Jump to content

[Carrier] Cosmote Blackberry Service


fwnakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθελα να σε παρακαλέσω τις ερωτήσεις σου να τις κάνεις μόνο σε ένα θέμα.

 

 

Κανονικά τα email πρέπει όλα να έρχονται στο τηλέφωνο, ανεξάρτητα από το αν θα τα ανοίξεις ή όχι στο σπίτι ή στο γραφείο ή οπουδήποτε. Δεν πρόκειται όμως να λάβεις τα παλιά σου email, παρά μόνο τα νέα.

 

Δεν κατάλαβα όμως την τελευταία σου φράση. Ποιοι είναι οι λογαριασμοί που κρατιούνται στο κινητό και τι είναι το κανονικό inbox;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τους το έδειξα κι εγώ αλλά μου είπαν πως δεν γίνετε να μπεις σαν απλώς ιδιώτης. Μόνο αυτοί!!!!

Ας επιβεβαιώσει κάποιος που έχει wind...

 

Μπορείς κανονικά απ' το http://www.windgr.blackberry.com . Απλά είναι άσχετοι. Εδώ εμένα όταν μου ενεργοποιούσαν το BIS μου ζητούσαν το pin της sim αντί για το bb pin :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να συνδιάσω τα προγράμματα

Cosmote απεριοριστα 15 και bis 100mb?

Επίσης, με την συμπίεση που προσφέρουν τα bb τα 100mb θα είναι αρκετά για facebook, msn και λίγη πλοήγηση?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την ερώτηση πήγα να κάνω και εγώ σε κατάστημα Γερμανός αλλα δεν ήξερε η πωλήτρια. Μου λέει ελα να το δοκιμάσουμε στο σύστημα και αν το δεχτεί τότε θα είναι οκ. Αγόρασα σήμερα το BlackBerry Bold 9700 απο wind μέσω της προσφοράς και θέλω να μετατρέψω το watch up μου σε απεριόριστο με bis. Βέβαια δεν έχω καταλάβει αν θέλω να το κόψω μετά πως απενεργοποιώ την υπηρεσία και πώς αποδεσμεύω τη συσκευή απο το λογαριασμό μου!!!!!!:(
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια δυσκολία. Απλά ζητάς να απενεργοποιηθεί το πακέτο BIS και ενημερώνεις πως θες να αποδεσμεύσεις τη συσκευή. Συνήθως γίνεται με ένα fax ή με επίσκεψη από το κατάστημα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιλάω με ενα φίλο μου μεσω blackberry messenger και αυτός είναι στον καναδά..ξέρει κανείς να μου πεί πόσα kb ή mb μου τρώει..γιατι έχω μόνο 100ΜΒ..

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε με κείμενο απλά; Αν ναι, μη σε απασχολεί καν. Αν στέλνεις και φωτογραφίες τότε και πάλι μη σε απασχολεί ιδιαίτερα, αλλά με μέτρο - μη στέλνεις πχ full εικόνες 1ΜΒ η καθεμία, αλλά κάνε resize κατά την αποστολή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι στα blackberry με cosmote στα emails δεν μπορείς να στείλεις στα ελληνικά παρά μόνο να λάβεις? (μόνο με greeklish δηλαδή) Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο γενικά. Υπο περιπτώσεις, ίσως υπάρξει κάποια ασυμβατότητα όμως.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι συνδρομητής της Cosmote και κάτοχος του HTC Desire με συμβόλαιο "Unlimited με Internet 60".

 

Σε μια βδομάδα θα έχω το Bold 9780 και θα με ενδιέφερε να ενεργοποιήσω το BIS από την Cosmote. (πιθανότα αυτό με τα 100mb).

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι :

 

1) Διαβάζω αυτές τις μέρες τα Ελληνικά Fora των Blackberry και βλέπω παράπονα από συνδρομητές που ενεργοποίησαν το BIS (μάλιστα αναφέρονται σε αυτό σαν BIS WAP ADVANCED) και τους ήρθε στον λογαριασμό τους μια τεράστια χρέωση σε χρήση WAP.

 

* Τι μπορεί να είναι αυτό το WAP ?

