Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6720 Classic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:confused:

Δηλαδή? Πως? Πως να το ελέγξω?

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Από την στιγμή που έχεις δοκιμάσει 3 μπαταρίες και στις 3 υπάρχει η ίδια συμπεριφορά τότε μάλλον κάτι έχει η συσκευή σου. Αν έχεις δοκιμάσει hard format και αναβάθμιση τότε το μόνο που σου μένει είναι να το πας να το κοιτάξουν σε κάποιο Nokia Care.

 

Αυτό που σου είπε ο @mol δεν μπορείς να το ελέγξεις με κλειστό το κινητό. Πιθανότατα μπερδεύτηκε.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω και τους υπόλοιπους κατόχους του συγκεκριμένου τηλεφώνου αν αντιμετωπίζουν κάποια αστάθεια με τα μπουτόν της αυξομείωσης και της φωτογραφικής μηχανής, καθώς αυτά δείχνουν να μην εφαρμόζουν σωστά στην εσοχή που εδράζονται, και κινούνται επί τόπου έντονα, σε σημείο που να νομίζεις ότι θα ξεκολλήσουν από τη θέση τους. Συμβαίνει αυτό και με τη δική σας συσκευή?

Edited by Enne_See
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Από την στιγμή που έχεις δοκιμάσει 3 μπαταρίες και στις 3 υπάρχει η ίδια συμπεριφορά τότε μάλλον κάτι έχει η συσκευή σου. Αν έχεις δοκιμάσει hard format και αναβάθμιση τότε το μόνο που σου μένει είναι να το πας να το κοιτάξουν σε κάποιο Nokia Care.

 

Αυτό που σου είπε ο @mol δεν μπορείς να το ελέγξεις με κλειστό το κινητό. Πιθανότατα μπερδεύτηκε.

 

Παίζει περίπτωση κάποια εφαρμογή που έχει εγκατασταθεί να τρέχει παρόλο που είναι κλειστό το τηλέφωνο?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παίζει περίπτωση κάποια εφαρμογή που έχει εγκατασταθεί να τρέχει παρόλο που είναι κλειστό το τηλέφωνο?

Δεν έχω συναντήσει ποτέ κάτι τέτοιο στα symbian, δηλαδή να περάσεις σπ@σμένη εφαρμογή ή γενικά εφαρμογή η οποία να καταναλώνει μπαταρία ακόμα και όταν είναι κλειστό το κινητό.

 

Για να το διαπιστώσεις αυτό θα πρέπει να κάνεις hard format στο κινητό και να το αφήσεις χωρίς να περάσεις καμία εφαρμογή και να παρατηρήσεις αν συνεχίζεται το πρόβλημα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω συναντήσει ποτέ κάτι τέτοιο στα symbian, δηλαδή να περάσεις σπ@σμένη εφαρμογή ή γενικά εφαρμογή η οποία να καταναλώνει μπαταρία ακόμα και όταν είναι κλειστό το κινητό.

 

Για να το διαπιστώσεις αυτό θα πρέπει να κάνεις hard format στο κινητό και να το αφήσεις χωρίς να περάσεις καμία εφαρμογή και να παρατηρήσεις αν συνεχίζεται το πρόβλημα.

 

 

Θα το κάνω. Προκειμένου να γλυτώσω το service (για άλλη μια φορά)!:(

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω και τους υπόλοιπους κατόχους του συγκεκριμένου τηλεφώνου αν αντιμετωπίζουν κάποια αστάθεια με τα μπουτόν της αυξομείωσης και της φωτογραφικής μηχανής, καθώς αυτά δείχνουν να μην εφαρμόζουν σωστά στην εσοχή που εδράζονται, και κινούνται επί τόπου έντονα, σε σημείο που να νομίζεις ότι θα ξεκολλήσουν από τη θέση τους. Συμβαίνει αυτό και με τη δική σας συσκευή?

Εντάξει , δεν είναι και πολύ σταθερά , αλλά έως να ξεκολλήσουν η απόσταση είναι τεράστια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kyr_.

Απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι, το "φαινόμενο" δεν αφορά αποκλειστικά και μόνο τη δική μου συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά αν μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία. Με το κινητό κλειστό και χωρίς να το χρησιμοποιώ, πως είναι δυνατό να μου αδειάζει την μπαταρία σε 3 μέρες? Όσο δηλαδή κρατάει η αναμονή του? Τι στο καλό, πως "τρώει" την μπαταρία?:blink:

 

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα! Το κινητο κλειστο και χωρις sim, μετα απο full φορτιση κραταει περιπου 4 ημερες (κλειστο παντα!).

Οταν παω να το ανοιξω απλα δεν ανοιγει διοτι θελει φορτιση...

Πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο και πραγματικα δεν εχω ιδεα τι μπορει να παιζει...

 

..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα! Το κινητο κλειστο και χωρις sim, μετα απο full φορτιση κραταει περιπου 4 ημερες (κλειστο παντα!).

Οταν παω να το ανοιξω απλα δεν ανοιγει διοτι θελει φορτιση...

Πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο και πραγματικα δεν εχω ιδεα τι μπορει να παιζει...

 

..

 

 

Α γεια σου!!! Και λέω και εγώ, πάλι μόνο εγώ την πάτησα?? :mad:

 

Παρεπιπτόντως, τρίχες! Δεν έγινε τπτ με το reset. Τα ίδια.

Πάντως το τηλέφωνο δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα, δουλεύει άψογα και έτσι δεν το πάω στο σέρβις γιατί δεν ξέρω το πως θα μου γυρίσει. Θα αφαιρώ την μπαταρία και απλά όταν θα θέλω να το χρησιμοποιήσω θα την τοποθετώ.

 

 

PS: Μήπως έχει κανένα κρυφό μενού (στιλ SE - Samy) και έχει κάποια ρύθμιση εκεί? Λέω εγώ τώρα...:worry:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα! Το κινητο κλειστο και χωρις sim, μετα απο full φορτιση κραταει περιπου 4 ημερες (κλειστο παντα!).

Οταν παω να το ανοιξω απλα δεν ανοιγει διοτι θελει φορτιση...

Πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο και πραγματικα δεν εχω ιδεα τι μπορει να παιζει...

 

..

 

Έστειλα το τηλέφωνο στο service της nokia για το συγκεκριμένο πρόβλημα και από εκεί το έστειλαν εξωτερικό όπως με ενημέρωσαν σήμερα διότι εδώ δεν μπορούσαν να το φτιάξουν. Άλλη μια φορά που είχε γίνει το ίδιο με ένα 6220 μου έστειλαν καινούργιο (με το ίδιο ΙΜΕΙ).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και κάλή εβδομάδα.

Έχει κανεις σας εγκατασταστήσει τους νέους χάρτες με την δωρεάν πλοήγηση?

Έχω ακολουθήσει την διαδικασία: εγκατάσταση OVI SUITE, download χαρτη Ελλάδας και φωνής πλοήγησης.

Μόλις ξεκινήσει η πλοήγηση μου βγάζει μήνυμα ότι η άδεια έχει λήξει 8-10-2010 (ένα χρόνο μετά την αγορά της συσκευής) και πρέπει να πληρώσω.

Έχεις κανείς ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάνει το update και λειτουργεί μια χαρά.

Για αρχή, πήγαινε στο Σχετικά και δες αν έχεις αυτό

 

http://img714.imageshack.us/img714/2023/ovimapsb.jpg

 

Επίσης να πω ότι η έκδοση 3.04 (η οποία είναι και η free) μπήκε με την αναβάθμιση του firmware (031.022).

Link to comment
Share on other sites

Στα σχετικα του χάρτη γράφει αυτό

v3.01 09wk44b01 MW OpenGL LM MN

Map version 0.125.114 OpenBitLM 6.22.5

 

Έχω κάνει αναβάθμιση σε Νοκια store στο 031.022 και πατώντας *#0000# μου βγάζει τα εξής:

Έκδοση λογισμικού: 031.022

Προσαρμοσμένη έκδοση : 031.022.C12.01

 

Επίσης μέσω του OVI SUITE δεν σου δινεται η δυνατότητα να επιλέξεις ποια version θα κάνεις download. Απλά βρίσκεις Ελλάδα και κάνεις download .

Πως μπορώ να κατεβάσω την έκδοση 3.04 ?

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατεβάζεις μέσω Ovi (στην καρτέλα maps) δεν είναι το πρόγραμμα αλλά οι χάρτες (και οι φωνητικές οδηγίες). Το πρόγραμμα κατεβαίνει μέσω του software update!!

Έχοντας συνδεδεμένο το τηλέφωνο με το ovi, πήγαινε στην τελευταία καρτέλα software updates και δες αν σου βγάζει ότι υπάρχει κάποια αναβάθμιση. Λογικά πρέπει να σου βγάλει. Αν όχι, ίσως πρέπει να ξαναπεράσεις το firmware.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατεβάζεις μέσω Ovi (στην καρτέλα maps) δεν είναι το πρόγραμμα αλλά οι χάρτες (και οι φωνητικές οδηγίες). Το πρόγραμμα κατεβαίνει μέσω του software update!!

Έχοντας συνδεδεμένο το τηλέφωνο με το ovi, πήγαινε στην τελευταία καρτέλα software updates και δες αν σου βγάζει ότι υπάρχει κάποια αναβάθμιση. Λογικά πρέπει να σου βγάλει. Αν όχι, ίσως πρέπει να ξαναπεράσεις το firmware.

 

Έχω ήδη πάει στα softare update, δεν μου βγαζει νέο λογισμικο προς ενημέρωση αλλα παρόλα αυτα κάνω reinstall αλλά τίποτε.

Επίσης βγάζει ενημέρωση για nokia maps με δωρεάν πλοήγηση, κάνω install, ξεκινάει η διαδικασία και λίγο μετά βγάζει internal error.

To τρίτο που δοκίμασα είναι να βρω από το google την έκδοση 3.04...... ίδια με αυτή που έχεις εσύ. Πάω να την εγκαταστήσω μέσα από το pc suite αλλά και πάλι τίποτε, κολλάει! Βγάζει σφάλμα 5 που δεν ξέρω τι είναι και πως διορθώνεται.

