Jump to content

Έχει πέσει ποτέ κανείς στο κενό μεταξύ συρμού και αποβάθρας;


n_wildgirl
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν υποθέσουμε ότι όλοι το τηρούν και κάθονται δεξιά,αυτός που έχει σκοπό να τις περάσει περπατώντας τις σκάλες αφού δεν θα βρει εμπόδιο θα το κάνει από την αρχή μέχρι τέλους,σωστά; Οπότε ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσει εξαρχής τις κυλιόμενες και όχι τις κανονικές;

 

Προφανώς γιατί περπατώντας στις κυλιόμενες θα φτάσεις γρηγορότερα από ότι περπατώντας στις κανονικές σκάλες (αφού στην 1η περίπτωση κινείται και η σκάλα και εσύ, ενώ στη 2η μόνο εσύ) ενώ θα έχεις κουραστεί λιγότερο.

 

Σπαταλώντας φυσικά και μια ολόκληρη "σειρά" στις κυλιόμενες που θα πρέπει να μένει άδεια αναγκάζοντας αυτούς που θέλουν τις κυλιόμενες για να τους ανεβοκατεβάσουν να περιμένουν διπλάσιο χρόνο για να πάρουν σειρά...

 

Λογικός ο προβληματισμός σου, αλλά το αν αυτό είναι πρόβλημα ή όχι εξαρτάται από το πόσοι είναι αυτοί που θέλουν να κινηθούν γρήγορα στις σκάλες και πόσοι αυτοί που θέλουν να στέκονται. Αν οι "γρήγοροι" είναι ένα σημαντικό ποσοστό τότε δεν ισχύει αυτό που λες για το σύνολο, αν το συντριπτικό ποσοστό θέλει απλά να στέκεται τότε, ναι, έχεις δίκιο.

 

Πάντως σε ώρες που γίνεται χαμός θα θεωρούσα όντως παράλογο να δημιουργείται μια τεράστια ουρά στα δεξιά, για να μένει η αριστερή πλευρά "ελεύθερη". Μόνο τότε όμως ...

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι όλοι το τηρούν και κάθονται δεξιά,αυτός που έχει σκοπό να τις περάσει περπατώντας τις σκάλες αφού δεν θα βρει εμπόδιο θα το κάνει από την αρχή μέχρι τέλους,σωστά; Οπότε ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσει εξαρχής τις κυλιόμενες και όχι τις κανονικές; Σπαταλώντας φυσικά και μια ολόκληρη "σειρά" στις κυλιόμενες που θα πρέπει να μένει άδεια αναγκάζοντας αυτούς που θέλουν τις κυλιόμενες για να τους ανεβοκατεβάσουν να περιμένουν διπλάσιο χρόνο για να πάρουν σειρά...

Γιατί οι στατικές σκάλες είναι περισσοτερες απο τις κυλιομενες κ ειναι πιο δυσκολες....

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς γιατί περπατώντας στις κυλιόμενες θα φτάσεις γρηγορότερα από ότι περπατώντας στις κανονικές σκάλες (αφού στην 1η περίπτωση κινείται και η σκάλα και εσύ, ενώ στη 2η μόνο εσύ) ενώ θα έχεις κουραστεί λιγότερο.

 

Γιατί οι στατικές σκάλες είναι περισσοτερες απο τις κυλιομενες κ ειναι πιο δυσκολες....

 

Δηλαδή αυτοί που βιάζονται και θέλουν να πάνε πιο γρήγορα βάζοντας σε "κίνδυνο" τους άλλους αλλά και δεν θέλουν να κουραστούν! Και μάλιστα διαλέγουν τις σκάλες που έχουν την περισσότερη κίνηση που είναι και λιγότερες αριθμητικά σε σχέση με τις απλές ρισκάροντας μάλιστα να καθυστερήσουν ακόμα πιο πολύ αν βρουν εμπόδιο στα αριστερά. Οκ.. :p

 

Μακρηγορήσαμε πολύ και ζητώ συγγνώμη,σταματώ γιατί θα μου κάνω παρατήρηση.. :O

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτοί που βιάζονται και θέλουν να πάνε πιο γρήγορα βάζοντας σε "κίνδυνο" τους άλλους αλλά και δεν θέλουν να κουραστούν! Και μάλιστα διαλέγουν τις σκάλες που έχουν την περισσότερη κίνηση που είναι και λιγότερες αριθμητικά σε σχέση με τις απλές ρισκάροντας μάλιστα να καθυστερήσουν ακόμα πιο πολύ αν βρουν εμπόδιο στα αριστερά. Οκ.. :p

