Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδή έχει αναφερθεί στη συζήτησή σας στο παρελθόν ότι έχει κακό σήμα ως κινητό. Αυτό ισχύει τελικά;

Επίσης ο υπολογιστής μου έχει VISTA θα μπορώ να βάζω σε αυτόν τα video και τις φώτο;

 

Στο θεμα λήψης σήματος δεν είναι προβληματικό,δεν είναι όμως και καλό.Σε περιοχες όπου ο πάροχός σου έχει καλή κάλυψη δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Σε περιοχές με χαμηλή στάθμη σήματος δεν τα καταφέρνει ιδιαίτερα καλά-τουλάχιστον σε σχέση με όσα Sony Ericsson είχα στην κατοχή μου τα τελευταία χρόνια.

 

Δε θα έχεις πρόβλημα ουτε με τα Vista ούτε με τα επερχόμενα Windows 7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδή έχει αναφερθεί στη συζήτησή σας στο παρελθόν ότι έχει κακό σήμα ως κινητό. Αυτό ισχύει τελικά;

Επίσης ο υπολογιστής μου έχει VISTA θα μπορώ να βάζω σε αυτόν τα video και τις φώτο;

 

Το αντιμετωπίζω συνέχεια αυτό το πρόβλημα τόσο στην ένταση του σήματος όσο και στην ποιότητα (π.χ. διακοπές στο σήμα) αλλά είναι τόσο υπέροχο αυτό το τηλέφωνο που δεν το σκέφτομαι καν :).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το αντιμετωπίζω συνέχεια αυτό το πρόβλημα τόσο στην ένταση του σήματος όσο και στην ποιότητα (π.χ. διακοπές στο σήμα) αλλά είναι τόσο υπέροχο αυτό το τηλέφωνο που δεν το σκέφτομαι καν :).

 

Το έχω 2.5 μήνες το κινητό, έχω πάει διακοπές σε περιοχές με χαμηλό σήμα και δεν είχα μεγαλύτερο πρόβλημα από τους φίλους μου. Όλοι έχουμε Βόνταφον.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω ενα προβλημα με την οθονη του κινητου πολλες φορες αρχιζουν τα pixel στην οθονη να αλλαζουν χρωμα και φαινεται να σπαει η οθονη.μολις το κλεισω και το ξαναανοιξω ολα ειναι ενταξη. μηπως εχει καποιος το ιδιο προβλημα

 

κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, αλλά νόμιζα ότι είναι έτσι όλα. υπάρχει πρόβλημα; τι κάμουμε σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, αλλά νόμιζα ότι είναι έτσι όλα. υπάρχει πρόβλημα; τι κάμουμε σε αυτή την περίπτωση;

 

Παιδιά δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό αυτό. Μήπως να το λέγατε στον προμηθευτή σας;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

 

Γνωριζει κανεις εαν με πιθανη αναβαθμιση λογισμικου στο μελλον, φτιαξει και η ποιοτητα της φωτογραφιας και βιντεο το βραδυ?

 

Γιατι εχθες που δοκιμασα να βγαλω φωτογραφια σε μερος με πολυ φωτισμο, το μονο που εβγαινε, ηταν μια θωλουρα απο τα φωτα, το οποιο ειναι αρκετα απογοητευτικο θα ελεγα.

 

Eπισης, θα ηθελα να ρωτησω, ποια ακουστικα εχετε να προτεινετε, γιατι ψαχνω να αγορασω καποια με καλη αποδοση ηχου

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

 

Γνωριζει κανεις εαν με πιθανη αναβαθμιση λογισμικου στο μελλον, φτιαξει και η ποιοτητα της φωτογραφιας και βιντεο το βραδυ?

 

Γιατι εχθες που δοκιμασα να βγαλω φωτογραφια σε μερος με πολυ φωτισμο, το μονο που εβγαινε, ηταν μια θωλουρα απο τα φωτα, το οποιο ειναι αρκετα απογοητευτικο θα ελεγα.

 

Eπισης, θα ηθελα να ρωτησω, ποια ακουστικα εχετε να προτεινετε, γιατι ψαχνω να αγορασω καποια με καλη αποδοση ηχου

 

Σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί το θέμα φωτό σε μελλοντική αναβάθμιση.

 

Το ζήτημα είναι ότι προς το παρόν δεν προσφέρονται αναβαθμίσεις firmware για Ελλάδα (IMO, ΦΤΑΕΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ Η ΡΗΜΑΔΑ "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ" ΤΗΣ VODAFONE ΠΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΓΧΩΡΙΑ ΑΓΟΡΑ).

