Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και που μπορω να βρω αυτο το log?

 

Είναι κάποια από τις databases, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποια και ούτε έχω κάποιο Android κινητό, για να το ψάξω. Εάν θέλεις να γράψεις δική σου εφαρμογή για το συγκεκριμένο θέμα θα σου χρειαστεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

συγνωμη για την ερωτηση παιδια, κι αν ειναι σε λαθος τοπικ, αλλα επειδη βρισκομαι πραγματικα σε διλλημα, θα ηθελα να με βοηθησετε.

 

ειμαι μεταξυ 2 κινητων του HTC magic και του HTC Touch II.

και τα 2 υπαρχουν στα OTE Shop κι επειδη εχω επιδοτηση με ενδιαφερουν.

 

συγκριτικα, δν εχουν μεγαλες διαφορες απ οτι βλεπω, με εξαιρεση την οθονη και το λειτουργικο. θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις για το ματζικ:

 

1. αξιζει καταρχην τα λεφτα του (στα 350 το εχει τωρα η κοσμοτε)?

2. αντιμετωπιζει γνκ καποια συγκεκριμενα προβληματα (καποιο γενικο προβλημα ας πουμε)?

3. ειδα οτι υπαρχει ενα θεμα με το bluetooth! να φανταστω οτι λυνεται με καποια εφαρμογη ετσι?

4. το ιδιο για το ελληνικο μενου (ή δν εχει καθολου ελληνικο μενου?)

5. η μπαταρια ποσο κραταει?

6. τι ακουστικα παιρνει?

7. δεχεται επεκταση μνημης? (αυτο απ οτι ειδα ειναι ενα θεμα για ολα τα htc) κι αν ναι μεχρι ποσο??

8. γνκ, ποιο απο τα 2 μου προτεινετε και γιατι??

 

επισης, ειδα οτι το ματζικ εχει πολυ υψηλα επιπεδα ακτινοβολιας! ισχυει αυτο?

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων!

 

To magic έχει σταματήσει, παρ'όλα αυτά είναι ένα πολύ καλό τηλέφωνο. Το ευχαριστήθηκα με το παραπάνω όσο καιρό το είχα. Δεν έχει προβλήματα γενικά, δεν έχω δει να έχει κάτι ιδιέταιρο. Είναι τηλέφωνο που έχει κυκλοφορήσει αρκετά, οπότε έχει πολλά πράγματα από roms κλπ. Από τη στιγμή που είσαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο, προτίμησε το magic μόνο και μόνο επειδή είναι android.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια, εχω ενα προβλημα. Κατι δεν παει καλα με την καρτα μνημης . Οταν ανοιξα το κινητο μου εβγαλε μηνυμα οτι εχει προβλημα η καρτα μνημης και πρεπει να κανω φορματ. Δεν μπορουσα να δω κανενα απο τα αρχεια που ειχα μεσα. Οταν συνδεσα το κινητο στπ pc μπορουσα να δω ολα τα αρχεια αλλα δεν μπορεσα να τα αντιγραψω ολα γιατι μου εβγαζε σφαλμα. Αφου δοκιμασα να βγαλω και να ξαναβαλω την καρτα αποφασισα να της κανω φορματ (2 φορες). Οταν εκανα επανεκκινηση το κινητο δε μου ξαναεβγαλε σφαλμα, αλλα οταν δοκιμασα να περασω αρχεια σε αυτην, μου εβγαζε σφαλμα κυκλικου πλεονασμου.

Να υποθεσω οτι παω για καινουρια καρτα? Δε νομιζω να εχει εγγυηση η μανισια καρτα που ηταν μαζι με τη συσκευασια ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. εχει κανεις ιδεα, και ποσο δυσκολο ειναι να φτιαξω live wallpaper? μπορω πχ απο ενα video η απο gif να γινει? η ειναι ποιο περιπλοκο απ οτι φανταζομαι?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι 3d animation και οχι gif. Δλδ θες κάποιο πρόγραμμα όπως 3D studio Max και μετά ίσως θέλει και το Macromedia/Adobe Director για το animation. Θα το κοιτάξω παραπάνω και θα σου πώ σε λίγο!

