Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6700 Classic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 507
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά εχει βρει κανείς το Chrome με ελληνικό πληκτρολόγιο και μενού, σε ελληνικό κατάστημα?

Αν υπάρχει ας δωσει τη διεύθυνση γιατι η alpha copy δεν βλέπω να το φέρνει.

 

Με ελληνικο πληκτρολογιο οχι, αλλα, με ελληνικο μενου ναι. Το δικο μου, που το πηρα απο το ''καιζερ'' στην Πανεπιστημιου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Ας κάνω κι εγώ μια ερώτηση: Τελικά το 6700 έχει gps πέραν του a-gps? Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πιάσει δορυφόρους και χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο; Επίσης διάβασα ότι έχει άδεια 30 ημερών. Μετά τι; Σβήνονται από μόνοι τους οι χάρτες, ή και μετά την πάροδο 30 ημερών θα μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά το gps? Μήπως 30 μέρες κρατά η φωνητική πλοήγηση;
Link to comment
Share on other sites

Με ελληνικο πληκτρολογιο οχι, αλλα, με ελληνικο μενου ναι. Το δικο μου, που το πηρα απο το ''καιζερ'' στην Πανεπιστημιου.

 

Και ποια ήταν η τιμούλα??

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

300, αλλα, μεσα Ιουνιου. Οταν δεν υπηρχε πουθενα αλλου. Τωρα, θα εχει πεσει φανταζομαι.. Και αψογος ο τυπος στο καταστημα, οπως και το κινητο αψογο. Σφραγισμενο, ζελατινατο κλπ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Ας κάνω κι εγώ μια ερώτηση: Τελικά το 6700 έχει gps πέραν του a-gps? Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πιάσει δορυφόρους και χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο; Επίσης διάβασα ότι έχει άδεια 30 ημερών. Μετά τι; Σβήνονται από μόνοι τους οι χάρτες, ή και μετά την πάροδο 30 ημερών θα μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά το gps? Μήπως 30 μέρες κρατά η φωνητική πλοήγηση;

 

Ναι, έχει κανονικό δέκτη gps κιαι δεν χρειάζεται να συνδεέσαι για να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή Nokia maps αλλά και να βρεις την θέση σου.

 

30 ημέρες άδειας σημαίνει ότι για αυτό το διάστημα μπορείς να σχεδιάζεις διαδρομές και να έχεις δωρεάν φωνητική πλοήγηση. Μετά το πέρας, και εφόσον δεν θέλεις να αγοράσεις νέα άδεια, θα βλέπεις την θέση σου, θα κάνεις σχεδιασμό και αναζήτηση αλλά δεν θα έχεις φωνητική καθοδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει κανονικό δέκτη gps κιαι δεν χρειάζεται να συνδεέσαι για να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή Nokia maps αλλά και να βρεις την θέση σου.

 

30 ημέρες άδειας σημαίνει ότι για αυτό το διάστημα μπορείς να σχεδιάζεις διαδρομές και να έχεις δωρεάν φωνητική πλοήγηση. Μετά το πέρας, και εφόσον δεν θέλεις να αγοράσεις νέα άδεια, θα βλέπεις την θέση σου, θα κάνεις σχεδιασμό και αναζήτηση αλλά δεν θα έχεις φωνητική καθοδήγηση.

 

Και αν ανανεώσεις την άδεια.. Πόσο κοστίζει? Και για πόσο καιρό θα ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα πακετάκια, διαλέγεις εσύ την διάρκεια την συνδρομής που θα κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Την εχει δοκιμασει κανεις με ξενο κινητο; (πχ eclick.gr) κλπ;

Περνιεται η θα χασουμε τα ελληνικα και θα τρεχουμε;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το πηρα!

Για να μην τα πολυλογω τοκινητο κανει ολα για τα οποια ειναι κατασκευασμενο παρα πολυ καλα.

Η ποιοτητα της κατασκευης ειναι σχεδον αριστη και η αισθηση στο χερι καταπληκτικη

Τωρα και κατι που μου συνεβει πριν 5 μερες και θελω να πιστευω οτι ειναι τυχαιο.Κατα την διαρκεια μιας κλησης με bluetooth και ενω η μπαταρια ηταν γεματη εβγαλε ηχο πεσμενεης μπαταριας και εκλησε.Μετα απο αυτο το αναψα παλυ και ολα ΟΚ.Εχουν περασει 5 μερες και δεν εχω κανενα προβλημα.Πρεπει να ανησηχω???????????

:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τον τελευταιο καιρο ψαχνω ενα κινητο λεπτό, ομορφο, με καλη σχετικα καμερα και χαμηλο sar.Τελικα εχω καταληξει σε αυτο το nokia, και θα περιμενω λιγο μηπως πεσει η τιμη του.

 

Θελω να ρωτησω ομως το εξης.

σημερα το ειδα ανοιχτό στα multirama στο τελειως μαυρο χρωμα και δεν μου αρεσε πολυ αυτη η νικελ λωριδα που εχει περιμετρικα στα πλαινά.ελπίζω να εγινα κατανοητός.

 

Υπαρχει περιπτωση μελλοντικα και συντομα,να δουμε την ασημι εκδοση? στο ασημι η λωριδα αυτη ειναι μαυρη έτσι? Στο πτωτο post του thread εδω, φαινονται δυο διαφορετικες εικονες με ασημι 6700,ενα γυαλιστερο και ενα κπαως πιο ματ.Θα τα δουμε στην Ελλάδα?

 

επισης στο κινητο αυτο υπαρχουν ,μεταλλικά μερη? Ας πουμε το πισω καλυμα μπαταριας, ειναι μεταλλικό η πλαστικό?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Μεταλλικα τα μερη του. Και το πισω καπακι φυσικα.

 

ωραια.Ελπιζω να πεσει συντομα στα 200 ευρω και θα το χτυπησω...(εμφανισιακα παντως προτιμω 6303 που ειναι και πολυ φθηνοτερο αλλα μου τα χαλαει το sar του)

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ...

μόλις το πήρα και εγώ . black!

πολύ ωραίο σαν αίσθηση , βαρύ, στιβαρό , ποιοτικό .

 

δεν πρόλαβα να τ ανοίξω και διάβασα στις οδηγίες για λουράκι. στην συσκευασία δεν υπήρχε ... οποιός πηρε το συγκεκριμένο κινητό ας διευκρνισει, δεν πρόκειτε για το λουράκι αλλά αν ανοίχτηκε η συσκευασία

thx

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα ειχε. Για να ειμαι ειλικρινης, δεν βρηκα και που θα εμπαινε το λουρακι :confused:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το chrome θα κυκλοφορισει καποια στιγμη εστω και αργα η οχι? να περιμενω η να το αγορασω απ εξω ?
Σε λιγα χρονια ο μισθος μας δεν θα φτανει ουτε για τα κινητα που αλλαζουμε καθε χρονο ...
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω μια ερωτηση υπαρχει καποιος τροπος να εχουμε ενεργοποιημενο πληρες τζι πι ες χωρις να δωσουμε λεφτα για αδειες(καποιο σπασιματακι?) ευχαριστω. και μια ακομα ερωτηση εχω επιδοτηση απο την κοσμοτε και ψαχνω για το ασημενιο. ο γερμανος δεν το φερνει. ξερει κανεις που μπορω να το παρω και να χρησιμοποιησω την επιδοτηση μου εκτος γερμανου δλδ.
Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται ότι η συσκευή συνοδεύεται από δωρεάν άδεια πλοήγησης 30 ημερών :

 

Η συσκευασία του Nokia 6700 classic περιλαμβάνει:

• Nokia 6700 classic

• Μπαταρία BL-6Q

• Φορτιστή AC-8E

• Στερεοφωνικά ακουστικά WH-203

• Κάρτα μνήμης microSD 1GB

• Καλώδιο μεταφοράς δεδομένων CA-101D

'Αδεια πλοήγησης για 30 ημέρες

• Οδηγίες χρήσης

 

Κάτι τέτοιο μες στο κουτί δεν βρήκα ή κάποιο κλειδί… ωστόσο στις οδηγίες σελ 47 περιγράφει πως αγοράζω την υπηρεσία πλοήγησης με φωνητική οδηγία. Είναι όντως δωρεάν οι υπηρεσίες αν ακολουθήσω τις οδηγίες και από ποια χρονική στιγμή έχουν ισχύ???

 

 

@ili7 απ όσο ξέρω η επιδότηση ισχύει μόνο στο κατάστημα που το αγοράζεις.

