Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6303 Classic


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σύμφωνα με αυτά που ξέρουμε από όλες τις μέχρι τώρα συσκευές, όχι, δεν θα τα χάσεις αν την κάνεις μέσω FOTA.

 

Ακριβώς όπως τα λέει ο mirrorofsorrow. "Σύμφωνα με αυτά που ξέρουμε", για να μη σε πάρουμε και στο λαιμό μας, καθώς ποτέ δεν μπορείς να είσαι απόλυτα βέβαιος με την Nokia που κάθε τόσο αλλάζει και κάτι.

Έτσι και αλλιώς, ακόμα και στην περίπτωση που χάσεις τα Ελληνικά, υπάρχει η μέθοδος του Phoenix που επιβεβαιωμένα λειτουργεί με το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Ποιός ξέρει πάλι, μπορεί από ημέρα σε ημέρα να βγεί καμμιά νέα έκδοση του NSS ή του JAF που να επιτρέπει την αλλαγή product code στα νέα τηλέφωνα οπότε το πρόβλημά σου να λυθεί δια παντός. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 429
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως σου είπα, οι χάρτες και ο εντοπισμός θέση δουλεύουν χωρίς πληρωμή. Αυτό που απαιτεί πληρωμή (ημερήσια, μηνιαία ή ετήσια) είναι η turn-to-turn καθοδήγηση (φωνητική και μη). Και αυτό αν θες την γνώμη μου, ηλίθια απαίτηση από τη πλευρά της Nokia είναι, αλλά δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.

 

οκ τώρα κατάλαβα! να σαι καλά για την διευκρίνηση....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... Θα ηθελα να με βοηθησετε να ενεργοποιησω τα mms! Ενω στελνω μνμ για να μου ερθουν οι ρυθμισεις, μου απαντανε οτι η υπηρεσια mms δεν βρεθηκε....

Πως θα μπορουσα αλλιως να τα ενεργοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

στη σελίδα τηςς κοσμοτέ τουλαχ που ξέρω, αν με μνμ δε γίνεται δουλειά, έχει κ ρυθμίσεις χειροκίνητες να βάλεις εσύ. αλλα δοκίμασε αργότερα να ξαναστείλεις, μπορεί να έτυχε, για να μη μπλεχτείς...
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απο το site της cosmote... δεν εχουν το μοντελο 6303 για να επιλεξεις! και το εχω ξαναπροσπαθησει και στο παρελθον με sms στο 1313 αλλα τα ιδια....
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απο το site της cosmote... δεν εχουν το μοντελο 6303 για να επιλεξεις! και το εχω ξαναπροσπαθησει και στο παρελθον με sms στο 1313 αλλα τα ιδια....

 

Πάρε τηλ. στο 1212 και θα σου στείλουνε τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απο το site της cosmote... δεν εχουν το μοντελο 6303 για να επιλεξεις! και το εχω ξαναπροσπαθησει και στο παρελθον με sms στο 1313 αλλα τα ιδια....

 

επέλεξε ενα αδερφικό μοντέλο του δικού σου, με λίγο ψάξιμο ή από κανένα γνωστό θα βρεις πιο έχει ίδια μενού με το δικό σου! εγώ έτσι είχα κάνει στο νοκκια μου

Link to comment
Share on other sites

Ετσι απο περιεργεια και μιας και το παρατηρησα πριν λιγο:

 

Το τηλεφωνο βγαζει πολυ καλυτερες φωτογραφιες το βραδυ με ενεργοποιημενο το φλας και απενεργοποιημενη τη "Νυχτερινη λειτουργια" (της οποιας οι βραδυνες φωτο ειναι απλα χαλια). Η δευτερη λοιπον, ποτε χρησιμοποιειται ??

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πιστευω πως ειναι λιγο αχρηστη η νυχτερινη λειτουργια. Υποθετω οτι βοηθαει και καλα σε μερη που εχει φωτισμο αλλα ειναι βραδυ. Τριχες ομως.. οπως ειπες κι εσυ, με το φλας βγαζει καλυτερες φωτο. Ειδικα αν τραβας καποιο προσωπο απο κοντα βγαινει μια χαρα!
Link to comment
Share on other sites

Βασικα πιστευω πως ειναι λιγο αχρηστη η νυχτερινη λειτουργια. Υποθετω οτι βοηθαει και καλα σε μερη που εχει φωτισμο αλλα ειναι βραδυ. Τριχες ομως.. οπως ειπες κι εσυ, με το φλας βγαζει καλυτερες φωτο. Ειδικα αν τραβας καποιο προσωπο απο κοντα βγαινει μια χαρα!

