Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους.

Θέλω να παραθέσω 2 στοιχεία που ίσως βοηθήσουν κι άλλους.

1. Μετά από την αλλαγή της γλώσσας του κινητού σε Αγγλικά (Ελληνικά είχα), υπήρξε φανερή διαφορά στην ευχρηστία, στην ταχύτητα και στη σταθερότητα του τηλεφώνου.

2. Μετά από την αλλαγή του δικτύου από 3g σε 2g, σταμάτησαν οι χωρίς λόγο επανεκκινήσεις, τα παγώματα στην οθόνη (μόνο με αφαίρεση της μπαταρίας μπορούσε το τηλέφωνο να λειτουργήσει εκ νέου).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλη Χρονια και χρονια Πολλα. Θελω να κανω μια ερωτιση. Πως μπορω να μεταφερω μυνηματα απο αλλο κυνητο στο Αρενα? Επισεις εχω ενα προβλιμα, οταν συνδεω το κυνητο στο υπολογιστι σε λειτουργια 'μαζικη αποθηκεφση δεν το αναγνοριζει αν και κανει το χαρακτιριστικο ηχο και ο υπολογιστις και η συσκευη μου ,με αποτελεσμα να χρισιμοπιω τον υπολογιστη του αδελφου μου..!!

AMD Ryzen 5 2600 - ASUS ROG STRIX B350 8 GB Ram - MSI gtx 960 4GB - 16 gb Ram trident z

Samsung Galaxy grand duos(CM 12.1) -> Huawei p8 lite -> xiaomi redmi note 4x -> xiaomi MI A2 lite -> Poco X3 NFC

Chuwi HeroBook Pro

Ps1-Ps2-PS3 Super slim 500 gb-PSP 2004 6.60 PRO- Ps4 500gb[/color]

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια και χρονια Πολλα. Θελω να κανω μια ερωτιση. Πως μπορω να μεταφερω μυνηματα απο αλλο κυνητο στο Αρενα?

Μεταφορά sms?

Δύσκολο μου φαίνεται.

Ποιό τηλέφωνο το υποστηρίζει αυτό?

Το άλλο σου τηλέφωνο έχει τέτοια επιλογή?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι και εγω το κινητο αυτο παιρνει το garmin ωστε να εχεις δωρεαν φωνητικη πλοηγηση στο gps και να μην πληρωνεις καθε φορα που συνδεεσαι οπως γινεται στο nokia 5800 ας πουμε που ειναι symbian.ειναι το arena symbian δηλαδη?εσεις ποιο προτεινε το nokia 5800 η to arena?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι και εγω το κινητο αυτο παιρνει το garmin ωστε να εχεις δωρεαν φωνητικη πλοηγηση στο gps και να μην πληρωνεις καθε φορα που συνδεεσαι οπως γινεται στο nokia 5800 ας πουμε που ειναι symbian.ειναι το arena symbian δηλαδη?εσεις ποιο προτεινε το nokia 5800 η to arena?

 

 

Οχι το Arena δεν είναι symbian. Έχει "κλειστό" λειτουργικό. Προς στιγμήν "παίρνει" μόνον java εφαρμογές.

 

Για το άλλο που ρωτάς άνοιξε ένα θέμα στους διαξιφισμούς ώστε να μαζέψεις γνώμες.

 

 

 

 

Επισεις εχω ενα προβλιμα, οταν συνδεω το κυνητο στο υπολογιστι σε λειτουργια 'μαζικη αποθηκεφση δεν το αναγνοριζει αν και κανει το χαρακτιριστικο ηχο και ο υπολογιστις και η συσκευη μου ,με αποτελεσμα να χρισιμοπιω τον υπολογιστη του αδελφου μου..!!

