Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6303 Classic


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω!:D

Μονο που οταν βαζω για γλωσσα Greek μου βγαζει αυτο: http://nds1.nokia.com/files/support/global/phones/software/NokiaSoftwareUpdaterSetup_gr.exe

Μονο το αγγλικο updater κατεβαινει!:(

 

Κατεβασε την αγγλικη εκδοση οπως λεει και ο φιλος foxx .;)

 

Εαν εχει η συσκευη ΚΑΙ Ελληνικους χαρακτηρες στο πληκτρολογιο

(εκτος και εαν το εχουν αλλαξει) ,δεν θα εχεις προβλημα με τα Ελληνικα

μετα το update :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 429
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Done!:) Με ελληνικα κομπλε. Τωρα οποιος καταλαβει τι διαφορα εχει το νεο λογισμικο ας μου εξηγησει κι εμενα...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Done!:) Με ελληνικα κομπλε. Τωρα οποιος καταλαβει τι διαφορα εχει το νεο λογισμικο ας μου εξηγησει κι εμενα...:cool:

Τελικα πες μας λιγο, το κινητο σου ειχε ελληνικους χαρακτηρες στο πληκτρολογιο; Απο που το αγορασες; Το εκανες update απο το προγραμμα της nokia απο το PC ή μεσα απο το κινητο; (για να μην γινει καμια μ***κια και χασουμε τα ελληνικα!)

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εχει ελληνικους χαρακτηρες στο πληκτρολογιο και το τσεκαρα αν ειναι παραεισαγωγης πριν το παρω. Απο ενα μαγαζι της γειτονιας μου, οχι γνωστη αλυσιδα. Ομως εδωσε κανονικα εγγυηση, τα παντα! Εκανα αναβαθμιση απο το αγγλικο προγραμμα της νοκια(γιατι το ελληνικο δεν κατεβαινε)και υπαρχουν κανονικα τα ελληνικα μεσα. Διαφορα δεν βλεπω, αλλα οκ.

Μια χαρα κινητο ειναι, χωρις προβληματα που να χρειαζονται αναβαθμιση και με καλη μπαταρια!:D

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Conception, με ποιό τρόπο όμως καταλαβαίνω από το product code της συσκευής μου αν είναι παραεισαγωγής ή όχι; Το δίκο μου δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο (το πήρα από το multirama), είναι σίγουρο ότι αν κάνω over-the-air update δεν θα χάσω την ελληνική γλώσσα;
Link to comment
Share on other sites

To ηχειο του για τους ηχους κλησης και μηνυματων, αν και αυτο καθεαυτο δεν ειναι χαμηλο σε ενταση, ειναι πολυ ασχημα τοποθετημενο στο πισω μερος της συσκευης κοντα στην καμερα, με αποτελεσμα να ταπωνεται οταν το εχεις ακουμπισμενο κατω, και να ακουγεται περισσοτερο η δονηση παρα ο ηχος κλησης.

Οσες μερες το εχω, μονο αυτο με ενοχλησε ιδιαιτερα...

Link to comment
Share on other sites

To ηχειο του για τους ηχους κλησης και μηνυματων, αν και αυτο καθεαυτο δεν ειναι χαμηλο σε ενταση, ειναι πολυ ασχημα τοποθετημενο στο πισω μερος της συσκευης κοντα στην καμερα, με αποτελεσμα να ταπωνεται οταν το εχεις ακουμπισμενο κατω, και να ακουγεται περισσοτερο η δονηση παρα ο ηχος κλησης.

Οσες μερες το εχω, μονο αυτο με ενοχλησε ιδιαιτερα...

 

Το μεγάλο του μειονέκτημα είναι ότι ακριβώς το ηχείο του είναι πολύ χαμηλό σε ένταση. Το έβαλα δίπλα σε SE C510 με τον ίδιο ήχο και το 6303 δεν ακουγόταν καθόλου. Δεν λέμε να βγεις σε δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

Είχα την ευκαιρία να δω ξανα (αυτή την φορά καλύτερα) την συσκευή. Για άλλη μια φορά μου έκανε παρά πολύ καλή εντύπωση η άψογη ποιότητα κατασκευής.

