Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6303 Classic


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι και εγώ κάτοχος του 6303 από την Παρασκευή. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Δεν πολυασχολούμαι με τα κινητά και το πήρα γιατί θεώρησα ότι για τα 20€ επιπλέον που έδωσα άξιζε.

Απλά έχω μια ερώτηση σχετικά με τα μυνήματα και τις αναφορές που βγάζει.

Στέλνω μύνημα στις 9 το πρωί.

Πηγαίνωντας στο υπομενού με τις αναφορές μου εμφανίζει ότι το μύνημα παραδώθηκε στις 6 το πρωί.

Κοινώς υπάρχει μια διαφορά ώρας στις αναφορές.

Μπορώ να το διορθώσω κάπως αυτό??? μήπως είναι θέμα δικτύου????

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 429
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα & Καλοριζικο !

Τσεκαρε τις ρυθμισεις της ωρας να ειναι gmt+3

(summertime)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα & Καλοριζικο !

Τσεκαρε τις ρυθμισεις της ωρας να ειναι gmt+3

(summertime)

 

μμμμμ σαν να δουλεύει σωστά τώρα...

Ευχαριστώ :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
απο βίντεο σε utube είδα σχετικά χαλαρό το πίσω μεταλλικό κάλυμα... είναι όντως λίγο χαλαρό?

 

Τοσο λιγο ωστε να μη δημιουργει κανενα προβλημα, τουλαχιστον στο δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα κι εγω με ανταλλαγη και μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος. Γερη κατασκευη φαινεται και προσωπικα δεν εχω προβλημα με το καπακι. Τη μερα βγαζει αρκετα καλες φωτογραφιες και το βραδυ ικανοποιητικες αν τραβας απο κοντα καποιο προσωπο η αντικειμενο. Το βιντεο του επισης αρκετα καλο! Ο ηχος του καλα μου ακουγεται, οπως επισης και ο συνομιλητης. Το design και το μεγεθος του για μενα ειναι ολα τα λεφτα.. πολυ ομορφο και βολικο τηλεφωνακι για να το εχεις παντου! Καποιοι λενε οτι ειναι σκοτεινη η οθονη αλλα εμενα μου φαινεται μια χαρα. Καλυτερα να ρυθμιζεται αυτοματα ο φωτισμος για να κραταει πιο πολυ η μπαταρια. Γενικα για την κατηγορια του και για τα λεφτα που κοστιζει δεν βρισκω κατι το αρνητικο..

:D

Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα από κοντά. Πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, άψογο φινίρισμα και πολύ μικρές διαστάσεις. Ωραία οθονούλα και πάρα πολύ βολικό το πληκτρολόγιο. Για αυτούς που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις, πιστεύω ότι είναι η ιδανική συσκευή. Αυτή η πρώτη επαφή μαζί του, μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο χαλαρό που να δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Πάντως μπορείς πανεύκολα να σφίξεις με το χέρι τα πλαινά λαμάκια και μετά σφίγγει για τα καλά.
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο συνδεεται στο pc αλλα δεν φορτιζει ουτε με τον φορτιστη στην πριζα. Να το παω σε Nokia shop? Η υπαρχει κανα κρυφο μενου που μπορω να τσεκαρω τη φορτιση; Απο usb διαβαζει και στελνει κανονικα αρχεια αλλα δεν φορτιζει!:(
Link to comment
Share on other sites

Δεν φορτίζει μέσω USB το 6303. Δοκίμασέ το χωρίς σύνδεση USB και με τον φορτιστή και υποθέτω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

λέει πως έχει χάρτες κ ότι δέχεται εξωτ δέκτη gps.

θα δουλεύει τζάμπα σαν κανονικό gps σε μια ώρα ανάγκης??

οι χάρτες του είναι καλοί για ελλάδα?

εγώ μπορώ να βάλω χάρτες?

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή σου έχει το nokia maps. Οπότε, για χάρτες θα εγκαταστήσεις το maploader και θα τους φορτώσεις μέσω αυτού. Για το αν είναι καλοί, θα το κρίνεις εσύ. Ανάλογα τι χρήση θέλεις να του κάνεις.

 

Αν δε σου δίνει εξαρχής κάποιο διάστημα δωρεάν πλοήγησης, μπορείς να πάρεις να πάρεις δωρεάν άδεια από το επίσημο site.

