Jump to content

Ο υπολογιστής κλείνει μόνος του!


ramanujan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες ο υπολογιστής ξαφνικά κλείνει μόνος του! Κρατάει για περίπου μισή ώρα και κλείνει. Κάποιες φορές μένει ανοιχτός πολύ παραπάνω και όλα μια χαρά. Αλλά τις υπόλοιπες κλείνει και είναι πολύ εκνευριστικό! Έχει κανείς καμιά ιδέα?:)
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Κλείνει το μηχάνημα απότομα!:)
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

κατα 90% ειναι επεξεργαστής. κοιτα την ψυχτρα αν ειναι καλα κουμπομενη ή αν παιζει..

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω τροφοδοτικό :rolleyes:

 

Yes it is.... Παίζει και αυτό...:happy:

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δες το και από την καλή πλευρά... Δε θέλει να σε ταλαιπωρεί με το να σε βάζει να τον τερματίζεις εσύ. Πλακίτσα. Γνώμη μου, αν ανεβάζεις θερμοκρασία κοίτα κανα επεξεργαστή. Από software δε νομίζω να είναι.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο επεξεργαστής την κάνει την δουλειά.

Μήπως έχεις αλλάξει τίποτα τώρα τελευταία στο pc?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αλλάξει τίποτα. Θα τα δω αυτά που λέτε! Ευχαριστώ πολύ!:)
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

κατα πασα πιθανοτητα εχεισ προβλημα με θερμοκρασιες.δες αν δουλευουν τα ανεμιστηρακια σου
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήγα στο πλαίσιο, και μου είπαν ότι δεν έχει κάτι, απλά υπάρχει πρόβλημα με τα ρεύματα μάλλον. Τις τελευταίες 4 μέρες πάντως όλα είναι μια χαρά! Ποιος ξέρει?:)
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Παρε κανα ups!

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Μπα UPS πολλα λεφτα για το τπτ κατα την γνωμη μου (βεβαια εξαρταται και απο την παεριοχη οπου μενει κανεις!) καλο θα ηταν να παρεις κανενα πολυμπριζο με ασφαλεια για την υπερταση και θα εισαι κομπλε! τωρα δεν νομιζω να εχεις τοσο τργικο προβλημα και να πεφτει τοσο πολυ η ταση που να σβηνει το τροφοδοτικο του υπολογιστη καθως τα τροφοδοτικα ειναι πολυ μεγαλης ακριβειας συσκευες και δεν ειναι αναγκη να εχουν και την καλυτερη πιοτητα ρευματος για να δουλεψουν! Μονο την συχνοτητα θελουν σταθερη και τα υπολοιπα τα ρυθμιζουν μονα τους!
Link to comment
Share on other sites

UPS πολλά λεφτά για το τίποτα?

 

με έκανες και γέλασα. μάλλον δεν είχες/έχεις πισί και δεν ζεις στην ελλάδα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Το UPS ΕΙΝΑΙ απαραίτητο στην Ελλάδα! Μόνο πεταμένα λεφτά δεν είναι. Οι τιμές είναι πλέον πολύ χαμηλές και μπορείς να βρεις ακόμα και με 100€. Δεν είναι ανάγκη να πάρεις πολύ επώνυμο (πχ APC).
Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι η παγιδα UPS αξιζει να παρεις καλο και οχι ενα κουτι γεματο μπαταριες γιατι μπορει να σου κανει μεγαλυτερη ζημια!!! Υπαρχουν 3 ειδη UPS και προφανως με 100 € δεν παιρνεις το καλυτερο! Μενω ελλαδα και μεχρι τωρα μια φορα εχω χασει δεδομενα απο ευθυνη της ΔΕΗ οπου κοπηκε ξαφνικα το ρευμα. Τελος ενα εχει καποιος ενα συστημα που καταναλωνει 700 Watt και μου παρει UPS 750 Watt προφανως δεν ξερει τι ειναι και τι κανει το συγκεκριμενο μηχανιμα! Διοτι αν θες να εισαι προστατευμενος πρεπει να εχεις περιπου την υπερδιπλασια ισχυ στο UPS!!!!!!!!!!!! Αλλα οπως παντα ακουμε τι μας λενε οι πωλητες !
Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι η παγιδα UPS αξιζει να παρεις καλο και οχι ενα κουτι γεματο μπαταριες γιατι μπορει να σου κανει μεγαλυτερη ζημια!!! Υπαρχουν 3 ειδη UPS και προφανως με 100 € δεν παιρνεις το καλυτερο! Μενω ελλαδα και μεχρι τωρα μια φορα εχω χασει δεδομενα απο ευθυνη της ΔΕΗ οπου κοπηκε ξαφνικα το ρευμα. Τελος ενα εχει καποιος ενα συστημα που καταναλωνει 700 Watt και μου παρει UPS 750 Watt προφανως δεν ξερει τι ειναι και τι κανει το συγκεκριμενο μηχανιμα! Διοτι αν θες να εισαι προστατευμενος πρεπει να εχεις περιπου την υπερδιπλασια ισχυ στο UPS!!!!!!!!!!!! Αλλα οπως παντα ακουμε τι μας λενε οι πωλητες !

