με τον ίδιο τρόπο που βρήκες ότι το Magic σου είναι 32Α.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις αυτό που σου λέει ο ShevaGR, θα πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το androidsdk. Ρίξε μια ματιά στο πρώτο post και θα βρεις αρκετές πληροφορίες για το Magic.

 

Σχετικά με το root ισχύουν όσα σου είπε ο Villis προηγουμένως. Αν έχεις την εφαρμογή Superuser εγκατεστημένη, είσαι rooted. Από εκεί και πέρα, αν χρειαστείς κάτι, καλό είναι ν'αναφέρεις τα στοιχεία της συσκευής σου (radio, SPL και εάν είναι S-ON ή S-OFF). Αυτά θα τα βρεις με τον ίδιο τρόπο που βρήκες ότι το Magic σου είναι 32Α.

 

Βασικά χρειάζεται να τρέχει ο adb....

Επειδή έχω αρκετό καιρό χωρίς το sdk... Δεν υπάρχει ο adb στο pc αφού έχει εγκαταστήσει κάποιο sync ή κάποιο driver;;;;....

Δεν θυμάμαι κιόλας....

 

Τώρα ναι αυτό με το superuser ισχύει, αλλά θα μπορούσε να το κάνει και uninstall....

 

@Leonidas25 Κοίτα αν είναι κάνε ότι σου λέει ο vman και αν στραβώσει κάτι, τότε κατέβασε τον adb και τσέκαρε τον απο εκεί με τον τρόπο που είπα....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά χρειάζεται να τρέχει ο adb....

Επειδή έχω αρκετό καιρό χωρίς το sdk... Δεν υπάρχει ο adb στο pc αφού έχει εγκαταστήσει κάποιο sync ή κάποιο driver;;;;....

Δεν θυμάμαι κιόλας....

 

Τώρα ναι αυτό με το superuser ισχύει, αλλά θα μπορούσε να το κάνει και uninstall....

 

Το adb υπάρχει μόνο στο androidsdk ή αν το κατεβάσει κάποιος ανεξάρτητα μαζί με τα adbusbwinapi.dll (ή κάπως έτσι:lol:). Δεν υπάρχει σε drivers ή στο sync.

 

Εξάλλου, η περίπτωση να έχει αφαιρέσει το superuser δε μου φαίνεται πολύ πιθανή. Στις περισσότερες custom ROMs, αποτελεί εφαρμογή συστήματος και θα πρέπει να είσαι σχετικά εξοικειωμένος με το command prompt ή τελοσπάντων να ξέρεις τι κάνεις, για να την αφαιρέσεις.

 

Λεωνίδα, εάν εγκαταστήσεις το titanium backup (root) από το market, το τρέξεις και σου παραπανεθεί ότι δεν έχεις δικαιώματα root, τότε έχεις πάρει την απάντησή σου, χωρίς σύνθετες διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

χρησιμοποιεί κανείς σας καμία rom 2.3? Και αν ναι, έχουμε καμία σταθερή που να αξίζει να αλλάξω την 2.2 του cyanogen?

 

η diet gingerbread μου ηταν παντα αρκετα σταθερη μιας και εχει βγαλει αρκετα πραγματα που την βαραινουν.

 

επισης εχει δοκιμασει κανεις αυτή?

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά!

Αυτη τη στιγμη εχω την rc magic v7 (2.1) και ελεγα να περασω καποια gingerbread 2.3. Αξιζει η αλλαγη ή το μαγικο μας θα σέρνεται? Μηπως να παω καλυτερα σε froyo που υπαρχουν πολλες custom βασισμενες σε επισημες?

Σκεφτομουν αυτη αλλα ειδα οτι στηριζεται σε cm και με του cyan παντα ειχα θεματα με καμερα και gps. Θα προτιμουσα να μην εχει sense, να ειναι για new radio και να ειναι οσο πιο αξιοπιστη γινεται. Ακουω τις προτασεις σας.:)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα την Diet Gingerbread για την οποία αναφέρει ο tass0s παραπάνω. Είναι για το καινούριό radio.