 

Υποθέτω από αυτά που έχω διαβάσει γενικά, ότι υπάρχουν εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούν τους Servers της RIM για να δρομολογήσουν τα δεδομένα και προφανώς χρησιμοποιούν του εκάστοτε παρόχου. Και τούμπαλιν ότι υπάρχουν εφαρμογές που και να μην έχεις BIS τρέχουν με ένα Generic Data plan ( σαν και το δικό μου ~Unlimited)

 

Οπότε συμπεραίνω λογικά, αν η σκέψη μου είναι σωστή ότι ένα Generic Data Plan σαν και αυτό που έχω είναι χρήσιμο, ώστε να μην χρεώνεσαι ανά KB.

 

Οπότε λογικά πάλι, οι περίεργες χρεώσεις έγκειτε στο ότι τα δεδομένα δεν δρομολογήθηκαν μέσω BIS και χρεώθηκαν ανά ΚΒ.

 

2) Έχω θορυβηθεί γιατί παλαιότερα με το Iphone και τώρα με το HTC δεν είχα τέτοιες έννοιες για περίεργες χρεώσεις WAP. Για την ακρίβεια νόμιζα ότι το WAP πλέον έχει καταργηθεί στην πράξη σαν πρωτόκολλο και ότι όλες οι σελίδες και οι εφαρμογές είναι πλέον κατευθείαν στο Internet.

 

3) Όταν ενεργοποιήται το BIS φαντάζομαι ότι αλλάζεις και το APN στις ρυθμίσεις το BB για να βάλεις της RIM. Σωστά ?

 

4) Τι μου προτείνεται να κάνω ?

α) Να κρατήσω το Generic Data Plan που ήδη έχω και να του προσθέσω το BIS ? β) Να ζητήσω να απενεργοποιήσουν το WAP ( όπως προτείνει ο παθόντας στον οποίο αναφέρομαι ) ?

γ) Να πάω στην Vodafone ? :lol:

 

 

Διαβάζω τώρα τον τιμοκατάλογο της Cosmote :

1. http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=DataServicesTR#

 

Για όσους συνδρομητές δεν έχουν ενεργοποιήσει ένα από τα πακέτα COSMOTE Internet On The Phone Basic και COSMOTE Internet On The Phone Regular η πρόσβαση στο Internet χρεώνεται ανάλογα με τον όγκο δεδομένων(ΚΒ/ΜΒ)που καταναλώνονται. Με ρυθμίσεις COSMOTE INTERNET η χρέωση είναι 0,0010€/ΚΒ ενώ με ρυθμίσεις COSMOTE WAP η χρέωση είναι 0,0123€/ΚΒ. Η υπηρεσία WAP είναι προενεργοποιημένη. Σε περίπτωση που έχετε απενεργοποιήσει την υπηρεσία WAP μπορείτε να την ενεργοποιήσετε εκ νέου στέλνοντας δωρεάν γραπτό μήνυμα (sms) με τη λέξη «WAP» στο 1333 και αποθηκεύοντας στο κινητό σας τις ρυθμίσεις COSMOTE WAP που θα λάβετε.

 

2. http://www.cosmote.gr/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=BrowsingCharges_TR

 

*** Ανάλογα με τον τύπο της συσκευής σας η ρύθμιση COSMOTE WAP μπορεί να εμφανίζεται ως: COSMOTE WAP GPRS, COSMOTE WAP DATA, COSMOTE GPRS, COSMOTE MY VIEW. Για πλοήγηση σε Internet sites με επιλεγμένη τη ρύθμιση COSMOTE Ιnternet, η χρέωση είναι 0,0010 € / kbyte, όμως δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο COSMOTE my view. Για να μπορέσετε να πλοηγηθείτε στο μενού υπηρεσιών COSMOTE my view θα πρέπει να είναι επιλεγμένη στο κινητό σας η ρύθμιση COSMOTE WAP. Η υπηρεσία WAP είναι προενεργοποιημένη. Σε περίπτωση που έχετε απενεργοποιήσει την υπηρεσία WAP μπορείτε να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία εκ νέου στέλνοντας δωρεάν γραπτό μήνυμα (sms) με τη λέξη «WAP» στο 1333 και αποθηκεύοντας στο κινητό σας τις ρυθμίσεις COSMOTE WAP που θα λάβετε.

