Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα δεις πολύ μεγάλες διαφορές στο κινητό με την 1.72 τότε.Είναι από τις καλύτερες ρομ που έχει κυκλοφορήσει ο Γερμανός με πλήρως ελληνική υποστήριξη off course.

 

Ο τρελός προσφάτως μάλιστα κυκλοφόρησε και ρομ με kinetic scrolling, αλλά έχει μερικά bugs και είναι στα αγγλικά (με ελληνικό πληκτρολόγιο φυσικά...).

 

Αν θες την γνώμη μου πέρνα στο κινητό σου την 1.72 Greek, χθες! :p

Οκ , θα το επιχειρησω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βγηκε και η HX2.03 speed

Αντε θα ξανα κανω format να περασω αυτην τωρα.

 

καλησπερα.

 

1. διαβαζω στο site του hyperx για καποια bug που δεν ειχε η 2.02

 

2. σε λαπτοπ με φουλ μπαταρια αν την περασεις γιατι κανει αναβαθμιση

και στον BOOTLOADER και αν κατι παει στραβα θα κανεις το κινητο

"τουβλο"

Link to comment
Share on other sites

οταν ειμαι σε αεροπλανο και παω να δω βιντεος ο ηχος δεν ακουγεται. το ιδιο συμβαινει και σε αλλα μερη που ο ηχος του βιντεο ειναι χαμηλος οταν βλεπω κατι εχω κανει καταλληλες ριθμισεις στο κρυφο μενου αλλα τιποτα

Θα μπορει να διορθωθει αυτο το προβλημα;με την νεα αναβαθμιση της σαμσουνγκ η με ρομς του γερμανου η οχι

και γιατι τα μπ3ς ακουγονται καλυτερα στο αιφον και οχι σε αυτο το τηλ; ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται ήρθε η ώρα να βάλω κι'εγώ για πρώτη φορά την καινούργια μαγειρεμένη ρομ του γερμανού. 2,03

 

το θέμα είναι με το soft και hard reset που πρέπει να του κάνω σβήνονται τα πάντα? επειδή τις επαφές τις έχω αποθηκευμένες στη μνήμη του κινητού!

 

και ποιο από τα δύο πρέπει να κάνω πρώτα? το soft?

 

και μετά τα reset όταν το ανοίξω θα κάνω αυτό που διάβασα στο site του γερμανού? δλδ πατημένο το κουμπί της έντασης προς τα πάνω και συγχρόνως ανοίγω το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται ήρθε η ώρα να βάλω κι'εγώ για πρώτη φορά την καινούργια μαγειρεμένη ρομ του γερμανού. 2,03

 

το θέμα είναι με το soft και hard reset που πρέπει να του κάνω σβήνονται τα πάντα? επειδή τις επαφές τις έχω αποθηκευμένες στη μνήμη του κινητού!

 

και ποιο από τα δύο πρέπει να κάνω πρώτα? το soft?

 

Ναι φίλε μου πρέπει να σβήσεις τα πάντα πριν κάνεις το φλασάρισμα.

Δεν έχει σημασία με ποιά σειρά κάνεις τα format αρκεί να τα κάνεις και τα 3!

Τις επαφές μπορείς να τις σώσεις με αρκετούς τρόπους.

 

Μέσω του PC Studio

α)Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας με επιλεγμένη την επιλογή "Επαφές"

β)Από το "Επαφές" στο PC Studio μπορείς να τις κάνεις drag n drop σε ένα φάκελο τις επιλογής σου.

γ)Γίνεται και με συγχρονισμό από το PC αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ!

Χειροκίνητα μέσω του τηλεφώνου

Πηγαίνεις επαφές>επιλογές>επιλογή/εξαίρεση>επιλογή όλων και μετά θα πας στις επιλογές>Αντιγραφή προσωπικών στοιχείων και θα επιλέξεις 'σε άλλη μνήμη' και από εκεί μπορείς να διαλέξεις για προορισμό είτε την 'Μαζικής αποθήκευσης" (Ε:\) ή την memory Card (F:\)

 

Σε ένα σημείο θα σε ρωτήσει αν θες να σβήσεις τις επαφές σου μετά την αντιγραφή,εκεί πάτα ΟΧΙ!