 

συμφωνω απόλυτα. σήμερα το πήρα κ γω, άψογο σε όλα του κατ εμε

Link to comment
Share on other sites

έχω το εξής πρόβλημα: το κιν το αγόρασα με μια κάρτα 1gb αλλά θέλω να την αντικαταστήσω με μια μεγαλύτερη που είχα από προηγ νόκια. πάω να αντιγρ'αψω τα αρχεία της νέας στη παλιά αλλά βγα΄ζει σφάλμα αντιγραφής για κάποια σαν αρχεία συστήματος. πως να κάνω την αλλαγή καρτών, μη πάθει κάνα σοκ αν δεν αντιγραφεί κάποιο αρχείο συστηματος. κ επίσης οι χάρτες νομίζω δεν αντιγράφονται. δηλ για να μη χάσω τους χάρτες θα πρέπει ναμην αλλάξω ποτέ κάρτα???
Link to comment
Share on other sites

έχω το εξής πρόβλημα: το κιν το αγόρασα με μια κάρτα 1gb αλλά θέλω να την αντικαταστήσω με μια μεγαλύτερη που είχα από προηγ νόκια. πάω να αντιγρ'αψω τα αρχεία της νέας στη παλιά αλλά βγα΄ζει σφάλμα αντιγραφής για κάποια σαν αρχεία συστήματος. πως να κάνω την αλλαγή καρτών, μη πάθει κάνα σοκ αν δεν αντιγραφεί κάποιο αρχείο συστηματος. κ επίσης οι χάρτες νομίζω δεν αντιγράφονται. δηλ για να μη χάσω τους χάρτες θα πρέπει ναμην αλλάξω ποτέ κάρτα???

Κάποια αρχεία της κάρτας αυτής σίγουρα δεν μπορούν να αντιγραφούν λόγω DRM(Digital Rights) αλλά τους χάρτες μπορείς να τους βάλεις σε μια νέα κάρτα με την βοήθεια της εφαρμογής Map Loader 3.0, http://europe.nokia.com/explore-services/maps/download-maps/map-loader ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια αρχεία της κάρτας αυτής σίγουρα δεν μπορούν να αντιγραφούν λόγω DRM(Digital Rights) αλλά τους χάρτες μπορείς να τους βάλεις σε μια νέα κάρτα με την βοήθεια της εφαρμογής Map Loader 3.0, http://europe.nokia.com/explore-services/maps/download-maps/map-loader ;)

 

δηλ να κάνω ενα backup πρωτα με το pc suite στο κινητο και μετα να δοκιμάσω την αλλαγή των καρτών μόνο με μεταφορά των δεδομένων που θέλω κ με το προγραμματάκι που μ έδωσες να περάσω χάρτες?????? μη χαθεί κάνα απαραίτητο αρχείο για το κιν φοβάμαι γι αυτο ρωτώ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέεις την συσκευή σου με τον υπολογιστή, τι λειτουργεία επιλεγείς; Να επιλεγείς πάντοτε Μαζική Αποθήκευση και όχι ΡC Suite.
Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέεις την συσκευή σου με τον υπολογιστή, τι λειτουργεία επιλεγείς; Να επιλεγείς πάντοτε Μαζική Αποθήκευση και όχι ΡC Suite.

 

ναι με μαζική το δοκίμασα. γενικά εγώ μαζική αποθ χρησιμοποιώ γιατι απλά φώτος κ τραγούδια περνάω.

