Jump to content

Σβησιμο περιτων προγραμματων


andreas1022
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχετε να προτεινετε κανενα προγραμματακι γιατι τον τελευταιο καιρο κολλαει πολυ ο υπολογιστης...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις με Safe Mode (πατάς F8 ακριβώς μετά από το POST του υπολογιστή) και στη συνέχεις Add/Remove Programms μέσα από το λειτουργικό.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν το λειτουργικό δεν έχει σοβαρό πρόβλημα, δεν χρειάζεται να εκκινήσεις το μηχάνημα σε Safe mode για να απεγκαταστήσεις προγράμματα, μπορείς να το κάνεις και αφού έχεις εκκινήσει κανονικά. Σε πολλές περιπτώσεις όμως ακόμα και αν αφαιρέσεις αρκετό software δεν βελτιώνεται η κατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο mcde. Βγάλε τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς, κατέβασε μία εφαρμογή για να σου καθαρίσει την registry (κάνε πρώτα όμως restore point από τα windows) και βλέπουμε για την συνέχεια.

Μήπως έχει κανέναν ιό που σου καθυστερεί το μηχάνημα? Υποθέτω ότι έχεις κάνει scan αλλά καλό θα ήταν να δεις και τα processes από task manager μήπως παίζει κάτι περίεργο. Τον τελευταίο καιρό είναι πολύ της μόδας το wscript θα το δεις εάν υπάρχει στα processes.

Link to comment
Share on other sites

TuneUp Utilities 2009. Βάλτο να σου καθαρίσει τον υπολογιστή, να σου συμμαζέψει τη registry, να κάνει ένα defragment κτλ κτλ.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για δώσε πληροφορίες για το TuneUp Utilities 2009. Το χρησιμοποιείες? Αξίζει? Έχεις δει διαφορά? Σου έχει δημιουργήσει προβλήματα? Από την ιστοσελίδα καλό φαίνεται αλλά γνώμη χρήστη rules...
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιουσα παλιοτερη εκδοση απο το 2009 και ειδα αρκετη διαφορα! πολυ πιο γρηγορος ο υπολογιστης, καθαρισμος αχρηστον αρχειων και καθαρισμος της registry! το χρησιμοποιουσα στο παλιο μου μηχανημα (του 2003 ειναι ο η/υ) και οντως ειδα διαφορα! δεν εχεις κατι να το δοκιμασεις!
Link to comment
Share on other sites

Μονο για προσθαφαιρεση προγραμματων και των σχετικων τους καταλοιπων

υπαρχει και το RevoUnistaller.

 

πολυ καλο! αυτο χρησιμοποιω τωρα για προσθαφαιρεση προγραμματων! παρα πολυ καλο:D

Link to comment
Share on other sites

Μην εμπιστεύεστε τα προγράμματα που καθαρίζουν το μητρώο. Τα περισσότερα - αν όχι όλα - προκαλούν κακό παρά καλό. Πρέπει να γνωρίζει κάποιος πάρα πολύ καλά πως λειτουργεί το μητρώο και ποιά κλειδιά/εγγραφές μπορούν δια διαγραφούν με ασφάλεια.
Link to comment
Share on other sites

Για δώσε πληροφορίες για το TuneUp Utilities 2009. Το χρησιμοποιείες? Αξίζει? Έχεις δει διαφορά? Σου έχει δημιουργήσει προβλήματα? Από την ιστοσελίδα καλό φαίνεται αλλά γνώμη χρήστη rules...

 

Το χρησιμοποιώ και πραγματικά αξίζει. Το μηχάνημα διατηρείται για περισσότερο καιρό σε καλή κατάσταση και μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ προβλήματα. Όταν επιστρέψω στην Κρήτη θα το ανεβάσω στον ftp server μου να το κατεβάσεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

για να σβησεις καποια προγραμματα που ειναι με την εκκινηση, πως γινεται;

ξεκινανε κατι players στο παρασκηνιο ομως!

Link to comment
Share on other sites

to kalitero gia na bgazeis progs kata ti gnomi m ine to Your Uninstaller! 2008 .. mazi me to prog aferei kai ola ta "kataloipa" apo tin registry..

 

+1 sto 1-click maintance tou TuneUp

Link to comment
Share on other sites

@Bayern4

Με το TuneUp Utilities μπορείς να σταματήσεις όλα αυτά τα προγράμματα

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με καληψατε...εχω πληθωρα λυσεων οποτε πιστευω κατι θα γινει...ευχαριστω...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Για δώσε πληροφορίες για το TuneUp Utilities 2009. Το χρησιμοποιείες? Αξίζει? Έχεις δει διαφορά? Σου έχει δημιουργήσει προβλήματα? Από την ιστοσελίδα καλό φαίνεται αλλά γνώμη χρήστη rules...

Από δω κατεβάζετε το TuneUp Utilities 2009.

 

Moderation mode

URL removed

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κι εγω προτεινω το ccleaner πολυ καλο,γρηγορο και ελαφρυ σε συνδυασμο με το Advanced system care κανουν το pc να πεταει σε σχεση με πριν..

Τωρα εγω εχω ενα αλλο προβλημα δεν ξερω αν μπορειτε να με βοηθησετε..

Εδω και καμποσο καιρο παρατηρησα (δεν ξερω αν ηταν και πριν) οτι οταν ανοιγω τον Firefox ακομη και με ενα link ανοιχτο τρωει ολην την cpu 98% ως 100!!!

Εχθες εκανα μετατροπη μια ταινια με τον convert και εκει τα ιδια 100%!!! και φυσικα το pc σερνεται.

Τωρα που μπηκα στο site του myphone ειναι μια χαρα 3% χρηση αλλα σε πολλες αλλες σελιδες εχω προβλημα.

παραλληλα εχω ανοιχτο τον windows Media player και κανει χρηση μονο 10%

εν οιδα οτι ουδεν οιδα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω ότι πολλές φορές τα "καθαριστικά" προγράμματα παραείναι "καθαριστικά". Θέλω να πω ότι μπορέι να πειράξουν κάτι (ειδικά στη registry) που μετά να μας δημιουργήσει πρόβλημα. Καλό είναι να έχουμε ένα restore point πριν τα τρέξουμε.
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή μου εμφανίζει μήνυμα από τις "ειδοποιήσεις ασφάλειας των windows" οτι ο υπολογιστής μου μπορεί να κινδυνεύει κλπ.. Φαντάζομαι θα το γνωρίζετε όλοι!

Πώς μπορώ να το βγάλω τελείως αυτό το εικονίδιο? Έκανα εκτέλεση την εντολή msconfig.. έψαξα μήπως μπορώ από κει να το βγάλω.. αλλά δεν το βρήκα (εκτός αν υπάρχει με διαφορετική ονομασία)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα που δεν εχω και την μεγαλυτερη υπομονη σε τετοια ζητηματα η διαδικασια εινα η εξης

1) βαζω το CCleaner να τραξει στο μηχανιμα και αν δεν κανει τπτ περναω στο

2)φορματ

ΠΑΝΤΑ προνουμε και παιρνουμε αντιγραφα ασφαλειας με κανενα live cd me Ubuntu και ετσι δεν χανω τπτ εκτος απο τα bookmarks!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...