επίσης να προσέξεις αν έχεις μονάδες σε καρτοκινητό αυτές χάνονται με το καρτοσυμβόλαιο (cosmote) οπότε πρέπει να τις μεταφέρεις τουλάχιστον 5 ώρες πριν σε άλλο κινητό

 

Το nokia 6700 είναι ένα κινητό με αρκετά λάθη και ατέλειες αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι καλύτερο αυτήν την στιγμή ή εγώ τουλάχιστον δεν βρήκα.

Εψαξα περίπου 1 εβδομάδα και ζητούσα απλά πράγματα που θα ήθελε ο καθε ανθωπος αλλά οι εταιρείες ή έχουν στο νου τους μόνο τα κέρδη ή στερούνται σχεδιαστικών ικανοτήτων .

επιλέγοντας λοιπον κινητά υψηλών προδιαγραφών οποιουδήποτε κόστους εχουμε:

καταρχην ένα κινητό πρέπει να είναι μικρό και λεπτό. (για μένα , αλλά φαντάζομαι και για αρκετά μεγάλη μερίδα του κόσμου) αρα λοιπόν οι εταιρείες έπρεπε να δίνουν λίγο περισσότερη βαρύτητα σε αυτού του είδους τα κινητά. Ωραία τα HTC αλλά παντόφλες.

δευτερόν πρέπει να είναι ποιοτικά τα υλικά του και γενικά εμφανίσημο

εχοντας λοιπόν μονο αυτά τα 2 κριτήρια κατέληξα και στο ΝOKIA 5310 αλλά απορίπτεταο λόγω SAR. (1.07)

εψαξα και άλλα κινητά όχι απαραίτητα τόσο λεπτά αλλά τουλάχιστον να είναι εμφανίσημα. παρόλο που δεν είχα κανέναν περιορισμό στο κόστος δεν βρηκα κάτι ωραίο παρά μονο κάποια ericsson αλλά είχαν και αυτά sar>1

πάμε λοιπόν στο 6700 . είναι ένα εμφανίσημο κινητό ταυτόχρονα λεπτό και ταυτόχρονα με χαμηλό sar . Απροσδόκητο γεγονός και επίσης τα υλικά του είναι ιδιαίτερα ποιοτικα. το πήρα λοιπόν αν και είμαι fan των slider.

τα ελατώματά του: - τα πλήκτρα έντασης φωνής δεν είναι και τα καλύτερα στο πάτημα...ειδικά το ανέβασμα (+) . πρέπει να το κοιτάς και να βάζεις νύχι. (το πλήκτρο κύλισης επίσης δεν είναι και τόσο σαφές αλλά έγκειται στα πλαίσια της υποκειμενικότητας οπότε δεν το χαρακτηρίζω ως λάθος) το πληκτρολόγιο άριστο στην αφή .

 

το led δεν χρησιμοποιείται σαν φακός

 

στο πίσω κάλυμμα (μαυρο) μέσα σε 2 μέρες ξέβαψε η μπογιά του στο σημείο επαφης με το επίπεδο με αποτέλεσμα να φαίνεται το μέταλο - σαν ασημένια κουκίδα.

 

το ποιο απαράδεκτο για μένα είναι ότι το τζαμάκι είναι πλαστικό. :shock::eek: δεν με πειράζει και τόσο το wifi ή η 2η κάμερα αλλά να δίνεις σχεδόν 300ε και να παίρνεις τζαμάκι πλαστικό είναι σαν να υποβαθμίζεις το κινητό στην κατηγορία των 50 - 60 ε

 

το gps του στον εντοπισμό θέσης πέφτει εξω 1 - 2 τετράγωνα.

 

η μπαταρία μάλλον μάπα... χθες το μεσημέρι το φόρτισα και τώρα μου έβγαλε κόκκινο. ότι και να κανα με το παλιό μου κινητό δεν ξεφόρτιζε τόσο σύντομα. εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως μέχρι σήμερα το μεσημέρι που το δουλεψα λιγάκι ήταν σχεδόν γεμάτο , το απόγευμα και ενώ δεν έκανα τηλ πήγε στο μισό και τώρα χωρίς καθόλου χρήση στο κόκκινο. κατι σαν ένα hyundai που πήρα μια φορά κ δεν το ξανακάνω που μόλις έπιασα κατηφόρα το ρεζερβουάρ πήγε μόνο του στο άδειο και μόλις τα έμασα να γυρίσω στην ανηφόρα ξαναγέμισε lol...