Το τελευταίο που μου μένει είναι να κάνω φορμάτ και να εγκαταστήσω από την αρχή το 031.022. Ερώτηση: Πως μπορώ να κάνω φορμάτ? Ακολουθω τις οδηγίες του ''Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ '' αλλά στον κωδικό κλειδώματος δεν μου παίρνει το 12345.

Κατά τα άλλα το Νοκια store εγκατέστησε την αναβάθμιση λογισμικού, τους χάρτες και την δωρεάν πλοήγηση!!

Link to comment
Share on other sites

Hard format θα κάνεις με το *#7370#. Δουλεύει, το έχω κάνει.

Δε θυμάμαι να ζητάει κωδικό, αλλά αν ζητάει και δε σου παίρνει το 12345, δοκίμασε το 00000 (εκτός αν τον έχεις αλλάξει εσύ!).

Καλού κακού, δοκίμασε κι ένα uninstall/install του Ovi... Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο προς το παρόν... :what:

 

Έχω κάνει αναβάθμιση σε Νοκια store στο 031.022

 

Κατά τα άλλα το Νοκια store εγκατέστησε την αναβάθμιση λογισμικού, τους χάρτες και την δωρεάν πλοήγηση!!

 

Α...

Πλήρωσες γι' αυτό;;

Αν ναι, μία "λύση" είναι να πας εκεί που έκανες την (ο Θεός να την κάνει) αναβάθμιση, και να τους το τρίψεις στη μούρη...

Link to comment
Share on other sites

ειχα αυτο το τηλεφωνακι πριν ενα χρονο. Θυμαμαι οτι ειχε πολλα καλα πανω του. Ακουστικο φοβερο, παρα πολυ καλη φωτογραφια κλπ..

Το εδωσα ομως, γιατι ξαφνικα στο 4μηνο, ενω ηταν φορτσμενη φουλ η μπαταρια, ξαφνικα επεφτε τελειως στη μιση ωρα...

Το διορθωσαν αυτο ισως με καποια αναβαθμιση? Γενικα πως σας συμπεριφερεται ως συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

Α...

Πλήρωσες γι' αυτό;;

Αν ναι, μία "λύση" είναι να πας εκεί που έκανες την (ο Θεός να την κάνει) αναβάθμιση, και να τους το τρίψεις στη μούρη...

 

Οχι δεν πλήρωσα. Θα δοκιμασω το 00000 (δεν θυμάμαι να το εχω αλλάξει).

Δεν μπορω να βρω σε ποια σημεία του forum μιλούσαν για σφαλμα 5. Αν θυμάται κάποιος ας βοηθήσει.

Edited by dlad
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

ειχα αυτο το τηλεφωνακι πριν ενα χρονο. Θυμαμαι οτι ειχε πολλα καλα πανω του. Ακουστικο φοβερο, παρα πολυ καλη φωτογραφια κλπ..

Το εδωσα ομως, γιατι ξαφνικα στο 4μηνο, ενω ηταν φορτσμενη φουλ η μπαταρια, ξαφνικα επεφτε τελειως στη μιση ωρα...

Το διορθωσαν αυτο ισως με καποια αναβαθμιση? Γενικα πως σας συμπεριφερεται ως συσκευη?

 

Δυστυχώς δε διορθώθηκε. Το δικό μου ήρθε πριν 2 μέρες από Τσεχία που το έστειλαν για το πρόβλημα με τη μπαταρία. Τώρα όλα δουλεύουν ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δυστυχως ειναι ενα τηλεφωνο εντελως παρατημενο στην τυχη του. Κρημα γιατι ειναι μια πολυ τιμια συσκευη και θα επρεπε η μαμα Νοκια να την ατηριξει λιγο καλυτερα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε διορθώθηκε. Το δικό μου ήρθε πριν 2 μέρες από Τσεχία που το έστειλαν για το πρόβλημα με τη μπαταρία. Τώρα όλα δουλεύουν ΟΚ.

 

Και δυστυχώς το πρόβλημα επανέκαμψε. :cry: Να το ξαναστείλω; θα το χάσω πάνω από μήνα και θα σκέφτομαι ότι θα το ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε μου την χάρη να κλείσεις όλα τα σχετικά με το GPS από τις ρυθμήσεις. Μιλάμε όλα. Και μετά δες τι γίνεται με την μπαταρία. Έχω μια υποψία.:worry:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε μου την χάρη να κλείσεις όλα τα σχετικά με το GPS από τις ρυθμήσεις. Μιλάμε όλα. Και μετά δες τι γίνεται με την μπαταρία. Έχω μια υποψία.:worry:

 

Όταν λες να κλείοσω όλα τα σχετικά με το gps από τις ρυθμήσεις τι ενοείς; Στην κάμερα οι πληροφορίες είναι απενεργοποιημένες και το μόνο που μένει είναι η μέθοδος εντοπισμού θέσης στις ρυθμήσεις από τ5ην οποία τα ξετσεκάρω όλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...