 

 

Έτσι όπως τα λες, μάλλον ο υπολογιστής σου έχει πρόβλημα!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Μιλαγα με εναν φιλο μου που εχει το συγκεκριμενο κινητο και μου ειπε πως δν αξιζει να το αγορασει κανεις λογω του οτι εχει κλειδωμενο λογισμικο και δν δεχετε προγραμματα.Υπαρχει περιπτωση να γινεται να βαλουμε προγραμματα οπως στο iphone ή και στο nokia 5800 κτλ??
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καθυστερημένος μπορεί να είμαι?

Μόλις απέκτησα στα χέρια μου το νέο μου Arena και κατέβασα το We Travel από τον τελευταίο σύνδεσμο που δώσατε, ακολουθόντας τις οδηγίες κατά γράμμα!

Όση ώρα όμως και να το έχω ανοιχτό, δεν θέλει να κλειδώσει σε κάποιον δορυφόρο!

Κολλημένο στο 64km/h χωρίς να δείχνει τίποτα ο χάρτης!

 

1.Τί μπορεί να κάνω λάθος ρε παιδιά; Μήπως φταίει που στον φάκελο Maps έβαλα όλο το περιεχόμενο των χαρτών που ανεβάσατε, με τους υποφακέλους που είχε μέσα;

2.Αντιμετωπίζει και κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;

3.Υπάρχει κανείς στη Λάρισα, που να έχει ασχοληθεί με το Arena, να πάμε για έναν καφέ να με βοηθήσει, γιατί αρχίζω να απογοητεύομαι...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά.Υστερα απο 7 μηνες με το Arena υστερα απο 2 επιτυχη φλασαρισματα (εχω την γερμανικη εδω και περίπου 2 μήνες),πριν μερικες μερες αρχισε ενα "σπαστικό" προβληματάκι.Για την ακρίβια κολλάει η οθόνη και δεν υπακούει σε κανένα "αγγιγμα" και κάποιες φορές άλλο πατάς και άλλο ανοιγει.Θα ήθελα την πολυτιμη βοήθειά σας.Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Κανείς, καλοί μου συμφορουμήτες ?????????:cry:

 

Η 3η και η φαρμακερή ????

Να υποθέσω ότι κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει στο συγκεκρημένο προβληματάκι ? :blink:

Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Η 3η και η φαρμακερή ????

Να υποθέσω ότι κανείς δεν μπορεί να βοηθήσει στο συγκεκρημένο προβληματάκι ? :blink:

 

μάλλον θέλει επίσκεψη σε service point..

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά,

 

συναντησα ένα πρόβλημα χθές προσπαθόντας να περάσω χάρτη. Όταν σύνδεσα το USB μου έβγαλε το μύνημα επιλογής σύνδεσης, επέλεξα "μαζική αποθήκευση" όπως αναγράφουν οι οδηγίες και ενώ το κινητό έγραφε "σύνδεση" το PCSuite αποσύνδεε και έγραφε ότι δεν βρίσκει κινητό.

Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό ?

 

Οταν συνδεεις το κιν. με μαζικη αποθηκευση τοτε δε μπορεις να λειτουργισεις το PCSuite. Θα πας: ο υπολογιστης μου και θα δεις δυο εξωτερικους δισκους ο ενας για την εξωτερικη μνημη του κινητου κ ο αλλος ειναι η μνημη του κινητου και θα βαλεις τον χαρτη στον φακελο που θες!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ξεκλειδωσει η LG το λογισμικο καποια στιγμη?

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία παρόμοια εφαρμογή με το Shazam? Να ακούς ένα τραγούδι και να σου λέει τα στοιχεία από το τραγούδι?
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία παρόμοια εφαρμογή με το Shazam? Να ακούς ένα τραγούδι και να σου λέει τα στοιχεία από το τραγούδι?