επίσης όταν το φόρτιζα κλειστό, σιγή ιχθύος. ενα σήμα κάτι στην οθόνη , τίποτα. αφού είχα απορία αν έχει ρευμα η μπρίζα. μετά δεν ήξερα αν φόρτισε πλήρως. οι οδηγίες λένε 1h 25min οπότε το άφησα 2.5h ... στην τύχη. Όταν το άνοιξα έδειχνε όντως πλήρες, το ξαναβάζω στην μπρίζα ανοιχτό να δω τι παίζει και αυτό άρχιζε να ξαναφορτίζει. δηλαδή τόσην ώρα κλειστό τι έκανε?

 

η οθόνη και το ραδιόφωνο τέλεια.

 

σαν εμφάνιση όπως προείπα πέρνει τα ευσημα αν και έχει κάποιες συντηρητικές γραμμες. η σχεδιαστές της NOKIA φαίνεται στερούνται φαντασίας και έχουν υιοθετήσει το απλό μονότονο ορθογώνικο σχήμα . στο συγκεκριμένο στρογγυλέψαν και λίγο τις άκρες και δείχνει καθωσπρέπει κ συνεσταλμένο.

κατά την ταπεινή μου γνώμη το πιο high κινητό σαν εμφάνιση που έχει περάσει ποτέ (αλλά ήταν αίσχος σαν τηλέφωνο) , είναι το SGH U600. Συνδύαζε το κυριλέ με το σπορ (σα να λέμε bmw 6), ήταν slider με 10.9mm !!! και θα γίνει σίγουρα συλλεκτικό. εγώ το έστειλα για επισκευή στην οθόνη σε ένα πρόβλημα που παρουσίασε και θα το αποθηκεύσω πλέον σαν αντικείμενο αξίας.

Link to comment
Share on other sites

- Για το μαυρο, τα χουμε ξαναπει. Μαπα. Δεν αξιζει. Εκ διαμετρου αντιθετα, το μεταλλικο - ασημι ειναι της ταξης 8800. Αναμφιβολα.

- Για το led ως φακος, εχεις δικιο, αλλα αυτο ισχυει για ολα τα s40.

- Η μπαταρια του, ειναι σκυλι. Η δικια μου, βγαζει ανετα 4 - 5 ημερες συνεχως ανοιχτο, και το βραδυ, με παρα πολλη ομιλια + μπλουτουθ. Ισως εσυ να'πεσες σε προβληματικη. Κοιταξε το.

- Κατα τη διαρκεια της φορτισης, πατοντας το πολυπληκτρο, φαινεται η κατασταση της μπαταριας αν φορτισε ή οχι. Απλο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ναι , αν το έχεις κλειστό και πατήσεις οποιδήποτε κουμπί φαίνεται ότι φορτίζει αλλά δεν φαίνεται πόσο έχει φορτίσει. θα μπορούσε π.χ οι μπάρες που είναι φορτισμένες να είναι σταθερές και από κει κ πάνω οι αφόρτιστες να αναβοσβήνουν ωστέ να ξέρεις τι παίζει...καμιά φορά βιάζεσαι κ δεν θες να το φορτίσεις όλο αλλά να ξέρεις τουλάχιστον ότι έχει φορτίσει το μισό...τεσπα εμένα δεν με απασχολούν και τόσο αυτά. εκείνο που με προβληματίζει είναι ότι όταν θέλω να περασω νούμερα σε μια επαφή ... εχω π.χ δυο της 'εργασίας' και θέλω να περάσω και ένα τρίτο 'γενικό' . αντί να μου το περάσει τρίτο που το περνά ανάμεσα στην 2η θέση. εχει ένα σωρό άλλες επιλογές οι οποίες είναι άχρηστες και μια μετακίνηση αριθμού δεν έχει.

 

για την μπαταρία τώρα ...σημερα φαίνεται να τα πηγαίνει καλυτερα ... ίσως ήταν η πρώτη φόρτιση

από το πρωι μέχρι τώρα και με κάποια λίγα τηλέφωνα είναι ακόμη στο φουλ...ελπίζω αυριο να μην κατρακυλίσει απότομα στο κόκκινο όπως χθες

 

όσον αφορά το χρώμα γούστα είναι αυτά . ετσι κι αλλιως το μαυρο μ άρεσε

 

 

 

Ας πουμε λοιπόν ότι έφτιαξα πρώτα μια λιστα με 20 επαφές . Κάνω και μία ομάδα.