 

edit: http://goo.gl/1wtt

Edited by iGNiTEd
Link to comment
Share on other sites

cyanogen mod 5.0.8 final ειναι ετοιμο. Οδηγιες εγκαταστασης στο : http://bit.ly/a8I52H

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Για το καινούριο ΡΑΔΙΟ τπτ;

 

Όχι, ακόμα.

 

Τα σχόλια στο internet είναι ιδιαίτερα κολακευτικά. Από τις μεγαλύτερες αλλαγές είναι η προσθήκη του ADWLauncher ως default.

 

PS: Ο δικός μου οδηγός εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Τα σχόλια στο internet είναι ιδιαίτερα κολακευτικά. Από τις μεγαλύτερες αλλαγές είναι η προσθήκη του ADWLauncher ως default.

- Το καλο το εκανα καλυτερο με την αντικατασταση του ADWLauncher ,απο τον Launcher Pro 0.6.0 .... :) κατα την αποψη μου ,αλλα και πολλων αλλων στο διαδυκτιο .... καλυτερος λειτουργικα launcher ... τον προτεινω ανεπιφυλακτα :cool:

... Καθως και αντικατασταση της Gallery , απο την Gallery3D του Stevo ... λειτουργει αψογα ,εχει και αλλαγμενο εικονιδιο ...

 

- Οποιος θελει να δοκιμασει , κατεβαζει τα αρχεια στην καρτα του και τα εκτελει απο recovery .... ομως η Gallery3D παραδοξως οταν εκτελεστει δινει aborded installation ;; , παρ' αυτα ομως η εγκατασταση εχει ολοκληρωθει επιτυχως !! , μετα την εγκατασταση ,εαν εχετε το εικονιδιο της αρχικης gallery στην επιφανεια εργασιας θα δειχνει μη λειτουργικο ,οποτε το ριχνετε στον "κουβα" και βρισκετε το νεο εικονιδιο της 3D εφαρμογης ανοιγοντας τον launcher ...

 

 

- Υ.Γ. Μετα την εγκατασταση τω δυο αρχειων ,βλεπω οτι τα default wallpapers εχουν χαθει και στην θεση τους υπαρχει ενα με χρωματιστες βουλες και ενα μαυρο :ninja: :wacko: ... περιεργο ,αλλα δεν υπαρχει κανενα προβλημα αφου μπορω να βαλω οποιοδηποτε αλλο wallpaper που εχω κατεβασει στην καρτα μου.

 

-Υ.Γ. 2_ Ολα τα παραπανω τα κανετε με δικη σας ευθυνη ,... σε εμενα λειτουργουν αψογα και τα δοκιμασα σε δυο ρομς με τα ιδια αποτελεσματα :D .

(σημερα την εγκατασταση των παραπανω αρχειων την εκανα ... μεσω adb commands για εμπλουτισμο γνωσης και αν και δεν ειχα ξαναδοκιμασει ,ολα πηγαν καλα :) )

 

HTC Magic / ENG S-OFF

hboot 1.33.2010

radio 3.22.20.17

CM 5.0.8 DS final / eclair 2.1

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την smoki 0.6.9 τώρα, μαζί με JIT που δεν ξέρω αν πραγματικότητα κάνει δουλειά, ή μόνο νούμερα στο linpack δίνει, πάντως απο την έκδοση 0.6.5 που την δοκίμασα έτρεχε καλύτερα απο την CM 5.0.7. Τώρα μόλις αναβάθμισα σε 0.6.9.

