Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να βάλεις το HTC_IME. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υποστηρίζει 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα SMS. Τα ringtones μπορείς να τα κατεβάσεις από εδώ. Εάν αποσυμπιέσεις το αρχείο απευθείας στην κάρτα σου, θα μπορείς να επιλέξεις κανονικά τα ringtones (είναι αυτά που υπάρχουν στην επίσημη αναβάθμιση και μερικά δικά μου). Εάν θέλεις να τα βάλεις στη μνήμη του κινητού, η διαδικασία είναι πιο περίπλοκη. Ωστόσο, εάν ενδιαφέρεσαι, πες μου και θα γράψω τον τρόπο. Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Έχω το magic 6 μηνες περίπου και του έβαλα προσφατα την ελληνική rom με το sence (από cosmote το είχα πάρει το τηλ.) .Δεν θέλω να του βάλω άλλη rom απλά θέλω να βλέπω paid εφαρμογες. Αυτό γίνεται μόνο εάν γίνει root ; Και εάν ναι που είναι και το πιθανότερο μπορώ να το κάνω και πως ; Ζητώ συγγνώμη εάν έχει ήδη αναφερθεί κάπου απλά δώστε μου το link γιατί δεν το βρίσκω. Ευχαριστώ

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω το magic 6 μηνες περίπου και του έβαλα προσφατα την ελληνική rom με το sence (από cosmote το είχα πάρει το τηλ.) .Δεν θέλω να του βάλω άλλη rom απλά θέλω να βλέπω paid εφαρμογες. Αυτό γίνεται μόνο εάν γίνει root ; Και εάν ναι που είναι και το πιθανότερο μπορώ να το κάνω και πως ; Ζητώ συγγνώμη εάν έχει ήδη αναφερθεί κάπου απλά δώστε μου το link γιατί δεν το βρίσκω. Ευχαριστώ

 

Καλωσήρθες στο forum.

 

Για να βλέπεις τις paid εφαρμογές πρέπει το κινητό να είναι rooted, όπως είπες. Εάν έβαλες την ελληνική ROM τρέχοντας το RUU αρχείο, έχεις κλειδώσει το κινητό σου με το perfected SPL 1.76.0009. Δυστυχώς, σε αυτή τη φάση δεν υπάρχει τρόπος να το ξεκλειδώσεις και κατ' επέκταση να κάνεις root το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να υποθέσω το "σε αυτή τη φάση " σημαίνει μέχρι να ξεκλειδώθει με κάποιο τροπο αυτή η rom ή να βγει καινούργια ; ή να μας αφήσει η google να τις δούμε ;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τη ROM την έχω ήδη κάνει rooted. Αυτό που πρέπει να ξεκλειδωθεί, είναι το perfected SPL 1.76.0009. Αυτό δε θα σου επιτρέψει να κάνεις τη διαδικασία που χρειάζεται, για να αποκτήσεις πρόσβαση root και δεν εξαρτάται από τη Google. H HTC κλειδώνει τα κινητά της και εμείς κάνουμε ότι μπορούμε, για να τα ξεκλειδώσουμε.:lol:

 

Οι περισσότεροι που μπαίνουν καιρό στο forum, έκαναν την εγκατάσταση με τον τρόπο που γράφω εδώ. Έτσι απέφυγαν το 1.76.0009 και μπορούν να δοκιμάζουν custom ROMs ή να κάνουν ό,τι θέλουν με το κινητό τους.

Link to comment
Share on other sites

Άρα περιμένω να ξεκλειδωθεί το spl ..... σωστα ;:cry:

 

δυστυχως, ναι...

Βασιλη, τι ειναι που κανει τοσο δυσκολο το ξεκλειδωμα του spl? ειναι τοσο δυσκολο να βγαλουν μια αναβαθμιση spl? (δεν ξερω γιαυτο ρωταω) :cry::cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως, ναι...

Βασιλη, τι ειναι που κανει τοσο δυσκολο το ξεκλειδωμα του spl? ειναι τοσο δυσκολο να βγαλουν μια αναβαθμιση spl? (δεν ξερω γιαυτο ρωταω) :cry::cry:

 

Όταν κάποιος (στην περίπτωση μας η HTC) κλειδώνει κάτι, το κάνει ώστε να είναι αδύνατο ή όσο το δυνατόν πιο δύσκολο να ξεκλειδώσει. Τα engineering SPL είναι, στην πλειονότητα των περιπτώσεων, SPL που έχουν διαρρεύσει κι έτσι καταφέραμε να τα βάλουμε εμείς στο κινητό μας. Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις (αυτό έγινε με το flashrec) υπήρξε κάποιο exploit που εκμεταλλεύτηκε ένα κενό ασφαλείας στον kernel και επέτρεψε την εκτέλεση κώδικα και κατ' επέκταση το "ξεκλείδωμα".