 

Μακρηγορήσαμε πολύ και ζητώ συγγνώμη,σταματώ γιατί θα μου κάνω παρατήρηση.. :O

Λες ενα σορυ κ τσουπ ο αλλος παει δεξια...!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτοί που βιάζονται και θέλουν να πάνε πιο γρήγορα βάζοντας σε "κίνδυνο" τους άλλους αλλά και δεν θέλουν να κουραστούν!

 

Τόσα χρόνια στο μετρό (του Λονδίνου, όχι της Αθήνας) δεν έχω νοιώσει κάποιον κίνδυνο πάντως, ούτε όταν περπατάω, ούτε όταν "τρέχω" (φτου μου), ούτε όταν στέκομαι και περπατάει ο άλλος δίπλα μου.

 

Τώρα γιατί να κουραστείς αλλά και να αργήσεις επειδή κάποιος άλλος δε θέλει να σταθεί στα αριστερά, "παραβιάζοντας" τους "κανόνες";

 

Και μάλιστα διαλέγουν τις σκάλες που έχουν την περισσότερη κίνηση που είναι και λιγότερες αριθμητικά σε σχέση με τις απλές ρισκάροντας μάλιστα να καθυστερήσουν ακόμα πιο πολύ αν βρουν εμπόδιο στα αριστερά.

 

Αν εφάρμοζαν όλοι αυτό που λένε στις ανακοινώσεις δε θα υπήρχε αυτό το ρίσκο ;)

 

Μακρηγορήσαμε πολύ και ζητώ συγγνώμη,σταματώ γιατί θα μου κάνω παρατήρηση..

 

Loool.

 

Καλύτερα πάντως, γιατί εγώ θα μπορούσα να μακρυγορώ για ώρες μέχρι να έχω την τελευταία κουβέντα :lol::O

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος.Υπάρχει στο Μοναστηράκι στον σταθμό του ΗΣΑΠ.Η αποβάθρα είναι χτισμένη πάνω σε στροφή με κλίση κιόλας (μόνο στην Ελλάδα αυτά..) και μάλιστα αν δεν με απατά ξανά η μνήμη μου,πρέπει μόνο σε αυτόν τον σταθμό να ακούγεται το περίφημο "Please mind the gap". Αν κάνω λάθος διορθώστε με..0

 

Βασιλη εχεις δικιο, κι εγω ειχα στο μυαλο μου το Μοναστηρακι αλλά το θυμομουν...ίσιο :p

Τωρα που το ειπες μου ερχεται στο μυαλο σωστα. Και οντως το μεγαλυτερο κενο (στο οποιο ανφερομουν σε προηγουμενο ποστ) ειναι αυτο στο Μοναστηρακι, πιστευω αποκλειεται να μην εχει πεσει κανενας εκει. Λιγο αφηρημενος να εισαι...τσακ, στο κενουλι :p

 

Λες ενα σορυ κ τσουπ ο αλλος παει δεξια...!!!:lol:

 

Χαχαχα! :lol: Ισχυει! (αλλά μου αρεσε το "τσουπ" :respect:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το να κάθεσαι δεξιά όταν ανεβαίνεις τις κυλιόμενες σκάλες έχει πολύ γέλιο. Δεν το ακολουθεί σχεδόν κανένας, ιδιαίτερα κάτι ηλικιωμένη που πιστεύουν ότι λόγω ηλικίας έχουν παραπάνω δικαιώματα από τους άλλους. Καλό θα ήταν πάντως αυτοί που το πιστεύουν και το βρίσκουν λογικό να το κάνουν, ίσως δώσουν παράδειγμα και σε κάποιους άλλους. Πόσες φορές έχω τσακωθεί με κάτι εξυπνάκηδες, όλες τις ηλικίες! Ιδιαίτερη αδυναμία στους ηλικιωμένους και στα παιδάκια που πάνε κόντρα στο σύστημα... :chair:

Πάντως εγώ μια φορά που καρφώθηκε το πόδι μεταξύ συρμού και αποβάθρας ήταν στο Λονδίνο (βράδυ, είχα πιει και λίγο παραπάνω οπότε μου φάνηκε πολύ μικρό το κενό), παρόλα αυτά δεν έπαθα τπτ απλά σκουντούφλησα...