Αξίζει να την δοκιμάσετε και αυτήν

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω, προσπαθησα να κανω wipe dalvik και μου ειπε να το κανω μεσω adb βεβαια διαβασα οτι το να κανω wipe dalvik ειναι καπως περιττο, σωστα?
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια, εχω ενα προβλημα. Κατι δεν παει καλα με την καρτα μνημης . Οταν ανοιξα το κινητο μου εβγαλε μηνυμα οτι εχει προβλημα η καρτα μνημης και πρεπει να κανω φορματ. Δεν μπορουσα να δω κανενα απο τα αρχεια που ειχα μεσα. Οταν συνδεσα το κινητο στπ pc μπορουσα να δω ολα τα αρχεια αλλα δεν μπορεσα να τα αντιγραψω ολα γιατι μου εβγαζε σφαλμα. Αφου δοκιμασα να βγαλω και να ξαναβαλω την καρτα αποφασισα να της κανω φορματ (2 φορες). Οταν εκανα επανεκκινηση το κινητο δε μου ξαναεβγαλε σφαλμα, αλλα οταν δοκιμασα να περασω αρχεια σε αυτην, μου εβγαζε σφαλμα κυκλικου πλεονασμου.

Να υποθεσω οτι παω για καινουρια καρτα? Δε νομιζω να εχει εγγυηση η μανισια καρτα που ηταν μαζι με τη συσκευασια ετσι δεν ειναι?

 

Ξαναδοκιμασα και διαπιστωσα οτι καποια σχετικα μεγαλα αρχεια δεν τα περναει ενω καποια μικροτερα τα περναει. Μοιαζει σα να ειναι χαλασμενα μερικα μπλοκς. Μαλλον θα παω για καινουρια. Ελεγα να περασω την 5.08 αλλα φοβαμαι μηπως δεν μεταφερθει σωστα κανενα αρχειο και μπρικιασω το τηλεφωνο. Θα περιμενω. Ξερετε κανενα προγραμμα για να την τσεκαρω?

Link to comment
Share on other sites

- Το καλο το εκανα καλυτερο με την αντικατασταση του ADWLauncher ,απο τον Launcher Pro 0.6.0 .... :) κατα την αποψη μου ,αλλα και πολλων αλλων στο διαδυκτιο .... καλυτερος λειτουργικα launcher ... τον προτεινω ανεπιφυλακτα :cool:

... Καθως και αντικατασταση της Gallery , απο την Gallery3D του Stevo ... λειτουργει αψογα ,εχει και αλλαγμενο εικονιδιο ...

 

 

καλημερα :)

 

εχει απολυτο δικιο ο φιλος, το launcher pro ειναι καλυτερο πιο γρηγορο και ωραιο.

οπως επισης και για το gallery 3D που αυτη η εκδοση που δινει ειναι καλυτερο αφου λειρουργει αψογα και δε κολλαει

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα magic 32a και αφού έκανα τα απαραίτητα updates τώρα έχω 6.35.08.29 και SPL 1.76.2007. Το θέμα είναι όταν ΜΠΑΙΝΕΙ σε recovery mode ότι και να πατήσω (επιλογη) με τα από κάποια δευτερόλεπτα κάνει restart η αλλιώς απλά κολλάει και πρέπει να βγάλω την μπαταρία. Γενικά και όταν πάει να ανοίξει κανονικά κάνει συνέχεια restart.

τι λέτε να έχει γίνει;

Δείτε το ιστολόγιο μου που ασχολείται με την Τεχνολογία και όχι μόνο!!!

http://misios2.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει η recovery που θα βάλεις να είναι αυτή του Hero. Διαφορετικά, δε θα δουλέψει.

 

Μπες στον bootloader (fastboot) και από command prompt (στο φάκελο tools του AndroidSDK) δώσε τις παρακάτω εντολές:

fastboot erase recovery
fastboot flash recovery recovery-RA-hero-v1.6.2.img

 

Όσο για το θέμα του restart κατά την εκκίνηση, πιθανότατα χρειάζεται να εγκαταστήσεις εκ νέου τη ROM.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει η recovery που θα βάλεις να είναι αυτή του Hero. Διαφορετικά, δε θα δουλέψει.

 

Μπες στον bootloader (fastboot) και από command prompt (στο φάκελο tools του AndroidSDK) δώσε τις παρακάτω εντολές:

fastboot erase recovery
fastboot flash recovery recovery-RA-hero-v1.6.2.img

 

Όσο για το θέμα του restart κατά την εκκίνηση, πιθανότατα χρειάζεται να εγκαταστήσεις εκ νέου τη ROM.