 

το θέμα είναι ότι δοκίμασα στην αδεια κάρτα να κατεβάσω τους χάρτες (με λειτουργία pc suite επειδή έτσι είπε ενα εισαγωγικό μνμ που βγήκε) όπως είπε ο φίλος παραπανω κ δεν αναγνωρίζει καν το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Καλό το κινητάκι..αλλά έχω ψάξει όλο το διαδύκτιο μπας και βρώ κάποιο fix ώστε να βελτιωθεί, να αυξηθεί ο ήχος του κινητού κατα την διαρκεια των κλήσεων και των μηνυμάτων....Ακούγετε πάρα πολύ χαμηλά...Γνωρίζεται εσείς κάποια λύση;;;; (Εντάξει μπορεις και απο το equalizer του WMP και βάζεις φουλ το to tremble, το μπάσο κτλ αλλα για κάθε mp3 ξεχωριστά!!). Θα είμουν ευγνώμων για την βοήθεα σας, Ευχαριστώ!
Never Give up
Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα: στο κιν καμιά φορά κάνει η οθόνη παρεμβολές όταν στέλνω sms κ ταυοτοχρονα έρχεται προηγ αναφορά παράδωσης (όπως όταν το κιν είναι δίπλα σε τιβι κ το καλέσεις). βέβαια με το προηγ θέμα που είχα παρατήρησα πως το φαινόμενο ήταν εντονότερο, τώρα με το default είναι σε μικρότερο βαθμό.

 

έχεις κανένας ανάλογο πρόλημα??

 

επίσης παρατήρησα ότι το screensaver του αναλογικού ρολογιού δε δείχνει πάντα τη σωστή ώρα, είναι κάνα bug????

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

πήρα το κινητό πριν 2 εβδομάδες και τώρα που γύρισα από διακοπές έκανα την αναβάθμιση του software από το 6.40 που είχε σε 8.90.

μέχρι τώρα όλα δουλεύουν άψογα, αλλά ήθελα να μου πεί κάποιος τις βελτιώσεις-διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

πήρα το κινητό πριν 2 εβδομάδες και τώρα που γύρισα από διακοπές έκανα την αναβάθμιση του software από το 6.40 που είχε σε 8.90.

μέχρι τώρα όλα δουλεύουν άψογα, αλλά ήθελα να μου πεί κάποιος τις βελτιώσεις-διαφορές.

 

Δεν είναι και εύκολο να τις εντοπίσεις... Γενικά μην περιμένεις με τις αναβαθμίσεις να δεις διαφορές ειδικά στα Series 40 ΝΟΚΙΑ. Συνήθως από την αρχή όλα δουλεύουν ρολόι. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Η αναβαθμιση γινεται μεσω pc suite? Γιατι δυστυχως δεν εχω το cdακι!:( Αν δεν υπαρχει ομως καποια σημαντικη διαφορα οκ.:)
Link to comment
Share on other sites

Η αναβαθμιση γινεται μεσω pc suite? Γιατι δυστυχως δεν εχω το cdακι!:( Αν δεν υπαρχει ομως καποια σημαντικη διαφορα οκ.:)

 

Αναβαθμιση μπορεις να κανεις μεσω του Nokia updater

το οποιο κατεβαζεις απο εδω

 

http://europe.nokia.com/get-support-and-software/download-software/device-software-update

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!:D

Μονο που οταν βαζω για γλωσσα Greek μου βγαζει αυτο: http://nds1.nokia.com/files/support/global/phones/software/NokiaSoftwareUpdaterSetup_gr.exe

Μονο το αγγλικο updater κατεβαινει!:(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!:D

Μονο που οταν βαζω για γλωσσα Greek μου βγαζει αυτο: http://nds1.nokia.com/files/support/global/phones/software/NokiaSoftwareUpdaterSetup_gr.exe

Μονο το αγγλικο updater κατεβαινει!:(

 

Είναι το πολύ καλά "ενημερωμένο" site της Nokia, μια ζωή τα ίδια προβλήματα... :mad:

Κατέβασε το αγγλικό, την ίδια ακριβώς δουλειά κάνει. Μόνο πρόσεξε μήπως το product code της συσκευής σου μήπως και δεν είναι Ελληνικό οπότε μετά την αναβάθμιση "αντίο Ελληνικά". Ειδικά αν το πήρες από κανένα Πλαίσιο είναι σχεδόν βέβαιο πως είναι δικής τους παραεισαγωγής με Ρουμάνικο product code. Σε αυτή την περίπτωση κάνε update over-the-air και όχι μέσω του NSU ώστε να μην χάσεις το Ελληνικό language pack.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nokia 6303

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...