 

Δυστυχώς, τα πράγματα δεν είναι ούτε απλά ούτε εύκολα. Για κάποιους που έχουν perfected SPL 1.76.0007 βρέθηκε λύση με τη χρήση μιας test ROM που διέρρευσε ή δόθηκε κατά λάθος και ήταν εξ αρχής rooted. Αυτό δε δουλεύει για το 1.76.0009. Θα πρέπει να περιμένετε μήπως βρεθεί κάτι στην πορεία ή διαρρεύσει ένα engineering SPL.

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω μια ιδέα. Απλά χρειάζεται δουλειά από τη μεριά μου και εθελοντές από τη μεριά σας. Θα σας ενημερώσω, όταν είμαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα! οσο μπορω να καταλαβω απο τις ελαχιστες γνωσεις με προγραμματισμο! thanks φιλος, κανεισ φοβερη δουλεια, και για οτι νεοτερο ενημερωσε μας :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προσφερομαι εγώ. Ελπίζω μόνο να μην αποκτήσω ένα magic brick :)

 

 

 

Sent from my HTC Magic using Tapatalk

 

Πολλά ευχαριστώ και από εμένα για τον χρόνο και το ενδιαφέρον σου

 

 

 

Sent from my HTC Magic using Tapatalk

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της «Τροποποίησης» ή της «Πολλαπλής παράθεσης».
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

παιδια καποτε ειχα βρει ενα σάιτ που ελεγε οτι εχει ολες τις paid εφαρμογες για 1.99$ το μηνα. Ποιο ειναι αυτο το σαιτ γιατι δε μπορω να το θυμηθω...
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εκανα μια αναβαθμηση σε spl και radio. Mετα απο την αναβαθμηση εβαλα στο κινητο recovery του hero οπως ελεγε ο οδηγος εγκαταστασης.

Το θεμα μου ειναι σε περιπτωση που θελω να εγκαταστησω μια rom θα λειτουργω το recovery του hero?

Επειδη εχω το recovery του hero μεσα στο κινητο υπαρχει προβλημα?

Τελος θα μπουρασα να βαλω rom που ειναι φτιαγμενες για το hero(νομιζω οτι ειναι ακυρη αυτη η ερωτηση απλως θελω να γνωριζω)?

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να έχεις τη recovery ROM του Hero. Υπάρχει εδώ κι αρκετό καιρό τροποποιημένη recovery για Magic με radio 6.35.xx.xx. Μπες εδώ και πήγαινε στην ενότητα "Εγκατάσταση custom recovery ROM". Επίσης, θα ήταν καλό να ρίξεις μια ματιά στις FAQs και ιδιαίτερα στο "Συχνές ερωτήσεις για το Magic".

 

Στο κινητό σου δεν μπορείς να βάλεις ROM που είναι για το Hero. Μπορείς να βάλεις ROMs που έχουν γίνει port από το Hero για το Magic. Στη θέση σου θα δοκίμαζα κάποια από τις υπάρχουσες ROM για Magic που βασίζονται στην επίσημη αναβάθμιση (CursorSense, VmaSense ή την επίσημη αναβάθμιση). Δουλεύουν πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε port που έχει γίνει από το Hero.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

 

Τωρα για να διαγραψω το recovery του hero μεσα απο το κινητο χρησιμοποιω την εντολη ''fastboot erase recovery''?

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

 

Τωρα για να διαγραψω το recovery του hero μεσα απο το κινητο χρησιμοποιω την εντολη ''fastboot erase recovery''?

 

Ακριβώς. Κάνε αυτά που περιγράφω στο link που σου έδωσα παραπάνω και θα είσαι μια χαρά.:D

Link to comment
Share on other sites

vman καταρχάς συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά σου εδώ και στο blog σου! Χάρη στους οδηγούς σου πέρασα την HTC 3.05.401.3 ROM σε Magic 32A της Vodafone μετά απο ξεκλείδωμα με goldcard του perfected spl 1.33.0014!