 

Μετά συνδέεις το κινητό με το USB και επιλέγεις την λειτουργία 'Μαζική αποθήκευση' αντί για 'PC Studio'. Οι επαφές σου πλέον βρίσκονται στον φάκελο Others/Contacts σε μορφή αρχείων *.vcf!!!

 

In other news...

Δοκίμασα και εγώ σήμερα την ΗΧ2.03 Speed με ανάμικτα συναισθήματα.

Το kinetic Scrolling στις επαφές και στα options, όπως και στο Gallery ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!

 

Ειδικά στις επαφές απορώ πως ζούσα τόσο καιρό χωρίς αυτό!:p

 

2 Προβλήματα/Bugs...

 

α)Στο Gallery δεν μου φορτώνει καλά τα thumbnails, αλλά αν το γυρίσω σε landscape τα δείχνει! :wacko:

 

β)Στις ρυθμίσεις εκεί που αλλάζουμε wallpaper ανοίγει ένα μικρό μενού με τα thumbnails όλων των εικόνων μου, το όπου έχει kinetic scrolling, αλλά κρασάρει μετά από 2-3 scrollarισματα και με πετάει στο προηγούμενο μενού.

 

Σόρρυ για το σεντονάκι...!:O

 

--edit--

 

Αφού τελειώσεις και με τα 3 format, (soft reset,hard reset,format E:/) για να μπεις στον Bootloader από όπου φορτώνεις το καινούργιο fw, με κλειστό το κινητό πατάς το πάνω πλήκτρο της έντασης στα αριστερά+το κουμπί κλειδώματος της οθόνης στα δεξιά και το πλήκτρο που κλείνει το κινητό

Edited by MaFiOzOS_88
Συμπληρωματική απάντηση! :P

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. είμαι λίγο αγχωμένος για την πρώτη φορά... χαχα

 

3 είναι τα φορμάτ? γιατί στο σάιτ του γερμανού γράφει για δύο:

 

"You need to reset your phone before flashing, using first a soft reset (*#7780#) and to be sure a hard reset (*#7370#) The default lock code is 00000000!"

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. είμαι λίγο αγχωμένος για την πρώτη φορά... χαχα

 

3 είναι τα φορμάτ? γιατί στο σάιτ του γερμανού γράφει για δύο:

 

"You need to reset your phone before flashing, using first a soft reset (*#7780#) and to be sure a hard reset (*#7370#) The default lock code is 00000000!"

 

Τον παλιό καλό καιρό και το απλό hard format (*#7370) έφτανε, μετά όμως διαπιστώθηκε πως καλό είναι να διαμορφώνουμε και την μνήμη μαζικής αποθήκευσης E:\, γιατί δημιουργούσε προβλήματα.

 

Έκτοτε κάναμε τα εξής βήματα:

1.φορματ με *#7370#

2.restart

3.Φορματ Ε: (menu->office->file.mgr->E->options->format mass memory) + restart

4.Φορματ με κλειστό το κινητό και τα 3 κεντρικά πλήκτρα πατημένα

 

Όλα αυτά τα κάνουμε για να εξασφαλίσουμε ότι το κινητό μας είναι πεντακάθαρο πριν το φλασάρισμα!

 

ΥΓ.

α)το Φορματ με τα τρία κεντρικά πλήκτρα νομίζω ότι είναι το ίδιο με το (*#7780)

β)δεν νομίζω να παίζει και τόσο ρόλο η σειρά των φορμάτ!

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τα 2 φορμάτ και δεν καθάρισα τη μαζική μνήμη E. Με την 1.72, λοιπόν, το κινητό μου κάνει επανεκκινήσεις (ελάχιστες) όταν ανοίγω κάποιο πρόγραμμα (δεν έχει σημασία ποιο). Βέβαια, δεν ξέρω αν φταίει αυτό...