 

Yπάρχει βέβαια η αίσθηση ότι με την εμφάνιση του online καταστήματος της SAMSUNG (στυλ OVI Store της ΝΟΚΙΑ και Apple Store για τα iphones) θα υπάρξει υποστήριξη στις αναβαθμίσεις και για τη χώρα μας... Ήδη όπως αναφέρεται σε διάφορα fora του εξωτερικού, η επόμενη αναβάθμιση θα καθυστερήσει για κανα δύο βδομάδες ενόψει της ανασύνταξης της εταιρίας και της προετοιμασίας για την έναρξη λειοτυργίας του online καταστήματος.

 

Ίδωμεν...

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακούσει κανείς πότε θα σταματήσει η αποκλειστικότητα του τηλεφώνου από τη Vodafone και κατά συνέπεια θα το φέρουν και οι άλλες εταιρείες;

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγκατεστησα την εφαρμογη the pencil αλλα δεν μπορω να καταλαβω με ποιο τροπο μπορω να μαρκαρω.Ξερει καποιος? Thnx.
Link to comment
Share on other sites

Έχει ακούσει κανείς πότε θα σταματήσει η αποκλειστικότητα του τηλεφώνου από τη Vodafone και κατά συνέπεια θα το φέρουν και οι άλλες εταιρείες;

Mediamarkt....;)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί το θέμα φωτό σε μελλοντική αναβάθμιση.

 

Σίγουρα ΔΕ θα βελτιωθεί το θέμα φωτό σε μελλοντική αναβάθμιση.

 

Να αναβαθμίσουν τι στη νυχτερινή λήψη;Ο θόρυβος και οποιοδήποτε άλλο φαινόμενο εμφανίζεται στις νυχτερινές φωτογραφίες,είναι αποτέλεσμα της έλλειψης φλας,αλλά και φυσικό επακόλουθο των αισθητήρων που χρησιμοποιούνται σε όλα τα κινητά τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακούσει κανείς πότε θα σταματήσει η αποκλειστικότητα του τηλεφώνου από τη Vodafone και κατά συνέπεια θα το φέρουν και οι άλλες εταιρείες;

 

Από εταιρίες κινητής τηλεφωνίας μόνο η Voadafone και για να μην πω για πάντα ότι θα το έχει σε αποκλειστικότητα τουλάχιστον όμως για πάρα πολλούς μήνες που όπως και να έχει το ξεχνάμε :mad:. Από τρίτους όμως σε στύλ ΠΛΑΙΣΙΟ μπορεί να υπάρξουν και άλλοι.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ΔΕ θα βελτιωθεί το θέμα φωτό σε μελλοντική αναβάθμιση.

 

Να αναβαθμίσουν τι στη νυχτερινή λήψη;Ο θόρυβος και οποιοδήποτε άλλο φαινόμενο εμφανίζεται στις νυχτερινές φωτογραφίες,είναι αποτέλεσμα της έλλειψης φλας,αλλά και φυσικό επακόλουθο των αισθητήρων που χρησιμοποιούνται σε όλα τα κινητά τηλέφωνα.

 

Το φλας δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση ούτε με την ποιότητα της φωτογραφίας αλλά ούτε και με το παραγόμενο φόρυβο. Ένα λάθος που κάνουμε όλοι μας όταν θέλουμε να συγκρίνουμε φωτογραφικά κινητά είναι η ύπαρξη led ή xenon φλας. Το είδος του φλας είναι περισσότερο ένα αξεσουάρ παρά ένα χαρακτηριστικό της φωτογραφικής μηχανής.

 

Τα βασικά χαρακτηριστικά της ενός φωτογραφικού συστήματος (κινητό, D-SLR, prosumer ή compact) είναι

1) τα Οπτικά του (ποιότητα κρυστάλλων, εστιακό μήκος κ.λ.π)

2) η Φωτεινότητα του φακού f (όσο πιο φωτεινός τόσο πιο καλός αλλά και ακριβός)

3) η Ταχύτητα του Κλείστρου (σε υποδιαιρέσεις και πολλαπλάσια του δευτερολέπτου)

4) το Μέγεθος του Αισθητήρα (CCD ή CMOS) με το κανονικό Full Frame που είναι το 24x36 mm αλλά και η διάταξη και το μέγεθος των Pixels

5) το ISO και πόσο ψηλά μπορεί να το ανεβάσει η μηχανή για αύξηση της φωτεινότητας σε σκοτεινά μέρη κρατώντας παράλληλα και χαμηλά το θόρυβο (ή κόκο για τις φιλμάτες)

 

Σε όλα τα παραπάνω πρέπει να βάλουμε και τα ηλεκτρονικά συστήματα διαχείρισης της πληροφορίας (επεξεργαστές κ.λ.π) αλλά και το software το οποίο βελτιώνεται σε κάθε firmware.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τι ανακάλυψα.