 

Δεν η έλεγα πως η συσκευή είναι γρηγόρη (στα ίδια επίπεδα με τις προηγούμενες S40 προτάσεις) αλλά σε καμία περίπτωση δεν προβληματίζει. Η οθόνη του έχει παρά πολύ καλή απεικόνιση και ικανοποιεί στο έπακρο.

 

Η κάμερα έχει μεν αυτόματη εστίαση αλλά κάθε φορά που εστιάζε κι άφηνα το πληκτρο, η φωτό έβαινε κουνημένη. Θα βοηθούσε τα μέγιστα αν υπήρχε ειδικό πλαϊνό πληκτρο. Όσοι έχουν την συσκευή, έχουν κάποιο πρόβλημα με την λήψη φωτό ή συνηθίζεται;

Link to comment
Share on other sites

εγώ γενικά δεν είμαι ευχαριστημένος πολύ απ το ηχείο λόγω έντασης κ απο τη κάμερα, αν κ 3.2 δεν αποδίδει τα μέγιστα κ με πολύ θόρυβο οι φωτος του. το σύγκρινα με το n80 που έχει την ίδια κάμερα κ μιλάμε για τρελή διαφορά στο πισι αν τις δεις. βέβαια τη δουλειά του την κάνει! επίσης η νυχτερινη λήψη είναι μια εντελως ανούσια κ άχρηστη λειτουργία στο τηλέφωνο αυτό.

 

κατα τα άλλα κανένα πρόβλημα κ ωραία μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει καμια φορα να βγαινουν θολες οι φωτο αλλα προσωπικα δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Εχω πετυχει πολυ καλες ληψεις με σταθερο χερι ακομα και σε σκοτεινο περιβαλλον. Η νυχτερινη ληψη ειναι οντως αχρηστη.. ισως βοηθαει λιγο στο βιντεο! Ο ηχος γενικα δεν εχει πολυ ενταση αλλα εξαρταται και απο το τι ηχο βαζεις.

Σε γενικες γραμμες ειναι μια χαρα κινητο για αυτα που προσφερει!:D

Link to comment
Share on other sites

Είχα την ευκαιρία να δω ξανα (αυτή την φορά καλύτερα) την συσκευή. Για άλλη μια φορά μου έκανε παρά πολύ καλή εντύπωση η άψογη ποιότητα κατασκευής.

 

Δεν η έλεγα πως η συσκευή είναι γρηγόρη (στα ίδια επίπεδα με τις προηγούμενες S40 προτάσεις) αλλά σε καμία περίπτωση δεν προβληματίζει. Η οθόνη του έχει παρά πολύ καλή απεικόνιση και ικανοποιεί στο έπακρο.

 

Η κάμερα έχει μεν αυτόματη εστίαση αλλά κάθε φορά που εστιάζε κι άφηνα το πληκτρο, η φωτό έβαινε κουνημένη. Θα βοηθούσε τα μέγιστα αν υπήρχε ειδικό πλαϊνό πληκτρο. Όσοι έχουν την συσκευή, έχουν κάποιο πρόβλημα με την λήψη φωτό ή συνηθίζεται;

 

http://imageshack.gr/files/hwzohguh7g7gveagr73n_thumb.jpg

 

Εβγαλα μια φωτό για να δώ το πάχος στο πίσω τακάκι και έβγαλα άκρη,θέλει σταθερό χέρι αλλά και όταν αφήνεις το dpad να μην το κουνάς(2step),αλλά και γρήγορες με πάτημα απλό βγάινουν μια χαρά-άλλωστε και στο 6600 slide έτσι δουλεύει χωρίς camera button.

Link to comment
Share on other sites

Στο 6600 δεν είχα νιώσει τέτοιο κούνημα. Όπως και να έχει, θέμα συνήθειας είναι και μετά από μερικές προσπάθειες, είμαι σίγουρος ότι δεν θα βγαίνουν κουνημένες. Με απλό πάτημα, είναι η αλήθεια, δεν προσπάθησα να τραβήξω για να δω αποτέλεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Στο 6600 δεν είχα νιώσει τέτοιο κούνημα. Όπως και να έχει, θέμα συνήθειας είναι και μετά από μερικές προσπάθειες, είμαι σίγουρος ότι δεν θα βγαίνουν κουνημένες. Με απλό πάτημα, είναι η αλήθεια, δεν προσπάθησα να τραβήξω για να δω αποτέλεσμα.

