Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6710 Navigator


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το 6710 ως modem? Θέλω να βάλω μέσα μια κάρτα Cosmote Internet on the go, δηλαδή να μην αγοράσω το USB modem. Είναι εφικτό αυτό?

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα Arky,

ναι το έχω συνδέσει με Laptop και μπαίνει κανονικά στο ίντερνετ, μόνο που σαίρνεται λίγο.:O

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε.

 

Διάβασα το link: Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253380#post2253380) κι ακολούθησα κατα γράμμα την διαδικασία που αναφέρει πριν ρωτήσω.

Το πρόβλημά μου: έχω το Nokia 6710 Navigator από Ισπανία και ήθελα να το μετατρέψω σε debranded γιατί είναι συσκευή Movistar (Ισπανική εταιρία κινητής τηλεφωνίας).

Άλλαξα το Product Code της συσκευής σε 0575864 (Ελληνικό) και όντως μετά την αναβάθμιση προστέθηκαν και τα ελληνικά στις γλώσσες του αλλά το πρόβλημά μου είναι για κάποιο λόγο ενώ θα έπρεπε δεν έγινε debranded. Δοκιμάζω να βάλω ελληνικές κάρτες SIM και μου βγάζει: Μη έγκυρη κάρτα SIM.

Αν δεν βγει άκρη θα αναγκαστώ να το πάω στη Nokia.

 

Συγνώμη για την μακρηγορία και ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.

Edited by Nick_Kalm
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αυτό δεν είναι μόνο branded, αλλά και κλειδωμένο ώστε να λειτουργεί μόνο με sim της συγκεκριμένης εταιρίας.

Το debrand δεν σημαίνει πως ξεκλειδώνει τη συσκευή, απλά ξεφορτώνεσαι το τροποποιημένο firmware μόνο.

Για να τη ξεκλειδώσεις θα πρέπει είτε να επικοινωνήσεις με τη Movistar ώστε να σου δώσουν τους κωδικούς ξεκλειδώματος, είτε να πας σε πας σε κάποιο κατάστημα του 9volto μπας και το ξεκλειδώσουν (φυσικά με το αζημίωτο), είτε τέλος να το ψάξεις μόνος σου στο site hττp://www.geo-gsm.com/vb/index.php

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Itchrist86 για την πραγματικά γρήγορη απάντηση. Θα δοκιμάσω κάποιο απ' αυτά που ανέφερες. Πιστεύω ότι θα βγάλω άκρη. Ευχαριστώ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλό μήνα σε όλους.

Υπάρχει τρόπος το κουμπί που ανοίγει κατευθείαν τους χάρτες να ανοίγει κάποια άλλη εφαρμογή και γενικότερα να είναι customizable όπως τα άλλα;

Εγώ για παράδειγμα έχω εγκαταστήσει το "Smartphoneware Best taskman" και θέλω να βάλω το συγκεκριμμένο κουμπί ως "Quick start". Αλλά και μόνο που πάω να το καθωρίσω ανοίγει η εφαρμογή "Χάρτες."

Ελπίζω να καταλάβατε...

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

έκανα hard reset το κινητό να το καθαρίσω μετά από καιρό καθώς σκέφτομαι να το χρησιμοποιείσω σα κυρίως κινητό μου για κάποιο διάστημα κ μετά από αυτό μου βγάζει ότι η κάρτα μνήμης είναι κλειδωμένη κ δυστυχώς δε βρίσκω άκρη μιας κ δε τι κλείδωσα εγώ κ ούτε ο κώδικος της Nokia πιάνει το 12345 δηλαδή..κανείς κάποια ιδέα??