Νομίζω, έχει αναφερθεί ξανα. Υπάρχει μια εφαρμογή της μοτορόλα, αλλά δεν δουλεύει στο αρένα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα σασ κ καλη χρονια μολις τωρα γραφτικα στο σιτε με αφορμη για ενα κινητο που θελω να παρω κ ειμαι μεταξυ το αρενα κ το lg gt 505!φυσικα δεν σκαμπαζω κ πολλα απο κινητα κ τεχνολογιες απλα ετσι οπως εψαχνα επεσα στο φορουμ αυτο κ επειδη δεν ιταν να διαβασω ολα τα μηνυματα θα ηθελα μια βοηθεια αν ιταν ευκολο κ να ρωτισω κατι αν αυτα τα κινητα εχουν την δυνατοτητα να εχουν κ navigator κ αν ναι ειναι δωρεαν?συγνωμη αν σας κουρασα περιμενω μια βοηθεια ευχαριστω!:)
Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα σασ κ καλη χρονια μολις τωρα γραφτικα στο σιτε με αφορμη για ενα κινητο που θελω να παρω κ ειμαι μεταξυ το αρενα κ το lg gt 505!φυσικα δεν σκαμπαζω κ πολλα απο κινητα κ τεχνολογιες απλα ετσι οπως εψαχνα επεσα στο φορουμ αυτο κ επειδη δεν ιταν να διαβασω ολα τα μηνυματα θα ηθελα μια βοηθεια αν ιταν ευκολο κ να ρωτισω κατι αν αυτα τα κινητα εχουν την δυνατοτητα να εχουν κ navigator κ αν ναι ειναι δωρεαν?συγνωμη αν σας κουρασα περιμενω μια βοηθεια ευχαριστω!:)

 

Γεια σου. Αν η οικονομική διαφορά δε σε επηρεάζει, το Arena είναι κλάσεις ανώτερο του gt505, άρα προτείνω Arena. Για navigator που λες, ναί, υπάρχει δωρεάν και πλέον με ενημερωμένους και πλήρεις χάρτες, που όμως ακόμη έχουν μερικά προβληματάκια. Επίσης, πολλά άτομα δυσκολεύονται στην εγκατάσταση και παραμετροποίηση του προγράμματος. Είναι αποδεκτό το αποτέλεσμα αλλά δεν φτάνει την ποιότητα των πραγματικών gps.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστο για την πληροφορια!μηπως ξερεις που αλλου το εχουν γτ θα παω αυριο να το παρω κ στο πλαισιο δεν το βλεπω κ στη βονταφον δεν εχει καν αποθεματα(μεσο επιδοτισης θα το παρω)!κ νασε ροτισω ακομα κατι περνει το αρενα αpps παρομοιες μετο iphone?k κατι ακομα lg gm750 γνωριζεις τπτ αν αξιζει σε σχεση μετο αρενα? Edited by gknaxos
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστο για την πληροφορια!μηπως ξερεις που αλλου το εχουν γτ θα παω αυριο να το παρω κ στο πλαισιο δεν το βλεπω κ στη βονταφον δεν εχει καν αποθεματα(μεσο επιδοτισης θα το παρω)!κ νασε ροτισω ακομα κατι περνει το αρενα αpps παρομοιες μετο iphone?

Κοίτα στο e-shop, στον Γερμανό(επιδότηση voda έχεις? τοτέ μαλλον ο γερμανος δε θα σε καλύψει.) . Οχι δεν παίρνει apps παρόμοια με το iphone, μόνο java εφαρμογές. Αλλά οπως σου είπα η μέρα με τη νύχτα με το gt505. Σε όλα ανώτερο είναι το Arena.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στο e-shop, στον Γερμανό(επιδότηση voda έχεις? τοτέ μαλλον ο γερμανος δε θα σε καλύψει.) . Οχι δεν παίρνει apps παρόμοια με το iphone, μόνο java εφαρμογές. Αλλά οπως σου είπα η μέρα με τη νύχτα με το gt505. Σε όλα ανώτερο είναι το Arena.