 

Το μόνο μου θέμα πλέον είναι ότι εξακολουθώ να έχω 70 ελληνικούς χαρακτήρες στα SMS. Πρέπει να ρυθμίσω κάτι για να έχω 160;

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το HTC_IME. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υποστηρίζει 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα SMS. Τα ringtones μπορείς να τα κατεβάσεις από εδώ. Εάν αποσυμπιέσεις το αρχείο απευθείας στην κάρτα σου, θα μπορείς να επιλέξεις κανονικά τα ringtones (είναι αυτά που υπάρχουν στην επίσημη αναβάθμιση και μερικά δικά μου). Εάν θέλεις να τα βάλεις στη μνήμη του κινητού, η διαδικασία είναι πιο περίπλοκη. Ωστόσο, εάν ενδιαφέρεσαι, πες μου και θα γράψω τον τρόπο.

 

Thanks vman. Είχα ξεχάσει ότι είχα περάσει το HTC_IME σύμφωνα με τις οδηγίες σου και νόμιζα ότι ήταν λόγω CursorSense (ή πάω για alzheimer ή με 'φαγε η πολύ δουλειά). Πως επιλέγεις να είναι τα αγγλικά και όχι τα ελληνικά η default επιλογή όταν βγαίνει το HTC_IME πληκτρολόγιο; Πρέπει να αλλάξω κάτι στο com.htc.android.htcime_preferences.xml και να το ξαναpushάρω;

 

OK και με τα ringtones, αρκεί που βρίσκονται και στην SDCard.

 

Καμιά ιδέα πως μπορώ να βρω το παλιό dialer; Αυτό της VmaSense δεν κάνει dynamic search με το που αρχίζεις να πληκτρολογείς τα νούμερα.

 

Επίσης, που είναι το παλιό καλό email client ; Χρειάζομαι IMAP και POP3 και όχι Exchange ActiveSync.

Link to comment
Share on other sites

vman καταρχάς συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά σου εδώ και στο blog σου! Χάρη στους οδηγούς σου πέρασα την HTC 3.05.401.3 ROM σε Magic 32A της Vodafone μετά απο ξεκλείδωμα με goldcard του perfected spl 1.33.0014!

 

Το μόνο μου θέμα πλέον είναι ότι εξακολουθώ να έχω 70 ελληνικούς χαρακτήρες στα SMS. Πρέπει να ρυθμίσω κάτι για να έχω 160;

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!

 

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Κανονικά θα έπρεπε να έχεις 160 χαρακτήρες στα SMS χωρίς να χρειάζεται να κάνεις το παραμικρό. Πιθανότατα κι εσύ, όπως 2-3 άλλοι στο forum, έχεις αυτό το bug (υποθέτω ότι έχει να κάνει με hardware). Όλοι οι υπόλοιποι έχουμε κανονικά 160 χαρακτήρες στα SMS. Μέχρι τώρα δεν έχει βρεθεί λύση.

 

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να επαναφέρεις το κινητό στην εργοστασιακή ROM, να πας το κινητό σου στο service και να τους ζητήσεις να σου το διορθώσουν. Επειδή είναι από τη Vodafone, φαντάζομαι θα σου ξαναβάλουν το SPL 1.33.0014 το οποίο μπορεί να ξεκλειδώσει, όπως ήδη ξέρεις.

 

Με την αναβάθμιση της Vodafone, αυτή που εγκατέστησες και απέκτησες το 1.33.0014 SPL, είχες το ίδιο πρόβλημα στα SMS;

 

Πως επιλέγεις να είναι τα αγγλικά και όχι τα ελληνικά η default επιλογή όταν βγαίνει το HTC_IME πληκτρολόγιο; Πρέπει να αλλάξω κάτι στο com.htc.android.htcime_preferences.xml και να το ξαναpushάρω;

 

Καμιά ιδέα πως μπορώ να βρω το παλιό dialer; Αυτό της VmaSense δεν κάνει dynamic search με το που αρχίζεις να πληκτρολογείς τα νούμερα.

 

Επίσης, που είναι το παλιό καλό email client ; Χρειάζομαι IMAP και POP3 και όχι Exchange ActiveSync.

 

Δεν υπάρχει τρόπος να επιλέξεις ως default γλώσσα τα ελληνικά (ή τουλάχιστον δεν ξέρω εγώ να υπάρχει)

 

Μάλλον μπερδεύτηκες και ήθελες να γράψεις για τον dialer της VmAndroid ότι δεν υποστηρίζει το dynamic search, γιατί της VmaSense το κάνει κανονικά. Δυστυχώς, δεν έχω το χρόνο και τη διάθεση να ασχοληθώ με τη VmAndroid, ειδικά τώρα που κάνουν την εμφάνισή τους διάφορες 2.1 ROMs. Ο μοναδικός dialer που θα βρεις είναι αυτός που έχεις ήδη.