 

Οι υπόλοιποι με την 1.72 έχετε παρατηρήσει επανεκκινήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει την 1.72 και παρότι ο ήχος στην εγγραφή βίντεο είναι καλύτερος απτης μαμα ρομ, ακόμα είναι μέτριος, ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί καθόλου μέσα απτις ρυθμίσεις ή είναι ηδη βελτιωμένος και δεν γίνεται καλύτερος?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τα 2 φορμάτ και δεν καθάρισα τη μαζική μνήμη E. Με την 1.72, λοιπόν, το κινητό μου κάνει επανεκκινήσεις (ελάχιστες) όταν ανοίγω κάποιο πρόγραμμα (δεν έχει σημασία ποιο). Βέβαια, δεν ξέρω αν φταίει αυτό...

 

Οι υπόλοιποι με την 1.72 έχετε παρατηρήσει επανεκκινήσεις;

 

Μεχει κάνει ελάχιστες επανεκκινήσεις κυρίως όταν τρέχω κάποια απαιτητική εφαρμογή, π.χ. γκάρμιν, όχι οποιδήποτε πρόγραμμα καί όχι συνέχεια, έχω κάνει όμως φορμάτ τη μνήμη Ε.

Link to comment
Share on other sites

το restart το κάνουμε απλά κλείνοντας και ανοίγοντας χειροκίνητα το κινητό ή υπάρχει κάποιος συνδυασμός πλήκτρων?

 

Απλά το κλείνουμε και το ανοίγουμε! ;)

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

sorry αν σας έχω πρήξει αλλά δεν θέλω να κάνω κάποιο σοβαρό λάθος και να είναι για τα σκουπίδια το κινητό...

κατέβασα το msxml πάω να το κάνω εγκατάσταση και μου λέει είτε να κάνω modify, είτε repair είτε απεγκατάσταση. αυτό σημαίνει ότι είναι εγκατεστημένο στον η/υ?

 

επίσης το SSDN_V1.1.808.7165_SETUP_whql που πήγα να εγκαταστήσω μου είπε και αυτό ότι είναι εγκατεστημένο.

άρα είμαι έτοιμος για την μεγάλη κίνηση??

 

επίσης μέσα στο φάκελο με την speed cook υπάρχει και ένα patch. αυτό πότε το κλικάρω? γιατί στο σάιτ ο γερμανός αναφέρει μόνο για το exe. τέλος το συμπληρωματικό Open4All_RP%2B που πρέπει να κατεβάσουμε αναφέρει τα εξής: Andy seems to have forgotten to add the open4all patch in Z.

So after install the patch, grab this file (thanks to HX Fun) and drop it in e:/patches (apply and auto).

δλδ αφού το αντιγράψω θα το κλικάρω επίσης? γιατί δεν μου δείχνει να είναι συμβατό με κάποιο πρόγραμμα

Edited by malmsteen
Link to comment
Share on other sites

sorry αν σας έχω πρήξει αλλά δεν θέλω να κάνω κάποιο σοβαρό λάθος και να είναι για τα σκουπίδια το κινητό...

κατέβασα το msxml πάω να το κάνω εγκατάσταση και μου λέει είτε να κάνω modify, είτε repair είτε απεγκατάσταση. αυτό σημαίνει ότι είναι εγκατεστημένο στον η/υ?

 

επίσης το SSDN_V1.1.808.7165_SETUP_whql που πήγα να εγκαταστήσω μου είπε και αυτό ότι είναι εγκατεστημένο.

άρα είμαι έτοιμος για την μεγάλη κίνηση??

 

Ναι είσαι έτοιμος! :p

 

Καταρχάς αν δεν έχεις κάνει κάτι σωστά δεν θα σου αναγνωρίσει το τηλέφωνο, και δεν θα μπορείς να πατήσεις "Download" στο αρχείο εγκατάστασης της Rom!;)

 

Το γεγονός ότι σου έβγαλε repair/modify/remove σημαίνει ότι τα έχεις ήδη εγκαταστήσει.