Link to comment
Share on other sites

λέει πως έχει χάρτες κ ότι δέχεται εξωτ δέκτη gps.

θα δουλεύει τζάμπα σαν κανονικό gps σε μια ώρα ανάγκης??

οι χάρτες του είναι καλοί για ελλάδα?

εγώ μπορώ να βάλω χάρτες?

 

Οι χάρτες τηρουμένων των αναλογιών μια χαρά είναι. Αλλά αν σε ενδιαφέρει και η πλοήγηση τότε το κόστος ενός Bluetooth δέκτη συν το κόστος της άδειας της Nokia πλησιάζει περίπου αυτό ενός dedicated GPS που και μεγαλύτερη οθόνη θα έχει και καλύτερη απόδοση.

Αν πάλι δεν σε νοιάζει η turn-to-turn πλοήγηση τότε σε συνεργασία με ένα φθηνό BT GPS δέκτη κάνει μια χαρά τη δουλειά του ίσως και καλύτερα από ότι τα ενσωματωμένα στα τηλέφωνα GPS, ειδικά αν είσαι σε αυτοκίνητο, αφού μπορείς να τοποθετήσεις τον δέκτη στο παμπρίζ και να έχεις το τηλέφωνο όπου θες.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι δεν σε νοιάζει η turn-to-turn πλοήγηση τότε σε συνεργασία με ένα φθηνό BT GPS δέκτη κάνει μια χαρά τη δουλειά του ίσως και καλύτερα από ότι τα ενσωματωμένα στα τηλέφωνα GPS, ειδικά αν είσαι σε αυτοκίνητο, αφού μπορείς να τοποθετήσεις τον δέκτη στο παμπρίζ και να έχεις το τηλέφωνο όπου θες.

 

Καλημερα,

 

εχεις να προτεινεις καποιο BT Gps που να δουλευει με το τηλ. μας ?

 

Διαπιστωσα οτι εχει βγει νεα version γιατο firmware του τηλ. μας, η 8.90.

 

Συγκεκριμενα, ο Nokia Software Updater μου λεει:

Nokia 6303 Classic (RM-443)

Firmware version

Current: 6.40

Update: 8.90

 

Θυμηθηκα ομως οτι το πακετο (αγορασμενο απο το Πλαισιο) ειχε το manual σε φωτοτυπια και γενικα εδειχνε οτι μαλλον ειναι παρα-εισαγωγη και σε αυτη την περιπτωση, ξερω πως θα χασω τα ελληνικα αν κανω το update απο το NSU.

 

Ξερεις καποιος να μου πει αν οντως ειναι ετσι (πριν το κανω) δινοντας του καποια πληροφορια οπως το IMEI της συσκευης (η κατι αλλο) ?

 

Edit: Μαλλον το Product Code θα χρειαστει καποιος και ειναι το: 0568393

Link to comment
Share on other sites

Θυμηθηκα ομως οτι το πακετο (αγορασμενο απο το Πλαισιο) ειχε το manual σε φωτοτυπια και γενικα εδειχνε οτι μαλλον ειναι παρα-εισαγωγη και σε αυτη την περιπτωση, ξερω πως θα χασω τα ελληνικα αν κανω το update απο το NSU.

 

Ξερεις καποιος να μου πει αν οντως ειναι ετσι (πριν το κανω) δινοντας του καποια πληροφορια οπως το IMEI της συσκευης (η κατι αλλο) ?

 

Edit: Μαλλον το Product Code θα χρειαστει καποιος και ειναι το: 0568393

 

Μην τυχόν το επιχειρήσεις... αλλιώς αντίο Ελληνικά. Βλέπεις τα 6303 που πουλάει το Πλαίσιο είναι δικής του (παρα)εισαγωγής (Ρουμάνικα) και θέλουν αλλαγή product code. Δυστυχώς όμως, το product code του 6303 όπως και μερικών ακόμα από τα τελευταία τηλέφωνα της Nokia, δεν αλλάζει ούτε με το NSS ούτε με το JAF ή το Phoenix, οπότε θα πρέπει να ξεχάσεις το NSU για firmware flash. Για την ώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις flashing το firmware και το Ελληνικό language pack με το Phoenix ή να δοκιμάσεις μέσω FOTA.