 

 

Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός. Έχω χρησιμοποιήσει πολλές μάρκες UPS και δεν έχει τύχει ποτέ να μου προκαλέσει ζημιά σε Η/Υ. Οι κυριότερες διαφορές που έχω εντοπίσει μεταξύ των "απλών" και των "επώνυμων" είναι το λογισμικό και η σύνδεση με τον Η/Υ. Κατά τα άλλα, εφόσον κάποιος αγοράζει ίδιας τεχνολογίας UPS, η λειτουργία είναι ίδια. Πιστεύω ότι δεν αξίζει για οικιακή χρήση να δώσεις 400€+ για ένα επώνυμο από τη στιγμή που μπορείς να πάρεις ένα μη επώνυμο με τα μισά λεφτά και μεγαλύτερη ισχύ.

Αυτό που αναφέρεις περί κατανάλωσης ισχύει για όλα τα UPS όλων των κατασκευαστών. Αν έχεις κατανάλωση 500W και αγοράσεις UPS 700VA τότε θα την πατήσεις είτε έχεις επώνυμο είτε όχι. Από την άλλη, δε χρειάζεται για κατανάλωση της τάξης των 500W να αγοράσεις UPS 2000VA - μια ανοχή της τάξης του 30 - 40% είναι υπέρ-αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι η παγιδα UPS αξιζει να παρεις καλο και οχι ενα κουτι γεματο μπαταριες γιατι μπορει να σου κανει μεγαλυτερη ζημια!!! Υπαρχουν 3 ειδη UPS και προφανως με 100 € δεν παιρνεις το καλυτερο! Μενω ελλαδα και μεχρι τωρα μια φορα εχω χασει δεδομενα απο ευθυνη της ΔΕΗ οπου κοπηκε ξαφνικα το ρευμα. Τελος ενα εχει καποιος ενα συστημα που καταναλωνει 700 Watt και μου παρει UPS 750 Watt προφανως δεν ξερει τι ειναι και τι κανει το συγκεκριμενο μηχανιμα! Διοτι αν θες να εισαι προστατευμενος πρεπει να εχεις περιπου την υπερδιπλασια ισχυ στο UPS!!!!!!!!!!!! Αλλα οπως παντα ακουμε τι μας λενε οι πωλητες !

 

Γύρω στα 100-120 βρίσκεις πολλά 1000αρια που κάνουν δουλειά.

Και εννοείται ότι δε χρειάζεται να πιάνεις τα 600w για να τα έχεις ανάγκη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

και ερχομαι και εγω μετα απο τρια χρονια να ζητησω βοηθεια!

ο υπολογιστης κλεινει μονος του, χωρις να κανω τιποτα. Σαν να κοπηκε το ρευμα! Τα ανεμηστηράκια ειναι μια χαρα οποτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα υπερθερμανσης, υποθετω. Δεν ξερω καν πως μπορω να ελεγξω τη θερμοκρασια! μπορει να μου κανενας τι φταιει;

το κανει συνεχεια και εχω αρχισει να φοβαμαι μηπως καει!:mad:

Link to comment
Share on other sites

και ερχομαι και εγω μετα απο τρια χρονια να ζητησω βοηθεια!

ο υπολογιστης κλεινει μονος του, χωρις να κανω τιποτα. Σαν να κοπηκε το ρευμα! Τα ανεμηστηράκια ειναι μια χαρα οποτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα υπερθερμανσης, υποθετω. Δεν ξερω καν πως μπορω να ελεγξω τη θερμοκρασια! μπορει να μου κανενας τι φταιει;

το κανει συνεχεια και εχω αρχισει να φοβαμαι μηπως καει!:mad:

Το πρώτο πράγμα είναι να δούμε τι γίνεται με την θερμοκρασία.

Κατέβασε το πρόγραμμα Core Temp και δες τι θερμοκρασία βγάζει για την CPU.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω καν πως μπορω να ελεγξω τη θερμοκρασια! μπορει να μου κανενας τι φταιει;

το κανει συνεχεια και εχω αρχισει να φοβαμαι μηπως καει!:mad:

σιγουρα θεμα θερμοκρασιας ειναι ... κατεβασε το προγραμματακι απο το παρακατω site και θα σου δειξει τις θερμοκρασιες των components

http://www.hmonitor.net/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας υπερευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση σας σχετικα με το προβλημα. Κατεβασα το προγραμμα Hardware sensors monitor 4.5 και λεει τα εξης:

αν δε σας το εμφανιζει πειτε μου να σας πω αναλυτικα. ενα ομως που μου εκανε εντυπωση ειναι το

CPU0 Core: 100.0oC.

τι μπορω να κανω και τι φταιει εν τελει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας υπερευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση σας σχετικα με το προβλημα. Κατεβασα το προγραμμα Hardware sensors monitor 4.5 και λεει τα εξης:

αν δε σας το εμφανιζει πειτε μου να σας πω αναλυτικα. ενα ομως που μου εκανε εντυπωση ειναι το

CPU0 Core: 100.0oC.

τι μπορω να κανω και τι φταιει εν τελει;

φιλε μου οι 100 βαθμοι κελσιου ειναι πολυ υψηλη θερμοκρασια για τον επεξεργαστη σου ... υποπτευομαι οτι μαλλον η ψυκτρα δεν δουλευει καλα, πχ ο ανεμιστηρας της ... καλο θα ηταν να τα ελεγξεις και καλυτερα ακομη να ξαναβαζες την ειδικη παστα μεταξυ επεξεργαστη και ψυκτρας, ισως να μην ειναι αρκετη αυτη που εχει πανω τωρα (δεν ειναι δυσκολο να το κανεις, αν φτασεις τελικα να χρειαζεσαι να το κανεις, υπαρχουν videos στο youtube που σου δειχνουν πως γινεται, πχ σαν το παρακατω)

http://www.youtube.com/watch?v=rSlmCsgzu_Q

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...