 

Οπότε τείνω πάλι στο ίδιο αποτέλεσμα, ότι υπάρχουν δεδομένα τα οποία δρομολογούνται εκτός από τους Servers της RIM (άρα BIS) και χρεώνονται ανά KB, οπότε αν δεν έχεις ένα Generic Data Plan (είτε Unlimited ή όπως αλλιώς λέγεται) θα χρεώνεσαι ανά KB

 

 

Ευχαριστώ, περιμένω να με διαφωτίσεται !

Edited by woodpecker
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε. Δεν είμαι στην Cosmote και δε γνωρίζω ακριβώς τι συμβαίνει, δεδομένου ότι στη Vodafone το πρόβλημα που περιγράφεις δεν υφίσταται (τα δεδομένα περνάνε όλα από το data plan με bis ενεργό, ανεξάρτητα από τον τρόπο πρόσβασης - ακόμα και με tethering "τρως" το data plan).

 

Οι εφαρμογές που περιγράφεις όντως υπάρχουν και είναι συνήθως εφαρμογές τρίτων, οι οποίοι δεν έχουν πρόσβαση στο BIS από τη RIM, οπότε και χρησιμοποιούν ένα γενικής χρήσης APN. Το generic data plan που έχεις μπορείς μεν να το κρατήσεις, αλλά χωρίς BIS ενεργό δε θα λειτουργεί σχεδόν τίποτα - ξεχνάς Push mail, msn, facebook, maps, συμπίεση κλπ. Το Blackberry σου θα είναι περίπου άχρηστο δηλαδή.

 

Καλό θα ήταν να μιλήσεις με το τεχνικό τμήμα της Cosmote, μήπως και έχουν κάτι περισσότερο να σου πουν.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ,

 

Δυστυχώς το τεχνικό τμήμα της Cosmote είναι για κλάμματα (βασικά όλη η Cosmote είναι για κλάμματα..)

 

Βαριέμαι και να προσπαθήσω να τους εξηγήσω. (Μαύρη η ώρα που έκανα φορητότητα το καλοκαίρι.)

 

Θα το βάλω το BIS εννοείται.

 

Αλλά είναι αυτό με το Generic Plan και το Tether που αναφέρεις και που ξέχασα να πω προηγούμενως.

 

Με ενδιαφέρει πολύ το Tether (είναι και ο λόγος που έφυγα από Voda, όταν έκανε τα κόλπα με την Apple και χρέωνε το Tether στο Iphone). Από ότι διαβάζω, αν είσαι Cosmote με Tether τότε δεν χρησιμοποιείς τον Ογκο από BIS αλλά από το γενικό data της Cosmote. Οπότε έξτρα χρεώσεις εκτός και άν έχεις παράλληλα κάποιο Unlimited...

 

Με τα πολλά σκέφτομαι να το κρατήσω το Unlimited και να βάλω πάνω και το BIS.

 

Εκτός και αν έχετε αντίθετη άποψη ??

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις ξεκαθαρίσει καλά τι συμβαίνει. Δε μπορείς να έχεις και τα δύο, ή θα έχεις γενικό πρόγραμμα ή θα έχεις blackberry πρόγραμμα (δεδομένα με ενεργό bis). Δηλαδή αν τώρα ενεργοποιήσεις bis, πλέον έχεις πρόγραμμα blackberry. Τουλάχιστον έτσι είναι στη Vodafone, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι διαφορετικό και για τις άλλες εταιρείες.

 

Στη Voda που είμαι πάντως, όποτε χρησιμοποιώ tether, δεν έχω χρέωση - αφαιρούνται όλα από το πακέτο δεδομένων μου, το οποίο είναι με bis προφανώς. Αυτό μέχρι κάποιο σημείο το έκανε μόνο η Voda, από κει και πέρα δε γνωρίζω αν άλλαξε κάτι.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Στα 2,5 χρόνια που χρησιμοποιώ blackberry με BIS στην Cosmote, ποτέ δε μου έχει τύχει να μου έρθουν επιπλέον χρεώσεις WAP κτλ που αναφέρεις.

Επίσης, ρώτα στην Cosmote για τη συμβατότητα αυτων των προγραμμάτων με το BIS, καθώς πολλά προγράμματα που περιέχουν δωρεάν όγκο δεδομένων δεν συνδυάζονται με ΒΙS. Έχεις δλδ ή το ένα ή το άλλο, όπως ανέφερε και ο φίλος ο thief.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις ξεκαθαρίσει καλά τι συμβαίνει. Δε μπορείς να έχεις και τα δύο, ή θα έχεις γενικό πρόγραμμα ή θα έχεις blackberry πρόγραμμα (δεδομένα με ενεργό bis). Δηλαδή αν τώρα ενεργοποιήσεις bis, πλέον έχεις πρόγραμμα blackberry. Τουλάχιστον έτσι είναι στη Vodafone, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι διαφορετικό και για τις άλλες εταιρείες.