 

Τραβήξτε ένα βίντεο στη μέγιστη ανάλυση. Αφού το αποθηκεύσετε πηγαίνετε Πολυμέσα>Αναπαραγωγή Βίντεο και αναπαραγάγετε το βίντεο που τραβήξατε. Ενώ το βίντεο παίζει, πατήστε Επιλογές>Στοιχεία. Εκεί θα δείτε ότι τα frames είναι 21 κάθε δευτερόλεπτο. Αυτό δικαιολογεί και τα σπασίματα του βίντεο.

 

Αντίθετα, αν τραβήξετε ένα βίντεο σε χαμηλότερη ανάλυση, θα δείτε ότι τα frames φτάνουν τα 30 κάθε δευτερόλεπτο, οπότε έχουμε ομαλή κύλιση του βίντεο.

 

Η πτώση των frames/δευτερόλεπτο είναι θέμα hardware ή software τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τι ανακάλυψα.

 

Τραβήξτε ένα βίντεο στη μέγιστη ανάλυση. Αφού το αποθηκεύσετε πηγαίνετε Πολυμέσα>Αναπαραγωγή Βίντεο και αναπαραγάγετε το βίντεο που τραβήξατε. Ενώ το βίντεο παίζει, πατήστε Επιλογές>Στοιχεία. Εκεί θα δείτε ότι τα frames είναι 21 κάθε δευτερόλεπτο. Αυτό δικαιολογεί και τα σπασίματα του βίντεο.

 

Αντίθετα, αν τραβήξετε ένα βίντεο σε χαμηλότερη ανάλυση, θα δείτε ότι τα frames φτάνουν τα 30 κάθε δευτερόλεπτο, οπότε έχουμε ομαλή κύλιση του βίντεο.

 

Η πτώση των frames/δευτερόλεπτο είναι θέμα hardware ή software τελικά;

 

καλημερα. μολις εκανα αυτο που ειπες. ειδα ενα βιντεο που ειχα τραβηξει με την ελληνικη ρομ και ητανε οντως 21 frames/δευτερόλεπτο. με την ιταλικη που εχω τωρα ομως ειναι 23 frames/δευτερόλεπτο και χωρις σπασιματα. πιστευω οτι τελικα η πτώση των frames/δευτερόλεπτο είναι θέμα που μπορει να λυθει με αναβαθμιση software :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. μολις εκανα αυτο που ειπες. ειδα ενα βιντεο που ειχα τραβηξει με την ελληνικη ρομ και ητανε οντως 21 frames/δευτερόλεπτο. με την ιταλικη που εχω τωρα ομως ειναι 23 frames/δευτερόλεπτο και χωρις σπασιματα. πιστευω οτι τελικα η πτώση των frames/δευτερόλεπτο είναι θέμα που μπορει να λυθει με αναβαθμιση software :)

 

Ενδιαφέρον. Η Samsung όμως διατεινόταν ότι το κινητό τραβάει βίντεο στα 24 frames/δευτερόλεπτο. Πάντως αν και με τα 23 δεν διακρίνεις σπασίματα, μια χαρά είναι! Για να δούμε πότε θα δούμε επίσημη αναβάθμιση. Ελπίζω να μη χρειαστεί να πάμε με πλακάτ στην Κορέα! :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τι ανακάλυψα.

 

Τραβήξτε ένα βίντεο στη μέγιστη ανάλυση. Αφού το αποθηκεύσετε πηγαίνετε Πολυμέσα>Αναπαραγωγή Βίντεο και αναπαραγάγετε το βίντεο που τραβήξατε. Ενώ το βίντεο παίζει, πατήστε Επιλογές>Στοιχεία. Εκεί θα δείτε ότι τα frames είναι 21 κάθε δευτερόλεπτο. Αυτό δικαιολογεί και τα σπασίματα του βίντεο.