Στην Ελλάδα πάντως ο σταθμός Μοναστηράκι είναι σκέτη παγίδα!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που λες δεν το πιανω... Εγω δε λεω για στραβοπατημα καπου αναμεσα σε κενο-συρμό-αποβάθρα, αλλά για κανονικη "βουτιά" με το ένα πόδι στο κενό.

ακόμα χειρότερα! αν κάνει βουτιά το πόδι σου δεν θα πέσεις? δεν θα τραυματιστείς? οπότε και πάλι έχει νόημα η προειδοποίηση.

 

Ούτε μου φαίνεται λογικό να επηρεάζεται το μέγεθος του κενού από στροφή πριν το σταθμό ή μετά...

Αυτό δεν το πολυκατάλαβα. Το ελάχιστο κενό που πρέπει να αφήσεις μεγαλώνει στις στροφές, είτε είναι σε σταθμό είτε όχι.

 

... και μάλιστα αν δεν με απατά ξανά η μνήμη μου,πρέπει μόνο σε αυτόν τον σταθμό να ακούγεται το περίφημο "Please mind the gap". Αν κάνω λάθος διορθώστε με..

 

Και ο Αγ. Νικόλαος είναι πάνω σε στροφή. Και εκεί ακούγεται συνέχεια η προειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους τους σταθμούς αν δεν κάνω λάθος ακούγεται το ''προσοχή μεταξύ συρμού κ αποβάθρας''(σε άλλους περισσότερο κ σε άλλους λιγότερο) αλλά στο Μοναστηράκι έχει επεπλέον κ την προειδοποίηση γραμμένη με κεφαλαία κίτρινα γράμματα(Ελληνικά κ Αγγλικά) κατα μήκος των πλακακίων στην άκρη της αποβάθρας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

ακόμα χειρότερα! αν κάνει βουτιά το πόδι σου δεν θα πέσεις? δεν θα τραυματιστείς? οπότε και πάλι έχει νόημα η προειδοποίηση.

 

Αυτό δεν το πολυκατάλαβα. Το ελάχιστο κενό που πρέπει να αφήσεις μεγαλώνει στις στροφές, είτε είναι σε σταθμό είτε όχι.

 

Δεν ειπα οτι δεν εχει νοημα η προειδοπιηση...:worry:

 

Αυτο με το κενο και τις στροφες δεν το ειχα σκεφτει παλιοτερα, μετα απο οσα διαβασα εδω το επιασα (καλλιο αργα...) :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

next stop thisio! εκει δεν εχει αποβαθρα!

η αληθεια κι εγω σαν "τουριστας" στον νοτο..οταν το ακουσα μου φανηκε παραξενο διοτι ελεγα<<μα καλα γιατι το λεει? δεν βλεπει ο αλλος μπροστα του? ή μαλλον που θα πατησει?>>

μετα σκεφτηκα οτι ειναι η Αθηναϊκη νοοτροπια..οπου φυγει-φυγει! :p

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

next stop thisio! εκει δεν εχει αποβαθρα!

η αληθεια κι εγω σαν "τουριστας" στον νοτο..οταν το ακουσα μου φανηκε παραξενο διοτι ελεγα<<μα καλα γιατι το λεει? δεν βλεπει ο αλλος μπροστα του? ή μαλλον που θα πατησει?>>

μετα σκεφτηκα οτι ειναι η Αθηναϊκη νοοτροπια..οπου φυγει-φυγει! :p

Αν δεν κάνω λάθος λεει next station κ όχι next stop!!:p:p

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους τους σταθμούς αν δεν κάνω λάθος ακούγεται το ''προσοχή μεταξύ συρμού κ αποβάθρας''(σε άλλους περισσότερο κ σε άλλους λιγότερο)

 

Κάνεις λάθος.

Ακούγεται πάντα και μόνο σε όσους οι σταθμοί είναι χτισμένοι πάνω σε κλειστή στροφή.