 

σευχαριστο κ παλι!ελπιζο νατο παρωω συντομα αφου θα αναγκαστο νατο παραγγειλω μαλλον!καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μερες αγορασα απο το Plaisio το KM 900 Arena... πραγματικα τέλειο κινητο και το S Class UI του ειναι αρκετα κομψο. Πρωτη φορα χρησιμοποιω touch κινητο και στην αρχη ειχα αμφιβολιες για την λειτουργικοτητα του... αλλά... κανενα προλημα! Λειτουργει τελεια η οθονη, πολυ πολυ καλυτερα απ'οσο περιμενα και σε σχεση με αλλα κινητα. [χθες ειδικα στα μπουζουκια σε κατασταση "κλινικα νεκρος" μια χαρα καταφερα και εστειλα 2 sms που χρειαστηκε...χαχαχα]

 

Σημερα εκανα και το update που μου προτεινε το LG PC Suite και παρ'ολα οσα διαβασα, δεν εχασα το FM Transmitter [το οποιο βελτιωθηκε ωστοσο τρομερα!!!]

Η καμερα λειτουργει πιο καλα σε σκοτεινες συνθηκες, το κινητο εχει ακομα καλυτερη αποκριση κλπ κλπ.

 

Δεν το εκανα ομως factory reset... επιβαλλεται;; [Δεν εχω καποιο προβλημα μεχρι στιγμης γι'αυτο ρωταω]

Αν κανω factory reset, θα χασω τιποτα επαφες κλπ; [καρτα μνημης δεν πηρα ακομα]

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μερες αγορασα απο το Plaisio το KM 900 Arena... πραγματικα τέλειο κινητο και το S Class UI του ειναι αρκετα κομψο. Πρωτη φορα χρησιμοποιω touch κινητο και στην αρχη ειχα αμφιβολιες για την λειτουργικοτητα του... αλλά... κανενα προλημα! Λειτουργει τελεια η οθονη, πολυ πολυ καλυτερα απ'οσο περιμενα και σε σχεση με αλλα κινητα. [χθες ειδικα στα μπουζουκια σε κατασταση "κλινικα νεκρος" μια χαρα καταφερα και εστειλα 2 sms που χρειαστηκε...χαχαχα]

 

Σημερα εκανα και το update που μου προτεινε το LG PC Suite και παρ'ολα οσα διαβασα, δεν εχασα το FM Transmitter [το οποιο βελτιωθηκε ωστοσο τρομερα!!!]

Η καμερα λειτουργει πιο καλα σε σκοτεινες συνθηκες, το κινητο εχει ακομα καλυτερη αποκριση κλπ κλπ.

 

Δεν το εκανα ομως factory reset... επιβαλλεται;; [Δεν εχω καποιο προβλημα μεχρι στιγμης γι'αυτο ρωταω]

Αν κανω factory reset, θα χασω τιποτα επαφες κλπ; [καρτα μνημης δεν πηρα ακομα]

Μεγειά σου :)

Από τη στιγμή που το κινητό λειτουργεί μια χαρά, ΟΧΙ, δε θα κάνεις factory reset.Αυτό το κάνουμε σε 2 περιπτώσεις, είτε όταν έχουμε φλασάρει είτε αν κάτι πάει στραβά με τη λειτουργία του κινητού.

Αν χρειαστεί ποτέ να κάνεις, θα χάσεις επαφές,μηνύματα σίγουρα.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Μεγειά σου :)

Από τη στιγμή που το κινητό λειτουργεί μια χαρά, ΟΧΙ, δε θα κάνεις factory reset.Αυτό το κάνουμε σε 2 περιπτώσεις, είτε όταν έχουμε φλασάρει είτε αν κάτι πάει στραβά με τη λειτουργία του κινητού.

Αν χρειαστεί ποτέ να κάνεις, θα χάσεις επαφές,μηνύματα σίγουρα.