 

Στη Voda που είμαι πάντως, όποτε χρησιμοποιώ tether, δεν έχω χρέωση - αφαιρούνται όλα από το πακέτο δεδομένων μου, το οποίο είναι με bis προφανώς. Αυτό μέχρι κάποιο σημείο το έκανε μόνο η Voda, από κει και πέρα δε γνωρίζω αν άλλαξε κάτι.

 

Χώνομαι και εγω σαν... :lol:

Για να καταλάβω και εγώ τι συμβαίνει...

Το BIS δεν το "κολλάμε" σε κάποιο υπάρχον συμβόλαιο;

Δηλαδή αν κάνεις BIS θα έχεις μόνο το ...BIS?

 

Πχ στην Cosmote που έχει BIS με 7,5 ευρώ τον μήνα (100mb data) η ομιλία και τα SMS χρεώνονται , και δεν μπορεις να έχεις κάποιο πακέτο με δωρεάν χρόνο ομιλίας και δωρεαν sms και να του καρφώσεις BIS απο πάνω;

 

Σορρυ αν τα γράφω μπερδεμένα... αλλά δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μπερδεμένος είμαι :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Το BIS είναι μια υπηρεσία, που επικουρικά ενεργοποιείται σε ένα υπάρχον συμβόλαιο με έναν πάροχο (π.χ Cosmote / Vodafone).

Ουσιαστικά δρομολογεί τα δεδομένα του Internet από άλλους Servers εκτός του Παρόχου ( συγκεκριμένα τους Servers της RIM).

 

Με αυτό τον τρόπο επιτυγχάνονται 2 πράγματα κυρίως.

1. Η υψηλή συμπίεση στα δεδομένα.

2. Η δυνατότητα για Push http://en.wikipedia.org/wiki/Push_technology

 

Υπάρχουν όμως εφαρμογές (Third Party Applications) όπου δεν δρομολογούν τα δεδομένα τους από τους Servers της RIM αλλά από τον Server του Πάροχου ( Cosmote / Vodafone ). Μεταφέρω αυτούσια από το User's Manual του ΒΒ 9780.

 

Ορισμένες εφαρμογές τρίτων που προσθέτετε στη συσκευή BlackBerry® ενδέχεται να απαιτούν απευθείας σύνδεση

TCP ή HTTP στο Internet. Για παράδειγμα, μια εφαρμογή τιμών μετοχών, προϋποθέτει τη σύνδεση στο Internet για

την ανάκτηση των πιο πρόσφατων τιμών μετοχών. Ίσως χρειάζεται να ορίσετε το APN που χρησιμοποιεί η εφαρμογή

τρίτων για τη σύνδεση αυτή.

 

Στην περίπτωση αυτή υπάρχει η περίπτωση να χρεωθείς με Data/kb όπως θα συνέβαινε σαν να μην είχες καθόλου Data Plan.

 

Στην Ελλάδα αν είσαι Vodafone δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι τέτοιο γιατί έχει ενιαίο τρόπο υπολογισμού των Data που φεύγουν από το κινητό (είτε περνάει μέσα από RIM ή όχι) .

 

Αν είσαι Cosmote - Wind έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα τέτοιων χρεώσεων.

 

Οπότε για τις τελευταίες 2 εταιρίες θα ήταν παράλογο να πούμε ότι δεν θα σου επιτρέψουν να έχεις ένα Unlimited πρόγραμμα (όπως θα είχες αν είχες Iphone ή ΗΤC κτλ ) και παράλληλα να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία BIS της RIM.

 

Ένα άλλο σημείο προσοχής είναι οι χρεώσεις WAP.