 

http://www.reconstruction.gr/images/base/news/top_Sound_33.jpg

 

Ειδικά στο Μοναστηράκι, υπήρχε γραμμένο στο δάπεδο του σταθμού, αν θυμάμαι καλά, εδώ και 20 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά για την ενημέρωση:

Στην Γραμμή 1 (ΗΣΑΠ): Επόμενος Σταθμός ..., Next Station ..., (Όταν είναι περί τα 200 μέτρα από την στάση). Ειδικά για Άγιο Νικόλαο και Μοναστηράκι έχουμε Επόμενος Σταθμός Άγιος Νικόλαος - Προσοχή στο κενό μεταξύ συρμού και αποβάθρας, Next Station Aghios Nikolaos - Please mind the gap between the train and the platform. Στο Μοναστηράκι μετά την προειδοποίηση για το κενό έχουμε και την ανταπόκριση.

Στις Γραμμές 2 & 3 (ΑΜΕΛ): Επόμενη Στάση ..., Next Station ...,(Όταν ξεκινάει από την προηγούμενη στάση), όταν φτάσει στον σταθμό ξανα-ανακοινώνει το όνομα του σταθμού. (Η επιλογή της λέξης στάση γίνεται λόγω του Σταθμού Λαρίσης στην Γραμμή 2)

Στην γραμμή του προαστιακού (ΟΣΕ): Επόμενος Σταθμός ... Προσοχή στο κενό μεταξύ συρμού και αποβάθρας, Next Stop ... Mind the gap between the train and the platform (Όταν ειναι περι τα 400 μέτρα από την στάση). Μάλιστα στον προαστιακό υπάρχει το λάθος ότι τον σταθμό Πεντέλης τον διαβάζει Πεντέλη.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα στον προαστιακό υπάρχει το λάθος ότι τον σταθμό Πεντέλης τον διαβάζει Πεντέλη.

 

Νομιζω εχει διορθωθει αυτο. Αλλά μου θυμισες στην αρχη λειτουργιας του που τη σταση "Κηφισίας" την έλεγε "Κηφισιά" και ειχα μπερδευτει την 1η φορα που μπηκα! :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mαθητής του σχολείου μου από όσο ξέρω έπεσε ανάμεσα σε 2 τρένα. Στο σταθμό Ειρήνη

Αφιερωμένο στους ερωτευμένους του myphone.

I believe i can fly

www.youtube.com/

watch?v=AYq6bdJF4ts

Μαρία είσαι το άλλο μου μισό. :love:

Link to comment
Share on other sites

Mαθητής του σχολείου μου από όσο ξέρω έπεσε ανάμεσα σε 2 τρένα. Στο σταθμό Ειρήνη

Αδυνατώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να πέσει "ανάμεσα σε 2 τρένα" (!) και μάλιστα στον σταθμό Ειρήνη (!!!)

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να πέσει "ανάμεσα σε 2 τρένα" (!) και μάλιστα στον σταθμό Ειρήνη (!!!)

 

 

Ζαλίστηκε και καθώς καθόταν στην άκρη της αποβάθρας ξαφνικά βρέθηκε κάτω. Δεν ξέρω τι συνέβη δεν ήμουν μπροστά. Πάντως ζει αλλά ζτύπησε άσχημα το κεφάλι του.

Αφιερωμένο στους ερωτευμένους του myphone.

I believe i can fly

www.youtube.com/

watch?v=AYq6bdJF4ts

Μαρία είσαι το άλλο μου μισό. :love:

Link to comment
Share on other sites

Mαθητής του σχολείου μου από όσο ξέρω έπεσε ανάμεσα σε 2 τρένα. Στο σταθμό Ειρήνη

 

Αδυνατώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος να πέσει "ανάμεσα σε 2 τρένα" (!) και μάλιστα στον σταθμό Ειρήνη (!!!)

 

Εννοει μάλλον την αποβαθρα αναμεσα στα 2 τρενα...??? :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ παραλίγο να την φάω:D πριν λίγες μέρες στον σταθμό Ομόνοια.

Μία μέρα άκουσα τρεία παιδιά μέσα σε ένα τρένο του ΗΣΑΠ ότι ο ένας μία μέρα ήτανε αφηρημένος και έκανε κανονική βουτιά ανάμεσα στο ρένο και την αποβάθρα και νόμιζε ότι έσπασε η αποβάθρα.:lol::lol::lol:

Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...