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή στο τέλος θα κλονιστεί το νευρικό μου σύστημα :lol::lol: με αυτό το touch bar σκεπτόμουν να ανοίξω το κινητό και να κόψω τα καλώδια που τι συνδέουν με την πλακέτα (μιας και η νοκια κάνει την πάπια στο θέμα και είναι κάτι το εντελώς άχρηστο για μένα εφόσον δεν δουλεύει και σωστά), λέτε να δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα στην λειτουργία του κινητού?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα titos18,

εγώ άνοιξα το κινητό για να το καθαρίσω από σκουπιδάκια που υπήρχαν μέσα από το τζάμι, και από τότε λύθηκε το πρόβλημα, ίσως να μην το ξαναέκλεισα όπως πρέπει, πάντος έτσι σώθηκα από νευρικό κλονισμό.:cool:

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το 6710 Navigator και θελω να ρωτησω μερικα πραγματα.

Γιατι εξαφανιστηκε απο την αγορα? Ολες οι μεγαλες αλυσιδες κινητων και ηλεκτρονικων δεν το εχουν ακομα και το e-shop.Το βρηκα μονο σε ενα μεγαλο καταστημα και φανταζομαι θα ειναι στοκ ασε που εχει 350 ευρω.

Το εχω βρει απο site αγορων με λιγοτερο απο 300 ευρω ακομα και με 260 ευρω.Τι παιζει με αυτα? ειναι αμφιβολου ποιοτητας? εχουν καποια αλλα μειονεκτηματα?

Αν δεν αγοραζα παντως το 6710 θα αγοραζα καποιο απο τα series E.

Tι με συμβουλευεται?

 

Φιλε μου η δικια μου η γνωμη ειναι η εξης.Το κινητακι ειναι μια χαρα.Εγω το αποκτησα πριν μια εβδομαδα απο μεγαλο και γνωστο πολυκαταστημα στα 375 ευρω.Εχω αγορασει σχεδον ολα τα ακριβα τηλεφωνα της νοκια καθοτι φαν της ,αλλα και αλλων εταιρειων.Ολα μα ολα παρουσιαζουν διαφορα προβληματα,σε διαφορους τομεις.Αλλα τα λυνουν οι αναβαθμισεις και καποια αλλα μηδενικης αξιας προβληματα παραμενουν.Θα σου πω το αμεσως προηγουμενο παραδειγμα μου.Αγορασα 3 5800 γνησια ολα απο νοκια και διαφορετικων παρτιδων.Ολα ειχαν και εχουν διαφορα προβληματα.Επισεις και στα τρια αλλαξα της οθονες τους μετα απο διαφορες γραμμες που εμφανιζανε.Ευτυχως ειχα εγγυησεις οποτε το κοστος ηταν μηδενικο.Εγιναν αναβαθμισεις στα τηλεφωνα αλλα μετα παρουσιαζαν κατι καινουργια προβληματα.Στα ανοιχτα λογισμικα οι εταιρειες ακομα δεν εχουν αγγιξει την τελειοτητα.θελουν και αυτες τον χρονο τους.Αμα θες να μην εχεις προβληματα αγοραζεις ενα κινητο κλειστου λογισμικου και δεν θα εχεις κανενα προβλημα ποτε,αλλα και ουτε ομως και απαιτησεις.;) Ακομα χρησημοποιω και προηγουμενα μοντελα οπως το ν95.Το ειχα πληρωσει οταν προτοβγηκε 650 ευρω και ακομα ειναι φορες που εχει προβληματα.Ετσι ειναι το συστημα...

Για να γυρισω στην ερωτηση σου,εγω προτεινω το 6710 να το αγορασεις.Ειναι πολυ βολικο,αν εισαι λατρης του πληκτρολογιου.ΔΕΝ θα αντιμετωπισεις παραπανω προβληματα απο οτι σε αλλες συσκευες που μπορει να κανουν και 600-700 ευρω να σου σπανε τα νευρα καθε τρεις και μια.Εκτος αν πεσεις σε ελατωματικη συσκευη το οποιο και παλι αυτο μπορει να σου τυχει οπουδηποτε...