 

Αντίθετα, αν τραβήξετε ένα βίντεο σε χαμηλότερη ανάλυση, θα δείτε ότι τα frames φτάνουν τα 30 κάθε δευτερόλεπτο, οπότε έχουμε ομαλή κύλιση του βίντεο.

 

Η πτώση των frames/δευτερόλεπτο είναι θέμα hardware ή software τελικά;

 

Δεν παρατήρησα κάτι τετοιο!24 μου δείχνει τα πιο πολλά βίντεο(και έχω τραβήξει ΠΑΡΑ πολλά ;) ).Μόνο σε 2 βίντεο μου δείχνει 23 πλαίσια.Προφανώς και δεν μπορούν να είναι σταθερά τα πλαίσια πάντα στα 24!Αλλά,όντως,τα 21 πλαίσια είναι θέμα λογισμικού αν συμβαίνει!

 

 

Το φλας δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση ούτε με την ποιότητα της φωτογραφίας αλλά ούτε και με το παραγόμενο φόρυβο. Ένα λάθος που κάνουμε όλοι μας όταν θέλουμε να συγκρίνουμε φωτογραφικά κινητά είναι η ύπαρξη led ή xenon φλας. Το είδος του φλας είναι περισσότερο ένα αξεσουάρ παρά ένα χαρακτηριστικό της φωτογραφικής μηχανής.

 

Τα βασικά χαρακτηριστικά της ενός φωτογραφικού συστήματος (κινητό, D-SLR, prosumer ή compact) είναι

1) τα Οπτικά του (ποιότητα κρυστάλλων, εστιακό μήκος κ.λ.π)

2) η Φωτεινότητα του φακού f (όσο πιο φωτεινός τόσο πιο καλός αλλά και ακριβός)

3) η Ταχύτητα του Κλείστρου (σε υποδιαιρέσεις και πολλαπλάσια του δευτερολέπτου)

4) το Μέγεθος του Αισθητήρα (CCD ή CMOS) με το κανονικό Full Frame που είναι το 24x36 mm αλλά και η διάταξη και το μέγεθος των Pixels

5) το ISO και πόσο ψηλά μπορεί να το ανεβάσει η μηχανή για αύξηση της φωτεινότητας σε σκοτεινά μέρη κρατώντας παράλληλα και χαμηλά το θόρυβο (ή κόκο για τις φιλμάτες)

 

Σε όλα τα παραπάνω πρέπει να βάλουμε και τα ηλεκτρονικά συστήματα διαχείρισης της πληροφορίας (επεξεργαστές κ.λ.π) αλλά και το software το οποίο βελτιώνεται σε κάθε firmware.

 

Μετά απ'αυτήν τη μακροσκελή ανάλυση την οποία γνωρίζω πολύ καλά :p πες μου τι απ'αυτά μπορεί να βελτιωθεί με αναβάθμιση λογισμικού και κατά συνέπεια να βελτιωθεί η ποιότητα φωτογραφίας.Ο φακός;Όχι.Το μέγεθος του αισθητήρα;Όχι.Η φωτεινότητα του φακού;Όχι.Η εστιακή απόσταση;Όχι.Μόνο το ISO μπορεί να διαφοροποιηθεί,ανάλογα τις συνθήκες και το πρόγραμμα(π.χ. Πορτραίτο,Τοπίο,Φως κεριών κλπ.),που όμως δε θα βοηθήσει σε τίποτα,μιας και η αύξηση θα σημαινει ανυπόφορο θόρυβο ενώ η μείωση θα σημαίνει σκοτεινότερες νυχτερινές φωτογραφίες.Άντε να διαφοροποιηθεί(για κακή μας τύχη)και ο αλγόριθμος που είναι υπεύθυνος για τη μείωση θορύβου(γιατί αυτό κλασικά στα κινητά σημαίνει μεν μείωση θορύβου,αλλά χάσιμο λεπτομέρειας.)