 

Για email μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή που είχα κάνει compile για τη VmAndroid και ο οποίος υποστηρίζει IMAP και POP3.

Link to comment
Share on other sites

Με την αναβάθμιση της Vodafone, αυτή που εγκατέστησες και απέκτησες το 1.33.0014 SPL, είχες το ίδιο πρόβλημα στα SMS;

 

Ναι το είχα και πριν :(

 

Μάλλον θα πρέπει απλά να το συνηθίσω γιατί για να το παω για service πρεπει να ξαναπεράσω την παλια rom και το παλιό radio κλπ. κλπ. (ταλαιπωρία)

 

Άσε που δεν έχω όρεξη να μου το πειράζουν (καινουργιο κοσκινάκι...)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ vman για τις οδηγιες εχεις κανει πολυ καλη δουλεια μπραβο.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καινούργια, πολλά υποσχόμενη ROM hero 2.1!

την δοκίμασα πριν 3 μέρες πάρα πολύ γρήγορη χωρίς FC. αλλά δυστυχώς έχει πρόβλημα με τον συγχρονισμό μου συγχρόνιζε όποιες επαφές ήθελε.

μπορείτε να την δοκιμάσετε απο εδώ.

της έκανα απλή εγκατάσταση χωρίς partition στην SD!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καινούργια, πολλά υποσχόμενη ROM hero 2.1!

την δοκίμασα πριν 3 μέρες πάρα πολύ γρήγορη χωρίς FC. αλλά δυστυχώς έχει πρόβλημα με τον συγχρονισμό μου συγχρόνιζε όποιες επαφές ήθελε.

μπορείτε να την δοκιμάσετε απο εδώ.

της έκανα απλή εγκατάσταση χωρίς partition στην SD!!!

 

Eγω περιμενω την v2 να βγει και μετα θα την δοκιμασω. Επιπλεον σε λιγη ωρα μαλλον θα βγει port για htc magic με htc sence και android 2.1 απο το droid eris.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Ναι ελπίζω κι εγώ σε ένα τέτοιο port :)

Εντωμεταξύ δοκιμάζω τη VmaSense η οποία φαίνεται πολύ καλή...με ταχύτητα παρόμοια με CursorSense (ίσως και καλύτερη).

Μία παρατήρηση: γιατί αφαίρεσες το Twitter;

 

Επίσης ένας λόγος που το δοκίμασα είναι για να δω αν δουλεύει ο Smart Dialer (το να ψάχνει ο dialer στις επαφές με T9) ...μάλλον κάπως αλλιώς λέγεται.

 

Από ότι είδα γίνεται μόνο όταν έχω γλώσσα συστήματος Ελληνικά...θα ήθελα να γίνεται και όταν το έχω Αγγλικά αλλά με ελληνικό πληκτρολόγιο (νομίζω μου δεούλευε παλιά στην MyHero).

To παράξενο είναι ότι όταν έχω γλώσσα συστήματος αγγλικά και πληκτρολόγιο ελληνικά στο dialer τα γράμματα είναι ελληνικά αλλά δε δουλεύει το ψάξιμο στις επαφές.

Αντίθετα όταν γυρίζω το σύστημα στα ελληνικα, με ελληνικό πληκτρολόγιο πάλι, ο dialer μου δείχνει αγγλικά γράμματα αλλά γράφοντας εμφανίζονται οι επαφές που αντιστοιχούν στα αντίστοιχα ελληνικά!

(όλες οι επαφές μου είναι στα ελληνικά)

 

edit: http://twitter.com/cursordroid/status/9975885652 :D

Edited by kapsidi

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καινούργια, πολλά υποσχόμενη ROM hero 2.1!

την δοκίμασα πριν 3 μέρες πάρα πολύ γρήγορη χωρίς FC. αλλά δυστυχώς έχει πρόβλημα με τον συγχρονισμό μου συγχρόνιζε όποιες επαφές ήθελε.

μπορείτε να την δοκιμάσετε απο εδώ.

της έκανα απλή εγκατάσταση χωρίς partition στην SD!!!

 

για ποιό λόγω να κάνουμε τα partition στην κάρτα? ξέρει κανείς?

 

Eγω περιμενω την v2 να βγει και μετα θα την δοκιμασω. Επιπλεον σε λιγη ωρα μαλλον θα βγει port για htc magic με htc sence και android 2.1 απο το droid eris.

 

βγήκε, λογικά με αυτό θα είναι η v2?

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...