 

Την διαδικασία με το Phoenix την έχω δοκιμάσει με επιτυχία στο δικό μου 6303 το οποίο και αναβαθμίστηκε χωρίς πρόβλημα στην 8.9. Μέσω FOTA δεν δοκίμασα, γιατί ήδη είχα χάσει τα Ελληνικά οπότε η μόνη μου λύση ήταν το πλήρες flash ή η αλλαγή product code που όμως όπως είπαμε δεν υποστηρίζεται ακόμα στο συγκεκριμένο τηλέφωνο. Αν θέλεις συγκεκριμένες οδηγίες της διαδικασίας flashing της 8.9 μέσω Phoenix, διάβασε ένα δικό μου post σε ξένο forum όπου και αναφέρω λεπτομερώς τα steps. Πάντως σε πρώτη φάση θα σου σύστηνα να δοκιμάσεις μέσω FOTA και μόνο αν δεν λειτουργήσει αυτό να μπεις στην διαδικασία του Phoenix, η οποία και πολυπλοκότερη είναι και ποιό "επικίνδυνη" υπό προϋποθέσεις.

 

Τέλος να προσθέσω ότι μεταξύ της αρχικής έκδοσης firmware 6.40 και της 8.90 εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να εντοπίσω την παραμικρή διαφορά. Ούτε νέες δυνατότητες, ούτε καν διορθωμένα bugs που θυμόμουν από την 6.40. Τώρα το τι άλλαξε η Nokia, ο Θεός και η ψυχή τους. :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες τηρουμένων των αναλογιών μια χαρά είναι. Αλλά αν σε ενδιαφέρει και η πλοήγηση τότε το κόστος ενός Bluetooth δέκτη συν το κόστος της άδειας της Nokia πλησιάζει περίπου αυτό ενός dedicated GPS που και μεγαλύτερη οθόνη θα έχει και καλύτερη απόδοση.

Αν πάλι δεν σε νοιάζει η turn-to-turn πλοήγηση τότε σε συνεργασία με ένα φθηνό BT GPS δέκτη κάνει μια χαρά τη δουλειά του ίσως και καλύτερα από ότι τα ενσωματωμένα στα τηλέφωνα GPS, ειδικά αν είσαι σε αυτοκίνητο, αφού μπορείς να τοποθετήσεις τον δέκτη στο παμπρίζ και να έχεις το τηλέφωνο όπου θες.

 

δηλ τα νοκια maps που εχει μέσα η συσκευή εκτός φυσικα από την αγορά δέκτη, απαιτεί κ πληρωμή για τη χρήση τους????? μας υποχρέωσε η νόκια :p

Link to comment
Share on other sites

Μην τυχόν το επιχειρήσεις... αλλιώς αντίο Ελληνικά. Βλέπεις τα 6303 που πουλάει το Πλαίσιο είναι δικής του (παρα)εισαγωγής (Ρουμάνικα) και θέλουν αλλαγή product code.

 

Το καταλαβα οτι θα γινοταν αυτο, γι'αυτο και ρωτησα :)

 

Πάντως σε πρώτη φάση θα σου σύστηνα να δοκιμάσεις μέσω FOTA και μόνο αν δεν λειτουργήσει αυτό να μπεις στην διαδικασία του Phoenix, η οποία και πολυπλοκότερη είναι και ποιό "επικίνδυνη" υπό προϋποθέσεις.

 

Αυτο σκεφτομαι να κανω (FOTA). Αλλα επειδη δεν εχω καποιο data plan και τα ΜΒ ειναι πολλα για να το κανω ετσι, προσπαθησα να το κανω απο το μενου του τηλ. με "Τυπο Συνδεσης" το Bluetooth, την ωρα βεβαια που το εχω (μεσω ΒΤ) συνδεδεμενο με το pc suite και το pc (και το οποιο εχει φυσικα internet). Ετσι ωστε δηλ. να χρησιμοποιησει τη συνδεση του pc για να φερει το update.

 

Αλλα βγαζει οτι "Η αλλη συσκευη δεν υποστηριζει τη λειτουργια"...

Με το καλωδιο USB δεν γινεται, ε ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομαι να κανω (FOTA). Αλλα επειδη δεν εχω καποιο data plan και τα ΜΒ ειναι πολλα για να το κανω ετσι, προσπαθησα να το κανω απο το μενου του τηλ. με "Τυπο Συνδεσης" το Bluetooth, την ωρα βεβαια που το εχω (μεσω ΒΤ) συνδεδεμενο με το pc suite και το pc (και το οποιο εχει φυσικα internet). Ετσι ωστε δηλ. να χρησιμοποιησει τη συνδεση του pc για να φερει το update.