 

Το module ίδιο πρέπει νάναι πάντως,βέβαια πέρα από αυτό το μεγάλο μειονέκτημα είναι όντως η χαμηλή ένταση στο ηχείο του(όταν είναι ακουμπησμένο σε τραπέζι τότε μετά το πρώτο κουδούνισμα δυναμώνει χάρη στην αντήχηση που δημιουργεί η μικρή απόσταση του προστατευτικού της κάμερας και έτσι ακούγεται) μπορεί μελλοντικά σε αναβαθμίσεις να φτιάξει(αν και το hardware του αντέχει για πιο μεγάλη ένταση μόνιμα),για δεύτερη συσκευή θα το κρατήσω πάντως(εν αναμονή του 6710 Navigator):)

Link to comment
Share on other sites

Και ο ηχος του στα mp3 ειναι αρκετα καλος για μη "μουσικο" κινητο, το βυσμα 3,5" σου λυνει τα χερια να βαλεις τα ακουστικα που προτιμας, ενω αναγνωρισε χωρις προβλημα την 8GB Sandisk microsd με 5gb σε mp3 μεσα...

Τα DAC που βαζουν στα κινητα πλεον ειναι πολυ κοντα σε ποιοτητα με αυτα των mp3 players (η Samsung φτιαχνει τσιπακια και για τα ipod/iphone αν δεν το ξερατε)...

Link to comment
Share on other sites

Μην τυχόν το επιχειρήσεις... αλλιώς αντίο Ελληνικά. Βλέπεις τα 6303 που πουλάει το Πλαίσιο είναι δικής του (παρα)εισαγωγής (Ρουμάνικα) και θέλουν αλλαγή product code. Δυστυχώς όμως, το product code του 6303 όπως και μερικών ακόμα από τα τελευταία τηλέφωνα της Nokia, δεν αλλάζει ούτε με το NSS ούτε με το JAF ή το Phoenix, οπότε θα πρέπει να ξεχάσεις το NSU για firmware flash. Για την ώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις flashing το firmware και το Ελληνικό language pack με το Phoenix ή να δοκιμάσεις μέσω FOTA.

 

Την διαδικασία με το Phoenix την έχω δοκιμάσει με επιτυχία στο δικό μου 6303 το οποίο και αναβαθμίστηκε χωρίς πρόβλημα στην 8.9. Μέσω FOTA δεν δοκίμασα, γιατί ήδη είχα χάσει τα Ελληνικά οπότε η μόνη μου λύση ήταν το πλήρες flash ή η αλλαγή product code που όμως όπως είπαμε δεν υποστηρίζεται ακόμα στο συγκεκριμένο τηλέφωνο.

 

Άρχησε και το Πλαίσιο τις μπινιές??? Το πήρε ένας φίλος απο Θεσσαλονίκη και δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες! και νόμιζα οτι το Πλάισιο ήταν το μόνο κατάστημα που μπορούσες να ψωνήσεις άφοβα....τώρα πιά πως μπορείς να ξέρεις αν είναι παραεισαγωγής ή όχι πρίν το αγοράσεις??? τι σπάσιμο είναι αυτό ? να μην μπορείς να κάνεις μια σωστή αναβάθμιση χωρίς να χάσεις τα ελληνικά?

 

δηλαδή οκ απογόητευση!!!