Οπότε,στις νυχτερινές,προσωπικά δεν ελπίζω σε βελτίωση και άλλωστε το ήξερα εξαρχής όταν αγόραζα το κινητό,ότι είναι ακατάλληλο για νυχτερινή φωτογράφηση με φλας.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απ'αυτήν τη μακροσκελή ανάλυση την οποία γνωρίζω πολύ καλά :p πες μου τι απ'αυτά μπορεί να βελτιωθεί με αναβάθμιση λογισμικού και κατά συνέπεια να βελτιωθεί η ποιότητα φωτογραφίας.Ο φακός;Όχι.Το μέγεθος του αισθητήρα;Όχι.Η φωτεινότητα του φακού;Όχι.Η εστιακή απόσταση;Όχι.Μόνο το ISO μπορεί να διαφοροποιηθεί,ανάλογα τις συνθήκες και το πρόγραμμα(π.χ. Πορτραίτο,Τοπίο,Φως κεριών κλπ.),που όμως δε θα βοηθήσει σε τίποτα,μιας και η αύξηση θα σημαινει ανυπόφορο θόρυβο ενώ η μείωση θα σημαίνει σκοτεινότερες νυχτερινές φωτογραφίες.Άντε να διαφοροποιηθεί(για κακή μας τύχη)και ο αλγόριθμος που είναι υπεύθυνος για τη μείωση θορύβου(γιατί αυτό κλασικά στα κινητά σημαίνει μεν μείωση θορύβου,αλλά χάσιμο λεπτομέρειας.)

Οπότε,στις νυχτερινές,προσωπικά δεν ελπίζω σε βελτίωση και άλλωστε το ήξερα εξαρχής όταν αγόραζα το κινητό,ότι είναι ακατάλληλο για νυχτερινή φωτογράφηση με φλας.

 

Την απάντηση την δίνεις ο ίδιος. Μπορεί στα οπτικά και γενικά στο hardware μέρος του συστήματος να μην μπορούμε να κάνουμε κάτι (που είναι και το πιο σημαντικό) στο θέμα του software όμως και στο κομμάτι πάντα που του αναλογεί μπορούν να υπάρξουν βελτιώσεις. Αν αυτές είναι μικρές δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται και να γίνουν. Πληροφοριακά όταν είχα πάρει το Nokia 3650 (ένα από τα πρώτα Symbian τηλέφωνα) ενώ τράβαγε φωτογραφίες δεν είχε από τη μάνα του τη δυνατότητα για βίντεο κάτι που έσπευσαν να καλύψουν ανεξάρτητοι προγραμματιστές με σχετικές εφαρμογές.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τι ανακάλυψα.

 

Τραβήξτε ένα βίντεο στη μέγιστη ανάλυση. Αφού το αποθηκεύσετε πηγαίνετε Πολυμέσα>Αναπαραγωγή Βίντεο και αναπαραγάγετε το βίντεο που τραβήξατε. Ενώ το βίντεο παίζει, πατήστε Επιλογές>Στοιχεία. Εκεί θα δείτε ότι τα frames είναι 21 κάθε δευτερόλεπτο. Αυτό δικαιολογεί και τα σπασίματα του βίντεο.

 

Αντίθετα, αν τραβήξετε ένα βίντεο σε χαμηλότερη ανάλυση, θα δείτε ότι τα frames φτάνουν τα 30 κάθε δευτερόλεπτο, οπότε έχουμε ομαλή κύλιση του βίντεο.

 

Η πτώση των frames/δευτερόλεπτο είναι θέμα hardware ή software τελικά;

που λεει τα frames? εννοειται το bitrate?

Link to comment
Share on other sites

που λεει τα frames? εννοειται το bitrate?

 

Πρεπει να ανοιξεις το βιντεο απο τα πολυμεσα και οχι απο την εκθεση. Πας επιλογες > στοιχεια και εκει θα δεις τιτλος , αναλυση, διαρκεια , ρυθμος μεταδοσης bit, συχνοτητα καρε(frames).

Link to comment
Share on other sites

22 frames ειδα σε βιντεο που ξερω οτι ειναι τραβηγμενα hd.

οταν λετε σπασιματα στο βιντεο τι εννοειται? δεν παρατηρησα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ παρατηρώ σπασίματα.Σημειωτέον,χρησιμοποιώ ως κάρτα μνήμης την Sandisk Mobile Ultra των 16 GB!Μήπως λοιπόν παίζει ρόλο και η κάρτα μνήμης και δεν ευθύνεται το τηλέφωνο;;)
Link to comment
Share on other sites

Καθυστερημένα (στο μυαλό μου ελπίζω να μην είμαι) οφείλω να ευχαριστήσω τους:

mcde

kotsianis7

aptaliko

rishi

για την άμεση απάντησή τους για το θέμα της ποιότητας σήματος ως τηλέφωνο. Πάντως αυξομείωση και διακοπές σήματος συμβαίνουν συνέχεια στην cosmote και για αυτό θα πάω στην Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...