 

Go for it boy,and good luck! :lol:

 

 

επίσης μέσα στο φάκελο με την speed cook υπάρχει και ένα patch. αυτό πότε το κλικάρω? γιατί στο σάιτ ο γερμανός αναφέρει μόνο για το exe. τέλος το συμπληρωματικό Open4All_RP%2B που πρέπει να κατεβάσουμε αναφέρει τα εξής: Andy seems to have forgotten to add the open4all patch in Z.

So after install the patch, grab this file (thanks to HX Fun) and drop it in e:/patches (apply and auto).

δλδ αφού το αντιγράψω θα το κλικάρω επίσης? γιατί δεν μου δείχνει να είναι συμβατό με κάποιο πρόγραμμα

 

Απλά το κάνεις αντιγραφή επικόλληση (το Open4All_RP+.rmp) μέσα στον φάκελο E:/patches του κινητού είτε με κάποιον file explorer, είτε από την διαχείριση αρχείων του pc studio. Το πρόγραμμα rompatcher που θα υπάρχει μέσα στο κινητό το αναγνωρίζει και σου το κάνει διαθέσιμο σαν επιλογή για να το ενεργοποιήσεις!

 

Δεν ανοίγει με διπλό κλικ! :p

 

Για το L5_patch.sis δεν ξέρω τι παίζει για να σου πω την αλήθεια.Ούτε εγώ το έτρεξα.

Θα ψάξω τι κάνει και θα σου πω!

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά για τις απαντήσεις. χίλια ευχαριστώ

 

Τίποτα! ;)

Περιμένουμε εντυπώσεις!

 

Κυρίως αν εμφανίζονται όλες οι εικόνες οκ στο gallery γιατί εμένα δυσκολεύεται λιγάκι... :(

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

μπααα δεν τα καταφέρνω. το έκανα soft και hard format. το e δεν το έκανα γιατί δεν κατάλαβα που είναι αυτά που μου γράφεις...

 

έχω αποσυνδεμένο το κινητό απ'το pc. το κλείνω. πατάω το κουμπί της έντασης προς τα πάνω. δλδ το πάνω από τα δύο πλαινά κουμπάκια και συγχρόνως πατάω να το ανοίξω. εεε απλά ανοίγει. καμία μπλε οθόνη. οπότε το download start είναι ακόμα απενεργοποιημένο

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις την χρηση των παρακατω (δλδ τι κανει το καθενα) που εχει η χακαριχμενη rom του Γερμανου:

 

- c2z

- install server

- open4all

TCe
Link to comment
Share on other sites

μπααα δεν τα καταφέρνω. το έκανα soft και hard format. το e δεν το έκανα γιατί δεν κατάλαβα που είναι αυτά που μου γράφεις...

 

έχω αποσυνδεμένο το κινητό απ'το pc. το κλείνω. πατάω το κουμπί της έντασης προς τα πάνω. δλδ το πάνω από τα δύο πλαινά κουμπάκια και συγχρόνως πατάω να το ανοίξω. εεε απλά ανοίγει. καμία μπλε οθόνη. οπότε το download start είναι ακόμα απενεργοποιημένο

 

λοιπόν...

 

για να κάνεις format την E:/ πας Γραφείο/Διαχείριση Αρχείων/Ε: Μαζική αποθήκευση/Επιλογές κάτω αριστερά και μετά Διαμόρφωση Μαζικής μνήμης

 

Για να ανοίξει ο boot loader πρέπει να επιμένεις λιγάκι.Μην τα αφήσεις μέχρι να εμφανιστεί!