 

Επίσης είναι πολύ απογοητευμένος από την ένταση του ηχείου. το τελευταίο update κάνει τίποτα σχετικά με το θέμα αυτό? να τον ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψαχνεις φιλε ολοι κοιτανε το συμφερον τους και δεν μπορεις να εχεις πληρη εμπιστοσυνη σε κανεναν. Στο συγκεκριμενο κινητο καταλαβαινεις ευκολα αν ειναι παραεισαγωγης αν δεν εχει τα ελληνικα γραμματα πανω στο πληκτρολογιο. Απ'οτι ειδα ο ηχος δεν αλλαξε με την αναβαθμιση..:( Εμενα δεν με ειχε προβληματισει και πολυ παντως...
Link to comment
Share on other sites

Μολις το αγορασα κι εγω το nokia 6303, σε μαυρο χρωμα....μου εχει αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις, φοβερη κατασκευη με μεταλλικο το πισω καλυμα της μπαταριας...η μονη ελλειψη ηταν το οτι δν εχει στα πλαινα πληκτρο για την φωτογραφιση....

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε! Ειναι πολυ καλο κινητο και η μπαταρια του ολα τα λεφτα! Οντως ειναι κριμα που λειπει το πλαϊνο κουμπι για τη φωτογραφηση αλλα αν συνηθισεις το κεντρικο θα πετυχεις πολυ καλες ληψεις.
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ!!

 

Το περιεργαστηκα αρκετα, εχει φοβερη οθονη και απεικονιση, πληρεστατο και με διαφορες επιπλεον εφαρμογες (messenger, opera mini, flickr κ.α).

Η καμερα του αρκετα καλη για κινητο ενω το ενσοματωμενο φλας δειχνει να κανει αρκετα καλη δουλεια. Το ηχειο του ειναι μετριο αλλα δν το λες κι απογοητευτικο..

Επισης εχει υποδοχη για 3.5mm ακουστικα πραγμα που δν το ηξερα πριν το παρω και με εντυπωσιασε αρκετα :)

Αυτο που θα ηθελα ειναι να ειχε και μια δευτερη καμερα για βιντεοκλησεις, τοτε θα μιλουσαμε για το πληρεστατο κινητο..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Mηπως ξερει κανεις ποιο ειναι το τελευταιο firmware του κινητου??

 

Ευχαριστω..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

εχω το 6300,αξιζει να παρω για καλυτερο+με καλυτερη φυσικα μπαταρια το 6303?θα μεινω ευχαριστημενος

η θα ειναι μια απο τα ιδια?:happy:

Link to comment
Share on other sites

εχω το 6300,αξιζει να παρω για καλυτερο+με καλυτερη φυσικα μπαταρια το 6303?θα μεινω ευχαριστημενος

η θα ειναι μια απο τα ιδια?:happy:

 

Nαι αξιζει φιλε, εγω το εχω 5 ημερες και εχω μεινει πολυ ευχαρηστημενος. Σταθερο κινητο, πολυ καλη αυτονομια και πολλα χαρ/κα...το μονο που του λειπει για μενα ειναι μια δευτερη καμερα για βιντεοκλησεις και ενα πληκτρο στα πλαινα της συσκευης που θα βοηθουσε καλυτερα στην ληψη των φωτογραφιων. Οσον αφορα την ποιοτητα κατασκευης ειναι αναλογη του 6300, με μεταλλικο το πισω μερος του. :)

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

η καμερα εχει διαφορα?οι φωτο τν ημερα ειναι καθαρες οπως του 6300?πιο καλες?το ηχειο?τα + του σε σχεση με το 6300 ποια ειναι?
Link to comment
Share on other sites

η καμερα εχει διαφορα?οι φωτο τν ημερα ειναι καθαρες οπως του 6300?πιο καλες?το ηχειο?τα + του σε σχεση με το 6300 ποια ειναι?

 

To 6300 δν το ειχα ποτε αλλα το εχει ενας γνωστος μου. Οι φωτος την ημερα ειναι αρκετα καλες και καθαρες, ενω το βραδυ μετριες προς το καλες χαρις στο ενσωματομενο led φλας. Το ηχειο του ειναι μετριο, αλλωστε δν ειναι και κανενα μουσικο κινητο.

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

επειδη σχεδον εχω αποφασισει να το παρω(να αλλαξω το 6300 με 6303 )ας μας πει κανενας που το εχει το κινητο ποια ειναι τα θετικα του σημεια και ποια τα αρνητικα του.;)και τι περιλαμβανει στο πακετο συσκευασιας?;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nokia 6303

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...