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος οδηγος για φλασαρισμα HTC Magic σε καποια μεταγενεστερη εκδοση android διοτι εχω βαρεθει εντελως το γεγονος οτι ειμαι stuck στην εκδοση 1.5 :hypno:
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος οδηγος για φλασαρισμα HTC Magic σε καποια μεταγενεστερη εκδοση android διοτι εχω βαρεθει εντελως το γεγονος οτι ειμαι stuck στην εκδοση 1.5 :hypno:

 

Ρίξε μια ματιά στο πρώτο post ή/και εδώ.

 

Επίσης αν διαβάσεις προς τα πίσω σε αυτό το θέμα θα βρεις τις απαντήσεις που ζητάς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν διαβάσεις προς τα πίσω σε αυτό το θέμα θα βρεις τις απαντήσεις που ζητάς.

 

το σκεφτηκα να διαβασω προς τα πισω σε αυτο το θεμα.. αλλα πιστευω θα τελειωνα νωριτερα αμα καθομουν να προγραμματισω μονος μου το android 2.4 χαχαχα..i mean..327 pages?

thanks για το link παντως, θα το κοιταξω απο εκει :)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιαυτό σου είπα προς τα πίσω και όχι όλο το θέμα. Στις τελευταίες σελίδες θα βρεις τις απαντήσεις που ζητάς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα... σήμερα μόλις πήρα το nexus s και μετά απο 2 χρόνια με το magic θα το αποχωριστώ... ψάχνω να βρώ μια σταθερή έκδοση (ROM) να του περάσω αφού αυτός που θα το πάρει δεν θα ασχοληθεί ιδιαίτερα. έψαξα για την επίσημη 2.1 της rogers και την cursorsense αλλά τα link δεν λειτουργούν... ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ κάποια?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα... σήμερα μόλις πήρα το nexus s και μετά απο 2 χρόνια με το magic θα το αποχωριστώ... ψάχνω να βρώ μια σταθερή έκδοση (ROM) να του περάσω αφού αυτός που θα το πάρει δεν θα ασχοληθεί ιδιαίτερα. έψαξα για την επίσημη 2.1 της rogers και την cursorsense αλλά τα link δεν λειτουργούν... ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ κάποια?

 

Δες 6 ποστ πιο πανω για την diet gingerbread που αναφερει ο χρηστης vman

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

Την εχω δοκιμασει. Αλλά νομιζω καλυτερα να του βαλω 2.1 υπαρχει καποια διαθεσιμη?

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την εχω δοκιμασει. Αλλά νομιζω καλυτερα να του βαλω 2.1 υπαρχει καποια διαθεσιμη?

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

Θα σου προτεινα να βαλεις την 2.2 του cyanogen

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω to Plantronics Voyager 520 Bluetooth Headset για το Magic μου. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω ενα είναι συματα μεταξύ τους

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είχα για περίπου ένα μήνα την diet gingerbread και ήταν μια χαρά σταθερή μόνο που τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι ανεβάζει πολύ γρήγορα θερμοκρασία και το κινητό δυσλειτουργεί (άνοιγε από μόνο του ενώ ήταν απενεργοποιημένο και έμπαινε σε ασφαλή λειτουργία) και επίσης είχα πολύ λίγα MB διαθέσιμα - 160MB. Έτσι σήμερα πήρα να φλασάρω του cyanogen. Όλα καλά για κανα μισάωρο (έκανα restore εφαρμογές) ώσπου άρχισε να μου κάνει fc το com.media.acore (μπορεί και .κάτι ακόμη) και να το κάνει τόσο έντονα που δεν μπαίνει καν στην αρχική οθόνη μετά από reboot. Ξαναφλάσαρα από την αρχή rom-port-gapps αλλά τώρα από το πρώτο άνοιγμα πάλι το ίδιο fc. Τα αρχεία που χρησιμοποίησα είναι τα ίδια με αυτά που είχα βάλει όταν είχα φλασάρει του cyanogen για πρώτη φορά (έχει κανά 4αμηνο).

 

Καμία βοήθεια? Thanks

Edited by Antwny
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...