 

μμμααααλιστα :D Αρα ολα πανε ρολόι με το κινητό.

 

οποτε σειρα εχουν τα βιντεο κλιπ της συσκευης... προσπαθω να βρω ενα Mpeg4 [.mp4] format και μια αναλυση που να παιζει κανονικά στο κινητό...

Μέχρι στιγμής κατάφερα με το ImTOO MKV Converter να μετατρεψω κατι .mkv ταινιες και κλιπακια σε 2.000kbps mpeg4 .mp4 αρχειο αναλυσης 720Χ480 το οποιο παιζει τ-ε-λ-ε-ι-α ! Αλλα το συγκεκριμενο προγραμμα δεν καταφερα να το βαλω στα 800Χ480 για ακομα καλυτερη ποιοτητα....

 

Καμιά ιδεα με τα bitrate που υποτηριζονται αλλα και τα encoders? Γιατι οποιο βιντεο μετετρεψα στα παραπανω χαρακτηρηστικα παιζει τελεια, απορω γιατι παραπονιεται ο κοσμος για ημιτελη υποστηριξη DivX/XviD/Mpeg.

Σε οποιοδηποτε format με την παραπανω αναλυση/bitrate δεν ειχα προβλημα.

Καποιο προγραμμα [οχι απαραιτητα Free] με το οποιο να κανω την ιδια δουλεια αλλα σε αναλυση 800Χ480 ?

Link to comment
Share on other sites

μμμααααλιστα :D Αρα ολα πανε ρολόι με το κινητό.

 

οποτε σειρα εχουν τα βιντεο κλιπ της συσκευης... προσπαθω να βρω ενα Mpeg4 [.mp4] format και μια αναλυση που να παιζει κανονικά στο κινητό...

Μέχρι στιγμής κατάφερα με το ImTOO MKV Converter να μετατρεψω κατι .mkv ταινιες και κλιπακια σε 2.000kbps mpeg4 .mp4 αρχειο αναλυσης 720Χ480 το οποιο παιζει τ-ε-λ-ε-ι-α ! Αλλα το συγκεκριμενο προγραμμα δεν καταφερα να το βαλω στα 800Χ480 για ακομα καλυτερη ποιοτητα....

 

Καμιά ιδεα με τα bitrate που υποτηριζονται αλλα και τα encoders? Γιατι οποιο βιντεο μετετρεψα στα παραπανω χαρακτηρηστικα παιζει τελεια, απορω γιατι παραπονιεται ο κοσμος για ημιτελη υποστηριξη DivX/XviD/Mpeg.

Σε οποιοδηποτε format με την παραπανω αναλυση/bitrate δεν ειχα προβλημα.

Καποιο προγραμμα [οχι απαραιτητα Free] με το οποιο να κανω την ιδια δουλεια αλλα σε αναλυση 800Χ480 ?

 

Νομίζω το κινητό υποστηρίζει videos με max την ανάλυση 720*480. Είχα δοκιμάσει στο παρελθόν με 800*480 αλλά το κινητό δεν υποστήριζε το βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στο e-shop, στον Γερμανό(επιδότηση voda έχεις? τοτέ μαλλον ο γερμανος δε θα σε καλύψει.) . Οχι δεν παίρνει apps παρόμοια με το iphone, μόνο java εφαρμογές. Αλλά οπως σου είπα η μέρα με τη νύχτα με το gt505. Σε όλα ανώτερο είναι το Arena.

 

Όχι σε όλα. Το GT505 έχει καλύτερη κάμερα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχω βάλει τον χάρτη WETRAVEL στο κινητό αλλά αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα όπως :

 

Δεν αναγνωρίζει οδούς η πόλεις ούτε στα ελληνικά ούτε στα αγγλικά η όποτε θέλει..

Δεν έχει ήχο να λέει δηλαδή "οδός τσιμισκή "

 

γενικά υπάρχει κανα help (greek).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...