 

Ούτε με BT ούτε με USB γίνεται. Πάντως μέσω FOTA δεν φέρνει ολόκληρο το firmware αλλά μόνο όσα μέρη του έχουν αλλάξει από την εγκατεστημένη έκδοση συνήθως κάτι λίγα MB αν και όπως καταλαβαίνεις το ακριβές μέγεθος εξαρτάται από τις αλλαγές των firmwares.

 

Όπως και να έχει, αν έχεις πρόσβαση σε κάποιο Windows (32bit) clean installation μπορείς να δοκιμάσεις το phoenix. Αν και όχι τόσο απλό όπως το FOTA ωστόσο είναι πανεύκολο και μέσα σε ένα τεταρτάκι θα έχεις το νέο firmware περασμένο. Αν τελικά το κάνεις, να θυμάσαι όχι 64bit OS, όχι εγκατεστημένα Nokia προγράμματα εκτός του Phoenix και γι'αυτό σου συστήνω καθαρό installation.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

δηλ τα νοκια maps που εχει μέσα η συσκευή εκτός φυσικα από την αγορά δέκτη, απαιτεί κ πληρωμή για τη χρήση τους????? μας υποχρέωσε η νόκια :p

 

Όπως σου είπα, οι χάρτες και ο εντοπισμός θέση δουλεύουν χωρίς πληρωμή. Αυτό που απαιτεί πληρωμή (ημερήσια, μηνιαία ή ετήσια) είναι η turn-to-turn καθοδήγηση (φωνητική και μη). Και αυτό αν θες την γνώμη μου, ηλίθια απαίτηση από τη πλευρά της Nokia είναι, αλλά δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με BT ούτε με USB γίνεται. Πάντως μέσω FOTA δεν φέρνει ολόκληρο το firmware αλλά μόνο όσα μέρη του έχουν αλλάξει από την εγκατεστημένη έκδοση συνήθως κάτι λίγα MB αν και όπως καταλαβαίνεις το ακριβές μέγεθος εξαρτάται από τις αλλαγές των firmwares.

 

Δοκιμασα με FOTA και μου λεει οτι "Δεν υπαρχει νεα εκδοση του λογισμικου διαθεσιμη", παρ'ολο που το NSU μου λεει οτι υπαρχει (v. 8.90). Εχει να κανει με το product code αυτο ?

 

Α και κατι αλλο: Εκτος απο τη νεα διαθεσιμη εκδοση (οποτε υπαρχει), μεσο FOTA σου αναφερει και ποσα ΜΒ θα σου στειλει over the air ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορά τόσο το product code όσο το γεγονός ότι οι αναβαθμίσεις δεν γίνονται ταυτόχρονα διαθέσιμες και μέσω nsu και μέσω fota. Ίσως σε λίγες μέρες να διατεθεί μέσω fota.

 

Μόλις βρει την νεότερη αναβάθμιση, σου λέει και το μέγεθος για να ξέρεις πόσα δεδομένα θα κατεβάσεις.

 

Δοκίμασε πάντως και μέσω phoenix.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορά τόσο το product code όσο το γεγονός ότι οι αναβαθμίσεις δεν γίνονται ταυτόχρονα διαθέσιμες και μέσω nsu και μέσω fota. Ίσως σε λίγες μέρες να διατεθεί μέσω fota.

 

Μόλις βρει την νεότερη αναβάθμιση, σου λέει και το μέγεθος για να ξέρεις πόσα δεδομένα θα κατεβάσεις.

 

Δοκίμασε πάντως και μέσω phoenix.

 

Ευχαριστω! Θα δοκιμασω πρωτα τη FOTA λυση και αν ειναι απλα μερικα ΜΒ θα το κανω ετσι. Ειναι σιγουρο οτι δεν θα χασω τα ελληνικα αν το κανω μεσω FOTA, ετσι δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που ξέρουμε από όλες τις μέχρι τώρα συσκευές, όχι, δεν θα τα χάσεις αν την κάνεις μέσω FOTA.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nokia 6303

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...