Απο κει και περα εδω ειμαστε αν κατι χρειαζεσε.;)

 

Ως προς το γιατί εξαφανίστηκε από την αγορά γνωρίζει κανείς κάτι?

Δεν υπάρχει διαθέσιμο ούτε απο Nokia.

Υπάρχει παράεισαγωγής !!! Τί γίνετε όμως με το θέμα εγγυήσεως και της Ελληνικής γλωσσάς?

Που μπορώ να το βρω ?

:worry:

Edited by antheod
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Ως προς το γιατί εξαφανίστηκε από την αγορά γνωρίζει κανείς κάτι?

Δεν υπάρχει διαθέσιμο ούτε απο Nokia.

Υπάρχει παράεισαγωγής !!! Τί γίνετε όμως με το θέμα εγγυήσεως και της Ελληνικής γλωσσάς?

Που μπορώ να το βρω ?

:worry:

 

Oπως ειδες φιλε μου η πρωτη σου ερωτηση σιγουρα δε θα απαντηθει την οποια απ' οτι ειδες την ειχα κανει και γω αλλα τιποτα.Ετσι λοιπον επειδη το προηγουμενο κινητο μου δεν ηταν και στα καλυτερα του για να μην το ριψοκινδυνεψω πηγα και πηρα το Ε52 και ειμαι ευχαριστημενος.

Υπαρχουν καταστηματα τυπου E shop που πρεπει να το εχουν αλλα δεν ξερω απο που ερχονται αυτα τα κινητα γτ την εποχη που ειχε 350 ευρω αυτοι πουλαγαν 250 ευρω(μου μυριζει Κινα και περιχωρα-αποψη μου φυσικα).

Αλλα η αποψη μου ειναι βρες για καλο και για κακο ενα αλλο κινητο γτ και μενα μου αρεσε αλλα δε το ριψοκινδυνεψα να μπλεξω και να κλαιω τοσο λεφτα.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το περίεργο ... πως ένα κινητό πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου, από το Ε52 (σε κάμερα, οθόνη, μενού, δυνατότερό ακουστικό, μεγάφωνο) το είχα για μια εβδομάδα και το έδωσα, έμεινε στην αφάνια και εξαφανίστηκε από την επίσημη Ελληνική αγορά !!!

Τέλος πάντων το αγόρασα απο παράλληλη εισαγωγή 270 € με περασμένο ήδη το Ελληνικό μενού και χάρτες. Τώρα σε μελοντηκή αναβάθμιση θα περάσω ξανά την ελληνική γλώσσα σε ένα Nokia Care. Για την ώρα όλα καλά, ακόμα και η μπαταρία του !!!

;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω γενικά τα θετικά και τα αρνητικά του κινητου. Με ενδιαφέρει κυρίως η απόδοση του ακουστικου, αν είναι δυνατό, του ηχείου για μουσική, αν μπορώ να κάνω εύκολα playlists, η απόδοση της μπαταρίας και δευτερευόντος η απόδοση της κάμερας, το φλάς είναι δυνατό; Δεν με νοιάζει για χρήση ίντερνετ. Από σαρ πως πάμε, τσούζει μετά από λίγη ώρα (5 λεπτά ας πούμε)Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ακουστικό δυνατό, μπαταρία με κανονική χρήση σε δίκτυο GSM τέσσερα 24ωρα ανοικτό και το βράδυ, κάμερα πολύ καλή με φλας δυνατό και στις βίντεο κλήσεις δουλεύει σαν προβολέας, το ηχείο είναι καλό και δυνατό.

Δείκτης SAR όπως λέει και στην αρχή του θέματος 1,03 W/kg

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Το κινητακι παιδια το χρησιμοποιησα πιο πολυ για πλακα και απο περιεργια σα GPS σε 1 προσφατο ταξιδι μου στη Βουλγαρια Ρουμανια και εμεινα εκπληκτος κυριως απ τη πρακτικοτητα του λογο πληκτρων και μη τατς οθονης σε σημειο που δε δουλευα το HTC HD2 με το iGO και το προτιμουσα κυριως μες στις πολεις ειδικα στο Βουκουρεστι που εμεινα περιπου 3 εβδομαδες οπου ηταν πολυ κοντα στο αψογο!!