 

Για την πρόσβαση του κινητού στο δίκτυο υπάρχουν 2 δυνατότητες :

 

1. Wi Fi (Καμία χρέωση)

2. TCP / IP ( BIS ή Generic Data Plan) - Γιατί να σου πώ ότι και το BIS ένα πρόγραμμα δεδομένων είναι που απλά αντί να του δώσεις διεύθυνση

π.χ Internet όπως είναι της Cosmote βάζεις Blackberry ( όχι εσύ βέβαια γιατί είναι μια πιο περίπλοκη διακασία με Service Books που δεν είνα της παρούσης να αναλύσουμε)

2a. WAP http://oscar.iitb.ac.in/onsiteDocumentsDirectory/Networking/Networking/protocol2.html

 

Θα σταθώ στην 2a περίπτωση όπου :

Αν βλέπεις Youtube μέσω του Δικτύου του παρόχου και όχι Wi - Fi, ετοίμασου για εγκεφαλικό. Γιατί η RIM δεν επιτρέπει την δρομολόγηση των δεδομένων μέσα από τους Servers της (για λόγους μη συνωστισμού ) οπότε υπάρχει περίπτωση την πρόσβαση να την έχεις μέσω WAP.

 

Αυτά τα όλιγα και εδώ είμαι για περισσότερα αν θες.

Edited by woodpecker
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι. Να σημειώσω μόνο ότι στην περίπτωση 2a και πάλι ισχύει το προαναφερθέν για τη Vodafone (δεν υπάρχει έξτρα χρέωση, περνάνε όλα από τον δωρεάν όγκο του πακέτου), για τις άλλες εταιρείες δε γνωρίζω.

 

Επίσης Dimitrisandniki, αν σε βοηθάει πιο πολύ να τα ξεκαθαρίσεις, να σου πω ότι αυτά που λέμε αναφέρονται μόνο στο κομμάτι data του συμβολαίου σου - όταν λέω γενικό ή blackberry πρόγραμμα, μιλάω μόνο για το κομμάτι των δεδομένων, τα υπόλοιπα (δωρεάν χρόνος και sms) είναι άλλο πράγμα. Για παράδειγμα, αν έχεις ένα πρόγραμμα με 250 λεπτά και 120 sms, τότε πάνω σε αυτό θα έχεις είτε το πρόγραμμα blackberry (που σε κάποιες εταιρείες θα περιοριστεί σε συγκεκριμένα MB, πχ 200) είτε ένα γενικό πρόγραμμα δεδομένων που δε θα υποστηρίζει υπηρεσίες blackberry. Ορισμένες φορές είναι ουσιαστικά το ίδιο (θα έχεις τον ίδιο όγκο είτε με blackberry είτε χωρίς - πχ unlimited της voda) και άλλες φορές δε μπορείς καθόλου να τα συνδυάσεις (πχ η cosmote έχει κάποια προγράμματα πάνω στα οποία δε μπορείς να ενεργοποιήσεις bis).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για τα φώτα σας!
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε σίγουροι για την αποφυγή χρεώσεων WAP ( τουλάχιστον με Cosmote) θα προτείνατε εκτός του να μην έχουμε chekarismeno ''enable wap push'' & ''Allow Wap Push Applications" να σβήσουμε και τα WAP service books? ( στο TC/IP ,APN όλα clear)

 

Ευχαριστώ

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο πιθανώς να σου δημιουργήσει πρόβλημα στη λειτουργία της συσκευής, πχ. MMS

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Οπότε απλά ξε τσεκάρουμε τα "Enable Wap Push" & "Allow WAP Applications" και APN όλα clear?. ευχαριστώ! Δεν προβαίνω τότε στα service books ...

 

Καλημέρα!

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ποιο πακέτο BIS έχεις από τα δύο? Εάν έχεις το 7άρι τότε μάλλον ξεπέρασες τα 100MB. Εάν έχεις το 15άρι τότε μάλλον μπήκες από wap... Απενεργοποιήσετα όλα αυτά... Δεν χρειάζονται

 

Μια ανακαιφαλαίωση του τι να απενεργοποιήσουμε θα ήταν παραπάνω απο ευπρόσδεκτη ωστε να αποφύγουμε extra χρεώσεις. Σε άλλο τόπικ του φόρουμ αναφέρω για παρόμοια περίπτωση χρέωσης WAP που συνέβη και σε μένα.

Εχω ήδη ζητήσει απο τον πάροχο απενεργοποίηση WAP, κάτι άλλο σε ρυθμίσεις της συσκευής?

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Carrier] Cosmote Blackberry Service

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...