 

 

ξερει κανεις την χρηση των παρακατω (δλδ τι κανει το καθενα) που εχει η χακαριχμενη rom του Γερμανου:

 

- c2z

- install server

- open4all

 

Αν πατήσεις κλικ πάνω στα info του κάθε patch σου λέει τι κάνουν αλλά και εμεις για αυτό είμαστε εδώ! :p

 

α)c2z ==>χρησιμοποιείτε για να ξεγελάσουμε το κινητό να διαβάσει μερικά αρχεία από την μνήμη C:/ αντί για την Z:/. Χρησιμοποιείτε κυρίως για να περναμε τα kastor effects

 

β)install server==>Το ενεργοποιούμε για να μπορούμε να κάνουμε εγκατάσταση unsigned εφαρμογές

 

γ)open4all==> μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε όλα τα drives του κινητού μας C:\,D:\,E:\,F:\,Z:\ και να κάνουμε εργασίες (αντιγραφή, επικόλληση κλπ) στα αρχεία αυτα.

Προφανώς δεν ισχύει στις μνήμες D:\ & Ζ:\ (μόνο αντιγραφή).

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

και πάλι δεν το κατάφερα. τι στο καλό.. τόσο δύσκολο είναι? το πατάω συνεχόμενα χωρίς να το αφήσω και τελικά απλά μου βγάζει το μήνυμα για pin και τίποτε άλλο. ααα κι'ένα διακεκομένο ήχο επειδή έχω πατημένα τα κουμπιά... τζάμπα οι προσπάθειες
Link to comment
Share on other sites

και πάλι δεν το κατάφερα. τι στο καλό.. τόσο δύσκολο είναι? το πατάω συνεχόμενα χωρίς να το αφήσω και τελικά απλά μου βγάζει το μήνυμα για pin και τίποτε άλλο. ααα κι'ένα διακεκομένο ήχο επειδή έχω πατημένα τα κουμπιά... τζάμπα οι προσπάθειες

 

Ε βρε...:p

 

Πατάς το πάνω κουμπί του ήχου μαζί με το κουμπί κλειδώματος, και όσο τα κρατάς πατημένα πατάς το κουμπί για να ανοίξει το κινητό και τα κρατάς πατημένα μέχρι να δεις την μπλε οθόνη!

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

mafiozos_88 εγραψες. Τι να πω, απλα ΕΓΡΑΨΕΣ. THANXXXXXXXXXX ! ! !

 

edit

Παντως μολις περασα το open4all αλλα δυστυχως δεν παιζει. το βλεπει και δεν το ενεργοποιει. το εμφανιζει με να κοκκινο x. Παταω apply all patches τα ενεργοποιει ολα εκτος απο το open4all. Το εχει συνεχως με ενα κοκκινο x οπως προειπα.

Εχω την speed 2.02. Λετε να δουλευει μονο στην 2.03?

Edited by sdaoulas
TCe
Link to comment
Share on other sites

mafiozos_88 εγραψες. Τι να πω, απλα ΕΓΡΑΨΕΣ. THANXXXXXXXXXX ! ! !

 

edit

Παντως μολις περασα το open4all αλλα δυστυχως δεν παιζει. το βλεπει και δεν το ενεργοποιει. το εμφανιζει με να κοκκινο x. Παταω apply all patches τα ενεργοποιει ολα εκτος απο το open4all. Το εχει συνεχως με ενα κοκκινο x οπως προειπα.

Εχω την speed 2.02. Λετε να δουλευει μονο στην 2.03?

 

καλησπερα. το open4all δεν το χρειαζεσε γιατι στην ρομ που εχεις μπορεις και χωρις αυτο να βλεπεις κρυφα αρχεια και αρχεια συστηματος. χρειαζεσε βεβαια εναν file manager (x-plore , activefile, y-browser) για να τα δεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρηκα αυτο http://www.youtube.com/watch?v=LOKLhNNc6v8 βγηκε οντως νεο προγραμμα για γρηγορη πλοηγηση με το HD?Σας παρακαλω απαντηστε μου γιατι με ενδιαφερει πολυ!Συγγνωμη αν αποσυντονιζω τη συζητηση αλλα χρειαζομαι καποια βοηθεια.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...