Μπραβο του δε το περιμενα!!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση αν γνωρίζει κανείς, αγόρασα το 6710 και πριν προλάβω να περάσω τα ονόματα μου έστειλε η κοπελια μου μήνυμα, ναι μεν αποθήκευσα τον αριθμό της, αλλά στο μήνυμα δεν μου εμφανίζει το όνομα της.

 

Ξέρει κανεις αν μπορώ με κάποιον τρόπο να το αλλάξω;

Edited by mirrorofsorrow
If you wanna win a war, you must serve NO MASTER but your AMBITION...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δυστυχώς στα μηνύματα δεν γίνεται refresh με τον κατάλογο. Το μήνυμα θα έχει απλά τον αριθμό της και όχι το όνομα. Στα νέα μηνύματα βέβαια θα φαίνεται κανονικά το όνομά της.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δυστυχώς στα μηνύματα δεν γίνεται refresh με τον κατάλογο. Το μήνυμα θα έχει απλά τον αριθμό της και όχι το όνομα. Στα νέα μηνύματα βέβαια θα φαίνεται κανονικά το όνομά της.

 

Αν το συνδέσεις το κινητό μέσω υπολογιστή, και πας στον φάκελο που αποθηκεύονται τα μηνύματα, μήπως γίνεται να το αλλάξεις;

 

Κάποτε είχα το 6600 και ένα παιδί που ήξερα τότε, με κάποιο πρόγραμμα, το είχε αλλάξει.

If you wanna win a war, you must serve NO MASTER but your AMBITION...
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορεί να γίνει έτσι όπως λες.. Πέρασε τα sms στο pc μελέτησε τα δες πως εμφανίζονται τα sms που έχεις αποθηκευμένο τον αποστολέα και κάνε τις απαραίτητες αλλαγές..

 

Δεν έχω ασχοληθεί για να βοηθήσω περισσότερο αλλά αφού θέλεις να το κάνεις ψάξτο σίγουρα κάτι θα μάθεις από αυτή την αναζήτηση :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορεί να γίνει έτσι όπως λες.. Πέρασε τα sms στο pc μελέτησε τα δες πως εμφανίζονται τα sms που έχεις αποθηκευμένο τον αποστολέα και κάνε τις απαραίτητες αλλαγές..

 

Δεν έχω ασχοληθεί για να βοηθήσω περισσότερο αλλά αφού θέλεις να το κάνεις ψάξτο σίγουρα κάτι θα μάθεις από αυτή την αναζήτηση :)

 

Δυστυχώς τίποτα δεν κατάφερα :(

 

Και μία άλλη απορία,

Εγκατέστησα το e-mail στο κινητό μου, αλλά θέλω να το διαγράψω, υπάρχει τρόπος;

If you wanna win a war, you must serve NO MASTER but your AMBITION...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδιά,μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει χρονόμετρο στο κινητό ή αντίστροφη χρονομέτρηση,το έψαχνα προχθές για κάποια δουλειά και δεν βρήκα κάτι; αν δεν υπάρχει μπορώ να βαλω κάποιο πρόγραμμα που να τα κάνει αυτά;
Link to comment
Share on other sites

δες αν σου κάνει αυτό Free Pocket Counter ?

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/techteam/5616/57064/0/counter.jpg

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Στα saturn το εχει 169 ευρω..Αξιζει λετε?

 

Πολύ καλή τιμή. Να τσεκάρεις μόνο αν είναι Ελληνικής ή τουλάχιστον Ευρωπαϊκής εισαγωγής ...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...