 

Οκ ευχαριστώ πολύ τό έκανα όπως μου είπες και όλα καλά...μόλις έβαλα την νεα Rom τωρα δουλευει κανονικα! :)

Δείτε το ιστολόγιο μου που ασχολείται με την Τεχνολογία και όχι μόνο!!!

http://misios2.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για οσους εχουν την 5.0.8 του cyanogen.Προσπαθησα να ανοιξω ενα pdf και μου εβγαλε τρεις επιλογες ,adobe reader,documents to go και quick office.Tα 2 πρωτα τα ειχα εγκαταστησει εγω.Το quick office ομως ουτε το ειχα εγκαταστησει ουτε υπαρχει στις εφαρμογες μου.Επισης ο file explorer που χρησιμοποιησα για να βρω το pdf στην sdcard ειναι ο ES file explorer.Συμβαινει και σε καποιον αλλο αυτο????

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Μου το έκανε και μένα...δε θυμάμαι αν ήταν με 5.0.7 ή με 5.0.8 test

Φαίνεται σαν το QuickOffice να υπάρχει αλλά να μη φαίνεται στις εφαρμογές!

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν live wallpapers για το Magic?Δεν εχω περασει καποια custom rom,εχω την αρχικη

 

μονο αν εχεις custom roms me android 2.1 και να το ενεργο μπορεις να εχεις live wallpaper

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έβαλα την smoki 0.6.9 (χωρίς JIT)! Πολύ καλή ρομ μου φαίνεται αν εξαιρέσουμε ότι τα leds δε λειτουργουν σωστά...έχει και υποστήριξη flash. Κατάφερα και σύνδεσα και το κινητό με το pc μέσω htc sync ( με τη cyanogen δε μπορούσα με τπτ).

'Ενα ψιλοπρόβλημα που παρατήρησα έχει να κανει με τη γλώσσα και το keyboard. Για να έχω ελληνικά στο keyboard πρέπει να επιλέξω την ελληνική γλώσσα για το κινητό πράγμα που δε το θέλω γιατί δε μου αρέσει και γιατι το μαρκετ φαίνεται στα ελληνικά έτσι και δε βλέπω τα comments. Αν βάλω το htc_ime με τα ελληνικά θα προκαλέσω conflict με το ήδη υπάρχον htc πληκτρολόγιο? To greek input method θα δουλέψει με το htc πληκτρολόγιο ή θα μου βγάλει καινουριο πληκτρολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Το Greek Input Method είναι καινούριο πληκτρολόγιο και δεν επηρεάζει σε κάτι το HTC_IME. Επί της ουσίας, χρειάζεται να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του HTC_IME. Μπες εδώ και ακολούθησε τις οδηγίες για τη μεταφορά στο κινητό του αρχείου com.htc.android.htcime_preferences.xml (από τη στιγμή που στο κινητό σου υπάρχει το HTC_IME δε χρειάζεται να κάνεις εκ νέου εγκατάστασή του).
Link to comment
Share on other sites

Το Greek Input Method είναι καινούριο πληκτρολόγιο και δεν επηρεάζει σε κάτι το HTC_IME. Επί της ουσίας, χρειάζεται να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του HTC_IME. Μπες εδώ και ακολούθησε τις οδηγίες για τη μεταφορά στο κινητό του αρχείου com.htc.android.htcime_preferences.xml (από τη στιγμή που στο κινητό σου υπάρχει το HTC_IME δε χρειάζεται να κάνεις εκ νέου εγκατάστασή του).

 

 

δε μου δούλεψε...

 

Στο xda λέει αυτό:

 

-Replaced HTC_IME with HTC_IME MOD for multilanguage keyboard - Uninstall HTC_IME MOD if you have installed it before flashing

 

To θυμόμουν ότι είχε βάλει κάτι ψιλοδιαφορετικό από το htc_ime αλλά δεν ήμουν σίγουρος. άρα εγκαθιστώ και το htc_ime ή θα τα κάνω μαντάρα?

 

Χμμμ πάλι δε συνδέεται στο sync...θα βαλω το greek input method να τελειώνω μ φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...