Πάιρνω τις 12 από τις 20 επαφές της λίστας και τις βάζω στην ομάδα. Θέλω όμως στην λίστα να έχω μόνο τις υπόλοιπες 8 επαφές και την ομάδα που θα περιέχει μέσα τις άλλες 12 που μετέφερα.

Αν πάρω και διαγράψω από την αρχική λίστα των 20 (που έμεινε ως έχει κατα την μεταφορά των 12 επαφών στην ομάδα) τις 12 ωστε να μου μείνουν οι 8 τότε θα διαγραφούν και από την ομάδα. δηλ χάνονται.

Τι κάνω λοιπόν ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται αυτο σε κανενα κινητο Νοκια. Ουτε σε s40, ουτε σε s60.

Δεν γινεται δηλαδη να εχεις ''κρυφη'' ομαδα ή ''κρυφη'' επαφη. Αν μια επαφη υπαρχει στον καταλογο, τοτε και μονο τοτε μπορει να υπαρξει και σε ομαδα.

Εκτος, αν δοκιμασεις κατι αλλο και δεν σε πειραζει η εναλλαγη καθε τοσο.. Δηλαδη:

1. Για να μην φαινονται οι ομαδες, να εχεις ως προεπιλογη σε χρηση τη μνημη της καρτας sim.

2. Για να φαινονται οι ομαδες, βαζεις ως προεπιλογη σε χρηση τη μνημη του τηλεφωνου.

Μενου -- Επαφες -- Ρυθμισεις -- Επιλογη μνημης.

Για δοκιμασε αυτο μηπως και σου πετυχει..

Link to comment
Share on other sites

χάλια δηλαδή :(

 

εγώ τι θέλω:

 

εχω 5 - 6 ονόματα της οικογενείας που τα χρησιμοποιώ συχνά και καμιά 50αρια της δουλειάς που τα χρησιμοπιώ μια στο τόσο. Θέλω όταν ανοίγω το μενού επαφών να μου βγάζει αυτά τα 5 ονόματα μόνο , ωστε να τα βρίσκω γρήγορα και στο τέλος να έχω μια ομάδα (που την ονομάζω Ω... για να είναι τελευταία στην λίστα και να μην εμποδίζει) που θα βρίσκονται τα 50 ονόματα των συνεργατών. Δηλαδή να φτάξω έναν φάκελο. Παράλληλα θα μπορούσα να κάνω και 2ο φάκελο με ονόματα φίλων κ γνωστών κ.ο.κ. απλό είναι και νομίζω το θέλει ο καθένας. αυτονόητο και για ένα παιδάκι του δημοτικού. Δεν μπορεί να έχεις 1000 ονόματα το ένα κάτω από το άλλο και για να πάρεις την γκόμενα π.χ να πατάς αναζητηση. Μου αρέσει που μερικά το διαφημίζουν κιόλας. 1000 ονόματα!:wacko:

 

εκείνο τώρα που μπορώ να κάνω είναι στο μενού επαφών να έχω όλα τα ονόματα και να κάνω μια ομάδα ΑΑΑ (ωστέ να είναι 1η κ να μην ψάχνω) που θα βρίσκονται τα 5 ονόματα της οικογένειας. Αλλά θα πρέπει όταν μπαίνω στα ονόματα να πατάω καθε φορά προβολή στην ομάδα για να ανοίξουν τα 5 ονόματα και εκεί μετα να ψάχνω. Δηλαδή μια κίνηση παραπάνω. Tα 5 megapixel και ο αισθητήρας φωτός το μάραναν ...

είναι σα να παίρνεις mercedes 500 να έχει αεροσακους, abs, θερμαινόμενα καθίσματα , μνήμες, nappa δέρματα , και για να βάλεις μπρός να βάζεις μανιβέλα.

 

κατι άλλο που μου συνέβει χθες . Επειδή το κρατάω στο χερι με τα κλειδιά και το hands free κουμπομένο αρχισε να παίρνει τηλέφωνο όπου να ναι. το κουμπί των hands free είναι πολύ μεγάλο και λογικό είναι να πατηθεί κατα λάθος... το πληκτρολόγιο ήταν κλειδωμένο αλλά αυτό έκανε τα δικά του. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για κινητό. να ξυπνάς τον κόσμο χαράματα

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που ζητας, και μαλιστα απο ενα συμβατικο τηλεφωνο, πολυ απλα, ΔΕΝ υπαρχουν πουθενα σε καμμια εταιρεια.

Ισως, στα windows mobiles. (που δεν τα γνωριζω καθολου)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...